ENGELAND zal niet zwichten voor druk Verlaging van polderpeil op Walcheren zal hogere opbrengsten geven PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hemelvaartfeest. Regering vertrouwt op vriendschappelijke oplossing f 1377 millioen voor Bouwplan 1951 Conservatieve motie in Lagerhuis verworpen \k SNIPPER i t NIEUWS1 mm De koninklijke familie op Paleis 5oestdijk Ernstige beschuldiging aan adres van O'dwyer Belangrijk rapport voor de landbouw verschenen Ongeveer 2000 ha* grond kan er door worden verbeterd GEEN GEVAAR VOOR VERDROGING Houdt dat in de gaten 't gaat om onze soldaten. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAABGAitti No. 1854 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 14,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 2 MEI 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 5.09 u., onder 20.06 u.; Maan op 4.02 u., onder 17.33 u. Hoogwater op Donderdag 8 Mei: Vlissingen: 0.17 u. 1.44 m., 12.46 u. 1.69 m.; Terneuzen: 0.46 u. 1.65 m., 13.13 u. 1.90 m.; Wemel- dinge: 1.49 u. 1.28 m., 14.17 u. 1.59 m.; Zierikzee: 1.29 u. 1.08 m., 14.03 u. 1.38 m. V/eertig dagen na 'theerlijk Paas- feest herdenkt de kerk des Heeren de luisterrijke hemelvaart van ja van wie toch eigenlijk? Ach zo spreken er vandaag talloos velen ach, voor eeuwen her is er, naar men zegt, een voornaam iemand ten hemel gevaren. Waar die hemel is en wat dat eigenlijk bete kent weet ik öök niet hoor, maar men beweert 't. Dat, voor hen vast staande, feit gaan vandaag een paar van die kerkmensen verheerlijken. Met dat zó, smalend schouderop halend, het naïeve kerkvolk beoor deeld wordt, staart men meesmuilend de oprecht gelovende kerkganger na, alsof men zeggen wil: Wat een dom me, achterlijke wezens zijn toch die kerkelijken. Ze gaan, moedwillig, te gen elk redelijk denken en tegen alle natuurwetten in een eigen weg be wandelenAlsof een mens zon der machine op kan stijgen, ten he mel kan varen. Zulke betweters zijn er zelfs in cns kleine landje waar een gekersten de natie woont óók nog in groten getale. De hooggeloofde wetenschap kan het blijkbaar niet verkroppen, dat het oprechte geloof van een heel eenvoudig man haar voorbij streeft. Maar nu in trouwe, m'n lezer, wie is er nu geestelijk gedacht toch rijker: de zogenaamd wetenschappe lijk gevormde of de ootmoedig op recht gelovige? De laatste toch? De wetenschap, hoe onmisbaar, hoe heerlijk, hoe voortreffelijk op zich zelf ook bezien, bepaalt zich tot het tijde lijke. Tot dat, wat een sterfelijk oog kan waarnemen, en een holle hand kan omsluiten. Maar 'toprechte, zaligmakende ge loof strekt zich uit tot de Drieëne Bonds-God, ja tot over de onwrikbare stranden der eeuwigheid. En zo nu belijdt de kerk des Heren op Hemelvaartsdag, dat haar Hei land en Here, nadat Hij uit 't donkere graf is opgewekt en opgestaan, ten he mel gevaren en tevens door Zijn Vader opgenomen is. Niemand kan er naast de Heiland zonder meer ten hemel varen; niemand van de aardbewoners wordt er in zichzelf ten hemel opgenomen. Slechts één was deze weldaad beschoren. Jezus Christus kon dit, omdat Hij de Gezalfde Gods is. Wij hebben helaas onze heer lijke zalving in het gewezen paradijs ongedaan gemaakt. En daarom kan er niemand, in zichzelf, hemelwaarts, opgenomen worden. Wij zijn niet meer glansrijk heerlijk voor God. Deswege kunnen we niet voor God verschijnen met behoud van het zoete leven. Christus kon het; Christus wilde het. Hij wilde er henen varen, om Zijn Vader en om Zijn God. Om Christus' verdienste kroont Zijn Va der Hem met de