I Op zoek naar een verdwenen gasboei ■Hoor Held I Oefen-elftal speelt tegen „Zeelandia". LOCOMOTIEF Wie droeg schuld aan de aanvaring? „Sonneheerdt" bestaat 25 jaar. Methode veranderde; doel bleef» De Ernst Sillem Hoeve als brandpunt. Blijvende spanning in 2e klasse B. i£ezers Rode Kruiscampagne te Mid delburg op 22 Mei-3 juni. RIJWIELEN Vrijdag 27 April 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina J Op kruistocht door de Zeeuwse wateren. III. Voor de scheepvaart is het van het grootste belang, dat de verschillende bakens op de juiste plaats aanwezig zijn. Wanneer dat niet het geval Is, kunnen daar de grootste ongelukken uit voortkomen. Op de Dinsdagmorgen, dat we met de R.P. 4 op weg waren van Wemeldinge naar het Zype, werd in de W7itte Tonnenvly een rode gasboei gemist. Dat betekende werk, want een gasboei vertegenwoordigt een waarde van ongeveer t 12.000 en Ls een onderzoek dus alleszins waard. Bovendien is het aanvaren en beschadigen van een baken stratbaar. Onmiddellijk werd via de mobilofoon en de centrale politiepost te Middel burg, het Loodswezen in Vlissingen op de noogte gebracht. Dat kon dan zo spoedig mogelijk zijn maatregelen tref fen. Verder viel er toen weinig anders te doen dan af te wachten. Waarschijn lijk was de boei verdwenen tengevolge van een aanvaring. Het betrokken schip zou daarvan wel de gevolgen vertonen, waarvan de politie nog wel zou horen. Inderdaad, toen we des avonds in Hansweert kwamen, bleek, dat er aan- giue was gedaan. De kapitein van een Belgische sleepboot was komen vertel len. dat zijn sleep twee Duitse sleep- sc.iepen) de boei had aangevaren. Deze boei was inmiddels aangespoeld in de haven van Stavenisse. De schipper van de sleepboot lag in de haven van Hansweert met zijn schip, terwijl de sleep halverwege de Vlake- brug in het kanaal lag. Voor de hand liggend was natuurlijk, dat men deze getuigen onmiddellijk ging horen. Eerst werd de sleepbootschipper aan de tand gevoeld. Uit zijn uiteenzetting bleek, dat de schipper van het sleep- schip, dat de aanvaring had gehad, de schuldige was. Bovendien, aldus de ver- klar.ng van de kapitein, was het al her haaldelijk misgegaan tijdens de reis van Holland naar Wemeldinge. Hij vertikte het dan ook om zonder loods verder te varen met deze Duitsers, die voor de eerste keer in de Zeeuwse wateren waren. DE STEM UIT DE BEDSTEE. Toen op weg naar de Duitse sleep- schepen. Eerst kostte het nogal moeite om aan boord te komen. Dat lukte echter. Toen kwam het er op aan, de schipper te vinden. Eerst voor op de boot geroepen en geklopt. Geen resul taat. Achter op de boot ging het beter. Daar bleek het hele personeel van de beide schepen, die naast elkaar lagen gemeerd, verenigd in een klein kajuitje. Alleen de schipper van het schip, dat de boei had aangevaren, was al naar bed. Uit de mededelingen, die zijn ma troos deed, bleek, dat de sleepboot was afgedreven door de wind en dat een aanvaring met de boei daardoor voor do Duitse boot onvermijdelijk was ge worden. Verder was alles goed gegaan. Veel overeenstemming was er niet met het relaas van de sleepbootkapitein. De kapitein van het sleepschip, die daarop uit zijn bed werd gehaald, bevestigde het verhaal van zijn ondergeschikte. Ook hij verklaarde zijn onschuld. Juist toen het gesprek even stokte mengde zich plotseling de schelle kijfstem van een vrouw in het gesprek, die ook nog eens kwam verklaren, dat men de boei absoluut niet kon hebben losgevaren. Het was de schippersvrouw, die reeds op bed lag en zich niet langer kon be heersen. Vanuit haar bed in het aan grenzende vertrek deed zij nog een duit in het zakje. Op de wand van het schip was nog