de loupe VAK-OPTICIEN Haac Held y\i&uwó uit cle^^rovincie In de Campveerse Toren spreken de eeuwen. Restauratie bracht ingrijpende verbeteringen. HIER Zeeuwse Wandelingen Het Zeeuws Schoolmuseum bestaat 25 jaar* VOLKSGEZONDHEID Christelijk onderwijs voor Ambonezen. fflNKSTEREN Mosselkwekers over crediet- verlening. Walcheren. Zuid-Beveland. Noord-Beveland. Schouwen-Duiveland. Zeeuw sch-Vlaanderen. ABAHSON Huiselijkheid is maar alles. ■'"''Lrl Dinsdag 8 Mei 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Enkele dagen na Pasen is de restauratie van de bekende Campveerse To ren klaar gekomen en is het geheel veranderde gebouw officieel in ge bruik genomen. Niet alleen van binnen heeft deze oude stadsherberg grote veranderin gen ondergaan, maar de meeste toeristen zal in de eerste plaats opvallen het geheel andere aanzien van buiten. Tot voor kort had de Toren boven de grote zaal op de eerste verdieping een plat dak, vanwaar men een prach tig uitzicht had over het oude stadje en het Veerse Gat. Door de restauratie is dit nu he lemaal veranderd en dat valt direct in het oog. Volgens oude gravures, o.a. In de Kroniek van Smallegange, had de Toren vroeger een tamelijk hoog dak met een trapgevel. Deze zijn op nieuw aangebracht, waardoor de To ren er veel ouder uitziet dan vóór de restauratie. Vooral als men het gebouw ziet vanaf de waterkant, is deze ver nieuwde Toren een aanwinst voor het oude stadje, een attractie te meer voor de vreemdelingen, die Veere 's zomers in groten getale bezoeken. Zoals vanouds is de Toren met leien gedekt, geen gemakkelijk karweitje bij het nogal steile dak. Ook de bui tenmuren zijn in oude vorm hersteld: vijf lagen baksteen wisselen telkero af met een laag zandsteen. Aan de straatkant is de trapgevel aangebracht, eveneens in oude stijl. Jammer, dat de andere muren aan deze zijde in vergelijking hiermee te nieuwerwets zijn: moderne rode met selstenen, een groot rood vlak zon der enige variatie van steensoort. Het veranderen van deze muren, zoals aan de zeezijde, had natuurlijk nog vele duizenden guldens meer gekost. Maar nu is er geen historische overeen stemming tussen de antieke trapgevel en de doodgewone muur uit de 20e eeuw. OVERBLIJFSEL VAN EEN OUD VESTINGWERK. In 1562 werd hier aan de zuidzijde van de hoofdingang door Filips van Bcurgondië de eerste steen gelegd voor deze vestingtoren, de Zuidhoofds- poort genoemd. Er tegenover aan de noordelijke in gang van de haven werd een dergelijk bouwwerk gesticht, de Noordhoofds- poort, de doorgang naar het noorder- hoofd, een rij palen, die vernieuwd nu nog aanwezig is. De toren hier van heeft later nog dienst gedaan als kruittoren (bewaarplaats voor bus kruit), maar door een grondbraak is deze in 1630 in zee gestort. Het pa- lenhoofd is toen vernieuwd en be staat nog. De Noordhoofdspoort Is niet meer opgebouwd, zodat er van een „noordelijke" Campveerse Toren niets meer te zien is. en over de grenzen „Er ligt een tankmijn aan (le Maas oever ga er niet heen", werd te Wal- borgh bij Roermond gezegd. En niemand ging dan ook. Totdat een commies de zaak onderzocht eneen grote brom tol vond. Ue jaarvergadering van de Bond van Verenigingen voor Chr. Kleuteronder wijs wordt op 24 Mei a.s. te Utrecht in „Esplanade" gehouden. De Franse troepen hebben In het ge bied van Kesat, ten Oosten van Hanoi, duizend personen gearresteerd, die wor den verdacht van hulpverlening aan de opstandelingen. Israël heeft de Veiligheidsraad ver zocht zo spoedig mogelijk bijeen te ko men om de duidelijke agressie van Sy rische strijdkrachten tegen Israël te be