VANDAAG BESLISSING OVER NAASTING OLIE-INDUSTRIE Prov. comité van A.R, kiesvereniging nam afscheid van dr K. Huizenga PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND Op de verjaardag van Koningin Juliana» Perzië heeft nieuwe premier Seoel werd geëvacueerd A k SNIPPER NIEUWS1 A Overste G. H. van Helden werd hartelijk gehuldigd In Ellewoutsdijk staat weer een nieuwe kerk Reden tot dankbaarheid al is er ook enige weemoed Werkt herverkavelingscommissie te veel met het domme potlood? SCHERPE CRITIEK VAN MR P. LOEFF Jhr de Casembroot opende nieuw wijkgebouw Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren i Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e dA,-iriüA.,Cr No. lö6Z MAANDAG 80 APRIL 1951 Abonnementsprijs ƒ4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT MedewerkersMr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. 8. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nteuwdorp; Dr K, Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. dansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- eu ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.12 u., onder 20.03 u. Maan op 3.42 u., onder 15.00 uur. Hoogwater op Dinsdag 1 Mei: Vlissingen: 11.03 u. 1.48 m., 23.25 u. 1.34 m. Terneuzen: 11.27 u. 1.70 m., 23.54 u. 1.56 m. Wemeldinge: 12.22 u. 1.43 m., u. m. Zierikzee: 12.08 u. 1.26 m., u. m. Vandaag viert Koningin Juliana haar 42ste verjaardag. Een feestelijk gebeuren, niet alleen voor de Koninklijke familie, maar voor het gehele Nederlandse volk. Met dankbaarheid mogen we toch constateren, dat de aloude band tus sen Nederland en Oranje nog altijd hecht is en sterk. Koningin Juliana heeft daarop ge wezen in de door haar uitgesproken rede by haar ^inhuldiging in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op 6 Sep tember 1948. „Sedert eergisteren aldus toen de Koningin ben ik geroepen tot een taak, die zó zwaar is, dat nie mand, die zich daarin ook maar een ogenblik heeft ingedacht, haar zou be geren; maar ook zo mooi, dat ik ai- leen maar zeggen kan: Wie ben ik, dat ik dit doen mag? De mogelijkheden, die my hierdoor worden gegeven, om in het algemeen welzyn werkzaam te kunnen wezen, zijn zó groot, dat ik na veel innerlijke strijd bereid ben deze roeping te vol gen waarop mijn ouders mij met zorg hebben voorbereid. Overeenkomstig de bepalingen van de Grondwet ben ik tot het koning schap geroepen, maar de moed om deze roep te volgen vind ik in ver trouwen op God en in de grote liefde waarmede ons volk mij tegemoet treedt. Deze liefde heeft mij my'n hele leven begeleid. Ik leefde in de warm te daarvan in tijden van voorspoed en geluk, maar nooit bleek de kracht daarvan sterker, dan in tijden van te genspoed en verdriet. Daarnaast ben ik gelukkig in mijn man een levensgezel naast mij te heb ben, die een grote steun voor my is en hebben wij het voorrecht zelf al onze zorgen te mogen wijden aan onze vier kinderen." IJ ier sprak een vorstin diep onder 1 -1 de indruk van de zware taak op haar schouders gelegd, maar ook van het mooie van die taak: werkzaam te mogen zijn voor het welzijn van haar volk. Maar een vorstin ook, die zich mag verheugen in de grote liefde van haar volk en van haar echtgenoot en kinderen. Er is veel gebeurd sinds deze woor den werden gesproken. Koningin Juliana werd meermalen voor diep ingrijpende beslissingen ge plaatst. Haar taak is, gezien de nationale en internationale spanningen, niet gemak kelijker geworden. Maar gebleven is de liefde van haar volk. Gebleven is het gelukkige gezins leven, waarin de Koningin als echtge note en moeder zulk een belangrijke plaats inneemt. En wanneer zij tot het hare maakt het woord van Koningin