Zonder buitenlandse hulp opbouw van onze defensie onmogelijk PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tweede Defensienota verschenen Kosten tot en met 1954 jaarlijks 1500 millioen Zending in 1951» 1 SNIPPER 1 Ti NIEUWS14 Internationale luchtmacht in Mandsjoerije Strafvervolging tegen „De Telegraaf"? MacArthur's ontslag noodzakelijk Middelburgse Raad keurt ziekenhuisuitbreiding goed Openbare toiletten op het Parkeerterrein TrumanEigengereid Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1858 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 8 MEI 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.58 u. onder 20.16 u. Maan op 6.09 u., onder u. Hoogwater op Woensdag 9 Met: Vlissingen: 3.46 u. 1.94 m., 16.07 u. 1.86 m. Terneuzen: 4.13 u. 2.11 m. 16.39 u. 2.03 m. Wemeldinge: 5.33 u. 1.60 m„ 17.58 u. 1.54 m. Zierikzee: 5.20 u. 1.34 m., 17.42 u. 1.28 m. De minister van Oorlog en Marine, ir C. Stal heelt in een nota aan de voorzitter van de Tweede Kamer een uiteenzetting gegeven over het beleid dat hi) denkt te voeren om te komen tot de opbouw van onze defensie. Aan het begin der nota wordt opgemerkt dat de opbouw van een modern defensie- apparaat niet zonder buitenlandse hulp kan plaats hebben. De reeds ontvangen hulp van de V.S. en Canada en de reeds toegezegde verdere hulp zijn dan ook van het grootste belang. Men zal de defensie moeten opbouwen uit eigen in spanning en met buitenlandse steun. De Amerikaanse hulp zal worden gegeven in de vorm van militair materiaal, grondstoffen, halffabrikaten en machinerieën voor de militaire productie alsook voortgezette economische hulpverlening. Het Nederlands productieapparaat zal tot een maximum worden ingeschakeld voor de militaire productie. Bovendien zal ons productieapparaat ook produceren ten behoeve van de partnerlanden in de Noord-Atlantische verdediging. DE OPBOUW DER DEFENSIE. De regering heeft een plan opgesteld voor een defensie zoals men die in 1954 hoopt te hebben opgebouwd. De marine zal worden uitgebreid volgens het reeds eerder gepubliceerde vlootplan, dat om vat: 1 vliegkampschip, 2 kruisers, 12 onderzeebootjagers, 6 escorteurs, 4 on derzeeboten, 48 mijnenvegers, en een aantal kleinere eenheden voor kustbe waking en bescherming der zeegaten, ca. 100 vliegtuigen en de vorming van een aantal marinierseenheden, alsmede de defensieve bewapening en uitrusting van de Nederlandse koopvaardijvloot en de oefening van het personeel voor zijn oorlogstaak. De landstrijdkrachten zullen, naar men hoopt, in 1954 5 infanteriedivisies omvatten, een aantal territoriale troe pen, waaronder luchtdoelartillerie als mede een aantal eenheden Nationale Reserve. De luchtstrijdkrachten zullen worden gevormd door 21 squadrons gevechts vliegtuigen (dagjagers, nachtjagers en tactische jachtvliegtuigen) alsmede een aantal squadrons, verkennings-, artille rie-, waarnemings- en transportvliegtui gen. Bovendien zullen een aantal opera tional vliegvelden worden aangelegd. De opbouw van onze defensie, met in begrip van de kosten van de burger lijke verdediging en de uitgaven verbon den aan de stationnering van maritie- L |QCi is voor de zending in Indc- i I nesië het jaar van de op nieuw geopende deuren. Het tiental jaren dat voorbijging was zo vol van onrust en verwarring in Indonesië, dat er eigenlijk geen kan sen waren voor de evangeliebedie ning. Er is echter thans in allerlei ge bieden weer een zekere mate van rust. zodat de mogelijkheid tot zendings werk er weer is. Voor de oorlog was de algemeen verbreide Indonesische gedachte, dat zending en Christelijke kerk een Ne derlandse aangelegenheid waren. In de oorlogstijd en daarna heeft men echter de Indonesische kerken op zichzelf zien staan. Er was geen Nederlandse hand om ze te helpen, geen Neder landse