handelen. Van 73 ontsnapte Russische militairen uit een gevangenis te Bernburg, 80 km. ten Z. van Berlijn, zijn er 40 door de Russische veiligheidspolitie gegrepen en neergeschoten. In Oost-Duitsland zal een arbeiders militie van 30.000 man worden opgericht om de staatsfabrieken te beschermen en leden van de volkspolitie vrij te maken voor andere diensten. Oostduitse leiders van het nationale front" zijn van plan een nieuwe verzets- campagne te beginnen tegen de bezet tingsautoriteiten in West-Duitsland. In Durban vast een 36-jarige Indiër, Koetsjman, reeds 16 dagen. Hij heeft besloten te vasten tot de oorlog in Ko rea zal zijn geëindigd. In Duitsland is een herdenkingsweek voor de krijgsgevangenen in de Sowjet- Unie begonnen. Langs de grens tussen Oost- en West-Duitsland branden grote vuren en zwijgende mannen en vrouwen staken borden omhoog, waarop de na men staan van Duitse krijgsgevangenen, die nog in handen van de Sowjetautori- teiten zouden zijn. De Toren ontleent zijn naam aan het veer naar Campen op Noord-Be veland. Nog steeds komen de veer boten hier aan. Aan deze twee torens aan weers kanten van de ingang der haven heeft 146. Veere zelfs zijn wapen ontleend. Mis schien hebt u het wel eens gezien, het staat o.a.op de „Fontein", de water put bij de Grote Kerk. Op een blauw veld staan in goud de afbeeldingen van de Campveerse en de kruittoren en tussen beide in een gouden schip. Op de torens Btaan twee naakte wildemannen, ieder met een gouden knots op de schouder en een groene mirtekrans op het hoofd. Tus sen zich In dragen ze een schild met het oude wapen van de Heren van Borssele van der Veere (een zwart veld met een dwarse zilveren balk). ANDERE BIJZONDERHEDEN. De ingang van de haven was door deze twee vestingtorens dus wei goed beschermd. Dat was ook nodig, want in de grote bloeitijd van Veere's han del liepen er ieder jaar honderden koopvaarders de haven binnen. Onze Campveerse Toren stond juist op de samenkomst van twee vesting muren. De havenmuur, door de Duit sers gedeeltelijk afgebroken, waaraan reeds een paar eeuwen lang de on derkaak van een walvis hangt (is reeds op een afbeeldig uit 1743 te zien). De andere muur langs het Veerse Gat staat hier rechthoekig op en bezat vroeger nog twee torens: aan het eind van ons hotelgebouw de Ne- listoren en wat zuidelijker de Mont- foortse toren, die een poos dienst heeft gedaan als gevangentoren. Deze beide torens zijn totaal verdwenen. Nog een ingrijpende verbetering heeft de Campveerse Toren, nu een hotel-restaurant, ondergaan door de verbouwing van de paardenstallen in de zuidelijke vleugel aan het pleintje tot hotelruimte. Omstreeks 1700 werd op deze plaats vismarkt gehouden. En wie de verbouwing in de grote zaal, da antieke schouw en kaarsen kronen, de eiken lambrizering nauw keuriger wil bekijken, ga er deze zo mer na fiets- of wandeltocht eens binnen om een poosje uit te rusten op een plekje, waar de eeuwen spreken. L. v. W. Jaarvergadering in Middelburg, Dit jaar ls het 25 Jaar geleden, dat de Vereniging Schoolmuseum ln Zeeland werd opgericht. Dit feit ls op sobere wijze herdacht tijdens de Jaarvergade ring, die Zaterdag ln Middelburg werd gehouden. In de morgenvergadering heette de voorzitter, de heer A. A. Leenhouts, de aanwezigen welkom, waarna de heer C. Roelands als secretaris een kort over zicht gaf van het werk in de afgelopen 25 jaar. De vereniging telt momenteel 344 leden en de heer Roelands legde er de nadruk op, dat dit aantal veel groter kan zijn. De voorzitter sprak hierna de secretaris toe, i.v.m. het feit, dat deze 25 jaar