MacArthur's optreden moest worden beperkt tot Korea r PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Generaal Marshall voor Senaatscommissie: Het eind van de Koreaanse oorlog nog niet in zicht J) Zending in 195L Nekkramp in Pijnacker. Geen regeringssubsidie voor televisie SNIPPER NIEUWSk Eind Mei opheffing bouwstop Nieuw-Guinea krijgt 24 millioen Reeds in de Ijstijd werd Zeeland bewoond Afdamming der zeegaten practisch uitvoerbaar Voorzichtige gemeentepolitiek is geboden Middelburgse Academiedagen begonnen Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2439, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1859 WOENSDAG 9 MEI 1950 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post ƒ4,65 Medewerkers: Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Advertentieprijs 19 cent per m.m. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en oudergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.56 u., onder 20.18 u. Maan op 7.02 u., onder 0.34 u. Hoogwater op Donderdag 10 Mei; Vlissingen: 4.24 u. 1.87 m., 16.44 u. 1.72 m. Terneuzen: 4.49 u. 2.04 m., 17.13 u. 1.89 m. Wemeldinge: 6.08 u. 1.58 m., 18.32 u. 1.41 m. Zierikzee: 5.54 u. 1.32 m., 18.16 u. 1.16 m. Generaal Marshall, de Amerikaanse minister van Defensie, heeft gisteren opnieuw verklaringen afgelegd Inzake het aan Generaal MacArthur gegeven ontslag. H(j verklaarde dat aan MacArthur het bevel was gegeven de militaire operaties tot Korea te berperken en onder geen omstandigheden operaties aan de andere zyde van de Mandspoeryse grens uit te voeren. Verder had MacArthur de waarschuwing ontvangen geen eenheden binnen een afstand van 25 kilo meter van de KoreaansSiberische grens te laten optreden. De beperkingen hadden geen betrek- den aangevallen, en wel in deze zin, dat king op vlootoperaties langs de kust van Korea, maar de vlootacties waren wel beperkt met betrekking tot de kus ten van Mandsjoerije en de rest van China en in het bijzonder met betrek king tot de Noordoostelijke punt van Korea nabü de Russische grens. Deze beperkingen, welke door de ver enigde stafchefs en de nationale veilig heidsraad waren goedgekeurd, zouden verzacht worden, indien de troepen der Verbondenen buiten Korea zouden wor- Parelen voorde kippen. vV.. De kippen van de 58-jarige Ha genaar A. P. T. kregen bezoek van enige rechercheurs. Zelden zal men bij hoenders zulk een rijke buit hebben binnengehaald. Het was een parelsnoer ter waar de van 20.000 gulden, dat door de eigenaar als verloren of gerold was opgegeven bij de politie. Het bleek, dat T. het snoer zelf in het hok had gestopt en bij de verzekering het geld had opge ëist. Hij meende zo zijn financiële zorgen te kunnen oplossen zon der zijn vrouw van haar kostelijk halssnoer te beroven. T. is nu van zijn kostelijkste bezit, de vrijheid, beroofd. Hij zit in arrest wegens poging tot oplichting. ii. T~Ae hernieuwde samenwerking tus- LJ sen de Indonesische en Neder landse kerken voor de Evangeliepre diking is het grote wonder van de Heilige Geest in deze dagen, zo schre ven wij gisteren. De Nederlandse zendingsarbeiders, die nu in Indonesië werken, rapporte ren telkens hoe welkom ze zijn. Dat neemt echter niet weg, en dat is een ander element waarop ik wijzen wil, dat in 1951 en volgende jaren de zending in Indonesië met grote moei lijkheden zal te kampen krijgen, zoals in heel het Oosten. De macht van het Westen in het Oosten is verdwenen of bezig te ver dwijnen. En al was het Westers be stuur vaak ook niet in alle opzichten een zegen voor de zending, toch bood zijn aanwezigheid een zekere steuu. Het gaf ook subsidie voor allerlei zen- dingsarbeid in scholen en hospitalen. Wel geeft ook thans het Indonesisch Gouvernement nog subsidie aan een aantal Christelijke scholen en hospita len, maar wij zijn er niet zeker van welke voorwaarden daar straks aan verbonden zullen worden. De Isla- mietische gemeenschap begint