A I I ZWAKTEN VAN HET WESTEN, Verheugend resultaat van T.B.C.- onderzoek bij schoolkinderen. f ipypf Goodyear opende fabriek in Luxemburg. Belangrijke deviezenbesparing. WERKKLEDING Het werk van de schoolartsendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland (West) in 1950. BHÜYlNS UW OPTICIEN KORTE ^lOERELDKRONIEK Raad van Wissenkerke vergaderde Donderdag. Twee gelukkige Middelburgse dames. *5 El :ïm Zaterdag 28 April 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Van onze speciale verslaggever). Te Colraar-Berg in Luxemburg is onder grote belangstelling de 35ste fabriek van Goodyear-autobanden geopend. Dit feit gaat in betekenis ver uit boven een nationaal gebeuren voor Luxemburg. Het hele Benelux-gebled en inzonderheid Nederland heeft er belang b(j. In Nederland werden voor de oorlog 250.000 autobanden per jaar gebruikt. Na de oorlog blijkt het jaarlijks kwan tum te zijn opgelopen tot 400.000. Of schoon hier te lande tegenwoordig wel autobanden worden vervaardigd, dekt de productie de behoefte op geen stuk- ken na. Met de import van banden uit de dol lar- en sterhnggebieden waren elk jaar grote bedragen aan deviezen gemoeid. Thans zal dit veranderen. De vestiging van een bedrijf in Luxemburg, dat voorshands uitsluitend de Beneluxlan- den van autobanden voorziet, maakt de aankoop (althans van Goodyear-produc- ten) in het buitenland overbodig. Het bedrijf te Colmar-Berg levert da gelijks 500 banden af. Dit zal echter ge leidelijk oplopen tot 800. Binnen twee jaar denkt men de fabriek uit te brei den, teneinde tot een verdubbelde op brengst te kunnen komen. De betekenis van Goodyears Luxem burgse bedrijf garandeert niet alleen de bandenvoorziening van Nederland, maar brengt voor ons land nog andere inkom sten. Speciaal noemen wij de aankoop van rayon, dat voor de vervaardiging van autobanden nodig is. Deze kunst zijde wordt betrokken bij de AKU te Arnhem, die een afzonderlijke twijnerij voor de Luxemburgse banden heeft in gericht, een patent van Goodyear. Nog groter zou de waarde van het be drijf voor Nederland zijn geweest, indien de fabriek in Nederland zelf was geves tigd, omdat er dan arbeidskrachten uit ons land waren aangetrokken. Door om standigheden, buiten Goodyear gelegen, was het niet mogelijk de vestiging in Nederland te doen geschieden. Historische plek. Wij waren in de gelegenheid het nieu we bedrijf in ogenschouw te nemen. Het staat op een historisch plekje, namelijk ter plaatse, waar in vroeger eeuwen de ijzersmelterijen waren, die aan Amerika leverden. Thans zijn de rollen omge keerd en verstrekt een Amerikaans be drijf zijn producten aan Luxemburg. De inrichting is op zijn Amerikaans gegaan! In een half jaar tijds bouwde men de omvangrijke hallen. Een „vlie gende ploeg" van bekwame technici uit andere fabrieken van Goodyear instru eerde het ongeschoolde Luxemburgse personeel. Er werken 350 mensen; zij bleken gauw op de hoogte te wezen, want op de 25.000 klaargekomen banden trof men er slechts 50 aan, die afge keurd werden. De fabriek ligt in een gebied, rijk aan natuurschoon. Zij ontsiert het landschap volstrekt niet. In de nabijheid van het bedrijf ligt het zomerslot van Luxem burgs Groothertogin. Haar echtgenoot. HIEK en over de grenzen De Nederlandse Zendingsraad heeft tot zendingsconsul te Semarang voor 3 jaar benoemd ds G. J. van Reenen, miss. predikant van de Ger. Kerk van Am sterdam. De K.L.M.