Emma, ge sproken bij het aanvaarden van haar taak als regentes: „Mijne kracht zoek ik bij den Almachtigen en Alwijzen God", dan zal ook zij in staat zijn aan alle moeiten en zorgen van deze tijd het hoofd te bieden. \X/y wensen en wij weten daar- vv bij te spreken namens alle lezers van dit blad Hare Majesteit Konin gin Juliana van harte geluk met haar 42ste verjaardag. En wij spreken daarbij de hoop uit, dat de zegen des Heren in ruime mate haar deel mag zijn. O, God, verhoor, en schenk ons onze bede! Toon Heer Uw gunst, doordring haar van Uw vrede, licht met Uw licht haar voor. G. Z. Mulo-examen 1951. Het schriftelijk deel van het Mulo examen zal 10 en 11 Mei a.s. gehouden worden. In Zeeland nemen hieraan deel 373 candidaten, die in 7 zalen zullen worden verdeeld, nl. in 2 zalen te Goes (Schuttershof en Chr. U.L.O.-school), in Middelburg (Schuttershof), Vlissingen (Concertgebouw), Terneuzen (Patro naatsgebouw en Chr. U.L.O.-school en Zierikzee (Huis van Nassau). Het mondeling examen wordt alleen in Goes gehouden in het Schuttershof van 2—7 en 16—21 Juli. Totaal zijn voor het Mulo-examen 14.972 candidaten ingeschreven, nl. 7010 leerlingen van openbare, 6538 van Chris telijke U.L.O.-scholen en nog 1424 par ticulier opgeleiden. Hierbij komen nog ruim 10.000 candidaten der R.R. U.L.O.- scholen, die een eigen examen afleggen. Dr P. J. Koets, hoofdredacteur van „Het Parool". Dr P. J. Koets te Amsterdam is be noemd tot hoofdredacteur van „Het Parool". Hy neemt de plaats in van mr G. J. van Heuven Goedhart. DOORBRAAK. In Amsterdam is de voorbereidende vergadering gehouden van een beweging die allen wilt verenigen, die „de nood lottige verdeling van de wereld in twee machtsblokken (Amerika—Rusland) wensen te doorbreken". Voorzitter van het werkcomité is ds Kr. Stryd uit 's-Hertogenbosch. KLEINHANDELSMARGES KRUIDENIERSWAREN. De Vakgroep detailhandel in kruide nierswaren heeft van de overheid ver ben, dat de afgekondigde „pryzenbe- schikking kleinhandelsmarges kruide nierswaren 1951" bedoeld is al een voor lopige regeling van de marges in het kruideniersbedrijf. BESTRIJDING RUNDER-T.B.C. Na een laafste bespreking van de Stichting voor de Landbouw met de mi nister van Landbouw zal, naar verwacht wordt, binnenkort overgegaan kunnen worden tot invoering van het landelijk bestrjjdingsplan voor runder-t.b.c. „SCHERP PROTEST VAN ANGLO-IRANIAN". Het Perzische parlement heeft met algemene stemmen de resolutie van zjjn ollecommlssie om de Perzische olie-Industrie te nationaliseren goedgekeurd. Volgens deze resolutie zal de regering het beheer van alle olle-lnstaUatles, waar onder die van „de Anglo-Iraanse oliemaatschappij" overnemen. De door de Engelsen bestuurde, Anglo- Iraanse olie-maatschappij heeft Zater dag een officieel protest ingediend. In een nota aan de Perzische premier verklaart de maatschappij, dat nationa lisatie een schending zou betekenen van haar overeenkomst met de Perzische re gering. De maatschappij hernieuwde haar aanbod om onderhandelingen te voeren over een nieuwe gunstiger financiële ba sis voor Perzië. Uit welingelichte kringen te Londen verluidt, dat het besluit van het Per zische parlement om de Perzische olie- industrie te naasten vandaag op een vergadering van het Britse kabinet, on der voorzitterschap van Attlee, ter sprake zal komen. De Perzische .senaat heeft Zondag de resolutie met betrekking tot de olie nationalisatie een half uur besproken en Nederlands detachement uit het vuur. Het Zuidkoreaanse ministerie van So ciale Zaken heeft verklaard, dat onge veer 400.000 van de 446.000 ingeschreven burgers van Seoel zjjn geëvacueerd. Het Nederlandse detachement is gistermiddag, na een mars