"Li OP WEG NAAR DE NIEUWE WERELD Dl AKKERTJES Een stem uit Amerika Dr A. H. Oussoren arriveerde in Hoboken» Haan Hdd (T Opkoper van aluminium kreeg concurrentie» ^^ieuwó uit de<=^romncie Walcheren. Poolse Nationale Dag. Zuid-Beveland. De boogschutter SANATOGEN Schouwen-Duiveland. Zeeuw sch-Vlaanderen. Maandag 7 Mel 1951 Pagina 2 Ons vertrek uit Middelburg is werkelijk onvergetelijk. In Middelburg was bijna het gehele moderamen van de kerkeraad aan de trein aanwezig, alsmede vele catechisanten en gemeenteleden. In Goes waren er oud-leerlin gen en leerlingen van het Lyceum. Tot Roosendaal vergezelde ons een oud catechisant, die bij het overstappen een laatste dienst bewees, die wij niet zullen vergeten. Op de boot bloemen en allerlei heer lijks uit Middelburg. Des avonds vóór ons vertrek uit de Zeeuwse hoofdstad waren er tal van cadeaux, die wij zorg vuldig zullen bewaren en die ons open baarden, dat er meer banden zijn dan wij wel eens oppervlakkig vermoed heb ben. ZEER VELE EMIGRANTEN. Het eerste, dat opviel, toen we aan boord onze hutten gevonden hadden, was het grote aantal emigranten. Won derlijk genoeg had ik van niemand enige mededeling omtrent deze perso nen ontvangen. Een lijst, die ik neer legde in een van de vertrekken met het verzoek deze in te vullen, bewees, dat er niet minder dan een 25 gezinnen aan boord waren. Donderdag 20 April telde ik reeds 19 gezinnen van dezelfde kerk, als waartoe ik behoor. Eergisteravond, dus Woensdagavond, hielden we een dagsluiting ln de lees zaal met dertig Protestanten. Gister avond waren er al zestig. Vanavond zul len we het orgel van de bioscoopzaal erbij halen en gaan zingen. EENTONIG. Het leven aan boord is eentonig: luieren en niks doen. Veel en goed eten en drinken. Het bevalt eigenlijk maar weinig mensen. Vooral de emigranten vinden het zonde van hun tijd. Zeker, de bemanning doet alles om het ons naar de zin te maken, maar wij zijn meer patiënt dan verpleger. Maar wij willen actief zijn en werken. De vrou wen vooral (en niet het minst de Zeeuwse) worden ziek van het niks doen. Maar de boot vaart snel. Nog vier dagen en dan zijn wij D.V. al aan de andere zijde: in Hoboken, de drempel van de grootste en drukste stad ter we reld. Het zal wel aanpassen zijn van het bijna lUOO-jarige Middelburg naar het 300-jarige New York. Maar dat we ten emigranten vooruit. Wie niet wil aanpassen, kan beter thuis blijven. Aan passen of ondergaan, dat Is het dilem ma. Opmerkelijk is, dat zoveel Friesen, Groningers en Drentenaren vertrekken naar Canada en Ontario. Precies als de vorige eeuw. Toen waren het ook voor- KORTE BERICHTEN Vice-kanselier Franz Blücher, de West-Duitse minister voor het E.H.P., heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse autoriteiten besloten hadden, dat West- Duitsland één van de weinige landen is, voor welke de Marshallhulp zal moeten worden voortgezet. In een West-Berljjns station hebben zich Vrijdag ongeregeldheden voorge daan, toen douanebeambten voedselpak ketten, welke reizigers uit de Oostelijke zone in West-Berlijn wilden invoeren, in beslag poogden te nemen. De West-Ber- lijnse politie kwam tussenbeide om te voorkomen, dat de douanebeambten werden mishandeld. Vrfjdag Is te Berlijn door de Britse en Russische bezettingsautoriteiten een overeenkomst getekend, waarin het in terzonale kanaalverkeer definitief is ge regeld. De tweede zitting van dit jaar van het ministercomité van de Raad van Europa is Vrijdag gesloten. Er werden verscheidene kleine vorderingen ge maakt bij het streven naar eenheid. Maarschalk Tito is na zijn operatie wegen galstenen volledig hersteld en zijn gezondheidstoestand is uitstekend. Drie kwart van de havenarbeiders