-Wandelsportvereniging „De Vliegende Hollanders" te Amsterdam, organiseert op 2e Pinksterdag een na tionale wandeltocht over afstanden van 15, 25 en 40 km., waaraan iedereen kan deelnemen. Bij terugkomst op Schiphol kunnen de wandelaars deelnemen aan een Luchtvaartparade. Bij Kon. Besluit is dr W. Huender, thans gezant te Addis Abeba, benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Ankara. Blijkens de Staatscourant treedt per 27 April een prioriteitsregeling in wer king ter waarborging van de productie en tijdige aflevering van militaire goe deren. De West-Duitse federatie van vakver enigingen heeft medegedeeld, dat 200 West-Duitsers sedert de valutahervor ming in Juni 1948 millionnairs geworden zijn. De Amerikaanse ambassade te Praag heeft de Tsjechoslowaakse regering een nota doen toekomen, waarin de verdwij ning wordt gemeld van de Praagse cor respondent van Associated Press, Wil liam Gatis. 6000 arbeiders in de textielfabrieken te Manresa nabij Barcelona, die Woens dag het werk hervatten, hebben later in de middag het werk opnieuw neerge legd. Het Amsterdamse gerechtshof ver oordeelde de 36-jarige rar G. B. J. Hil- termann, hoofdredacteur van „Elsevier", wegens enkelvoudige belediging tot een geldboete van f 100. Prins Felix, woonde de opening bij. Deze openingsplechtigheid werd ver richt door de directeur president-com missaris van Goodyear, Paul W. Litch field. Hij betrad met Prins Felix als eerste het bedrijf, nadat de bisschop coadjutor van Luxemburg de fabriek had gewijd. Voor Goodyear is het Luxemburgs be drijf maar een baby met zijn productie beneden 1000 banden, aangezien het be drijf over de hele wereld 90.000 banden per dag aflevert. Ver. voor Chr. Buitengewoon Onderwijs. Op de algemene vergadering van de Vereniging voor Chr. Buitenge woon Onderwijs te Utrecht werd me degedeeld, dat in 1950 weer vijf nieuwe scholen werden geopend. Be sloten werd voorts tot oprichting van een landelijke vereniging, die zich ten doel stelt de behartiging van de nazorgbelangen van de oud-leerlin gen der Chr. B. O. scholen. JAARVERGADERING CALV. JURISTEN VERENIGING. De Calvinistische Juristen-Vereniging houdt dit jaar haar algemene vergade ring op Woensdag 2 Mei a.s. in het Berghotel te Amersfoort. Referent is mr P. Borst over het onderwerp „Medezeg genschap der arbeiders in de onderne ming". Het secretariaat der Vereniging is gevestigd: Juliana van Stolberglaan 17, Rotterdam-N. De gebeurtenissen van de afgelopen uitspraken van partijgenoten, die hun3 week droegen geen opwekkend karak ter voor de Westerse wereld. In de Verenigde Staten bleef het conflict over het politiek-militaire beleid in Oost-Azië voortduren. In Korea zelf bedreigen de Chinezen in een nieuw offensiel Seoel weer. De Perzische oliecrisis hield aan. De Britse regering schudde op haar grondvesten door een intern geschil over het bewapenings programma. In Frankrijk dreigen het land de middelen te gaan ontbreken om aan zijn militaire verplichtingen te voldoen. Inderdaad geen opwekkend beeld. Het is waar, dat in Amerika de tegen stellingen wat verflauwden. In gema tigde republikeinse kringen, waaraan vorige week helaas de bezadigde sena tor Vandenberg ontviel, ontstond zelfs al enige ongerustheid omtrent de felle (Ingez. mededeling, advert.) Kan Langer Mee verkrijgbaar in alle zaken met het