steun om ze te leiden en geen Nederlands geld om ze finantieel op de been te houden. En toch zijn deze kerken niet ineen gestort. Integen deel, ze bleken geworteld te zijn in een andere bodem dan de Nederlandse ac tiviteit. Ze zijn gesterkt uit de tijd van ontwrichting te voorschijn gekomen. Ze vormen nu veel meer ook in In donesische ogen een deel van het In donesisch geheel, ook als factor in het staatkundig leven. Ik denk aan de mi nister van Volksgezondheid, de Chris ten-Ambonees Dr Leimena, en aan de tweede voorzitter van het parlement, de Christen-Batak, Mr Tamboenan, voorzitter van de Parkindo, de Chris telijke Indonesische partij. Vroeger leefde in Indonesië altijd het verwijt aan de Christenen, dat ze voor de In donesische maatschappij verloren wa ren, en overgegaan waren naar het Nederlandse kamp. Nu is dit verw:jt verstomd. Het evangelie is in het oog der Indonesiërs niet meer belast mot een Nederlandse inslag. Zo zijn de betrekkelijke rust in al lerlei gebieden en de veranderde hou ding tegenover de Christengemeen schap factoren van gunstige aard voor de evangelieprediking. Er zijn weer kansen. God zet de deuren weer open. En wij zien ook de kerk weer groeien in allerlei gebieden. I n de tweede plaats is 1951 meer dan I daarvoor het jaar van de samen werking van Indonesische en Neder landse kerken. Sinds 1945 is er in Indonesië en ook internationaal veel overleg geweest tussen de „oude" en de „jonge" ker ken. Er zijn overal en ook in Indonesië veel moeilijkheden te overwinnen ge weest om een nieuwe verhouding te scheppen en de samenwerking moge lijk te maken. Nu echter zien wij die samenwer king op allerlei terreinen werkelijkheid worden. De Indonesische kerken zijn geestelijk gesterkt uit de oorlog geko men, en zijn zelf begonnen allerlei ac tiviteit te ontwikkelen. Ze hebben zelf de verantwoordelijkheid voor het zen dingswerk aanvaard, en zo zijn de dochterkerken zusterkerken geworden. De Indonesische kerken hebben ook contact met elkander gezocht en zich verenigd in een Raad van Kerken. Deze Raad heeft een commissie inge steld voor samenwerking in de evan gelieprediking met de Nederlandse kerken. Deze bereidheid tot samen werking is er overal. Waar die samen werking nog niet geschiedt, ligt dit met aan de Indonesische kerken, maar aan de omstandigheden die dit nog onmogelijk of althans ongewenst maken. Dit is nu het grote wonder van de Heilige Geest in deze dagen, dat on danks alle conflicten in het verleden de Indonesische en Nederlandse ker ken samenwerken in dit grote onder nemen om de volken van Indonesië te doen knielen aan de voet van het kruis. A. POS, me- en legereenheden in Nieuw Guinea, de Nederlandse Antillen en Suriname zullen van 1951 tot en met 1954 jaar lijks en bedrag van 1500 millioen gulden vergen. De te verwachten buitenlandse hulp is hierbij buiten beschouwing gelaten. In de jaren 1951 tot en met 1954 ver wacht men dat voor de verschillende onderdelen der defensie de volgende be dragen nodig zullen zijn: zeemacht f 1295 millioen, luchtmacht f 1080 mil lioen, leger f3545 millioen en burger lijke verdediging f 80 millioen. DE OPKOMST DER DIENST PLICHTIGEN. Om de opbouw der beoogde strijd krachten mogelijk te maken, zal, aan vangende met de lichting 1952, de jaar lijks beschikbare mankracht volledig worden benut. Hiervan zal 40.000 man bestemd zijn voor het leger. Bovendien zal, voor zover nodig, over het nog niet ingelijfde deel van de lichting 1951 wor den beschikt. Ingaande 1952 zal een 3-ploegen stel sel (thans 2-ploegen stelsel) voor op komst onder de wapenen worden inge voerd, waardoor het in verband met de opleidingsduur voor korporaals en manschappen bij de vredesopleidings- eenheden mogelijk zal worden om zon der aanzienlijke uitbreiding van de vre desorganisatie een