Èm mm °"d" de loupe APAAISON f 1 ff L w iff North State ^T[ieuwó uit rcvincie „Minister Lieftinck gaf Nederland een schijnwelvaart", zei Mr de Wilde. AM0K0 HIER Messensteker veroordeeld. IJ cigarettes l« Zuid-Beveland. Tholen. Een tabletje Chefarine „4" doet wonderen. Chefaime,4" Walcheren. Die slopende Rhenmatieb maakt humeurig en ziek Als de hond een bad neemt Donderdag 26 April 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 „Financiën" werd niet hartelijk ontvangen. Toen de Eerste Kamer Dinsdag l»egon met de behandeling van „Financiën" en de door minister Lieftinck ingediende begrotingsbeseheiden, heelt een oud- ainbtgenoot van de minister, de A.R.-afgevaardigde, mr de Wilde, scherpe crltiek geleverd op het beleid van de schatkistbewaarder. Het was een speech in groot formaat. Ook de ontvangst by de andere fracties was niet zo heel hartelijk. Wie tot de minderheid behoort, zo be- fon mr de Wilde, krijgt geen voet aan e grond en daarom bepleitte hij, dat ook deze minderheid eens wat in de melk te brokkelen krijgt. De oppositie van thans is heel wat loyaler dan die van de socialisten destijds tegen Colijn en Oud. Minister Lieftinck is er niet in ge slaagd het evenwicht op de begroting te herstellen, zei mr de Wilde, terwijl hij toch meer middelen tot zijn beschik king kreeg, dan ooit een ambtgenoot heelt gehad. Wel heeft hij het Neder landse volk een gekunstelde schijnwe reld voor ogen getoverd. Volgens nu- de Wilde staan prof. Lief tinck moeilijke dagen te wachten. Naar aanleiding van de brochure „De over heid geelt en neemt" sprekend, zei de A.R.-afgevaardigde een splitsing in de P. v. d. A. niet onmogelijk te achten. De maatregelen om een eind te maken aan de schijnwelvaart zijn te laat geko men. En al kan de minister niet voor alles aansprakelijk worden gesteld, wat meer bescheidenheid zou hem zeker pas sen. De minister is in zijn optreden zo partijdig, dat hij zich niet eens ver waardigt om met de conservatieven in debat te gaan. „Dit Nederland is het land van voor 1940 niet meer", zo be sloot mr de Wilde, die zei te hopen, dat de minister de moed zal hebben om het roer om te gooien. Prof. Molenaar (V.V.D.) noemde de manier waarop bezuinigd moet worden verontrustend. Hij bestreed het rapport van de B.E.R. en noemde vooral de in- vesteringsbeperkende maatregelen on sympathiek. Het is een snijden in eigen vlees. Ook de consumptiebeperking van 5 leek hem geen eenvoudige zaak. De heer Regout (K.V.P.) toonde, op verzoek van de bewindsman aan, daf 0.m. op de Spoorwegen en de P.T.T. be zuinigd kan worden. De heer Pollema (C-H.U.) noemde de economische toestand van ons land uit gesproken slecht en het tekort op onze betalingsbalans huiveringwekkend. Hij achtte het tijd om met instemming van alle partijen een financieel direc torium in te stellen dat de teugels in handen neemt, i.p.v. dat de minister alleen voortgaat. De tegenwaarde der Marshall-dollars had volgens spr. beter gebruikt kunnen worden voor aflossing van onze schulden, dan voor de interne financiering van ons deficit. Dan zou onze gulden thans sterker zijn. Tussen de beide laatste maatregelen, het uit schrijven van een staatslening en de disconto-verhoging van de Ned. Bank zag hij geen overeenstemming. Onze slechte betalingsbalans eist krachtig ingrijpen en consumptiebeper king is eerder nodig dan investeringsbe perking. Wy moeten Amerika duidelijk zeggen, dat we niet in staat zijn op mi litair gebied te doen wat van ons wordt verwacht zo besloot hij. (Ingez. mededeling, advert.) SNEL, nu zuiniger dan ooit. U weet het: 3 4 druppels SNEL zijn voldoende voor een flinke afwas, voor