„OORLOG IN HET VERRE OOSTEN MOEILIJK VOOR DE SOWJET-UNIE" Meer dan 40.000 personen werden ingeënt te Tilburg Militaire geheimen worden met een scheermesje uit verslag gesneden MUZIEKCONCOURS TE WEMELDINGE 1 SNIPPER J NIEUWS Goede kansen voor emigranten Op «Westhove" te Oostkapelle klonken vrolijke zangstemmen Middelburgse delegatie enthousiast uit Folkestone terug Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2433, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren Viissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zenDykstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD Op- en ondergang van Zon en Maan onder onder 7e JAARGANG No. 1855 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VRIJDAG 4 MEI 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron V. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vllsslngenj J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; B. Zuldema, Goes Zaterdag: Zon op 5.05 u. 20.10 u.; Maan op 4.25 u 20.05 u. Hoogwater op Zaterdag 4 Met: Viissingen: 1.33 u. 1.73 m., 13.56 u. 1.88 m.; Terneuzen: 2.02 u. 1.93 m„ 14.24 u. 2.08 m.; Wemel- dinge: 3.13 u. 1.46 m., 15.37 u. 1.65 m.; Zierikzee: 2.57 u. 1.22 m., 15.25 u. 1.40 m. MACARTHUR VOOR SENAATCOMMISSIE: „Sinds kort heelt de Sowjet-Unle vermoedelijk een nieuw doel voor ogen: namelijk, de warme wateren van de Stille en de Indiscbe Oceaan te bereiken. Indien zjj op een of andere wijze haar gebied tot aan de Indische Oceaan zou kunnen uitbreiden, zou zij niet alleen natuurlijk de Middellandse Zee over vleugelen, maar daardoor tevens met bekwame spoed Afrika kunnen bereiken, dat voor de komende honderd Jaar met zijn geweldig Industrieel potentieel een aantrekklngspunt is voor alle handel en Industrie van welke nationaliteit ook. Aldus generaal MacArthur, die gister morgen begonnen is zijn getuigenis over zijn politiek in het Verre Oosten voor een verenigde Senaatscommissie af te leggen. De zitting was besloten. Pers en pu bliek werd niet toegelaten. Elke uitlating van MacArthur wordt op militaire geheimen getoetst. Admi raal Arthur Davies, de chef van dienst der stafchefs, snjjdt met een scheermes je militairen geheimen uit het verslag, voordat het wordt vermenigvuldigd en aan de verslaggevers uitgereikt; Het scheermesje kwam onder meer te pas bij MacArthurs schatting van het aantal Sowjetrussische duikboten in de buurt van Wladiwostok en van de Sow jetrussische luchtmacht in het Verre Oosten. MacArthur gaf als zijn mening te ken nen, wat China gedwongen zou kunnen worden zijn agressie in Korea te ein digen, indien lucht- en zeemacht met medewerking van de grondstrijdkrach ten der Chinese nationalisten tegen communistisch China werden ingezet. Naar zyn mening bevonden de Sowjet- Rnssische strijdkrachten zich in Siberië alleen voor verdediging en de enkel- sporlge transslberlsche spoorweg is zo tot het uiterste belast, dat het de Sow jet-Unle moeiljjk zou vallen een oorlog ln het Verre Oosten te voeren. De generaal zei, dat er „enig risico" was, dat Rusland tussenbeide zou ko men, als de V.S. vergeldingsmaatregelen tegen China zouden nemen, maar hij voegde er aan toe: „Ik stel voor, dat het een of ander plan wordt uitgevoerd. Hij zei geen inlichtingen te hebben over Ruslands bedoelingen, ais Mands- joerije zou worden gebombardeerd. In het algemeen had hij gedacht aan de mogelijkheid van een Russische aanval op de V.S. Toen de democratische sena tor McMahon zei, dat in 1953 Amerika zo sterk zou zijn, dat een vijand niet AANVAL OP MINISTER SHINWELL. Het rommelt in het I.agerhuis. De Engelse minister van Defensie, Shinwell, heeft Woensdag scherpe aan vallen van conservatieve zijde te verdu ren gehad over