KLM raambiljet Reeds meer dan 17 jaar In gebruik bij de KLM F A B R. N.V E H C O HAAKSBERGEN Damkampioenschap van Zeeland. Laatste ronde moet beslissing brengen. De uitslagen van de 10e (voorlaatste) ronde van het tournooi om het persoon lijk damkampioenschap van Zeeland luiden: RijkseHeijdra 11; Strooband Jr— v. d. Kreeke 20; Strooband Sr.Blom 11; de JongeAnderson 1—1; Bis schopde Smet 02; Brandenburg Boogaard 02. Rijkse moest tegen Heijdra met re mise genoegen nemen en kon daardoor niet op gelijke hoogte komen met An derson. Strooband Jr. behaalde een snelle overwinning op v. d. Kreeke en kwam daardoor mede op de tweede plaats. Strooband Sr en Blom, vechtend om een plaats bij de bovenste 6, deelden de punten, doch Blom zag in deze partij een eenvoudige winstmogelijkheid over het hoofd. De Jonge en Anderson speelden een uiterst spannende partij met wisselende kansen. Aanvankelijk gaf Anderson de toon aan, doch in het vergevorderde middenspel kreeg de Jonge goede tegen- kansen. In tijdnood koos Anderson toen niet de beste variant, doch hij wist in het eindspel op keurige wijze remise uit het vuur te slepen en behield daardoor de leiding. De Smet, die in dit tournooicnog geen enkele remise maakte, won thans van Bisschop en behield daardoor zijn kans om bij de bovenste 6 te blijven. Boogaard is zijn inzinking nu wel ge heel te boven. Hij bracht thans Bran denburg, die nog ongeslagen was, zijn eerste nederlaag toe en daardoor zijn puntenaantal op 9. De stand na de 10e ronde is: 1. L. Anderson; 14 punten. 2 t.m. 4: de Jonge, Rijkse en Strooband Jr. elk 13 punten. 5 t.m. 7; Brandenburg, de Smet en Strooband Sr elk 10 punten. 8 t.m. 10: Blom, Boogaard en Heijdra: elk 9 punten. 11 v. d. Kreeke 5 punten. 12 Bisschop 4 punten. De laatste ronde, die vandaag te 's-Gravenpolder wordt gespeeld, zal dus de beslissing van dit zeer spannende tournooi moeten brengen. Het program ma luidt: v. d. Kreekede Jonge; Heij draBisschop; AndersonStrooband Sr BlomStrooband Jr.; BoogaardRijk se; de SmetBrandenburg. Schippers van Yerseke gaan zeekrabben vangen. De schippers van Yerseke, die gewoon zijn hun kreeftenkorven onder Westka- pelle en Vrouwenpolder uit te zetten, zijn weer naar hun visterrein vertrok ken. Niet om met hun korven kreeften te vissen, maar de bekende zeekrabben. De vraag naar zeekrabben is in België niet zo groot meer, maar nu trekt Frankrijk goed, zodat weer een dank baar afzetgebied is gevonden. De voor uitzichten voor deze tak van visserij zijn nogal gunstig, daar er de laatste twee winters weinig vorst is geweest. Ook In 1950 kon de uitoefening van het geneeskundig schooltoezicht op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland (West) normaal geschieden, aldus blijkt uit het jaarverslag van de schoolartsendiensten in bovengenoemde districten. Op 1 December werd, nadat de in 1943 getroffen gemeenschappelijk regeling was komen te vervallen, een nieuwe gemeenschappelijke regeling vastgesteld die op 30 December 1950 in werking trad. De samenstelling van de Commissie Van hen hadden 398 een goed, 94 een van Beheer is thans als volgt: Voorz. mr N. Bolkestein, burg. van Middelburg; vice-voorz. W. Poppe, weth. van Vlissin- gen; seer. A. Elenbaas, burg. van 's-H. Arendskerke; leden G. Bax, burg. van Borssele; P. Danielse, burg. van Rit- them; C. F. A. M. van Horsigh, burg. van 's-Heerenhoek; mr