in functie is. Hij noemde hem de ziel van het Schoolmuseum en dankte hem voor het werk, dat hij in al die ja ren heeft verricht. Namens de vereni ging bood de heer Leenhouts de jubile rende secretaris een vulpen aan. De be groting voor 1951/'52, die een tekort van f70.te zien gaf en bovendien zonder post voor onvoorziene uitgaven moest worden afgesloten, werd hierop goedgekeurd. De bestuursleden, de he ren A. Schout, W. Poppe en J. van Wil- legen, werden bij enkele candidaatstel- ling herkozen. Lezing. Hierna sprak de heer B. J. J. R. Wal recht, hoofd der Herv. Chr. School te Biezelinge over: „Zeeland als bron voor het biologisch onderwijs". Hij zei, dat Zeeland een rijke bron vormt, waarbij men dagelijks in de na tuur voor nieuwe verrassingen komt te staan. Het belangrijkste bij het onder wijs vond spr., dat de leerlingen iets wordt verteld over de planten en dieren, die in de omgeving voorkomen. Als het over de biologie gaat, zo zei de heer Walrecht, behoeft men geen stap buiten Zeeland te doen, want in onze provincie zijn steeds nieuwe dingen in flora en fauna te ontdekken. Vervolgens besprak hij de vogeltrek, daar men juist in Zee land bij onderzoekingen naar deze trek iets te weten kan komen over de afwjj- kingsdrang der vogels. Ook vestigde spr. de aandacht op de vrijwillige vogel wacht op Schouwen. Verder ging de heer Walrecht in op het overwinteren van vleermuizen en egels in de provin cie en besprak hij de vlinders. Ingrijpen in de natuur, zo waarschuwde spr. mag alleen dan geschieden, wanneer dit met grote kennis gebeurd. Tenslotte ging de heer Walrecht na op welke dingen men (Ingez. mededeling, adv.) Veel zonnebrillen veroorzaken bindvlies-ontsteking Ga naar Uw bij de natuurkundeles in de scholen in de verschillende delen der provincie aan dacht kan schenken. DE MIDDAGVERGADERING. In de middagvergadering sprak, na een kort inleidend woord van de voor zitter, de heer A. A. Leenhouts, prof. dr M. G. J. Minnaert, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In zijn In leiding wees prof. Minnaert erop, dat het de grootste aanbeveling verdient de leerlingen veel meer de natuur te leren zien, hetgeen de voorkeur verdient bo ven het nemen van natuurkunde proe ven in de klas. Daardoor wordt niet al leen hun intellect ontwikkeld, maar ook hun fantasie geprikkeld en hun gevoels leven gestimuleerd. Op bijzonder onderhoudende wijze ver telde prof. Minnaert daarna, aan ae hand van vele lantaarnplaatjes, talrijke interessante dingen van de eigenschap pen en gedragingen van het water en van het licht. De morgenvergadering werd namens het gemeentebestuur van Middelburg bijgewoond door de wethou der de heer L. J. Geers, de middagver gadering door de wethouder van Onder wijs de heer J. W. Kögeler. (Van onze Utrechtse correspondent). Op de jaarvergadering van Gerefor meerd Schoolverband te Utrecht heeft de heer A. Goudswaard, hoofd van een school te Assen, het onderwijs aan de kinderen der hier verblijf houdende Ambonezen ter sprake gebracht. In en rondom zijn woonplaats blijken verscheidene kinderen van Ambonezen op Christelijke scholen te gaan, omdat de ouders het onderwijs met de Bijbel voor hun kinderen begeerden. Wellicht zal dit ook op andere plaatsen het geval zijn of worden, want er zullen veertig kampen met Ambonezen komen. Nu schijnt de regering het plan te koesteren om kampscholen te openen; dat zijn dan natuurlijk geen scholen voor christelijk onderwijs. Tal van Am bonezen lieten reeds op Ambon of op Java hun kinderen de christelijke school bezoeken. Zij moeten nu in de gelegen heid gesteld