de levering van goederen aan communistisch China. Terwijl van conservatieve zijde „treed af, treed af" weerklonk, verliet de minister het La gerhuis. De onrust was ontstaan, toen het par tijloze lid Blackburn tijdens Shinwelis verslag over de door de Engelse troepen in Korea geleden verliezen de vraag stelde, of Shinwell wel wist, dat Enge land staal en andere goederen naar China zond. Shinwell antwoordde, dat de regering besloten had, de uitvoer van strategisch materiaal naar China zo veel mogelijk te voorkomen. Boven het la waai uit klonk Churchills stem„U weet er niets van". Donderdagmorgen vroeg hebben La- bour-pariementsleden ln het Lagerhuis de grootste rebellie sedert Labour in 1945 aan het bewind kwam gepleegd. 30 tot 50 van hen weigerden de regering in het parlement te steunen bij het invoe ren van de gedeeltelijke betaling van brillen en kunstgebitten. Zij onthielden zich van stemming, hoewel een partij bevel voorstemmen eiste. De desbetreffende clausule werd met 262 tegen 3 stemmen aangenomen. Ernstige Syrisch-Israëlische incidenten. Volgens te Tel Aviv ontvangen be richten zijn opnieuw gevechten tussen Syriërs en Israëliërs uitgebroken. De gevechten begonnen Woensdag. Gisteren werd gebruik gemaakt van zware artillerie en mortieren. De stafchef van de Verenigde Naties heeft een order uitgevaardigd onmiddel lijk het vuren te staken. De strijd wordt gevoerd door Syrische en Israëlische ge regelde troepen. Actie anti-gratieverlening Aus der Fünten, Fischer, c.s. Minister ontving deputatie. De minister van Justitie, mr H. Mul- derije, heeft in audiëntie ontvangen een deputatie van de actie anti-gratiever lening Aus der Fünten, Fischer, c.s. Deze deputatie bestond uit prof. dr M. van Rhijn, hoogleraar in de theologie aan de Universiteit te Utrecht, mr F. P. Th. Rohling, advocaat te Bloemendaal, gewezen raadsheer van het bijzondere gerechtshof te Amsterdam, en mr C. W. Dubbink, rechter te Arnhem. De depu tatie overhandigde de minister bij het onderhoud de open brief, die door de ini tiatiefnemers der actie was opgesteld, met de lijsten met alle namen van de adhaesiebetuigers uit alle lagen der be volking en alle delen van het land. KNAAPJE ONDER TREIN GERAAKT. Op een onbewaakte overweg by Ede is gisteren een anderhalfjarig knaapje door een electrische trein gegrepen en gedood. Sjah tekent nationalisatiedecreet. De sjah van Perizë heeft Woensdag avond een decreet getekend waarby de Perzische olie-industrie wordt genatio naliseerd. met succes zou kunnen aanvallen, vroeg MacArthur, hoeveel Amerikaanse jon gens in die twee jaar in Korea gesneu veld zouden zyn. MacMahon antwoordde: „En ik vraag u, generaal, hoeveel slachtoffers er in Washington zouden vallen bij een aanval met een atoombom?" „Ik probeer een redelijke en eervolle manier te vinden om de slachting in Korea te doen ophouden, niet om Korea, of China te veroveren", aldus McArthur. De zitting werd verdaagd tot vanmid dag half drie g.m.t. McArthur vloog gisteravond terug naar New York. Hy beschreef de zitting in één woord: „Interessant". V erkeersongeval bij Bergen op Zoom. Gisteren heeft op de verkeersweg Ber gen op ZoomRoosendaal een motorry- der uit Wemeldinge een tweetal meisjes aangereden n.l. de gezusters C. uit Ber gen op Zoom. Beiden keerden per fiets huiswaarts van de wegwedstrüd te Et ten-Leur en het ene meisje zat by haar zusje op de bagagedrager. Ter hoogte van het geallieerde kerk hof raakten zy even van het rijwielpad af en werden toen in het drukke verkeer door de motorryder aangereden. Hoe wel deze krachtig remde, werden zy beiden tegen de grond gesmakt waarby zy ernstig werden gewond raakten en de motorryder ontvellingen opliep. In Dordrecht was het pijperdag. Van heinde en verre zyn gisteren de Nederlandse pypers in Dordt byeenge- komen om daar het 40-jarig bestaan van het plaatselyke pypercorps „Jubal" mee te vieren. Nadat 's ochtends kerkdien sten waren bygewoond, werd des mid dags op het D.F.C.