de loupe North State ^Ylicuwó uitdelft rovincie Walcheren. Zuid-Beveland. Schouw en-Duiveland. Walcheren-Maquette te Middel burg in werking* Tholen. Zeeuw sch- Vlaanderen. Haven van Breskens wacht nog steeds op verbetering. Ml cigarettes lort ADArtSON De kachel glom, maar hij was vuil. KERK Zaterdag 28 April 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 ARTSENDIENST Middelburg: Mevr. Pel, Rouaanse- kade 11, telef. 2585; Vlissingen: H. C. A. Detmar, Badhuisstraat 25, telef. 2233; Goes: H. Doeleman, Oostsingel 118, telef. 2391; 'sH. Arendskerae, Ileinkenszand en Wolfaartsdijk: A. J. Zonnevijlle, Dorpsstraat E 141, 's K. Arendskerke; Driewegen, 's Heeren- hoek en Nieuwdorp: A. Folmer, Kor- teweg 151, Driewegen, telef. K 1195 275; Oostkapelle, Serooskerke en Veere: P. J. Bom, Dorpsstraat 2, Oost kapelle, telef. K 1188—276; Koude- kerke, Westkapelle en Zoutelande: M. Huygens, De Casembrootstvaat, West kapelle, telef. K 1188316; Tholen, Oi l-Vosserieer, N'ieuw-Vos-emeer en St. Philipsland: P. J. Duinker te Tho len, telef. 40 en J. Vermet te Nieuw- Vossemeer, telef. 20. APOTHEKEN In de week van 28 April5 Mei zullen de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend zijn: Middelburg: van der Harst. Vlissingen: Ockenburg, Singel. Goes: Numans. Zondagsdienst dierenartsen Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 9 uur zal de praktijk van de dierenartsen in West Z.-Beve- land worden waargenomen door Joh. Klaassen te Heinkenszand, telef. IC 1106288 en A. A. Elzerman te Goes, telef. K 1100—2233. BENOEMINGEN BIJ „DE SCHELDE" TE VLISSINGEN. Aan de volgende hoofdingenieurs van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis singen is procuratie verleend: ir. J. Blokland Visser, B. B. Louis, lr. C. Kapsenberg en E. Niemeijer. Aan de bevoegdheden van ir. Kapsen berg is toegevoegd de bevoegdheid van hoofd van alle afdelingen machinebouw. Behalve de benoeming tot hoofdinge nieur van een viertal functionarissen, van wie wij de namen reeds enige tijd geleden publiceerden, kan ook de be noeming tot hoofd-ingenieur van de heer H. Chef d'IIotel worden gemeld. Voorts werd benoemd tot chef afd. machine-tekenen ir J. H, Mulock Hou wer en tot beproevingsingenieur de heer E. N. Tjebbes. MIDDELBURG. C.O. A.K.-parade. De C.O.A.K.-troepen zullen Maandag morgen half twaalf voor het stadhuis paraderen. Daarvóór en daarna zullen zij een mars door de stad maken. De tamboers zullen dan de dieptetrommen gebruiken, die indertijd door de burgerij zijn geschonken. Leger des Heils-oliebollendag. Aangezien de actie voor de vluchte lingenkampen in Duitsland de collecte voor het werk van het Leger des Heils doorkruiste, heeft deze inzameling, die jaarlijks wordt gehouden, minder opge bracht dan men aanvankelijk had ge hoopt. Men heeft nu toestemming om op Koninginnedag op de Markt olie bollen te verkopen, waarvan de op brengst ten bate van het werk van het Leger des Heils komt. De oliebollen zul len de hele dag verkrijgbaar zijn en wor den ook thuis bezorgd- Ter ondersteuning van deze actie is een comité van aanbeveling gevormd, bestaande uit mevr. S. C. de Casem- brootbaronesse v. d. Feltz, mevr. Bol- kesteinv. d. Pol, mevr. v. d. Feltz, mevr. BattenPaarlberg en mevr. van ÉmpelBoddaert. „Mr Belvedere loopt college". De C.F.A. heeft voor de voorstellin gen, die Woensdag en Donderdag wer den gegeven, de keus laten vallen op het geestige filmproduct „Mr