te Auckland Is Vrijdag na een staking van tien weken weer aan het werk gegaan. In de Beemster is onder Spijkerboor een geheime distilleerderij ontdekt. Toen de recherche een inval deed, was het bedrijf in werking. De eigenaar is ge arresteerd. Tussen de directie van de Groninger Zuivelfabriek „De Ommelanden" en haar personeel is een conflict ontstaan, hetgeen tot q,en staking heeft geleid, die Zaterdagmorgen begon. De democratische senator Warren Magnuson heeft verklaard, dat binnen kort ondergronds een atoombom tot ontploffing zal worden gebracht. De Amerikaanse regering wil deze proef nemen om vast te stellen, wat er ge beurd wanneer een saboteur een der gelijke bom in een ondergrondse ruim te in een stad zou laten ontploffen. De proef zal waarschijnlijk op de Aleoeten worden genomen. FEUILLETON door G. P. BAKKER. al de noordelijke provincies, die de stoot gaven tot de emigratie, al mogen we ds van Raalte met de Zeeuwen niet ver geten. TEGENSTELLING IS GROOT. De tegenstelling kerk en wereld Is wel heel scherp op zo'n luxueus schip. Vlak naast ons werd geborreld en ge- 8) De andere soldeniers waren allen gevallen. „Slechts een heeft zijn huid gered", sprak de monnik. „Jammer. Niemand had mogen ontkomen. Dat is een grote fout. In elk geval, mannen, ze ven moordenaars van Maagdenburg hebben deze boze wereld verlaten. Langzamerhand wordt het getal wor- gers kleiner. Hij keek rond naar de zwerver, maar deze was weg. Vóór het einde was hij in de schaduw der bomen ver dwenen en ongezien naar de herberg geslopen, waar zijn hond nog lag te wachten. Hij kwispelde vol blijdschap met zijn staart, toen hij zijn meester bin nen zag komen. Deze pakte hem bij de kop en fluisterde hem in het oor: „We moeten oppassen, ouwe jongen. Er gebeuren hier vreemde dingen. Pas op." Bij het kaarslicht trok hij zich in zijn hoekje terug, bestelde een kruik wijn en dacht na over de vreemde avonturen van die dag. Hij bekom merde zich niet om het rumoer in de zaal noch om de tromies om hem heen, die steelsgewijze naar hem loerden. Toen hij een uurtje gezeten had, stond hij op, riep zijn hond en slen terde het woud in. Hij zocht een vei lig verscholen plek mos in het struik gewas onder de bomen, nauwkeurig oplettend dat niemand hem volgde of bespiedde. Hier is de eerste briej can dr A. H. Oussoren, tot voor kort predi kant van de Geref. Kerk te Middel burg, uit Hoboken in Amerika. Dr Oussoren is na een voorspoedige reis in de nieuwe wereld gearri veerd en zal maandelijks voor ons een brief schrijven. Deze eerste brief gaat hoofd zakelijk over het vertrek van de fa milie Oussoren uit Middelburg en de zeereis. De volgende maal schrijft dr Oussoren iets over Ame rika zelf. ,,Een stem uit Amerika" noemen wij deze serie. Dr Oussoren schreef ons daarop vooral te letten, dat er in Amerika ca. 135 millioen stem men zijn, m.a.w.: als men dit in het oog houdt, zal de lezer de schrijver niet al te vlug eenzijdigheid ver wijten. danst, terwijl een Jazzband speelde. Wij mochten onze toevlucht zoeken bij de trouwe Hoeder Israels. Wij zagen weer de leegheid en de armoede van de we reld tegenover de rijkdom van Gods volk. Ook valt het ons op, dat zovele emi granten niet juist worden voorgelicht door allerlei instanties, die óf niet goed op de hoogte zijn, öf die door hun „voor- een nieuwe toekomst willen opbouwen. lichting" het zó maken, dat de emigrant hen persé moet beschouwen als een on misbare schakel. Zo is hier b.v. iemand aan boord, die gezegd werd, dat hij niet meer dan 15 gulden boordgeld mocht meenemen. De goede man heeft dan ook alles ln Hol land gelaten en zit nu ln verlegenheid. Ik zou nog wel meer kunnen schrij ven, maar ik zeg dit