-terrein een open luchtprogramma afgewerkt, waarby de finale werd verzorgd door 250 hoorn blazers en 100 vlaggendragers. Daarna werd een mars door de stad gemaakt en gedefileerd voor de autoriteiten. De dag werd met een taptoe besloten. Enkele juniorencorpsen, o.w. „Jong Excelsior" uit Goes, hebben een bezoek gebracht aan de ziekenhuizen waar zij, namens Jubal, voor de kinderzalen fruit hebben aangeboden. vos» Lustrumviering Wegenwacht op 9 Mei. Inspectie door Z. K. H. Prins Bernhard, Op Woensdag 9 Mei a.s. zal de We genwacht niet patrouilleren. Het popu laire gemotoriseerde service-corps van de A.N.W.B. zal dan nl. het eerste lustrum vieren. Voor het eerst zullen die dag alle „gele rijders", in totaal 105 man tezamen komen en in Utrecht aanzitten aan een lunch, die het dagelijks bestuur van de A.N.W.B. het corps aanbiedt. De bondsvoorzitter, de heer P. F. Zimmer man, zal daarby de wegenwachten de nieuwe jaarsterren uitreiken. Aan de lustrumviering zal in de ochtenduren een bh'zondere plechtigheid voorafgaan. Dan zal namelijk het gehele corps in de tuinen van het Koninklyk paleis te Soestdyk door Z. K. H. Prins Bernhard, ere-voorzitter van de A.N.W.B., geïn specteerd worden. Vliegtuig zorgde er voor, dat boerderijbrand werd geblust. Een Dakota van de K.L.M., die op weg was van Amsterdam naar Frank fort, zag gisterochtend omstreeks half acht een boerderij buiten Nymegen in brand staan. De gezagvoerder, de heer Lib Gott, deelde die onmiddellijk radio- telefonisch mede aan de toren op Schip hol. Deze gaf het op haar beurt weer door aan de brandweer in Nymegen, die zo spoedig mogelijk de brand ging blus sen. Moordzaak te Eindhoven aan het licht gekomen. Het is de Eindhovense recherche ge lukt klaarheid te brengen in een tot nog toe onbekende moordzaak, waarby de 29-jarige vertegenwoordiger W. zyn eveneens 29-jarige echtgenote om het leven heeft gebracht. Ongeveer een week voor Pasen heeft de man, naar thans is gebleken, twee ampullen rattenvergif in een voor zyn vrouw bestemd glas melk gedaan, waar na zijn echtgenote vyf weken later is overleden. Zy was moeder van drie kin deren en verwachtte het vierde. Uit cor respondentie is gebleken, dat de dader betrekkingen had aangeknoopt met een Bilgische serveuse in Brussel. W. heeft, nadat hij op 25 April j.l. was gearres teerd, gisteren een volledige bekentenis afgelegd. „O.K.K." jubileerde. Grote belangstelling bestond gisteren voor het, onder auspiciën van de fede- ratio van muziekgezelschappen ln Ne derland, door de jubilerende muziekver eniging „Oefening Kweekt Kunst" te Wemeldingo gehouden muziekconcours. Het was n.l. het eerste concours, dat op deze wjjze iu Zeeland ls gehouden en mag zeker geslaagd genoemd worden. In het Ned. Herv. Jeugdgebouw vond des middags om half één de officiële ontvangst plaats door het gemeentebe stuur, in tegenwoordigheid van de raad. Burgemeester C. F.N. van Sas heette alle deelnemers welkom en wees op het belang van een goede muziekvereniging in het dorpsleven. „O.K.K." vervult deze rol met ere en hy wenste de 65-jarige vereniging dan ook nog vele jaren toe. De heer De Leur, dankte namens de federatie het gemeentebestuur voor de hartelyke ontvangst en bood de jubile rende vereniging zijn gelukwensen aan. Nadat vervolgens de burgemeester een heildronk had uitgebracht, sprak de heer P. C. Kerkhove uit Goes namens de afd. Zeeland, waarna de voorzitter van „O.K.K.", de