F. S. K. J. Graaf van Randwijck, burg. van Nieuw en St. Joosland en A. A. Schuit, burg. van Kortgene. Het lid van G.S., de heer A. Schout, is de provinciaal vertegen woordiger. De administrateur, de heer P. Tazelaar te Kortgene werd m.i.v. 1 October eervol ontslag verleend om ge zondheidsredenen. In zijn plaats werd benoemd de heer J. J. Geldof, commies ter gemeente-secretarie te 's-Heer Arendskerke. Het onderzoek op West-Zuid-Beveland. Op West-Zuid-Beveland, zo schrijft schoolarts I. D. Fransen van de Putte, is het aantal actieve T.B.C.-gevallen d.m.v. de reactie van Von Pirquet be perkt gebleven tot twee. Het resultaat van het onderzoek was dermate verheu gend, dat hierin aanleiding werd gevon den op bescheiden schaal in 1951 in de hoogste klassen der lagere scholen door middel van B.C.G.-vaccin te trachten de weerstand op te voeren. In bovenge noemd district werden in totaal op de kleuterscholen 1290 kinderen onder zocht. Bij 950 kleuters was de algemene lichamelijke toestand goed, bij 302 matig terwijl bij 38 kleuters de alg. toestand iets te wensen overliet. 617 kleuters hadden een goed gebit, 552 een matig en 121 een slecht gebit. Op de lagere scholen werden van het eerste leerjaar 830 kinderen onderzocht. Van hen was bij 581 kinderen de alge mene lichamelijke toestand goed en bij 228 matig. 277 hadden een goed gebit, 458 een matig en 95 een slecht gebit. Uit de overige leerjaren van de lagere scho len werden 3204 kinderen onderzocht. Van 2455 kinderen was hier de alge mene lichamelijke toestand goed. 1662 hadden een goed-, 1397 een matig- en 145 een slecht gebit. Op de Ulo-scholen werden 496 kinde ren onderzocht waarvan bij 433 de al gemene lichamelijke toestand goed was. Ungez. mededeling, advert.) LANGE VORSTSTRAAT 106 GOES TEL. 2159 FEUILLETON door G. P. BAKKER. 2) Saxon boog het hoofd, voelde een duw van Marion en begreep haar be doeling. „Majesteit!" zei hij, de woorden kwamen moeilijk over zijn lippen. „Niemand zal ooit kunnen zeggen dat ik u als een lafaard in de steek heb gelaten." „Bravo!" klonk het zacht van Ma rions lippen. „Tien jaren ben ik nu in de oor log ver van mijn vaderland, dan moet er nog maar een jaartje bij." „En geld kunnen we Uwe Majesteit misschien ook verschaffen", opperde Marion zacht. „Geld?" vroeg de koning verwon derd. „Maar weet je wel dat voor le.,o. veei geld nodig is, onmen selijk veel." „Zeker Sire", antwoordde Marion. „Maar de door ons in Maagdenburg begraven schatten zijn heel groot." Een vrolijk lachje speelde om de lippen van Gustaaf Adolf. „Als de overste mij niet herhaalde lijk voor duizenden levensmiddelen gezonden had, op de vijand veroveni, zou ik denken, datNeen ik zal het niet zeggen. Jonge dame", ver volgde hij. „Ga zitten." Hij belde, zei ,jn zjjn kamerdienaar: „Sven, breng jnwijn!" De koning klonk buigend met Ma rion. Toen sprak hy: „En nu nichtje, je sage." i.,a».on begon: „Toen wij, zoals u weet, tijdens de verwoesting van Maagdenburg in het huis met de to ren opgesloten waren, hebben wij in de onderaardse gang alle aanwezige kostbaarheden op een geheime plaats begraven en Uwe Majesteit kan er van overtuigd zijn, dat die van grote aarde zijn. We hebben gehoord, dat generaal Pappenheim ondanks her haalde pogingen niets heeft kunnen vinden, ofschoon hij het geld hard ncx- neelt. i-iu is Maagdenburg wel in handen van de keizerlijken onder