van vier da gen, op een verzamelpunt aangekomen waar vrachtwagens gereed stonden om de manschappen naar de achterhoede te vervoeren. Het,detachement had Donderdag de stellingen verlaten, die het sedert meer dan twee weken naast het Franse ba taljon bezette. De Nederlanders maak ten deel uit van de achterhoede, die de terugtocht van de geallieerde troepen in de betrokken sector dekte. Volgens beïlbhten van het front zou den drie communistische legergroepen gereed staan voor de bestorming van Seoel. Na de verovering vanT~de stad zouden deze troepen door twee andere legergroepen afgelost worden, die het communistische offensief in deze sector dan zouden voortzetten. DRAMA TE BUSSUM. Bij een poging om een gehele familie te vergiftigen is een 27-jarige jongeman uit Amsterdam zelf het slachtoffer ge worden en overleden. Deze jongeman was verloofd geweest met een meisje uit Bussum, doch zij had de verloving uitgemaakt.. Gisternacht heeft de 27- jarige getracht een reeds eerder gege ven bedreiging te volvoeren, dat hy de gehele familie zou vermoorden als de verloving niet weer hersteld werd. Hy brak daarom 's nachts in en zette een schoteltje zoutzuur vermengd met cijaan neer. Door het levensgevaarlijke gas, dat hierdoor ontwikkeld wordt wilde hij het gezin doden. De heer des huizes werd echter wakker van enige lawaai en beneden komend vond hij de jongen stervend op de vloer, gedood door de giftige dampen. Het hoofdbestuur van de alg. Bond van Ouden van Dagen heeft de Minister van Sociale Zaken in een adres verzocht, de ouden van dagen die een uitkering genieten via de Noodwet-Ouderdoms voorziening een voorlopige uitkering te verstrekken, welke later als blijvende toeslag kan gelden. Heeft U nog brie ven voor de „Asturias"? Dan posten voor 2 Mei. Het begin van de haring teelt is dit jaar vastgesteld op 22 Mei. Ongeveer 50 Poolse mijnwerkers zijn in staking gegaan omdat zij ontevreden zijn over de voeding die zij in het ge- zellenhuis Berenbosch te Kerkrade ont vangen. Het emigrantenschip „Johan van Oldenbarnevelt" is Zaterdag in Fre- mantle aangekomen. In de afgelopen 2 maanden hebben de Chinese commu nistische autoriteiten ruim 20.000 per sonen doen terechtstellen. De echt genote van de Tsjechoslowaakse ambas sadeur in Frankrijk, Hoffmeister, heeft medegedeeld, sinds Februari, toen haar echtgenoot voor „overleg" naar Praag werd ontboden, niets meer van hem heeft vernomen. Dr Hoffmeister heeft tijdens de oorlog voor de Amerikaanse geheime dienst gewerkt en zijn vrouw was omroepster voor de „Voice of Ame rica". De grootste staat van West- Duitsland, Noordrijnland-Westfalen heeft gisteren alle communistische orga nisaties verboden. Op een verken ningsvlucht boven Tonkin wordt een vliegtuig vermist, aan boord waarvan zich de bevelhebber van de Franse luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten, Generaal Hartemann bevindt. Keizer Hirohito van Japan heeft gisteren zijn 50ste verjaardag gevierd. De nieuwe ge allieerde opperbevelhebber It.-generaal Ridgway heeft geen enkele nota geno men van dit feit. In Oostenrijk is men begonnen aan de bouw van electrische krachtstations die stroom zullen leveren aan geheel Centraal Europa. Rita Hayvvorth is druk bezig echtscheiding van de prins Aii Khan te verkrijgen. De 7-jarige dirigente Gianelia de Marco, die reeds een tournee van 2 jaar door Europa en Zuid-Amerika achter de rug neeft, heeft te Rome een orkest van 80 men gedirigeerd in een program waar op o.m. de 5e symphonie van Beethoven voorkwam. toen de vergadering tot Maandag ver daagd. Men verwacht algemeen, dat de resolutie zal worden goedgekeurd en dan kracht van wet zal krijgen. De Perzische senaat