Europese idee dringt verder door Spaak opnieuw gekozen als voorzitter Opgewekt bevrijdingsfeest in Goes Nationale bevrijdingsherdenking in Middelburg PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Europees parlement vergadert in Straatsburg Raadsvoorstellen Vlissingen. Belgische autobus reed te water k SNIPPER NIEUWS Aanleg van vliegveld zal ernstige nadelen opleveren. Uitgave Stichting „Zeeuwscb Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2433, bü geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren i Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, MiddelburgKorte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1857 MAANDAG 7 MEI 1951 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Franco per post ƒ4,65 Medewerkers: Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Advertentieprijs 19 cent per man. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Rubriek Kabouters 10 et. per woord Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.59 u., onder 20.14 u. Maan op 5.30 u., onder 23.40 u. Hoogwater Dinsdag 8 Mei: Vlissingen: 3.10 u 1.93 m., 15.32 u., 1.93 m. Terneuzen: 3.38 u. 2.12 m., 16.04 u. 2.04 m, Wemeldinge: 4.58 u. 1.59 m., 17.23 u. 1.59 m. Zierikzee: 4.46 u. 1.32 m., 17.09 u. 1.33 m. Ter gelegenheid van de voorjaarsbijeenkomst van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft het ministerscomité een boodschap doen toe komen aan het Europese parlement te Straatsburg. De ministers van de 15 deelnemende landen verklaren daarin, dat zjj bi) de huidige spanning tussen Oost en West nauwer samen zullen werken en het gezamenlijk optreden doel treffender zullen maken. De ministers verklaren dat vrede slechts .op eenheid gebaseerd kan zjjn. Z(J concluderen, dat de Europese idee verder ls doorgedrongen ln het bewust zijn van de vertegenwoordigde volken. Er kan echter niet worden venvacht, dat een uniform werkplan tot stand komt ln de Raad van Europa of daarbuiten. De ministers rapporteren aan de As semblee, dat zij geen overeenstemming hebben kunnen bereiken over het ver lenen van veel grotere bevoegdheden aan de leden van de consultatieve raad. De eenheid en solidariteit onder de leden van de raad zouden in gevaar worden gebracht, als men te snel de bevoegd heden van de Assemblee wilde brengen op het peil van een overkoepelend par lement orgaan. SPAAK WEER VOORZITTER. De voorjaarsbijeenkomst van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa is Zaterdagmiddag geopend met een zitting, die van alle spectaculaire aspecten verschoond bleef. Practisch zal de Assemblee trachten in een week ge reed te komen. Het werk in de zitting van Zaterdag bleef beperkt tot de ver kiezing van de president. Spaak werd opnieuw gekozen en de 6 vice-presiden- ten en tot het accepteren van de agen da. Vanmorgen zal minister Stikker in zijn dubbele kwaliteit van voorzitter van het ministerscomité en van de minister raad der O.E.E.C. op de Assemblee spreken. Europese economische moeilijkheden, de noodzaak van een nauwer contact met Noord-Amerika en bepaalde poli tieke aspecten van de verdediging zullen de hoofdpunten vormen van de week van grote debatten der Straatsburgse Assemblee, die vanmorgen door minis ter Stikker zal worden ingeleid. Stik- ker's rede wordt met grote belangstel ling tegemoet gezien en men verwacht, De „Affray" nog niet gevonden. Het krachtig getij en een groot aan tal wrakken bemoeilijken de duikers, die zoeken naar de Engelse onderzee boot „Affray", die op 16 April ten Zui den van Wight zonk met 75 man aan boord. In een communiqué van de