heer Jac. Burger Fzn., alle sprekers dankte. Namens de zustervereniging „Schel- degouwen" uit Hansweert sprak de heei Wijnands, en namens „Mozart" uit Yer- seke de heer J. Glerum. De laatste be treurde het, dat er voor dit coucours zo weinig belangstelling by de muziekver enigingen zelf bestond. Er waren er n.l. maar 8 uit Holland en 3 uit Zeeland. Vervolgens werd in de Dorpstraat de tamboers en marswedstrijd gehouden, waarna in de boombaard van de heer Lindenberg de concertwedstrijd volgde. De uitslag viel als volgt: Afd. Fan fare: le afd. Ie pr. „Ons Genoegen" Viissingen 33 pnt.; 2e afd. „Concordia" Ouddorpe 2e pr. 46 pnt.; le afd. „Corps De Vries Robbé" Gorinchem le pr. 100 pnt.; afd. uitmuntendheid „Concordia" Smitshoek 2e pry's 80 pnt.; ere-afdeling Heyenoord Arnhem le pr. 105 pnt. afd. Harmonie 2e afd.; „Mozart" Yerseke le pr. 50 pnt le afd.; „St. Cecilia" Viissin gen 2e pr. 89 pnt afd. uitmuntendheid „Ons Genoegen" Viissingen le pr. 100 punten. By IJsselmonde is een Belgische dame, die met een kennis van een be zoek aan de bollenvelden terugkeerde en die by hem achter op de motor zat van de duo gesiingerd doordat plotseling een band sprong. De vrouw was op slag dood. Nog niet verontrustend. Naar aanleiding van berichten, dat de vermoedelijke bron der besmetting met pokken ln ons land te vinden zou zyn by een uiS Indonesië gerepatrieerde, vernam het A.N.P. van de hoofdinspectie der volksgezondheid, dat omtrent de besmettingsbron nog niets met zekerheid kon worden vastgesteld. Het spoor leidt in een geheel andere richting. Het aantal pokkengevallen te Tilburg breidde zich Woensdag met 1 en giste ren met 4 gevallen uit. „Waar de ziekte zich na ongeveer 10 h 12 dagen open baart, is dit aantal wanneer het zich de komende dagen niet verder vermeer dert dan 3 h 4 gevallen per dag niet verontrustend", aldus werd verklaard door de gemeentelyke geneeskundige en r r i k i i t i Een 24-jarige jongeman in Maas tricht is in bed in slaap gevallen toen hy een sigaret rookte. Pas toen de ka mer in lichterlaaie stond werd hy wak ker. Met ernstige brandwonden is hy naar een ziekenhuis gebracht waar hy is overleden. Van 5078 inzendingen die binnen zyn gekomen op de boekenweek- prysvraag 1951 hebben 511 de naam van de schrijver van „de Porseleintafel" ge vonden: Olaf J. de Landell, ■- Op 8 Mei zal de Eerste Kamer weer byeen komen. Van de 25 Nederlanders die uit Rus sische krijgsgevangenschap ln Amers foort zyn teruggekeerd mogen er van daag 17 naar huis. De gedragingen van de andere acht moeten nog verder on derzocht worden. De stradivarius van seinhuiswachter Blaauwbroek te Erme- lo, die deze voor een kwartje op een ver koping te pakken kreeg, is echt. Althans volgens experts. De gelukkige bezitter wenst de naam van de experts echter niet te noemen. De Amerikaanse luchtmacht in Engeland wordt versterkt Er zal een nieuwe luchtdivisie worden gevormd. Binnenkort is een vredes- verkiaring van de V.S., Engeland en Frankryk inzake Duitsland te verwach ten, aldus deelt D.A.P. mede. Ierland ontvangt geen Marshall-hulp meer. De economische positie van het land is ge zond genoeg geacht. De Oost-Duitse premier Grotewohl is voor een medische behandeling naar een herstellingsoord vertrokken. In Oost-Berlyn, is ter ge legenheid van de 1 Mei dag een locomo tief in gebruik genomen die door kolen stof wordt voortbewogen. De Franse raad van de republiek (le kamer) heeft het wetsontwerp van de regering be treffende de hervorming van het kies stelsel met 210 tegen 100 stemmen ver worpen. Gisterochtend is te Londen net Festival of Britain geopend. gezondheidsdienst. Achttien z.g. „contacten" (dat zyn personen, die met een pokkenpatiënt in