ZEEUWSCH DAGBLAD Amerikaanse critiek op Montgomery* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Scherpe aanval van Generaal Bradley. Politiek is kiezen. Nederlanders keren terug uit Russische gevangenschap. k SNIPPER NIEUWSk Koninginnedag brengt weer vele Nederlanders „een lintje"* Vijf en vijftig Zeeuwen onderscheiden. Goede uitvoering van Der Messias" te Goes* Munitieschip ontploft te Gibraltar. Ook Middelburg heeft bezwaren tegen streekplan Walcheren* Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren i Vllssingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Temeu zen Dijkstraat 26—28. 7e JAARGANG No. 1851 ZATERDAG 28 APRIL 1981 Abonnementsprijs 4,58 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feitz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezclinge; Ds J. S. Hartjes, Vllssingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.16 u., onder 19.59 u. Maan op 3.15 u., onder 12.17 u. Hoogwater op Zondag 29 April: Vlissingen: 8.11 u. 1.57 m., 20.50 a 1.25 m. Temeuzen: 8.38 u. 1.80 m„ 21.17 u. 1.47 m. Wemeldinge: 9.39 u. 1.45 m., 22.19 u. 1.10 m. Zierikzee: 9.23 u. 1.27 m„ 21.58 u. 0.93 m. In het deze week verschenen nummer van het Amerikaanse tijdschrift „Life" Is het vierde en laatste gedeelte van de oorlogsherinneringen van generaal Omar Bradley, thans voorzitter der commissie van chefs der Amerikaanse generale staven, verschenen. Bradley oefent in dit gedeelte van z4jn memoires scherpe critiek op de Britse veldmaarschalk, Burggraaf Montgomery, wegens diens bevelvoering In Enropa in 1944. Generaal Bradley geeft een beschrij ving van het door de Duitsers in 1944, onder veldmaarschalk Von Rundstedt, in de Ardennen ingezette offensief en de tegenstand der geallieerden. Terwijl het derde Amerikaanse leger onder ge neraal George Patton van het Zuiden uit in de richting van Bastogne aanviel, had veldmaarschalk Montgomery tege lijkertijd vanuit het Noorden een tegen offensief moeten inzetten. Aan de voor avond van de aanval van het derde Amerikaanse leger zond Montgomery Patton een radio-boodschap, waarin hij Goede politiek gaat uit van begin selen. Zij streeft de verwezenlij king na van het recht. Maar zij heeft daarbij, zoals wij reeds in onze arti kelen „De politiek als vraagstuk" en „Machtsbegrenzing" zagen, niet de vrije hand. Want het formuleren van beginselen en doelstellingen is een stuk, overigens onmisbare, theoreti sche arbeid, maar het toepassen van die beginselen en het nastreven van die doelstellingen is een zaak van practijk. En in die practijk ontmoet de politiek tal van hinderpalen op haar pad. Er zijn economische en sociale toestanden, die zich maar niet in een handomdraai laten veran deren. En daar zijn andere politieke groeperingen met hun eigen beginse len en doelstellingen, die zich niet zonder meer terzijde laten schuiven. Het is daarom in de politiek vrij wel nooit mogelijk nauwkeurig de uit gestippelde koers te volgen. Om al thans iets te bereiken moeten er com binaties gemaakt worden met andere groepen, die zo ongeveer dezelfde kant uit willen. Ja, dikwijls zal men bij het betreden van het politieke terrein daar reeds tegenover elkaar staande bondgenootschappen aantreffen en kan men niet veel anders doen dan zich bij een van beide partijen aansluiten. Dit alles geldt nog sterker in de buitenlandse politiek dan in de bin nenlandse. En dat zeker in de tegen woordige periode van de wereldge schiedenis, waarin de onderlinge sa menhang tussen de landen zo hecht geworden is. In feite valt hier slechts te kiezen tussen twee kampen. Dit kiezen brengt mee, dat men vaak een gedeelte van zijn eigen po litieke doelstellingen op de achter grond moet plaatsen, ja zelfs moet accepteren, dat de bondgenoten doel einden nastreven, die men niet altijd kan toejuichen. Er is dan ook geen sprake van, dat men dit kiezen zou mogen betitelen als een keuze tussen goed en kwaad. Ook in het bondgenootschap, waarbij men