Prins Bernhard op weg naar Nederland* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Resultaten van zijn reis reeds merkbaar* Waardige nationale herdenking op 4 Mei* SNIPPER NIEUWSk Driejarig kind verbrand in Amsterdam. H. M Koningin Juliana verjaart Maandag. DE SCHAKEL VAN DE TIJD. Herdenking van de bevrijding in Middelburgs Nieuwe Kerk* Radioprogramma Nationale Feestdag thans bekend. Concentratie van gasbedrijven van Middelburg, Viissingen en Goes* Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren I Viissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, MiddelburgKorte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 23471 Terneu- zenDijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1830 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Ka bonter» 10 ct per woord VRIJDAG 27 APRIL 1931 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. <5. Feltz, Middelburg; Ds A Gruppen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Viissingen; J. 8. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. {Saterdag: Zon op 5.18 u., onder 19.58 u. Maan op 2.54 u., onder 10.50 u. L.K. 13.17 u. Hoogwater op Zaterdag 28 April: Viissingen: 6.50 u. 1.86 m., 19.20 U. 1.50 m. Terneuzen: 7.19 u. 2.07 m., 19.51 u. 1.72 m. Wemeldinge: 8.29 u. 1.62 m., 20.59 u. 1.28 m. Zierikzee: 8.11 u. 1.42 m., 20.38 u. 1.08 m. Indonesië streeft naar lossere betrekkingen met Nederland. Regeringsprogram van nieuwe regering. President Soekarno heeft gisteravond de samenstelling van een nieuwe Indo- nesiche regering bekend gemaakt. In dit kabinet, dat 20 ministers omvat, zal de heer Soekiman als premier en de heer Soewirjo ais vice-premier optreden. Soekiman behoort tot de Masjoemi en Soewirjo tot de Partai National Indo nesia. Het programma van de regering Soe kiman bevat de volgende zes punten: 1. De veiligheid: Het nemen van krachtige maatregelen om rust en orde te verzekeren, zoals het in een rechts staat past. Het vervolmaken van de organisatie der machtsinstellingen van de staat. 2. De welvaart: Het ontwerpen en uit voeren van een nationaal welvaartsplan op korte termijn. Vernieuwing van de agrarische wetten. Het inschakelen van oud-strijders bij de opbouw. 3. De organisatie van de staat: Re organisatie der constituante op korte termijn. Bespoediging van de autonomie van de Daerah's. 4. De arbeid: het uitvaardigen van wetten inzake a) erkenning van ar beidsorganisaties, b) een collectieve arbeidsovereenkomst, e) vaststelling van minimum-lonen, d) beslechting van arbeidsgeschillen. 5. Buitenlandse Zaken: Het voeren van een onafhankelijke, actieve buiten landse politiek, die gericht is op vrede. Het omvormen van de betrekkingen tussen Indonesia en Nederland, geba seerd op het Unie-statuut, tot normale betrekkingen, gebaseerd op een normaal Internationaal verdrag. Het bespoedigen van de herziening der R.T.C.-overeen- komsten. Het nietig doen verklaren van die overeenkomsten, die duidelijk nade lig zijn voor land en volk. 6. Irian: Het zo spoedig mogeljjk In voegen van Westolrian in het grond gebied van Indonesië. Prins Bernhard heelt gisteren zijn „Goodwill-rels" door Zuid-Amerika be ëindigd. Na Uruquay, Argentinië en Chili te hebben bezocht ls de Prins gistermiddag uitgeleide gedaan door president Peron en zjjn echtgenote, uit Buenos Aires naar Nederland vertrokken. Vlak voordat do Prins vertrok wer den hem verschillende vragen gesteld. Op de vraag: „Is u van mening dat de tweede, door u gemaakte „goodwill- reis" naar Zuid-Amerika, in grote trek ken heeft voldaan aan de door de re gering hiervan gekoesterde verwachtin gen", antwoordde hij dat z.i. dit bezoek ons land in Zuid-Amerika een paar stappen vooruit heeft gebracht. De ma nier waarop de Nederlandse handel en industrie dit bezoek daadwerkelijk zul len opvolgen zal echter voor