die zijden blouse of de wollen trui die nodig een beurt moeten hebben. Maar terwijl de prijs van zeep hoger werd, kost SNEL nu slechts 36 ct. per fles (plus 9 et statiegeld) en het is ongeloof lijk wat je met één fles SNEL allemaal kunt doen. SNEL is veilig voor elk weefsel en veilig voor de handen, dank zij het huidbeschermend Sapobiel. Lopik ook in Zeeland ontvangen. Ook in Goes hebben bezitters van televisietoestellen het testsignaal van de televisiezender Lopik ontvangen. Zo wel Radio v. d. Broek, als Radio M, A. v. d. Hell en in Kloetinge Electr. techn. Bureau H. J. Colijn speuren ieder uur van de dag de aether af naar signalen, die thans nog op ongeregelde tijden doorkomen en voorlopig nog overdag. Het testsignaal van Lopik bestaat uit een z.g. patroon met geometrische figu ren en als geluid de heruitzendingen van de programma's Hilversum I en II. De uitzendingen van Philips komen thans met het fraaie weer' buitengeoon goed door. (Irigez. mededeling, advert.) Ingez. mededeling, advert.) ZUIVER ZETMEEL Het ideale bindmiddel De opstopping in de haven van Priok, Importeurs, die goederen in de haven van Priok hebben opgeslagen moeten vóór Donderdag aan de commissie, die belast is met het oplossen van het vraagstuk der opstopping in de haven, O.m. opgave doen van de aard, het ge wicht en de merken der goederen en van de redenen, waarom deze nog niet zijn afgevoerd. Het militaire commando, dat in tegen- Stelling tot vroegere berichten, met de bewaking van de haven belast blijft, heeft bekend gemaakt, dat men vracht auto's voor een aantal dagen zal kun nen opeisen om de goederen uit de ha ven te vervoeren. Indien er op 5 Mei nog geen verbete- ting is gekomen, zal de regering begin nen de loodsen te ontruimen. Daartoe zal om de loodsen een militair cordon worden getrokken. Een sneeuwbal rolde de rechtszaal binnen. Er kwam Dinsdag in de zaal, waar de politierechter van Middelburg zetelt, een sneeuwbal binnengerold. Dat kan bij de rechtspraak, zelfs al werpt de milde lentezon vriendelijk zomerse licht glanzen op de schedels van rechter en gedaagden. Er kwam n.l. -en dossier op „afel en daar ;at die sneeuw bal netjes in verpakt. Hij was in de nacht van 31 December j.l. terecht gekomen in de nek van de los werkman H. J. van W., toen deze zich door de St. Janstraat te Middelburg naar zijn woning aan de Vismarkt be gaf. En nu zou W. hier best om ge lachen hebben, als hij niet enige borrel tjes naar binnen had geslagen voordien. Toen de bal hem echter trof, werd hij kwaad op de jongens, die hem gooiden. Jlet werd een vechtpartij en kwaad als ihj was, rende W. zijn woning binnen om even later met een groot mes zwaai end terug te keren. De jongens stoven weg, maar W., door het dolle heen, vloog op de garagehouder W. K. af, die juist bezig was zijn garage af te sluiten. W. stak in zijn woede enige malen met het mes naar de garagehouder, die ove rigens niets met het geval te maken had, maar die vrij ernstig aan de linker hand werd gewond. Het kwam W., die niet was verschenen, duur te staan. F 60 of 30 dagen, zei de rechter streng en 3 maanden voorw. met 2 jaar proef tijd. Enfin, misschien valt er in twee jaar wel geen sneeuw. Diefstal en verduistering. Wegens diefstal of verduistering werd veroordeeld: M. E. te Middelburg f 50 of _20 dagen; C. de V. te Middelburg 1 maand gev.straf; A. M. N. en Ch. W. E., te Vlissingen f 15 of 10 dagen; T. M. en W. W. beiden te Vlissingen resp. tot f 15 of tien dagen en 14 dagen met 2 j. proeftijd en f 40 of 12 dagen en 14 dagen met 2 jaar proeftijd; L. J. te Vlissingen (wegens heling) 6 weken gev.straf; P. J. G. K. te Vlissingen