Belvedere loopt college". Velen herinneren zich on getwijfeld de film „Meneer de Gouver nante", waarin Lynn Belvedere, de man, die alles kan en alles beter weet, de hoofdrol speelt. Ditmaal studeert Bel vedere aan een Universiteit en speelt hij het klaar om in één jaar tijds zijn uni versitaire graad te halen. Wie enigszins op de hoogte is met het studentenleven, zal vermoeden, dat „Mr Belvedere loopt college" een aaneenschakeling is gewor den van komische voorvallen, zoals leze vaak in het studentenleven voorkomen. Natuurlijk moet Belvedere om aan de kost te komen nog een baantje zoeken ook, waardoor de verwikkelingen nog kostelijker worden. Een gezellige en onderhoudende film, waarbij alleen maar betreurd kan wor den, dat het bezoek dit keer niet zo groot was. Gevonden voorwerpen. Op het bureau van politie kunnen Zaterdagavond tussen 7 en 8 uur wor den afgehaald: diverse soorten sleu tels, herensok, lipssleutel no. 11, want, kinderjas, dasspeld, p. bl. kin dei wantje... manchetknoop, zilverkleu rig vulpotlood, kinderhorloge (speel goed), kinderschop, gr. wollen hand schoen, zakdoek, br. alpino, honden penning no. 256, nikkelen horloge ketting, gebr. kindermuts. De lijst van bij particulieren af te halen voor werpen hangt in de etalage van ons kantoor, K. Noordstr. 35, ter inzage. VLISSINGEN. Kranslegging „De Schelde". Het ligt in de bedoeling van de com missie gedenkteken Kon. Mij. „De Schel de" op Vrijdagmorgen 4 Mei a.s. om 7.15 uur een krans neer te leggen bij het mo nument voor de in de oorlog omgekomen Schcldemensen aan de toegang tot de werf. Het personeel is verzocht aan wezig te zijn. SOUBURG. Overdracht brandweercommando. Dinsdagavond kwamen de leden van de brandweer met hun dames bijeen in de Rode Kruiszaal voor de officiële overdracht van het brandweercomman do. Burgemeester A. H. S. Stemerding was ook aanwezig. De heer Passenier herinnerde aan het feit, dat de heer J. D. P. de Smit, thans commandant, de opbouw en de organi satie van de brandweer voor zijn reke ning nam. Hij bracht de heer de Smit dank voor de prettige samenwerking van 11 jaren en bood hem een foto van het gehele brandweerpersoneel aan. Mevr. de Smit ontving bloemen, terwijl de burgemeester ook een foto kreeg. De heer de Smit dankte voor de woor den en het geschenk en zei, dat het hem speet, door zijn huidige drukke werk kring genoodzaakt te zijn ontslag te ne men als brandweercommandant. Voorts haalde hij enige herinneringen op uit de bezettingstijd. Daarna dankte de burgemeester de heer de Smit voor zijn werk, waarna hij over de totstandkoming van de Souburg- se brandweer het één en ander vertelde. Tenslotte installeerde hij de heer Passe nier als brandweercommandant. Feestavond C.M.B. Woensdagavond werd in „De Zwaan" door de afd. Souburg van de Chr. Me- taalbewerkersbond het 50-jarig bestaan van die bond feestelijk herdacht. Deze bijeenkomst stond o.l.v. de heer A. Arendse Mzn. Na het openingswoord reikte de heer Roolvink namens het C.N.V. aan negen leden het gouden insigne uit. Het waren de heren S. Kasse, J. Bosselaar, M. Ver- hage, G. Dellebeke, J. Willeboordse, J. de Nooijer, P. Joziasse. De heren J. v. d. Maas en G. Duine konden niet aanwezig zijn. Daarna sprak de heer Roolvink een feestrede uit, waarin hij herdacht, wat er in de 50 jaar is gebeurd in de strijd om sociale gerechtigheid. Na de pauze werd het toneelstuk „Op dat eens d' arbeid bloeien zal, in