zich tenslotte aansluit, zullen goede en verkeerde motieven door- eengeweven zijn. Wanneer nu de zaken zo staan, is het dan maar niet beter zich van elke politiek ver te houden? Hoe wel het begrijpelijk is dat deze vraag opkomt, geloven wij toch, dat men zijn roeping zou verzaken, wanneer men haar bevestigend zou beantwoor den. Want de politieke wereldstrijd is vandaag toch altijd nog iets meer dan een tegenstelling tusen twee kampen, die beide voor eigen belangen opko men. Op de bodem van dit conflict ligt wel degelijk een tegenstelling van recht en onrecht. En het is die funda mentele tegenstelling, die rechtvaar digt, dat wij een keuze doen. Daar mee is dus niet gezegd, dat wij alles goedkeuren, wat in het kamp van onze politieke bondgenoten geschiedt. En zelfs zullen wij altijd begrip die nen te hebben voor de billijkheids elementen in de opvattingen van de tegenpartij. Maar dit alles neemt niet weg, dat wij de moed dienen te vin den voor een politieke keuze, omdat wij alleen zo onze steun kunnen ver lenen aan de strijd, die het recht, on danks velerlei bezoedeling, tegen het onrecht in deze wereld voert. T\J u zou men nog kunnen vragen, of het wel geoorloofd is op déze wijze het recht te steunen. Wanneer men samenwerkt met bondgenoten, wier diepste motief wel rechtvaardig is, maar in wier doelstellingen toch ook wel kwade elementen zijn opge nomen, wordt men dan niet mede plichtig ook aan hun verkeerde oog merken? Wanneer men dit zou menen, zou men tevens afstand gedaan heb ben van de politiek als geoorloofd bedrijf, want politiek zonder bond genootschappen is onmogelijk. Wij geloven intussen, dat de ge dane vraag niet bevestigend behoeft te worden beantwoord. Juist het feit, dat men, om in de beeldspraak te blijven, niet één leger vormt, maar slechts als bondgenoten optrekt, heeft tot gevolg, dat men niet de verant woordelijkheid behoeft te aanvaarden voor elke toeleg van zijn bondgenoten. Wel zijn wij van mening, dat men om zich van die verantwoordelijkheid te bevrijden, waar het verkeerde be doelingen betreft, daarvan duidelijk afstand zal moeten nemen. Het is niet mogeljjk bij het kiezen van zijn bondgenoten te kiezen tussen goed en kwaad, want volstrekt „goede" bond genoten zijn er niet in deze wereld, die zich ook aan de Christelijke poli tieke normen zozeer heeft onttrokken Maar wel zal men bij het samen werken .net de bondgenoten, die men op grond van hun relatief rechtvaar dige drijfveren gekozen heeft, telkens moeten kiezen, waarin men wel en waarin men niet met hen mee kan gaan. Uiteindelijk blijft dus ook in de politiek de keuze tussen goed en kwaad gebiedend. Zo kan zij immers ook alleen zedelijk verantwoord zijn. En zo alleen kan zij aanspraak blijven maken op de betiteling: Christelijke politiek. hem mededeelde dat hij de aanval, die hfl tegelijkertijd had moeten inzetten, zou uitstellen tot hij zijn front had „ge zuiverd". „Dit zuiveren duurde twaalf dagen. Toen viel Montgomery aan", al dus Bradley, dia vervolgt: „Toen het Duitse gevaar bezworen was, volgde een periode van wederzijdse verwijten, Zo dra de vijand zijn rug vertoonde, werd Montgomery afgeschilderd als een mo derne St George, wiens te rechter tijd ingrijpen de Amerikaanse troepen voor een grote nederlaag had behoed. Op 7 Januari 1944 hield Montgomery een persconferentie, waarop hij de tac tiek uiteenzette van wat hij noemde „een van de interessantste en ingewik keldste veldslagen, welke ik ooit heb geleid". „Ik was", vervolgt generaal Bradley, FRANSE REGERING LEED NEDERLAAG. Bjj de stemming over de wet op de kleehervorming ln de Nationale Verga dering beeft de Franse regering niet de vereiste absolute meerderheid van 811 stemmen behaald. Na de eerste telling bleek de regering 309 stemmen te heb ben gekregen. Bij de stemming in tweede lezing be haalde de regering volgens de officiële cijfers 308 stemmen. 