Britse Ad miraliteit wordt gezegd, dat onderzoe kingsvaartuigen 70 wrakken hadden ge vonden, die één voor één door duikers zijn onderzocht. Geen bleek echter een onderzeeboot te zijn. Overeenkomstig het verzoek van het bestuur van het Christelijk Ziekenhuis „Bethesda" stellen B. en W. de raad voor de vergoeding voor het gebruik van de door gemelde vereniging geëx ploiteerde barak voor besmettelijke ziekten te verhogen. In October 1937 werd het ziekenhuis een vergoeding van f 600. toegekend. Dit is niet meer ge noeg ter instandhouding. B. en W. stel len voor de bijdrage te bepalen op f 0.04 per inwoner en daarboven nog een be paald bedrag per verpleegdag voor elke patient, die in de barak ter verpleging is opgenomen. Het ligt in de bedoeling ook de gemeenten Oost- en West-Sou burg, Ritthem, Koudekerke, Biggekerke, Zoutelande en Westkapelle in deze re geling te betrekken. B. en W. stellen voor ten behoeve van de bouw van een christelijke kleuterschool aan de Gla- cisstraat een terrein in erfpacht uit te geven. N.a.v. een verzoek der Vlissingse schoolvereniging stellen B. en W. voor medewerking te verlenen aan de ver andering der Finse school aan de Rem- brandtlaan, zodat men een afzonderlijk lokaal voor handenarbeid verkrijgt. B. en W. vragen de raad om goed keuring voor de aankoop van gronden ten Noorden van de Prins Hendrikweg tegen f 0.35 per vierk. meter. Reeds enkele jaren geleden werden deze ter reinen van gemeentewege opgespoten. Het ligt in de bedoeling dat op deze grond een nieuwe P.Z.E.M.-centrale zal worden gebouwd, terwijl men over de rest van de grond in onderhandeling is met de Marine. De aankoopsprijs voor deze 6,91.33 ha. is f24.196.55. Voor de aanleg van een fluorescen tieverlichting in het stadhuis vragen B. en W. een crediet van f 16850.—. Ten behoeve van de B.L.O.-school op Walcheren wordt voorgesteld de ge meente garant te stellen tot een ma ximaal bedrag van f300.000.—. Con form de rijksregeling wordt voor gesteld de laatste salarisverhogingen ook van toepassing te verklaren voor het gemeentepersoneel. B en W. stellen voor goedgunstig te besluiten op een verzoek van de Vlissingse Schoolvereniging om gel den voor aanschaffing van leer- en hulpmiddelen ter vervanging van tij dens de oorlog vermeld materiaal tot een bedrag van f2625.—. B. en W. gaan accoord met een voorgestelde uitbreiding van het aan tal aandelen der Waterleiding Maat schappij Midden-Zeeland van 100 tot 130, daar anders het aantal aandelen in bezit der provincie te gering zou worden in verband met de toetreding van verschillende gemeenten. De aan delen zouden dan volgens de nieuwe regeling ais volgt worden verdeeld: provincie 41, na toetreding van alle plattelandsgemeenten op Walcheren en Noord-Beveland 20, en Vlissingen 24, terwijl er dan nog 15 worden ge reserveerd voor het geval Middelburg mocht besluiten toe te treden. B. en W. hebben voor de benoe ming van een vaste leerkracht aan de gemeentelijke industrie- en huis houdschool de volgende voordracht opgemaakt: 1. de heer W. P. A. de Rooy, onderwijzer aan de Vincent van Goghschool; 2. mevr. G. B. Lute Akkerman, tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school voor V.G.L.O. dat zij blijk zal geven van een betere verstandhouding tussen de beide orga nen van de raad, ministerscomité en Assemblee dan tot dusverre bestond. MOTIE INGEDIEND. 