een plek aanwijsbaar, waar wat verf was verdwenen. Mogelijk was dat tengevolge van de aanvaring ver dwenen, mogelijk ook niet. Met zeker heid viel echter niets te zeggen. Wel was er onderhand nog de mogelijkheid bijgekomen, dat een in de richting Hol land varende lege sleep de boei had aan- of overvaren en dat het ding was weggedreven. WAAR WAS DE BOEI? Het beste zou zijn de boei zelf nu eens aan een onderzoek te onderwerpen. Waarschijnlijk zou uit beschadigingen één en ander kunnen worden geconclu deerd. Dat zou dan de andere dag ge beuren, toen we op de Ooster-Schelde kruisten. Wij waren toen toch in de buurt van Stavenisse, waar de boei was aangedreven. Ook de „Vlissingen" van het Loodswezen en het betonningsvaar- tuig was in de buurt. Daar de „Vlissin gen" te groot was voor de haven van Stavenisse, ging het betonningsvaartuig naar binnen om de boei te halen. Ook een paar politiemannen gingen de wal op. Dat was echter vergeefse moeite, want hoe men ook keek in de haven, de boei was niet te vinden. Bij informatie bleek, dat de veerman de boei reeds naar buiten had gesleept. Voorshands was het echter nog een raadsel, waar het ding toen was gebleven. De oplos sing van dat raadsel kwam wat later via de mobilofoon. De boei was n.l. op gehaald door het betonningsvaartuig uit Bruinisse en lag in de haven van het Zijpe. Die middag hebben we de boei niet meer gezien. Wie haar had los gevaren was ook nog niet bekend. De politie speurt echter, tot ze de schuldige te pakken heeft. (Ingez. mededeling, adv.) De brand bij de Mijnhardtfabrieken te Zeist. Naar wij vernemen is de omvangrijke brand, welke in de nacht van 19 op 20 April heeft gewoed bij de Mijnhardt Pharmaceutische en Chemische Fabrie ken N.V. te Zeist niet ontstaan in het hoofdgebouw, maar in één der bij gebouwen. Het hoofdgebouw en het Laboratorium zijn volkomen intact ge bleven, zodat geen directe stagnatie in de aflevering van de Mijnhardt-produc- ten is ontstaan, alhoewel bij de brand veel verpakkingsmateriaal eto. verloren is gegaan. In Amsterdam is een bende smokke laars in verdovende middelen onschade lijk gemaakt. Er werden zes Nederlan ders gearresteerd en een partij van 600 ampullen morphine in beslag genomen. Het Christelijk Blindentehuis „Sonne heerdt" te Ermelo bestaat 25 jaar en de Ver. tot C'hr? itelQk Hulpbetoon aan Biloden 30 jaar. Op 25 Maart 1926 werd „Sonne heerdt" geopend met als bewoners 7 oudere blinden. Men wilde echter ook voor de jongere blinden iets doen door hen geschikte arbeid te doen verrichten en zo werd in 1928 een werkgelegenheid geopend met één stoelenmatter. In 1929 volgde de braille-drukkerij. In 1931 werd de werkgelegenheid uitgebreid (borstel-, mandenwerk etc.), in 1933 volgde verdere uitbreiding der werkver schaffing. De tegenwoordige direc teur, de heer J. Munnik, leidt ce stichting sedert 1934. Onder zijn lei ding werd „Sonneheerdt" tot wat het nu is een internaat met 61 in- wouenden, terwijl 13 gehuwden in het dorp Ermelo wonen. De stichting heeft nu verschillende goed ingerichte werkplaatsen, waar bij zijn ondergebracht de braille- drukkerij, weverij, manden-, mat ten-, stoelen-, borstelmakerij etc. Ook werden enkele blinden om geschoold en opgeleid tot stenotypist. Zij vinden hun werkgelegenheid op het kantoor van het tehuis. Al de<e mensen ontvangen loon en provisie, zo dat zij in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Het bestuur der vereniging heeft nog grootse plannen, want er is een lange r.ehtlij t van personen, die in dit tehuis moeten worden opgenomen. Er is voor het jubileum een commis sie ingesteld onder voorzitterschap van ds W. F. ten Kouwelaar uit Ede, die zich