ZO VIERDE NEDERLAND GISTEREN HET ORANJEFEEST Koninginnedag in Zeeland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Met vlaggen en paradesbloemen en muziek Duizenden trokken weer langs Soestdijk Iran tart de Britten Vogeler op vrije voeten. Wethouder bofte, maar Godfried Bomans had een nat pak MEER DAN 60 MILLIARD DOLLAR voor verdediging van de vrije wereld 1 SNIPPER NIEUWS Geslaagde sportdag te Goes Uitgave Stichting „Zeeuwscb Dagblad'' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2439, bü geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e N o. 1853 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 1 MEI 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 5.10 u., onder 20.04 u.; Maan op 3.52 u., onder 16.17 u. Hoogwater op Woensdag 2 Mei: Vlissingen: 12.01 u. 1.56 m., u.m.; Terneuzen: 12.26 u. 1.77 m., u. m.; Wemel- dinge: 0.52 u. 1.20 m„ 13.24 u. 1.50 m.; Zierikzee: 0.32 u. 1.02 m., 13.12 u. 1.30 m. NEDERLAND heeft gisteren Koninginnedag gevierd. In de door zon over goten steden en dorpen wapperde het rood-wit-blauw en jong en oud trok door de straten, getooid met Oranje. Er zijn weer parades gehouden, en er ls weer gedefileerd, er is gezongen en de muziekcorpsen hebben gespeeld. Ter gelegen heid van haar derde verjaardag in haar regering, hield de Koningin gistermorgen te Soestdjjk weer een grote receptie en duizenden uit alle delen van het land hebben, defilerend, langs het paleis haar en haar gezin hun gelukwensen toege wuifd. In het Nationale Programma van gisteravond heeft minister-president Drees t.g.v. Koninginnedag een radio-toespraak gehouden. De prinsesjes Beatrix en Marijke mochten wegens een verkoudheid niet buiten komen, maar van hun slaapka mer uit, konden zij het kleurige schouw spel in de zon overgoten ruimte voor het paleis, goed gadeslaan. De ene stoet na de andere volgde en steeds dikker en bonter werd het bloementapijt op de bordestrappen, die daarmede volkomen werden bedekt. Even geroerd was het Koninklijk gezin en waren alle aanwe zigen, toen een detachement Ambonese militairen, juist toen de zon even door een wolk werd verduisterd, het bordes passeerde. Het detachement werd voor afgegaan door de Nederlandse en Am bonese vlaggen en gevolgd door enige tientallen dames in sarong en kabai. Een huldeblijk kreeg de Koningin ook van de Leidse studenten vereniging die in de nacht om twee uur uit de sleutel stad waren vertrokken voor een esta fette waarvan de laatste lopers even na tien uur door de Koningin werden ont vangen. Zij boden haar een fraaie, als bul uitgevoerde, oorkonde van felicitatie aan. Toen trok het Koninklijk gezin zich terug om de verjaardag in eigen kring voort te zetten. Een deel van het pro gramma vormde het optreden van het ensemble „Theater Pleizier" van Floris Perzische senaat keurt nationalisatie goed. De Perzische senaat heeft gisteravond met algemene stemmen de regerings resolutie tot nationalisatie van de olie industrie geratificeerd. Alleen de handtekening van de Sjah is nu nog nodig voordat de resolutie wet wordt. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, zal hedenmid dag in het Lagerhuis een verklaring af leggen over de Perzische olie-kwestie. Inmmiddels heeft de Anglo-Iraanse oliemaatschappij gisteren haar maande lijkse betaling van ongeveer 20 millioen gulden, welke een voorschot is op de vergoedingen aan de Perzische regering, gestaakt. Het bedrag zou gisteren op de natio nale bank van Teheran moeten worden gedeponeerd. Robert Vogeler, de Amerikaanse za kenman, die Zaterdag na een gevangen schap van 17 maanden door Hongarije is vrijgelaten, heeft gisteren een beroep gedaan op het Amerikaanse volk zich aaneen te scharen „om de vijand van de individuele vrijheid te vernietigen", „Ik ben