31 leden van de raadgevende vergade ring hebben Zondag de volgende motie ingediend: „De raadgevende vergadering dringt er bij de Europese regeringen op aan onverwijld met de regeringen van de Verenigde Staten en Canada te rade te gaan teneinde tot een gezamenlijke verklaring te komen, dat een verdere uitbreiding van de Russische invloeds sfeer in Europa niet kan worden ge duld en in het bijzonder, dat iedere aan val door Rusland of door de met Rus land verbonden staten op Joego-Slavië door de Westelijke mogendheden als een aanval op henzelf zal worden be schouwd. Zes slachtoffers te betreuren. Gisteravond ls op de Abraham van Stolkweg te Rotterdam een van de bol lenvelden terugkerende Belgische auto bus met dertien inzittenden uit de bocht gevlogen en ln de Delfshavense Schie gereden. Als gevolg van dit ongeluk zijn 6 doden te betreuren. Verder zijn er 6 gewonden, van wie 2 ernstig. Het was de Gretrykring uit Haren, een Belgisch fanfarecorps met zijn aan hangers, dat dit ongeluk trof. Men was na een tocht naar de bollenvelden op de terugweg. Hoe het ongeluk gebeurde is niet met zekerheid te zeggen. Vermoe delijk heeft de chauffeur van deze klei ne bus door haar grotere voorgangster de bocht ter plaatse niet kunnen over zien en is van de weg afgeschoten, een betonnen paaltje omverrijdend, en is in de Delfshavense Schie gestort, op de gevaarlijke plaats, waar al eerder een auto te water reed, waarbij ook slacht offers vielen te betreuren. De bus lag met de wielen naar boven, zo goed als geheel onder water en het scheen uitgesloten, dat iemand zich op eigen kracht kon bevrijden. Een drietal voorbijgangers sprong ogenblikkelijk gekleed te water en zij slaagden erin enige personen uit de bus te bevrijden. Ook een paar pleziervaartuigjes, die in de buurt lagen, verleenden assistentie. Een voorbijrijdende bus stelde onmid dellijk een zware ketting ter beschik king en door deze onder in het water liggende bus door te halen, kon zij door een der andere bussen zover worden omgetrokken, dat het minder zwaar viel de inzittenden te bereiken. Hoewel reeds spoedig zuurstofappa raten ter beschikking waren, waren bij 5 personen de pogingen, de levensgees ten weer op te wekken, vergeefs. A Onder grote pracht en praal is gis teren de 31-jarige koning Faroek van Egypte in het huwelijk getreden met de 17-jarige Narriman Sadek. Een voorstel van de oppositie in het Irakse parlement tot nationalisatie van de olie industrie is door de minister-president van Irak verworpen. Gisteren en eer gisteren werd in Praag een conferentie gehouden van de ministers van Buiten landse Zaken van het Oostelijk blok. Men veronderstelt dat hier de in Parijs gehouden conferentie der plaatsvervan gers werd besproken. Konief en Zo- rin, resp. maarschalk der S.U. en onder minister van buitenlandse zaken, hebben gisteren in Praag een défilé afgenomen ter gelegenheid van het feit dat 6 jaar geleden het Rode Leger Tsjecho-Slowa- kije binnenrukte. In Juni zal in Frankfort een nieuwe internationale van niet-communistische socialistische partijen worden opgericht. Op 82-ja- rige leeftijd is Zondagavond in Brussel overleden Graaf Carton de Wiart, een bekend Belgisch politicus, die meerma len minister was. Nadat de nieuwe Perzische regering Zondagmorgen een vertrouwensvotum had verkregen in het parlement heeft premier Mossadeq erop aangedrongen mee te werken aan een directe uitvoering van de plannen tot nationalisatie van de olie-industrie. - In October zal een match worden ge speeld om het wereldkampioenschap dammen tussen de wereldkampioen Piet Roozenburg en Keller met als inzet de wereldtitel. De 20-jarige oud-student P. de Booy, zoon van vice-admiraal de Booy, is gisteren toen hij in Utrecht van een rijdende trein sprong, dodelijk gewond. Vrijdagavond