B|i het roeien dit pakje Wi Uw 8bas dat pakje ^Vlieuwó uit cle^^rovincie ~'L de loupe Pagina 1 Walcheren. Geheime vergadering damesclub. KERK Zuid-Beveland. Schouwen-Duiveland Zeeuw sch- Vlaanderen. ®fi Ncd. Dambond kreeg hef predicaaf Koninklijke Massa schaaktournooi te Middelburg VRIJHEID BLIJHEID ORANJEBOOM BIER! ADAHSON Ogen in de rug. VEILINGBERICHTEN Vrijdag 4 Mei 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD M- 37-M (Ingez. mededeling, advert.) ...met Mascotte gaai-ie goed! Geen vieringen van Koninginnedag meer. In verband met het niet verschenen van ons blad op Hemelvaartsdag en de beschikbare plaatsruimte, hebben wij ons genoodzaakt gezien de alsnog bin nengekomen verslagen van feestvierin gen op Koninginnedag niet meer op te nemen. REDACTIE. Burgemeesters van Grijpskerke en Meliskerke herbenoemd. By Kon, Besluit van 21 April 1951, no. 22, zün met ingang van 1 Mei 1951 herbenoemd tot burgemeester resp. van Grijpskerke en Meliskerke de heren H. M. Bouwman en A. J. Huysman. Waterleiding te Kleverskerke. Te Kleverskerke werd dezer dagen de waterleiding officieel in gebruik genomen in aanwezigheid van de bur gemeester, de secretaris, de directeur der N.V. Waterleidingmij. „Midden- Zeeland" en een technisch ambtenaar dezer maatschappij. De burgemeester wees op het feit, dat Kleverskerke al tijd met watergebrek te kampen had, welk bezwaar nu ondervangen is. Hij dankte de W.M.Z. voor de medewer king. De oudste mannelijke inwoner, de heer M. Vader, draaide vervolgens Op verzoek van de burgemeester de kraan open. Vervolgens sprak de directeur van de W.M.Z., waarna de heer Brasser namens de inwoners van Kleversker ke allen dank bracht, die aan de tot- itandkoming van de waterleiding medewerkten. Tenslotte beproefde de brandweer de brandkranen nog even. MIDDELBURG. Oliebollenactie Leger des Hells een succes. De Maandag door het Leger des Heils georganiseerde oliebollenactie, is dank zij het mooie weer en de grote drukte, een groot succes geworden. In totaal werden niet minder dan 3450 oliebollen verkocht. 65-jarlg Huwelijksfeest. Maandag hopen de heer en mevrouw P. de KlerkBlaas de dag te herden ken, waarop ze 65 jaar geleden in het huweiyk zijn getreden. Hun 50-jarige echtvereniging kon 15 jaar geleden ge vierd worden in het bekende café „Het Wafeltje" aan de Seisweg, waar ze toen ook 50 jaar woonden. Mevr. de Klerk ging destijds dagelijks naar Vlissingen met haar groentenwagen, waar ze groenten en aardappelen verkocht. Door de inundatie werden beiden van huis en hof verdreven en het bekende „Wa feltje" werd met de grond gelijk ge maakt. De laatste levensjaren worden hu in Middelburg gesleten en het zal beiden, vooral daar het hen aan vitali teit niet ontbreekt, niet aan belang stelling ontbreken. AAGTEKEKKE. Decoratie burgemeester J. Bosselaar. Zaterdag was het voor Aagtekerke een heugeiyke dag. Toen omstreeks half negen de driekleur van de toren en van het gemeentehuis gehesen werd, vroegen de inwoners zich verwonderd af, wat er aan de hand was. De burge meester was uitgenodigd om half negen op het gemeentehuis te verschijnen. Groot was zijn verbazing toen hij daar de raad en het gemeentepersoneel bü- een vond, maar die verbazing werd nog groter, toen even later de Commissaris der Koningin verscheen. Nadat de wet houder, de heer J. Melse, allen had ver welkomd, sprak de Commissaris. Hij deelde mede, dat liet H.M. de Koningin had behaagd de burgemeester te be noemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Na