ten doel stelt gelden in te zamelen om deze plannen te ver wezenlijken, n.l. over te gaan tot uit breiding van het internaat en de werkplaatsen en het wegwerken van het tekort op de begroting. Officieel wordt het jubileum ge vierd met een gedenkavond in de Domkerk te Utrecht op 29 Mei a.s. 100 jaar C.J.M.V. (Van onze Utrechtse correspondent). Wie op de ochtend van Hemelvaartsdag in een vliegtuig boven het stadje Tiel kon cirkelen, zou een wonderlijk schouwspel beneden zich zien. Een drukke en bevlagde stad midden in een land met bloeiende boomgaarden en aan één zijde de brede rivier. En dan de kronkelwegen door de Betuwe overbezet met zingende jongelui, te voet, op de fiets of in autobussen naar Tlei oprukkend. Ook aan de waterzijde wordt de stad binnengedrongen. Veerboten vol voeren de groepen aan. Want het C.J.M.V. houdt Uier zijn bondsdag i Jeugd en bloesem, zo heeft de burge meester van Tiel alvast uitgeroepen, horen bij elkaar. In Mei naar 't midden van de Betuwe, dat houdt een belofte in! Zo zullen dan de duizenden optrekken om de feestdag mee te maken, die hen nog lang zal bijblijven. Nooit heelt Tiel zoveel jongvolk op zijn grondgebied ge zien. Voor de meeste jongeren zal het ook wel de eerste keer zijn, dat ze de „hoofdstad van de Betuwe" binnen trekken. Het C.J.M.V. heeft altijd in grotere steden bondsdag gehouden. De bondsdag in Tiel zal de 98ste al gemene vergadering van het C.J.M.V. wezen. Dit cijfer doet ons onwillekeurig denken aan de eeuwsamenkomst, die over twee jaar gehouden wordt. Sedert 1853 vervult het C.J.M.V. als interker kelijke organisatie .van orthodoxe jon geren zijn taak. Eigenlijk is het Verbond al ouder en viert het dit jaar zijn eeuwfeest. Want in 1851 werd te Amsterdam de chris telijke jongemannenvereniging „Excel sior" opgericht, een groep die nog be staat en die in het komend najaar zijn honderdste verjaardag hoopt te halen. „Excelsior" is het oudste protestantse jeugdwerk in Nederland. Zendingsdrang. Wat deden de jongeren, die bij „Ex celsior" waren aangesloten? In hoofd zaak verrichtten zij hetzelfde werk dat momenteel op de verenigingen en clubs gebeurt: in hun samenkomsten lag de Bijbel opengeslagen op tafel. Daaruit putten zij geestelijke kracht. Tot zover is alles eender. Maar dan merken wij na honderd jaar verschil op. De leden van „Excelsior" waren bezield van een geweldige zendingsdrang. De schatten, die zij zelf verworven hadden, door zich samen te buigen over de Hei lige Schrift, wilden ze ijlings doorgeven. Zo gebeurde het, dat jongens van 16, 17 jaar in het wildeweg aanbelden bij Amsterdammers om hun stadgenoten met de blijdschap van het Evangelie in kennis te brengen. In 1851 was er niet zoveel plezierigs in de wereld voor „de gewone man". Wij kennen het verhaal van de slavernij waarin de 19e eeuwse arbeider ver keerde. In deze nood bleef de kerk achterwegeToen waren het de leden van een christelijke jongelings vereniging, die de vreugde van het ge loof in Christus op anderen trachtten over te brengen. Deze zendingsdrang was typerend voor de periode na het réveil. De hon derden bezoeken van „Excelsior" heb ben hun nut gehad. De eeuwigheid zal dat nader uitwijzen! Zo ging het honderd jaar geleden en toen in 1853 de landelijke organisatie ontstond, welke tegenwoordig C.J.M.V. heet, ging men daarin aanvankelijk op dezelfde manier te werk. Ziekendienst. Tegenwoordig gaat men als lid van het C.J-M.V. niet meer op evangelisatie- bezoek, althans niet op de manier van 1851. Maar de zendingsdrang is niet weggevaagd. Dit blijkt wel uit de grote aandacht, welke de hele eeuw door (en op 't ogenblik ook) aan de zending werd besteed. Uit het