zich hoe langer hoe meer bewust te worden van zijn overweldigende meederheid. In heel de wereld van het Oosten zijn allerlei dreigende machten. Alle vol ken in de wereld gaan in deze eeuw van de atomaire energie langs de af grond van de chaos. Het Oosten lijdt aan een ontstellend gebrek in stabili teit. Niemand weet hoelang ons de kansen nog gegeven worden het evan gelie te brengen aan de 70 millioen mensen in Indonesië. Nog is het dag. Alleen het evangelie kan Oost en West redden van de chaos. Daarom worden de kerken van Nederland geroepen te werken zolang het dag is, eer de nacht komt, waarin niemand werken kan. God zet nu de deur open, opdat wij er door binnengaan. Zo zal het jaar 1951, ook op het ko mende Pinksterfeest, een tijd van grote krachtsinspanning moeten zijn voor de Christenen in Nederland. Mijn ervaring is, dat er in allerlei kringen wel belangstelling is voor het werk der zending, ook wel bereidheid ervoor te bidden en ervoor te geven. Maar het is er ver vandaan, dat de kerk van Jezus Christus in Nederland als ge heel en ten volle ontwaakt is tot haar zendingsroeping. Daartoe moeten de kerken op en door het Pinksterfeest opnieuw worden opgewekt. IJ et jaar 1951 is tenslotte het jaar van de Paulus-herdenking. De positie van kerk en zending in het Oosten is in veel opzichten gelijk aan de tijd van Paulus. Als het evan gelie zijn weg in de wereld begint, ook in de wereld van het Westen, dan worden de apostelen belasterd, be- lachen, verjaagd, in de gevangenis ge zet, en straks als martelaar gedood. Maar uit dit uitzichtloze begin is toch in eeuwen van vervolging en strijd een gekerstend Europa gegroeid. Zou God dan niet machtig zijn uit het eenvou dige begin van de evangelieprediking in Indonesië en het Oosten van heden ook Zijn kerk te bouwen, al zal het gaan door eeuwen van vervolging en strijd? De wereldsituatie is misschien nu nog dreigender dan in de eerste eeuw. in vele landen wordt de kerk ver volgd. De bewegingen dragen nu een rog sterker apocalyptisch en eschato logisch karakter. Maar ook nu strijdt lezus Christus zelf op het wereldfront rijn strijd tegen de demonen. En ook n de uitzichtloze wereldsituatie van :hans leidt God niet minder dan toen, mee door ons gebed, ons werk, ons rffer, alle dingen tot de overwinning /an Zijn Koninkrijk. A. POS. MacArthur dan gemachtigd zou zijn vergeldingsbombardementen uit te voe ren. Deze beperkingen werden noodzake lijk geacht, niet alleen ,om een breuk met de Verbondenen te vermijden', maar ook met het oog op mogelijke repres- sailles door de communisten. Het zou ,een zeer ernstige zaak' zijn, als Russische militaire vliegtuigen aan de Koreaanse oorlog zouden gaan deel nemen want de Russen hadden een aan zienlijke luchtmacht in de nabijheid van Wladiwostok, Port Arthur en Charbin. Hij voegde hier aan toe, dat er rappor ten waren binnengekomen over troepen concentraties hoofdzakelijk uit com munistische georiënteerde Japanners bestaande op de Zuidpunt van Sa- chalin, dat niet ver van het Japanse eiland Hokkaido is gelegen. GEEN SPOEDIG EINDE. Op de vraag of de Verbondenen de oorlog in de naaste toekomst zouden kunnen winnen, verklaarde hy hier moeilijk een antwoord op te kunnen ge ven, aangezien dit in feite op ,het ont hullen van een oorlogsplan' neerkwam. Naar zijn mening was een snelle en be slissende oplossing van deze strijd niet mogelijk. De politiek van de V.S. bleef daarom gericht op het op alle mogelijke manieren tegengaan van agressie. Dit vereiste buitengewoon veel geduld en vastberadenheid. Hij was er volkomen van overtuigd, dat Rusland de atoombom bezat. De Russen zouden echter, naar zijn mening, wat de productie hiervan betreft bij de V.S. achter staan, tenzij zij een geheel nieuw procédé ontdekten. Hoewel de sterkte van de strijdkrachten in Euro pa thans nog niet groot genoeg was om een verovering door Rusland te voorkomen, zouden de