alleen om emigran- ten-in-spé op het hart te binden alléén met bona fide reisbureaux en de Chr. Emigratie Centrale te Den Haag (Raamweg 38) zich in te laten. Gemiddeld moet men zeker een half jaar rekenen, voordat men met alles klaar ls. Dan gaat het vlug, zelfs zeer vlug. DE KUST KOMT IN ZICHT. Thans naderen we de kust. De stor men van de laatste dagen beletten me ook maar iets op papier te zetten. On geveer 80 procent van de opvarenden was zeeziek en wat dat is, weet alleen iemand, die het ondervonden heeft. Het is een toestand tussen leven en sterven, vooral als het een paar dagen duurt. Vanmorgen was het een hele opluch ting, toen we bemerkten, dat de zon weer scheen en we buiten konden zit ten. De kinderen aan boord vermaken zich best. Soms moeten ouders uren zoeken om ze terug te vinden. Want als ratten dringen ze door in alle hoeken en gaten. Sommigen komen zelfs bij de commandobrug, adderen bij de koks, derden bij de hoge schoorstenen, waar tussen het sportveld ligt, kortom: over al kan men ze vinden. Mijn jongste fun geerde de meeste tijd als liftboy, een vak, dat vooral op zo'n schip Interes sant is met zijn 6 verdiepingen, waar de gehele dag mensen vervoerd moeten worden. Het einde van de tocht Is nu in zicht. Iedere avond mochten we ons met de kapitein en de bemanning aan de Here opdragen. Gisteren, Zondag hadden we dienst op 10 uur en 5 uur. We collec teerden voor het christelijk zeemanshuis te Hoboken een grote som. Zo gaan we blijmoedig voorwaarts met al die emi granten, die wel de smart van het schei den gevoelden, maar die met Gods hulp Van kwaad tot erger. In Maart 1951 bevond zich zekere A. G., ios werkman le Colijnsplaat aan de zeedijk te Wissekerke. Hij trachtte daar alu minium te kopen van destijds In zee gestorte vliegtuigen. Terwijl hij aan het onderhandelen was en f 0.60 de kilo had geboden, kreeg hij concurrentie. Twee personen, die met een luxe auto geko men waren, boden f 1 de kilo. G. ging met zijn concurrenten praten. Eén van hen, een man met een pleister op zijn hoofd, vroeg, of G. nog meer spullen te koop wist. Inderdaad. Bij een boertje op Oud-Sabbinge lag kabel, afkomstig van de P.T.T., „maar", zo zeide G., „dat mag hij niet verkopen, want die kabel is niet van hem". Eén van de grote on bekenden (die inmiddels bekend zijn), zei, dat dit niets was, want van grote lichamen hadden zij het liever voor niets. De verleiding was te groot en zo toog het drietal 's avonds naar Oud- Sabbinge. Eén van de drie bleef in de auto en ging met de andere onbekende naar de plaats, waar de kabel lag, ge wapend met een ijzerzaag. Omdat G. zijn „mooie kleren" aanhad, heeft hij niet meegeholpen met zaken en ver sjouwen van de kabel. Wel heeft hij op de uitkijk gestaan. Dit was echter niet het enige feit, waarvoor G. zich te verantwoorden had. (Ingez. mededeling, advert.) .st*actits waJücer. cïnor Pijn] Pijn die U wakker houdt, ontneemt U het beste geneesmiddel: DE SLAAP! Zorg voor een goede nachtrust; neem één of twee AKKERTJES"als U wakker ligt van de pijn en 's-morgens voelt ge U uitgerust en daardoor beter dan de dag te voren, AKKERTJES* werken rechtstreeks op de pijnhaard, zijn on schadelijk en gemakkelijk in te nemen. helpen direct Hij had ook nog geprobeerd geld los te krijgen van A. J. S. door deze te ver tellen, dat zijn patroon naar Rotterdam was en dat hij zodoende zijn weekloon niet gebeurd had. G. vroeg aan S„ of deze dit loon wilde voorschieten tot de Maandag daarop. Hij vertrouwde het zaakje niet helemaal en schoot G. niets voor. De Off. van Justitie, Mr van der Dus- sen, eiste een gevangenisstraf van ne gen maanden onvoorw. Mr M. A. Terwoert vroeg een psychia trisch rapport. L. H„ taxi-ondernemer te Nieuw- en St. Joosland, was op 10 Januari j.l. door de Kantonrechter te Middelburg ver oordeeld tot 3 weken hechtenis, omdat hij in de nacht van 9 November 1950 in een jachtveld in de omgeving van zijn woonplaats had gelopen, terwijl hü een electrische staaflantaarn bjj zicIT had, die licht kon geven. Ondanks het feit, dat verd. het hem telaste gelegde ontkende, achtte de Off. van Justitie H. schuldig. Hij eiste dan ook bevestiging van het vonnis, met uitzondering van de straf. Hiervoor eiste hg" 6 weken hechtenis. Uitspraak in alle zaken op 18 Mei a.s. Indonesische minister van Defensie trekt zich terug. Bij de samenstelling van het thans een week oude Indonesische Kabinet- Soekiman heeft zich een moeilijkheid geopenbaard bij de bezetting van één der „sleutel"-ministeries, n.l. defensie. Het daartoe aangewezen lid van de Partai Indonesia Raya, de heer Soemi- tro Kolopaking, deelde mede, zijn be noeming niet te kunnen aanvaarden. Hij zei, dat het er thans niet meer de tijd naar is, dat iemand functies bekleedt, die niet zijn gebaseerd op deskundig heid en ervaring. Voorts zei de heer Soemitro: „Ik ben geen deskundige op het gebied der defensie, doch wel op dat van bestuurs- en veiligheidsaange legenheden". Woensdag a.s. zullen te Axel de schoolverkeersexamens worden gehou den. Morgen zal de afd. Axel van de Band Ned.Indonesië haar laatste begroe tingsavond houden. De Harmonie „Con cordia" en de Chr. Gymnastiekvereni ging „Voorwaarts" verlenen hun mede werking. „Die herberg staat me niets aan, Wolf," fluisterde hij tegen zijn hond. Ze vleiden zich naast elkaar in het mos. De speelman sliep in met de ge dachte dat moed alleen niet vol doende was in deze tijden. HOOFDSTUK IV. De zwerver ontwaakte vroeg in de morgen en vervolgde zijn tocht door de bossen. Vrolijk scheen de zon tus sen de bladeren door en lustig kwin keleerden de vogels boven zijn hoofd. De hoge hemel was helderblauw. Hij had een lange dag voor zich, zeker nog een mars van een uur of tien. De zomer was buitengewoon droog en heet in het jaar 1631. Maar toch was het wandelen in het woud veel aangenamer dan op de landwegen, waar geen schaduw was en het mulle zand de hitte terugsloeg. Het liep tegen de middag toen hij en de hond rust namen onder een dikke rode beuk in het struikgewas ter zijde van de weg. Hij spreidde zijn mantel, ging er op zitten, haalde brood, worst en een kruik water te voor schijn en begon zijn schamel middag maal. Wolf stond hem vol spanning aan te kijken, vol ongeduld wach end op zijn deel. Eensklaps stak hij de oren op en be gon zacht te grommen. De speelman bleef kalm zitten, maar luisterde scherp. Toen rende Wolf het bos- sage in en een zware stem verbrak de stUte. „Kalm, Wolf, goed volk. Ik kom al leen je meester een bezoek brengen." De zwerver stond op. Hij herkende de stem. Toen weken de takken vaneen en er verscheen een grote, zware man in eenvoudige, zwarte burgerkleding. „Smakelijk eten, vreemdeling, laat ik u niet storen. Mag ik misschien het genoegen hebben uw eenvoudig maal te delen. Ik kom niet met lege handen." Uit een tas, die aan een riem over zijn schouder hing, haalde hij vers wit tarwebrood, een stuk ham en een grote kruik wijn te voorschijn. De zwerver antwoordde: „Wees welkom vriend van giste ren, ik hoorde reeds uw zachte stem." „Juist", lachte de ander. De mon nik, maar voor u heb ik die maske rade niet nodig, noch u voor mij.' „Maskerade" deed de speelman ver baasd. „Vermomming ook goed. Draad aan draad wordt een gewaad geweven, steen voor steen een huis gebouwd." De ander haalde de schouders op. „Het klinkt mooi en wijsgerig", meen de hij, „maar ik begrijp het niet." „Ook goed. Ziet u." Hij