C.J.M.V. zijn trouwens tientallen zendingsmensen voortgekomen en de contacten met ge lijkgerichte organisaties in 76 landen, waaronder de gebieden met jonge chris tenkerken, houden dat zendingsvuur als vanzelf warm. Een sprekende evangelisatiemethode van dit ogenblik is binnen de kring van het C.J.M.V. de ziekendienst. In deze (Ingez. mededeling, advert.) Rollen Marle 42 ets. 1) FEUILLETON door G. P. BAKKER. HOOFDSTUK I. In het begin van Juni van het jaar 1631 woonde Gustaaf Adolf, koning van Zweden in het Stadsslot te Pot;- dam, waar hy in 1620 de hand had ge kregen van Maria Eleonore, prinses van Brandenburg, zuster van de keur vorst Georg Wilhelm. Voor zijn 15.000 Zweden had hij buiten de wallen een ruime leger plaats laten inrichten en te midden der vrolijk in de zon glanzende witte tenten lag bij de Brauhausburg de grote koninklijke veldtent, waarop de Zweedse banier, het gele kruis op het blauwe veld, de achtste Juni fleurig wapperde in de frisse ochtendwind. De koning bevond zich in volle wa penrusting in zijn ontvangvertrek, de gevederde helm stond op een tafel naast hem. Zijn open gezicht nad diepe rimpels, zijn hoog voorhoofd was gefronst, zijn blauwe ogen staar den in de ruimte. Zoals hij daar stond leek hij ouder dan Van Dijk hem heeft geschilderd met zijn trouwhar tig gelaat, helderblauwe ogen, kori- krullend lichtblond haar, snor en puntbaard. Een krachtige vriende lijke figuur, een echte zoon van Zwe den. Toen keek hy naar de beide jonge mensen die binnenkwamen, naar de knappe forse jongeman, nog groter dan hij zelf en naar de slanke don kere jonge vrouw, vol kracht en gra tie. Een glimlach verscheen op zyn gezicht als een zonnestraal op een re genachtige Aprilmorgen. „Het schijnt mij", zei Gustaaf Adolf terwijl hy het jonge paar op lettend bekeek „dat alle hinderpalen uit de weg zijn geruimd. Mijn dap pere overste en mijn bekoorlijke nicht hebben elkander weer gevon den. Het afscheid in Mei leek me ook te droevig om voor lange tijd te kun nen zijn." „Sire", antwoordde de jonge man, „ik kom Uwe Majesteit mijn ontslag vragen. We gaan trouwen en verlan gen samen naar een rustig leven. We hebben het plan opgevat eerst naar Nederland te gaan en dan naar Hon garije, waar, zoals Uwe Majesteit weet, de prinses bezittingen heeft." „Gelukkige mensen", was het ant woord. „Ook ik verlang naar eon kalm bestaan aan de zijde van mijn lieve vrouw. Maar voor ons vorsten is dat niet weggelegd. En thans? Het is vechten of vernietigd worden. Het spijt mij, overste Saxon, dat je mij verlaat, nu ik trouwe vrienden zo bitter nodig heb." In de blik van de koning las Saxon een stil verwijt. Het bloed steeg hem naar de wangen. Zijn verloofde, Ma rion prinses Von Ebertot zu Quet- schen, keek hem tersluiks aan. „Het is een moeilijke tijd voor mij", vervolgde de koning. „Maagdenburg js gevr - -n. Mijn tegenstander Graaf Tilly, de opperbevelhebber van kei zer Ferdinand II is een bekwaam veldheer, die nog nooit een slag heeft verloren. Het leger der keizerlijken is sterker dan het mijne. Noch mijn zwager Georg Wilhelm, keurvorst van Brandenburg, noch Johan Georg, de keurvorst van Saksen, hebben mijn zijde gekozen. Zelfs heeft mijn zwa ger mij aangezegd Spandau te ver laten en myn troepen terug te trek ken. De soldaten worden opstandig. Zij hebben de laatste tijd niet te veel soldy gehad. Ik heb geldgebrek. De opbrengst van de Zweedse kopermij nen van dit jaar heb ik reeds in Ham burg verkocht. De republiek der Ze ven Provinciën zendt mij geen hulp, ofschoon Zweedse en Hollandse be langen meer en meer hand In hand gaan en beide landen, als ik overwin, grote mogendheden zullen worden Nu reeds heb ik