Russen zich eerst wel bedenken voor zij hiertoe over zou den gaan. Bovendien waren zij zich be wust van de Amerikaanse voorsprong op het gebied der atoomwapenen, aldus Marshall. In Pijnacker is nekkramp geconsta teerd bij de 16-jarige dochter van een gemeentewerkman aldaar. De patiënte is in de barak voor besmettelijke ziekten van het St. Hippolytusziekenhuis te Delft opgenomen. Haar toestand liet zich eerst zeer ernstig aanzien, maar thans gaat zij vooruit. Haar 11-jarig zusje, dat eveneens enige ziektever schijnselen vertoonde, is uit voorzorg in hetzelfde ziekenhuis opgenomen. Bij haar is de ziekte echter niet geconsta teerd. De openbare school is in verband met het laatste geval Maandagmiddag, na overleg met het geneeskundig toe zicht, gesloten en geheel ontsmet. Omroepverenigingen trekken zich ook terug De regering is niet bereid ln de tegen woordige omstandigheden een subsidie beschikbaar te stellen voor de verwe- zeniyking der televisie in ons land. Ook Is zij niet bereid enige garantie te geven voor een eventuele subsidie in de eerst volgende jaren. Wel is de regering be reid, de exploitatiekosten van de zender te Lopik voor haar rekening te nemen. Aldus is medegedeeld in het departe ment van Verkeer en Waterstaat te 's-Gravenhage waar gisterochtend een bespreking werd gehouden over de kwestie der televisie, tussen vertegen woordigers van de Nozema (Nederland se omroep zender maatschappij) en de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. H. Wemmers. Bij deze bespre king waren voorts aanwezig de direc teur-generaal der P.T.T. de heer Neher en de staatssecretaris van O., K, en W. mr Cais. Na een vergadering van de Federatie van Omroepverenigingen, werd medege deeld dat de omroepverenigingen beslo ten hebben haar toezegging tot deel neming aan het T.V.-experiment voor lopig terug te nemen. Zij zullen zich na ontvangst van nadere inlichtingen opnieuw beraden of haar partner schap in een experiment nog zin heeft. Tot dit feit geeft voornamelijk aan leiding het feit, dat de regering voorals nog generlei verantwoordelijkheid wenst te aanvaarden op het gebied der tele visie en bovendien geen perspectief wenst te openen voor diegenen, die zich onder deze onzekere omstandigheden aan een televisie experiment durven wagen. j'J De Anglo-Iraanse Oliemaatschappij heeft arbitrage voorgesteld inzake het geschil met de Iraanse regering over de nationalisatie van de olie-industrie. In het Perzische parlement heeft men geen overeenstemming kunnen bereiken over de benoeming van 5 afgevaardigden, die het nationaiisatiepian zouden moeten uitvoeren. In Australië wordt deze week een grootscheepse Tasman-herden king gehouden. 309 jaar geleden ontdek te Tasman het tegenwoordige Tasmanië. Donderdag zal in het Engelse Lager huis een debat worden gevoerd over de Britse uitvoer naar het communistische China. Begin Juni zullen in Londen besprekingen beginnen over de regeling van de vooroorlogse Duitse schulden. De besprekingen over de regeling van de 10.8 milliard dollar grote lend-lease schuld van Rusland aan Amerika zijn gestaakt. Het gehele regeringsappa raat van Italië was gisteren ontwricht tengevolge van een algemene staking waaraan alle regeringsambtenaren deel namen. Het Deense koningspaar is gisteren in Dover aangekomen voor een officieel bezoek aan Engeland. In Til burg hebben zich gisteren geen nieuwe gevallen van pokken voorgedaan. Bijna 100.000 Brazilianen hebben een beiaardconcert bijgewoond dat de Delft- se stadsbeiaardier gaf op een carillon van Nederlandse oorsprong, dat hangt in een kerk big Santos. Het was het in wijdingsconcert vari de eerste beiaard van Zuid-Amerika. Voor de Bredase rechtbank diende gisteren de zaak Ber tha Hertogh. Geëist werd de nietig ver klaring van het huwelijk van Bertha met Mansoer Adabi omdat Bertha niet volgens artikel 86 van het burgerlijk wetboek, de vereiste ouderdom had be reikt