heeft Zondag met 29 tegen 14 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het aanwijzen van dr Moh. Mossadegh tot premier. De sjah heeft Mossadegh met de vor ming van een nieuwe regering belast. DE PRINS WEER TERUG. „En heren, wat kan ik voor U doen?" zei Prins Bernhard Zaterdag tegen en kele radio-verslaggevers, die met de mi crofoon in de hand stonden te wachten by de auto waarmede de Prins van Schip hol naar huis terugkeerde. Hij was zo juist geland met het door hemzelf be stuurde toestel uit Zuid-Amerika en de Koningin en de drie Prinsesjes hadden hem blij verwelkomd. Nu stond hij bij zijn auto en had zojuist een gesprek achter de rug met de minister Drees, Joekes en Van den Brink en geduldig met zijn gezin geposeerd voor de foto grafen. Maar vriendelijk boog hy zich naar de micrifoons en zei „Ik ben blij weer thuis te zijn. Ik ben overal prach tig ontvangen en heb op allerlei gebied veel geleerd". Toen vertrok het gezel schap naar Soestdijk. LAATSTE TROEPENSCHIP NU GEARRIVEERD. Met het troepenschip „New Austra lia" en „Dorsetshire" die respectievelijk in Amsterdam en Rotterdam zijn aange komen, repatrieerden gisteren de laat ste gesloten onderdelen van de Kon. Landmacht uit Indonesië. Nog ongeveer 400 Nederlandse militairen, die hun ver band vrijwillig in Indië hebben verlengd zijn daar nog gebleven. In tegenwoordigheid van de Commis saris der Koningin in Zeeland, Jhr mr A. F. C. de Casembroot heeft de diri gerend Officier der Rijkspolitie le kl. en commandant van het Gewest 's-Gra- venhage, Kol. H. G. van Everdingen, Zaterdagmorgen de Districtscomman dant der Rijkspolitie in Zeeland, Overste G, H. van Helden, zjjn officierskruis in de Orde van Oranje Nassau opgespeld, dat de overste, zoals bekend, door H. M. de Koningin is verleend. Hy deed dit namens de officieren van het gewest en merkte er by op, dat Overste van Helden door zijn tact en grote kundigheid dit huldeblijk volko men heeft verdiend. Voorts richtte hij sympathieke woorden tot mevr. van Helden. Vervolgens sprak ook jhr mr de Ca sembroot de Overste en diens echtge note toe. „Ik zie deze onderscheiding, als een blijk van hulde voor het korps der Rijkspolitie in Zeeland", zei de Overste in zijn dankwoord en deze sim pele zin werkte door in de harten van de officieren en de oudste manschappen van de diverse groepen, die voor deze plechtigheid, welke in het gebouw aan de Dam te Middelburg plaats vond, wa ren uitgenodigd. Namens Vrouwe Justitia sprak de of ficier van Justitie mr Van der Dussen, namens de gemeentepolitie de commis saris de heer Reneman en namens de Zeeuwse journalisten de heer G. Ballin- tijn. De kapitein-toegevoegd, Deurloo sprak tenslotte namens de manschap pen, die nog een fraaiebloemenmand hadden besteld. Bij koffie en een roker tje bleef men nog enige tijd genoeglijk bijeen. ACTEUR TIJDENS MICROFOON- REPETITIE OVERLEDEN. Gistermorgen is de acteur Jules Ver- straete tijdens een microfoon-repetitie van een radio-uitzending In de A.V.R.O.- studio te Hilversum plotseling overle den. Hij zou meewerken aan een caba ret-programma en moest hierin bij de aanvang een regel zingen. Vlak nadat hij had gezongen, viel hij, door hartver lamming getroffen, neer. De uitzending kwam door dit droeve sterfgeval te ver vallen. „Als een stille roep dat God trouw blijft". Met grote dankbaarheid en onder overweldigende belangstelling is Zater dagmiddag het nieuwe kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Ellewoutsdijk geopend en overgedragen aan de kerke- raad. De secretaris der Kerkvoogdij, de heer Van Liere, die deze plechtige bijeen komst opende en de tallozen welkom heette, zei in zijn toespraak, dat er re den