van gevoelen, dat iedere Ame rikaan moet beseffen, dat wat mij is overkomen iedereen kan overkomen", aldus Vogeler. Op een persconferentie zei Vogeler, die zeer vermoeid was, dat zijn behande ling verschillend was geweest. Over de eerste vijftien dagen van de ondervra ging wilde hij liever niet spreken. Bij de voorbereiding van het proces had men hem lichamelijk en geestelijk op verschillende manieren „bewerkt", maar toen het proces eenmaal was afgelopen waren hem speciale voorrechten ge schonken „om hem fit genoeg te houden voor besprekingen". Vogeler is inmiddels gisteravond op weg naar New York Londen gepasseerd. De Stratokruiser, die de lijndienst Lon den—New York onderhoudt, vertrok an derhalf uur e laat om Vogeler en zijn gezin gelegenheid te geven aan boord te gaan. Een zuster van Saunders, de Engels man die tegelijkertijd met Vogeler werd gearresteerd en niet door de Hongaarse autoriteiten is vrijgelaten, was op het vliegveld aanwezig in de hoop nieuws van haar broer te vernemen. Zij werd echter niet bij Vogeler toe gelaten, die weigerde een verklaring af te leggen. Meslier c.s. paleis. In de bioscoopzaal van het RADIOREDE VAN MIN. DREES. In zijn radiorede greep minister-pre sident Drees terug op de woorden van de Koningin, die zij in Parijs en Londen heeft gesproken en waarin zij het we reldgebeuren in het eeuwigheidslicht stelde. HU deed een beroep op ons volk om eigen nood en die van de wereld on- onder ogen te zien met eenzelfde moed, eenzelfde vertrouwen en eenzelfde wil om, ieder op zijn plaats en op eigen wyze, mede te werken daarin verbete ring te brengen. „Wü hebben, zo zei minister Drees, in eigen land in het afgelopen jaar de eco nomische en sociale moeilükheden zien groeien. Wü hebben een politieke crisis doorleefd en bü voortduring tekenen zich scherpe meningsverschillen af. Maar ondanks alles is er in ons volk toch ook een saamhorigheidsgevoel, en als het er op aan komt, een eenheid, die haar samenvatting en bekroning vindt in het Koninklijk huis". Hij besloot zün redevoering met een gelukwens namens het Nederlandse volk en sprak de hoop uit, dat het Koninkrijk met de rijksde len overzee, nieuwe bloei tegemoet mag gaan. ONTVANGST TE DJAKARTA. Bij een ontvangst ten huize van de Nederlandse Hoge Commissaris in Indo nesië, de heer Lamping, bracht de mi nister van Buitenlandse Zeiken, mr Subadrjo, een heildronk uit op Koningin Juliana en op het welzün van het Neder landse volk, waarna het Wilhelmus werd gespeeld. De heer Lamping beantwoord de dit met een heildronk op president Soekarno en het Indonesisce volk, waar na het Indonesia Raya werd gespeeld. Hierna volgde een receptie waartoe alle Nederlanders waren uitgenodigd. De Nederlandse gemeenschap stuurde ver volgens H. M. een telegram van geluk wens. FELICITATIE VAN TRUMAN. President Truman heeft een felicita tietelegram aan de Koningin gestuurd. Franse Nationale Vergadering keurt kieswet goed. De Franse Nationale Vergadering heeft vanochtend vroeg een nieuwe ver sie van de wet op de kieshervormlng goedgekeurd. De stemverhouding was 839 tegen 251. Aan het wetsontwerp was de vertrou wenskwestie verbonden. POGING OM DE HAN OVER TE STEKEN VERIJDELD. De verbonden troepen hebben Maan dagavond een poging van de Chinezen om de Han over te steken, verijdeld. De Chinezen leden zware verliezen. Voor het overige was het Maandag rustig aan de fronten. Z.K.H. Prins Bernhard is, zoals gemeld, van zijn goodwill-reis door Z.-Amerika met het K.L.M.