270 leden stemden tegen. Dat Queuille niet de vereiste 311 stemmen heeft gehaald, schrijft men al gemeen toe aan het feit, dat een groot deel der afgevaardigden in het geheim gekant is tegen verkorting van de wet telijke levensduur der huidige vergade ring. Later diende Queuilie officieel zijn ontslag in, maar president Auriol wei gerde het te aanvaarden. Een groep van 100 voormalige krijgs gevangenen, voor het grootste deel Ne derlanders, is Vrijdag uit de Sovjet- Unie in Berlijn aangekomen. Onder de krijgsgevangenen bevond zich een Ne derlandse vrouw. De meesten uit dit transport komen uit de krijgsgevangen kampen bij Kief en Brest. De Nederlandse vrouw vertelde, dat nog ongeveer 250 vrouwen in het kamp by Brest, waar zy vandaan komt, wor den vastgehouden. In het kamp zouden voorts 45 kin deren verblijven. Zü beweerde, dat „vele duizenden Duitse en niet-Duitse vrou wen worden gevangen gehouden in an dere kampen in de Sovjet-Unie". Een Nederlander vertelde, dat hy zon der wetteiyke papieren in het huwelijk is getreden met een Finse vrouw, die sedert 1939 in de Sovjet-Unie wordt vastgehouden. Zyn 2 kinderen heeft hy by zqn vrouw in het kamp by Brest moeten achterlaten. De Nederlandse krijgsgevangenen zei den, dat zü gedurende de oorlog hadden dienst gedaan in het Duitse leger in Rusland. Zij zeiden voorts, dat in het kamp te Kief, toen zy vertrokken, nog ongeveer 560 man waren, waaronder 150 Nederlanders. Zy vertelden voorts, dat zij gewerkt hadden aan de wederoubouw in ver scheidene Russische steden. Vele dui zenden voormalige Duitse soldaten zou den werken in Stalingrad en Stalino. In het midden van de volgende week ver wacht men de groep in Nederland. j j i Mr D. U. Stikker is herkozen tot voorzitter van de Raad van de Organi satie voor Europese Economische Sa menwerking. Op 1 Mei verwacht men een grootscheepse communistische inva sie op Helgoland. De havenstaking in Nieuw-Zeeland, die 6 weken heeft ge duurd, is gisteren beëindigd. Het nieuwe Indonesische kabinet is gisteren beëdigd. De Italiaanse transport- en metaalarbeiders zy'n gisteren een alge mene 24-uurs staking begonnen. Mil- lioenen Italianen moesten daardoor naar hun werk lopen. Gisteren heeft ge neraal MacArthur zijn triomfale intocht in Chicago gehouden. In Kopenhagen is gisteren een verdedigingsverdrag be treffende Groenland ondertekend door Denemarken en de Ver. Staten. De Perzische premier Hoessein Ala, die een maand geleden de vermoorde generaal Ali Razmarra opvolgde, heeft gisteren zijn ontslag aangeboden. Churchill heeft een reis naar de Ver. Staten uit gesteld in verband met een debat dat volgende week in het Lagerhuis zal wor den gehouden n.a.v. het aftreden van de ministers Wilson en Bevan. Elf in zittenden kwamen om het leven toen een Amerikaans superfort neerstortte op een vliegveld op de Azoren. Waar- schyniyk ais gevolg van kortsluiting heeft zich gisteren een ontploffing voor gedaan bij het vullen van flessen met propaangas in een fabriek te Rouaan. Vier arbeiders werden gedood en 4 an dere zwaar gewond. Het Duitse sol- datenkerkhof in de Peel, waar ongeveer 26.000 soldaten liggen begraven, zal half Juni voor het publiek worden openge steld. Op 19 Mei zal het in Scheve- ningen vlaggetjesdag zyn. Er is een uit gebreid feestprogramma vastgesteld. Zondagmorgen verwacht men het troe pentransportschip „Dorsetshire" in de Rotterdamse haven met ongeveer 600 demobiliserende militairen. Voor de eerste keer in de geschiedenis deed pre sident Peron Donderdagmiddag zelf een gast, Prins Bernhard, uitgeleide op het vliegveld. Ais afscheidsgeschenk werd aangeboden het regeringsbesluit, waar- by de Argentünse order aan Werkspoor wordt goedgekeurd. Gisteren kwam de Prins in Dakar aan. Vanmorgen om half elf wordt hy op Schiphol verdacht, „niet minder geprikkeld dan myn staf over deze misleidende verklaring van de Britse opperbevelhebber. Ik heb dan ook op 9 Januari d.a.v. een verklaring doen publiceren, om het door Montgo mery met zijn mededelingen