hoogste ere. Immers Christus heeft, als Gezalfde Gods, de ganse schepping weer hersteld, in beginsel. Elke vijand, hoe sterk hij zich ook mag wanen, is door Hem, de heerlijk Gezalfde Gods, verslagen. Zelfs da zwarte dood heeft het onderspit moe ten delven. Heel de schone schep- pingsaanblik predikt ons, dat niet de onheilspellende dood het laatste woord heeft, maar Christus. Door Hem kroont Zijn hemelse Vader het ganse schepsel met ongekende eer en heerlijkheid. Alle leven, de heerlijke groei en geurende bloei, straks 't rijpend pro duct, 't is alles heerlijke verdienste van de Gezalfde Gods. Onze wijd en breed vertakte handel, de onover- zichtbre nijverheid, 't onwaardeerbaar welvaren van het persoonlijk en ge meenschappelijk leven, 't is al om de waardigheid van de voor eeuwig ge kroonde Zoon des mensen. lWJaar die oorlog nu, in Korea, dan? Die is ook door de Gezalfde Gods, m'n beste opmerker! Hij is immers niet gekomen om de vrede te bren gen, maar het zwaard! Maar nu de Gezalfde en Gekroonde Zoon des men sen hem, n.l. de dood, verslagen heeft, wil deze zich trotsdien nog wreken. Nu kan hij niet meer dan zijn daemo- nisch karakter openbaren. Tegelij kertijd toont hij daarin zijn absolute krachteloosheid. Weldra moet hij zwichten voor het rijke levensidealis- me. Christus overwon de zwarte ti ran; Hij herwon het reine leven, met alle heerlijkheid en majesteit er in. Ook voor U, m'n lezer, zij 't dan uit genade! Daarom is het heden Hemel vaartsfeest. Wij zullen straks óók om Christus wille ten hemel varen, 't Grote, ondenkbre, kroningsfeest beidt nog. Wij gaan heden ter kerke en smeken, als van ouds, met heel de kerk: Uw koninkrijk koom' toch, o Heer. B. A. Gr. MORRISON WAARSCHUWT PERZIë. HERBERT MORRISON, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Perzië gewaarschuwd, dat Engeland niet onder druk zou onderhandelen over een oplossing van het oliegeschil. Morrison verklaarde gisteren In het Lagerhuis, dat Engeland zich niet kon verenigen met de verklaring van de Perzische regering, dat de nationalisatie van de olievelden uitsluitend een zaak was tussen haar en de Angelo Iranian. De Britse regering had het recht zich in de kwestie te mengen, aldus Morrison. Een verklaring van Morrison, dat de Britse regering overtuigd was, dat een oplossing zou kunnen worden gevonden, gezien de langdurige vriendschappelijke betrekkingen tussen Engeland en Per zië en hun vele gemeenschappelijke po litieke en economische belangen, werd met applaus begroet. Het zou voor de Perzen zeer moeilijk zijn de olieindustrie zelf te drijven en de afzet te verzekeren. Deze omstan digheid zou werkloosheid tengevolge kunnen hebben en het communisme meer voet geven. „Wij betwisten niet het recht van een regering eigendom in haar eigen land in bezit te nemen. Wij kunnen er ons ech ter niet mee verenigen, dat de gehele positie van de maatschappij in Perzië door eenzijdige maatregelen volkomen gewijzigd wordt indien een vrijelijk aan gegane overeenkomst een dergelijke stap verbiedt", zei Morrison. De Sowjetrussische ambassadeur in Perzië, Iwan Satsjikow, heeft gister ochtend een bezoek gebracht aan de nieuwe Perzische eerste minister, Mo hammed Mossadeq. De reden voor het onverwachte bezoek is nog niet bekend. In politieke kringen wordt opgemerkt, dat Satsjikow de voormalige premier Hoessein Ala geen enkele keer bezocht heeft. In geheel Perzië waren Dinsdag de veiligheidstroepen versterkt met het oog op mogelijke ongeregeldheden in ver band met de voorbereiding van de Per zische regering om de