een korte toespraak, waarin hy er op wees, dat niet het feit als zodanig dat de burgemeester binnen kort zün 25-jarig ambtsjubileum hoopt te vieren de reden is geweest tot het verlenen van deze onderscheiding, maar dat hiervoor bijzondere verdiensten aan wezig moeten zijn, hechtte hy de bur gemeester de onderscheiding op de borst. De burgemeester dankte hierna de Ko ningin en daarna ook de Commissaris. Hy zei volkomen verrast te zün. Nadat wethouder Melse namens de raad en de secretaris namens het ge- (Ingez. mededeling, advert.) De Damesclub „Praten en Breien" heeft een zeer geheime, maar toch ook erg gezellige vergadering gehouden. Maar de voorzitster, Mevrouw W., mocht niet aanwezig zün. Daar hadden de dames een goede reden voort Mevrouw W., viert nameiyk deze zo mer haar vijftigste verjaardag en daar wilden zy over praten. Er moest een cadeau komen, maar de moeilykheid was: welk cadeau? De leden allemaal huismoeders moeten natuurlijk op de dubbeltjes pas sen. Toch wilden zy een mooi geschenk geven, dat blijvende waarde heeft. Na het bespreken van veel voorstel len, viel eindelijk de keuze op het prach tige „Safira"-tafelbestek. Een goede gedachte! Zy sparen hiervoor nu gezamenlijk de waardebonnen van Niemeyer's Koffie en Thee. Ook U kunt dubbel genieten van Niemeyer's pittige Paarsmerk-Koffie en geurige Gala-Thee of Princess-Thee. Welk een heerlijk aroma! En boven dien wordt U zo gaandeweg de geluk kige bezitster van het prachtige „Safi- ra"-tafelbestek. Als U een briefkaart schrijft aan Theodoras Niemeyer N.V., Groningen, ontvangt U direct een geïllustreerde geschenkenlyst. meentepersoneel de burgemeester ge lukwensen hadden aangeboden, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Zaterdagavond werd de burgemeester een serenade gebracht. SOUBURG. Ongeval. Maandagmiddag had het 11-jarig zoontje van de fam. V. uit de Van Doornlaan toen hy in een bunker aan de Abeelseweg aan het spelen was het ongeluk daarin zodanig te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Dr Bloos verleende de eerste hulp en constateerde een breuk in de linkerbovenarm. Het kereltje werd in het ziekenhuis opgenomen. VEERE. f 831,21 voor „Haak-Iin". Dank zy de medewerking van „Vee re's Genoegen" en de offervaardigheid der ingezetenen is voor de „Haak-In"- actie f 821,21 opgehaald. In St. Annaland wordt op 5 Mei a.s. de jaarlijkse collecte gehouden voor de Stichting 19401945. ^S^ending Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Melissant, H. Kraay te Hardinxveld. Bedankt voor Hedel, A. J. Wijn- maaien te Oldebroek. Geref. Kerken. Beroepen te Krabbendijke, W. M. de Bakker, cand. te Den Haag; te Murmerwoude, H. Hekman te Vrie- zenveen; te Vries, J. J. Goumare, cand. te Rotterdam. Beroepen te Grijpskerke cand. J. Gou mare te Rotterdam. Aangenomen naar Kampen, J. E. Wielenga te Oudewater. Bedankt voor Meerkerk, dr E. Smilde te Wateringen. Ds E. Torenbeek, Laan 1933, no. 6 te Ede, pas als legerpredikant te ruggekeerd uit Indonesië, is bereid des Zondags de kerken te dienen. Geslaagd. Aan de Vrije Universiteit is ge slaagd voor het prop. examen theolo gie de heer K. Snoey te Waddinx- veen. Beroepbaar. In de Ned. Herv. Kerk stellen zich beroepbaar W. F. Kuil, cand. te Rot terdam, T. Kruyne, cand. te Den Briel en J. Monschan, cand. te Oegst- geest. Door de classis Utrecht der Geref. Kerken zijn praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heren P. L Smilde te Zeist en M. G. Ton te