toen zij in het huwelijk trad. De nieuwe Bijbelvertaling van het N.B.G. zal waarschijnlijk tegen het ein de van dit jaar verkrijgbaar zijn. Het manuscript zal op 21 Juni aan het hoofdbestuur worden aangeboden. Generaal Eisenhower is gisteren in ons land aangekomen voor een inspectiebe zoek. Hg bracht na zijn aankomst op schiphol en voordat hij naar Den Haag ging een bezoek aan de bloemententoon stelling „Keukenhof" bij Lisse. Zoals bekend is, hadden de omroep verenigingen te kennen gegeven, dat zij wel bereid waren de televisieprogram ma's gedurende de eerste twee jaren te verzorgen, waarvoor iedere vereniging een bedrag van f 300.000 zou uittrek ken, maar verdere risico's in de volgen de perioden wensten zij niet te dragen. In radiokringen acht men het niet uit gesloten dat Philips, nu het standpunt van de regering bekend is geworden, de televisie-experimenten op groter schaal zal voortzetten. Of dit in samenwerking met de om roepverenigingen zal geschieden is nog niet definitief. Daarover zullen verte genwoordigers der omroepverenigingen een bespreking hebben met de directie van Philips. Op het congres van het Katholiek In stituut voor de Volkshuisvesting, dat in Den Bosch wordt gehouden heeft mi nister In 't Veld gisteren medegedeeld dat het niet in de bedoeling ligt om geen huizen meer te bouwen voor grote ge zinnen. Dit hangt echter ten nauwste samen met de situatie, die in elke ge meente anders is. Volgens de minister is de gemiddelde woninggrootte thans op vooroorlogs peil. Er is momenteel een tekort van twee honderdvijftigduizend woningen. In Maart j.l. waren 55.000 woningen in aanbouw. De minister kon de afgekondigde bouwstop niet beschouwen als een te ken van onrust, althans voor wat zijn beleid betreft, Eind Mei zal geleidelijk aan de bouwstop worden opgeheven. Overigens, aldus de minister, houdt de bouwstop geen enkele beperking in van het bouwprogramma. Er was alleen niet voldoende kapitaal. Voor de bouw van woningen met fi nanciering volgens de wet op de mate riële oorlogsschaden (z.g. herbouw) worden met ingang van 8 Mei j.l. alleen rijksgoedkeuringen verleend, indien de voorlopige financiering is geregeld, d.w.z. indien ten aanzien van deze wo ningen door de directeur-generaal van de wederopbouw en de volkshuisvesting een voorlopig financieringsvoorstel is gedaan. Bouw van 200 woningen voor Europeanen. „De Nederlandse Staat zal aan Nieuw- Guinea een lening van 24 millioen gul den verstrekken voor een bouwplan ln de eerstkomende jaren", aldus vernam het A.N.P. van bevoegde zgde. De mi nisterraad heeft deze lening reeds goed gekeurd en binnenkort zal een desbe treffend wetsontwerp aan de Staten- Generaal worden aangeboden. Het bouwplan voorziet in de bouw van 200 woningen voor Europeanen in Hol- landia, ter verbetering van de slechte woningtoestand. Naast 200 huizen zal een hospitaal worden gebouwd en voorts kantoorruimte en bestuursvestigingen. Verder zal de haven van Hollandia wor den verbeterd evenals de overslaghaven Sorong. In Merauke aan de Zuidkust zal de aanlegsteiger worden verbeterd. De drie vliegvelden van Hollandia zul len worden hersteld en gemoderniseerd. Het plan van de bouw van een nieuwe stad Hollandia is voorlopig op de achter grond geschoven aangezien het nog een open vraag is welke plaats in de toe komst als hoofdplaats van het gebied zal worden gekozen. Men zou immers gaarne een plaats uitkiezen die meer in het middelpunt ls gelegen. Argentijn verstoord over een uitlating van Prins Bernhard. Het enige conservatieve lid, Reynaldo Pastor, heeft ln de Argentijnse kamer van afgevaardigden een resolutie inge diend, waarin de verklaring van Prins Bernhard op zijn persconferentie te Den Haag, dat, als er vrije verkiezingen in Argentinië zouden worden gehouden, waarschijnlijk 70 procent voor de hui dige regering zou stemmen, wordt ge laakt. In de resolutie wordt „groot misnoe gen" uitgesproken