worden deze kinderen op nieuw naar de school met de Bijbel te laten gaan. De heer Goudswaard vroeg het be stuur van Gereformeerd Schoolverband alles in het werk te willen stellen bij de Overheid om de Ambonezen vrij te laten in de keus van een school. De vergadering van Gereformeerd Schoolverband, die gepresideerd werd door de 2e voorzitter ds W. E. Gerrits- ma uit Zoetermeer (de voorzitter mr Th. G. Donner is ziek) hield zich in de morgenuren bezig met zaken van inter ne aard. De secretaris, mr Th. A. Ver steeg te Amsterdam deelde mede, dat de contributies niet verhoogd zouden worden, niettegenstaande G.S.V. met een nadelig saldo zit. Men zal trachten door verschillende bezuinigingen (o.a. door vermindering van bijdragen aan de Vrije Universiteit) het tekort te achter halen. FEUILLETON door G. P. BAKKER. 9) —o „Ik was zijn kapitein en ben zijn opvolger. Ik hoop, dat u mij thans ver trouwt. Op mijn hulp kunt u rekenen als op de zijne. Wij zijn geheel tot uw dienst." „Wat is het doel van uw verbond?" klonk de vraag. „Ik zal u openhartig antwoorden. Wij zijn de wrekers op de worgers van Maagdenburg en willen deze streken bevrijden van de keizerlijke troepen. U is de vriend van de Zweedse ko ning." „Te veel eer, u schijnt veel te wel ten." „Ik weet meer. U is overste Saxon." De speelman had sinds lang dit ant woord verwacht. Rustig zei hij: „Bent u daar nu wel volkomen ze ker van?" „Zo zeker, dat ik uw kop er onder verwed." De zwerver lachte, maar vroeg: „En als u zich toch vergist?" „Uitgesloten, overste, volslagen uit gesloten. Ik ga niet over ijs van één nacht. Het beste bewijs is, dat ik uw stem herkende, het scherpe commando van Wallenstein's officieren, toen u gisteravond meende, dat ik overval len zou worden. En daarvoor nog mijn oprechte dank. U is een voorzichtig man, maar u heeft ons gevecht met die moordenaars gez:en. En ik zag u meermalen aan het hoofd van uw ruiters, van Saxon's ruiters. Ook heb ik uw intocht in Brandenburg gezien aan het hoofd van uw regiment met Marion, prinses Von Ebertot, vóór u in het zadel. De ruiters allen naar Zweeds gebruik een groene tak op de helm en de muziek speelde: Er is geen beter leven Dan van een ruiter welgemoed Zich in 't gevecht begeven Tot hoge rang verheven Krijgt eer en roem en goed. Het was mooi, het trof ons allen, want u was in korte tijd de held ge worden van het onderdrukte, uitge moorde Sticht, waar wij geboren zijn. Overste, er is geen enkele reden uw persoonlijkheid langer te verbergen." De overste voelde, dat deze man de waarheid sprak. Hij stak hem de hand toe en zei: „Ik geef me gewonnen, ik geloof u." „Daar doet u goed aan. Ik durf nog niet vragen uw vriend te zijn, maar ik ben zeker, dat we spoedig goede ka meraden zullen wezen." Toen vroeg Saxon: „Maar hoe heeft u mij herkend?" „Ik verwachtte u. De oude meester of de wonderdokter, zoals het volk hem noemde, had het reeds voorspeld. Hij zei: „Je zult zien dat mijn vriend de overste een of andere dag weer zal komen opdagen." „Ik was het met hem eens." „Dat was toch een zeer gewaagde veronderstelling." Saxon dacht aan zijn ontslagaanvraag. „Toch niet. Het beste middel iemands daden te leren kennen is zijn verleden te weten en dan je zelf in zijn toestand verplaatsen. Te vragen: Wat zou ik doen in zo'n geval? Mag ik vrijuit spreken?" „Niets liever dan dat. U schijnt een mensenkenner." „Een beetje. Ik heb mijn doctors hoed in de wiskunde en de medicij nen, heb veel in de wereld rondgeke ken en was altijd een vriend van d. oude meester, de wonderdokter. Ik was zijn eerste bondgenoot. Later zal ik