Utrecht. De N. Buffinga. De kerkeraad der Geref. Kerk van Rotterdam heeft aan ds N. Buffinga verlof verleend van 25 Mei11 Sept. a.s. voor een bezoek aan diens kin deren in Indonesië. GOES. Lampionoptocht op 5 Mei a.s. Men bericht ons van de zyde van de Bond van Buurtverenigingen, dat met de Bevrydingsavond op 5 Mei a.s. een gecostumeerde lampionoptocht wordt georganiseerd, waaraan mooie pryzen Zijn verbonden en de deelname geheel kosteloos is. De route is als volgt: Opstelling en vertrek te negen uur van de Grote Markt, Koningsstraat, Grote Kade, Kleine Kade, 's-Heer Hendrikskinderen- Straat, 's-Heer Hendrikskinderendyk, Middelburgsestraat, Sloestraat, Cou- wervestraat, Schengestraat, Zuidvliet- straat, Westsingel, L. P. v. d. Spiegel straat, Jacob Valckestraat, Polderman- Straat, Emmastraat, Piccardtstraat, Voorstad, Leliestraat, Beatrixplein, Oostsingel, Voorstad, Stenenbrug, Gan- zepoortstraat, Lange Vorststraat, Lom bardstraat, Grote Markt Oostzijde, Lan ge Kerkstraat, Klokstraat, Singelstraat, Korte Kerkstraat, Grote Markt West zijde, Grote Markt Noordzijde, Grote Markt Zuidzijde naar de Beurs, waarna ontbinding. Jaarvergadering C.H.J.G. Woensdagavond heeft de Christelijke Historische Jongerengroep haar eerste jaarvergadering gehouden in het C.J.M. V.-gebouw. Deze vergadering werd ge opend door de voorzitter, de heer A. Heyboer, die in zijn openingswoord de verenigingswerkzaamheden releveerde. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer H. Freie, waarin ook het finan- pleel verslag was verwerkt, bleek, dat het ledental ongeveer stabiel was, n.l. 13, en dar er nog een batig saldo in kas was. De avond werd verder op zeer ge noeglijke en gezellige wyze gevuld met voordrachten, spraakwaterval, twee maal één is één, lilm en een sjoelwed strijd. Aan het slot sprak de heer C. F. V. d. Peyl een kort woord als voorzitter her C.H. Kiesvereniging. Hy sprak daarbij zyn svaardering uit voor het Werk der C.H.J.G. en memoreerde ook de byzonder prettige geest die de ver gaderingen steds kenmerkte. Tenslotte besloot hy deze byzonder geslaagde avond met dankgebed. Stadhuis krjjgt opknapbeurt. Het voorjaar is de traditionele schoon- maaktyd. Alles krijgt dan zyn „grote beurt". Dat een schoonmaak zo af en toe nodig is, meent blijkbaar ook het Goese gemeentebestuur. Nadat reeds enkele weken geleden de monumentale pomp op de Beestenmarkt en de pomp aan de Lange Kerkstraat een beurt hadden gehad, was gisteren de beurt aan het stadhuis. Met een zandstraal werd het vuil, dat zich in de loop der jaren ln de facade had verzameld, weg gespoten. Het stadhuis knapte er zicht baar van op. Voor dit werkje bestond van de zyde van het publiek nogal veel bekyks. Het werk wordt uitgevoerd door de Eerste Zeeuwse Mobiele Zandstraal- inriohting D. J. Ie Coq en Zn. te Goes. YERSEKE. Teraardebestelling wjjlen de heer M. Goeman. Dinsdagmiddag had de teraardebe stelling plaats van de plotseling over leden commandant van de brand weer, de heer M. Goeman. Nadat de kist, die door brandmees ters gedragen werd, in de groeve was neergelaten, sprak ds Dieleman woor den van troost. Hierna sprak de heer Dominicus, raadslid te Yerseke. Wijlen de heer Goeman was n.l. gemeente-opzichter en opzichter van de Stichting Volks huisvesting. De heer Matthijssen, comm. brandweer te Middelburg, sprak namens de Ver. van Brand weercommandanten in Zeeland en de heer H. C. J. Gunning te Bussum, oud burgemeester van Yerseke, dankte voor de vriendschap, die