gestichte onheil teniet te doen". Geen opperbevelhebber. Generaal Bradley deelt dan verder nog mede, dat veldmaarschalk Mont gomery „nimmer meer dan een enkele Britse brigade heeft ingezet in de af weer van het Duitse offensief. Toen kwam de Britse pers met het voorstel veldmaarschalk Montgomery tot opper bevelhebber der geallieerde grondstrijd krachten te benoemen. Ik heb generaal Eisenhower daarop medegedeeld dat ik niet ondr Montgomery wenste te dienen, daar ik het vertrouwen in de opperste geallieerde legerleiding niet langer zou kunnen bewaren, indien deze onder Montgomery zou komen te staan. Gene raal Patton had generaal Eisenhower enkele dagen tevoren hetzelfde medege deeld. Montgomery werd geen opper bevelhebber der geallieerde grondstrijd krachten". DEPLOMAUITREIKING AVONDNIJVERHEIDS- ONDERWIJS TE MIDDELBURG In de Technische School te Middel burg zyn de rapporten en diploma's uit gereikt aan de leerlingen van de avond school voor nijverheidsonderwüs. De wethouder van onderwijs, de heer J. W. Kögeler, berispte daarby de leerlingen, die zich niet voor 100 procent gaven. „Dat spijt me", aldus de wethouder, vakmensen worden overal gevraagd. Maak dus een dankbaar gebruik van de gelegenheid vakonderwijs te volgen". By de uitreiking van de rapporten werd gewezen op de uitstekende vorde ringen van de leerling B. Wondergem, die bevorderd werd van de 2e naar de 4e klasse. Voor de beste leerlingen wa ren er kleine geschenken. By de diplomauitreiking herdacht de heer Kögeler in treffende bewoordingen het overleden lid van de commissie, de heer C. v. d. Peyi. De directeur, de heer B. G. Scher mers, richtte zich met een korte toe spraak tot de geslaagden, waarby hy een speciaal woord van waardering sprak tot de schilders. De heer Kögeler reikte met een per soonlijk woord en hartelijke gelukwen sen de diploma's uit, waarna hy zqn be wondering uitsprak voor directeur en leraren. Nadat de directeur nog het woord ge voerd had, sloot wethouder Kögeler de byeenkomst. Voor het eind-examen 4-jarige cursus slaagden: J. van Belzen, P. Dekker, J. H. van Dyk, A. Dingemanse (met lof), C. J. Grim, M. Janse, S. P. Janse, W. A. Kempe, F. Lauer, G. de Nood, J. Schets, P. M. van Sorgen, E. van Maanen (met lof), J. de Rük (met lof), A. Bimmel (met lof), A. de Kam, A. H. Kasteleyn, J. van Keulen, P. A. J. Slof, J. de Jong, J. van Belzen, A. J. Calliber, J. Dobbe laar, F. Jobse, F. Pouwer, G. C. Sigter- mans, J. Vlieger, P. Sinke, J. F. Nüsse. Afgewezen 6 leerlingen. Voor het eindexamen 5-jarige cursus slaagden: J. Bassie, B. de Later, M. Marys, M. Marteen, P. W. Mesu, L. A. de Plaa, J. A. Rooze, J. Schets, A. P. Wielemaker, A. de Wyze, L. Kunst, W. van Sluijs, C. J. J. Vermeulen, A. J. M. Baljet S. Boomstra, M. Dingemanse, J. de Groot (met lof), P. J. Koole, M. Reünhout, W. Rooze, W. P. Sprayt, J. J. Lanse, T. H. Lenting, C. J. Tilroe, R. J. van Weeren. Sowjet-aanbod aan Perzië. De Sowjet-ambassadeur te Teheran heeft de waarn. Perzische minister van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat de Sowjet-Unie 600 ton insectenpoeder en andere middelen ter bestrijding van de ergste sprinkhaneninvasie in het land sedert tachtig jaar, ter beschikking wil stellen. Engeland en Amerika hebben reeds hulp verleend. Voor bijzondere verdiensten. Ter gelegenheid van haar verjaardag heeft H. M. Koningin Juliana weer een groot aantal Nederlanders onderscheiden wegens bijzondere verdiensten op tal van gebieden. Onder hen bevindt zich ook een aantal Zeeuwen, welgeteld 55. Eén Zeeuw werd benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, drie ontvingen een benoeming als Officier ln de Orde van Oranje-Nassau en twaalf als Ridder ln deze Orde. De eremedaille ln goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, werd aan negen Inwoners van Zeeland verleend, de zilveren eremedaille aan veertien en de bronzen eremedaille aan zestien Zeeuwen. Hun namen volgen hieronder, ver deeld naar de ministeries, waarvan de bewindhebbers tot het verlenen van een onderscheiding adviseerden. Gasprijzen in Middelburg met 1 cent verhoogd. B. en W. van Middelburg stellen de raad voor om i.v.m. de stijging van de prijs der gaskolen, de gasprijs te ver hogen met 1 cent per kubieke meter. Deze verhoging zal ingaan met de me teropneming over de maanden Mei en Juni a.s. Zeeuwse prijswinnaars E.C.A.