u daar wel eens meer van vertel len. Maar laat mij voortgaan. Ik dacht, prinses Marion, zo noemen wij haar allen, en u zijn één. De prinses was heftig tegen de keizerlijken gekant. Zij had vertrouwen in de Zweedse koning. U trad door haar in zijn dienst. Hij heeft in een vreemd land behoefte aan voorlichting. Als hij op de hoogte ge houden wordt van de plannen van zijn vijanden, heeft hij reeds half de zege behaald. Wie kent het land zo goed als u, eens de agent van Wallenstein, de agent van de grote veldheer, die de overwiningen van Tilly, nu hij zelf afgedankt is, met lede ogen aanziet, er op wacht weer in zijn rang als perbevelhebber hersteld te worden daarom overal zijn vertegenwoordigers heeft. Wie heeft zoveel "vertrouwde vrienden hier als overste Saxon? U bent een dapper man en uw hart gaat uit naar avonturen. Uw rang is hoog voor inlichtingenwerk, maar der Wallenstein was u ook reeds bekend overste." „Hoe herkende u mij. Was mijn ver momming dan zo armzalig?" (Wordt vervolgd.) te on een (Ingez. mededeling, advert.) jjl 'N TRACTATIE VOOR in luxc dozen vak 50 stuks „Ik worstel en ontkom". De auteur P. J. Rlsseeuw, die deze maand vijftig jaar wordt, heeft thans zijn derde roman voltooid over de land verhuizing naar Amerika, zoals die ruim honderd jaar geleden een aanvang nam. Het boek is getiteld: „Ik worstel en ontkom" en het beschrijft de lotgevallen der Nederlanders in Amerika gedurende de jaren 1851 tot 1876, het sterfjaar van ds van Raalte, de leider der nederzetting in Michigan. B-36 verongelukt: 23 doden. Een zware bommenwerper van het type B-36 is Zondag bij een landing op de luchtbasis Kirtland bij Albuquerque (Nieuw Mexico) verongelukt. Het toe stel stond onmiddellijk in lichterlaaie. Het vuur sloeg over op een transport toestel van de luchtmacht van het type C-54 en op een klein particulier trans portvliegtuig. De brandweer stond machteloos. 23 inzittenden verloren het leven. „Een riskante zaak" vond men. Voor de mosselkwekersver. „Algemeen Visserbelang" te Brulnlsse heeft de voorzitter, de heer Ant. Verspoor, de voorwaarden uiteen gezet, waarop door de regering f 250.000 crediet wordt ver leend om de Zeeuwse mosselkwekers ge legenheid te geven op de Waddenzee do hun toegewezen percelen te bevolken met de daar te vissen mosselen. Elke pachter van een perceel kan f 6000 voorschot krijgen. Dit voorschot moet echter worden terugbetaald, wan neer men mosselen gaat leveren, die op dit perceel zijn uitgezet a raison van b.v. f 2.per ton, in te houden door het Centraal Verkoopkantoor te Bergen op Zoom. Tot zover zijn dus de voor waarden billijk. Na deze billijke bepalin gen komen echter nog enige garantie bepalingen, die de aanvaarding van een crediet zeer riskant maken. De terugbetaling van het voorschot zal niet alleen worden geëist van de mosselen uit de Waddenzee die worden verkocht, maar daarnaast ook van de mosselen, die de betrokken kweker nog van zijn percelen in Zeeland verkoopt, wanneer daarvan nog Iets terecht komt. Dit nu achtte men zeer onrechtvaar dig, temeer daar vorige zomer aan 10 kwekers uit Yerseke een groot gedeelte van de Waddenzee ter bevissing is ge geven, zonder dergelijke voorwaarden. Deze en nog andere factoren maken de gehele onderneming, die thans op touw wordt gezet, om de Zeeuwse kwekers te helpen, uiterst riskant, vond men. Lt.