hy tijdens zyn ambtsperiode te Yerseke van de heer Goeman heeft mogen ontvangen. Een schoonzoon dankte voor de be langstelling. ZIEKIKZEE. Kadervergadering. In het verenigingsgebouw hielden de gezamenlijke Chr. Besturenbonden van Schouwen en Duiveland hun voorjaars- kadervergadering. De heer L. van Sluis opende de ver gadering met schriftlezing en gebed. De heer C. J, van Mastrigt, secre taris van het C.N.V., hield een rede over „Het vraagstuk van lonen en pry zen in verband met de Economische po sitie van Nederland". Op dit gloedvol betoog volgde een goede bespreking. TERNEUZEN. A.R.J.O.S. Na een onderbrekingsperiode van on geveer 2 jaar is dezer dagen weer een aanvang gemaakt met het werk van de A.R.J.O.S., zodat de mogelijkheid weer openstaat tot politiek vormend onder wijs en -bespreking aan en met Anti- Revolutionnaire jongeren. Een aantal van 18 jongeren gaf zich spontaan als lid op, om het werk onder leiding van de voorzitter, de heer A. v. d. Engel, aan te vatten. Z AAMSLAG. Jaarvergadering „Het Groene Kruis". Onder voorzitterschap van de heer J. v. d. Wege kwam de vereniging „Het Groene Kruis" in jaarvergadering by- een. De voorzitter herdacht de plotse ling overleden dr Rhemrev, medisch adviseur der vereniging. Hy deelde voorts mede, dat de netto opbrengst van de bazar f 3184 was. Er wordt gerekend op nog plm. f 300 bo vendien. Het materiaal is in goede staat en wordt regelmatig aangevuld. De penningmeester had een goed slot van f 726,16. By acclamatie werden de heren J. de Klerk en J, W. Kusé herkozen als be- MEDEDELING. In ons nummer van morgen, Zater dag, hopen wy uitvoerige verslagen op te nemen van de gisteren gehouden lan delijke Bondsdagen der Christelijke Jeugdorganisaties. Redactie. Maandagavond werd te Rilland, ter ere van H.M. de Koningin door de mu ziekvereniging „Rillandia" een muzikale wandeling door het dorp gemaakt, het geen veel mensen op de been bracht. De heer P. J. Zweemer Johzn te Borssele is per 1 Mei benoemd tot bouw kundig opzichter Rykswaterstaat te Terneuzen. De heer F. de Keizer is benoemd tot kerkvoogd by de Ned. Herv. Gemeente te Borssele. Zaterdagavond 7.30 uur geven „Euterpe" en „Excelsior" uit Kloetinge een concert in de muziektent te Hein- kenszand. Voor de hoofdacte (practykgedeelte) voor fröbelonderwijzeres slaagde mej. H. Dootjes, werkzaam aan de Chr. be waarschool te Terneuzen. Tot hoofd van de neutrale kleuter school te Hoek is per 1 Juni a.s. be noemd mej. M. Dey, werkzaam aan de Chr. bewaarschool te Terneuzen. Zaterdagavond a.s. zullen in de mu ziektent te Colynsplaat het Herv. Kerk koor „Harpe Davids" en de muziek corpsen „Soli Deo Gloria" en „Wilhel- mina" concerteren. Om 10 uur zal een fakkeloptocht worden gehouden, Te Poortvliet zyn In April 16 huis- slachtvergunningen uitgereikt. Aan de modevakschool E.N.S.A.I.D. te-Utrecht slaagden voor moderne sier kunst mej. C. v. d. Vrie te 's-Heer Abts- kerkej voor costumière de dames C. P. Huissoon te 's-Gravenpolder, J. J. Bak ker te Hoedekenskerke, C. Traas en J. M. Braam te Baarland en E. P. A. Harthoorn te Oudeiande, allen waren leerlingen van mej. D. Huyzen, lerares te Baarland. Voor het te openen rusthuis voor ouden van dagen van de Geref. Kerk te Zaaraslag zyn als verzorgers benoemd het echtpaar Bemmel van Amsterdam met ingang van 15 Juli a.s. De heer J. Tramper te Rilland, dis trictsopzichter bouw- en woningtoezicht voor Oostelijk Zuid-Beveland, is be noemd tot gemeente-opzichter te Doorn. De Emmabloem-collecte heeft te Kitthem f 20,opgebracht. Op Maandag 7 Mei a.s. om 4 uur zal de raad van Biggekerke bijeenkomen. De agenda vermeldt o.a. een voorstel tot garantieverlening aan de B. L. O.