Graaf Mansfeld, maar Saxon zou kunnen proberen deze schatten te ha len. Er ligt voor honderdduizenden aan goud en edelstenen." „Zeker Sire" vulde Saxon aan. „lx zou kunnen wagen, vermomd over de Elbe te trekken, om bovendien Uwe Majesteit volkomen op de hoogte te houden van de posities der keizerlijke legers van Pappenheim, Tilly en de anderen. Ik heb vele vrienden in het Sticht en daarbuiten." „De lust voor avonturen is dus toch niet geheel geweken, overste", merk te de koning op. „Dat was niet de oorzaak van mijn ontslagaanvrage, Sire. Wij verlang den te trouwen, maar Marion heeft alles over voor uw zaak. Zij heeft mij destijds duidelijk gemaakt, dat mijn plaats aan uw zijde was. We zullen wachten." „Je weet al te goed, dat je veel op het spel zet en dat de dood van een spion roemloos is. Geen land kan er kennen dat het met spionnen werkt en geen veldheer kan ooit voor hen in de bres springen." „Ik weet het Sire", maar angst houdt mij niet terug. Wat denk jij. Marion?" en Saxon keek in haar schitterende, donkere ogen. „Sire", zei ze, „God weet, dat over ste Saxon voor mij de enige man op de wereld is geworden. Ettelijke ma len heeft hij mijn leven gered, mij be waard voor iets dat erger is dan de dood. Hij is mijn held en dat zal hij blijven. Een lafaard zou ik niet kun nen liefhebben. Ik ben een soldaten- kind en zal wachten tot hij terug keert, zoals mijn moeder zo dikwijls op mijn vader heeft gewacht." „En mijn vrouw op mij", vulde de koning aan en hij drukte Marion har telijk de hand. „Dus afgesproken", vervolgde hij. „Jij gaat terug naar Berlijn en over ste Saxon gaat naar zijn regimenten en aanvaardt zijn onderzoekingstocht." „Vaarwel. Jullie hebt mij werke lijk een ogenblik de ernst van de toe stand doen vergeten." „Majesteit", en Saxon aarzelde even. „U heeft mij uw bondgenoot ge noemd." „En terecht, blijkt het." „Mag ik ronduit mijn mening zeg gen?" De koning keek verrast op. „Cri- tiek? Ik kan ze verdragen." „Neen Sire, een raad van een krijgs man." „En?" (Wordt vervolgd.) matig en 4 een slecht gebit. Op de B.L.O. scholen werden 142 kinderen on derzocht. Op de Nijverheidsscholen wer den 172 scholieren onderzocht en op overige scholen 24 leerlingen. Voor uitzending werden op de kleuter scholen 1, op de lagere scholen 15 en op de overige scholen geen leerlingen aangewezen. Opgemerkt wordt voorts, dat een groot aantal kinderen houdingsafwijkin- gen, voornamelijk een ronde rug, heb ben, terwijl ook nog vele kinderen aan onvoldoende gezichtsscherpte lijden. Op Walcheren In de Walcherse dorpen werden op 43 scholen in totaal 3767 leerlingen onder zocht, zo deelt de schoolarts mej. J. C. P. Tazelaar mede. De voedingstoestand is goed te noemen; 49 leerlingen waren ondervoed. De houding is veel verbe terd, bij ongeveer 10 van de leerlin gen was ze onvoldoende. Een gevolg van het ontbreken van gymnastieklokalen of materiaal. Voor 14 kinderen werd heil gymnastiek gevraagd. Het onderhoud van de gebitten blijft onvoldoende. Van de 3767 leerlingen hadden slechts 658 een goed gebit. 2854 een matig en 255 een slecht gebit. 