is in Rhenen de kalkblusketel van een kalkzandsteen fabriek ontploft. Er deden zich wonder boven wonder geen persoonlijke onge lukken voor doch de fabriek, die weke lijks een millioen stenen produceert, zal naar men verwacht, minstens 2 maan den buiten bedrijf zijn. In Groningen is Zaterdagnacht een' 83-jarige man door zijn bed gezakt en in zijn dekens gestikt. In het Goffertstadion te Nij megen werd Zaterdagmiddag het ganze- bordspel „Wie wint de pot" gespeeld ten bate van „Ereschuld en Dankbaar heid" en de gezamenlijke militaire fondsen. Ruim 3000 Solexrijders na men Zaterdag deel aan de naar Schip hol georganiseerde Solex-rallye. POKKENEPIDEMIE BREIDT ZICH UIT. Deden zich Zaterdag in Tilburg geen nieuwe gevallen van pokken voor, Zon dag werden er weer 6 nieuwe geconsta teerd, waarvan een uit Geldrop. De in woner uit Geldrop was meermalen ln contact geweest met familie in Tilburg gedurende de laatste 2 weken. Veront rustend is het feit van deze 6 nieuwe gevallen niet, omdat het hier z.g. con- tactgevallen betrof, die reeds sedert 1 Mei in hun woning geïsoleerd waren en onder controle stonden. Het totaal aan tal positieve gevallen is hierdoor in Til burg tot 33 gestegen. Het totaal aan tal gevaccineerden tot en met Zondag bedraagt ruim 90.000. Naar schatting zijn er ln Tilburg 22 a 23.000 personen, die nog nooit gevaccineerd werden. Wanneer ter revaccinatie de eerstvol gende dagen nog een kleine achtduizend personen zich melden, kan gezegd wor den, dat vrjjwel de gehele Tilburgse be volking gerevaccineerd ls. Bij do 78-jarige pastoor van het kerk dorp Zesgehuchten bij Eindhoven (gem. Geldrop), de heer G. M. van Hooff, die vorige week op bezoek was in Tilburg, zijn pokken geconstateerd. Enkele per sonen die met pastoor van Hooff in con tact zijn geweest, zijn geïsoleerd. Een der misdienaren toonde gister avond symptomen,' die aan pokken voorafgaan. De gemeenteraad van Ritthem heeft ernstige bezwaren tegen het ontwerp Streekplan Walcheren. Hoewel enige ondergeschikte punten van plaatselijk belang dienden te worden gewijzigd, was de grote grief de aanleg van een vlieg veld in buurtschap Welzinge. B. en W. hadden liever hun mening omtrent de juiste ligging van een vlieg veld in Midden-Zeeland opgeschort, tot dat de commissie, die door Ged. Staten is aangewezen, haar rapport klaar zou hebben uitgebracht, om daarna een oor deel te vellen. Allereerst wordt gewezen op de aanmerkelijke oppervlakte aan kost bare cultuurgrond, die verloren zal gaan. Door de naderingszónes, die zich zelfs tot in Souburg, Middelburg en N.-en St.-Joosland uitstrekken, wordt het gewone leven geheel aan banden gelegd. Aangezien het nog tientallen jaren kan duren, eer het vliegveld in ge bruik wordt genomen, is het onver antwoordelijk het gebied met een bouwverbod te belasten. Men kan hiertegenover niet te scherp stelling nemen. B. en W. hebben besomd, dat de vier kapitale boerenhofsteden in het omstreden gebied, wat de gebou wen betreft, een waarde van f260.000 hebben. Deze zouden bij aanleg die nen te worden onteigend en afge broken. Voorts zijn enige weken geleden in het gebied geheel nieuwe klinker wegen aangelegd. Ook deze zijn bij aanleg van een vliegveld waardeloos. Wat de ligging van het vliegveld betreft, acht men het Sloe (noord zijde) veel beter. Daar is tevens di recte aansluiting op de treinen, ter wijl geen kostbare cultuurgronden en bedrijfsgebouwen onteigend moeten worden. Presidentsverkiezingen in Oostenrijk, Ongeveer vier en een half millioen Oostenrijkers hebben Zondag deelgeno men aan de