de loupe VAK-0PTICIEH Uacut Held Er komt meer ruimte voor ouden van dagen in „Rozenoord"* Eerste steen voor nieuwe vleugel gelegd. HIER Bestuur van de Polder Walcheren keurde begroting 1951 goed* Grote belangstelling voor Kindertehuis te Middelburg. VOLKSGEZONDHEID GEMEENTERAAD TERNEUZEN. Gebouw Zandstraat 11 voor de Terneuzense Jeugdraad* ADAiHSQN Nu blijft de hoed wel zitten. Dinsdag 1 Mel 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Het was in April 1947, dat het Rusthuis „Bozenoord" te Sluis van de oor logsschade was hersteld en kon worden heropend. Reeds toen bleek het echter te klein en sprak men over een uitbreiding, waartoe echter eerst twee jaar later definitief kon worden besloten. En nadien heeft het nog weer twee jaar moeten duren, voordat alle moeilijkheden overwonnen waren en Zater dag de eerste steen kon worden gelegd voor de nieuwe vleugel, die, wanneer h{j over een jaar voltooid zal zijn, een welkome verruiming zal betekenen van de hulsvestingsmogeljjkheden voor de ouden van dagen In West Zeeuwsch- Vlaanderen. Het bestuur van de Vereniging „Pro- testansch Tehuis", dat het rusthuis in stand houdt, had aan de steenlegging een sobere plechtigheid verbonden, waarvoor in de Ned. Herv. Kerk te Sluis tai van belangstellenden waren bijeengekomen, o.w. wij o.a. opmerkten de leden van Ged. Staten A. L. S. Loc kef eer en C. Hamelink. (Van de Com missaris der Koningin was bericht van verhindering ingekomen). Nadat ds M. J. Schrale de bijeenkomst met gebed had geopend, gaf de voorzit ter van de vereniging, de heer C. M. van den Broecke een overzicht van de en over de grenzen De minister van Buitenlandse Zaken van de Chinese volksrepubliek, Tsjoe en Lai, heeft de inbeslagneming verordend van alle eigendommen van de Britse „Asiatic Petroleum Company" op Chi nees gebied. Op een bijeenkomst van mijnwerkers in Ebbw Vale (Wales) heeft Bevan verklaard, dat, wat de conservatieven ook zullen zeggen, hij niet tegen de re gering zal stemmen. De R.K.O. Radio Films heeft 'n filmpje van 16 minuten gemaakt over het le ven van MacArthur. Het is samenge steld uit gedeelten van journaals en authentieke opnamen uit de geboorte plaats van de generaal. De eerste stappen tot de vorming van een dissidente Franse communistische partij zfjn gedaan op een bijeenkomst te Lourches in het Noord-Franse steen- koolgebied. „Nationalisatie van de Javasche Bank is geheel in overeenstemming met de in December 1949 door het Congres van de Masjoemi te Djogja genomen beslis singen. Als lid van de Masjoemi acht ik het mijn plicht dit te verwezenlijken", aldus deelde de nieuwe Indonesische minister van Financiën, Wibisono, aart Aneta mede. De president van India heeft Konin gin Juliana de volgende gelukwens ge stuurd: „Namens mezelf en de regering en het volk van India zend lk uwe ma jesteit onze hartelijke gelukwensen en de beste wensen aan het Nederlandse volk bij de viering van uw verjaardag". In een grot in Noord-Perzië zijn 8000 jaar oude landbouwwerktuigen en been deren van drie holbewoners gevonden. Bjj Bogota is een auto door een af sluiting gereden en van een hoogte van 15 meter neergestort. 