162 leerlingen had den een onvoldoende gezichtsvermogen, In totaal werden 4376 leerlingen op t.b.c. onderzocht door middel van de reactie van Von Pirquet. Van deze leer lingen reageerden 171 positief hetgeen 4,6 betekent (vorig jaar 4,7 Op de kleuterscholen komen weinig posi tieve reacties voor. Van de 470 kleuters hadden er 9 een positieve reactie (1,3 procent). Er werden geen kinderen voor uitzen ding aangewezen. en in Vlissingen. In Vlissingen werden op 18 scholen in totaal 3055 leerlingen onderzocht waar van 75 onvoldoende gevoed waren, ter wijl 10 een slechte houding heeft. Voor 9 kinderen werd heilgymnastiek aangevraagd. 458 kinderen hebben een goed, 2477 een matig en 150 een slecht gebit. 24 kinderen werden hier uitge zonden. 3391 kinderen werden op t.b.c. onderzocht. Hiervan hadden 222 een positieve reactie. Het aantal actieve ge vallen was 2. Van de 427 onderzochte kleuters hadden 6 een positieve reactie. Burgemeester contra R.T. M, Tramwegmij in het ongelijk gesteld. Bij arrest van 20 April 1951 heeft het Gerechtshof te 's-Gravenhage het von nis vernietigd van de president van de Arrondissementsrechtbank te Rotter dam inzake het geschil tussen de Rot terdamse Tramweg Mij. en de burge meester van Middeiharnis, de heer Rijn- ders. De burgemeester van Middeiharnis had in November j.l. tijdens een mistige dag de hulp van de Scheepvaartinspec tie ingeroepen, omdat naar zijn en an- derer oordeel de veiligheid van de pas sagiers in gevaar werd gebracht wegens onvoldoende bemanning op de veerboot van de dienst MiddeiharnisHellevoet- sluis. De R.T.M., over dit ingrijpen van de burgemeester zeer ontstemd, vroeg en verkreeg in kort -geding een uit spraak van de rechtbank te Rotterdam, waarbij burgemeester Rjjnders in het ongelijk werd gesteld. Het Gerecntshof heeft nu echter de verordening tegen de burgemeester ont zegd en veroordeelde de R.T.M. in de kosten van het geding, zijnde f 395. daarbij overwegende, dat van een „in grijpen" geen sprake was en de burge meester, die alleen maar de Scheep vaartinspectie had „gewaarschuwd" ten onrechte was gedagvaard. DE PRIJS DER MOSSELSCHELPEN. De prijs der mosselschelpen werd de laatste weken ongunstig beïnvloed door het feit, dat de oesterkwekers uit Yer seke aanzegging hadden gekregen de langs het kanaal van Zuid-Beveland op geslagen schelpen op korte termijn op te ruimen. Nu dit verbod om schelpen op te slaan is opgeheven en de schelpen het gehele jaar mogen blijven liggen, werd de han del williger en steeg de prijs weer, zodat momenteel door sommigen weer op schelpen wordt gevist. inziens oorlogsgevaar dreigden op te roepen. Wel hield MacArthur een triomfantelijke intocht in New-York, maar de geruchten, die bekend wer den over de destijds door hem met president Truman op het eiland Wake gevoerde besprekingen verzwakten zijn politieke positie. De generaal zou bij die gelegenheid namelijk aangebo den hebben tegen Januari een zijner divisies naar Europa te zenden, omdat hij meende het dan in Korea wel met een minder te zullen kunnen stellen. Het is maar al te bekend, dat het om gekeerde het geval was. Weer eens een bewijs dus voor het al meer aan MacArthur gedane verwijt, dat hij de situatie veel te optimistisch pleegt te bekijken. In het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties werd men zich er overi gens steeds duidelijker van bewust, dat Trumans verzet tegen MacArthur niet betekent, dat de Amerikaanse re- X X X gering, de koers wil varen, die wordt voorgestaan door Engeland en vele an dere leden der V.N. Zo blijven de Amerikanen b.v. aandringen op econo mische sancties tegen China en zo gin gen zij er eveneens