- tekenwedstrijd. Gisteren is in Den Haag de uitslag bekend gemaakt van de tekenwedstrijd, die door het plan-Marshall is georgani seerd. In de leeftijdsgroep 811 jaar vielen 2 prijzen in Zeeland. De 10e prijs won Caesar Hulstaert te Middelburg en de 14e G. Verton te Veere. Ministerie van Justitie. Overste G. H. van Helden, dirigerend officier van Rijkspolitie 2e klasse, dis trictscommandant der Rijkspolitie te Middelburg, is benoemd tot Officier ln de Orde van Oranje-Nassau en de heer J, Wabeke, pres.-kerkvoogd van de Ned. Herv, Gemeente, alsmede voorzitter of lid van verenigingen en commissies, lig gende op het terrein van het onderwijs en van de landbouw te Wemeldinge, is benoemd tot Ridder in deze Orde. By bevordering werd aan de heer D. West- strate, voorzitter van de Zondagsschool vereniging der Ned. Herv. Gemeente te Kloetinge, verleend de gouden ere medaille van de Orde van Oranje-Nas sau. De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, ln zilver, werd verleend aan de heren A. D. Totté, cud-koster-organlst van de Parochie kerk van de H. Martlnus te Hontenisse, W. Duvekot, notabele der Ned. Herv. Gemeente te Vrouwenpolder, C. M. Rijk, klerk op het notariskantoor van de heer E. C. van Dissel te Goes en D. Baveco, leider van de Zondagsschool te Kruinlngen. In brons werd deze ere medaille verleend aan de heer J. A. v. d. Weel, koster Doopsgezinde kerk te Middelburg. Ministerie van Binnenlandse Zaken. Mr dr A. J. J. M. Mes, lid van Ged. Staten van Zeeland te Helnkenszand, ls benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Tot Ridder ln de Orde van Oranje-Nassau zijn be noemd de heren J. Bosselaar, burge meester van Aagtekerke, J. J. Huijssen, secretaris van Arnemulden, L. P. van Oorschot, wethouder van Vllssingen, J. W. Kögeler, wethouder van Middel burg, Z. C. Salomé, oud-wethouder te Kort'gene en I. M. de Braijne, oud-wet houder te Cadzand. De eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, werd toegekend aan de heer J. Crans- berg te Schoondijke (in goud), en in zilver aan de heer P. Hack, gepenslon- neerd ontvanger der gemeente Ouwer- kerk. .Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Tot Officier ln de Orde van Oranje- Nassau ls benoemd de heer A. Hool- horst, rector van het Koningin Wllhel- mlna Lyceum te Oostburg. Ministerie van Financiën. Aan de heer H. M. Vermoet, commies- titulair van 's Rijks belastingen te Sas van Gent, is verleend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, ln goud. En ln zilver aan de heer F. Durinck, gewezen opziener by de Vlsserypolitie op de Zeeuwse Stro men te Hansweert. Ministerie van Wederopbouw en V olkshuisvesting. De heer A. Heyboer te Middelburg, sohilderspatroon, is benoemd tot Rid der ln de Orde van Oranje-Nassau. Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Benoemd is tot Ridder ln de Orde van Oranje-Nassau de heer J. de Rijke te Zonnemaire, afdelingsvoorzitter en hoofdbestuurslid dêr Ver. „Schuttevaer". De eremedaille, ln goud, werd toege kend aan de heren W. J. Roest en P. J. Outer, beiden kapitein le klasse by de Prov. Stoombootdiensten, L. A. J, Hart- hoorn te Vlissingen, machinist le klasse by deze diensten en A. A. Dleleman te Temeuzen, stationschef le klasse bij de Ned. Spoorwegen. In' zilver aan de heren J. W. Minnaar te Wemeldinge, kantoor houder P.T.T. en J. I. du Bois, te Vlls singen, agent van de Prov. Stoomboot diensten. In brons aan de heer M. J. Smits te Brouwershaven, besteller le klasse der P.T.T. Ministerie van Economische Zaken. Ir