-Kol. Foster in Korea gesneuveld Hjj vocht in de stryd om Walcheren. In Korea is, 44 jaar oud, gesneuveld luitenant kolonel K. O. N. Foster, com mandant van het eerste bataljon van „The Royal Northumberland Fusiliers", zo bericht „The Times". Luitenant kolonel Foster heeft in de tweede wereldoorlog o.a. deelgenomen aan de strijd om Walcheren en andere operaties in ons land. Voor zijn aandeel in de verdrijving der bezetters van Walcheren is hij destijds benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Onder GEEN STILTE. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa is haar derde zitting begonnen. Met spanning slaan de vol ken van het Westen van ons wereld deel de groei van de Europese saam horigheid gade, wel wetend, dat, voor zover menselijke berekening reikt, van het veldwinnen van deze idee hun toekomst en behoud voor een groot deel afhankelijk zijn. Vurig behoort men dan ook te wen sen, dat het gezamenlijk optrekken van de Europese volken zal geschie den onder Christelijk vaandel. Nog is de Christelijke religie in Europa niet zozeer in verval gekomen, dat dit geheel onmogelijk zou zijn. Het stemt daarom tot teleurstelling, dat voorzitter Spaak het verzoek om bij de aanvang der zitting enkele ogenblikken stilte in acht te nemen heeft menen te moeten negéren. Niet alleen ontbrak dus bij de opening een gemeenschappelijk openbaar gebed, maar zelfs werd aan de individuele leden niet de gelegenheid geschonken zich in een stil gebed bij het begin van de vergadering op hun werkzaamhe. den voor te bereiden. Het protest van de Nederlandse af gevaardigde Schmal tegen deze gang van zaken was dan ook volkomen op zijn plaats. Waar de openlijke erken ning van Gods souvereiniteit al ont brak, had toch op zijn minst de eer bied voor de geestelijke vrijheid er toe moeten leiden de individuele leden in de gelegenheid te stellen hun over tuiging te beleven. Wij rekenen er op, dat met name de Nederlandse afge vaardigden, die uit de rechtse partijen voortkomen, voor de erkenning der Christelijke religie in Straatsburg zul len blijven strijden. Europa's toekomst hangt er van af. Nationaal Concours-Hippique te Kortgene. Naar wij vernemen, worden de kam pioenschappen van landelijke ruiters, georganiseerd door de Gewestelijke Bond voor Zeeland, dit jaar gehouden te Kortgene op 7 Juli a.s. Sloepolder een gele vlakte. Het koolzaad ln de Sloepolder staat thans in volle bloei en zover het oog reikt ziet men een grote gele vlakte. De belangstelling hiervoor is zeer groot en op sommige dagen was het bij de zeedijk zo druk als op de hoofdweg. Benoemingen bij de P.Z.E.M. In April hadden bij de N.V. Provin ciale Zeeuwsche Electriciteits-Maat- schappij verschillende personeelsmuta- ties plaats: In vaste dienst werd aangesteld als Technisch Ambtenaar 2e klas: G. K. Dijkstra te Middelburg en in tijdelijke dienst als Technisch Ambtenaar le klas: ir E. H. van Leeuwen te Leiden; in tij delijke dienst als Arbeider voor bijzon dere diensten P. Verhage te Middelburg. Bevorderd werd tot Klerk le klas L. van Eenennaam te Middelburg en W. Flissebaalje te Middelburg, en tot Voor man-Vakman W. Rijk te Middelburg. Spaarderstegoeden liepen terug in April, Maandoverzicht N utsspaarbank Middelburg. De Nutsspaarbank te Middelburg zond ons het overzicht van de maand April 1951. Daarin lezen wij, dat het tegoed op 1 April f 7.452.311.87 bedroeg. (Een jaar geleden f 7.028.548.42). In April 1951 werd ingelegd f 206.115.96 en te rugbetaald f 229.602.09. Het tegoed nam dus af met f 23.486.13 en kwam op f 7.428.825.74. De cijfers over de maan den Januari-April zijn: tegoed bij het begin f 7.318.053.13, inleg f 1.085.112.09, terugbetaald f 974.339.48, vermeerdering tegoed f 110.772,61, tegoed bij einde f 7.428.825.74. Het aantal rekeningen steeg in April 1951 van 10.408 tot 10.428 (nl. 51 nieuwe en 31 afgesloten rekenin gen), Het tegoed der spaarders eind April 1950 bedroeg f7.079.941. Het tegoed bij het bijkantoor Oostburg bedroeg begin April j.l. f 746.897.97. In gelegd werd f 42.565.36, terugbetaald f 19.961.52, vermeerdering f 22.603.84, tegoed eind April f769.501.81. In de pe riode Januari t.m. April werd f 46.580.38 meer ingelegd dan terugbetaald. Het te goed begin Januari was f 722.921.43 en eind April f769.501.81. Te Oostkapelle werd in April f 3.273.70 ingelegd en f 5.939.07 terug betaald. Het tegoed der afdeling school- sparen was begin April f 32.080.47 en eind April f 32.888.90. Er werden 7 ba byboekjes uitgegeven. Jeep te Middelburg te water. Zaterdagmorgen is te Middelburg een vrij komisch ongeval gebeurd. D# heer L. stond met z'n jeep op de Nieuwe Vlis- singseweg toen een kennis hem vroeg eens met de jeep te mogen rijden. De heer L. stemde daarin toe, doch toen de bestuurder een eindje gereden had, ge raakte hq van de weg in de berm, waar op de jeep in de leiding bij de Melkfa briek verdween. De bestuurder had juist bijtijds kans gezien het voertuig te ver laten en de jeep werd na het verkwik kende bad weer op het droge gehaald. Middelburgers voor N.C.R.V.- microfoon. Donderdagavond zal de wekelijkse steravond van de N.C.R.V. gewijd zijn aan de Metaalbewerkers. Twee personen van het personeel van de N.V. Vitrite Works zullen Donderdagavond aan de heer Joh. Bodegraven namens het be drijf een bedrag van meer dan f 1200. aanbieden, nl. de heren J. Westerweel namens het bedrijfs- en M. W. v. d. Driest namens het kantoorpersoneel. MIDDELBURG. 60 jaar getrouwd. Vandaag viert het echtpaar P. Hoef- kensDingemanse zijn 60-jarig huwe lijksfeest. Vele jaren woonde het te Grljpskerke; de laaste jaren in het Geref. Rusthuis. Beiden zijn 83 jaar oud en genieten nog een goede gezondheid. KOUDEKERKE. Handbalwedstrijd schoolkinderen. Tussen de lagere scholen van Kou- dekerke en de Hervormde school van Biggekerke werd een handbalwedstrijd georganiseerd. Het kampioenschap werd behaald door de Herv. Chr. school van Koudelcerke. De gedetail leerde uitslag werd als volgt: O.L. school KoudekerkeHerv. Chr. school school Koudekerke 12; Herv. Chr. school BiggekerkeGeref. school Kou dekerke 20; Herv. Chr. school Kou dekerkeGeref. school Koudekerke 30; Herv. Chr. school Koudekerke— Herv. school Biggekerke 60; Geref. school KoudekerkeO.L. school Kou dekerke 60; O.L. school Biggeker keHerv. school Biggekerke 14. No. 1 Herv. school Koudekerke; no. 2 Herv. school Biggekerke; no. 3 Geref. school Koudekerke; no. 4 Openb. Lagere school Koudekerke. De speeltuin ging weer open. Op bevrijdingsdag is te Koudekerke de speeltuin heropend van de Ver. Cult. Belang Lammerenburg. Klein en groot heeft zich vermaakt met het ringrijden te paard, het balgooien, de zweeflijn, caroussel enz. en de initiatiefnemers zien hun streven om de jeugd gezonde ontspanning te brengen, zeker bekroond, 's Avonds concerteerde „Voorwaarts" in de tuin. Mosselkwekers uit Yerseke naar de Waddenzee vertrokken. Gistermorgen zijn 12 mosselkwekers uit Yerseke naar de Waddenzee ver trokken voor de toegewezen mosselper celen te bezaaien. Een tweede groep zal na Pinksteren volgen, hetgeen in ver band staat met de steunregeling. De schepen zuilen ligplaats kiezen te Den Oever of Harlingen. KORTGENE. Bond van Plattelandsvrouwen. In hotel de Korenbeurs werd de voor- jaarvergadering van de Bond van Plat telandsvrouwen, afd. Noord-Beveland gehouden. Er was een batig saldo van f 25.10, Tot bestuurslid werd gekozen mevr. C, Onderdijk te Colijnsplaat. Na