toe over een mili taire missie naar Formosa te sturen ter opleiding van de troepen van Tsjang Kai Sjek. De Amerikaanse regering staat blijkbaar op het standpunt, dat het weliswaar, anders dan MacArthur meent, om militaire redenen onge wenst is om reeds thans een algemene oorlog tegen China te ontketenen, doch dat op een werkelijke overeen stemming met Peking niet te rekenen valt. Engeland daarentegen schijnt nog altijd te hopen, dat China door concessies, o.a. inzake Formosa, van de Sovjet-Unie losgeweekt kan wor den. Om die reden is het ook tegen economische sancties. De Amerikaanse visie lijkt ook cp grond van de laatste gebeurtenissen in Korea wel zo realistisch. Van enige verzoeningsgezindheid van Peking is toi dusverre niets gebleken. Andere Britse bezwaren tegen Amerika kwamen op hoogst pijnlijke wijze tot uiting bij het ontslag van de ministers van arbeid en economische zaken van de Labourregering: Aneu- rin Bevan en Harold Wilson. De aan leiding tot deze ontslagen was gele gen in de bezuiniging op de door Be- van gestichte nationale gezondheids dienst, die inhield, dat de Engelsen in het vervolg de helft van hun bril len en gebitten weer zelf zouden moeten gaan betalen. Doch de critiek van de aftredende bewindslieden ging nog veel verder. De verdeling van de verzwaarde lasten over de maatschap pelijke klassen achtten zij onjuist (Bevan toonde zich voorstander van een nieuwe vermogensheffing) en da militaire uitgaven waren volgens hen zo hoog geraamd, dat een dergelijk bedrag zonder enorme verspillingen toch niet in één jaar verwerkt kan worden. En wat hun critiek op Ame rika betreft: dit werd er van beschul digd door zijn geweldige aankopen van grondstoffen de prijzen zo hoog te hebben opgevoerd, dat Engelands economie en bewapening in de knel kwamen. Het lot van de toch al wankel staande Labourregering schijnt door deze interne geschillen vrijwel be slecht. Weliswaar hebben de afgetre den ministers beloofd haar te zullen blijven steunen, maar men verwacht toch allerwege tegen de herfst alge mene verkiezingen, waarbij de Con servatieven een grote overwinning zullen behalen. Algemene verkiezingen staan ook in Frankrijk voor de deur. Als minis ter-president Queuille zijn zin krijgt zullen zij op 10 Juni a.s. worden ge houden. Maar zeker is dat nog lang niet, want de herziening van de kies wet heeft nog altijd haar beslag niet gekregen. Nog altijd weifelt de volks vertegenwoordiging tussen een stelsel, dat de bedoeling heeft de communis ten te, treffen, doch ook voor de rooms-katholieken nadelig is en liet nu gangbare systeem van evenredig heid. Intussen zijn de partijen be vreesd zo vlak voor de verkiezingen de nieuwe belastingwetten aan te ne men, die toch zo nodig zijn om Frank- rijks militaire verplichtingen in het kader van het Atlantisch Pact te kunnen financieren. Reeds heeft mi nister Petsche zijn eisen gereduceerd van 100 tot 50 milliard francs, maar nog zijn de Kamers huiverig. Met het gevolg, dat zowel Frankrijks de fensie als de waarde van zijn munt ernstig ondermijnd worden. (Ingez. mededeling, adv.) Goedkeuring voor scholenbouw is nu binnen. Weg naar Veerdam in September gereed. Donderdagmiddag vergaderde de raad van Wissenkerke. Afwezig waren de he ren J. Dingemanse, C. J. de Smit, J. van Halst en M. J. Bustraan. Onder de ingekomen stukken bevond zich een mededeling van het