aanraking zyn geweest) zyn opgenomen in het St. Elizabethziekenhuis. Een 40- tal personen staat in hun woning onder controle. De bevolking van Tilburg iaat zich in grote getale inenten. Meer dan 40.000 vaccinaties werden de afgelopen dagen verricht. In diverse wyken van de stad worden vandaag vaccinatiebureaux geopend. Alle militairen van de marine, zo deelt de Kon. Marine mede, dienen ge- revaecineerd te worden. De principiële vaccinatieweigeraars zullen niet met verlof gezonden mogen worden. Het burgerpersoneel wordt aangeraden zich zo veel mogelijk te laten revaccineren. Aan de betrokken instanties is verzocht hierbij de nodige faciliteiten te verlenen. Aan het burger personeel is het voor lopig verboden de stad Tilburg te be zoeken. Te Gibraltar is het 1192 ton metende schip „Bedenham" in de lucht gevlo gen toen de lading van 500 ton munitie in brand vloog. Twaalf personen verloren bij deze ontploffing het leventerwijl honderden werden ge wond. Alle gebouwen ln de buurt van het ongeluk zijn met de grond gelijk, van honderden andere huizen werden de daken afgerukt. Vele leden van de bemanning van de „Bedenham" konden zich tijdig ln veiligheid brengen, daar zij door een voorafgaande ontploffing gewaarschuwd werden. De foto toont een moment vlak na de ontploffing: een dikke rookwolk stijgt op naar de hemel. Ptins Bernhard over zijn goodwill-reis Redelijk bestaan zeker mogelijk (Van onze Haagse redacteur). „In de drie landen die ik bezocht heb bestaan uitstekende mogeiykheden voor emigratie. In Argentinië en Uruquay heeft men uitstekende financieringsme thodes om de eerste jaren te overbruggen. In Chili moet dit echter nog geregeld worden", zo zeide Woensdagmiddag Z. K. H. Prins Bernhard, ten overstaan van een groot aantal journalisten, toen hy nadere mededelingen deed over de grote reis die hy zojuist had volbracht, A1b de schulden zijn afbetaald zal men ln die landen een redelyk bestaan vinden, zo vervolgde hy. En de Prins vertelde, dat de President van Uruquay desnoods met 25 Hollandse gezinnen wil beginnen. Die schryven wel naar huls, zo veronderstlde hy, dan komen ze allemaal wel. Naar de mening van de Prins, die er gebruind uitzag, zullen de regeringen der betreffende landen zich niet verzet ten tegen kolonievorming, maar ook een andere wyze van immigratie zullen zy toestaan. Zowel in Argentinië en Chili als in Uruquay bestaat er een grote ma te van geestelijke vryheid. Geloofsmoei- lijkheden zyn niet te verwachten. Behoudens dit voor ons land belang rijke probleem heeft de Prins natuurlijk ook nog gesproken over talloze andere zaken. Z. K, H. was van mening dat het re giem in Argentinië minder totalitair is dan men wel eens denkt. Ais er volko men vrije verkiezingen zouden worden gehouden, dan zou Peron misschien wel 70 van het aantal stemmen krygen. Op straat had hy geen angst meege maakt. Integendeel, mevrouw Peron werd echt hartelyk toegejuicht. Een vriend van de Prins had hem gezegd, dat Peron nooit uit gaat zonder een grote lyfwacht. Daarvan is hem echter niets gebleken. De President bracht hem een keer midden in de nacht alleen naar huis. „Ik heb goed omgekeken, maar er was geen auto' die ons volgde", zo moest VERMISTE JONGEMAN IN BRANDPUT GEVONDEN. Gistermorgen werd te Lepelstraat ge meente Halsteren in een brandput bet iyk gevonden van de 23-jarige ongehuw de M. B., die sinds byna 8 weken werd vermist. B., die te Bergen op Zoom als boekhouder werkzaam was, was het laatst ln Rotterdam gesignaleerd. Ver dere onderzoekingen naar zyn verblijf plaats bleven tot heden vruchteloos. Het lyk werd op ruim 100 m. afstand van de ouderlyke woning gevonden. de Prins constateren. Op de vraag of er nog een reis in