Britse olie industrie in het land over te nemen. Tot in de middag waren geen incidenten ge meld. De ondertekening door de Sjah van het wetsvoorstel tot nationalisatie, dat inmiddels door de Madjlis en de senaat is goedgekeurd, zal, naar men verwacht, binnen een paar dagen geschieden. De Perzische minister-president, dr Mohammed Mossadeq, heeft Maandag- Het verleden jaar vastgesteld bouw plan 1951, dat sloot op een bedrag van f 1637 millioen, Is teruggebracht op een totaalcijfer van 11377 millioen. aldus heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de Tweede Kamer me degedeeld. Een vermindering derhalve van f260 millioen. Ondanks deze vermindering ligt het bedrag van het gewijzigde bouwplan 1951 toch nog f 70 millioen hoger dan het bedrag, dat in 1950 in de bouwny- verheid werd verwerkt, (f 1307 millioen) Met een vermindering van f560 mil lioen tot 540 millioen heeft de post wo ningbouw relatief de kleinste verminde- ing ondergaan. De post voor weg- en waterbouwkundige werkeh is het sterkst verlaagd, deze is met f 115 mil lioen teruggebracht op f 232 millioen. Dit is precies het bedrag, dat in 1950 in deze sector werd verwerkt. Onder zocht zal worden of een verdere verla ging met circa f 50 millioen mogelijk is. Ook de nieuwe post voor gezondheids zorg en hygiëne is nog niet definitief. De motie van de Britse Conservatie ven met betrekking tot de grondstoffen- voorziening, een poging om de Britse regering ten val te brengen, is verwor pen met 305 tegen 292 stemmen. De Conservatieven, die er hun be zorgdheid over uitspraken, dat het wa penprogram gebaseerd is op schattingen van de productie, die niet door de direct betrokken ministers wordt aanvaard, wilden met de motie een wig drijven tussen de drie afgetreden ministers en do rest van de Labourparty. De uitslagen van de stemming werd door Labour met gejuich begroet, Chur chill, druk gesticuleerd, riep iets naar de regeringsbanken, maar zijn woorden waren onverstaanbaar. Dit verwekte een nieuw gejuich van de opgewonden Labourafgevaardigden, dat voortduurde totdat de leider van de oppositie de ka mer had verlaten. Van de negen liberalen onthielden acht zich van stemming. Eén stemde met de Conservatieven mee. i i i l 4 Engeland heef nog geen besluit ge nomen over het mogelijk bombarderen van de Mandsjoerijse luchtbases ingeval de Noordelijken sterke luchtstrijdkrach ten tegen de verbondenen in Korea zou den gaan gebruiken, zo is verklaard. De premier van India, Nehroe, heeft op alle Indiërs een beroep gedaan eenmaal per week een maaltijd over te slaan ten einde het bespaarde graan naar gebie den te zenden in het land waar thans voedselnood heerst. De bevelhebber in Japan, Generaal Ridgway, heeft het Ja panse volk medegedeeld, dat hij zal voortgaan de bezettingsmaatregelen te verlichten. - Vier tot vijf millioen francs bedraagt de schade van een brand, die te Genève gisteren de opera bijna geheel vernielde. De brand ont stond tijdens een scene uit „Die Wal- küre" waarin een werkelijk vuur op het toneel moest branden, maar waarvan de vlammen verder om zich heen grepen, dan men eigenlijk wel bedoeld had. 68 Parijse politiemannen werden giste ren gewond bij relletjes van Algerijnse semi-communistische nationalisten. De plv. opperbevelhebber van de N.A.