aanmerkelijke ver- DRIE NIEUWE POKKEN- GEVALLEN TE TILBURG. Gisteren hebben zich in Tilburg weer 3 pokkengevallen voorgedaan, waardoor het aantal tot 36 steeg. Twee ervan kwamen voor bij personen die zich reeds in de quarantaine-inrichting bevonden, het derde geval was geheel nieuw. Juist de nieuwe gevallen vormen het grootste gevaar en mochten deze zich in de komende dagen in grotere mate openbaren, dan zal mogelijk de revac- cinatie uitgebreid worden tot een pri- mo-vaccinatie, zodat dan ook de plm. 23.000 personen in Tilburg, die tot dus verre niet werden gevaccineerd zullen worden ingeënt. Het nemen van meer uitgebreide maatregelen vormt overi gens de laatste dagen een ernstig punt van bespreking tussen de inspecties van de volksgezondheid en de G.G. en G.D. te Tilburg. Haagse drogisterij-bediende verzon een lelijke streek. Een 25-jarige drogistenbediende te 's-Gravenhage wilde Zaterdag graag een middagje vrij hebben en verzon, toen hij die vrijheid niet kreeg, een lelijke streek. Hij wist door verscheidene tele foontjes de schijn te wekken dat hij met militairen uit Tilburg in aanraking was geweest. Als een (niet-bestaande) dr de Groot alarmeerde hij de G.G.D., die hem huisarrest oplegde, zodat hij toch vrij kreeg. Het muisje kreeg echter een staartje want de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid wilde de zaak gaan uit pluizen en haalde er tenslotte de recher che bij, die de jongeman eens opzocht in zijn woning. En daar werd hij prompt gearresteerd Hij had nl. niet alleen een onverant woordelijke grap uitgehaald maar bleek een aanzienlijke partij gestolen goederen in huis te hebben ook! Bü een aardbeving in de Midden-Ame rikaanse republiek El Salvador zijn Zon. dag 200 mensen om het leven gekomen en een onbekend aantal gewond. Het West-Duitse vakverbond heeft Maandag het plan-Schuman goedgekeurd. De so ciaal-democratische partij van Dr Kurt Schumacher was tegen het plan. 1.600.800 Italiaanse rijksambtenaren zullen vandaag 24 uur staken voor ho ger loon. In tweede lezing heeft de Franse Nationale Vergadering gister avond het wetsontwerp betreffende de hervorming van het kiesstelsel aan vaard. Premier Queuille kreeg bij een vertrouwensstemming de meerderheid. Op 17 Juni zullen in Frankrijk, voor het eerst sedert November 1946 alge mene verkiezingen worden gehouden. In de Braziliaanse stad Rolandia is een nazistische organisatie opgerold die werkte onder de naam „Geheim genoot schap Hitier". Zondag werden in Bo livia presidentsverkiezingen gehouden. Volgens de eerste geruchten heeft de regeringscoalitie een zware nederlaag geleden tegen de in 1946 na een staats greep naar Brazilië gevluchte Dr Victor Paz Estensoro. Syrië heeft een klacht ingediend in de Veiligheidsraad jegens Israël vanwege grensincidenten bij het Meer van Galilea. Te Glanerbrug is in een doorgangshuis voor Ambonezen een geval van paratyphus geconstateerd. Bij Giethoorn en Koekange, in N.W. Overijsel en Drente, is aardgas gevon den. Bij een aanrijding in Holten is een lid van de Wegenwacht zeer ern stig gewond. Minister Teulings zal een 3-daags bezoek brengen aan de staf school voor de burgerlijke verdediging die in Bameveld is gevestigd. Bij een veehouder te Berkout bij Hoorn is een kalf geboren met 5 poten. De vijfde, volledige poot, zit op de rug. Het diertje is goed gezond en maakt het uitstekend. snelling van de vorming van oorlogsver banden te verkrijgen. De duur van de eerste oefening zal worden opgevoerd tot 18 maanden. Op militair technische gronden werd deze eerste oefening voorshands gesteld op 16 maanden, v aarvan 8 maanden oefen tijd bij de vredesopleidingen en 8 maan den te velde. Inzake een eventuele legering van Nederlandse troepen in Duitsland oefenverbanden of parate eenheden welk vraagstuk verschillende