-toestel dat zijn naam draagt, op Schiphol teruggekeerd. H.M. Koningin Juliana en de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet waren ter begroeting op het vliegveld aanwezig. BALLONTOCHT EINDIGDE IN ZEE. Gisteravond, omstreeks half zes, is voor Zandvoort op 200 m. afstand uit de kust een luchtballon neergestort met aan boord mevr. Boesman en de schrijver Godfried Bomans. Beiden waren ter gelegenheid van de Koninginnefeesten in Bloemendaal opgestegen. Mevr. Boesman, zowel als de heer Bomans konden worden gered, al was het bij laatstgenoemde op het nippertje. Toen de ballon boven Zandvoort kwam, werden er strooibiljetten voor Haak-In uitgeworpen. De ballonvaar- ders bemerkten echter, dat de ballon in de richting van de watertoren dreef en wierpen daarom ballast uit. De ballon ging de hoogte in en werd toen plotse ling door een rukwind gegrepen en naar zee gedreven. Mevr. Boesman heeft toen, omdat een landing op het strand niet meer kon geschieden en zij niet verder naar zee wilde afdrijven, met een ruk het gas laten ontsnappen, zodat de ballon in zee plonsde. Direct snelde men te hulp. Een 15-tal mensen, van wie het merendeel lid was van de Zandvoortse reddingsbrigade be gaf zich in zee en de motorstrandred- dingboot voer uit. Mevr. Boesman was vrij spoedig van de doorgestane schrik hersteld, de heer Bomans daarentegen was er naar aan toe. Direct nadat de ballon in zee was gevallen heeft hij ge tracht zwemmend de kust te bereiken. HU slaagde er echter niet in door de branding heen te komen en werd door kou bevangen. TRUMAN DIENT DEFENSIEBEGROTING IN. President Truman heeft gisteren een defensiebegroting ten bedrage van 60.679.414.690 dollar by het Congres ingediend. Deze gelden zullen gebruikt wor den voor de militaire uitgaven van de Verenigde Staten zelf en voor hulp aan de met de V.S. verbonden landen b|j hun bewapening. Bende stak rubberfabriek te Tjikaso in brand. Personeelsleden vermoord. De rubberfabriek te Tjikaso, ten Zui den van Soekaboemi, is in de nacht van 25 op 26 April door een bende in brand gestoken en geheel in vlammen opge gaan. Voorts werden enige leden van het personeel der onderneming ver- Tnoord. De bende, die uit zestig zwaar bewa pende leden bestond, roofde eerst alle Cin totaal meer dan zeventig) woningen van het Europees en Indonesisch perso- ne?T un, stak deze vervolgens in brand. Behalve de fabriek gingen ook alle rookhuizen in vlammen op. Tijdens de aanval was geen Enropees personeel op de onderneming aanwezig, aangezien de employe s uit overwegingen van veilig heid in Soekaboemi gehuisvest waren De fabriek was eigendom van de Coc Culture Commerce France—Neerlan- daise. Zü was een jaar in bedrijf, nadat zü van de grond af opnieuw was opge bouwd. De schade wordt geschat on 800.000 roepiah. In een begeleidend schrijven ver klaarde de president, dat „de machtheb bers in Rusland de wereld aan de rand van een algemene oorlog hadden ge bracht. Indien de Sovjet-Unie een alge mene oorlog wil ontketenen, moet de vrije wereld in de positie verkeren om de aanval te kunnen keren en vastbe sloten en onmiddellijk een tegenaanval doen op de zetel van de Sovjet macht", aldus Truman. Op de begroting komt een bedrag van 218 millioen dollar voor voor een vlieg- dekschip van 57.000 ton, waarop atoom- bomdragende vliegtuigen kunnen lan den. De gelden zullen als volgt worden ge bruikt: Wat het leger betreft, zullen 18 divisies met aparte gevechts- en hulp eenheden worden uitgerust en onder houden. De vloot zal een actieve macht van 1161 schepen onderhouden. Het corps mariniers zal twee-en-een-derde j'J Het ziet er naar uit, dat de coalitie van liberalen en agrariërs een meerder heid zal krijgen in het Australische huis van afgevaardigden. Volgens de laatste stand van de verkiezingsuitslagen heeft de regering thans 66 zetels en de arbei- derspartü er 48. Over 7 zetels is nog geen zekerheid. De Commissie van Goéde Diensten, die langs politieke weg voor de V.N. tot een oplossing tracht te komen voor de Koreaanse oorlog, heeft