- strijdkrachten, Veldmaarschalk Montgo mery, is gisteren te Rome gearriveerd voor een inspectiereis. Het Katholieke Eerste Kamerlid dr ir J. H. F. Deckers is gisteren te zijnen huize in St. Oeden- rode overleden in de leeftijd van 63 jaar. Tussen een rijdende kraan en een vaste ijzeren bint raakte gisteren in de ketelmakerij van de Rotterdamse droog dok Mij. de 27-jarige timmerman Vonk uit Schiedam bekneld. Hij overleed ter plaatse. Twee gemaskerde mannen drongen Maandagavond het kantoor van de accountant Hermans te Den Bosch binnen en eisten de inhoud van de brandkast. Toen deze een boekenkast bleek te zijn, verdwenen zij met een portefeuille waar 11 gulden in zat. De politie zoekt naarstig. In verband met de jongste loonronde zijn m.i.v. 19 Maart j.l. de maxima en de nonnen van de Rijksregeling voor sociale bijstand, w.o. de overbruggingsregeling met 5 ver hoogd. De dich ter-schrijver Johan Wil- Brederik Weremeus Buning wordt Vrijdag 60 jaar. avond in de Madjlis een onderzoek van de boeken van de Anglo-Iraanse olie maatschappij geëist. OHEBRAND IN ANGLO- IKANIANGEBIED. Een oliebron van het olieveld van Naft Soefit, 150 km. ten Noorden van Abadan, heeft vlam gevat. Volgens de berichten woedde Dinsdag een felle brand. Dergelijke branden zijn meestal van lange duur omdat ze moeilijk te blussen zijn. De bron ligt in het olie- gebied van de Anglo-Iranian. ANTI-BRITSE TAAL IN EGYPTISCH PARLEMENT. Een afgevaardigde van de Wafdisti- sche (regerings) partij heeft in het Egyptische parlement verklaard, dat Egypte dezelfde maatregelen tegen En geland moest nemen als Perzië. De Brit se troepen in de kanaalzone moesten maar „als vijanderlijko troepen worden aangemerkt", zei hij. Binnen twee jaar electriciteit d.m.v. „atoom-energie" in Argentinië? In zyn jaarlijkse boodschap over de staat van zijn land, heeft President Pe- ron gezegd, dat misschien binnen twee jaar het gehele electrische bedrijl van Argentinië door atoomenergie gedreven zal worden. Luchtaanval op het Hwatsjon- reservoir. Duikbommenwerpers van de Ameri kaanse marine hebben Dinsdag met Iuchttorpedo's een aanval gedaan op de dammen en sluisdeuren van het Hwatsjon reservoir in Korea. Zjj ver nietigden een sluisdeur en veroorzaak ten in een andere sluisdeur onder water een gat van ruim drie meter. Drie torpedo's ontploften in het mid den van een 65 meter hoog en ongeveer 300 meter lang betonnen bouwwerk,, terwijl een vierde projectiel onder water niet vast te stellen schade veroorzaakte aan een uiteinde van de muur. Brandstichting uit wraak. Een luidruchtige feestvierder, zekere K. uit Nispen, heeft in de nacht na Ko ninginnedag de brand gestoken in de landbouwschuur van de heer Konings, even buiten Roosendaal. K. had met de heer Konings ruzie gehad in een café en men had K„ die onder invloed van sterke drank was, reeds met geweld van een vechtpartij moeten weerhouden. De man werd uit het café verwijderd en is toen boos naar huis gelopen. Daarna is hij evenwel naar de boerderij van Ko nings gegaan, waar hij de brand stak in een hoeveelheid stro, welke in de schuur was opgeslagen. Slechts enkele werktuigen konden worden gered. De brandstichter werd gisteren gearresteerd. Hij legde een be kentenis af. Minister Mansholt weer in functie. Minister Mansholt, die wegens onge steldheid enige tijd afwezig is geweest, heeft gisteren zijn functie weer hervat. Geen wijziging in het drie divisies plan. Namens de minister van Oorlog deel de de Iegervoorlichtingsdienst ons mede, dat de dezer dagen verschenen berichten omtrent de gevolgen van het wegvallen van verdere oefeningen Crescendo, on juist zijn, Het niet doorgaan der oefe ningen „Crescendo" heeft geen invloed op de bouw van de drie divisies en er is geen aanleiding te veronderstellen, dat niet wordt voldaan aan aangegane ver plichtingen. Ook