14 personen kwa men om het leven. In Malakka zijn in het afgelopen Week-end een assistent-planter, een po- litie-agent en twee Chinese burgers en vier Engelse soldaten, drie Chinezen en een Maieier gewond door activiteit van de rebellen. Zeven rebellen werden ge dood. In Washington is een conferentie be gonnen van 12 landen, waarbij Neder land, over het critieke papiertekort in de gehele wereld. Op een rotseiland bjj de kust van Jo- hore heeft de Maleise douane Zondag 45 blikken met opium ter waarde van een millioen Maleise dollars in beslag genomen. Bjj Barenton (I rankryk) is een sport- vliegtuig neergestort, waardoor drie personen om het leven kwamen. Bjj Los Antiguos (Chili) is een vlieg tuig van de Chileense luchtvaart Mjj neergestort. Elf personen werden zwaar gewond. In Weriton (West-Virginia) zijn Zon dag vijf personen om het leven gekomen bij een ongeluk waarbij een bus, waar van de remmen weigerden, met grote snelheid een lange helling afreed en met een geweldige kracht tegen een muur tot stilstand kwam. In de bus zaten merendeels vrouwen en kinderen. 34 personen werden naar het ziekenhuis vervoerd. De toestand van zeven hun ner is ernstig. 177 personen werden gewond, toen Zondag een tram in een voorstad van Wenen in een bocht uit de rails liep, een heuvel afreed en tegen een muur botste. In Bagdad gooide een student van de militaire academie een handgranaat naar zijn leraar kolonel Razak al Sabti, omdat hij gezakt was voor een examen. Beiden verloren het leven. geschiedenis van het rusthuis en in het bijzonder van de moeilijkheden, die overwonnen moesten worden, om tot de thans onder handen genomen uitbrei ding te geraken. En toch was die uit breiding zeer noodzakelijk. Meer dan 10 procent van de bewoners van West Zeeuwsch-Vlaanderen is ouder dan 65 jaar en gezien de grote verwoestingen in dit gebied, de moeilijkheid om dienst personeel te krijgen, de sterk gestegen levenskosten enz., is de behoefte om een deel van deze 2800 personen te huis vesten in een rusthuis veel groter dan voor de oorlog. Het bestuur en de alge mene vergadering van de vereniging zijn dit gaan inzien en vandaar de op dracht aan architect Kloos twee jaar geleden om plannen voor uitbreiding uit te werken. Grote moeilijkheden kostte echter de financiering, zozeer zelfs dat begin De cember vorig jaar het gehele plan dreig de spaak te lopen, daar Ged. Staten be richtten de toewijzing van bouwvolume te zullen moeten intrekken, waarmee ook de Rijksbijdrage zou komen te ver vallen, indien op 23 December niet de spade in de grond was gestoken. Onder deze druk is toen echter juist de zaak in orde gekomen. In een wegens ziekte van de voorzitter onder leiding van de vice-voorzitter burgemeester F. A. van Rosevelt van Schoondijke gehouden ver gadering wist deze de steun van alle Herv. diaconieën in West Zeeuwsch- Vlaanderen te verkrijgen en daarmee was de financiering gewaarborgd. Veel steun had het bestuur, naar spr. memoreerde, ook nog ondervonden van de heer C. Lijnzaad, directeur van de en Cultureel Werk, van de heer M. D. A. Glerum, hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en van ds W. J. Fournier, praeses van het bestuur van de classis IJzendijke van de Ned. Herv. Kerk Als lid van Ged. Staten sprak ver volgens de heer A. L. S. Lockefeer, die de uitbreiding van het tehuis een ge beurtenis noemde niet alleen voor Sluis, maar voor geheel West Zeeuwsch- Vlaanderen. HET PLAN. Architect Kloos gaf hierna aan de hand van de tekening een uiteenzetting van het uitbreidingsplan. De nieuwe vleugel komt op enige afstand achter het oorspronkelijke gebouw te liggen, daaraan evenwijdig en er mee verbon den door een schakel, waarin een eet zaal en keukens zullen worden onder gebracht. De eigenlijke bewoningsvleu- gel bestaat uit drie delen; links een af deling van twee verdiepingen met be neden 11 en boven 12 kamertjes, ge schikt voor één, zo nodig voor twee personen. Het is namelijk de bedoeling met het systeem van gezamenlijke huis vesting te breken, teneinde de bewo ners