haalde twee ijzeren ringen uit zijn zak. „Hier heb ik twee losse ringen in mijn handen. En nu zijn ze aaneen gesmeed, zon der vuur, zonder hamer." De speelman bekeek nu de ander van onder tot boven, beschouwde zijn handen. „Neen", klonk zijn besluit. „U kunt mijn oude vriend niet zijn, of schoon hij mij dat kunstje toonde. Al was hij een tovenaar, zo spoedig kan een mager man niet groeien tot een dikke." „Dus", luidde de gevolgtrekicing van de ander, „U geeft toe, dat u mijn vriend heeft gekend." „Heeft gekend?" „Ja, want hij is dood. U weet, dat de wonderdokter aan het hoofd stond van een groot verbond." De zwerver gaf geen antwoord. (Wordt vervolgd.) Zeeuwse amateurs voor de microfoon. In de serie uitzendingen „Hallé, Hallo!Bij ons gaat alles zo" zullen Zeeuwse amateurs een bont program ma verzorgen, dat 13 Mei a.s. voor de AVRO wordt uitgezonden tussen 12 en 12.45 uur. De medewerkers zijn „De Zuid Westers", „Het Overschotje", de „Boerenkapel" uit Souburg en de beide zangkoren uit Souburg. Op 12 Mei a.s. wordt het programma opge nomen in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Deze bijeenkomst zal gratis voor het publiek toegankelijk zijn. De verschillende nummers worden ingestudeerd onder regie van de heer Han König. De kaarten voor het bij wonen van de bijeenkomst kunnen worden afgehaald bij de V.V.V.-kanto ren te Middelburg en Vlissingen. De strijd tegen de schelpziekte. Brochure van dr P. Korringa. Vanwege het ministerie van Land bouw en Visserij is een brochure ver schenen van de hand van dr P. Korrin ga over de voortzetting van de strijd tegen de schelpziekte in de oesters. Vooraf wordt een overzicht gegeven van de oorsprong der ziekte en wat gedaan kan worden om plaatsen, waar broed gevangen en oesterbroed geplaatst wordt, te onderkennen en ev. te ver mijden. Na ontdekking van de bestrijdings middelen kon van het defensief worden overgegaan tot het offensief. Vervolgens wordt uiteengezet, dat panoesters ge makkelijker te ontsmetten zijn dan na- tuuroesters (broed). Maar dit euvel kan verholpen worden met een bad in su blimaat (1 op 15000), hetgeen nog het voordeel biedt, dat tevens de slippers worden opgeruimd. De laatste jaren is de visserij dan ook door de toepassing der bestrijdingsmiddelen enorm veran derd. Dit wordt aan de hand van ver schillende tabellen .verduidelijkt. De brochure eindigt met zes stellingen, waarvan de laatste op één na wel het vérstrekkendst is. Zij luidt: Het is zeer aan te bevelen de laatste haarden, rijk aan oude groene schelpen van kokhanen en slippers, op te ruimen, daar dit ware broeinesten zijn van schelpziekteschimmel. Dit zijn percelen in de Broek, alsmede het Z.O. deel van de slipperplaat. Het zou toe te juichen zijn, als het gehele oesterbedrijf daar toe zou willen medewerken, vooral de meest-belanghebbenden, n.l. zij, die baklcengoed kweken op het Noorden. en W. van Vlissingen contra Streekplan Walcheren. Op Vrijdag 8 Mei a.s. om 8 uur zal de Vlissingse gemeenteraad vergaderen. Op de agenda van deze vergadering staat o.a. bespreking van het ontwerp Streekplan Walcheren. B. en W. be treuren het in hun prae-advies aan de raad dat een groot deel van de gege vens, die aan het sociaal-economisch vooronderzoek van het streekplan ten grondslag liggen, sterk verouderd zijn. Daardoor zijn de getrokken conclusies meermalen onjuist. In het rapport wordt reeds opgemerkt dat de samen stelling in hoofdzaak reeds in 1947 en 1948 heeft plaats gehad doch dat door allerlei tijdrovende omstandigheden pu blicatie tot 1951 moest wachten. Sinds de samenstelling is vooral voor Vlissin gen veel ten gunste veranderd. Zo keer den b.v. de Belgische loodsen en de ma rine