de blijven de waarde van deze reis van wezenlijk belang zijn". De reeks reizen naar Zuid-Ameri kaanse landen diende volgens de Prins te worden voortgezet „Ik zie Zuid-Amerika als een reeds te lang door Nederland verwaarloosd werelddeel, waar zeer grote mogelijk heden liggen, die wij zo krachtig mo gelijk zullen moeten uitbuiten. Het ver krijgen van vaste voet op de Zuid- Amerikaanse markt kan voor Neder land van onschatbare waarde zijn. Ge zien de Zuid-Amerikaanse mentaliteit is hiertoe een voorafgaand persoonlijk contact volstrekt noodzakelijk". Geen betere „goodwill-ambassadeur". De particulier secretaris van de Prins, dr F. R. de Graaf f, verklaarde o.a.: „Het staat voor mij vast dat Neder land geen betere „goodwill-ambassa deur" heeft of ooit zal krijgen dan Prins Bernhard. De Prins wist, of het nu een officiële ontvangst, een lunch bij een burgemeester, of een bespreking met Om 8 uur 2 minuten volkomen stilte* Ook dit jaar zal de 4e Mei weer In het teken staan van de Nationale her denking van alle doden, die voor de be vrijding van ons land gevallen zijn. Door de landelijke .Stichting Nationale Her denking wordt op die dag des middags om 3 uur weer een bijeenkomst gehou den in de Ridderzaal, waarvoor velen uit het gehele land zijn uitgenodigd. De bijeenkomst zal worden geopend door prof. mr R. Kranenburg, voorzit ter van de Eerste Kamer. De herdenkingsrede wordt dit jaar uitgesproken door mr G. J. van Heu- ven Goedhart, hoge commissaris van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen. De Nederlandse Radio Unie zal van deze plechtigheid een radiouitzending verzorgen. Van vele zijden werd alle medewer king toegezegd tot het verkrijgen van een waardige herdenking. De Ned. Spoorwegen zullen, evenals vorige ja ren het treinverkeer van des avonds 8 uur tot twee minuten over acht stop zetten. Van de grote transportbonden werd eveneens medewerking verkregen voor het betrachten van twee minuten stilte. Bedrijfs-Horeca heeft geadviseerd de eafé's van 7 uur tot 9 uur des avonds gesloten te houden, tenzij plaatselijke omstandigheden een andere regeling wenselijk maken. De Ned. Bioscoopbond verzocht haar leden de bioscopen die avond te sluiten. IN MIDDELBURG. De Stichting 1940'45, die in Middel burg de herdenking organiseert, ver zoekt de ingezetenen vanaf 6 uur des avonds de vlaggen halfstok te hangen. Om 7.30 uur zal een zgn. „Stille om- Arii De Britse premier, Clement Attlee, is gisteren uit het ziekenhuis ontslagen waar hij sedert 21 Maart werd ver pleegd voor een darmzweer. Er zijn besprekingen gaande om de troonsbe stijging van Prins Boudewijn van België niet begin September, zoals vorig jaar werd overeengekomen, maar op 21 Juli plaate te doen vinden. Richard Stokes is benoemd tot Lord Zegelbewaarder der Engelse regering. Hij zal een nieuw departement van grondstoffen in be heer krijgen. De 38e bijeenkomst der plaatsvervangers in Parijs duurde gis teren 40 minuten. „Geen vooruitgang". De West-Duitse Bondsdag heeft er bezwaar tegen gemaakt dat de Bonds dag niet in de gelegenheid is de door de geallieerden opgeiegde bezettings- kosten te controlren, Drie bijna ge reed zijnde noodscholen in Rotterdam zfjn gisteren geheel uitgebrand toen door het onbeheerd laten staan van een benzinelamp een pot mastiek vlam vat te. De Groningse verpleegster, die er schuldig aan was dat bij een operatie een chirurg een dosis vergift toediende aan een 16-jarig meisje, waarop dit on middellijk daarop overleed, is veroor deeld tot 4 dagen gevangenisstraf voor waardelijk. in de bollenstreek is het een en al bloem: narcissen, hyacinthen en de vroege tulpen staan in voile bloei. Met de „Castei Bianco" vertrokken gisteren 10UU Nederlandse emigranten uit Rotterdam naar Canada. Bij Sit- tard is een vereniging opgericht, die het prijskraaien voor