f15 of 10 dagen; K. A. F. en M. F. M. te Vlissingen resp. 14 dagen en 1 maand gev.straf; Gebr. v. H. te Middelburg 3 mnd gev.straf. (Ingez. mededeling, advert.) OVEZANDE. Vergadering Boerenleenbank. In de bestuursvacature W. de Jonge, werd in de vergadering van de Boeren leenbank benoemd de heer S. Goenje. Tot lid van de raad van toezicht werd herkozen de heer J. Dobbelaar en in de vacature C. Vermeule (overleden) werd benoemd de heer M. J. de Jonge. In 1950 is aan spaargelden terugbe taald ruim f 164.000. Ingelegd werd ruim f 271.000. Per 31 December '50 beliepen de spaargelden een totaal van ruim f 444.000, verdeeld over 270 spaarders. Het aantal leden steeg van 59 tot 63 en het aantal rekeningen van 21 tot 26. De winst over 1950 bedroeg f 275.30. Concours handboogschutterij. De uitslag van het concours Spes Nostra luidt: Hoofdvogel P. Schreurs, Zeelandia; le zijvogel A. de Jonge So- ranus; 2e zijvogel H. Koens, Spes Nos tra; le kal A .Boonman, Willem Teil; 2e kal B. Rijk, Concordia; 3e en 4e kal F. Menheere, Zeelandia; le klep C. Westdijk, Zeelandia; 2e klep C. Bek, Soranus; 3e klep C. Koens, Zeelandia. en over de grenzen Aau de Lloydkade te Rotterdam be gon gistermorgen de ontscheping van de Ambonese militairen, vrouwen en kinderen, in totaal 1092 personen, die met het troepentransportschip de „Cas- telbianco" van Indonesië naar Neder land zijn overgebracht. Nagenoeg alle pjjpercorpsen van Nederland, 27 in getal met een totaal aan werkende leden van 2000, zullen op Hemelvaartsdag de gast zijn van het 40 jaar bestaande tamboers- en pijpers corps „Jubai" te Dordrecht. liet Tweede Kamerlid, de heer Bruins Slot (A.R.) heeft de minister van Oor log schriftelijk vragen gesteld over de consignering van de 3000 militairen in „De Wittenberg". De Amsterdamse rechtbank veroor deelde de twee Amsterdamse jongeman nen, de 25-jarige A. G. H. en de 22-jarige H. J. A. van M„ die op 9 September 1950 de 70-jarige kassier van het Coöp. Res taurant op het Molenpad te Amsterdam overvielen en er met geld vandoor gin gen, tot drie jaar gevangenisstraf. De leider van de republikeinen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Joseph Martin, heeft het onmiddellijk aftreden van de minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, geëist. Momenteel wordt het Franse' vlieg- dekschip „Dixmude" in de haven van New York geladen met uitrustingsstuk ken voor de verdediging van West- Europa. De Amerikaanse „ering heeft 75.000 fabrikanten opmacht gegeven nieuwe prijzen vast te stellen voor een groot aantal goederen. Dinsdagavond heeft de gemeenteraad van Bamberg in een speciale zitting met 25 tegen 15 stemmen besloten de teke ningen van de plaatselijke bruggen aan de Amerikaanse autoriteiten te over handigen. Let aantal personen, dat tengevolge van het spoorwegongeval bij Jokohama de dood heeft gevonden, is thans tot 103 gestegen. De stakende fabrieksarbeiders te Bil bao zijn Woensdag weer aan het werk gegaan. r-en aantal Chinezen met of zonder gezin is Soerabaja ontvlucht i.v.m. de ontvoeringen in de laatste weken. Zij willen heil zoeken in Singapore, Hong kong of de Philippijnen. President Soekarno heeft Dinsdag avond wederom de tijdslimiet voor de formatie van een Kabinet verlengd, dit maal met 48 uur. Vooraanstaande verbannen Albanezen te Rome maken melding van een golf van terreur in Albanië. Veertig perso nen zouden zijn terechtgesteld en tussen de 700 en 1500 gearresteerd. Prins Bernhard bezocht de „Haar- lemmermeerpolder" in Argentinië. In hun beste pakken en het witte boord wat knellend onder hun gebruinde koppen, maar met laaiend enthousiasme hebben de „Nederlandse" want dat blyven ze boeren van de „Haarlem mermeerpolder" in Argentinië Prins Bernhard begroet, toen deze hun land bouwkolonie op 200 km. van Bahia Blanca bezocht. Het zijn goede emigranten, deze boe ren, die daar in Tres Arroyos de Prins verwelkomden en ^ij hebben de band met Nederland nimmer losgelaten, al zijn ze dan Argentijnen geworden. Met zijn Argentijnse Dakota landde de Prins op de vruchtbare bodem van Tres Arroyes, om zich vervolgens naar hotel Plaza te begeven, omstuwd door een me nigte, die het Wilhelmus zong en met vlaggen en Oranje zwaaide. Men vertelde de Prins over Don Diego die als eerste emigrant, onder zijn Ne derlandse naam Dirk Zijlstra, voet aan wal zette en door wiens noeste arbeid de kolonie werd wat ze thans is. Don Diego is thans 72 jaar. De Prins bezocht de Chr. school, de „Collegio Hollandais" waar de kinderen hem toezongen en ge schenken gaven voor de Prinsesjes. Daarna werd het gemeentehuis bezocht en de kerk, waar ds J. v. d. Velde de Prins toesprak. Vele jongens uit Tres Arroyos gaven in de Prinses Irene brigade hun leven voor hun moederland, dat zij nog nim mer hadden gezien. Ds Sonneveldt, Ned. predikant te Buenos Aires, sprak een dankgebed, waarna men de Prins Psalm 121 toezong. Hoe de Nederlanders werken en leven zag de Prins op de boerderij van de heer Verkuyl „Lin Calel". Hier geen opsmuk of bont geklede en gitaar spelende vrou wen, neen, het harde boerenleven met de dieren, de ploegen en de eggen. Zo zag de Prins een stukje Nederland in den vreemde in een polder, die hoog boven de zeespiegel ligt op duizenden kilome ters van het moederland verwijderd. Maar een stukje Nederland, dat door het prinselijk bezoek heel dichtbij is ge komen. Chr, Middenstandsbond hield jaarver gadering te Utrecht. Rede van dr W. L. Groeneveld Meyer. Dinsdag heeft in Esplanade te Utrecht de Chr. Middenstandsbond zijn jaarvergadering gehouden onder presidium van de heer Joh. de Jong uit Rotterdam. Deze heeft er in zijn openingswoord op gewezen, dat t.a.v. de kortgeleden verschenen prijzenbe- schikking geen reëel overleg is ge pleegd met de middenstand. Dr W. L. Groeneveld Meyer, direc teur-generaal van de middenstand, sprak over de sociaal-economische positie van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Na er op gewezen te hebben, dat de grenzen van het begrip „midden stand" vaak zeer moeilijk te trekken zijn, betoogde hij, dat z.i. de combi natie industrialisatie en middenstands- vestigings-politiek uiteindelijk werk; in het belang van een gezonde, ster ke middenstand. Hij wees op de be tekenis van zaken- en vakkennis voor de winkelier, die steeds in de eerste plaats moet streven naar rentabiliteit, d.w.z. naar verlaging van kosten. Een kleine voorraad bevordert de omzet- snelheid en verhoogt dus het rende ment. Voorts wees dr Groeneveld Meyer op de mogelijkheden, welke het mid- denstandscrediet biedt voor bonafide en soliede zaken, die liquiditeits-moei- Hjkheden hebben. Sinds de bevrijding is reeds meer dan 10 millioen gulden toegestaan om duizenden midden standszaken gelegenheid te geven tot een gezonde ontwikkeling. Indien de prijsstijgingen mochten doorgaan en de moeilijkheden groter mochten wor den, zal spr. niet aarzelen de minister van Economische Zaken voor te stel len ten behoeve van bonafide onder nemers de normen van dit crediet nog te verruimen. Dr Groeneveld Meyer wees voorts op het gevaar .van te royale privé- opnamen en betoogde daarbij, dat net argument „Het geld is toch maar voor Lieftinck" een goedkoop excuus is voor het doen van onnodige uitga' „Clitex"-fabriek wil afdeling te Axel vestigen. De