de pogingen om met de commu nisten in contact te komen opgegeven, evenals de commissie van 12 onder lei ding van Benegal Rau. In West-Ber- lijn zün de communistische verenigingen thans ook verboden. Bü Barberton in Ohio (V.S.) is 'n één-ton wegende Sher- man-tank op een overweg tegen een trein gereden. Drie inzittenden van de tank vonden de dood. Zes treinpassa- giers werden licht verwond. Te Har well (Eng.) is gisteren een conferentie begonnen over de toepassing van atoom energie voor industriële doeleinden. Vandaag is bü München een nieuwe krachtige radiozender „Vrij Europa" in werking gesteld. Het personeel bestaat uit Tsjechische ballingen, Duitsers en Amerikanen. In Tilburg zün 18 geval len van pokken geconstateerd. Alle maatregelen om uitbreiding te voorko men zün inmiddels genomen. in het vrm. arbeiderskamp te Gennep zullen Ambonezen en hun gezinnen worden on dergebracht. Gistermiddag heeft een korte maar felle brand het leegstaande houten barakkenkamp van de IJmui- dense hulpverleningsdienst in de as ge legd. divisie en andere hulpeenheden omvat ten. De luchtvloot zal voortgaan met de opbouw van 95 oorlogs „Wings". Meer dan de helft van deze fondsen zullen worden gebruikt voor het aan schaffen van schepen, tanks, vliegtuigen, artillerie, vrachtwagens, munitie en ra diografisch bestuurde projectielen. Een bedrag van 14.5 milliard dollar zal worden besteed voor de aankoop van vliegtuigen. Een bedrag van 29.5 millioen dollar is uitgetrokken voor de bouw van een atoomduikboot. Volgens deskundigen van het ministerie van defensie zou deze duikboot begin 1953 klaar kunnen zü'n. Grote waardering voor de „Evertsen" Bü het vertrek van de Nederlandse onderzeebootjager „Evertsen", die thans onderweg is naar Nederland, heeft vice-admiraal Turner Joy, bevel hebber der vlootstrüdkrachten in het Verre Oosten, in een afscheidswoord aan officieren en bemanning zün dank uitgesproken voor hun onvermoeid en onzelfzuchtig dienstbetoon en hun een snelle thuisreis toegewenst. „De „Evertsen" heeft voortdurend goede en snellen diensten bewezen. Hoe' wel het schip vaak saaie routine-pa trouillevaarten en begeleidingsdiensten heeft moeten verrichten, is het altijd paraat en ter plaatse geweest, wanneer het nodig was. Kortgeleden, tUdens ope raties aan de Oostkust, was zün taak opwindender. Alles wat nodig was werd zonder omslag verricht. Onder zün hui dige bevelvoerende officier, luitenant ter-zee le klasse D. J. van Doorninck, is het een eerste klasse oorlogsschip, waar goede discipline heerst en waarop Nederland trots kan zün". De strandreddingboot heeft het omhulsel van de ballon aan wal gebracht. Het drijvende touwwerk raakte hierbü nog in de schroef verward en enkele redders möesten zich in het Üskoude water begeven om de schroef vrü te maken. Eén is er, die van geluk mag spreken en dat is de wethouder van Bloemen daal, die toevallig zelf ook Geluk heet. HU zou oorspronkehjk de tocht meemaken, maar zijn gewicht maakte het opstügen van de ballon inmogelijk. Bondsdagen Christelijke agrarische jeugd. De bondsdagen van de C.J.B.T.B. en de C.B.P.B. zullen op 30 en 31 Mei en 1 Juni te Assen worden gehouden. Aangezien de bondsvoorzitter van de C.J.B.T.B., mr W. Rip' zün functie na vüftien jaar wil overdragen, zal er een nieuwe voorzitter moeten worden ge kozen. Het bondsbestuur heeft candi- daat gesteld de heer Joh. de Jong te Alphen aan de Rijn. Ir C. Staf, minister van Oorlog, voor heen directeur-generaal van de Land bouw, zal in de morgenvergadering van 31 Mei spreken. Des middags zal de gemeenschappe- bjke bondsdag worden gehouden, waar prof. dr Waterink zal spreken over „Be roepskeuze en arbeidsvreugde". Aanslag op spoorbrug in Nieuw-Zeeland. Een trein met arbeiders en ambte naren, op weg