vrijheid overal" opgevoerd. Voor de muzikale afwisseling zorgden enkele leden van de muziekver. „Vlijt en Volharding" o.l.v. de heer A. van Wallenburg. De heer J. Lodder, districtsbestuurder sprak een slotwoord. De collecte voor de „Haak ln" actie bracht ruim f 72.op. VEERE. Auto-ongeval. Woensdagavond reed een auto van de Fa. Poppe en Zonen, die geladen met lege viskisten, bij de vismijn stond, plot seling naar de kant van de haven, waar schijnlijk doordat de kade enigszins af- helt. De chauffeur, die zich niet meer in de cabine bevond, trachtte nog de wagen te remmen, doch dit was reeds te laat. Met de voorwielen reeds de auto over de havenmuur en bleef op het chassis hangen, vlak boven het vissers vaartuig VE 10. Met behulp van de motorlier van het betonningsvaartuig Veere 8 werd de auto weer op de kade gezet. GOES. De „Haak in" voetbalwedstrijd. Zoals bekend zal een elftal uit de Goese gemeenteraad op 5 Mei een voetbalwedstrijd spelen tegen een elftal gevormd uit heren van het ad ministratief gemeentepersoneel. Deze wedstrijd, die ten bate van „Haak-In" wordt georganiseerd zal om 2.45 u. beginnen. Om 2.30 u. zullen de 22 spelers, broederlijk vereend op een wagen, 'mg, adv.) -*°° ~rS' aoxü* Effen, lichtgrijs KAMGAREN COSTUUMS prachtige Engelse stof, 2-delig 105.- Prima effen KAMGAREN COSTUUMS in de nieuwe modetinten blauw, bruin, taupe en beige 2-delig 113.25 Zuiver wollen SPORTCOSTUUMS vanaf 64.25 SPORTCOLBERTS vanaf 39.45 SPORTPANTALONS vanaf 29.75 Het kopen bij ESDERS biedt de volgende voordelen: eigen fabrikaat onberispelijke pasvorm en degelijke afwerking prettige en vakkundige bediening door tijdige inkoop nog oude lage prijzen LANGE NOORDSTR. 8-10 MIDDELBURG vermoedelijk de brandweerauto, en voorafgegaan door een der stedelijke muziekcorpsen, naar het voetbalveld rijden. De opstelling van het elftal uit de Raad heeft men voorlopig als volgt gedacht: Doel: M. J. Bakker (K.V.P.). Backs: J. Merison (midd.) en mr J. Sepers (C.H.U.). Midden: r. half: burg. W. C. ten Kate; spil: drs J. J. Knibbe (A.R.); 1. half: weth. J. J. van Melle (C.H.U.). Voor: r- bu.: Ph. Haverhoek (Arn.); r. bi.: W. J. J. M. Vroome (K.V.Pj; middenvoor: weth. J. H. Roose (K.V.P.); 1. bi.: P. de Munck (Arb); 1. bu.: weth. A. Buijs (Arb). De toevoeging van de partijnamen dient om „in stijl" te blijven. D heer J. v. Tiel zal als scheids rechter fungeren. Grensrechters zijn de heren E. A. Hensbergen en D. Taekema. De toegangsprijs voor deze Haak-m wedstrijd bedraagt 25 ets., terwijl ook op het veld gecollecteerd zal worden. Concert „Hosanna". Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin geeft het mu ziekgezelschap „Hosanna" Maandag avond van 8 tot 9 uur een concert op de Grote Markt. Het programma vermeldt de volgende no's. 1. Wilhelmus; 2. Oran je-vreugde; mars; 3. Priamos, ouverture 4. Gedenck-clanck, melodieënkrans naar Valerius; 5. Mavera Castagnole (kiep- permars)6. Hollandse suite in 4 delen, a. aan het strand, b. oogsttijd op het land, c. avond op de heide, d. landelijk feest; 7. Lippe Detmold, mars. 8. Ge zang 96, Halleluja, eeuwig dank en ere. 