directie der „Clitex" Textielfabriek te Clinge is voornemens te Axel een stoppage-afdeling van haar bedrijf te vestigen, die aan 30 meisjes werk zal kunnen geven. Het gemeentebestuur van Axel toonde onmiddellijk grote sympa thie voor dit doel en verleende zijn volle medewerking. Toen bleek, dat geen ge schikte bedrijfsruimte te vinden was, is na gehouden conferenties de mogelijk heid besproken van gemeentewege een dergelijke ruimte te bouwen. Dit plan is uitgewerkt, waarbij met de wensen der directie rekening is gehouden. Genoemd bedrijf zou het gebouw dan huren met het recht van koop. De bouwkosten wor den geraamd op f 15.000.Het voor nemen van het gemeentebestuur zou zijn het gebouw neer te zetten aan de Ds Jan Scharpstraat. Het zou ook voor andere doeleinden te bezigen zijn. Een desbetreffend voorstel van B. en W. komt vandaag in de raad. Roggenvisserij belooft goed te worden. De eerste netten voor de roggenvisserij op de Zeeuwse stromen zijn weer uitge zet en de vangst is niet slecht. Als het mooie weer wat aanhoudt, zal de visserij wel lonend worden, vooral daar de rog genvisserij slechts bijzaak is. De hoofd vangst is kreeften. De prijs van de rog is f 2 f 2.50. (Ingez. mededeling, advert.) Wanneer U zich onbehaaglijk voelt of pijn hebt, doet een tabletje Chefarine „4" wonderen. De 4 geneesmiddelen in één tablet verenigd, hebben een zeer weldadige werking, zodat U zich als herboren voelt, fit en tegen alle moeilijkheden opgewassen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20tabl«tUnèf0.75 Jaarvergadering Ring Middelburg van de Geref. Jongelingsbond. De Ring Middelburg van de Ned. Bond van Jongelingsver. op Geref. grondslag hield Dinsdagavond in de Bogardzaal te Middelburg o.l.v. de heer P. S. Mari- nussen zijn jaarvergadering. Na het openingswoord van de voorzit ter sprak ds P. v. d. Schaaf uit Vlis singen over „De houding van de Chris- tenjongere in de militaire dienst". Ds v. d. Schaaf, die geruime tijd legerpredi- kant was, zowel m Nederland als in In donesië, was op grond van gesprekken en ervaringen tot de conclusie gekomen, dat het Nederlandse leger een getrouw beeld geeft van het Nederlandse volk. Dit is geen compliment voor ons leger, evenmin voor ons volk. Ds v. d. Schaaf kon de gedachte niet van zich afzetten, dat God langzamer hand genoeg heeft van het Nederlandse volk. Het beeld in het leger is als het beeld van de kerk wat verdeeldheid en mee leven betreft. Ds v. d. Schaaf gaf voor beelden van jongens, die in Indonesië uit het geloof leefden, maar ook van hen, die zich geestelijk laf toonden en er ook kerkelijk de kantjes afliepen. Veel verschil was er ook tussen de christen- jongeren uit de verschillende landsdelen. Ds v. d. Schaaf wees er voorts op, dat niet alleen voor het leger, maar ook daarbuiten geldt, dat wij belijdende, strijdende en daarom verzekerde chris tenen hebben te zijn. Dat alles zo som ber is, komt, doordat de zekerheid van het Koninkrijk Gods ontbreekt De be slissing valt niet in Korea. Die is al ge vallen op Golgotha. Amerika en Rus land, maar ook Nederland en wij allen gaan eraan. Maar dit is juist onze ver lossing en bevrijding. Christen zijn be tekent: de overwinningstocht van het Koninkrijk Gods meemaken. Na de pauze volgde op deze rede een bespreking. Op verdienstelijke wijze zong het Geref. Contactkoor o.l.v. de heer J. Fondse tweemaal enige liederen. In deze vergadering werd tot penning meester gekozen, als opvolger van de heer I. Marinussen, de heer W. Wouters te Veere. MIDDELBURG. Tentoonstelling Tekenwerk. Dinsdagavond was in het gebouw van de Technische school, de nieuwe naam van de