terug, waarmee nog geen rekening werd gehouden. Ook de ontwikkeling van „De Schelde" werd verkeerd be oordeeld. Meermalen wordt bovendien voor gegevens, Vlissingen betreffende, verwezen naar het grenswijzigingsrap port, opgemaakt in 1942, toen voor Vlissingen zeer abnormale omstandig heden golden. De toen verzamelde ge gevens, die reeds direct door de offici ële instanties onjuist werden genoemd, kunnen dan ook volgens B. en W. als waardeloos worden beschouwd. Verder maken B. en W. bezwaar tegen verschil, lende onderdelen van het concept Streekplan. Door de Polen in Vlissingen herdacht. Hemelvaartsdag was voor de Polen in Vlissingen een dubbel feest. Er werd n.l. 's avonds in de Poolse Club het feit van de Poolse Constitutie her dacht, een gebeurtenis, welke uit drukking geeft aan het diepste stre ven van het Poolse volk: liefde voor het vaderland en verlangen naar vrij heid en recht. De Constitutie van 3 Mei 1791 vormt een mijlpaal in de Poolse geschiede nis; zij was liberaler dan de constitu ties van heden. Zij schiep een erfelijke monarchie, schafte de regeringsloze tijdperken af, gaf de middenstand vertegenwoordi ging in de Senaat en bracht de vrij making van de boeren, die toen nog slaven waren. De Constitutie liet zich ook vooral gelden op het terrein van opvoeding en onderwijs. De Jezuïe ten-Orde, die het hogere onderwijs in handen had, werd ontbonden en tn- plaats hiervan werd als de hoogste autoriteit op het gebied van onder wijs een Commissie van Algemene Ontwikkeling -het eerste ministerie voor Onderwijs Li Europa in het leven geroepen. Kunst, literatuur en wetenschap bloeiden weer. Industrieën verrezen en de handel herstelde zich. Democratische rechten en vrijheden werden de regel in Polen. Helaas. 3 Mei 1791 bespoedigde slechts de heerszucht van Rusland, Duitsland en Oostenrijk. Er volgde een tweede en een derde verdeling van Polen. De geestkracht, welke door de grote hervormingen werd gescha pen, gaf de Polen echter de kracht de verdrukking te overleven en de Poolse Republiek weer te herstellen. Hoewel de 3e Mei door het gehele Poolse volk in grote ere wordt ge houden, is de herdenking van deze dag thans door het communistische regiem streng verboden. SOUBURG. Stille omgang. Vrijdagavond werd een stille om gang gehouden. Onder het luiden van de klok werd naar de begraaf plaats gewandeld, waar burgemeester M. A. S. Stemerding en het bestuur van de Oranjever., alsmede particu lieren, bloemen bij de graven legden. Hierna speelde „Vlijt en Volharding" een koraal, waarna twee minuten stilte in acht werden genomen. Daar na werd het Wilhelmus gespeeld en werd weer naar het Oranjeplein teruggewandeld. Opening nieuwe zaak. Vrijdag opende de heer J. M. Deur waarder in de Paspoortstraat een moderne zaak onder de naam „Het Wijnhuis". Het geheel maakt een prettige indruk. Onder in het gebouw is een kelder ingericht voor het bot telen van de dranken. Het ontwerp voor het gebouw werd gemaakt door de heer Wjjkhuyzen, architect. Het werd uitgevoerd door de heer J. Cevaal. GOES. Gevonden voorwerpen. Aan het Bureau van Politie zijn on derstaande voorwerpen als gevonden aangegeven. Diverse sjaals; enkele por- temonnaies met en zonder Inhoud; ^en kele bank- en muntbiljetten; verschil lende handschoenen; diverse sleutels; diverse ceintuurs; enkele ballpointpen- nen; nagelschaartje; jtinderbezempje; jongenspetje; twee hoofddoeken; jubi- leumspeld; dubbeltjes-armband; 2 klos sen garen; voetbal; 2 vulpennen; gouden ring; schakelarmbandje; zilveren ket ting; herendas; 4 snoer kralen; dekzeil; zilveren armbandjes, damesrijwielen, bandenketting. mededeling, adv.) Gezondheid met lepels. Voor allen, die zich vermoeid en over werkt gevoelen, want Sanatogen la zuivere kracht en wordt gretig door het verzwakte lichaam opgenomen. Het Zenuwsterkende Voedsel Mr/ CezatJcjiapsrit „Do Bromvlieg". De Solexclub „De Bromvlieg" orga niseerde op Hemelvaartsdag een ge- zelschapsrit door bloeiend Zuid-Beve land. Aan deze rit namen 25 perso nen deel. Zij liep over de volgende plaatsen: Start Goes, Kattendijke, We- meldinge, Yerseke, Rijksweg Kruinin- gen, 's Gravenpolder, Nisse, Heinkens- zand, 's Heer Arendskerke, waarna te Goes het gezelschap ontbonden werd. 