J. Blokland Visser te Vllssingen, hoofdingenieur by de N.V. Kon. My. „De Schelde", is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau werden benoemd de heren M. de Bruyne te Cadzand, directeur der Zeeuwse Coöp, Verkoop- en Aankoop- vereslging van vee, Inspecteur van het Ned. Rundveestamboek, A. van Hoote- gem te Kruinlngen, bestuurslid van landbouw- en veeteeltorganisaties en H. C. v. d. Zande te Nieuwerkerk, lid van het hoofdbestuur der Z.L.M., bestuurs lid van organisaties op landbouwge bied. De eremedaille der Oranje-Nas- sau-orde, ln goud, werd verleend aan de heer M. v. d. Linde te Kloetinge, bedrijfsleider by de fa. D. J. v. d. Have te Kapelle. In zilver werd deze ere medaille verleend aan de heren C. Jan se te Heinkenszand, landarbeider op het landbouwbedrijf van J. de Jonge; J. C. Adriaenssens te 's-H. Arendskerke, be drijfsleider op het landbouwbedrijf „De Keilen'); H. Clement te Yerseke, onder baas op het landbouwbedrijf van I. Wlllemsen, J. v. Damme Czn. te Rtl- land-Bath, bedrijfsleider op het land bouwbedrijf van de fam. van der Schalk, H. de Groot te Axel, voorman-landar beider op het landbouwbedrijf van W. Koster, J. Meyer te Grijpskerke, voor man-landarbeider op het landbouwbe drijf ..Wilhelmina Oord". In brons aan de heren H. de Bad te Kattendijke, landarbeider by „De Wilhelminapolder", L. de Bad te Wolphaartsdyk, idem, A. v. d. Berge te Krabbendijke, landarbei der op het landbouwbedrijf van de fam. v. d. Schalk, A. Hoogesteger te Kloe tinge, landarbeider bij „De Wilhelmina polder", C. Kempe te Kattendijke, idem, J. Kempe te Kamperland, landarbeider op het landbouwbedrijf van J. C. van Langeraad, C. Molhoek te Kattendijke, landarbeider by „De Wilhelminapolder", A. Nagelkerke te Wolphaartsdyk, eer ste paardenknecht by „De Wilhelmina polder", Jacob van de Schraaf en Jaco bus van de Schraaf te Kattendyke, P. Sonke te Wilhelminadorp en P. den Toonder te Wilhelminadorp, allen land arbeider by „De Wilhelminapolder". Ministerie van Sociale Zaken. De eremedaille ln goud, behorende by de Orde van Oranje-Nassau, is by be vordering toegekend aan de heer K. v. Willegen, werkzaam by de Kon. Zaad- handel der fa. D. J. v. d. Have te Ka- plle. In zilver aan mej. W. v. Lamme ren en mej. H. v. d. Vossen, res. hoofd verpleegster en hoofd van de operatie kamer van het St. Joseph-Ziekenhuis te Vlissingen. In brons aan mej. B. Fllpse, hulshoudster bij de gebr. Jobse te Zoutelande en aan de heer J. Oer- lemans te Middelburg, machinezetter bij de P.Z.C. te Vllssingen. Commandeurs, Officieren en Ridders Uit de zeer lange lijst van benoemin gen t.g.v. de verjaardag van Koningin Juliana kunnen wij slechts een greep doen. Hieronder laten wy hoofdzakelijk de namen volgen van hen, die in het kerkelyke en christelijke organisatie leven hun sporen verdienden en een on derscheiding ontvingen. Tot commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw werd bevorderd prof. rar J. Donner, president van de Hoge Raad der Nederlanden te 's-Gra- venhage. Prof. dr G. M. den Hartogh, hoog leraar aan de Theoi. Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen, werd be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, evenals ir C. N. van Dis, lid der Tweede Kamer, te Den Haag; prof. dr L. van der Horst, hoog leraar aan de V.U. te Amsterdam; gen.- majoor H. J. J. W. Dürst Britt; prof. dr ir J. C. Dorst, hoogleraar Landbouw hogeschool te Wageningen; ir A. W. v. d. Plassche, dlr.-generaal van de Land bouw, directeur van de Tuinbouw, te Voorburg. Tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau werd benoemd dr J. G. Geel kerken, em.-predikant der Ned. Herv. Kerk te Amsterdam; mr G. P. Haspels, burgemeester van Nieuwer-Amstel; mr A. Evenhuis, voorzitter Ver. voor Chr. Volksonderwijs te Den Haag; ds S. v. d. Linde, legerpredikant; ds W. M. le Cointre, res.-legerpredikant; ds D. M. Jalink, vlootpredikant; H. van Eesteren, directeur N.V. Aannemersbedrijf v/h Boele en Van Eesteren, Den Haag; mr H. Bos Kzn, secr.