- school te Middelburg en om een be zwaarschrift in te diénen tegen het Ontwerp Streekplan Walcheren. stuurslid. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen de heer C. Scheele. De voorzitter bracht, dank aan de heer W. M. Ferdinandusse, die ruim 30 jaar bestuurslid is geweest. Vele Zeeuwen waren van de partij! (Van onze damredacteur) Op grootse wijze heeft de Nederlandse Dambond te Amsterdam het veertig jarig jubileum gevierd. Woensdagavond werd in Krasnapolsky een receptie ge houden en gisteren hebbeu dammers uit het gehele land elkaar bekampt in een sportieve stryd. Het hoogtepunt van de receptie wa9 wel de mededeling, dat het H. M. de Koningin had behaagd de bond het predicaat Koninklijke te verlenen, een mededeling die met luid applaus werd begroet. Ter receptie, waar, wegens ernstige familie-omstandigheden by de voorzitter J. H. Willems, de honneurs door de 2e voorz., de heer O. J. B. v. d. Sleen uit Amsterdam werden waargenomen, ga ven dr Miedema van het dep. voor O., K. en W. en wethouder de Roos van Am sterdam, die beiden een felicitatie uit brachten, van hun belangstelling blijk. Namens de Noord-Hollandse Dambond bood de heer Dykslag een bondsvlag aan en namens de Z. Hollandse Dambond stelde de heer M. Roes een prachtige wisselbeker beschikbaar. Namens Zeeland sprak de heer Goed- bloed, die bloemen aanbood. Ook van de Ned. Schaakbond kwam een gelukwens alsmede van vele andere bonden op cul tureel gebied. Donderdag'sochtends arriveerden de bussen met de 1200 dammers voor de Koopmansbeurs. Uit Zeeland arriveer den 6 bussen met 218 personen o.w. ook dames en het was een fantastisch gezicht hen allen aan het zwartwitte bord de stryd te zien aanbinden. Zeeland speelde tegen Friesland en won deze kamp met 9579. Het eerste tiental won met 137. De Zeeuwse kampioen Anderson versloeg R. Bergsma. De uit slagen luidden in totaal: Groningen Gelderland 10496; Drentecombina tie Kennemerland/Dordrecht 60124; FrieslandZeeland 7995; Limburg Overijssel 10298; UtrechtNoord- Brabant 11585; NoordZuid Holland 93127. Om 6 uur werd met 57 bussen een tocht aanvaard naar de bollenvel den waar in Lisse de stoet werd ontbon den. Zeeuwen versloegen de Belgen. (Van onze schaakmedewerker.) In het Schuttershof te Middelburg werd gisteren de massaschaakkamp ge speeld tussen de Zeeuwse schakers en de schakers uit Belgisch West-Vlaanderen. Het was het grootste tournool dat ooit in Zeeland is gehouden. Deze wedstryd, waar aan 100 borden gespeeld werd, eindigde in een zege voor de Zeeuwen. Eindstand 63—37. De voorzitter der Zeeuwse Schaak bond drs J. Scheltens sprak een wel komstwoord. Hy wenste alle spelers een prettige middag toe. Hierna sprak de heer J. W. Kögeler wnd. burgemeester van Middelburg. Deze gewaagde van de banden die bestaan tussen Zeeuwen en West-Vlamingen. Beide sprekers open den deze wedstryd door persoonlijk de eerste zet te doen op het eerste bord. Onmiddellijk voerde de voorzitter der West-Vlaamse Schaak Liga het woord om namens zyn Belgische vrienden te danken voor de hartelijke ontvangst in Zeeland. De wisselbeker, die verleden jaar door de Vlamingen was gewonnen, hoopte hy weer te zien in de handen van de sterksten en hy riep de Vlamingen op tot een verbeten strijd. De wedstryd ein digde in een glansrijke zege