Ambachtsschool, het tekenwerk van de leerlingen der Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te bezichti gen. Het betrof hier het werk van alle 5 klassen der school. De directeur, de heer B. G. Schermers, vertelde, dat men van plan is deze tot 4 klassen in te krimpen. In enkele zalen lagen de tekeningen uitgestald en het geheel vormde een overzichtelijk beeld van hetgeen de on geveer 250 leerlingen, die aan de school verbonden zijn tot stand brengen. De Electrotechnici kwamen met vele door sneden en schetsen van machines en on derdelen uitstekend voor de dag, terwijl de afd. Timmeren daarvoor niet onder deed. Ook de Schildersgezellen leverden goed werk met o.a. vele vrije ontwerpen zoals affiches en sierletters. Tenslotte waren de fijne staaltje vakwerk van het z.g. „houten" en „marmeren" de moeite waard. KOUDEKERKE. Jaarvergadering Oranjevereniging. Dezer dagen vergaderde de Oranje vereniging o.l.v. de heer W. P. Roose. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer M. A. Mosselman, bleek, dat het ledental terugliep tot 330. De pen ningmeester, de heer Chr. Schipper, sloot zijn boeken af met een batig saldo van f 238,18. De aftredende heren Roose en Ter- woert, werden herkozen. Bij de rondvraag werd medegedeeld, dat de teruggekeerde militairen uit In donesië uitgenodigd worden voor een feestavond op 28 en 30 April a.s.; waar de Rode Pimpernel zal worden opge voerd. Vrijdagavond 4 Mei vindt de stille omgang plaats. Daarna is er een dienst in de Geref. kerk, waar o.m. spreken zal ds H. Veldkamp te Middelburg. Het Ger. Evangelisatiekoor verleent medewer king. VEERE. Het zomerseizoenprogramma. In het zomerseizoenprogramma is een fout geslopen. Op 30 Juni a.s. zal n.l. een gewone ringrijderij worden gehouden in plaats van de wedstrijd om de kampioenstitel van Walcheren en op 28 Juli zullen de ringrijders van de Walcherse dorpen om de kampioenstitel te Veere kampen. Haak-In-actie. Vorige week installeerde de wnd. bur gemeester een comité, dat de „Haak-in" actie zal stimuleren. Huis aan huis wer den Zaterdagavond circulaires bezorgd. Het muziekkorps verbond hieraan een muzikale rondwandeling. Zaterdag a.s. zal weer, m.m.v. dit corps een rondgang worden gemaakt om giften in te zamelen. Mevr. den Beer Poortugael beheert de financiën en zal tevens steeds de stand aangeven. Programma Koninginnedag. De verjaardag van Koningin Juliana zal niet ongemerkt voorbijgaan. Muziek, zang en carillonspel (van 56) en een poppenkastvoorstelling voor de kinderen zullen een groot deel van de dag vullen. Na een muzikale rondwandeling is er des avonds een filmvoorstelling in de Schotse Huizen. Vertoond zal worden „De dijk is dicht". ST. MAARTENSDIJK. Ontvreemding. Dinsdagvoormiddag heeft de politie enkele schooljongens aangehouden, die sigaretten op een andermans naam had den gehaald, deze niet betaald en had den opgerookt. De politie gelastte de jongens hun portemonnaie te openen. Er bleek nogal veel geld in te zitten. Eén der jongens beweerde, dat hij dit geld had gespaard voor een nieuwe fiets. De politie ver trouwde het zaakje niet en nam deze jongen mee naar het gemeentehuis, waar hij bekende de beurs te hebben ontvreemd uit de toonbanklade van een winkelier. Zaterdag a.s. zal te Middelburg de jaarlijkse Emmabloemcollecte worden gehouden. De Simavi-collecte bracht te Zoute- lande f 28.50 op. (Ingez. mededeling, advert.) maar bovendien raakt Uw hele gestel er van ondersteboven. Ga toch zó niet ver der, drijf die slopende pijnen uit Uw leden. Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld, voor U doen. Met Kruschen voert ge de bloedzuive rende organen precies datgene toe, wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht te kunnen functionneren. Het bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiverheden, die nu oorzaak zijn van Uw tergende pijn, worden langs natuur lijke weg afgevoerd regelmatig en radicaal. BEPERKT ONBEPERKT? Nu de Chinezen in een nieuw groot offensief weer bezig zijn de verbon den legers terug te slaan, gaan velen zich meer dan ooit afv agen: Had MacArthur toch geen gelijk? Is het niet zaak communistisch China thans met alle middelen aan te vallen, zon der zijn eigenlijke grondgebied nog langer te ontzien? Hoeveel mensen levens gaan thans immers dagelijks verloren in een strijd, die geen uit. zicht op een beslissende overwinning biedt! Zal de „beperkte" oorlog, die Truman in Korea wil voeren er geen van onbeperkte duur worden? Gedachten als deze leiden, hoe be grijpelijk ze ook zijn, in een gevaar lijke richting. Licht kunnen zij een oorlogspsychose doen ontstaan, de waan, dat de oorlog met Sovjet-Rus- land nu eenmaal toch onvermijdelijk is en daarom maar hoe eerder hoe liever moet worden aangepakt. Dit middel nu zou ongetwijfeld er ger zijn dan de kwaal. Nu vallen de tienduizenden in Korea, maar in een volledige OORLOG tegen China zou den het er honderdduizenden worden. En in Europa, dat door de inzet van een overmaat van Westerse strijd, krachten in Oost-Azië geheel weer loos zou komen te staan tegenover een Russische aanval, zou weer een bezetting van jaren volgen, die ook haar talloze slachtoffers zou eisen. Natuurlijk kan er geen sprake van zijn de zaken in Korea ook op de duur op hun beloop te laten. Maar de eenvoudige strategie van de Westerse mogendheden moet zijn in dat land de communisten zo goed en zo kwaad als thans mogelijk is tegen te houden en zich inmiddels in West-Europa, voldoende te versterken om een Rus sische aanval te kunnen weerstaan. Is men eenmaal zo ver, dan is eerst het ogenblik gekomen om de Chine zen voor de beslissende keuze: oorlog of vrede? te stellen. Dit is uiteraard een strategie, die stalen zenuwen eist. Maar het is de enige weg nu, onder Gods zegen, een wereldramp te voorkomen. in l ©i*t Te Wolphaartsdyk kwam aan giften voor het Zuid Nederlands Sanatorium te Breda binnen f 468.45. 78 personen gaven zich op als medestichter tot een bedrag van f165. Totaal dus f633.45. De Emmabloemcollecte heeft te Wolphaartsdijk f 83 opgebracht. Onder het gemeentepersoneel van Kortgene zal een inzameling worden gehouden voor de Haak-In-Actie. Een bepaald percentage van het loon over April zal worden afgestaan. Bij de gymnastiekver „Olympia" te Tholen is een afdeling opgericht voor oudere dames. Deze oefent op Woens dagavond, o.l.v. mej. C. Schot. -> Op 3 en 5 Mei zal te Wemeldinge in de vroegere gasfabriek een bazar ge houden worden ten bate van Het Rode Kruis. De opbrengst van deze bazar zal besteed worden voor de bouw van een eigen localiteit. A.s. Maandag zal de muziekvereniging „Excelsior" te Kloetinge, ter ere van de verjaardag van H.M. Koningin Juli ana, een muzikale rondgang door het dorp maken. Vrijdag a.s. zal het Groene Kruis afd. Veere-Gapinge haar jaarvergadering houden in „het'Lammetje" te Veere. Geslaagd voor het diploma Binnen vaart de heren Jo van Damme en Cor nells Nieuwenhuizen, beiden leerling aan de Binnenvaartschool te I'erseke. In de zee voor Oostkapelle heeft mej. Sonja Verhage gistermorgen al een bad genomen. Wél een bewijs, dat de zomer nu in aantocht is! -» Aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen slaagden voor het prop. examen de heren P. J. Balkenende te Kapelle- Biezelinge en D. Meijaard te Hansweert. De Simavi-collecte te Hoedekenskerke heeft opgebracht f 102.50. De te 's-Heer Abtskerke gehouden Emmabloemcollecte heeft f 16.24 opge bracht. Dinsdag vierde het echtpaar P. v. d. BoogaardPaulusse te St. Annaland zijn gouden huwelijksfeest. Te Borssele zal binnenkort een E.H. B.O.