is tot dankbaarheid aan God, al zal menigeen met weemoed terugdenken aan het vroegere en door de oorlog ver woeste bedehuis. In zijn dankwoord be trok hij allen, die hadden medegewerkt aan de totstandkoming ervan, alsmede de vele schenkers. Zo had de Ambachts heer, ir F. W. D. C. A. van Hattum uit Velzen, die met zijn familie aanwezig was en wiens geslacht door de eeuwen heen aan Ellewoutsdijk en de kerk ver bonden is, gezorgd voor een vernieuwd doopvont, voor de avondmaalstafel en voor de kansel en had hij samen met zijn neef een nieuw uurwerk in de toren geschonken. Deze toren is het eigendom van de burgerlijke gemeente en juist in de samenbouw met de kerk zag de heer Van Liere de verbondenheid van de bur gerlijke en kerkelijke gemeente en daar was hij dankbaar voor. Goede woorden kreeg voorts de architect ir P. J. 't Hooft uit Goes. Hij heeft een gebouw ontworpen, statig en solide, gespeend van alle luxe. „Gods Genade en Liefde wil regeren in Ellewoutsdijk". De kerk staat weer in het midden van het dorp als een stille roep, dat Gpd trouw blijft aan deze ge meente", zo sprak ds H. Zunneberg, voorz. der kerkeraad, in zijn toespraak waarmede hy namens het bestuur de kerk aanvaardde. De Ambachtsheer, ir Van Hattem, zei, dat het een waardig gebouw is, dat in de komende eeuwen zal bewijzen dat in 1951 in Ellewoutsdijk een levende ge meente van Christus woonde. Hij hoop te, dat de geestelijke banden die hem en zijn familie aan Ellewoutsdijk binden, zullen mogen blijven. Hierna bood hij de geschenken namens zijn familie aan. Zy'n neef, mr F. van Hattum droeg de kanselbijbel over en gaf persoonlijk twee kleine geschenken als herinnering aan de oude kerk. PLAATSELIJKE COMMISSIES WORDEN NIET GERAADPLEEGD. De Zaterdagmorgen in het Polderhuis te Middelburg gehouden vergadering van het Polderbestuur van Walcheren heeft een plotseling sensationeel verloop gehad. Tijdens de rondvraag heeft mr P. Loeff critiek uitgeoefend op het beleid van de Herverkavelingscommissie, waarbij vooral de egalisatiewerkzaamheden onder de loupe werden genomen. Dit alles resulteerde in een door mr Loeff ingediende motie, waarin afkeuring werd uitgesproken over het door de her verkaveling ten aanzien van de egalisatiewerkzaamheden gevoerde beleid. Ten slotte werd de motie in handen van het Dag. Bestuur gesteld en zal over enkele weken een buitengewone alg. vergadering worden gehouden waar dan over de motie zal worden gestemd. Mr Loeff zei, dat er onder de grond gebruikers en grondbezitters van de Polder Walcheren een groeiende ont stemming en ontevredenheid bestaat over de manier, waarop bij de herver kaveling te werk wordt gegaan en over het werk van de technische dienst der Polder en van de D.U.W. Hem was ge bleken, dat er verscheidene fouten zijn gemaakt en dit kwam hem hoogst er gerlijk voor, temeer daar de ingenieur van de Polder herhaaldelijk hierop is gewezen. Watergangen en sloten zijn dikwyJs gegraven door hooggelegen bouwland, waardoor de waterlopen onnodig breed werden en veel goede cultuurgrond ver loren ging. „Er wordt blijkbaar", zo zei hij „op de kaart gewerkt met het dom me potlood. Andere waterlopen zijn die per gemaakt, dan de grondslag toelaat en er zy'n buizen in dammen te diep ge legd, waardoor onafwendbaar verstop pingen moeten intreden". Felle critiek richtte de heer Loeff vervolgens tegen het beleid van de ingenieur van de Pol der. Grote onrust wordt nu weer verwekt door de egalsiatiewerken. Thans, zo ging de heer Loeff verder, worden op meerdere plaatsen goede weilanden af gegraven om er bouwland van te ma ken. Er verdwijnt op deze wijze weiland, dat onmisbaar is en er wordt bouwland bedorven. Het ergerlijke