presidentsverkiezingen. De einduitslag van de eerste ronde is vol gens het centrale stembureau als volgt: Dr Gleissner (Volkspartij) 40 pet.; Dr Koerner (socialistische partij) 39.1; Prof. Breltner (partijloos) 15.4; Gott lieb Fiala (comm. partij) 5.1. Om te worden gekozen bij de eerste stemming moest een candidaat de ab solute meerderheid behalen. Slaagt geen der candidaten hierin, dan moet een tweede stemming tussen de twee can didaten met de meeste stemmen worden gehouden. Bevelanden en Walcheren zonder stroom De Bevelanden en Walcheren hebben Zaterdagmorgen enige t(jd zonder elec- trlsche stroom gezeten. Door het on middellijk treffen van voorzieningen door de P.ZJE.M. kon reeds spoedig weer stroom worden geleverd. Over de oorzaak van deze onder breking vernamen wij van de zijde der P.Z.E.M. het volgende: De laatste tijd, eigenlijk al de laatste jaren, moeten dc ketels der centrale te Vlissingen me, slechte kolensoorten worden gestookt. Deze kolen, die zeer fijn zijn en een hoog asgehalte hebben, zijn eigenlijk niet geschikt voor de ketels, doch dooi de menging van verschillende kolen- soorten kon men ze tot heden in be drijf houden. De laatste dagen echter had men al leen de beschikking over een bepaald soort Amerikaanse steenkool, zg. an- thraciet rice, die de ketels niet konden verwerken, als zij onvermengd werd ge stookt. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag bleek, dat men op deze wijze de ketels niet in bedrijf zou kunnen houden. Van af drie uur is toen de bedrijfs-assistent der centrale, de heer J. P. de Lange, doende geweest de ketels nog te doen branden. In de nacht gelukte dat, maai in de loop van de volgende morgen wei t. de druk zó gering, dat besloten moes. worden de Bevelanden af te schakelen Gelukkig duurde dit slechts zeer korte tijd, doordat via de nieuwe koppelliji. met Brabant stroom tot en met Goei kon worden betrokken. De moeilijkheden waren daarmede echter nog niet overwonnen, zodat ook Walcheren, met uitzondering van Vlis singen, moest worden afgeschakeld. Daarna heeft men het kolenpark in alle hoeken en gaten doorkruist om te zien, of er misschien nog wat oude kolen ia- gen. Men had succes. O.l.v. de hoofd opzichter A. F. Linse zijn de ketels toen weer opgestookt. Om ca. één uur Zater dagmiddag arriveerde te Vlissingen be trekkelijk onverwacht een schip met 350 ton Belgische vetkolen. Onmiddellijk werd met het lossen begonnen en bin nen korte tijd was men de moeilijkheden de baas. In overleg met het Rijkskolenbureau z-llen vanaf vandaag andere kolen per trein naar Vlissingen worden gebracht. In de naaste toekomst zal het euvel zich wel niet herhalen, hoewel het uitkijken blijft. Het is een troost, dat niet alleen Zee land met kolenproblemen kampt. In andere provincies hebben zich al soort gelijke bezwaren voorgedaan. Bij ons werd echter de stagnatie in de stroom voorziening merkbaar, aangezien het koppelnet nog niet tot Vlissingen is doorgetrokken. Voor de beide Hollan, den, Brabant en Limburg is dat wel zo. Kinderoptocht in Vlissingen. Door de Vlissingse Bond van Buurt verenigingen werd Zaterdagmiddag een kinderoptocht georganiseerd, waaraan de diverse buurtverenigingen deelnamen met groepen en paren enz. Het resultaat was verrassend. Met bijzondere inspanning hadden velen er werkelijk iets moois van gemaakt en het was duidelijk dat geen kosten wa ren gespaard. Dubbel jammer was het daarom dat een regenbui reeds spoedig de costumes kwam bederven en de kin deren met hun natte kleren verder moesten. Toch wisten ze de stemming er in te houden en