aspecten van internationaal politieke aard ver toont, is het overleg geopend. Het is de minister thans niet mogelijk daarop dieper in te gaan. DE LUCHTMACHT ZELF STANDIG. Gezien het gewijzigde karakter van de militaire luchtvaart, overweegt de minister de luchtmacht tot een zelf standige organisatie te doen verklaren en het wapen der militaire luchtvaart als zodanig op te heffen. Deze reorga nisatie zal uiteraard slechts plaats heb ben onder handhaving van de departe mentale indeling. Ten aanzien van de personeelsforma tie wordt opgemerkt, dat de luchtmacht in de toekomst over een grote kern van beroepspersoneel zal moeten beschikken. Het beroepspersoneel zal ongeveer ver drievoudigd moeten worden. Gisteren heeft het op Formosa ver schijnende blad „Shina News" melding gemaakt van reeds eerder gesignaleerde geruchten over een internationale lucht macht, die in Madsjoerije zou worden bijeengebracht „om de V.N. in Korea te bestrijden". De huidige sterkte van deze luchtmacht is 900 vliegtuigen; zij staat onder bevel van een Russische generaal en tegen het einde van Juni zal het aan tal vliegtuigen op 1300 zijn gebracht, aldus het blad. Er zouden vliegeniers bij zijn uit Birma, India, Japan, communis tisch China, de Sowjet-Unie en Oost- Europese staten. Bij de hoofdstad van de provincie Sin- kiang, Tihoea, aan de Russische grens wordt, aldus China News, een oefenter rein voor Aziatische vliegeniers aange legd. De inboedel van Menten. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: In „De Telegraaf" van 17 April 1951 komt een artikel voor, getiteld „La Vé- rité est en marche", waarin „hoge lie den" worden beschuldigd van het „gap pen" van tapijten. Door het onder het Nederlandse Be heersinstituut ressorterende Bureau Roerende Goederen, werden kort na de bevrijding diverse goederen, waaronder meerdere Perzische tapijten afkomstig Uit de inboedel van de heer Menten, in bruikleen afgestaan aan het rijk, ten behoeve van de inrichting van represen tatieve vertrekken in de ambtswoningen van een tweetal gezagsdragers. Toen het beheer van het Beheersinstituut over de inboedel van de heer Menten werd opge heven, heeft dit instituut de rijksgebou wendienst aangeschreven, de in bruik leen gegeven goederen terug te bezor gen. De Rijksgebouwendienst heeft, alvo rens aan deze opdracht te voldoen, ge tracht deze goederen van de heer Men ten ten behoeve van het rijk aan te ko pen. De heer Menten stond aanvankelijk hier niet afwijzend tegenover, doch aan gezien geen overeenstemming over de prijs kon worden verkregen, ging de koop niet door en werden de goederen door de Rijksgebouwendienst ter be schikking van het Beheersinstituut ge steld. Hiervan werd schriftelijk kennis gegeven aan de advocaat van de heer Menten, De procureur-generaal heeft met in stemming van een beledigde gezagsdra ger, een gerechtelijk vooronderzoek ge opend, teneinde tot een strafvervolging wegens belediging te geraken. De zinsnede in „De Telegraaf" luidt als volgt: „Hoge lieden gapten en toen zij opgevorderd werden hun diefstal goed te maken, hebben zij getracht via de Rijksgebouwendienst een groot aan tal tapijten, waarop een Nieuwjaarsre ceptie had plaatsgevonden, na schatting (door de Rijksgebouwendienst) zich voor een appel en een ei toe te eigenen". Internationale Rode Kruis-dag. wordt ook in Nederland gevierd. Heden 8 Mei wordt over de gehele wereld de geboortedag herdacht van Henri Dunant, de stichter van het Rode Kruis. Dunant's geboortedag zal hier te lan de worden herdacht over de zender van Hilversum II om 20.05 uur door de mi nisters van Buitenlandse Zaken mr D. U. Stikker, van Sociale Zaken mr A. M. Joekes en van Oorlog, ir C. Staf. Het Jeugd Rode Kruis zal ter gelegen heid van de viering van deze internatio nale Rode Kruis Dag