's-GRA VENPOLDER. Damcauserle. De bekende dammeester mr Ph. G. Ham uit Rotterdam heeft in het ver enigingsgebouw „Ons Dorpsleven" te 's Gravenpolder een causerie gehou den over het damspel. Hij vertoonde daarbij o.a. een analyse van de door hem gewonnen partij tegen de ex- wereldkampioen Reichenbach en gaf verder demonstraties. De belangstel ling was gering. De voorzitter van de plaatselijke dam- en schaakvereniging, de heer J. J. van Liere, dankte de heer Ham voor zijn duidelijke en interessante lezing. KATTENDIJKE. Er komt een overkoepelende dorpsraad. Onder voorzitterschap van burge meester A. Schipper werd Woensdag avond een vergadering gehouden, waar op de resultaten der avondschool en gymnastieklessen werden besproken. Algemeen was men voldaan en besloten werd het geheel een vastere vorm te ge ven door een overkoepelende dorpsraad op te richten, welke het programma voor de komende winter zal vaststellen. In de zomermaanden wordt de gym nastiek op het sportveld beoefend, ter wijl in Mei a.s. voor de leerlingen der avondschool een filmavond gehouden wordt. Ds Breek dankte het gemeente bestuur, alsmede de heer Louwerse. KRUININ GEN. Vergadering Plattelandsvrouwen. Woensdagmiddag 25 April j.l. is de alg. voorjaarsvergadering van de Bond van Plattelandsvrouwen te Kruinin- gen gehouden. Er werd verslag uitge bracht van de najaarsvergadering té Goes en van de feestviering ter ere van het 20-jarig bestaan te Utrecht. Mevr. J. Marcussevan de Bos werd als bestuurslid herkozen, terwijl in de plaats van mej. G. Polderman als bestuurslid werd gekozen mej. P. van de Berge. De jaarlijkse excursie zal deze zo mer gemaakt worden naar Aalsmeer en Avifauna. In de pauze werd de film vertoond over Zwitserland, die gemaakt is tij dens de Z.L.M. excursie naar dit land. NISSE. Jaarvergadering „Ons Genoegen". Woensdag j.l. hield de muziekver. „Ons Genoegen" haar jaarvergadering. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat het ledental groeide. De penning meester had een batig saldo van f 84.92. De aftredende bestuursleden A. Vette en P. Westveer werden herkozen. In de plaats van G. Nieuwenhuize werd ge kozen L. Timmermans. De heer G. Nieu wenhuize zal het erelidmaatschap wor den aangeboden. De vereniging zal dit jaar deelnemen aan het concours te Middelburg. Ook zal getracht worden enige gezelschappen uit de omgeving deze zomer concerten te doen geven. BRUINISSE. Geen feest op 5 Mei. Met het oog op de moeilijke finan ciële omstandigheden waarin velen op Bruinisse verkeren, beslooj. het Oranjecomité unaniem in een deze week gehouden vergadering, op de Bevrijdingsdag 5 Mei geen feestelijk heden te organiseren. Wel zal de Zangvereniging Risorgimento en da muziekvereniging „Nu met Hope" worden verzocht 's avonds een con cert te geven in de Beurs, nabij de haven. Zeeuws Oorlogsmuseum volgende week weer open. Een jaar lang lieeft de grote maqu ette van Walcheren lil de Vleeshal van het Stadhuis werkeloos gelegen. Het bestuur van het Zeeuws Oorlogsmuseum is er thans echter, na veel moeite, in geslaagd, dank /.ij de medewerking van twee ervaren monteurs, de maquette te laten werken. Deze week hebben wij dat voor de eerste maal gezien. Het principe van de werking van de maquette is destijds door de heer J. P. P. de Blécourt uitgewerkt, doch toen het op de technische uitvoering aan kwam, bleken enkele dingen niet hele maal te kloppen. De heren J. v. d. Aa en H. Schmid hebben enkele weken al hun krachten gegeven om de maquette tot leven te brengen en ze zijn hierin ten volle geslaagd. Daarbij bleek, dat het door de heer de Blécourt ontworpen systeem, zij het na enige technische verbeteringen, zeer wel bruikbaar was, zodat men dit alles slechts in onder delen behoefde te