min. van Financiën, dat de gemeente nog een slotuitkering zal ontvangen van f 6. per inwoner aan kasgeldvoorschot. Dit is een bedrag van f 18.000.Als aan deel in de ondernemingsbelasting wordt over 1950 uitgekeerd f 69.225. Dit maakt een verschil van f 41.025, welk bedrag reeds was begroot. De begroting 1951 is door het Prov. Bestuur zonder enige opmerking goed gekeurd en de burgemeester bracht hiervoor de secretaris en ontvanger lof. Het plan betreffende de aanleg van riolering en gedeeltelijke verbetering van de wegen in de gemeente is door G.S. goedgekeurd. Een verzoek van het bestuur van de Heer Janspolder om verbetering van een gedeelte van de Molenweg te Kamper land (een karwei van f 4000) werd door B. en-W. afgewezen, waarmede de raad thans accoord ging. Een verzoek van dezelfde polder om de waterleiding van af de duiker onder de Veerweg naar Westelijke richting te rioleren over een lengte van 107 meter (kosten ruim f 22.000) werd eveneens afgewezen. Vervolgens deelde burgemeester van der Maas mede, dat thans de Rijksgoed keuring voor de bouw van de nieuwe scholen te Kamperland is afgekomen. De eigenaar van de grond, benodigd voor de nieuwe doorbraak naar deze scholen, gaat accoord met verkoop. De begrafenisondernemer Jeronimus zal voor zijn diensten meer vergoeding ontvangen. Vervolgens keurde de raad het ver zoek goed van het Centraal Archief- en Inlichtingenbureau om ver oging van de jaarcontributie. Een nieuwe volkstuin verordening werd vastgesteld. Op het gemeentepersoneel wordt een uitkerings-, een verhogings-, en een toe lageverordening van toepassing ver klaard. Het zal voortaan verboden zijn op of aan de openbare weg een bruikbaar rij wiel te laten staan van 10 uur 's avonds tot zonsopgang. Aan diverse scholen zal door de ge meente een vergoeding worden uitge keerd als zijnde tekort ontvangen op reeds eerder verleende voorschotten. Zo krijgt de Herv. school te Kamper land nog f 33.20, de Chr. Nat. school te Wissenkerke en de school op G.G. te Kamperland ieder f 176.10. De Geref. school Geersdijk moet echter terugbe talen als teveel ontvangen f 35.22. De Chr. Ulo-school te Wissekerke ont vangt voor het gewone onderwijs f 170. Voor het vakonderwijs werd door deze school f31.71 te veel ontvangen. De weg naar de Veerdam zal op af doende wijze verbeterd worden. Het werk is gegund aan P. A. Remeiis te Kats, en zal ongeveer in September ge reed zijn. Nadat opnieuw regelen betreffende d# financiële controle op de comptabele gemeente-ambtenaren en de penning meester van het Burg. Armbestuur wa ren vastgesteld, besloot de raad de ga- meentebode, een tegemoetkoming te geven voor aankoop van een bromfiets. Tenslotte werd de begroting 1951 gewij zigd i.v.m. de bezoldigingsmaatregelen voor het gemeentepersoneel. In de rondvraag vroeg de heer J. C. Noordhoek er tegen te waken, dat niet, zoals gebeurd is, ongecontroleerde col lecten worden gehouden, waardoor in dit geval het Leger des Heils werd ge dupeerd. (Ingez. mededeling, advert.) Even weg Overgekookt Haal de Mejuffr. A. de Smit (rechts) werd als 100.000ste bezoekster van Was-demon stratie 1951 in Middelburg gehuldigd. Zij ontving een gouden armbandhor loge en bloemen van de heer W. iVeber. Links mejuffr. S. J. Floresse, dia als 100.001ste bezoekster een fles lotion Trés Chic ontving.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3