in ziekenhuizen en sanatoria vriendschapspakketjes uitrei ken aan jeugdige patiënten, die door medewerkers van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis voor dit doel zijn ge maakt. Ook in kampen en scholen voor minder valide kinderen zal de jeugd deze kleine verrassing worden bereid. Die verrassing is er tevens op gericht om deze gehandicapte jongeren te herinne ren aan het feit, dat Dunants arbeid van menselijke barmhartigheid wordt voort gezet ook in deze tijd van angst en drei ging. Generaal Marshall voor Senaatscommissie: Hij wilde volledige oorlog met de S.U. riskeren Bij K.B, is verleend de eremedaille, verbanden aan de Orde van Oranje- Nassau, in zilver, aan J. Laban en J. Tiebout, te Haamstede, respectievelijk baasknecht en meesterknecht bij de N.V. Bloembollen Mij. v/h H. S. van Waveren. De Amerikaanse minister van defen sie, Generaal George Marshall, is Maan dag met de verdediging van president Trumans politiek in het Verre Oosten begonnen in antwoord op de crltlek van Generaal MacArthur. Van het begin van het Koreaanse con flict tot het huidige ogenblik was er geen onenigheid tussen de president, de minister van defensie en de verenigde chefs van staven geweest. Hij voegde hier aan toe, dat er echter wel funda mentele geschillen in beoordeling waren geweest tussen generaal MacArthur aan de ene kant en de president, de minister van defensie en de verenigde chefs van staven aan de andere kant. Marshall zei, dat, toen hij in Septem ber van het vorig jaar minister van de fensie werd, het de politiek van de Ver enigde Staten was Formosa niet aan communistisch China over te dragen en zich tegen de toelating van dit land tot de Verenigde Naties te verzetten. Van deze politiek was niet afgeweken en deze 2 punten zouden buiten wapenstil standsvoorwaarden vallen, aldus de mi nister. In het streven om het conflict tot Korea te beperken hadden de V.S. de steun van het merendeel van de leden De Middelburgse gemeenteraad heeft gistermiddag het voorstel tot uitbreiding van het ziekenhuis (een plan, dat 3 millioen zal vergen) aangenomen, evenals het voorstel tot bouw van openbare toiletten op het parkeerterrein. Voorts werd het plan tot verdere uitbreiding van de prise d'eau voor het Waterleiding bedrijf goedgekeurd, alsmede het voorstel tot bouw van 20 Industriewoningen. Het meerderheidsvoorstel om subsidie te verlenen aan de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland werd verworpen. Bij het begin van de vergadering wenste de burgemeester, mr dr N. Bol- kestein, de wethouder van onderwijs, de heer J. W. Kögeler, geluk met de hem verleende kon. onderscheiding. Hij zei, dat deze decoratie hem zeker toekwam, gezien de belangrijke functies, die de heer Kögeler in verenigings- en gemeen telijk leven bekleedt. De raad stemde onder applaus met de woorden van mr Bolkestein in. De heer Kögeler dankte en zei, dat hij de onderscheiding in alle bescheidenheid wilde dragen. VERORDENINGEN, Het voorstel tot vaststelling van de heffing van rechten vormde het eerste discussiepunt. N.a.v. vragen, door de comm. van financiën gesteld, deelde de heer Kögeler mede, dat de rijwielblok- ken buiten de heffing zullen blijven. Ook was hij van mening, dat de heffing op vaste objecten, zoals balkons e.d., door de eigenaars zal moeten worden be taald. De losse objecten als uitstalkas ten e.d. komen voor rekening van de ge bruiker. De heer Schuitema (Arb.) wil de zonneschermen buiten de heffingen houden en de heer Flierman (Arb.) vond, dat de heffing van kleine bedra gen beter achterwege kan blijven. Na Politieman leidde een dubbel leven Een 37-jarige brigadier van de ge meentepolitie te Drachten, J. O. heeft tegenover de officier van justitie te Leeuwarden toegegeven een viertal mis drijven te hebben gepleegd. Hij