in Utrecht pokken. Ook te Utrecht doet zich een geval van pokken voor en wel in een gezin waarvan een familielid te Tilburg gelo geerd heeft in een gezin, waar deze ziek te heerst. Men heeft in Utrecht thans besloten alle personen in de gelegenheid te stel len, zich te laten her-inenten. Rover kwam de groeten brengen. Een artiste In Den Haag kreeg laatst op een avond bezoek van een onbekende, die haar de groeten bracht van haar zuster uit Barcelona, De man zag er nogal betrouwbaar uit en werd boven- gelaten. Daar rukte hij echter een tasje uit de hand van de artiste en wist te verdwijnen. De politie zoekt tot op he den nog tevergeefs. Adelborst tussen staaldraad bekneld On het fregat „Johan Maurits", dat op weg is naar Nieuw-Guinea is gisteren de adelborst P. van Staveren uit Am sterdam met zijn rechtervoet bekneld geraakt in een stalen tros. Het schip heeft het slachtoffer naar het marinehospitaal te Malta gebracht, waar zijn been onder de knie is afgezet. Opname Wiely Schurman N.F.Kt DE MISDAAD IN DE VERENIGDE STATEN. De uit vgf CongTes-leden (democraten en republikeinen) bestaande commissie- Kef au ver, die een onderzoek heeft ingesteld naar de organisatie van de misdaad in de V.S. en haar banden met overheidsdienaren, heeft een rapport over het bendewezen gepubliceerd. Hierin wordt o.m. de voormalige (democratische) burgemeester van New York, O'dwyer, thans ambassadeur te Mexico City, ernstig beschuldigd. Dief bedroog handlangers en werd verraden. „Noch hy, noch zyn toenmalige onder geschikten hebben, aldus het rapport, enige daadwerkelijke actie ondernomen tegen de leiders van benden misdadi gers, die zich bezig hielden met de ex ploitatie van speelhuizen, het smokke len van verdovende middelen en het met bedriegelyke methoden deelnemen aan wedden by wedstryden, waarbij zy niet voor moorden terug deinsden". In het rapport wordt gezegd, dat „het optreden van O'dwyer in feite het onderzoek naar deze misdadige practyken belemmerde". O'dwyer was van 1940 tot 1942 als Officier van Justitie in een district van New York werkzaam. Hij was tot de afgelopen herfst burgemeester van New York. De commissie verklaart verder dat O'dwyer vrienden van Frank Costelio en Joe Adonis, twee leiders van ben den, die speelhuizen exploiteren, in hoge functies van New Yorks gemeentebe stuur heeft benoemd. Costelio bezit, ondanks zün betuigin gen van het tegendeel, nog steeds grote invloed in de organisatie te New York van de democratische party. De voorzit ter der commissie, senator Ester Kefau- ver, is zelf democraat. De commissie heeft thans een aantal voorstellen gedaan om de door haar aan de kaak gestelde misstanden op te hef fen. Nieuwe richtingborden op Walcheren. Binnenkort zullen aan tal van nieuwe wegen op Walcheren de bekende A.N. W.B.-richtingborden worden geplaatst. Dit is, nu het wegenstelsel een radicale wyziging heeft ondergaan, ook wel hard nodig. De A.N.W.B. heeft het schema al ont worpen en werkt de plannen nader uit. Tevens zullen binnen zeer afzienbare tü'd kaarten met het nieuwe wegenstel sel van Walcheren verschijnen. Zij zijn momenteel al in druk. Er is een belangrijk rapport verschenen van de hand van ir C. v. d. Berg, hoofd van de wetenschappelijke afdeling van de ruilverkaveling op Walcheren, over de landbouwkundige belangen van afwatering en peilverlaging op dit eiland, Ir v. d. Berg komt daarin tot de conclusie, dat, indien het polderpeil in het middengedeelte van Walcheren met 20 centimeter wordt verlaagd, hogere opbrengsten der gewassen kunnen worden