de pauze hield zr J. Fuykschot uit Goes een lezing over „Kleuter- en Kin- derhygiëne". BRUINISSE. Jaarvergadering kleuterschool. Woensdagavond hield de Ver. tot Stichting en Instandhouding van een Kleuterschool haar jaarvergadering o.l.v. dokter P. Quaak. De lnspectrice voor het kleuteronder wijs had verschillende verbeteringen ge- eist. Grote zorg baart de steeds slechter wordende toestand van het schoolge bouw. Op verschillende plaatsen worden verzakkingen geconstateerd. Het verslag van de penningmeester, de heer A. de Koning, onthulde eerst recht de noodtoestand der school. Begonnen werd met een saldo van f 2534,85 en geëindigd met een saldo van f 894,79, zodat dit jaar niet minder dan ruim f 1600.werd ingeteerd. Over de schoolgeldverhoging ontspon zich een brede discussie. Het bestuur bleef op zijn standpunt staan en stelde het alter natief: „Zonder schoolgeldverhoging geen kleuterschool meer". Het voorstel werd uiteindelijk aangenomen. De aftredende bestuursleden de heren M. C. van Weele en S. C. de Graaff, werden herkozen. TERNEÜZEN. Bevolkingsonderzoek T.B.C. Evenals in vele andere plaatsen zal ook in Temeuzen binnen afzienbare tijd' een bevolkingsonderzoek op t.b.c. plaats vinden. Met de organisatie hiervan is men druk bezig. Diverse contactmensen zijn begonnen met het werven van huisbe zoekers. De eerste vergadering van contact- mensen en huisbezoekers zal worden ge houden op Vrijdag 11 Mei ax. „O.P.A." Onder de naam „O.P.A." houdt de Geref. Jongensclub een Oud Papier Ac tie, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de zo noodzakelijke restaura tie van de Gereformeerde kerk. Dat de oproep van de jeugd tot de ouderen weerklank gevonden heeft, bleek wel uit het feit, dat bij de eerste rondgang in totaal 538 kg. papier werd verzameld. De heer P. Korstanje te Goes, kassier bij de Rotterdamse Bank N.V. te Goes 's m.i.v. 16 Mei overgeplaatst naar het kantoor van deze bank te Scheveningen. Vorige week keerde na zijn diensttijd in Indonesië te hebben volbracht, de sol daat L. de Wolf te Souburg terug. Hij maakte de reis per vliegtuig. De Emmabloemcollecte te Kortgeno bracht f 155,90 op. De inzameling t.b.v. de ontheemden in de West-Duitse kampen heeft te Kortgene succes gehad. O.a. werden 81 paar schoenen en 520 stuks textiel inge zameld. De heer J. Marinissen, opzichter bij de Prov. Waterstaat in Zeeland, is m.i.v. 1 Mei benoemd tot technisch ambtenaar bij deze dienst. Zaterdag brachten 50 Franse boeren, die op het ogenblik een excursie door Zeeland maken, 'n bezoek aan de Fran se militaire begraafplaats te Kapelle. Vrijdag 11 Mei vergadert de gemeen teraad van Kortgene. Op de agenda staat o.a. de vaststelling van de onder- wijsbedragen voor de bijz. school te Co lijnsplaat over 1950. Op 8 Mei hoopt het echtpaar J. C. Westdorpde Rijke te St. Annaland zijn 60-jarige huwelijksfeest te vieren. De man is 88 jaar en zijn vrouw 82. Beiden zijn nog goed gezond. Het echtpaar GoedegebuureStols, eveneens te St. Annaland vierde het 40- jarig jubileum. Op dit feest werd f 25.03 bijeengebracht voor Haak-In. De heer Jac. de Visser te Kapelle slaagde voor het diploma Tuinarchitec tuur. De Emmabloemcollecte te West- kapelle geeft opgebracht f 80.16. Geslaagd voor 3e stuurman grote handelsvaart de heer A. de Waard, leerling van de „De Ruijterschool" te Vlissingen. De muziekclub „Internos" te Kloe- tinge kreeg een nieuw bestuur, dat er als volgt uitziet M. Dekker, voorz.; H. de Dreu, 2e voorz.; A. Kole, secr.j R. Dekker, penn. en B. Bos, alg. adj.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2