wijzigen. In werking. Een zucht van verlichting ging door de kleine groep, die deze week rond de maquette stond te kijken. De geprojec teerde plaatjes waren duidelijk en toen het er op aankwam, bleek alles prima te kloppen. De dijksgaten werden ach tereenvolgens automatisch gevormd en langzaam maar zeker liep het eiland onder water. Door een andere vinding borrelde het water in de dijksgaten re gelmatig op, waardoor er meer actie in het geheel werd gebracht. Door middel van een ingenieuze belichting krijgt men op de maquette diverse kleureffecten te zien. Precies op tijd sluiten zich de dijks gaten, ook in de juiste volgorde en ten slotte verdwijnt het water langzaam van het eiland, waarna de stralende zon, door middel van een schijnwerper, die langzaam aangloeit, het geheel overgiet met een stralenbundel. Na enkele plaat jes van de wederopbouw van het eiland behoort de voorstelling tot het verleden. ST. ANNALAND. „Het Groene Kruis" telt 719 leden. De plaatselijke afdeling van „Het Groene Kruis" telt te St. Annaland 719 leden, aldus bleek uit het jaarverslag dat werd voorgelezen op de onlangs gehouden algemene ledenvergadering. Het aantal ziekenbezoeken van de wijkzuster bedroeg 2307, voor T.B.C. 133 en voor zuigelingenzorg 448. De ge meente telt thans 13 gezinnen met 14 patiënten die aan T.B.C. lijden, tegen 20 gezinnen met 22 patiënten in het vo rige jaar. De begroting voor 1951 is voor het Groene Kruis geraamd op f 4000 totaal met een tekort van f1969; voor de T.B.C.-bestrtjding op f 3000 met een te kort van f 1312.77. De voorzitter, dokter H. R. M. J. van Es hoopte dat de beide kerkeraden hun medewerking zullen verlenen teneinde dit tekort te helpen dekken. De burgemeester zegde toe te trachten hiervoor op de gemeentelijke begroting een subsidiepost te plaatsen. Besloten werd m.i.v. 1 Januari 1942 de contributie tot f4 te verhogen en deze in twee halfjaarlijkse termijnen te innen. Het z.g. „verjaringsfonds" zal m.i.v. 1 Juli geliquideerd worden. Men hoopt dan door vaste vrijwillige bijdragen toch een flink bedrag bijeen te krijgen voor de T.B.C.-bestrijding. Het periodiek aftredende bestuurslid, notaris A. J. Bierens, werd m.a.s. her kozen. AXEL. Bevolkingsonderzoek T.B.O. In de foyer van „Het Centrum" werd o.l.v. burgemeester P. L. D. J. van Oeve- ren een bijeenkomst gehouden ter voor lichting van de huisbezoekers(sters) voor het bevolkingsonderzoek tegen t.b.c. Dr van Joost, longarts te Goes en leider van het onderzoek, schetste de betekenis van deze doorlichting. De heer Nieuwenhuize, administra teur van deze dienst, hield een toe spraak van instructieve aard. Het huis bezoek zal tot 10 Mei duren, de door lichting begint op 22 Mei. Er zijn onge veer 100 huisbezoekers(sters). Concert. In de Chr. bewaarschool werd Don derdagavond een concert gegeven door het symphonisch orkest van het Ko ninklijk Atheneum van St. Nikolaas (B.) o.l.v. de heer Maurice Noël. Het orkest, waarin wij ook enkele Axelaren opmerkten, oogstte veel bijval met werken van Haydn, Stanitz, Karl Stanitz en Fr. Schubert. De solistische kwaliteiten van de heer Rik Langewou- ters vielen bijzonder op. De motorvissersboot Anna YE 103 bleef Donderdagmorgen, door stroom en wind misleid, op één der oesterputten onder Yorseke hangen, De boot liep enige schade op, evenals de putdam. Verzekering dekt de schade. Reeds 1 millioen uitgetrokken maar Voorzitter van „Schuttevaer" drong