daarbij ls, al dus spr., dat de belanghebbende en er varen boeren ter plaatse in niets worden gekend. Ten aanzien van de werken van de Herverkaveling en de D.U.W. diende mr Loeff tenslotte de door 10 Commissaris sen mede ondersteunde motie in, waarin wordt gezegd, dat de werkzaamheden, zonder voorafgaande overleg met ter plaatse bekende, ervaren landbouwers, niet moeten worden voortgezet. „Men kan niet alles tegelijk doen". Ir A. G. Wiersma, die namens het Bureau van Uitvoering van de Herver kaveling antwoordde, zei, dat het plan van wegen en waterlopen is opgesteld mede met het oog op de nieuwe indeling der bedrijven. Men kan niet alles tege lijk aanpakken, waardoor wel eens de schyn wordt gewekt, dat er tegenstrij dige dingen gebeuren. Ir Wiersma her innerde aan de instelling van de plaat selijke Commissies, die regelmatig ge hoord worden. Over de waterlopen zei spr. dat zijn voorganger in 1930 al een plan tot ver betering hiervan had ontworpen. Dit plan is echter slechts gedeeltelijk uitge voerd. Dat de waterlopen te groot zijn, zo zei ir Wiersma, strookt niet met de opgedane ervaring. De Herverkaveling moet de zaak voor de toekomst in orde maken en daarbij letten op de eisen van de landbouw, die steeds hoger worden. Over het dichtslibben der draineerbui- zen zei hij, dat de grond nog niet in normale toestand verkeert en daardoor sneller vloeit. Hij was van mening, dat de Herverkaveling dichtgeslibde buizen dient schoon te maken. Regen heeft de schuld. Wat de uitvoering van de cultuur technische werken betreft, verklaarde ir Wiersma, dat de vele regens van de af gelopen winter, de plannen in de war hebben gestuurd. Daardoor is een ach terstand in het programma ontstaan. Spr. zei, dat men uitvoerig heeft gespro ken over het nut en de doelmatigheid der egalisatie, waartoe een speciale we tenschappelijke commissie is ingesteld. Ir Wiersma gaf toe, dat niet alles 100 geslaagd is, Joch anderzins zijn er vele tevredenheidsbetuigingen binnengeko men, waaruit blijkt, dat vele goede re sultaten zijn bereikt. Motie gaat te ver. Naar de mening van de voorzitter, mr dr R. W. Graaf van Lynden, ging de door mr Loeff ingediende motie te ver. Hjj zei, dat er inderdaad aanleiding was tot gerechtvaardigde klachten. De heer Z. Maljaars en de heer Gideonse zei den, dat de plaatselijke Commissies, slechts een enkele maal zijn gehoord. Op voorstel van de heer A. Staver- man, die zei, in deze zaak eerst eens deskundig advies te willen inwinnen, al vorens zijn stem aan de motie te geven werd besloten de motie in handen van het dag. bestuur te stellen. DE HEER GOSKER SPRAK OVER DE POLITIEKE TOESTAND Zaterdag hield het Prov. Comité van A.R.-Kiesverenigingen in Zaal Krijger zijn jaarvergadering onder leiding van zijn nieuwe voorzitter, de heer A. Schout, In zy'n openingswoord wees de voor zitter er op, dat de kracht der dwaling nog steeds niet gebroken is en dat de afval steeds grotere vormen aanneemt. Ook op politiek gebied zijn er allerlei factoren, die niet bemoedigend zijn, in verband waarmee werd opgewekt tot trouw aan de A.R. beginselen. Spr. verwelkomde in 't bijzonder de oud-voorzitter dr K. Huizenga te Mid delburg als een man, aan wie de A.R.