verkregen. Er zijn in de loop der laatste jaren tal van onderzoekingen verricht om een antwoord te vinden op de vraag, welk polderpeil by diverse gewassen met het oog op de opbrengsten het meest ge wenst was. Daarby is gebleken, dat de opbrengsten stegen naar gelang de wa terstand daalde. De hoogste opbrengst werd geconstateerd bi] ca. 1.10 meter boven polderpeil. Ca. 1300 ha. bouwland, hoofdzakelijk in het middengedeelte (Schellach, Sint Laurensehoek, Hoge- lande, rond Westkapelle) ligt 5090 cm boven polderpeil, welke oppervlakte door lagere bemaling hogere opbreng sten zal leveren. Deze vermeerdering kan worden geschat op 10 tot 15 bruto. Percelen met een polderpeil van 90 cm. tot 1.10 m. zouden hiervan ook nog profiteren. Boven de 1.10 m.-grens zou de opbrengst ongeveer gelijk blij ven. Aangezien het niet mogeiyk was van wege de zeer verspreide ligging der per celen een onderbemaling tot stand te brengen, zoals in de Zuidwatering, luid de de conclusie, dat deze gronden over de hele linie 20 cm. lager dienden te worden bemaald. HET WEILAND. Wat het weiland betreft, werd op proefpercelen, waarop door speciale be mesting een oogst van driemaal per zo mer werd verkregen, nagegaan, hoe het zout zich daar gedraagt, Hier was de slotsom: hoe hoger uit het water, des te hogere opbrengst. Op percelen, die 25 cm. en minder uit het water lagen, groeit geen gras meer, maar zeekraal en andere „watergroente". Aangezien by onderzoekingen gebleken was, dat de optimale opbrengstgrens bij een polder peil van 75 tot 80 cm. ligt en ca. 700 ha. maar op een peil van 50 tot 70 cm. ligt, lag het voor de hand ook wat het wei land betreft het polderpeil 20 cm. te verlagen. In totaal zullen dus ca. 2000 ha. op Walcheren van een lager polder peil kunnen profiteren. De vraag, of tengevolge van een la gere bemaling de hoge ruggen op Wal cheren niet zouden verdrogen, werd door ir v. d. Berg in zijn rapport ontkennend beantwoord. Indien op deze ruggen maar een kleilaag ligt van 70 tot 80 cm. (en by na overal is dat zelfs meer), be staat geen gevaar voor verdroging. Deze klei houdt het vocht voldoende vast. In de Sloepolder liggen gronden zelfs 2.75 m. boven polderpeil en verdrogingsge- vaar is niet aanwezig. Er zyn ook enige ruggen, waar de kleilaag niet zo dik is. Die zijn al aan een verdrogingsproces onderhevig. Lagere bemaling zal daarop geen invloed meer kunnen hebben. ZOUTE KWEL. Het is bekend, dat de bodem van Wal cheren veel zout bevat. Behalve het zout, dat zich afzette tengevolge van de overstromingen in de loop der eeuwen, is er sprake van zoute kwel. Deze is gelukkig op Walcheren gering. Boven dien is daarvan op gemiddeld 1 km. af stand van de dyken geen sprake meer. De meeste last ondervindt men ervan langs de kanaaldük, reden waarom een leiding aan de andere kant van de dyk in de Zuidwatering de kwel zal opvan gen en afvoeren. Het nadeel, dat verlaging van het pol derpeil de zoute kwel bevordert, is veel minder erg dan de voordelen. Door het lager bemalen, waardoor veel zout wa ter wordt afgevoerd, kan een zoetwater lens in de grond worden gevormd. Als die er eenmaal is, zal de overlast van het zout veel minder zyn. Een ander voordeel van de verlaging van het polderpeil is, dat vele percelen kunnen worden geëgaliseerd en van drainage voorzien, die lager en meer ge spreid kan worden aangebracht. Een be zuiniging van betekenis dus en tevens meer mogelijkheden voor het gebruik van de grond. DE UITWERKING. Het Bureau van Uitvoering van de Herverkavelingscommissie Walcheren zal de in het