-penn. Centraal Be stuur Ver. tot Chr. Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken, Den Haag. Tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau: dr J. Riemens, Ned. Herv. pre dikant te Zeist; W. L. Milo, em.-predi kant te Almelo; W. E. Gerritsma, Geref, predikant te Zoetermeer; J. A. v. d. Wouw, gem.-secretaris van Bergen op Zoom; ds R. Dijkstra te Putten (Gld.), voorzitter van de Herv. Raad voor Kerk en School; Jan P. Strybos, ormitholoog. te Heemstede; Paul de Waart, reporter K.R.O. te Hilversum. i* Belangstelling had beter gekund. Het is een verheugend feit, dat in het winterseizoen 1950-'51 ln de Maria Mag- dalenakerk in Goes drie grote meester werken uit de muziekliteratuur ten ge hore zjjn gebracht: In November Bach's „Hohe Messe", enkele maanden geleden de „Matthaus Passion", eveneens van Bach en gisteravond „Der Messias" van Handel, door de Goese Oratoriumvereni ging. Jammer genoeg was de belang stelling voor dit laatste concert niet zo groot als voor de vorige twee. Hoewel „Der Messias" niet, zoals de „Matthaus Passion", een doorlopende handeling uitbeeldt, is er toch tussen de verschillende delen koren, aria's, recitatieven en twee gedeelten voor or- Vrijdagochtend is te Gibraltar het 1000 ton metende schip „Bedenham" in de lucht gevlogen. Het was deels met munitie en deels met ander militair ma terieel geladen. Volgens gisteravond ontvangen be richten zijn 12 personen om het leven gekomen. Honderden mensen moesten zich wegens verwondingen onder me dische behandeling stellen. Alle gebou wen in de buurt van het ongeluk zyn met de grond gelyk. Van honderden huizen werden de daken afgerukt. Stukken van de „Bedenham" kwa men in de straten van Gibraltar neer. Naar verluidt zyn ook vele schoolkin deren gewond door het breken van ruiten. De bevolking is gewaarschuwd, dat nog meer ontploffingen kunnen volgen. De bemanning van de „Bedenham" telde 26 koppen, allen burgers. Over hun lot Is nog niets bekend. De oorzaak van de ontploffing staat nog niet vast. Gemeentelijke autonomie wordt aangetast. In tie raadsvergadering van 7 Mei a.s. zal de Middelburgse gemeenteraad van gedachten wisselen over het Streekplan Walcheren. B. en W. van Middelburg hebben hun bezwaren tegen het Streek plan in een ontwerp-schrijvcn aan Ged. Staten vastgelegd en verzoeken nu de raad, deze brief te bekrachtigen. Een der hoofdbezwaren is, dat de gemeente- lyke autonomie in niet onbelangryke mate wordt aangetast, terwyi de mo- geiykhehl om met plaatselijke toestan den rekening te houden, wordt ont nomen. In het algemeen wordt bezwaar ge maakt tegen het feit, dat tal van be palingen zijn opgenomen, die naar de mening van het gemeentebestuur thuis horen in de gemeentelyke uitbreidings plannen en bouwverordeningen. Rege ling van deze punten ln het Streekplan maakt, dat dit plan veel te ver in fi nesses afdaalt, waardoor uitbreidings plan en bouwverordening voor die on derdelen buiten werking worden-gesteld. Achtereenvolgens worden dan in de brief aan Ged. Staten bezwaren geuit tegen bepalingen, die in een aantal ar tikelen zyn opgenomen. Daarby wordt da wenselijkheid uitgesproken, dat het hogere gezag zich onthoudt van hetgeen aan lagere organen ter regeling zou kunnen worden overgelaten. Bovendien wordt het wenselyk geacht, dat daar waar het hogere gezag bestemmingen wenst vast te leggen, ruimte wordt ge laten voor een nadere uitwerking door lagere organen. VERGISSINGEN T.a.v. voor „uitbreiding bebouwde kom" op de Streekplankaatr bestemde gebieden bestaat ernstig bezwaar. Er is rekening gehouden met het uitbrei dingsplan van de gemeente, doch daar by is tevens gebleken, dat de grenzen verkeerd getrokken zijn. Zo is de toe komstige randweg om de stad met een viaduct over het kanaal niet aangege ven; het Zanddorp, waar definitieve straten liggen met 70 Maycretewonin- gen staat eveneens niet aangegeven. Men