het verschiet lag, antwoordde de Prins, dat dit van de regering afhangt. Juist had hy verslag in de ministerraad uitge bracht. Overigens zou hy nog graag eens naar Brazilië gaan. Vooral naar de Hol landse kolonies, die hy vorige keer niet had kunnen bezoeken. VOGELER IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN. Donderdag is Vogeler in het marina ziekenhuis in Bethesda opgenomen om te herstellen van de gevolgen van zyn verblyft In een Hongaarse gevangenis. DE V.S. ZULLEN SANCTIES TEGEN CHINA VRAGEN. De V.S. zullen een embargo op ver« zending van strategisch materiaal naar China vragen, wanneer de commissie voor sancties der V.N. Donderdagavond te Lake Success byeenkomt, aldus is Woensdagavond in betrouwbare kringen te Lake Success verklaard. Rode Kruis Bazar Wemeldinge. In tegenwoordigheid van vele geno digden is gisteren te Wemeldinge een bazar ten bate van de transportcolonnq van het Rode Kruis geopend, welke ook Zaterdag bezocht kan worden. Te Calcutta is officieel medegedeeld, dat in de afgelopen week 118 personen aan pokken en 100 anderen aan cholera zyn overleden. Vele honderden genoten van goede zang. In de bossen van „Westhove" te Oost kapelle heerste gisteren de gehele dag een gezellige drukte. 19 koren, aange sloten by de Ring Zeeland, afdeling van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Ora- toriumvercnlglngen ln Nederland, na men deel aan het 32o concours, dat dit maal in Oostkapelle werd georganiseerd. In totaal waren een kleine 1000 zangers en zangeressen op dit concours aanwe zig en vele honderden belangstellenden hebben genoten van de goede zang, die werd geboden. De jury bestond uit de horen Adr. de Braai te Arnhem en Meandert Boekei te Hilversum. Om 11 uur gistermorgen verwelkomde de voorzitter van de Ring Zeeland de heer J. J. v. d. Velde, de aanwezigen in de prachtige omgeving. Nadat was ge zongen Ps. 138 vers werd met het zang concours begonnen. In de le afdeling behaalde „Soli Deo Gloria" uit Oostburg o.l.v. J. de Feyter Programma sportuitwisseling thans geregeld Ongeveer 150 Middelburgse sportlie den zullen ln het kader van de sport uitwisseling MiddelburgFolkestone van 27 Juli tot 4 Augustus a.s. In En geland verbiyven. Een delegatie uit Middelburg, bestaande uit de burge meester mr dr N. Bolkestein en de voor zitter van de Adviescommissie voor de Sport de heer D. A. Huysse zyn gisteren van een tweedaags bezoek aan Fol kestone teruggekeerd. De Middelburgse sportlui zullen straks een goede week in Engeland hebben. Getooid met een oranje cocarde als her kenningsteken zyn beide heren Woens dagmorgen in Dover zy waren van Oostende naar Dover overgestoken aan land gegaan, waar men de voor zitter van de Kamer van Koophandel van Folkestone de heer Walter P. Allsworth ontmoette, benevens de voor zitter van de Anglo Netherlands Sports Association de commissie, die de sportuitwisseling regelt de heer A. J. S. Clark. In Folkestone zyn eerst be sprekingen gevoerd, waarbij ook d« hoer i Hud Smith aanwezig was. Demonstraties. Het programma valt in twee delen uiteen. Er zuilen n.l. door de Middel burgers enkele demonstraties worden gegeven en verder zullen er verschillen de onderlinge wedstrijden worden ge houden. In Folkestone zullen o.m. door een aantal deelnemers Zeeuwse reidan sen worden uitgevoerd o.l.v. mej. Ver meulen. De mogelykheid wordt nog on- dederzocht om deze reidansen niet al leen in Folkestone uit te voeren, maar eveneens in naburige badplaatsen w.o. Ramsgate. De bekende radioreporter Albert Mil- hado, wilde proberen de Zeeuwse rei dansen te doen uitvoeren in Londen en nog wel in het kader van het Festival of Britain of anders voor de Neder landse kolonie. Verder