Krieihaantjes beoefent. Het winnende naantje van de laatste wedstrijd kraaide in 20 minuten 99 keer. Tot nog toe een record. De dader van de roofoverval op de directeur van de melkfabriek te Ruybergen, J. P. B. uit Steenbergen, is veroordeeld tot twee jaar en drie maanden gevangenisstraf. gang" worden gehouden, die begint bij de loods bij de Hooge Brug, men gaat dan gezamenlijk naar de Algemene Be graafplaats waar een eenvoudige hulde wordt gebracht. Iedere deelnemer wordt verzocht zo veel mogelijk losse bloemen mee te brengen. Er zullen geen toe spraken worden gehouden. De tocht zal verlopen in volkomen stilzwijgen en zon der vlag of vaandel. Van 7.45 uur tot 30 seconden voor 8 uur zal de klok van de Oostkerk worden geluid evenais die der R.K. Kerk, Om 8 uur precies zal men op de begraaf plaats een volkomen stilte in acht ne men, aangegeven door een hoornsignaai. Daarna zal met begeleiding van „Onda" het zesde couplet van het Wilhelmus worden gezongen. Na de plechtigheid op de Algemene Begraafplaats begeeft men zich geza menlijk naar de Dam waar om onge veer 8.30 uur een herdenkingsdienst zal aanvangen. CHINEZEN STOTEN DOOR NAAR SEOEL. De Chinezen hebben gisteren hun he vige aanvallen tegen de geallieerde stel lingen in het Westen hervat, waarbij zij op verscheidene plaatsen zijn doorge broken en de geallieerde linie enkele kilometers achteruit gedrongen hebben. Volgens berichten van het hoofdkwar tier van het achtste leger stoten de Chi nezen door naar Seoel. Een woordvoerder van de Amerikaan se delegatie bij de Verenigde Naties heeft Woensdagavond te Lake Success medegedeeld dat het buiten kijf is dat, indien de Chinese communisten „hevi ge luchtaanvallen" boven Korea zouden uitvoeren, hun bases in China zelf door vliegtuigen der Verenigde Naties zullen worden gebombardeerd. De woordvoerder zeide dat deze aan gelegenheid te Washington door de Amerikaanse onder-minister voor Bui tenlandse Zaken Rusk was besproken met de diplomatieke vertegenwoordigers der veertien staten, die strijdkrachten in Korea hebben. Dr Tsjo Pjoeng Ok, de Zuidkoreaanse minister van Binnenlandse Zaken, is af getreden. Hfj was verantwoordelijk voor de massa-executies. een president betrof, steeds onfeilbaar de juiste toon te treffen". Concrete resultaten werden er ook bereikt volgens dr De Graaff. Hij ver telde het volgende „Concrete resulta ten werden reeds voorzien voor de Prins zijn reis aanving. Er is evenwel geen sprake van dat op bepaalde uren vastgestelde besprekingen zijn gehou den, waarop deze zaken werden behan deld. Het is interessant de Prins gade te slaan, wanneer hij de voorgenomen punten aanroert. Tijdens het dessert van een officieel diner, onder het spelen van dansmuziek, gedurende een rit bo ven op een postkoets of op de weg naar een kranslegging wordt plotseling een minister of president de vraag gesteld hoe of het zit met een bepaald contract, met invoervergunningen, mogelijkheden voor immigratie van Nederlanders enz. Dit alles zijn niet zo maar losse vragen. Ze zijn tevoren in Nederland terdege bestudeerd. Dit alles werpt zowel op zakelijk ge bied als bij het tot stand brengen van „goodwill" voor Nederland terdege re sultaten af. Wilt u een voorbeeld? Een Nederlandse zakenman heeft mij mede gedeeld dat hij, sinds het bezoek van Prins Bernhard, in alle Chileense rege ringskantoren drie maal zo snel binnen komt ais voordien". Zonder twijfel is de kennis van het Spaans de Prins zeer te stade gekomen. Dat hij elk gesprek in het Spaans kon voeren heeft diepe indruk gemaakt. KONIGIN BEZOCHT BRIELSE MAAS. Koningin Juliaan heeft gisteren een bezoek gebracht aan de grote Water- staatwerken, die de laatste jaren zijn aangelegd in en rond Botlek en Brielse Maas, bekend als de afdamming van de Brielse Maas, waardoor men tussen de eilanden Rozenburg