's-GRAVENPOLDER. Oudste inwoonster overleden. De oudste inwoonster van 's-Graven- polder, mej. C. van Liere, weduwe van A. Karelse, is overleden in de leeftijd van 96 jaar en ruim 4 maanden. De oudste ingezetene is thans de heer G. Meijaard, die ruim 93 jaar oud ls. KRABBENDIJKE. E.H.B.O.-examens. Dezer dagen namen dr Griep en dr Viergever het E.H.B.O.-examen af. Al len slaagden. Het waren: de heren C. Ligthart-Schenk en J. Zeevaart te Krui- ningen, mej. I. Markusse en de heren M. Feiten, A. Koetsier, P. v. Splunter, J. Kaan en W. A, Cusee, allen te Krab- bendijke en J. Maas te Yerseke. Dr Griep merkte nog op, dat de theo rie goed was, maar dat de praktijk nog wel wat beter kon. WEMELDINGE. Bazar Rode Kruis Colonne afd. Wemeldinge. Donderdag werd de bazar voor de transportcolonne van het Rode Kruis geopend. Dr W. F. Gnirrep heette ve len welkom o.a. het gemeentebestuur; de heer P. J. Dominicus, penn. afd. O. Zuid-Beveland Rode Kruis; de com mandant van deze afd.; dr van der Slikke, uit Middelburg; de heer van Heel uit Goes, voorzitter afd. W. Zuid- Beveland enz. Dr Gnirrep dankte in het bijzonder het actieve comité en de vele hel- pers(sters), alsmede de eigenaar van de hangar, de heer Joh. Ruissen. Burgemeester C. N. F. van Sas sprak de wens uit, dat het doel zal worden bereikt. Nadat de heer Dominicus zijn ge lukwensen had aangeboden werd de bazar door de voorzitter opengesteld. Interkerkelijke herdenkingsdienst. Vrijdag had in de Ned. Herv. kerk een interkerkelijke herdenkingsdienst plaats, waarin voorgingen ds W. de Goede, ds J. v. d. Leek van Kapelle en ds W. Oost. Gezongen werd door het Evang. Dames- en Meisjeskoor en het Ned. Herv. kerkkoor. Vóór en na de dienst verleende het muziekgezelschap „O.K.K." medewer- werking. Onder klokgelui werd de stille omgang naar de begraafplaats gemaakt. YERSEKE. „V.Z.O.S." gaf een demonstratie. Vorige week gaf de gymnastiekver eniging „V.Z.O.S." een drukbezochte de monstratie in zaal Nolet. De voorzitter opende de samenkomst. De dames brachten hoepel-, brug-, knots- en bal oefeningen en de heren ring-, rek- en brugoefeningen. De oefeningen werden begeleid door de pianiste T. Manneke, die aan het slot bloemen werd aange boden. De muzikale omlijsting werd ge regeld door de heer Bas Hollestelle. Gcd. Staten bezochten Schouwen- Duiveland. Vorige week Woensdag zijn de leden van Ged. Staten o.l.v. de Commissaris der Koningin en vergezeld van de Grif fier der Staten, alsmede van verschil lende hoofden van dienst, de gehele dag op Schouwen-Duiveland geweest. Des morgens werden door de gemeen tebesturen verschillende problemen be sproken, en des middags konden de pol derbesturen hun verlangens en wensen kenbaar maken. De Commissaris der Koningin zei in zijn openingswoord, dat deze contactdag belegd was, omdat zowel Schouwen- Duiveland als Tholen geen vertegen woordiger hebben in het college van Ged. Staten, althans niet iemand, die op deze eilanden woonachtig is. De laatste Gedeputeerde van Schou wen-Duiveland was de heer A. van der Weijde, de laatste Gedeputeerde van Tholen Jhr Mr E. A. O. de Casembroot, de vader van de Commissaris. Van de verschillende