- partij in Zeeland veel dank verschuldigd is en wiens vaste leiding men node zal missen. Als blijk van waardering werd een drietal boekwerken aangeboden. Dr Huizenga sprak zijn dank uit voor de waarderende woorden en voor de aangeboden boeken. Het verheugt hem dat hij het voorzitterschap kon overdra gen aan de heer Schout; hy wenste hem van harte Gods zegen bij het vervullen van zijn taak en wijsheid vooral nu in de komende dagen in de partij belang rijke vraagstukken aan de orde zullen komen. Daarna werd het woord gegeven aan de heer R. Gosker, die, daar mr Rip door ongesteldheid verhinderd was, een rede hield over de politieke toestand. Spr. begon met er aan te herinneren, dat de heren Anema en Schouten zich hebben uitgesproken voor een nationale politiek en een nationaal kabinet. Hier bij moet in het oog worden gehouden, wat wij onder nationale politiek en een nationaal kabinet hebben te vestaan. Het betekent niet, zoals velen menen, dat we hebben een kabinet op brede ba sis, dat zo ongeveer het gehele volk om spant. Om te weten wat nationale politiek is, moeten we letten op art. 1 van ons pro gram van beginselen, waarin sprake is van de grondtoon van ons volkskarak ter, gelijk dit onder invloed der Her vorming omstreeks 1572 zijn stempel ontving. Wenst men een nationale poli tiek, dan zal met die grondtoon reke ning gehouden moeten worden en dan is nodig een homogeen kabinet, waarin niet iedere partij in de eerste plaats vecht voor eigen belangen, maar waar bij er, als tijdens de coalitie, een trouwe samenwerking ls en dan gedragen door de brede kringen van ons volk. Komende tot de jongste kabinetscrisis, ontkende spr., dat de vorming van een nationaal kabinet waarin ook de A.R.- partij vertegenwoordigd was, zou zijn afgestuit op enkele vragen van persoon lijke aard. Het program-Romme werd door dr Schouten onder enig voorbehoud aanvaard, maar een voor-behoud van veel betekenis, omdat in verband met het vraagstuk Nieuw-Guinea, vandaag of morgen toch zal blijken, dat er van homogeniteit geen sprake is. Juist daar om werd het noodzakelijk geacht, dat er in het kabinet zitting namen, mannen met parlementaire en politieke ervaring, omtrent de meest belangrijke punten volkomen op de hoogte; een eis waar aan prof. Romme niet wenste te vol doen. Dit is later tegengesproken. Er zou wat dit betreft een misverstand zijn tus sen dr Schouten en prof. Romme. Het merkwaardige is echter, dat dr Schou ten onmiddellijk na de onderhandelingen een communiqué heeft gepubliceerd, maar dat prof. Romme, terwijl hij nog bezig was een kabinet te vormen, daar op met geen woord heeft gereageerd en dat hij, toen het nog tijd was, niets heeft gedaan om dit z.g. misverstand uit de weg te ruimen. Hierby kwam nog, dat dr Drees en de ministers die in de eerste plaats ver antwoordelijk zy'n voor de breuk van het Koninkrijk, bleven zitten, en dan nog wel op de meest belangrijke departe menten. Het geheel betekende een niet te aanvaarden diskwalificatie van de A.R, partij. Wij wensen, aldus spr. een nationale politiek en een homogeen nationaal ka binet, dat met de grondtoon van ons volkskarakter rekening wenst te hou den en als dat niet kan, blijven we er Ds A. W. M. Odé, Ned. Herv. pred. te Goes, sprak namens het prov. kerkbe stuur en het classicaal bestuur. De vele hulp van buiten de gemeente n.l. van Wemeldinge en Rijnsburg, zag hy als een bewijs van groeiende solidariteit zo als deze thans in de Ned. Herv. Kerk gevonden wordt. Tot de gemeente zei deze predikant, dat het tijd is om nu te bewijzen, dat Gods vernieuwde kracht werkt. Namens de bouw en restauratiecom missie sprak de heer Moll van Vlissin gen, namens de gemeente Rynsburg, die Ellewoutsdijk adopteerde, de Ned. Herv. predikant ds Bonting en namens het Prov. Bestuur het lid van G.S. de heer C. Philipse. „Het is een werk geweest, dat aan nemer en uitvoerder en ieder die aan de bouw meewerkte heeft mogen bezielen", zo zei de architect de heer P. J. 