in de gelegenheid te stellen zoveel mogelijk hun eigen leven te leven. In de midden-afdeling komt de huisvesting voor het verplegend personeel en in de rechter-afdeling twee ziekenzaaltjes, ieder voor 4 personen. Nadat dit gedeelte van de plechtig heid door ds H. C. P. M. Wiebosch van Biervliet met dankgebed besloten was, begaf het gezelschap zich naar „Rozen- oord" zelf, waar de heer Van den Broecke na een korte toespraak van ds Fournier de steenlegging verrichtte. Daar de burgemeester van Sluis door ziekte verhinderd was deed het merk waardige geval zich voor, dat de heer J. P. J. Wage, de vader van het rust huis, daarop namens het gemeente bestuur het woord moest voeren als loco-burgemeester! Hij kon daarbij de verblijdende mededeling doen, dat de gemeente Sluis besloten heeft een be drag van f 250 beschikbaar te stellen voor de aankoop van meubilair. Spre ker hoopte dat andere gemeenten dit voorbeeld zouden volgen. Nadat het gezelschap vervolgens nog de grondslagen voor de nieuwe vleugel en het rusthuis zelf hadden bezichtigd, keerde men terug naar de Herv. Kerk, waar in de consistorie nog enige ver- Stichting Zeeland voor Maatschappelijk versingen konden worden genoten. (Tprrnz. modcr?c*1 in0-. Een derde pomp in gemaal „Boreel" te Middelburg. Zaterdagmorgen kwam het Polderbestuur van Walcheren voor de eerste maal in algemene vergadering in het Polderhuis bijeen. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, mr dr R. W. Graaf van Lynden, de overleden Raad, de heer L. Simonse. Namens de commissarissen sloot de heer J. C. Blanpot ten Cate zich bü zijn woorden aan. Voorts werd de heer J. Bosselaar geluk gewenst i.v.m. de onderscheiding, die hem ten deel was gevallen. Nadat een commissie de geloofsbrie ven van de i.p.v. de heer J. L. v. d. Harst benoemde commissaris, de heer S. A. Versluys, had onderzocht, werd tot toelating van de nieuwe commissa ris besloten. De heer Versluys legde de vereiste eden af. Bij de behandeling van het jaarver slag stelde mr P. Loeff de werking van het gemaal „Boreel" aan de orde. Hij wees erop, dat de waterstand niet kon worden beheerst en vroeg zich af, waar om het gemaal pas op 1 December op volle kracht was gaan werken. Als er eerder gemalen was, hadden de boeren hun suikerbieten niet in het water be hoeven uit te doen. Tenslotte betwij felde de heer Loeff de noodzakelijkheid van de derde pomp. Hij vroeg bovendien, of het Polderbestuur deze pomp toch niet zelf zal moeten betalen. De heer Bosselaar vestigde er de aan dacht op, dat een waterloop in het hoog gelegen deel tussen Aagtekerke en Oostkapelle dichtslibt. Hij vroeg voor zieningen. De voorzitter zei, dat, wan neer het regent, men de sluizen openzet. Men was direct gaan malen, toen het nodig bleek. Ook mr Van Lynden wijs van mening, dat de capaciteit van bet gemaal onvol doende was, omdat het lagere gedeelte van Walcheren dieper ontwaterd zal worden dan thans. De kosten van aan schaf van de pomp zijn voor rekening van de Herverkaveling. Ir A. G. Wiersma, die burgemeester Bosselaar van repliek diende, zei toe, dat, als de afwatering op de duur niet bevalt, er wijzigingen zullen worden aangebracht. ANDERE VOORSTELLEN. Een voorstel tot het aangaan van een geldlening van f 25.000 t.b.v. de aan koop van zuilenbasalt werd aanvaard. Het visrecht op enige gedeelten van de voormalige Veerse vestinggrachten werd verpacht aan de heer G. J. Damman te Middelburg. Bij de voorstellen de ver schillende loonronden ook voor het Pol- derpersoneel van toepassing te verkla ren zei mr Loeff, dat ons volk niet ge noeg beseft, dat het