heeft een dubbel leven geleid. Aan de ene kant heeft hij zich voorgedaan als een politieman op wie niets viel aan te mer ken, maar aan de andere kant heeft hij handelingen gepleegd, die grote ontstel tenis hebben teweeggebracht. Hij leefde op te grote voet en verkeerde daardoor in geldnood. Om zich uit die nood te redden .beraamde hij een roofoverval. Op 20 Januari 1947 is hij vermomd en gewapend met een karabijn naar Ak- marijk gegaan, waar hij de woning van de kassier van de boerenleenbank is binnengedrongen. Hij heeft daar f7300 verduisterd. In begin Januari 1950 was de man weer om geld verlegen. Hij werd betrokken bij de geruchtmakende zaak van de voorzitter van de bond van mo bilisatie-invaliden te Drachten en heeft zich honderden guldens toegeëigend. Om de aandacht van zich af te leiden stak hij in de Oudejaarsnacht van '50'51 zijn eigen oude, maar vrij hoog verze kerd motorrijwiel in brand. Aan de in specteur van politie deed hij een ano niem schrijven toekomen, waaruit moest blijken, dat O. vijanden had. Deze ken nisgeving bracht zijn ontmaskering na derbij. De brief was n.l. getypt op een schrijfmachine, zoals ook de brigadier er een bezat. Toen O. de wanhoop nabij kwam, stichtte hij brand in zijn eigen woning en ging naar bed. Hij zorgde er echter voor tijdig met vrouw en kin deren het brandende perceel te verlaten. Dat gebeurde in de nacht van 14 op 15 Januari van dit jaar. een discussie van ongeveer drie kwartier werd het voorstel z.h.s. goedgekeurd. Voortaan zal dus voor lichtbakken, uit hangborden, balkons, automatische ver kooptoestellen e.d. moeten worden be taald. PROTEST. Het voorstel tot verhoging der elec- triciteitstarieven lokte een protest uit van de heer Flierman. Nu de gemeente de electriciteitstarieven moet omhoog brengen, zullen de kosten van levens onderhoud weer stijgen. Wethouder L. J. van 't Westende deelde mede, dat de ze verhoging een gezin op f 3.75 per jaar extra komt te staan. Zowel het voorstel om de electrici- teits- als de gasprijzen te verhogen werd z.h.s. aangenomen. Bij het voorstel een subsidie te ver lenen aan de L.J.G. Zeeland t.b.v. een in Middelburg te houden avondcursus, zei de heer Wattel, dat het niet de taak is van een jongerenorganisatie cursus sen te organiseren, maar van de drie landbouworganisaties. Het voorstel werd verworpen met alleen de stemmen van de P.v.d.A. voor. AFSTANDSGAS. Bij het principebesluit t.a.v. de leve ring van afstandsgas merkte de heer Breel (Arb.) op, dat het rijd wordt, dat 't Zand ook door het eigen bedrijf van gas wordt voorzien en niet alleen door het Prov. Gasbedrijf te Vlissingen. De heer Hesselink (V.V.D.) wilde de ga rantie, dat de 1'Azote in Sluiskil in 1953 kan leveren. Volgens weth. van 't West ende wil men proberen 't Zand door Middelburg te doen bedienen. Voor de industrie zal een voordeliger tarief gel den. Van de zijde van de TAzote zou verzekerd zijn, dat de levering inder daad per 1953 kan plaats vinden. De prijs van het gas zal niet hoger zijn dan thans en de kwaliteit mag niet minder zijn. De werklieden van het gemeente lijke gasbedrijf, die door de nieuwe re geling overcompleet worden, zullen wachtgeld krijgen. TOILETTEN. Het nieuwe waarschuwingssysteem bij ongevallen door uitrusting van de auto van de arts J. Z. S. Pel met een mobi lofoon had de instemming van de heren van Loo (Arb.) en Schenk. De heer Wattel had weinig bewondering voor de oplossing. Waarom kan de politie niet met de sirene door de stad rijden of waarom kan men bij ongevallen de vlag niet uithangen? De voorzitter zei, dat men de eenvoudigste en goedkoopste op lossing had uitgekozen. De door de heer Wattel gedane suggestie achtte hij niet voor serieuze overweging vatbaar. Het aantal ernstige ongevallen is in Middel burg niet groot, het