bleven ze in hun rol. De jury stond voor een heel moeilijke taak, maar heeft zich daarvan goed ge kweten, zodat op een geslaagde middag kan worden teruggezien. De A-groep winnaars, in totaal 60 kinderen zal met 3e Pinksterdag een reisje naar Breda en omgeving worden aangeboden, ter wijl verder alle winnaars waardebonnen ontvingen, die door de winkeliers kun nen worden ingeleverd bij de penning meester der Bond. Zaterdagavond maakte St. Caecilia nog een muzikale rondgang door de stad, nadat eerst op het Havendorp nog was geconcerteerd. Met de kinderoptocht mee had dit gezelschap een zeer zwaar programma te verwerken. De Harmonie „Ons Genoegen" concerteerde op het Bellamypark. Op de Nationale Herdenkingsdag vond op de Grebbeberg, op de militaire begraafplaats te Bhenen, een herdenkingsplechtigheid plaats. De minister van Oorlog en Marine, Ir C. Staf, legt een krans aan de voet van het nieuwe monument, dat op de Grebbeberg komt. Raad versloeg gemeentepersoneel (4-0) De eigenaar van een Amsterdams café aan de Zeedijk is gisteravond tijdens een vechtpartij vermoord. De dader, een Noors zeeman, wist te ontsnappen. Wat is In Goes een Grote Markt zon- ders juichende kinderen op bevrijdings dag en zonder vaders en moeders die met trotse blikken de prestaties van hun kroost gadeslaan? Niets immers? Daarom was het verheugend dat de Bond van Buurtverenigingen weer eens een programma in elkaar had gezet, dat elk wat wils bood. Met kinder spelen, sport, zang, muziek en een lieht- stoet heeft Goes de Zaterdag waarlijk feestelijk doorgebracht. Niet minder succes hadden de orga nisatoren van de voetbalmatch tussen de gemeenteraad en het gemeente-per soneel. Want deze wedstrijd bracht voor „Haak-in" ruim f 465.in het laadje, waarbij de stijve hotten, de builen en de buitelingen gul werden vergeten. Niet minder dan 1500 schoolkinderen genoten des morgens van de bioscoop voorstellingen waarmee de feestelijk heden werden geopend en die waren aangeboden door de fa. C. J. van Liere. 's Middags op de Markt, was het niet minder druk. Om precies te zijn: 973 kinderen hebben hier meegedaan aan de wedstrijden in blokjes rapen, hindernis- baan, busjes lopen, stepwedstrijden en touwtrekken. Zij kregen aardige prijzen en allemaal een glas limonade. Velen genoten vervolgens van een fraaie demonstratie Judo en Jiu Jitsu, gegeven door Sportinstituut Felix Jan- sens te Bergen op Zoom. 's Avonds werd op het marktplein ge zongen door „De Stem des Volks", waarna enkele bands vrolijke liedjes brachten. Met een lichtstoet en nog wat muziek werd deze feestdag besloten. UITSLAG STADSOMLOOP. De uitslag van de stadsomloop, die liep via Vismarkt, L. Vorststraat, Gan- zepoortstraat en Lange Kerkstraat naai de Markt, is als volgt. Senioren: 1. J. de Booy, „A.V. Sluis kil", 8.18.wisselbeker Hellas, B klas se; 2. W. van Splunder, „De Zeeuwen", 8.23.8, le prijs D klasse, lauwertak; 3. L. Woltering, „De Zeeuwen", 8.37.1, 2e prijs D klasse; 4. F. van Damme, E.M.M., 8.44.8, 3e pry's D klasse; 5. J. P. de Kok, „Volharding", Goes 8.49. 