en Voorne-Putten gaat beschikken over een zoetwater reservoir, wat vooral voor de land- en tuinbouw van het grootste belang is. In het monument op de Afsluitdijk van de Brielse Maas te Oostvoorne metselde H.M. een oorkonde in. Voor de dorpen Spijkenisse, Oostvoorne en Rozenburg was het een ware Koninginnedag. Al- lerwege was de belangstelling voor de vorstin groot en werd zij luide bejubeld. Juist toen H.M.'in het gemeentehuis te Rozenburg vertoefde kreeg men daar Buenos Aires aan de lijn. Prins Bern hard belde zijn echtgenote op, twee uur voordat hij naar- Nederland vertrok. Export van agrarische producten naar West-Duitsland hervat. De export naar West-Duitsland van bepaalde agrarische producten is thans krachtens afkondiging in de Dpitse staatscourant, mogelijk geworden, door dat de hiervoor benodigde deviezen aan Duitse importeurs beschikbaar zullen worden gesteld. De hervatting van de uitvoer van ge zouten haring tot 'n bedrag van 100.000 dollar, boomkwekerijproducten 50.000 dollar, stekken en kasplanten 25.000 dollar, snijbloemen 100.000 dollar, ca caoboter en cacaopoeder 140.000 dollar, gepelde rijst 140.000 dollar en magen en darmen 16.500 dollar, in totaal voor een bedrag van 571.500 dollar. Afgezien van het op 16 April j.l. vrij gekomen bedrag van 1 millioen dollar voor verse groenten, uien en fruit, dat als anticipatie werd bedoeld, maakt deze 571.500 dollar een eerst vrijgekomen ge deelte uit het bedrag van 10.080.000 dol lar. „HAAK-IN" BRACHT LAATSTE WEEK f 150.000 OP. De laatste week bracht een record voor de „Haak-In", rond f 150.000 werd voor de kankerbestrijding bijeenge bracht. Tijdens de steravond van gister avond kwamen ook nog vele giften bin nen, van de K.L.M. b.v. f 10.000. Minis ter Lieftinck had, tegen zijn gewoonte in, eens gegeven. Bij de gift van de personeelsvereniging van het departe ment van Financiën was een persoon lijke gift van de minister. Voor deze gift moest de N.C.R.V. echter 8 cent strafport betalen. In totaal is de stand nu op f 852.005,09 gebracht. De actie gaat nog door tot de grote slotavond op 24 Mei a.s. in het Concert gebouw te Amsterdam. Volgens de „Daily Telegraph" heeft Tsjecho-Slowakije nieuwe maatregelen genomen teneinde ontvluchtingen door de lucht te voorkomen. Gistermorgen omstreeks half elf is in de Slootstraat in de Jordaan te Am sterdam brand uitgebroken. Een drie jarig meisje, Elsje Beense, is hierbij om het leven gekomen. De drie verdiepingen van het perceel Slootstraat 39 brandden geheel uit. De brand is ontstaan doordat op één hoog Elsje Beense en de twee zoontjes van de familie Schram, terwijl de vrouw een verdieping hoger een kopje koffie dronk, een vuurtje zijn gaan stoken. Het schijnt, dat Elsje daarbij in brand is geraakt. Toen men de brand ontdek te is de bewoonster van de eerste ver dieping onmiddellijk naar beneden ge rend en heeft haar beide kinderen nog weten te redden. Zij wist niet, dat Elsje ook in het huis was. Het kind is daardoor alleen achtergebleven en in het vuur omge komen. De bewoners van de andere verdie pingen, 2 vrouwen en 2 kinderen, heb ben zich weten te redden door uit het raam te springen. Zij werden door bu ren in dekens opgevangen. De moeder van Elsje Beense deed boodschappen in de buurt. Toen zij terug kwam vroeg "zij onmiddellijk naar haar kind. Toen pas werd bekend, dat de kieine nog in het huis moest zijn. „CRESCENDO 2" TEN EINDE. De oefening „Crescendo 2", het sluit stuk van de vierweekse herhalings oefening, waarin de Indonesië-veteranen van de „7 December-divisie" tot de 13e regiments gevechtsgroep zijn samenge voegd, is door gebrek aan activiteit te gengevallen, aldus vertelde kolonel Le Fevre de Montigny, chef-staf van de commandant strijdkrachten te velde. Deze driedaagse oefening, die gister middag beëindigd werd, heeft