-cursus worden gegeven. Als no. 1 is op de aanbeveling voor gemeente-opzichter te Doorn geplaatst de heer J. Tramper te Rilland-Bath, dis trictsopzichter bouw- en woningtoezicht in Zuid-Beveland. Maandagmiddag hebben de leerlingen der Ger. school te Kamperland genoten van een schoolradio-uitzending van hun onderwijzer de heer M. C. Capelle, die een verhaal over zendeling Kruyt, pio nier in Possoland, vertelde. Maandag vierde de oudste ingezetene van Colynsplaat, tevens de oudste inge zetene van de gemeente Kortgene, mej. G. van den Berge, onder grote belang stelling haar 95ste verjaardag. Namens het gemeentebestuur kwam burgemées- ter Schuit haar feliciteren en haar een bouquet bloemen overhandigen. Vrijdag a.s. hoopt het echtpaar J. J. Quequiêrre van Gorsel te St. Maartens dijk de 40-jarige echtvereniging te her denken. Het waterleidingbedrijf „Midden Zee land" heeft Ritthem thans geheel van een transportleiding voorzien. Er zijn ook enkele brandkranen. Thans ziet men uit naar een spoedge aansluiting der woningen. EXTRA KERKDIENST. Zaterdagmiddag a.s. 2.30 uur hoopt voor de Geref. Gemeente te Hoedekens kerke voor gaan ds J. v. d. Berg uit Utrecht, 4 581 w Woningbouw in Februari 1951. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen in Februari j.l. 3702 woningen gereed. Dit is meer dan in één der maanden Fe bruari na de bevrijding werd geprodu ceerd. In deze maand van de jaren 1946 t/m 1950 werden resp. 29, 69, 1528, 2821 en 3158 woningen voltooid. In de gereedgekomen 3702 woningen zijn begrepen 344 duplexwoningen. In Zeeland kwamen in Februari j.l. 12Ö woningen gereed; in Febr. 1950 waren er dat 137. GEMEENTERAAD. KRUININGEN. Stemmen over voorstel uitbreidings plan en gemeenschappelijke regeling schoolartsendienst staakten. Dinsdagavond vergaderde de raad. Ged. Staten hadden het raadsbesluit goedgekeurd, waarbij de Coöp. Ver. „Algemeen Belang" een vergoeding van f2500 werd verleend voor het achteruit plaatsen van haar nieuw ta bouwen winkel op de Markt. Het voorschot op de vergoeding 1951 werd bepaald voor de bijz. school te Kruiningen op f 3372,14, voor de r.-k. parochieschool te Hans- weert op f 2151,05, voor de bijz. school te Oostdijk op f 871,64 en voor de r.-k. schippersschool te Hansweert op f 2600. De rekening gemeenschappelijke keuringsdienst van vee en vlees keu ringskring Kruiningen, werd vastge steld met een batig slot van f 1551.41. Kapelle heeft verzocht bij de keu ringsdienst Kruiningen te worden ondergebracht. In een vorige vergadering was de gemeenschappelijke regeling school artsendienst O. Z.-Beveland vastge steld, onder voorwaarde, dat in de commissie van beheer evenals van het bijzonder onderwijs ook twee vertegenwoordigers van het openbaar onderwijs zouden zitting hebben. Nu echter 10 van de 12 aangesloten ge meenten de regeling conform het voorstel hebben vastgesteld, verzoch ten Ged. Staten de raad de regeling eveneens ongewijzigd vast te stellen. De heer Witte (vrije lijst) was niet van standpunt veranderd en de heer Burkunk (P.v.d.A.) evenmin. De heer Suij (K.V.P.) meende, dat ook net openbaar onderwijs op twee verte genwoordigers recht heeft. De heer Lokerse (S.G.P.) vond de verdeling juist. Bij stemming staakten de stem men (tege* de heren Burkunk, Bal- (Vervolg op pag, 8).

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2