moet versoberen. Hij kondigde aan om principiële redenen voortaan tegen ieder voorstel tot sala- In December 1950 heeft zr. H. H. kinderschommel, een tuinparasol en Dop haar kindertehuis uit Yerseke naar Middelburg overgeplaatst. Daar toe werd in Middelburg het hoofdge bouw van de buitenplaats „Vijver vreugd" gedeeltelijk opgeknapt. Za terdagmiddag was het kindertehuis voor hen, die daartoe waren uitgeno digd, te bezichtigen. Onder hen, die Zaterdagmiddag een kiikje kwamen nemen, bevond zich de echtgenote van de burgemeester van Middelburg mevr. Bolkestein, alsmede een aantal doctoren, voorts waren er vertegenwoordigers van „Humanitas", Voogdijraad, „Kinderzorg", „Pro Ju- ventute" „Tot Steun" e.a. De Stich tingen voor Maatschappelijk Werk in Middelburg, Vlissingen en het platte land van Walcheren waren xesp. ver tegenwoordigd door de dames Schreu- der, Linse en Westera. Namens de Gem. Dienst voor Maatschappelijke Zorg te Middelburg was de directeur de heer J. C. F. van Kamer aanwe zig, terwijl namens de afd. Soc. Zaken van het gemeentebestuur van Vlissingen de directeur de heer J. Visser aanwe zig was. Namens de op het gebied van de Kinderbescherming in Zeeland werkzame verenigingen en instanties, alsmede namens de Kinderrechter, werden waarderende woorden ge sproken door mr A. M. J. Post Uiter- weer, secr. van de Voogdijraad, dis vervolgens uit naam van allen, een wandversieringen aanbood. Het gebouw, dat aan de voorzijde er vrij gesloten en donker uitziet, heeft aan de op het Zuiden gelegen achterzijde veel glas, waardoor de lig ging ideaal kan worden genoemd. Het is de bedoeling van zr. Dop aan dit tehuis ook een dagverblijf voor kleu ters te verbinden. De dagverblijven zijn gelijkvloers, de nachtverblijven bevinden zich op de eerste verdie ping. Het sanitair is uitstekend gere geld en had vooral Zaterdagmiddag aller bewondering. Er verblijven mo menteel een 15 tot 20 kinderen in het tehuis. Jaarvergadering afd. Zeeland der Ver. van Ned. Gemeenten. Op Donderdag 17 Mei a.s. zal de af deling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten haar jaarver gadering houden in het Schuttershof te Middelburg. Na afloop der morgen vergadering zullen de gemeentebestuurders in de Statenzaal worden ontvangen door Ged. Staten, waarna een koffiemaaltijd plaats vindt. Des middags hoopt mr C. van Gor- cum, van de Dienst van het Nationale Man te spreken over het werk van deze Dienst. Tenslotte zal het Gothische gedeelte van het stadhuis worden be zichtigd. risverhoging te zullen stemmen. Aan de heer A. P. E. Rammeloo te Philippine werd kwijtschelding verleend van de pacht voor het weghalen van mosselzaad aan de paalwerken der Noord-, Oost- en Westwatering voor de periode 1 Mei 19511 Mei 1952. Het verzoek was gedaan, omdat de heer Rammeloo in zijn mosselpercelen last had van de parasiet. Tenslotte werd het crediet van f 18.000 voor de herbouw van de sluismeesterswoning te Vlissin gen verhoogd tot f 24.000. BEGROTING. Vervolgens kwam de begroting 1951 aan de orde. Ir H. L. Boogaert bracht namens de financiële commissie rap port uit, waarin tot goedkeuring werd geadviseerd. Bij de behandeling werden slechts enkele opmerkingen gemaakt, waarna de begroting werd goedgekeurd. I.p.v. de heer J. L. v. d. Harst werd tot Hd van de financiële commissie be noemd de heer K. J. van Loo. Tfjdens de rondvraag vroeg de heer A. Staverman nog aandacht voor de ondermijning der duinen door konijnen. Vereniging van Chr. Onderwijzers afd. N.- en Z.