aan op spoed. Op de jaarvergadering van de Kon. Schippersvereniging „Schuttevaer" wel ke te Nijmegen is gehouden, heeft de voorzitter, mr W. A. C. van Dam, ge steund door de afdeling Breskens, een pleidooi voor verbetering van de haven van het zo zwaar getroffen Breskens ge houden. Voor deze werkzaamheden trok, zoals bekend, Waterstaat reeds één mil lioen gulden uit. Jammer genoeg werd er nog te weinig gedaan voor de uitvoe ring van deze werken. De voorzitter kwam tot dit pleidooi in verband met verzoeken van Terneu- zen om bij indijking van de Braakman elders los- en laadplaatsen aan te leggen ter vervanging van verloren gaande ha vens. Er werden verschillende vaar-techni- sche voorstellen behandeld. Goedge keurd werden o.m. de voorstellen van St. Philipsland om de pijlers van de oude brug te Geertruidenberg en de resten van de oude brug te Terheyden op te ruimen en om de vaste brug aan het Gastelse veer draaibaar te maken. Een voorstel van Stavenisse om nogmaals aan te dringen op de aanleg van een vluchthaven aan het Saaftinge tussen Schaapskool en Hedwigspolder werd eveneens aanvaard. Geklaagd werd over de onvoldoende capaciteit van sommige sluizen waarvan de bediening te langzaam gaat. Van Zeeuwse zijde werd met kracht aangedrongen op technische verbetering vooral wat de verlichting betreft van de belangrijke vaart Dordrecht Wemeldinge. De heren S. M. de Vuist uit Breskens en K. Rijtsma uit Meppel werden daar na, wegens hun veertigjarig lidmaat schap van een „Sehuttevaer"-afdeling met de Schuttevaer-herinnering onder scheiden. De congressisten konden niet tot een beslissing komen over de keuze van een stad voor de volgende jaar vergadering. Ondermeer werd ook Ter- neuzen genoemd. Het hoofdbestuur zal hier een beslissing nemen. Binnen 15 minuten voltrekken zich de historische gebeurtenissen uit de jaren 1944, 1945 en 1946. Men kan er zich alleen maar over verheugen, dat deze maquette tot leven is gebracht en zo doende duizenden bezoekers een juiste indruk kan geven van hetgeen zich bij de bevrijding van Walcheren afspeelde. Nog een maquette. In de grote Vleeshal van het Stadhuis staat nog een maquette opgesteld. Het is de Zeelandmaquette, die destijds op de Gentse tentoonstelling veel bekijks trok. Deze hoort eigenlijk in het Schoolmu seum thuis, doch daar het school museum te klein is, heeft men haar tij delijk in het Oorlogsmuseum opgesteld. Een andere verbetering is, dat het plastic op de tafels met documentatie materiaal is vervangen door glasplaten. Het Zeeuws Oorlogsmuseum is voor het eerst weer opengesteld op Koninginne dag, daarna op Hemelvaartsdag, vervol gens op 5 Mei, Donderdag 10 Mei en Zaterdag 12 Mei. Vanaf de Pinksterda gen is het museum dagelijks geopend. (Ingez. mededeling, advert.) AANVULLING. Men verzoekt ons alsnog mede te delen, dat tijdens de begrafenis van de heer L. Simonse, oud-burgemees ter van Biggekerke, door mr dr R. W. Graaf van Lynden niet alleen is ge sproken als voorzitter van de Polder Walcheren, doch ook namens de Zeeuwse Polder- en Waterschaps- bond. GEMEENTERAAD. AAGTEKERKE. Woensdagavond kwam de raad bij een. Na de opening werd het nieuw benoemde raadslid, de heer S. de Vis ser Gzn., beëdigd. De voorzitter wenste hem geluk. Hierna werd overgegaan tot verkie zing van een wethouder in de vaca ture door het bedanken van de heer S. Wisse Pz. Gekozen werd met 5 st. de heer J. Melse. De heer W. de Vis ser