aantal lichte onge vallen daarentegen wel. Met de stem van de heer Wattel tegen werd het voorstel aangenomen. De verdere uit breiding van de prise d'eau aan Oranje zon, waarvoor een crediet van f 100.000 extra werd aangevraagd, werd daarna goedgekeurd. Volgens wethouder van 't Westende is de waterwinning voor de volgende 10 jaar voldoende. De bouw van openbare toiletten op het parkeerterrein bij de Markt had de instemming van de raad. Op een vraag van de heer Schot (S.G.P.) antwoordde wethouder van 't Westende, dat de uri noirs kosteloos kunnen worden gebruikt, terwijl voor gebruik van de W.C.'s 10 ct. gevraagd zal worden. ZIEKENHUIS. Bij het voorstel tot uitbreiding van het ziekenruis sprak mr van Empel (C.H) de hoop uit, dat het zal gelukken het plan te realiseren. De heer Wonder- gem vroeg, of het nodig was i.v.m. het geraamde exploitatietekort de tarieven te verhogen. De voorzitter zei, dat, in dien nodig, de tarieven inderdaad moe ten worden verhoogd. De tekorten zijn echter relatief gering. Hij deelde nog mede, dat bericht was ontvangen, dat het Kon. Wilhelminafonds Middelburg thans officieel heeft erkend als sub kankercentrum. Tenslotte bracht mr Bolkestein hulde aan het gasthuisbe- stuur voor het werk, dat tot heden werd verzet. De conceptbrief van B. en W. met bezwaren tegen het Streekplan Walcheren werd goedgekeurd, nadat de heer Wattel zijn instemming had be tuigd met het bezwaar van B. en W. tegen opheffing van tal van voetpaden en de heer Hesselink B. en W. lof had toegezwaaid voor de wijze, waarop de bezwaren waren gemotiveerd. Op het verdere in deze vergadering besprokene komen we morgen terug. Bezettingsstatuut voor West- Duitsland op de helling. Donderdag a.s. zullen besprekingen beginnen tussen vertegenwoordigers van het West-Duitse ministerie van buiten landse zaken en van de geallieerde Hoge Commissie over een omzetting van het bezettingsstatuut in een verdrag tussen West-Duitsland en de Westerse gealli eerden. De Westelijke geallieerden deelden bondskanselier Adenauer mee, dat zij tot deze stap bereid waren na de con ferentie van het Atlantisch Pact, welke vorig jaar te Brussel gehouden werd. De gezamenlijke besprekingen, welke naar men verwacht geruime tijd zullen duren, zullen volgens waarnemers over de volgende drie hoofdpunten gaan: 1. Een overeenkomst betreffende het blijven van de Westelijke troepen in West-Duitsland voor de verdediging van Europa. 2. Het vervangen van de be- zettingskosten welke dit jaar ruim 5.5 milliard gulden bedroeg door „vei- ligheidskosten", die West-Duitsland in het kader van de West-Europese ver dediging zal betalen, en 3. De vervan ging van de Britse, Amerikaanse en Franse Hoge Commissies door ambas sades. der V.N. „Generaal MacArthur wilde ons echter het risico laten lopen, niet alleen van een uitbreiding van de oor log tot communistisch China, maar ook van een algehele oorlog met de Sowjet- Unie. En dit zelfs ten koste van het ver lies van onze geallieerden en het uiteen doen vallen van het verbond van vrije volken over de gehele wereld". Marshall zei, dat dit ook een aanval op West- Europa zou kunnen veroorzaken. Hij achtte het begrijpelijk, dat een commandant te velde wel eens bevelen van hogerhand kreeg, waar hij het niet mee eens was, maar wat het ontslag van generaal MacArthur noodzakelijk had gemaakt was het feit, dat deze in het openbaar zijn misnoegen over de buitenlandse en militaire politiek van de V.S. had uitgesproken. Het werd dui delijk, dat hij het niet langer eens was met de tot dusver door de V.S. gevolgde politiek. Er was geen andere oplossing dan hem te ontslaan, aldus Marshall, Hij zei de bezorgdheid van de staf chefs over de goederenexport naar com munistisch China te delen. Ook was hij voorstander van een verscherpte econo mische