naar een rmjn, die Auck land gedurende de havenstaking in Nieuw-Zeeland van steenkool voorziet, zwaaide Maandag gevaarlijk, toen hij over een brug bij Auckland reed. Het personeel van de trein stelde een onderzoek in en bemerkte, dat de brug- pü'lers door zes dynamietpatronen ern stig waren beschadigd. De Nieuw-Zeelandse premier, Sydney Holland, heeft de poging om de spoor brug op te blazen „een duivelse sabo tagedaad" genoemd en aangekondigd, dat alles in het werk zal worden ge steld om de schuldigen op te sporen. Patates-frites-bakker dubbel gedupeerd. Tüdens de feestelü'kheden te Haarlem ontstond gisteravond brand in een patates-frites-kraam op de Grote Markt. Het linnen bouwsel brandde plotseling als een fakkel en de exploitant en zün vrouw, die beiden bezig waren met bak ken, geraakten in brand. Zü werden ern stig aan armen en benen verwond, en naar een ziekenhuis vervoerd, nadat omstanders er in geslaagd waren de vlammen te doven. De exploitant had een leren tas met zün geld uit de tent gegooid, doch deze werd door een on bekende gestolen. Chr.-Historische Jongerengroepen hielden algemene vergadering. Onder leiding van de heer B. Bud- dingh uit Schiedam hield de federa tie van Chr. Historische Jongerengroe pen in Nederland Zaterdag haar alge mene vergadering in „Het Trefpunt" te Emelo. Aan deze samenkomst was e. i toogmiddag verbonden. Als opvol ger van de heer Buddingh werd de heer T. J. Rademaker uit Brielle tot voorzitter gekozen. De heer Buddingh blijft zitting houden in het bestuur van de federatie. De scheidende voorzitter wees er in zijn slotwoord o.m. op, dat de eenwor ding van West-Europa, inbegrepen West-Duitsland, een dringende nood zaak is. Voorts bepleitte hij voor meer invloed der jongeren in de politieke organisaties. Wie 21 jaar is, moet reeds het actieve kiesrecht ontvangen en op 23-jarige leeftijd moet men reeds zit ting kunnen nemen in de Prov. Staten en Gemeenteraad. Voor de Eerste en Tweede Kamer wilde hij de toela- tingsleeftijd op 27 jaar stellen. Goese Gemeenteambtenaren kregen klop (9-1). Om de Goese raad een hart onder de riem te steken: het elftal van de gemeente-ambtenaren heeft gister avond met 91 klop gekregen van een elftal uit Bouwplan III. Het was een oefenwedstijd, waarbij hevig werd gezwoegd doch waarbij de Bouwplanse voetballers „technisch de meerdere" waren. „Dit is maar een oefenelftal", zei een der gemeente-ambtenaren. „Ons „echte" elftal is veel stfker". We zullen zien Bij de heren won de M.T.S. en de Rijkskweekschool; bij de dames het Chr. Lyceum. Gisteren werd op het sportterrein te Goes een sportdag gehouden, die was georganiseerd door de leerlingenvereni ging „Vlam" van het Goese Lyceum. Dank zg het fraaie weer had deze sport dag een uitstekend verloop. In de afdeling heren won de M.T.S. uit Vlissingen. De andere eerste prijs bü de heren ging naar de Rijkskweekschool te Middelburg, terwül bü de dames de leerlingen van het Christelijk Lyceum de sterksten bleken. De uitslagen waren als volgt: Heren A: Openbaar Lyceum Goes I M.T.S. I 24; Openbaar Lyceum Zierik zeeM.T.S. I 0—3; Op. Lyc. Zierikzee Op. Lyc. Goes I 22; Op. Lyc. Zierikzee M.T.S. I 1—2; Op. Lyc. Z'zee—Op. Lyc. Goes I 04; Op. Lyc. GoesM.T.S. I 4—2. Heren B. Gymn. M'burgH.B.S. Vliss. 03; Chr. Lyc. GoesOp. Ulo Tem. 10; Chr. Ulo Z'zeeOp. Ulo Vliss. 0—3; H.B.S. Vliss.—Chr. Ulo Vliss. 2—0 Chr. Lyc. GoesOp. Ulo Vliss. 32; Gymn. M'burgOp. Ulo Tern. 32; H.B.S. Vliss.—Chr. Lyc. Goes 2—0; Chr. Ulo Z'zeeChr. Ulo Vliss. 12; Rijks kweekschool M'burg—Op. Ulo Goes 32 Op. Ulo KruiningenM.T.S. II Vliss. 31; Op. Lyc. Goes IIR.K. Ulo Goes 12; Rijkskw. school M'burgOp. Ulo Z'zee 5—0; Op. Ulo Goes—M.T.S. II Vliss. 2—0; R.K. Ulo Goes—Op. Ulo Kruiningen 1—2; Rükskw. M'burgOp. Ulo Kruiningen 52; H.B.S. II Goes Op. Ulo Z'zee 1—2; H.B.S. Vliss.