verkreeg 1 stem, terwijl 1 stem blanco werd uitgebracht. Besloten werd de gemeente Mid delburg rente en aflossing voor de aangegane geldlening voor de bouw van een b.l.o. school te garanderen. De overeenkomst met de Gékro te Hansweert werd verlengd. N.a.v. een schrijven van Ged. Staten werd een ltampeerverordening vastgesteld. Be sloten werd de gemeentebegroting 1951 in die zin te wijzigen, dat voor restau ratie van het gemeentelokaal f2000 wordt uitgetrokken. Hierin is een post begrepen voor de aanschaf van enig nieuw meubilair. In de rondvraag vestigde weth. P. de Visser de aandacht op het ophalen van kadavers door de Gékro. Dit duurt wel eens lang, vooral in de zomer. 1*1 Voor .iet Grafiscli Bedrijfsdiploma „Machinezetten" slaagde te Amsterdam de heer J. Goeree uit Kruiningen, zetter bij Oosterbaan Le Cointre N.V. te Goes. Schipper D. de Koning van de Bru 62 uit Bruinisse bofte. Hij haalde n.l. een vliegtuigwiel van 2 meter doorsnede op. Alles zwaar rubber. Aan de ingezetenen van Kattendgke die in het jaar 1927 geboren en dit jaar stemgerechtigd zijn, is door het gemeen tebestuur een boekje aangeboden: „Bur gerschap en Burgerzin". De Emmabloemcollecte heeft te We meldinge opgebracht f70.50. Tot administratieve kracht aan de boterfabriek „Het Hart" te Wemeldinge is benoemd mej. T. Oudeman Jd. De Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Oost- Kappelle heeft ten bate van de Haak-in actie een collecte georganiseerd, die f 500.heeft opgebracht. De grenskommies der invoerrechten en accijnzen J. H. Maarse te Philippine is per 16 Mei 1951 verplaatst naar Ze venaar. Leerlingen en leraren der Technische School te Middelburg brachten voor „Haak-in" f 87 bijeen. „Accelerando" te St. Annalund hoopt Maandag a.s. een muzikale rondgang te houden. Geslaagd voor het diploma „Eenvou dig Landbouwboekhouden" de heren P. van Dijke Jzn en C. van Dijke Wzn, die beiden hun opleiding genoten bij de heer Chr. Kalle, hoofd der school met de Bij bel te St. Annaland. De heer J. Otte, schilder te Nisse, die deelnam aan de prijsvraag voor de actie werkverruiming en de slagzin „Eigen haard is verf waard" inzond, werd door het dagelijks bestuur van de commissie „Mebesal" een eerste prijs toegewezen. Te Rilland is een mondharmonicaclub opgericht, die „ERATO" zal heten. Er zijn 20 leden. De leiding berust bij de heer A. BlokEversdijk. De kreeftenvisser L. B. heeft onder Coljjnsplaat („Al te klein") een kreeft gevangen van 3 kg. Dit is een grote zeldzaamheid. Deskundigen schatten deze kreeft op ruim 30 jaar. Onder SPIEGEL. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Dit geldt voor personen, doch ook voor groepen. En zo kan het van belang zijn kennis te nemen van de wijze, waarop men el ders bezig is met problemen, die ook de Protestantse Christenen in eigen kring hebben op te lossen. Een van die problemen is het betrekken van de jongeren in het politieke leven. Daar. over wordt veel geklaagd. En met alleen bij ons. Ook in Rooms-Kalho lieke kring blijkt dit een brandend vraagstuk te zijn. Prof. Romme schrijft er momenteel over in de Volkskrant. En wel naar aanleiding van een klacht terzake van pater S. Jelsma in de Maasbode. Deze laatste wijt het door hem geconsta teerde gebrek aan politieke belang stelling bij de Rooms-Katholieke jon geren aan de lage politieke zeden. Hiertegen komt Prof. Romme in hel geweer. Op allerlei punten. In de eerste plaats meent hij, dat