ambachtslieden en bouwmeesters uit Nederland laten komen en de Amsterdammers begin nen belang te stellen in onze nijver heid. Nederland en Zweden zijn de grote toekomststaten. Jonge Zweedse edelen studeren in Leiden, Groningen en elders. Wel vechten veel Hollan ders in de Zweedse gelederen omdat ze voelen voor onze rechtvaardige zaak, maar de heren Staten zenden mij geen leger; rooskleurig ls de toestand allerminst." Saxon keek Marion en Marion keek Saxon aan. „En nu wil een van myn beste oversten mij verlaten. Mijn bondge noot nog wel. Je weet dat ik je zo noemde, toen je in Mei myn zijde keos." (Wordt vervolgd.) organisatie werkt men met lectuur, film- en toneelvoorstellingen, corres pondentie en bezoek onder jeugdige zieken. De ziekendienst heeft een eigen orgaan, ,,'t Duikelaartje", dat graag gelezen wordt. Het doel van de dienst is het isolement, waarin chronisch zieke jongeren verkeren, te verbreken. Een prachtig werk, dat eigenlijk nog moet uitgroeien, want het wordt nog maar in enkele grote steden verricht. Een uitvloeisel van die zendingsdrang is stellig ook al die arbeid, welke in vroegere jaren ln de naam van Christus werd gedaan voor anderen. Na de vorige wereldoorlog bracht het C.J.M.V. tien jaar achtereen 3',2 duizend gulden bijeen ten behoeve van de Hongaarse jongeren. Toen veel C.J.M.V.'ers als militair in Indonesië vertoefden, bracht het Ver bond f 150.000.op om die leden en natuurlijk ook anderen met correspon dentie, lectuur en pakjes te voorzien. Momenteel maakt het C.J.M.V. zich druk voor de bibliotheken van de mili taire clubhuizen, die van splinternieuwe boeken worden voorzien. De Hoeve 25 jaar. Toen „Excelsior" ontstond, bracht deze vereniging niet alleen een geeste lijke oefening maar ook een ontspanning voor de leden. Die ontspanning heeft in het C.J.M.V.-werk een grote plaats gekregen. Natuurlijk niet een over heersende plaats. Alleen de Bijbel over heerst in het Verbond. Maar wat in 1851 toevallig aan ontspanning werd verkregen, dat wordt honderd jaar later met opzet verkregen. Van die ontspanning in echt christe lijke geest hebben we iets mogen zien tijdens een week-end, ons door het C.J.M.V. aangeboden op de Ernst Sillem Hoeve te Lage Vuursche, brandpunt van het Verbond. Wat wij daar zagen doen door C.J.M.V.-groepen uit verschillende plaatsen, leent zich eenvoudig niet voor een weergave omdat men de sfeer moet kennen om een recht verslag te kunnen geven. Die echt christelijke sfeer, waar in de uitbundige vreugde onmiddellijk volgen kan op het ernstig woord, kenmerkend voor de „Hoeve". Dat blijkt wel uit het getuigenis van duizenden, die als conferentiegasten of als vacan tiegangers de Hoeve aandeden. Al 25 jaar duurt dit permanente Verbondsfeest. Week aan week stromen de jongeren naar Lage Vuursche om er een week-end door te brengen. Samen zingen, samen spelen, samen bidden, Oase voor degenen, die op de gang door hun dagelijks leven verkwikt worden door het verblijf alhier. Dominé P. Veen, de bejaarde ere voorzitter van het C.J.M.V., die het bestuur van de Hoeve presideert, heeft ons het een en ander verteld over het ontstaan van deze wonderlijke onmis bare plek in het verbondsleven. Wij komen daar nader op terug. Maar wij wilden niet verzuimen melding te maken van het zilveren feest der Hoeve. Want wanneer op de Hemelvaartsdag de veilinghallen te Tiel zullen uit puilen van christenjongeren, dan zullen zij niet alleen verblijd zijn over het feit, dat hun werk in alle eenvoudigheid honderd jaar geleden een begin had, maar zij zullen ook dankbaar denken aan de Ernst Sillem Hoeve, die nu al 25 jaar een onmisbare plaats ln het C.J.M.V.-werk inneemt. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. Na de selectie-wedstrijd in Terneu- zen ls de keuze-commissie, zoals gemeld, erin geslaagd een oefen-elftal samen te stellen, dat van het officiële Zeeuwse elftal, dat straks tegen de andere pro vincies zal moeten uitkomen, niet veel zal afwijken. Met de door ons reeds naar voren gebrachte doelman de Nooyer en 2 trapvaste backs heeft dit elftal een goede achterhoede, terwijl de ongetwij feld snelle midden-linie zowel veel ver dedigend als opbouwend werk zal kun nen doen. Bovenal heeft dit elftal een aanval, die zeker in staat zal zijn voor de nodige doelpunten te zorgen. Midvoor la Grand heeft, vooral onder de Zater dag-voetballers, een Zeeuwse reputatie en vormt met Lindenbergh, die zich hier beslist beter zal kunnen ontplooien dan in zijn eigen vereniging, en Loböe- zoo een gevaarlijke speerpunt voor de verdediging der tegenstanders. Dat zy aan het werk kunnen blijven daarvoor zullen de beide buiten-spelers wel zor gen. Ie KLASSE. V.C.K. I—Krabbendjjke I. Ofschoon het niet de gewoonte is dat indien een Zeeuws-elftal moet spelen, er ook nog wedstrijden in de le klasse doorgaan is hiervan afgeweken op ver zoek van V.C.K. en Krabbendijke. De thuis-club heeft zich de laatste tijd goed getraind en de gasten zullen zich na het gelijke spel van enkele weken ge leden niet rustig voelen. Zy hebben daar dan ook alle reden voor omdat de moge lijkheid niet is uitgesloten dat de gast heren met de overwinning gaan schui ven. 2e KLASSE A. Nieuwland IMevo I. Nieuwland heeft in de aflopende com petitie nog niet veel groots gepresteerd en zal daartoe tegen Mevo ook niet ln staat zijn. Mevo maakt daardoor een kans tijdelijk de 2e plaats te bezetten. 2e KLASSE B. Kapelle II—Krabben dijke U; Rillandia II—Mevo II; Kloe tinge IIWolphaartsdyk II. De vorige week uitgestelde wedstrijd tussen Kapelle en Krabbendijke zal nu doorgaan. Deze week van uitstel kan voor de jongens van Krabbendijke maar een aansporing meer geweest zijn om zeker geen risico te lopen en daardoor hun kroon te verliezen. Te meer omdat Rillandia het veel gemakkelijker krijgt en Mevo geen schijn van kans zal geven. Kloetinge zal tegen Wolphaartsdijk om de 4e plaats moeten vechten, waarin zij echter de meeste kans hebben om de overwinning thuis te houden. 2e KLASSE C. V.S.C. I—R.C.S. I; Serooskerke II's-H. Arendskerke H; Nieuwdorp IIDe Meeuwen I. Nu Arnemuiden II is uitgespeeld zal 's-H. Arendskerke zijn programma, dat nog maar 2 wedstrijden bedraagt, even eens moeten afwerken. Tegen Seroos kerke zullen zij hun kansen niet laten ontglippen om zodoende het punten-aan- tal van hun rivalen weer dichter te be naderen. Nieuwdorp kan zijn positie te gen de Meeuwen enigszins verbeteren in tegenstelling tot V.S.C. dat na de wedstrijd tegen R.C.S. wel een nederlaag meer zal moeten inboeken. 2e KLASSE D. A.Z.V.V. I—Spui I. Ofschoon een ieder dacht dat de wed strijden in deze klasse waren afgelopen, yrypsn naar els psn^, Boeken voor Rusthuizen. Op 30 Januari j.l. werd bij besluit van het algemeen bestuur der Stichting „Rusthuizen Walcheren", een culturele commissie ingesteld. De commissie stelt zich o.a. ten doel de lectuurverspreiding onder de chro nische zieken, hulpbehoevenden en ouden van dagen in de tehuizen van de Stichting. Volledige aankoop van nieuwe lectuur zou ons voor enorme kosten komen te staan, waarom bij ons de idee opkwam een beroep te doen op diegenen, die mogelijk bereid zouden zijn één of meer boeken af te staan voor ons streven om hen, welke dikwijls zoveel lijden, enige leniging in hun nood te schenken. Gebleken is, dat vooral ingebonden tijdschriften en boeken van schrijvers als