-Beveland. De afd. Noord- en Zuid-Beveland van de Ver. van Chr. Onderwijzers hield Zaterdag jJ. een goedbezochte vergadering in de Koningin Wilhel- mina B.L.O. school te Goes. De voor zitter, de heer H. C. van Donk, deelde mede, dat de verfrissingscursus niet kan doorgaan, als er niet plm. 10 deel nemers bijkomen; spontaan meldden zich 7 leden aan, zodat de cursus thans gehouden wordt. Daarna sprak de heer N. Heukels van Amsterdam over het werk van de Unie, een School met de Bijbel. Hij wees erop, dat allerwegen symptomen van laksheid en voldaanheid open baar worden, terwijl het signaal van het chr. onderwijs onveilig staat. De Unie-collecte is dan ook dringend no dig als een manifestatie van trouw aan het pand, door de vaderen ons toebetrouwd, maar ook als steun voor de instandhouding en oprichting van chr. kleuterscholen, industriescholen, lycea en de principiële vorming van de onderwijzers door het Chr. Paeda- gogisch Studiecentrum. Bij de dis cussie werd ook geklaagd over de houding van sommige predikanten in onze provincie, die het chr. onderwijs tegenstaan. Daarna hield de heer G. Vleugel, hoofd der B.L.O.-school, een causerie over het werk aan deze inrichting. Een uitvoerige demonstratie van al het aanschouwingsmateriaal volgde. De heer J. Jonkheer van Yerseke werd afgevaardigd naar de algemene vergadering te Scheveningen. (Ingez. mededeling, adv.) Veel zonnebrillen veroorzaken bindvïies-ontsteking Ga naar Uw Onder EENHEID VAN TEGENDELEN Tegengestelde krachten kunnen elkaar soms op een merkwaardig» manier versterken. Ook in de politiek. De New York Herald Tribune gaf dezer dagen als zijn mening te ken. nen, dat dit ook het geval is met MacArthurs oppositie tegen de Ame. rikaanse regering en Bevans opposi tie tegen de Britse. Tegengestelde krachten zijn dit ze. ker. In Amerika een uiterst „recht se" conservatieve generaal, in Enae land een extreem linkse politicus. De een, MacArthur, zo zegt de Ame i. kaanse courant, is bereid alles te ris keren. zelfs de ontbinding van het Westelijk hondgenootschap of een derde wereldoorlog, om een onmid dellijke „overwinning" in Korea te behalen; de ander, Bevan, is bereid alles te riskeren, zelfs de ontbinding van datzelfde bondgenootschap of een communistische overweldiging van het Westen om maar de Britse levensstandaard en sociale voorzie ningen te kunnen handhanen. Het gevaar van deze zo tegenge stelde strevingen is, dat terwijl geen van beide een uitvoerbaar alternatief kan aangeven voor het officiële be leid in de beide landen, zij allebei het gevaar opleveren ieder beleid onmo gelijk te maken. En in dat opzicht versterken zij elkaar. Deze visie van het Amerikaanse blad komt ons zeer juist voor. Ame rika zal zijn buitenlands beleid moe ten voeren met Europese bedacht zaamheid, West.Europa het zijne met Amerikaanse voortvarendheid, willen zij gezamenlijk vrede én recht in de wereld kunnen dienen. Eenzijdigheid schaadt hier meer dan ergens anders. Smeden en carosseriemakers te Goes bijeen. Zaterdag heeft in „De Prins van Oranje" te Goes, de combinatie Zeeland van de Bond van Smeden en Carosserie makers haar jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer A. Schieman te Axel. In de ochtendvergadering werden huishoudelijke zaken behandeld waarbij de heren A. Schieman, D. Luteijn en M. P. Lanooy als bestuursleden herko zen werden. In de middagvergadering heeft de heer Van Eist, hoofdinspecteur van de bedrijfspensioenregeling deze pensioen regeling besproken. Hij wekte de pa troons op, er voor te zorgen dat voor hen eveneens een dergelijke regeling wordt getroffen. Voorts vond een be spreking over de prijsregeling plaats i.v.m. verhoging van de materialen en de loonsverhogingen. Bestuur Chr. Bewaarschool in een dwangpositie. Het voornaamste punt van de vorige week te Terneuzen o.l.v. wethouder De Vos gehouden raadsvergadering was een voorstel tot aankoop van het gebouw Zandstraat 11 van de Vereniging Chr. FEUILLETON door G. P. BAKKER. 