4e D klasse; 6. J, Mieras, „Hellas", 8.53.6, 5e D klasse; 7. J. G, de Roo, „In- terscaldis", Biezelinge; 8. J. L. de Ja ger, „Interscaldis", Biezelinge. Hulde kreeg speciaal de 45-jarige J. Manders uit Sluiskil die deze wedstrijd geheel uitliep. Junioren: 1. G. de Roo, „Hellas", Goes De schakels van de tijd Nieuwe Kerk gevuld met meer dan 1300 bezoekers Machtig en indrukwekkend klonk Zaterdagavond het Wilhelmus in de gedeel telijk herstelde Nieuwe Kerk te Middelburg, waar tussen de 1300 en 1400 personen bijeen waren voor de Nationale Herdenking der Bevrijding. De Ned. Radio Unie, die ln het kader van het Nationaal Programma deze bijeenkomst had georganiseerd, had daarvoor de Nieuwe Kerk te Middelburg uitgekozen, omdat dit gebouw kan worden gezien als het symbool van da toestand, waarin ons land verkeert. Nadat de laatste tonen van het In- trada van Joh. Wagenaar, gespeeld door de Marinierskapel o.l.v. de kapitein der Mariniers, Gijshert Nieuwland, waren verklonken, besteeg ds P. J. F. van Voorst Vader het spreekgestoelte. Hij heette de honderden aanwezigen, w.o. vele autoriteiten en genodigden, welkom en zei, dat het hem verheugde thans in de gedeeltelijk gerestaureerde Nieu we Kerk te mogen spreken. Het ver heugde hem temeer, omdat hij op de laatste Zondag voor de verwoesting in de kerk het Woord had bediend. Spr. besloot met Gods zegen af te smeken over de wederopbouw en ons volksleven. De toespraak werd gevolgd door het „Wilt heden nu treden", dat werd uit gevoerd door het Omroepkoor met ko perensemble. De alt Lucie Kooy zong hierna met begeleiding van hetzelfde koperensemble het „Gebed voor het Vaderland" van Arn. Spoel. TOEN. De heer Ad. Kuiper, directeur van het Geref. Jeugdcentrum „De Witte Hei" sprak hierna over: „Toen ont worsteld aan de slavernij". Hij herinner de aan de Franse slavernij uit de vori ge eeuw en aan de Duitse slavernij uit de jaren 1940'45. Hij zei, dat zich ont worstelen aan de slavernij alleen kan geschieden door -het verdrijven der ti rannie. Spr. wees op de Duitse tirannie, die een tirannie over de geest wilde zijn. „Het was juist de strijd tegen deze tirannie, die de kracht van het verzet bleek te zijn", aldus de heer Kuiper. NU. Na het Koraal en Hymne van Joh. Wagenaar, uitgevoerd door de Mari nierskapel en het „Loflied op den Hol lander en den Zeeuw" van Valerius, uit gevoerd door het Omroepkoor, sprak Pater Wesseling C.s.s.R. over: „Nu door eendracht vrij". Hij herinnerde aan de golf van eenheid, die tweemaal door ons volk is gegaan. De eerste maal in de liederen van Valerius, de tweede maal na de bevrijding in 1945. „Een dracht", aldus de pater, „moet een le vend bewustzijn worden bij de jongere generatie. Deze eendracht moet echter groeien en er moet waardering zijn voor het algemeen menselijke en het is", zo zei hij, „Jezus Christus, die deze waar dering voor goed heeft gegeven". Mach- tik klonk hierna de mars Triumfaal en de Vredeshymne van Jan Marks, uitge voerd door de Marinierskapel, door de kerk. Indrukwekkend was het „We prai se Thee, o God" van Handel, dat hierna werd uitgevoerd door koor en orkest. STRAKS. De heer W. Thomassen, burgemees ter van Zaandam, zei, sprekend over: „Straks geen dwingelandij", dat de vrijheid duur werd gekocht. Hij vroeg zich af, wat men nu met deze vrijheid doet. Hij zei voorts, dat de opbouw van de internationale rechtsorde is begon nen en wees allen op de taak en roe ping in het huidige wereldbestel. Sprekend over het motto van deze bijeenkomst: „De schakels van de tijd", zei de heer Thomassen, dat ieder zal moeten zorgen, dat de schakels van de ketting der historie sterker worden ge maakt. Na de uitvoering van Valerius' „O, Nederland, let op U saeck", werd de bijeenkomst besloten met het Wilhel mus. Het viel te betreuren, dat de spre kers niet tot in alle hoeken van de kerk verstaanbaar waren, waardoor ve len het gesprokene niet hebben kunnen beluisteren. Koor en orkest onder de knappe directie van Gijsbert Nieuwland hebben er voor gezorgd, dat er toch veel te genieten viel. De accoustiek van het kerkgebouw heeft waarlijk bij de restauratie niet geledenTe hopen is het, dat volgend jaar Mei het kerk gebouw volledig gerestaureerd voor de eredienst in gebruik zal kunnen worden genomen. 