voor de Zeeuwen met een eindstand 6337. De uitslagen luiden als volgt: le tien tal ZeelandBelgisch West Vlaanderen 55; 2e tiental 64; 3e tiental 55; 4e tiental 5)44%; 5e tiental 73; 6e tiental 73; 7e tiental 8)4—1 )4; 8e tiental 6)4— 3%; 9e tiental 6—1; 10e tiental 6)43%. Na afloop van deze wedstrijd dankte drs J. Schettens alle spelers voor de prettige wedstryd. Hy hoopt volgent: jaar de wisselbeker weer mede te bren gen naar België om opnieuw de stryd aan te binden om het bezit. Walcheren en Zuid-Beveland beleefden drukke Hemelvaartsdag. Het fraaie weer was oorzaak, dat ve len er gistermorgen reeds op uit trok ken en tal van fietsers bevolkten reeds vroeg de wegen en fietspaden. Hoewel het weer met het middaguur omsloeg, vermocht dit niet de duizenden, die zich op de weg hadden begeven al te spoedig naar huis te zenden. Duizenden fietsers maakten van de gelegenheid gebruik om de nieuwe wegen op Walcheren te ver kennen. Honderden auto's en bussen, de mees ten van vreemdelingen, snorden over de wegen. De drukte werd nog vergroot door de trek naar het zangconcours te Oostkapelle, In Vlissingen trok de wielerwedstrijd vele honderden bezoekers en ln Middel burg was de Markt te klein om alle bus sen en auto's parkeergelegenheid te bie den. Vooral tegen de avond stond weer een lange fille auto's voor het veer Vlissingen—Breskens te wachten en bleek weer eens overduidelijk, dat op een dag als deze het varen met twee ponten geen overdadige luxe is. Ook Zuid-Beveland, het land met de duizend bochten werd door velen be zocht, die intens genoten van de bloe- semweelde die de boomgaarden boden. Ernstige brand te Zierikzee. In de nacht van Woensdag op Don derdag ontstond omstreeks vier uur in de Vischstraat te Zierikzee in de patates frites zaak van de heer L. v. d. Linde een ernstige brand. De brandweer die onmiddellyk uitrukte wist het vuur, dat met zes stralen werd bestreden, om half zes te blussen. De echtgenote en het kind van de eigenaar konden temauwer. nood worden gered, GEMEEN TER A AD. ARNEMUIDEN. Grote bezwaren tegen ontwerp- Streekplan Walcheren In de laatstgehouden raadsvergade ring feliciteerde burgemeester J. Lan- gebeke de heer J. J. Huissen, ge meente-secretaris, namens de raads leden met de verkregen ridderorde. Besloten werd een lening te garan deren ten bate van een te Middelburg te stichten school voor B.L.O. Accoord werd gegaan met het voorstel van B. en W. om een rioolbelasting te hef fen, ter bestrijding van de kosten van de riolering. By de behandeling van het ont werp Streekplan Walcheren, was de vergadering unaniem van mening, dat bij Ged. Staten met ernst stelling dient te worden genomen tegen de te vér gaande bemoeiingen van de P.P.D. zo als deze o.a. tot uiting komen be treffende de bebouwde kommen en waarbij alle zeggenschap der gemeente wordt uitgesloten. Waarom niet slechts de hoofdzaken in het plan opgenomen en de verdere regeling overgelaten aan de gemeenten zelf by de opstel ling van uitbreidingsplannen? Er werd nog geconstateerd, dat te veel vrucht bare cultuurgronden hun bestem ming verliezen. Plaatselijk werd ook nog als een bezwaar gezien de nieuw geprojecteerde weg vanaf de Sloedam in westelijke richting tot het kruis punt Goes—NieuwlandArnemuiden. De vraag werd gesteld hoe zal de waterafvoer geregeld worden als de z.g.n. oude Middelburgse haven op nieuw wordt doorgegraven als toegang naar de Zandkreek. Dit probleem is vooral van belang voor de Polder Walcheren daar deze het