blokkade van dit land. Hij deelde verder mee, dat de staf chefs in December van het vorig jaar een voorstel hadden ingediend om Mac Arthur machtiging te verlenen, dat de vliegtuigen van de Verbondenen toestel len van de tegenstander tot een bepaal de afstand over de Jaloe in Mandsjoerije zouden kunnen volgen. Omdat de andere landen, welke troe pen in Korea hebben, eenstemmig tegen het voorstel gekant waren, had men het plan moeten laten varen. In een rede voor de nationale con ferentie over de burgerlijke verdediging heeft president Truman verklaard, dat de vrije landen de opmars van het com munisme in Azië tot staan gebracht hadden en „de samenzwering van het Kremlin over de gehele wereld" een zware slag hadden toegediend. De president vervolgde, dat uitbrei ding van de Koreaanse oorlog de moge lijkheid van vernietigende atoomaanval- len op Amerikaanse steden, zo niet ver. nietiging van „de beschaving zoals wjj die kennen", zou brengen. De eerste tekenen van een ineenstor ting van de communistische wereld de den zich voor in de vorm van „spanning en onrust achter het ijzeren gordijn". Zonder MacArthur met name te noe men laakte Truman diens „eigengerei de" politiek voor Azië, die de gehele Westerse verdediging te gronde zou kunnen richten en een „geweldige Sow- jetrussische overwinning" zou kunnen opleveren. Gedenkboek 4e infanteriebrigade. Oud-commandant, Koningin en Prinses Irene kregen gisteren een exemplaar. De 4e infanteriebrigade van de tweede divisie, samengesteld uit drie bataljons van de Garderegimenten Grenadiers en Jagers en Prinses Irene, heeft van Juli 1947 tot Maart 1950 op Oost-Java ge zeten. De avonturen, indrukken en leve- nissen uit die tijd zijn opgetekend in een gedenkboek „Oost-Java". Dit gedenk boek is gistermorgen in Den Haag door een delegatie onder leiding van gene- raal-majoor W. J. K. Baay, destijds com mandant van de tweede divisie, aange boden aan luit.-gen. Buurman van Vree den, oud-legercommandant in Indonesië, thans commandant groep West. De dele gatie heeft voorts twee exemplaren van het gedenkboek, één voor de Koningin en één voor Prinses Irene op het Paleis Noordeinde afgegeven aan de chef van het militaire huis van de Koningin, vice- admiraal N. A, Rost van Tonningen, Rusland wijst Japans vredesverdrag van de hand. De Sowjet-Unie heeft het Amerikaan se ontwerp voor een vredesverdrag met Japan van de hand gewezen en geëist, dat de Chinese volksrepubliek deel zal nemen aan een viermogendhedenconfe- rentie voor de opstelling van een vre desverdrag. Alexander Bogolomof, Sowjetrussiscli onderminister van buitenlandse zaken, overhandigde het Sowjet-antwoord op het Amerikaanse ontwerp-verdrag, dat op 29 Maart j.l. aan de Sowjet-Unie werd aangeboden, gisteren aan admiraal Alan Kirk, de Amerikaanse ambassa deur te Moskou. De Sowjet-Unie stelt thans een bij eenkomst van de ministers van buiten landse zaken van de Sowjet-Unie, de V.S., de Chinese volksrepubliek en Groot-Brittannië in Juni of Juli voor. De V.S. hebben hun ontwerp in Maart j.l. bekend gemaakt. Zij hebben duide» lijk gemaakt, dat zij niet zullen toe staan, dat de Sowjet-Unie haar veta over een vredesverdrag zal uitspreken» Zij hopen met hun bondgenoten over eenstemming te bereiken. H, M. Koningin Juliana heeft voor Koning Faroek van Egypte ter gelegen heid van zijn huwelijk, bij de glasfabriek „Leerdam" een kristallen bokaal laten vervaardigen met een gegraveerde voor stelling van een jachttafereel en met de Egyptische en Nederlandse wapens op de voet. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot van avond: Half tot zwaar bewolkt met slechts hier en daar enige lichte regen. Matige tot krachtige wind tussen Noord-Oost en Noord. Vrij koud voor de tijd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1