rapport uitgesproken con clusies verder uitwerken. De meeste hoofdleidingen kunnen door zeer onder geschikte wijzigingen voor een lagere bemaling worden gebruikt. By de klei nere watergangen is relatief wat minder speling en sommige daarvan zullen waarschynlyk wat dieper en/of breder moeten worden gemaakt. Om de landbouwers van Walcheren met de bovenomschreven plannen wat meer bekend te maken zullen vanwege de Herverkavelingscommissie voorlich tingsavonden worden belegd. Naar wü destijds berichtten, werd enige tyd geleden onder Nieuwland eetl flink stuk uit de telegraaflijn geknipt en ontvreemd, wy vernemen thans, dat in verband hiermee is gearresteerd een zekere L. H„ die deze diefstaf met een tweetal handlangers blijkt te hebben uitgevoerd, het gestolen koperdraad aanvankeiyk onder Welzinge in een sloot heeft gedeponeerd en later er weer uitgehaald en te Breda verkocht. Bij deze „transactie" heeft hij echter zyn handlangers bedrogen met het gevolg, dat dezen zyn gaan „praten", wat tot H.'s arrestatie leidde. H., die thans te Middelburg achter slot en grendel zit, heeft reeds bekend. Dagenlang heeft U wegens plaats gebrek in de krant de verantwoor ding van het Mil. Tehuis moeten missen. Nu echter zijn we weer in staat om een verantwoording op te nemen en we mogen niet ontevre den zijn over de resultaten. De stand kwam op f7730,17. Er waren twee kerkcollectes, n.l. een van de Geref. Kerk van Arne- muiden, waar men niet minder dan f80,78 bijeenbracht, terwijl in de Geref. Kerk van Souburg f57,14 werd gecollecteerd. Twee Herv. Kerken zonden ons een bedrag t.w. f25 van de Herv. Kerk te Goes en eenzelfde bedrag van de Herv. Kerk te 's Heer Arendskerke. Izak van Keulen toog er in Biggekerke weer op uit en kon nu f 10 afdragen. J. K. te M. f4,20, terwijl de Middel burgse jeugd ook weer heel wat inzamelde. Frans Karei Frumau f 8, Kees Koster f 5, Adri en Piet Adriaansen f 6,20, Ko Cornelisse f3,30, Jacob de Bree f 1,65, Jaap Plantsoen fl, 65, Wim Plantsoen f 1,25, Maarten Schout f 0,65, J. en A. Joosse en L. Lous f0,25, Wim Risseeuw f0,10. We zijn practisch al weer op de helft tussen f 7500 en f 8000. Wie zorgt er voor, dat spoe dig ook dit bedrag wordt gepas seerd? V kunt collectes en bijdra gen altijd afdragen door storting op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. Afd. Zuid- en Noord-Beveland „Oost en West" opgeheven. Gisteravond hield de afdeling Zuid- en Noord-Beveland van de Kon. Ver. „Oost en West" in de „Prins van Oranje" haar laatste jaarvergadering. In die verga dering viel n.l. het besluit de afdeling te liquideren. De vergadering werd geopend door de voorzitter, dr J. Nieuwenhuyse, die slechts enkele aanwezigen welkom kon heten. Uit het verslag van de penning meester, de heer B. v. d. Berg, bleek, dat de vereniging nog over ongeveer f 260. beschikt. Het jaarverslag van de secretaris, de heer I. Ph. F. van der Plassche, stond zeer in mineur. Er was zeer weinig belangstelling voor het werk der vereniging en de lezingen waren slecht bezocht. Het ledental bedroeg op 31 December 1950 nog slechts 78. Wegens de zeer geringe belangstelling en het minimale ledental is na lang be raad besloten de afdeling te liquideren. Enthousiaste leden kunnen echter nog lid blyven van de vereniging, nl. regel recht via het hoofdbestuur. DE BILT ZEGT: Vrjj zonnig. Vrij zonnig weer met in de zuidelijke helft van het land tegen het einde van de middag kans op enkele verspreid op tredende buien. Zwakke tot matige oos telijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1