Pennings e.a. de bijzondere belang stelling van de verpleegden en verzorg den der tehuizen hebben. Voor de jongere chronische zieken is uiteraard ook de moderne en nieuwste lectuur van harte welkom. Toezending van lectuur wordt gaarne ingewacht op het Bureau van de Stich ting „Rusthuizen Walcheren", Molstraat 2 te Middelburg. Wij zeggen U, bij voorbaat, namens onze zieken en verzorgden van harte dank. De Culturele commissie van de Stichting „Rusthuizen Walcheren", Mr J. D, VINK, voorzitter. M, L. ALMEKINDERS, secretaris. zal er toch nog één wedstrijd moeten worden. Immers door het uit komen met een ongerechtigde speler ls door het K.N.V.B.-bestuur afd. Zeeland de op 9 September 1930 gespeelde wed strijd A.Z.V.V. ISpul I, welke eindigde in een 81 overwinning voor Spui, on geldig verklaard. In de ranglijst zal deze wedstrijd echter geen wijziging brengen omdat AZ.-V.V. het niet zal kunnen ver hinderen dat Spui met de volle bult naar huis zal gaan. 2e KLASSE E. Hoek HZaamslag II. Na zijn overwinning tegen Kloetinge UI zal het Hoek niet gelukken ook tegen Zaamslag met de eer te gaan strijken. En zó is de stand t In een vergadering van de aid. Mid delburg van het Ned. Rode Kruis, die onder leiding stond van mr J. M. Pilaar, en Woensdagavond gehouden werd ln de bovenzaal van de Schouwburg, is het centraio campagnecomité met de ver schillende commissies voor de van 22 Mei tot 8 Juni te houden Rode Kruis- campagne 1951 geïnstalleerd. Mr Pilaar wees er in zijn openings woord op, dat, hoewel de Rode Kruis- collectes de laatste jaren in Middelburg zeker meer opbrachten dan andere col lectes, de opbrengst hoger zal moeten worden, wil het Rode Kruis zijn taken kunnen blijven vervulien. Een door het hoofdbestuur van het Rode Kruis enige jaren geleden ontworpen inzamelings systeem heeft uitstekende resultaten op geleverd, getuige ook de acties van het vorige jaar in Vlissingen en Goes. Nu dit jaar ook Terneuzen en Axel een soortgelijke actie gaan organiseren, wil Middelburg zeker niet acnlerblijven. Het hoofdbestuurslid, de heer J. D. VisserSmits uit Den Haag, gaf daarna een uiteenzetting van de technische kant dér campagne. Het vorige jaar or ganiseerden 46 Rode Kruisafdelingen een campagne en dit jaar zijn er reeds meer dan 135. Indien iedere Nederlander per week één cent zou geven, kan het Rode Kruis al zijn werk blijven doen. De bedoeling van de te houden acties is niet allereerst zoveel mogelijk geld bin nen te krijgen, maar de Rode Kruisge- dachte meer ingang te doen vinden. De giften zullen dan vanzelf vloeien. De heer VisserSmits wees op enige spe ciale taken van het Rode Kruis als de bloedtransfusiedienst, de hoornvlies transplantatie-centra, de moeöermelk- dienst, de bescherming der bevolking in tijden van rampspoed en gevaar (ram- pendepöts) enz. De laatste maanden be taalde het Rode Kruis alleen al ca. zes ton voor hulp aan Ambon, aan Nieuw Guinea, onze militairen op Korea enz. Daarna werden uit de aanwezigen enige commissies gevormd, die de actie zullen voorbereiden. In de commissie pu bliciteit kregen zitting de heren R. v. d. Velde, voorz., G. Ballintyn, N. J. Kar- hof, J. Oltholf, J. J. Tevel, H. G. C. G. Wöhler. Commissie opleiding werk- (st)ers en bijeenkomsten de heren B. Jacobsen (voorz.), P. J. C. Castenmiller, C. v. Hoek. Commissie voor de admini stratie de heren Chr. de Bruin, voorz., J. Germing, J. P. v. 'tHof, S. Simonse. Commissie inzameling grote bijdragen en speciale giften de heren L. J. v. 