't Hooft tenslotte in een toespraak. Hierna volgde de plechtige ingebruik name en bracht de kerkeraad de kan selbijbel, het Avondmaalstel en de Doop- schaal binnen. De zang der gemeente werd tijdens de gehele plechtigheid be geleid door een koperkwartet van het muziekgezelschap „Hosanna" uit Goes. Gisterochtend werd de eerste dienst, waarin ds H. Zunneberg voorging, in de nieuwe kerk gehouden. Feest in Haamstede. Jhr mr A. F. C. de Casembroot, de Commissaris der Koningin in Zeeland, heeft Zaterdagmiddag in Haamstede het nieuwe wijkgebouw van Het Groene Kruis geopend. In het gemeentehuis on- dertekende hjj een oorkonde om vervol gens met een versierde sleutel het wijk gebouw zelf te ontsluiten. De oprichters der Groene Kruis af deling HaamstedeBurgh zullen wel nimmer vermoed hebben, dat hun afde lingen zo'n belangrijke plaats zou inne. men. Reeds lang was een wijkgebouw. nodig en in 1938 werd het fonds ge vormd om de bouw te verwezenlijken. Dank zij het Fonds Noodgebieden is het er tenslotte gekomen. Met grote dank baarheid gewaagde de voorz. van het Groene Kruis, jhr R. J. H. Q. Roëll, die speciaal de Commissaris en diens echt genote verwelkomde, van de vele steun en medewerking. Hierna sprak jhr de Casembroot zy'n gelukwens. „Een dorp zonder Groene Kruisgebouw is niet volmaakt", zei deze, Vervolgens spraken de Inspecteur v. d. Volksgezondheid in Zeeland, doktefi J. R. v. d, Borgh en de algemeen secre taris der landelijke Groene Kruisvereni ging dr C. D. Kath uit Utrecht. De wnd, burgemeester van Haamstede de heer M. den Boer, overhandigde namens de gemeenten HaamstedeBurgh een com pleet theeservies. Hierna wandelde men naar het prach tige wijkgebouw, dat na de opening werd bezichtigd, om vervolgens in hotel Het Wapen van Burgh een thee te ge bruiken. Hier werden nog felicitaties uitge bracht, o.m. door de heer A. de Lange uit Goes die als secretaris namens de Prov. Zeeuwse Groene Kruisvereniging f 250.overdroeg voor het consultatie bureau. De heer Vriezendorp bood na mens het Rode Kruis op Schouwen-Dui- veland een electrische klok aan. Nog vele andere toespraken volgden, verge zeld van geschenken, aleer de voorzitter deze bijeenkomst sloot. „DEUTSCHLAND UBER ALLES", ZONG MEN IN FLENSBURG. De verkiezingsgroep „Duits Flens burg" heeft gisteren bij de verkiezingen in Sleeswijk-Holstein een overwinning behaald op het Deens georiënteerde. „Zuid Sleeswijkse kiezersgenootschap", Ze behaalden 21 zetels tegen de Denen 18. Een menigte Duitsers vierde op het marktplein van Flensburg de overwin? ning en zong uitdagend „Deutschland über Alles" WIE WINT DE POT? „Het spijt me erg, ik kon er niet meer dan 35 kwijt". Dat zei, tot grote verba zing van een filiaalhoudster van een bakkerij-bedrijf in Den Haag, een oud moedertje van 63 jaar, dat haar een boekje met loten voor „Wie wint de pot" overhandigde. Dat boekje was ge stolen, althans zo dacht de filiaalhoua- ster. Nu bleek, dat het per ongeluk bij het brood was verpakt geweest en het vrouwtje had gedacht dat ze de loten moest verkopen. AMERIKAANS LIJN VLIEGTUIG VERONGELUKT. Zaterdagavond is een Amerikaans ver keersvliegtuig van de dienst Cleveland- Chicago tijdens een storm In de omge ving van Fort Wayne (Indiana) in de lucht ontploft. Elf personen kwamen om het leven. liever buiten. Nadat de heer Gosker een viertal vra gers had beantwoord, werd de goedbe zochte vergadering met dankzegging ge sloten. In de morgenvergadering werden ver schillende huishoudelijke zaken behan deld. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. DE BILT ZEGT: Toenemende bewolking. Aanvankelijk zonnig. In de loop van de dag echter, weer geleidelijk toene mende bewolking met voornamelijk in de namiddag enkele plaatselijke buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit de richtingen tussen oost en noord. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1