4) Een grote ruwharige hond, die met da tong uit da bek achter zijn meester aansukkelde, sprong eensklaps vooruit, scheen te begrijpen dat er eindelijk een einde aan de lange tocht zou komen. „Nog een half uurtje, Wolf", sprak de zwerver. „Ik denk dat we dan kun nen rusten." De hond blafte kort. Hij had blijk baar zijn baas volkomen begrepen. Deze vervolgde: „Ja, Wolf. Een troos teloze zandweg, nergens een fris beekje om je eens even af te koelen of een vrolijke vogel om achter aan te renner.. De gevolgen van een alles ver woestende oorlog." Wolf blafte. „Stil! Ja ik zie het, jongen, kerels achter die heuvel. Rovers waarschijn lijk. Ons zullen ze niet lastig vallen. Niets te halen. Ze wachten zeker op een reiskoets. Jammer dat er geen ka ros in zicht is. 'tZou een aardige af wisseling zijn. Koetsier en bedienden op het laatste ogenblik te hulp komen en met de schone prinses verder rij den. Wat zouden we blij zijn. Een roe mer wijn zou ze ons zeker schenken en een schotel water." „Hallo vrienden is er in dat woud een plaatsje om te rusten?" Een der rovers stak het hoofd bo ven de heuvel uit en schreeuwde: „Zeker, 't is zelfs een prachtig plaatsje voor de eeuwige rust, oude heer." Een tweede stak de kop op „Een kwartiertje vér in het b:i3 zul je een herberg vinden. Maar zonder geld geen kans. En geld heb je zeker niet of wel?" „Loop jij met je armoede te koop": Of heb jü geld? Dan zouden we er een rondje om kunnen vechten", klonk het vrolijke antwoord en de speelman richtte zich in zijn voile lengte op, terwijl zijn rechterhand bliksemsnel onder zijn buis ver dween. De hond stond met opstaande oren naast zijn meester. „Ga maar door", schreeuwde de eerste. „Collega's doen elkaar geen kwaad." „De groeten aan de beul", riep de zwerver terug en vervolgde zijn weg zonder om te kijken, maar hij speur de spiedend voor zich uit. „Vooruit, Wolf, en pas op." De hond rende weg met grote sprongen. Een eind verder bleef hij rustig zijn meester opwachten. „Geen val", mompelde deze. Na korte tijd liep hij een vrouw achterop. Langzaam ging ze voor hem uit. Toen hij haar wilde voorbij gaan, bleef ze staan, keek hem met een paar lokkende ogen aan. Groene ogen dacht hij. Hij had nooit eerder zulke ogen gezien. Ze was jong en slank en zager ondanks haar eenvou dige, bijna armzalige kleding bekoor lijk uit. „Heb je iets voor mij te drinken?" vroeg ze. „Of kun je me soms wat geld lenen, dan kan ik straks in de herberg een glas bier kopen." „Ja, dat zou ik ook wel willen!" antwoordde de schooier. „Mag ik met je mee gaan?" en ze keek hem met haar glinsterende ogen onder haar bonte hoofddoek vrijmoe dig aan. „Er is met ons beiden meer kans iets te verdienen. Jij kunt mu ziek maken. Een vrouw alleen is De ridderlijke geest van de landlo per had hem bijna doen antwoorden: „Ga maar mee". Toen zei hij lachend haar monsterend: „Zo'n mooie vrouw is nooit alleen. Je zult wel een jon gere man vinden." „Geeft niets", antwoordde ze. „Oude re mannen zijn beter te vertrouwen." ,,'tGa je goed", wenste de schooier, zwaaide niet zonder gratie de hand en stapte flink door. Hij kwam op de heirweg, naderde de bewoonde wereld. Er waren meer mensen. Een marskramer. Een paar verlopen landsknechten. Broeders van het regiment van Mérode dacht de zwerver. Een armzalige boe renfamilie