meent dan ook ernstig te moeten aandringen op een ruimere begrenzing van deze bestemming. VERDERE WENSEN. Voorts wordt nog opgemerkt, dat de nieuwe watergang dwars op de Veerse weg moet doorlopen tot aan de Veerse watergang, waarnaast de Prooyense watergang voor een deel dient te ver vallen. De grond achter de melkfabriek aan de Poeledalesingel, waar naar we vernamen de Stoomwasserij „Zeeland" zal worden herbouwd, behoort te wor den aangegeven als industrieterrein. In het algemeen belang wordt nog opge merkt, dat door de herverkaveling di verse voetpaden zyn verdwenen. Voor zover is na te gaan wordt geën der voetpaden hersteld, hetgeen ernstig wordt betreurd. DE BILT ZEGT: Aanhoudend koud weer. Koud weer met wisselende bewolking en enkele plaatselyke buien, waarvan sommige wellicht met hagel. Matige of vrij krachtige Noordelijke wind. kest een innig verband: alle hebben ze betrekking op de Messias, en ze ge ven achtereenvolgens de Messiaanse profetieën, het leven, het lyden en da overwinning van Christus in woord eij muziek weer. Ook nu weer heeft ony de innige vroomheid van de „Messias" getroffen, al is het natuurlijk een bijna onmogelijke eis te verlangen, dat die tydens de gehele uitvoering overal even goed tot uiting komt. Eén van de oor- zaken hiervan is bij uitvoeringen als deze natuurlijk de omstandigheid, dat er voor dirigent, koor, orkest en sobs', ten weinig gelegenheid bestaat, om ge- zamenlyk te repeteren en op elkaar in gespeeld te raken. Toch is hiervan zeeï weinig merkbaar geweest en moeten we afgezien van een zeldzame, kleine ont sporing, waardering hebben voor de wy ze, waarop het orkest koor en solisten begeleidde. Reeds dadeiyk ln de ouver ture, hoewel enigszins aarzelend inge zet, trof ons de zuivere, doorzichtige klank van de strykers, terwijl de bla zers vooral opvielen in het koor „Ehre sei Gott". Een hoogtepunt was ook de begeleiding van de aria „Warum ent- brennen die Helden". Het koor zong zuiver en homogeen (enkele kleine onzuiverheden in het Adagio van koor 24 en in het Amen- koor), de inzetten waren goed en ook de uitspraak was verzorgd, al kon die hier en daar wat duidelijker zyn. Prach tig klonk het warme koor „O du, die Wonne verkündet in Zion" en het on rustige „Der Herde Gleich, vom Hirteij fern". Ook het machtige Halleluja-koor, met zyn opeenstapeling van klanken (In Engeland is het traditie, dat het pu bliek tydens dit koor staat) klonk goed, al was de begeleiding hier en daar ty sterk. Vermoedeiyk was vermoeidheid van de koorleden oorzaak, dat de laat ste koren af en toe wat mat klonken. Van de solisten blonken de sopraan Dina Otten en de bas Kees Deenik uit, Dina Otten heeft een mooie, zuivere stem, die vooral goed uitkwam, toen zé wat ingezongen was. De beroemde aria's „Er weidet seine Herde" en „Ich weiss, dass mein Erlöser lebet" vonden in haar een waardig vertolkster, al hadden ze nog iets warmer gekund. Kees Deenik viel op door zijn prach tige voordracht, met name in de aria's „Warum entbrennen die Heiden" en „Sie schailt, die Posaune". Helaas was hy in het lage register af en toe niet te horen, mogelijk een gevolg van de accoustiek. De kwartetten, vooral „Wie durch einen der Tod" klonken zeer ver zorgd, wel een bewijs, dat de solisten goed op eikaar ingesteld zyn. Het orgel begeleidde na enige aarzeling in de ouverture accuraat en volgzaam, de piano-begeleiding deed enigszins vreemd aan. De uitvoering stond onder leiding van Jan Kousemaker, die het geheel goed in zy'n hand heeft, en zyn bedoelingen goed aan de medewerkenden duidelijk weet te maken. Zoals in onB land gebruikelijk is, werd het werk in verkorte vorm in het Duits gezongen (Handel, die een groot deel van zyn leven in Engeland door bracht, schreef „Der Messias" op een Engelse tekst). De avond werd met een kort woord door de voorzitter en met gezamenlijk zingen van Ps. 75 1 ge opend, v. d. R.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1