over Prins Bern- hard's „openlijke inmenging" ln de bin nenlandse aangelegenheden van Argen tinië. Pseudo-vogelpest als bron van inkomsten. Een gevangenisstraf van 4 maanden eiste de officier van justitie te Rotter dam tegen de 30-jarige vertegenwoor diger J. K. K. uit Poortvliet, die een winkelier van Brlelle onder valse voor wendselen een middel tegen de pseudo- vogelpest zou hebben verkocht. Hij zou verteld hebben het patent te bezitten van het middel, dat gemaakt was door een zekere dr Bom. Het preparaat zou hij aan veel pluimveehouders hebben verkocht en een assistent-veearts con troleerde het. Ook het risico zou voor hem zijn. De winkelier, die getuigde, vertelde voor f207.van het middel te hebben gekocht Verdachte, die geen raadsman had, zei het recept voor het middel uit een boek je te hebben gehaald. Uitspraak over 14 dagen. VIJF JAAR WEGENWACHT. Vijf jaar geleden, in April 1946, toerd door de Algemene Nederlandse Wiel- rijdersbond de „Wegenwacht" ingesteld, welke op de grote wegen pa trouilleren om gestrande motorvoertuigen weer op gang te helpen. Gedu rende deze vijf jaar hebben de „Gele Rijders" hun onmisbaarheid bewezen en vele malen konden zij hulp bieden ook als het niet een defect aan een auto of motorfiets betrof. De slagzin „Gele Rijders pechbestrijders" is dan ook ten volle verdiend. De foto toont het verlenen van eerste hulp bij een verkeersongeval. In de gistermiddag in het kader van de Akademiedagen te Middelburg ge houden lezingen is o.m. gesproken over het feit, dat in de ijstijd in Zeeland men sen hebben geleefd. Aan de hand van overblijfselen is dit kortgeleden vastge steld. In een tweede lezing, waarby de dichting der dijkgaten op Walcheren aan de orde werd gesteld, heeft Prof. Jan sen meegedeeld, dat zonder veel risico een poging zou kunnen worden gedaan om het plan tot afdamming der zeegaten uit te voeren. De eerste die een lezing hield was Prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink over: „Een wereldhistorische bekering) Constantijn de Grote". Hij wees er daar bij op, dat deze keizer ondanks zijn be kering tot het Christendom een open oog bleef houden voor de cultuurwaar den van het heidendom en dan ook niet overging tot het afbreken van de hei dense tempels. Prof. dr I. M. van der Vlerk hield te gelijkertijd in de grote zaal een lezing over: „Zeeland in het gstijdvak". Hij be Vergadering van A.R? gemeentebestuurders te Yerseke Dinsdag vergaderde de vereniging van A.R. Gemeentebestuurders in Zeeland in Hotel „De Oesterbeurs" te Yerseke. De voorzitter, Burgemeester A. A. van Eeten van Nieuwerkerk, herdacht na opening met Schriftlezing en gebed de overleden leden, oud-Burgemeester L. Simonse van Biggekerke en het Raads lid M. Goudswaard van Zierikzee en fe liciteerde Burgemeester Bosselaar van Aagtekerke en Wethouder Kögeler van Middelburg met de Koninklijke onder scheiding. Hg herinnerde voorts aan het 100-jarig bestaan der Gemeentewet en aan het feit dat de vereniging van Bur gemeesters, Secretarissen en Wethou ders „Groen van Prinsterer" eerstdaags haar 25-jarig bestaan hoopt te vieren. De secretaris, Burgemeester H. U. Bouwman van Grijpskerke bracht het Jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental toenam van 96 tot 99. Besloten werd via het Prov. Comité van A.R. Kiesver. een bijdrage ts vra gen van alle Kiesverenigingen. Tot be stuursleden werden herkozen de aftre dende heren A. A. van Eeten van Nieu werkerk, H. U. Bouwman van Grijps kerke, A. I. Catsman van Aardenburg en R. Zuidema te Goes. GEMEENTEPOLITIEK. Burgemeester J. C. Haspels van Bus- sum sprak over: „Hedendaagse Gemeen tepolitiek". Na gewezen te hebben op de in de laatste jaren zeer gewijzigde taak van de Gemeentebesturen wees Z. Ed. Achtbare er op hoe dit veelal uit viel in het nadeel der gemeenten in ver band met de financiële regeringspolitiek. Voorts brengen vele kleine dingen moei