—Rüks- kweekschool M'burg 12; I. Rijkskw.- school Middelburg; 2. H.B.S. Vlissingen. Dames. H.B.S. VlissingenOp. Ulo Terneuzen 10; Op. U.L.O. Terneuzen— Chr. Ulo Z'zee 40; H.B.S. Vlissingen— Chr. Uulo Z'zee 02;; Op. Ulo Tern. Chr. Ulo Z'zee 01; Op. Ulo Oostburg Chr. Lyceum Goes 01; Op. Lyceum OostburgRijkskweekschool Middel burg 01; Op. Ulo OostburgOp. Lyc. Oostburg 1—0; Chr. Lyc. GoesRijks kweekschool M'burg 31; Op. Ulo Goes Op. Ulo Kruiningen 110; Op. Lyc. Z'zeeOp. Ulo Vlissingen II 7—0; Op. Ulo GoesOp. Lyceum Z'zee 41; Op. Ulo KruiningenOp. Ulo Vliss. II 10 Op. Ulo Vlissingen IH.B.S. Bergen op Zoom 12; Chr. Ulo Vlissingen IOp. Lyceum Goes 02; H.B.S. Bergen op ZoomOp. Lyc. Goes 12; Op. Ulo Vlissingen IChr. Ulo Vlissingen 02; Chr. Ulo Z'zeeChr. Lyceum Goes 12 Op. Ulo GoesOp. Lyceum Goes 22;, (Lyceum won door strafworpen)Chr, Lyc. GoesOp. Lyceum Goes 20;, I. Chr. Lyceum Goes; 2. Openbaar Ly ceum Goes. Aan het slot van de wedstrijden reikte de heer J. van Tiel, sportleraar van het Goese Lyceum met een toepasselijk woord de prijzen uit. De verdiensten van Leo Viergever, die een groot deel van de organisatie op zich had genomen werden daarbü nog eens in het zonnetje gezet. Chr. Kweekschool Middelburg heeft nieuwe directeur. DE HEER J. A. VAN BENNEKOM. Naar wy vernemen is m.i.v. I Sep tember tot directeur van de Chr. Kweekschool te Middelburg benoemd, de lieeft J. A. van Bennekom, onder-direc teur van de Chr. Kweekschool te 's-Gravenhage. De heer van Bennekom, die voorheen leraar was aan de H.B.S. te Amsterdam, is een bekende figuur in de onderwüs- wereld. Hü is voorzitter van de Vereni ging Groote en heeft in verschillende commissies zitting. Zü'n werk in de Schoolraad en voor het Chr. Paedago- gisch Studiecentrum is algemeen be kend. Voorts is hü redacteur van het correspondentieblad en examinator voor de hoofdacte. DE MARINE EN DE C.O.A.K. DEFILEERDEN EN DE JEUGD GENOOT. Ook Zeeland vierde gisteren Koninginnedag. In Vlissingen deed men dit met een grote parade van de Ma rine; in Middelburg defileerde de C.O.A.K. en in Goes werd de dag gevuld met muziek en sport. In vele buitengemeenten waren het de plaatselijke muziekcorpsen die een muzi kale rondgang maakten. Pokken aan boord van de „Groote Beer"? Aan boord van de „Groote Beer", op weg naar Nederland met Ambonese militairen en hun gezinnen, is onder de passagiers een ziektegeval geconsta teerd, dat het vermoeden wekt, dat men met een geval van pokken te doen heeft. Het schip keert terug naar Port Said, waar een uit Nederland uitgezonden tropenarts aan boord zal gaan om de opvarenden te revaccineren. Kind door trein overreden en gedood. Door de sneltrein, die gistermiddag ca. 12 uur uit Almelo te Borne moest aankomen, is het 2-jarig zoontje van de fam. S. te Borne gegrepen en op slag gedood. OUD VERTROUWD BEELD IN VLISSINGEN. Vlissingen had voor het eerst weer na jaren een parade ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin, waarin de Koninklüke Marine een hoofdrol speelde. Reeds om negen uur daverden de eerste saluutschoten van H.M. Jacob van Heemskerck over de stad. Om half tien sprak overste W. H. de Graaff op het achterdek de volledig aangetreden bemanningen van de Heemskerck en Flores toe, nadat hü de Koninkbjke onderscheidingen had be kend gemaakt aan Bootsman Rixma en kwartiermeester Raben. Met een drie werf hoera voor de Vorstin werd zün rede besloten. Hierna marcheerden de Marinetroepen met een groep van de Nationale Reserve naar de stad, voor afgegaan door de Koninkbjke Harmonie „Ons Genoegen", onder grote belang stelling der bevolking en vooral van de jeugd. Op de Stenenbeer sloot de groep Ambonezen zich aan en nam deel aan het défilé voor de