't Wesiende, voorz., A. S. de Jonge, L. A. Schenk. Commissie inzameling woonwij ken en zakenkwartieren de dames mevr. A. BattenPaarlberg en mevr. E. W. Strubbe—v. Veen en de heren C. W. Visser, voorz., W. P. J. Baars, I. M. v. Houte, S. A. Versluijs. Commissie inza meling personeelsbijdragen ir L. G. H. M. van Gooi, P, Meliefste, G. J. Rynten Jr, B. L. C. Scheers. Voorlopig voorzit ter van het centrale comité is ir T. Michielsen. Tenslotte volgde een uitvoerige be spreking over allerlei vragen i.v.m. de organisatie van de actie. le Klasse. Nieuwdorp I 18 14 2 2 30 Arnemuiden I 16 11 3 2 25 Kloetinge I 16 9 4 3 22 Kapelle I 17 8 3 6 19 Rillandia I 18 8 3 7 19 Krabbendyke I 16 7 1 8 15 Wemeldinge I 17 4 6 7 14 V.C.K. I 16 4 4 8 12 Colijnspl. Boys I 18 3 3 12 9 Wolphaartsdijk I 18 1 3 14 5 2e Klasse A. Serooskerke I 15 9 5 1 23 Veere I 15 7 3 5 17 Wissenkerke I 16 6 5 5 17 Kats I 16 8 1 7 17 Mevo 1 13 5 5 3 15 's-H. H.Kinderen I 16 5 5 6 15 S.V.D. I 16 5 4 7 14 Bevelanders I 16 4 6 6 14 Nieuwland I 15 3 0 12 6 2e Klasse B. Krabbendijke II 16 12 1 3 25 Rillandia II 17 11 3 3 25 Kloetinge II 14 11 0 3 22 Wolphaartsdijk II 17 11 0 6 22 Colijnspl. Boys 11 17 6 4 7 16 Kapelle II 16 7 1 8 15 Wemeldinge II 18 6 1 11 13 Bevelanders II 16 5 0 11 10 Veere 11 15 2 3 10 7 Mevo II 14 1 3 10 5 2e Klasse O. Arnemuiden II 16 14 1 1 29 's-H. Arendskerke II 14 12 1 1 25 V.C.K. II 12 7 1 4 15 R.C.S. I 11 5 2 4 12 Nieuwdorp II 15 6 0 9 12 Serooskerke II 12 4 1 7 9 Meeuwen I 14 4 0 10 V.S.C. I 12 3 1 8 7 Nieuwland II 14 1 1 12 3 2e Klasse E. Driewegen II 13 11 0 2 22 Spui II 14 9 1 4 19 Zaamslag II 13 9 0 4 18 Tern. Boys II 13 8 2 3 1$ Hoek II 12 7 1 4 1? Zaamslag III 13 2 1 10 5 De Beren II 13 1 2 10 4 Kloetinge III - 11 0 1 10 1 Hoek speelt nederlaagwedstrijden. Door de Hoekse sportvereniging zal een nederlaagserie worden ge houden waarvoor zich elf verenigin gen hebben aangemeld. De eerste wedstrijd wordt gespeeld op 3 Mei. Het programma ziet er als volgt uit: 3 Mei: Hoek 1P.S.K. (Philippine). 5 Mei: Hoek 1Spui 1. 12 Mei: Hoek 1Terneuzense Boys 1. 14 Mei: Hoek 1Wolfaartsdijk 1. 19 Mei: Hoek 1Krabbendijke 1. 26 Mei: Hoek 1Terneuzen II. 2 Juni: Hoek 1Biervliet 1. 9 Juni: Hoek 1Kruiningen 1. 16 Juni: Hoek 1—Sluiskil I. 23 Juni: Hoek 1Kloetinge 1. 30 Juni: Hoek 1Wemeldinge 1. Het aanvangsuur van alle wed strijden is vastgesteld op 4.30 uur. Wedstrijden welke door onvoorziene omstandigheden (weersgesteldheid enz.) worden afgelast, zullen door het Bestuur der Hoekse Sportvereniging nader worden vastgesteld. (Ingez. mededeling, advert.) Sill Min L. v. EENEflNAAM - GOES Middelburgssstr. 16 22, Tel. 2816 Jaarvergadering Mij van Nijverheid en Handel. Het departement Zeeland van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft Woensdag in hotel „De Nieuwe Doelen" te Middelburg zijn jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden. In plaats van ir M. de Vink, die als bestuurslid aftrad en niet herkiesbaar was, werd tot voorzitter gekozen de tegenwoor dige penningmeester, de heer D. F. P. Hoegen, terwijl het bestuur werd aan gevuld met ir C. A. L. Horstmann te Sas van Gent. Voor de door hem gedu rende de afgelopen jaren gegeven leiding kreeg ir de Vink de hulde in ontvangst te nemen zowel van zijn opvolger als van het lid van verdienste, de heer W. Berdenis van Berlekom. De nieuwe voorzitter kon daarbij mededelen, dat ir de Vink zijn krachten aan de Mij. zal kunnen blijven wijden in een nog hogere functie, daar hij in de komende jaar vergadering van de Mij. te Arnhem tot hoofdbestuurslid zal worden benoemd. Aan de na de vergadering gehouden lunch hield ir J. P. Berdenis van Berle kom een causerie over de geschiedenis en de inrichting van The Vitrite Works, waarheen het gezelschap later in de middag een excursie maakte.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 5