lijkheden, b.v. de toewijzing van wonin gen. In den brede stond spreker stil bij de afschaffing van de ondernemingsbe lasting en hoe in het algemeen het ge meentelijk belastinggebied werd over geschakeld naar het Rijk. De gemeenten hebben zeer hoge vor deringen op het Rijk. In verband hier mede wees spr. op de vele noodzakelijke behoeften en de moeilijke taak van de gemeentebesturen. Hij meent dat steeds als no. 1 op het programma moet staan voorziening in de woningnood. Hij spoorde aan tot samenwerking van klei ne gemeenten en voorzichtig finantieel beleid. De heer A. I. Catsman beëindigde de ze goed geslaagde vergadering met dankgebed. Na afloop werd onder lei ding van de heer Sinke van Yerseke een excursie gemaakt naar de oesterputten. Prof. Berghoef sprak over Middelburg's wederopbouw Gistermorgen is door de voorzitter van de Konlnklyke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen, Prof. dr A. J. Kuyver, de openingsrede uitgesproken ter gelegenheid van de in Middelburg te houden Akademiedagen voor Zuid- Holland en Zeeland. In de morgenby- eenkomst sprak Prof. ir J. F. Berghoef over: „Stedebouwkundige en architec tonische aspecten van Middelburg's wederopbouw". De Akademiedagen worden georgani seerd door de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen in samenwerking met het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen te Middelburg, het Bataafsch Genootschap der Proefondervindelijke Wijsbegeerte te Rotterdam, de Maat schappij Diligentia, het Nederlandsch Genootschap voor Internationale Zaken en de Zuidhollandsche Gewestelijke Ver eniging „Vigilate Deo Confidentes" te Den Haag. In zijn openingswoord heette Prof. Kluyver de talrijke aanwezigen welkom, in 't bijzonder de burgemees ter van Middelburg, mr dr N. Bolke- stein. Hij uitte zijn vertrouwen, dat de Akademiedagen zouden slagen en bracht dank aan de voorzitter van het Zeeuwsch Genootschap, dr B. D. H. Tellegen, aan de secretaris, dr W. S. Unger, en de heer E. Smit, die gedrieën de regelingscommissie vormen. WEDEROPBOUW. Hierna sprak de bekende architect Prof. ir I. F. Berghoef over de aspecten van de wederopbouw van Middelburg. Hij begon met te herinneren aan de be wogen geschiedenis van Middelburg; be sprak daarbij het ontstaan van de stad. In het midden van de 13e eeuw werd de stad belangrijk uitgebreid. Men heeft er gulden jaren gekend, tot in de de 19e eeuw het verval kwam en Middelburg werd tot wat het thans nog is, een be stuurscentrum. De stad bleef practisch gaaf bewaard, mede doordat er weinig uitbreidingen plaats vonden, tot 17 Mei 1940. Prof. Berghoef sprak er zijn blijd schap en tevens zijn verbazing over uit, dat men zo ijlings de herbouw van de stad ter hand heeft genomen. Aange zien Middelburg vroeger ontoegankelijk was voor het moderne verkeer werd met de herbouw daarin verandering ge bracht. Spr. uitte zijn bewondering voor het werk van Ir Verhagen, die bij de herbouw van de stad ieder plastisch en optisch gegeven heeft uitgebuit. Het Abdijcomplex en het stadhuis vormden daarbij de uitgangspunten. Vervolgens wees Prof. Berghoef op de verrassende doorkijkjes die men op vele punten heeft. Ook besprak hij de stadhuisres tauratie, alsmede de restauratie der kerken en de Abdij. Hij roemde het werk van Ir H. de Lussanet de la Sa- bloniere. De nieuwbouw bij het Abdycomplex, aldus spr., is wel voorgoed van de baan, en het Rjjls heeft de belofte tegenover Zeeland wei zeer schriel ingelost wat betreft het onderbrengen van de Prov. Griffie in een nieuw gebouw. De schoonheid van het Abdijcomplex, zo zei Prof. Berghoef wordt thans ver stoord en evenzo het karakter van de Abdij als bestuurscentrum. Wat de we deropbouw der gewone panden aangaat, zei spr., dat Ir Verhagen al het moge lijke heeft gedaan om de karakteristie ke oude gevels te handhaven; daarin is de architect echter niet altijd geslaagd. Het is daardoor dat Middelburg