geleerd, aldus de kolonel, dat de individuele ge oefendheid van de militairen goed is. Zij kunnen echter nog niet in grote ver banden optreden, een gemis aan oefe ning, dat zij niet licht mogen opvatten. De kolonel sprak de hoop uit, dat de Indonesië-veteranen, die bij de volgen de herhalingsoefeningen zullen optreden, iets meer begrip voor het doel en de noodzaak der oefeningen zullen tonen. Het gebrek aan activiteit, dat geleid heeft tot een minder gunstig resultaat van de oefening werd vroorzaakt, door dat de commandotroepen, die als tegen standers fungeerden, te gering in aan tal waren een aantal van hen is ook ingeschakeld bij de oefening „Achilles" - en door een zekere lauwheid bij de troep zelf: Deze laatstgenoemde factor, had overigens als gunstig gevolg, dat er bij deze oefening zeer weinig schade aan particuliere eigendommen en na tuurschoon is aangericht. De Nederlandse Kruiser „Tromp" zal van 11 tot 16 Mei a.s. een niet-officieel bezoek aan Stockholm brengen. Maandag viert H. M. Koningin Juliana haar twee en veertigste verjaardag. „Opname Willy Schuurman N.F.K.". Oorzaak van overlijdénsgevallen In Boven-Leeuwen was kolendamp vergiftiging. Door de bloedproeven, die dr Hulst in aansluiting op het onderzoek in Boven-Leeuwen in zijn laboratorium heeft genomen, is komen vast te staan, dat de dood van de zes bewoners van het St Jozefgesticht te Boven-Leeuwen veroorzaakt is door koolmonoxyde-ver- giftiging. De oorzaak van deze vergif tiging moét gezocht worden in de cen trale verwarming, waarvan de stook- gelegenheid juist onder de slaapzaal der overledenen is gelegen. Bovendien lopen nagenoeg alle buizen van de verwar mingsinstallatie onder de kamer door. De centrale verwarming was nog niet geheel voltooid, doch werd reeds enige tijd gebruikt. Enkele weken geleden werd reeds medegedeeld, dat de Nederlandse Radio Unie voor het Nationaal Programma van de Bevrijdingsdag 's avonds een uit zending zou verzorgen vanuit de Nieuwe Kerk te Middelburg. Drie sprekers zullen het woord voeren en de Marinierskapel en het Omroepkoor zullen mede werken. De Nieuwe Kerk zal zó worden ingericht, dat 1350 bezoekers een plaatsje kunnen vinden. De toegang, die voor iedereen openstaat, is geheel gratis. Het kerkgebouw zal om kwart over zeven worden opengesteld. De genodig den zullen door de ingang aan de Groen markt toegang tot de kerk hebben, ter wijl het publiek zich moet opstellen voor de ingang bij de Lange Jan. De organi satie van dit programma berust geheel bij de N.R.U. Het motto voor het pro gramma, dat van 8.05 tot 9.05 u. over beide zenders rechtstreeks zal worden uitgezonden, luidt: „De schakel van de tijd". PROGRAMMA. Het programma is als volgt samenge steld: 1, „Intrada", van Johan Wage naar, uit te voeren door de Mariniers- kapel o.l.v. de kapitein der Mariniers, Güsbert Nieuwland. 2. Inleidend woord doord d3 P. J. F. van Voorst Vader, Ned. Overeenkomst kan op 1 Januari 1953 ingaan. Zoals bekend wordt er in geheel ons land naar gestreefd de gasvoorziening te concentreren. In overleg met do di recteur-generaal van de-Energievoorzie ning zjjn er ook, zoals reeds eerder ge meld, voor Midden-Zeeland plannen uit gewerkt voor een dergelijke concentra tie. Bjj deze plannen zijn betrokken het te Viissingen gevestigde Prov. Gasbe drijf en de gemeentelijke gasbedrijven van Middelburg en Goes. Bij de uitwerking der plannen is gebleken, dat de Staatsmijnen voor lopig niet in staat of niet bereid zijn Midden-Zeeland in de afstandsgas- voorziening te betrekken. De direc teur-generaal van de Energievoorzie ning heeft daarna contact opgenomen met de te Sluiskil gevestigde Comp. Néerlandaise de l'Azote. Deze bespre kingen hebben resultaat gehad. Naar wij vernamen is het de bedoeling, dat in de buurt van Rilland-Bath een gaszinker door de Wester-Schelde