met al haar have op een handkar. Een drietal goed geklede, zwaar gewapende ruiters op forse Brabanders. Een marktgoochelaar op een ezel, voortgeleid door een hans worst. Een reizend handwerksgezel. Een kwakzalver met hoge puntmuis in oosterse talaar met zijn zwart knechtje op een grote wagen, moeizaam voorgetrokken door een manke hit. Een verarmde jonge edelman op een mager paard. Een woonwagen met zwervende zigeuners, wier gore kin deren met grote zwarte ogen iedere reiziger aanklampten en smeekten om een aalmoes. In 'tkort, de gehele bonte verscheidenheid van reizend volk op de grote weg. (Wordt vervolgd.) Bewaarschool te Terneuzen voor f 8510. De heer D& Regt, aannemer, had de raadsleden een schrijven gezonden, waarin hij uiteenzette, dat hij het ge bouw reeds had gekocht, zodat de raad geen besluit tot aankoop meer kon ne men. De heren Van Riet (C.H.) en Van Langevelde (A.R.) wezen op de dwang positie, waarin het schoolbestuur ge bracht was door een brief van B. en W., waarin gedreigd werd de raad voor te stellen het nieuwe schoolgebouw aan de Schoolweg eerst dan te verhuren, indien het oude gebouw aan de gemeen te verkocht werd. De heer De Feijter (C.H.) was van mening, dat de gemeente zich niet op het terrein van het huren van een ge bouw ten dienste van de jeugdbewegin gen diende te begeven. Hij zag hier meer de taak voor particulier initiatief. De heer Dieleman (S.G.P.) was het hiermede eens. De heren Van Liere en Henry (Arb.) meenden echter dat hier juist een grote taak voor de gemeente lag en het aan te kopen gebouw ter beschikking werd gesteld van de Terneuzense Jeugdraad, Op verzoek van de heer Ollebek (C. H.) gaf de voorzitter een overzicht van de gevoerde besprekingen en correspon dentie. Hij deelde mede, dat het school bestuur bereid is het gebouw voor f 8510 aan de gemeente te verkopen. Ook in tweede instantie meenden de heren Van Riet en Van Langevelde, dat hier zuiver sprake was van een dwang positie, hetgeen de heer Den Hamer (A.R.) beaamde. Deze laatste maakte de opmerking, dat naar schatting het gebouw door aankoop en verbetering plm. f20000 zou kosten, terwijl hij de exploitatiekosten op f 1000 per jaar schatte. De heer Colsen (Vrij) laakte het ge drag van het schoolbestuur. Het had niet moeten zwichten voor het dwang- element van B. en W„ maar recht door zee moeten gaan. Bij de stemming werd het voorstel met 8 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen sternden de heren van Riet en de Feijter (C.H.), den Hamer en van Lan gevelde (A.R.), Dieleman (S.G.P.) en Colsen (Vrij). Na enige discussie werd besloten tot het bouwen van een gebouwtje bij de sportterreinen aan het Westelijk Bol werk. Bij de rondvraag brak de heer van Riet (C.H.) nogmaals een lans voor een spoedige bestrating van de Donze Vis serstraat, welk object volgens de voor zitter samenhing met aldaar aan te brengen nieuwe riolering. I.v.m. de gro te moeilijkheden voor het sluiten van een lening, is het werk niet direct uit voerbaar. B. en W. zullen zich beraden over het instellen van een opinie-onderzoek bij de rijpere jeugd voor de belangstelling voor regeringsproblemen. Dit was het ant woord op een vraag van de heer van Liere (Arb.) omtrent een voorlichtings- middag, welke wegens gebrek aan be langstelling niet kon doorgaan. Omtrent de bouw van de nieuwe neu trale kleuterschool konden geen nadere gegevens verstrekt worden. Men hoopte binnen enkele weken dit project op nieuw te kunnen aanbesteden. Mr J. D. Vink naar Almelo. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot substituut-griffier bij de Arrondisse mentsrechtbank te Almelo mr J. D. Vink, Tuchtrechter voor de Prijzen ln het Arrondissement Middelburg en kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kan ton Middelburg. Mr Vink werd op 26 April 1917 t« Delft geboren. In Nijmegen bezocht hij het gymnasium en studeerde hij rech ten. In 1942 deed hij zijn doctoraal examen. In 1944 volgde zijn benoeming tot griffier bij de Tuchtrechter te Den Bosch. Begin 1945 werd mr Vink Tuchtrech ter voor de prijzen te Middelburg en ln October 1949 kantonrechter-plaatsven- vanger. Mr Vink had in vele verenigingen als bestuurslid zitting. Hij was diaken der Ned. Herv. Gemeente te Middelburg, secundus voor de classicale vergadering, bestuurslid der Stichting „Rusthuizen Walcheren" en \oorzitter van de cultu rele commissie daarvan, bestuurslid der Ned. Herv. Mannenvereniging „In Dienst der Kerk", terwijl hij de contrö- le had van de boeken der Christelijke Kweekschool voor Zeeland. Jaarvergadering Coöp. Groenvoer- drogerij te Middelburg. Vorige week werd in de Bogardzaal te Middelburg de algemene ledenverga dering gehouden der Coöp. Groenvoeder- drogerij „Eiland Walcheren" G.A. o.l.v. de heer E. Verlare. Uit ingekomen stukken bleek, dat een aanvrage voor subsidie voor de bouw van een magazijn werd afgewezen, daar dit subsidie alleen wordt verleend voor capaciteitsuitbreiding. Balans en verlies- en winstrekening werden goedgekeurd. De balans sloot met een bedrag van f 398.973.09 en de verlies- en winstreke ning met f 121.981. De draaiperiode was dit jaar pas van 5 Mei tot 4 Nov. 1950. Het gemiddeld vochtgehalte was 81 (hoger dan vorig jaar). Besloten werd als Ud toe te treden tot het L.C.C. Medegedeeld werd dat in het komende seizoen van de nieuwe spooraansluiting gebruik kan worden gemaakt en nieuwe apparatuur werd aangeschaft om het product vóór te drogen om een productieverhoging te verkrijgen. Het aftredende bestuurslid, de heer P. de Buck, werd herkozen. Unie van Polder- en Waterschaps bonden naar Middelburg. Op 17 en 18 Mei organiseert de Unie van Waterschapsbonden een excursie naar Walcheren. Daarbij zullen da deelnemers officieel worden ontvan gen in het Polderhuis. Het lid van G.S., de heer C. Philipse, zal spreken over: „De Waterschappen in Zeeland", waarna de voorzitter van de Polder Walcheren, mr dr R. W. Graaf van Lynden, over de Polder Walcheren zal spreken. Ir Wiersma zal nog enige technische bijzonderheden vertellen i.v.m. de excursie. Feest in Boudewijnskerke. Ter gelegenheid van de koninklijke onderscheiding, die aan haar werd toe gekend, heeft de bevolking van Boude wijnskerke Zaterdag mej. B. Flipse har telijk gehuldigd, daar zij 45 jaar in dienst was bij de Gebr. Jobse. Mej. Flipse was eerst werkzaam als dienstbode bij de familie Jobse en later was zij huishoudster bij de Gebr. Jobse. Mevr. M. Gabriëlse wenste de jubi- laresse geluk en zij herinnerde eraan, hoe tijdens de inundatie het 40-jarig jubileum onopgemerkt is gebleven. Ook de burgemeester van Zoutelande, waar toe Boudewijnskerke behoort, was aan wezig. Hij deed voorlezing van het Kon. Besluit, waarbij aan mej. Flipse de ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau werd toegekend. De bur gemeester spelde haar de onderschei ding op en sprak de wens uit, dat de jubilaresse deze medaille nog vele jaren met ere zal mogen dragen. Namens de buren feliciteerde de heer K. Kleinepier, die de jubilaresse verraste met een ta felcouvert in etui. Zaterdagavond bracht Ide muziekvereniging „Luctor et Emer- go" de jubilaresse een serenade.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2