gemeentelijk rioolwater moet ontvangen. Tenslotte zal gevraagd worden om bij vaststelling van het plan nog op te nemen de uitbreiding der bebouwde kom ten zuiden van de gemeente aan weerszijden van de Nieuwlandse weg. Betreurd werd, dat in het plan reeds een plaats was aangegeven voor een schietbaan op goede cultuurgrond in de Suzannapolder terwijl er minder goede terreinen genoeg zyn op Wal cheren die als zodanig dienst kunnen doen. GEDULD VEREIST. Het gaat niet voorspoedig met de opbouw van het Nederlandse leger, dat samen met onze bondgenoten het grondgebied van West-Europa zal moe ten helpen verdedigen. Aanvankelijk is deze opbouw in het gedrang gekomen, doordat een andere taak voorrang moest hebben: de uit zending van troepen overzee om orde en rust in Indonesië te herstellen. Pas toen deze opdracht militair zo goed als vervuld, doch politiek ver knoeid was, kon de aandacht uitslui tend geconcentreerd worden op het scheppen van een weermacht ter ver dediging van ons eigen land. Vlot ging dat echter niet. Een minister moest heengaan, omdat de Kamer het vertrouwen in zijn beleid opzegde, een generaal moest heengaan, omdat een andere minister zich met het beleid van die generaal weer niet kou verenigen. Een nieuwe generaal volgde hem op en weer een nieuwe minister trad op als gevolg van de kabinetscrisis. De eerste grootscheepse oefening onder de nieuwe leiding om de troepen te trainen in het >p- treden in groot verband verliep bevre digend. Maar toen dezelfde oefening werd uitgevoerd met Indonesië- veteraiien, bleek zij voor hen niet ge schikt te zijn om hen te leren om schakelen van hun tropische op een Europese vechtwijze. Enkele incidenten deden zich in tussen voor, die nogal wat opschud ding verwekten. Onbehoorlijk optre den van enkele militairen noopte tot maatregelen daartegen, enkele officie- re werden ontslagen om de heel an dere reden, dat zij onvoldoende acti viteit hadden betoond. Onduidelijke publicatie van een en ander vergrootte de verwarring nog. Het bericht dook intussen op, dat Nederland tengevolge van het mis lukken der oefening niet de beloofde drie mobilisabele divisies aan het eind van het jaar zou kunnen vormen. Een bericht, dat inmiddels al weer tegen is gesproken, al werd nog niet be kend gemaakt op welke wijze men dit doel toch nog denkt te bereiken. Hoewel dit alles hoogst ongelukkig is, geloven wij toch, dat er bepaald nog geen reden bestaat zijn vertrou wen aan de nieuwe legerleiding te ont houden. Haar optreden is niet steeds even tactvol geweest, doch maakt wel een krachtige indruk. En dat is in militaire zaken belangrijker. Zij is nog maar kort in het zadel en heeft zo doende nog herhaaldelijk te kampen met onvoldoende dressuur van haar „rijdier" door haar voorgangster. Men geve haar de gelegenheid een volle rit te maken, alvorens haar beleid de. finitief te beoordelen. (Ingez. mededeling, advert.) Korfbaltournooi van Swift slaagde goed. Enkele honderden korfballers waren gisteren uit practisch alle delen van Zeeland naar het Sportterrein aan de Nadorst te Middelburg gekomen, waar de Middelburgse korfbalclub „Swift" de jaarlijkse seriewedstrijden weer met groot succes organiseerde. In totaal na men 34 twaalftallen aan deze wedstrij den deel en er moesten 60 wedstrijden worden gespeeld. Op 5 velden tegelijk moest worden ge speeld en de wedstrijden duurden alle 2 x 15 minuten. Het was jammer, dat er weinig belangstelling bestond, temeer, daar de korfbal in het Zeeuwse sport