Commissaris der Ko ningin jhr mr A. F. C. de Casembroot, burgemeester dr B. Kolff en overste W. H. de Graaff, alsmede vele provinciale en gemeentehjke autoriteiten. Het fraaie weer gaf de parade een kleurige aanblik en verschafte Vlissingen weer een oud vertrouwd beeld. Nog tweemaal klonken de saluutschoten over de stad, terwül 's avonds de harmonieën een muzikale rondgang maakten. DE C.O.A.K, DEFILEERDE. De verjaardag van H. M, de Koningin werd in Middelburg gistermorgen ge vierd met een défilé van de leerlingen van de Ie C.O.A.K. om half twaalf voor het stadhuis. Het werd afgenomen door de commandant der C.O.A.K., maj. J. Potteboom, in tegenwoordigheid van de burgemeester van Middelburg mr dr N. Bolkestein en een vertegenwoordiger van de commandant Maritieme Midde len uit Vlissingen, alsmede officieren en onderofficieren van het kader der school. De troepen maakten een keurige in druk en er was voor deze militaire plechtigheid grote belangstebing. Gis termorgen en -middag waren op uitno diging van de Kon. Ver. „Uit het Volk Voor het Volk" honderden kinderen in het Schuttershof bü'een. De bekende goochelaar Rodi Roeters trad er op voor de jeugd, die zich enkele uurtjes uit stekend amuseerde. Gisteravond concerteerde het Middel burgs Muziekcorps o.l.v. de wnd. direc teur de heer P. de Rooy op de muziek tent op de Markt. Het programma, dat geopend en besloten werd met het Volkslied, bevatte meest populaire en vaderlandse nummers. Er bestond voor dit concert buitengewoon veel belang stelling, vooral natuurbjk bij de jeugd. DE AMBONEZEN. Ook de Ambonezen hebben de ver jaardag van Koningin Juliana gevierd, dank zü de Kon, Ver. „Uit het Volk Voor het Volk" die samen met enkele buurtverenigingen een feestavond had georganiseerd in het kamp aan de Seis- weg. Na het openingswoord van de heer L. A. Schenk, dat in het Maleis werd ver taald, zong men het Wilhelmus. Er trad een orkestje van de buurtvereniging „Nieuw Middelburg" op, terwül vooral de 5 zingende dames groot succes oogst ten. Hetzelfde was het geval met de goocheltoeren van de heer Doeleman (buurtver. „Over de Seisbrug"). Verder verleende de mondharmonicaclub van de buurtvereniging 't Zand muzikale mede werking, terwül de heer D. P. Cornelisse enkele films vertoonde. Het enthousias me in de eivolle cantine was buitenge woon groot. HET FEEST IN GOES. In Goes werden vele honderden uit hun huizen gelokt naar het centrum van de feestviering: de Grote Markt, waar 's middags het door de Oranjevereniging opgestelde programma werd afgewerkt. Reeds 'smorgens om 8 uur klonk fees- telijk klokgelui vanuit de toren van de Grote Kerk. Daarna speelde de stads- beiaardier een programma van vader landse liederen. En toen was het feest voor de schoolkinderen. In het Schut tershof hebben zü genoten van een pro gramma met Oranjefilms. Een gooche laar, de heer H. Bouwman uit Delft, vermaakte hen met zün toeren. 's Middags haalde eerst „Jong Excel sior" de gymnastiekvereniging „O.K.K." en „Volharding" naar de Grote Markt, terwül daarna de juniores een mars door de stad maakten. De gymnasten gaven daarna, onder zeer grote belangstelling demonstraties. Na de gymnasten toonden de korf ballers van „T.O.G.O." hun kunnen. 's Avonds gaven de muziekcorpsen „Euphonia" en „Hosanna" een concert. De dag werd door de beide korpsen van „Excelsior" besloten. Stil beluisterden de enkele duizenden, die op de Markt samen waren, het slotnummer „Wilt heden nu treden". DE BILT ZEGT: Meer bewolking In de noordoosteüjke helft van het land overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige lichte regen. In het overige deel half tot zwaar be wolkt met plaatsebjk een enkel buitje. Zwakke tot matige veranderlüke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1