3.46.3; 2. J. v. d. Berg, „Olympia", Vlis singen 3.47.7; 3. C. Delzenne, „Olympiad Vlissingen 3.50.4. T. Viergever, „Hel las", Goes 3.59.5. J. Zwartepoortn „Hellas", Goes 3.59.1; 6. P. Bruggemari „Hellas", Goes 3.59.2. SAMENWERKING WAS BETER DAN OOIT. Wat niemand verwacht had, is ge beurd. De Goese gemeenteraad heeft Zaterdag de gemeente-ambtenaren inge maakt met 40. Daar op het Goese sportterrein zijn illusies vermoord. Niet meer en niet minder. „Daar gaan ze, de stakkerds", zei mis prijzend een man naast ons, toen de raadsleden, in keurig rood-wit gestoken, het veld betraden. Maar allengs ver anderde zijn misprijzen in verbazing, en met ons, heeft hij zich schor ge schreeuwd naar „die goeien" van deze strijd. „Die goeien", dat waren spil J. J, Knibbe (A.R.), die menige situatie red de en nog twee doelpunten zette ook), mr J. Sepers (C.H.U.) die als back won deren deed, en de andere „goalgetter". W. J. J. M. Vroome (K.V.P.). Welk een samenwerking vertoonde het raadscollege, nadat Burgemeester W, C, ten Kate de aftrap had gegeven! A.R. en P. v.d.A. speelden elkaar gere geld de bal toe en de K.V.P. bleek zo wel links als rechts te kunnen manoe- vreren. De eerste goal kwam 15 minuten na de rust. Uit een fraaie voorzet van linksbuiten, weth. A. Buys, scoorde Vroome (10). De Raad zat er al direct flink op en 5 minuten later was het .weer de heer Vroome die, ditmaal uit een pass van de heer Knibbe, scoorde (2—0). De gemeente-ambtenaren hebben on tegenzeggelijk hard gewerkt, maar het mocht hen niet gelukken om, platweg gezegd, „een voetje aan dfe grond" te krijgen. Vlak voor de rust scoorde Knibbe weer uit een voorzet van weth. Buvs (3-0). Na de thee (die er niet was) trad de heer Janssen, als reserve, in het veld voor raadslid P. de Munck en hij bracht het ambtenarendoel meermalen lelijk ln gevaar. De backs H. Pots (Huisvesting) en J. Oranje (dir. gemeentewerken) wisten echter vele gevaarlijke situaties te red den terwijl ook doelman D. v. d. Velde (gem. bode) lof toekomt evenals links binnen Ph. Wessel. In de tweede helft leek het even of de laatste een tegenpunt zou scoren, maar rechtsbinnen Ph. Haverhoek (Arb), wierp zich er manhaftig voor waarop doelman Bakker (K.V.P.) (die eveneens goed werk verrichtte) de bal in het veld wist te zenden. Vlak voor het einde was het de heer J. J. Knibbe (A.R.) die in één felle run het ronde leder naar het vijandelijk doel bracht en onhoudbaar scoorde (40). IN MIDDELBURG. In het kader van de viering van de Bevrijding in Middelburg waren er be houdens de nationale herdenking in de Nieuwe Kerk en de beide voetbalwed strijden, nog enkele andere feestelijk heden. Om half drie vertrok van het C.J.M.V.-gebouw het Chr. Tamboers en Pijperscorps „Juliana" voor een muzi kale wandeling. Voor het eerst liepen voor de band, naast de tamboer-maitre H. Joziasse, twee zgn. showtamboer- maitres, die door hun optreden veel suc ces oogstten. Om half vijf gaf de Chr. Muziekver. „Onda" een concert op de muziektent op de Markt. Een duizendkoppige menigte verza melde zich om half tien op de Markt, waar het Tamboers en Pijpercorps de taptoe verzorgde o.l.v. de heren Joziasse en Bosch. De taptoe, waarin marsen voor tamboers en hoornblazers en pij- permuziek elkaar afwisselden, werd be sloten met het Wilhelmus. DE BILT ZEGT: Kouder. Weersverwachting geldig tot van avond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1