het strenge vonnis, dat pater Jelsma velt over de practische politiek, niet be- wezen is. Hij meent, dat de politici zich op hun terrein niet slechter ple gen te gedragen dan anderen op het hunne. Dat is nog erg genoeg, zal men zeggen en Prof. Romme geeft dit ook toe. Maar van extra onder de maat blijven van de politici wil hij toch niet weten. Bovendien, zo meent de professor, al was dit wel het geval, dan nog be hoeft dit voor de jongeren geen re. den te zijn om zich van de politiek afzijdig te houden. Hij gelooft niet dat de jeugd van heden de fut zou ontbreken om vermeende politieke misstanden te geselen, in plaats van zich „lekker in een kankerhoekje te rug te trekken". En omdat hij wel in het moreel van de jeugd gelooft blijft Prof. Romme voorstander van het verlagen van de leeftijdsgrens voor het actieve kies recht tot 21 jaar en voor het passieve kiesrecht tot 23 jaar. En verder hoopt hij op overleg tus sen politici en jeugdleiders over dit probleem, waarbij ongetwijfeld de ge. dragingen der politici, maar ook de instelling der buitenstaanders t.o.v. de politiek ter sprake zullen moeten ko men. Met name de vraag, hoe het bij de katholieken staat met hun inzicht in hun katholieke roeping tot politieke werkzaamheid. Een kernvraag, die laatste, die ook de Protestantse Christenen in hun kring zichzelf met nadruk zullen moeten stellen. „ending Ned. Hei v. Kerk. Beroepen te Vriezenveen, F. C. Bos boom te Rotterdam-Hillegersberg; te Ophemert, C. J. Rietveld, cand. te Meerkerk, Geref. Kerken. Bedankt voor Deventer, C. v. d. Tas te Honselersdijk. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Kampen, N. Brandsma te Rijnsburg en J. G. v. Minnen te Huizen (N.-H.) Geref. Gemeente. Tweetal te Ederveen, H. Ligten- berg te Rotterdam en H. Zwtrus te Middelharnis. Aangenomen naar Amsterdam- C., Chr. van Dam te Werkendam, die bedankte voor Enkhuizen. Oud Geref. Gemeente. Bedankt voor Loenen a. d. Vecnt, T. de Jong, lerend ouderling te Kra- lingseveer. Beroepbaar. In de Ned. Herv. Kerk zijn toegela ten tot de Evangeliebediening de he ren W. Goedhart te Hilversum; G. C. Smit te Zwolle en H. J. Smalbrugge te Deventer. Reserve legerpredikanten. Naar wij vernemen, zal ds J. H. Diekerhof, res. legerpredikant bij de luchtmacht in Twente, als tweede le gerpredikant naar Korea vertrekken. Ds Diekerhof is speciaal bestemd voor de hospitaaldienst. Op 7 Mei a.s. zullen voor herha lingsoefeningen opgeroepen worden de volgende Ned. Herv. predikanten: J. van Dijk te Woubrugge, K. II. L. van Selms te Silvolde en H. J. van Leeuwen te Roswinkel; Geref. predi kanten: A. Duits te Kralingen, C. Meyer te Beverwijk, H. Fransen te Nieuw-Weerdinge, G. Rienks te Wor- merveer, F. D. Kraan te Borne en M. v. d. Werff te Lopik; Chr. Geref. predikant: C. J. Ph. Sobering te As sen. Gereformeerde Zendingsbond vierde gouden jubileum. De Gereformeerde Zendingsbond heeft te Utrecht zijn gouden jubileum gevierd. De dag ving aan met een huishoudelijke bijeenkomst in de „Dietse Taveerne". Hierbij waren aanwezig afgevaardigden van hulp verenigingen en correspondenten. Des middags recepieerde het be stuur in „Esplanade", waar een onaf gebroken stroom van belangstellen den gelukwensen kwam aanbieden. De dag werd besloten met een sa menkomst in de Domkerk, waarin als sprekers optraden de predikanten A. Meyers, J. van Dijk en J. Batelaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2