punten, die ter sprake zijn gekomen, mogen worden genoemd: de kosten van het verleggen van waterleidingbuizen bij wegsverbe- tering, de bescherming van Water staatswerken in oorlogstijd, de totstand koming van een vaste verbinding van Schouwen-Duiveland met Goeree-Over- flakkee, de bouw van een school voor B.L.O., het uitbaggeren van de haven van Zierikzee, de arbeid voor onvol- waardigen, bouwvolume i.v.m. herbouw, de bouwprijs per kub. meter ,het duin- herstel onder Renesse, de mogelijkheid van fondsvorming voor de verpleging van armlastige krankzinnigen, het opne men van gezinnen door gemeenten over en weer, de kosten van uitbreiding van het buizennet van de waterleiding bij uitbreiding van de bebouwing, het plan ten langs wegen, de polderlasten mede i.v.m. de pachtprijzen, het veer Anna Jacoba-Zijpe, de beperking van het ver keer op de wegen, de restitutie van ontvangen bijdragen van Landbouwher- stel en het rentegamma. Tussen de ochtend- en middagbijeen komst bezochten Ged. Staten het be drijf van de N.V. Zeelandia, H. J. Doe- leman. Het ligt in het voornemen van het college binnenkort een zelfde bijeen komst te beleggen met de gemeente- en polder- en waterschapsbesturen op Tho len en St. Philipsland. BRUINISSE. Weer een mosselvaartuig naar de Waddenzee. Opnieuw vertrok een mosselvaar tuig naar de Waddenzee om te zoeken naar gronden, geschikt voor de mos selcultuur. De 12 groepen van Brui- nisse, die zich hebben opgegeven voor een perceel, konden niet alle een per ceel krijgen, omdat er door het ver vallen van de percelen in Zuid Ooster Rak niet genoeg meer waren om ge heel Zeeland te helpen. Men wil nu nogmaals een onderzoek instellen om in andere delen van de Waddenzee cultuurgrond te vinden. ZIERIKZEE. Succes voor „Kunst en Eer". Tijdens het op Hemelvaartsdag ge houden concours van de Bond van Mu ziekgezelschappen op Schouwen-Dui veland t.g.v. het 50-jarig bestaan van de Harmonievereniging te Dreischor, waar ook dit concours werd gehouden, behaalde het Stedelijk Muziekkorps „Kunst en Eer" in de le afd. Harmo nie een le prijs met lof, een wissel- tak, een bronzen medaille van de heer J. M. den Boer, een verguld zilveren kruis van de heer J. C. de Bil (voor het hoogst aantal punten op het con cours behaald, n.l. 216) en een medailla geschonken door de afd. van de Ned. Landarbeidersbond, alsmede een mars van één der juryleden. De jury bestond uit de heren J. F. Pala, Rotterdam en H. A. van Mechelen, Den Haag. TERNEUZEN. Filmavond Jeugdraad. De Terneuzense Jeugdraad, welke is samengesteld uit vertegenwoordigers van de diverse jeugdorganisaties, is op nieuw voor het forum getreden en wel door de organisatie van een culturele filmavond. Er werden twee voorstellingen gege ven, waarop films over Afrika en Ame rika vertoond werden. De uitslag der Donderdag te Krab bendijke gespeelde vriendschappelijke voetbalwedstrijden luidt: Krabbendijke IZaamslag I 6—4; Krabbendijke II— Zaamslag II 51. De heer M. v. d. Eyk te Tholen be haalde op de slagerstentoonstelling te Utrecht een tweede prijs met leverkaas. Woensdagmorgen heeft de „Tholen 25", schippers J. en S. Schot, de eerste ansjovis gevangen op de weervlsserf) ln de Schelde, aangevoerd. Voor rekening van de gezamenlijke polderbesturen op Tholen werd aanbe steed het vervoer van grint naar de verschillende polderwegen. Laagste in schrijver was Q. Smits en Zn voor f 1.19 per ton. De opbrengst der collecte op het zangconcours te Oostkapelle voor de kankerbestrijding heeft opgebracht f 185.97. H Te Amsterdam slaagde voor het exa men gemeente-fir.ancien, 2de deel, de heer J. C. M. Glerum te Muiden, vroe ger te Kruiningen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2