wordt gelegd. Deze gaszinker zal een vijftal leidingen met een diameter van ïVx cm. bevatten, waardoor de zekerheid der gaslevering wordt ver groot. Vanaf de zinker wordt eerst naar Goes en later ook naar Middel burg en Viissingen een leiding ge legd, waardoor dus alle drie de ste den gas uit Sluiskil kunnen betrek ken. OMSCHAKELING. B. en W. van Middelburg zijn t.a.v. deze regeling van mening, dat de ge meente op de voorgestelde basis haar medewerking kan verlenen. Dit zal dus betekenen, dat m.i.v. 1 Januari 1953, waarop de overeenkomst met de l'Azote in werking kan treden, het Middelburgse, Goese en Provinciale gasbedrijf de productie van gas zul len staken. De genoemde bedrijven zullen dan nog slechts als distribuan- ten optreden. Met ingang van 1 Ja nuari 1953, aldus de overeenkomst, zal de Comp. Néerlandaire de l'Azote het gas produceren en de Staat zal zorgen voor het transport van Sluis kil naar Goes, Middelburg en Viissin gen. B. en W. van Middelburg geven de raad in overweging in principe te besluiten medewerking plannen te verlenen. deze Collectieve arbeidsovereenkomsten land- en tuinbouw goedgekeurd. De Stichting voor de Landbouw in Zeeland deelt mede, dat de collectieve arbeidsovereenkomsten van de land- en tuinbouw voor het contractjaar 1 Mei 1951 tot 30 April 1952 door het College van Rijksbemiddelaars zijn goedgekeurd. Over de dispensatieaanvragen van de tuinbouw i.v.m. de laatste 5 loonsver hoging is nog geen beslissing genomen. Voor de inhoud van deze collectieve arbeidsovereenkomsten verwijzen wij naar het nummer van 16 April j.l. Brutale inbraak te Oostkapelle. Deze week is een brutale inbraak ge pleegd in de villa „Overduin" te Oost kapelle. Wie de inbraak heeft gepleegd, wanneer het precies is gebeurd en wat er precies is ontvreemd, is nog niet bekend. De bewoners waren uitstedig en zodoende kon niet direct worden vastgesteld wat er allemaal is meege nomen, doch vast kwam te staan, dat een hoeveelheid kostbaar porcelein is gestolen. De Officier van Justitie stelt thans tn samenwerking met de Rijkspolitie een onderzoek in, doch nadere medede lingen over deze brutale inbraak kon den nog niet worden verstrekt. Herv. pred. te Middelburg. 3. „Wilt heden nu treden", uit te voeren door Omroepkoor met koperensemble. 4. „Gebed voor het Vaderland", van Arn. Spoel, gezongen door de alt Lucie Kooy met begeleiding van het koperensemble. 5. „Toenontworsteld aan de slaver nij toespraak door de heer Ad. Kuiper, directeur van het Geref, Jeugdcentrum „De Witte Hei". 6. „Koraal en Hymne", van Johan Wagenaar, uit te voeren door de Marinierskapel. 7. „Loflied op de Hollandse zee", door het Omroepkoor. 8. „Nudoor eendracht vrij", toe spraak van Pater P. Wesseling C.s.s.r. 9. „Mars Triomphale en Vredeshymne", van Jan Morks, Marinierskapel. 10. „We praise Thee, o God", Introduction and Chorus uit „Dettingen Te Deum" van Handel, koor en orkest. 11. „Straks geen dwingelandij", toespraak door de burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen. 12. „O, Nederland iet op uw saeck", koor en orkest. 13. Wilhel mus le en 6e couplet. REGELING DER PLAATSEN. Er zal in de kerk een groot podium worden opgebouwd voor de uitvoerenden en er komt een katheder voor de spre ker. Overigens zullen door middel van veilingkisten, waaroverheen planken worden gelegd, zitplaatsen worden ge maakt. In de kerk wordt een noodver lichting aangebracht door middel van schijnwerpers. Om kwart voor acht zul len de plaatsen, die zijn gereserveerd voor de genodigden, voorzover deze niet door hen zijn bezet, worden vrijgegeven voor het publiek. Het gemeentebestuur zal de daarvoor in aanmerking komende personen uitnodigen, terwijl de kerk voogdij der Ned. Herv. Gemeente de Herv. ambtsdragers zal uitnodigen, daar het de eerste maal na de verwoesting van het