leven een steeds belangrijker plaats gaat innemen. De prijswinnaars- In afd. 1 was de le prijs voor Swift I, de 2e prijs voor Scampolo I. In afd. 2 A ging de eerste prijs naar Zeeiandia, de 2e naar B.K.C. In afd. 2 B was de le pr. voor S.S.V.U. I, de 2e pr. voor Swift II, terwyl in afd. 2 C Vitesse de le pr. won en Stormvogels de 2e prijs. In afd. 3 A vielen de pryzen resp. ten deel aan T.O.P. en Eendracht, in 3 B aan V.O. P.O. en S.S.V.U. II, terwijl in 3 B H.B.S. I met de le prys ging strijken en Swift V de 2e pr. kreeg. Bij de Aspiranten was het Vopo, dat zegevierde, terwyl Zeeian dia de 2e pr. in de wacht sleepte. VOETBAL. Nederlaagwedstryden te Kamperland. Het bestuur vande voetbalvereniging „De Bevelanders" heeft ook dit seizoen, evenals het vorige, weer nederlaag wedstryden georganiseerd, waaraan met '2 elftallen zal worden deelgenomen. Aan deze wedstrijden zullen acht verenigin gen deelnemen. De eerste wedstryd zal op 5 Mei gespeeld worden. Het pro gramma is als volgt samengesteld: 5 Mei: Bevelanders IWissekerke I; 12 Mei: Bevelanders I/IIColynsplaat- se Boys I/II; 19 Mei: Bevelanders I/II WolphaarLsdijk I/II; 26 Mei: Beve landers I/II—V.C.K. I/II; 2 Juni: Be velanders I/IIVeere I/II; 9 Juni: Be velanders I/IIKats I/II; 16 Juni: Be velanders I/IICortgene I/II; 23 Juni: Bevelanders I/IISerooskerke I/II. Alle wedstrijden zullen aanvangen om 4 uur en 5.30. Wedstrijden, welke door onvoorzien omstandigheden worden af gelast, zullen door het bestuur nader worden vastgesteld. SPORT IN 'T KORT. In Koewacht wordt op Zaterdag 5 Mei de traditionele bevrijdingscourse voor amateurs over een afstand van 100 km verreden. Vele bekende renners w.o. de Zeeuwen Oosthoek en De Waal ver schijnen aan de start. De tafeltenniswedstrijd Nederland— België, welke te Vlissingen werd ge speeld, eindigde in een 54 overwinning voor België. B. en W. van Middelburg willen electriciteitstarieven verhogen. Aangezien de stroominkoop op basis van de begrotingscijfers voor 1951 door de verhoging van de kolenprijzen een verhoging der lasten met f 43.700.— te zien geeft, achten B. en W. van Mid delburg verhoging der electriciteitsta rieven niet te kunnen ontgaan. Voor verlichting en huishoudelijke doeleinden wordt de prijs nu f 0.28 'A per kWh. Bij levering volgens vastrechtta rief zal voortaan 7)4 ct. per kWh. moe ten worden betaald. Voor beweegkracht en andere dan verlichting en huishoude lijke doeleinden zal het tarief eveneen» worden gewijzigd. Bij meting over een enkeltariefmeter zal 26)4 ct. per kWh moeten worden betaald, bij meting over een dubbeltariefmeter in de spertijd 28)4 ct en buiten de spertijd 16 ct. per kWh. Indien de verbruiker zich ver plicht geen stroom in de speruren af te nemen worden de eerste 500 kWh. per kalenderjaar gerekend tegen 13 ct. De 2e 500 kWh. tegen 12 ct en alle volgende wWh. tegen 11 ct. GOES. Veiling van 2 Mei: Spinazie 4757, Rabarber 13—18, Stoofsla 23, Prei 89,50, Wijnpeen 4—5, alles per 100 kg.; Kropsla A 1816, id. B 10 13 per 100 stuk»; Selderij 6 per 100 bos. Wedvlucht „Steeds Sneller" te Rilland. Zaterdag j.l, hield de P.V. „Steeds Sneller" te Rilland-Bath een wedvlucht vanuit Moescroen. De uitslag was: A. van Hoek 1 en 14; L. Lobbezoo 2, 10 en 20; Jan Traas 3, 5 en 21; P. Polderman 4 en 23; Jac. Traas 6 en 25; B. J. Hoips 7, 8 en 11; J. Nagelkerke 9, 18, 19 en 22; M. Sentse 12; A. Krijnsen 13; M. Moerland 15, 18 en 17i C, Almekindera 24.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2