veel van de bekoring van vroeger mist, aldus Prof. Berghoef. Voorts betreurde hij het, dat de Lan ge Jan een nieuwe spits is toegedacht, die bijna een reprise is van de vroegere. Spr. had liever een geheel nieuwe spits gezien. Tenslotte pleitte Ir Berghoef voor een monument, herinnerend aan de bevrijding van Walcheren, in de unieke achthoekige kapel onder de Lange Jan. streed de misvatting, dat liet gstijdvak een uitsluitend koude periode zou zijn geweest. Dit is niet het geval; in het gstijdvak onderscheidt men zowel war- mere als koudere perioden. Eerstge noemde periode wordt gekenmerkt door de flora, laatstgenoemde door de fauna. Als begin van het ijstijdvak is genomen de tijd, waarin zich de eerste koude- versehijnselen voordeden. Zeeland was toen door de zee bedekt. Tijdens het ijstijdvak is Zeeland land geworden. Het gehele Zeeuwse gebied is op een kleine uitzondering na vrij jong. Het gebied rond Hulst is het oudste Zeeuwse ge bied. Spr. vestigde er de aandacht op, dat vooral de Zeeuwse vissers veel bij dragen voor de onderzoekingen naar de fauna uit het gstijdvak. Dikwijls worden beenderen e.d. opgzvist. Honderden beenderen konden op deze wgze worden verzameld. Prof. v. d. Vlerk zei, dat het waarschijnlijk is, dat in de ijstijd men sen in Zeeland hebben geleefd. Tot da dieren, die in die tijd leefden en waar van overblijfselen zijn gevonden, beho ren o.m. de grottenbeer en -leeuw, een soort paard, olifanten, wild zwgn, reu- zenhert, rendier, eland, walvissen en walrussen. Prof. v. d. Vlerk besloot zijn interessante lezing met het vertonen van een aantal lichtbeelden. DIJKDICHTING, Over „Caissons en schepen in Wal- cheren's dijken" sprak vervolgens da grote man van de dichting der dijken, Prof. ir P. Pli. Jansen. Toegelicht met vele lichtbeelden en geprojecteerde fo to's verhaalde Prof. Jansen over de dijk doorbraken in 1944 en de grote moeilijk heden, die zich bij de dichting der dijken hebben voorgedaan. Hij toonde aan, dat daar Walcheren zo spoedig mogelijk van het water moest worden verlost, cais sons en oude schepen moesten worden gebruikt om de gaten te dichten. Spr, zei, dat het ook zonder deze hulpmid delen zou hebben gekund, doch dan had het veel langer geduurd. Prof. Jansen zei, dat de caissons grote horizontale druk moesten weerstaan en hij wees er op, dat bij de dichting van de Braak man de caissons bij hoog water vermoe delijk 3 m. moeten keren, waardoor een 60 m. lange sluitcaisson een horizontale belasting zou moeten verdragen van 1200 ton. Tenslotte zei Prof. Jansen d^t het plan om diverse zeegaten af te slui ten, om daardoor land in te dijken en de kustlijn te verkorten helemaal niet onmogelijk is en dat men zonder al te veel risico deze plannen zou kunnen uit voeren. Langdurig applaus en woorden van grote waardering voor zijn werk vielen de hoogleraar aan het eind van zijn lezing ten deel. ONTVANGST, Om vier uur werd het gezelschap in de Statenzaal ontvangen door de Com missaris der Koningin, Jhr. mr A. F. C, de Casembroot, die de gasten een wel kom toeriep. Hij herinnerde aan de hui- ;e en vroegere bestemming van de Statenzaal en wenste de aanwezigen prettige en gezellige dagen toe. Prof, Kluyver sprak een dankwoord en zei, niet zonder ontroering de Statenzaal te zijn betreden. Het „Emergo" van het Zeeuwse wapen, aldus spr, wordt hier tastbaar. Hij bracht de beste wensen over voor het stoffelijke en geestelijke welzijn van Zeeland. Vervolgens ging men met bussen naar Vlissingen, waar o.l.v. Prof. Jansen een excursie werd gemaakt naar de Nolledijk. De dag werd besloten met een diner in het Strand- hotel te Vlissingen. DE BILT ZEGT Weersverwachting geldig tot van avond: Matige tot zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. Zwaar tot half bewolkt en plaatselijke buien met een kans op onweer. In het binnenland iets zachter.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1