zullen er gymnastiekdemon- straties worden gehouden door dames. Ook zal een aantal dames en heren een handbaldemonstratie geven. Vissen. Grote mogelykheden, zo vertelde de burgemeester, liggen er ook voor de Middelburgse hengelaars, die met 8 man de trip zullen meemaken. Een wedstrijd zal op touw worden gezet met een beker als Inzet. Ook tenniswedstrijden, korf balwedstrijden, athletiek en zwemwed strijden staan op het programma. De Engelsen zullen demonstraties geven in schoonspringen. De Middelburgse voet balclub tenslotte zal een wedstrijd moe ten spelen tegen een plaatselijk elftal. Ontvangst. Over de ontvangst waren de beide „ambassadeurs" zeer tevreden. Er werd Woensdagavond in een grote zaal in Folkestone een groot feest gegevey, dat werd bygewoond door 1200 personen. Natuurlyk werden de volksliederen ge speeld en de burgemeester oogstte grote bijval met een korte toespraak in het Engels. De baten van dit feest ongeveer f 1500 zullen worden aangewend om de deel nemers uit Middelburg enkele excursies aan te bieden. Zo zal, dat staat nu reeds vast, een tocht door Kent worden ge maakt, waarby de bekende Universi teitsstad Canterburry zai worden be zocht. Het belooft voor de 150 deelne mers aan deze sportuitwisseling een on- vergeteiyko week te worden. een le pr. met 224 punten. Het Ned, Herv. Kerkkoor uit Heinkenszand o.l.v, mej. C. Hiilebrand verwierf een 3e pr, met 191 pnt. In de 3e afd. was het „V.Z, O.S." uit St. Annaland o.l.v. J. J. Rid derhof, dat een 2e pr. behaalde met 191 pnt, terwijl het Herv. Kerkkoor uit Oud, Vossemeer o.l.v. A. H. Ridderhof een 3q pry's kreeg met 177 pnt. In de 4e afd. kreeg „Harpe Davids" uit Cohjnsplaat o.l.v. de heer C. Korsuize een le pr. met 191 pnt. Het kinderkoor uit Zierikzee verwierf eveneens een le prijs met 19Q pnt. In de middaguren zongen nog „Ho sanna" uit Zoutelande o.l.v. J. Hollaers en „Hosanna" uit Wissekerke o.l.v. M, de Mol. Het koor uit Zoutelande ver wierf een 2e pr. met 200 pnt, terwijl het koor uit Wissekerke een 3e pr. kreeg met 180 pnt. In de afd. Uitmuntendheid B was de 2e pr. voor „Hosanna" uit Viissingen o.l.v. J. Suurmond met 240 pnt. „Soli Deo Gloria" uit Souburg o.l.v dezelfde directeur behaalde een le pr, met 267 pnt. Tenslotte was de 3e prijs in deze afdeling voor „Soli Deo Gloria" uit Kamperland o.l.v. M. de Mol met 220 pnt. In de 2e en 3e afdelingen zongen 's middags ook nog enkele koren. „Oost- dyks Zangkoor" o.l.v. mevr. J. Philipse behaalde in de 2e afd. een le pr. met 212 pnt, terwyl „Een in geest en stre ven" te Serooskerke o.l.v. J. Suurmond een le pr. verwierf met 223 pnt. „Nieuwlands Dameskoor" uit Nieuw en St. Joosland o.l.v. J. Hekhuis kreeg een 3e pr. met 176 pnt. „Halleluja" te Grijpskerke o.l.v. dezelfde directeur be haalde een 2e pr. met 205 pnt. In de derde afdeling werd nog deelgenomen door koren uit Ritthem en Biggekerke. „Ons Lied" te Ritthem o.l.v. M. van Strien behaalde met 213 pnt. een le pr. en „Ons Genoegen" te Biggekerke o.l.v. D. W. Wijsman kreeg de 3e pr. met 164 pnt. „Soli Deo Gloria" te Noordgouwe o.l.v. Joh. Schouis verwierf een 2e pr. met 187. Als Jaatste koor zong „Sursum Corda" uit Oostkapelle o.l.v. W. Gast. Dit koor, dat in de afd. Uitmuntendheid A uitkwam, behaalde een le pr. met 244 punten. Nadat nog gezongen was Gez. 149 sprak ds J. van Wintersdijk, Ned. Herv. predikant te Grijpskerke een slotwoord. DE BILT ZEGT: Vry warm. Zwakke tot matige wind uit Oostlyke richtingen. Vrij warm weer. In de noor- delyke helft van het land: licht tot half bewolkt, droog weer. In de zuidelyke helft van het land: wisselend bewolkt met enkele verspreide onweersbuien.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1