kerkgebouw is, dat men in de Nieuwe kerk'bijeen is. Residentieorkest musiceerde voor de Z.V.U. Er zijn bepaalde gebeurtenissen in het leven die men niet spoedig vergeet. Zo zullen velen, die het concert van het Residentieorkest o.l.v. Willem van Ot- terloo, dat door de Z.V.U. was georga niseerd, hebben bijgewoond in de Con certzaal te Middelburg nog lange tijd nagenieten van /dit prachtige concert. Gezien het grote' vakmanschap van de dirigent en het uit prima vakmusici be staande orkest was men er bij voorbaat van verzekerd iets goeds te zullen ge nieten. Willem van Ottëfioo h,eeft een geheel eigen stijl van dirigeren. Hij i» ais het ware een kunstschilder in de muziek die door zijn gebaren de prach tigste kleurschakeringen voor ogen to vert. Het concert begon met de Sym- phonietta voor 16 blaasinstrumenten, een compositie van de dirigent, dat voor velen een grote bekoring had. Een bij zonder woord van lof komt hier zeker toe aan de uitvoerenden die zulk een gave vertolking van dit moeilijk uit te voeren stuk gaven. De heer Jo Juda speelde tezamen met het orkest het vioolconcert in D grote terts opus 77 van Johannes Brahms. Dit is wel een van de moeilijkste vioolconcerten die van de solist een uitermate grote dosis viooltechniek vraagt. Met waar mees terschap bespeelde Jo Juda zijn instru ment. De solist was door het aanhou dend applaus genoodzaakt tot het ge ven van een toegift, die bestond uit het laatste gedeelte van de solosonate voor viool van Joh. Sebastian Bach. De 5e symphonie van Anthony Dworsjali vormde wel de grote climax van dit concert. In deze symphonie die In Ame rika werd gecomponeerd, toonde de di rigent zijn bijzondere kwaliteiten wel zeer in het bijzonder als herschepper van deze grote Tsjechische compositie. Elk onderdeel van het orkest kreeg bij deze symphonie gelegenheid zich te la ten horen. Voor de pauze werden aan solist en dirigent bloemen aangeboden. J. IC Woensdagavond is het driejarig zoon tje van de lam. Mulders uit Roosendaal als spelend op de onbewaakte overweg in het baanvak RoosendaalEssen door een passerende trein gegrepen en op slag gedood. De regering van Queuille heeft alle vier gevraagde vertrouwensvotums in de Franse Nationale Vergadering ge kregen. Middelburg heeft een schoolcantine. Op originele wijze heeft gistermiddag half één de voorzitter van de daartoe gevormde commissie, burgemeester A. H. S. Stemerding van Souburg, de schoolcantine in het Chr. Militair Tehuis aan de Nieuwstraat geopend. Men had n.l. een steen op de kachel geplaatst, waarop klappertjes lagen. Met de voorzittershamer werden na een kort toespraakje van de heer Stemer ding de klappertjes tot groot vermaak der aanwezige jeugd tot ontploffing ge bracht. In een geestig speechje, waarin hij aan zijn eigen schooltijd herinnerde, wees de heer Stemerding op het grote belang van de schoolcantine. Hij zei, dat niet overal dergelijke cantines bestaan en hij sprak er zijn vreugde over uit, dat het nu in Middelburg wèl is gelukt. Voorts deelde hij mede, dat niet alleen consumptie beschikbaar is, doch dat ook gebruik mag worden gemaakt van de aanwezige spelen als damborden, sjoel bak e.d. De heer Stemerding bracht dank aan het echtpaar Bakker en aan het bestuur van het Chr. Militair Tehuis voor de medewerking. Reeds hebben 31 jongens en meisjes van verschillende Middelburgse middel bare scholen zich opgegeven. Zij komen van practisch alle dorpen van Walche ren. Men heeft deelnemerskaarten uit gegeven, die recht geven op het geregeld bezoeken van de schoolcantine tijdens de middagpauze. De cantine is vanaf 12.15 geopend, behalve op Woensdag en Zaterdag. DE BILT ZEGT: Koud. Wisselend bewolkt met plaatselijk een enkele bui. Matige, tijdelijk vrij krachtige Noordelijke wind. Koud weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1