Verbonden troepen houden stand* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Communisten lijden zware verliezen. Alweer stiefkind. i SNIPPER NIEUWS1 A Grote Parade in Vlissingen* jantjes maken mars door de stad. Houdt dat in de gaten 't gaat om onze soldaten. Op de Veluwe zwoegen 6000 Indonesie-veteranen* Grote uitbreidingsplannen voor Middelburgs Ziekenhuis* Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e No. 1849 DONDEKDAG 26 APRIL 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur; Drs C. GROEN Directeur; JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, ïholen; R. Zuidema, Goes Op. en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.20 u., onder 19.56 u. Maan op 2.22 u., onder 9.21 u. Hoogwater op Vrijdag 27 April: Vlissingen: 5.46 u. 2.08 m., 18.12 u. 1.82 m, Terneuzen: 6.17 u. 2.27 m., 18.45 u. 2;03 m. Wemeldinge: 7.31 u. 1.75 m„ 19.59 u. 1.51 m. Zierikzee: 7.13 u. 1.53 m., 19.38 u. 1.30 m. De linie der verbondenen In Korea, die onder het gewicht van het com munistisch lente-offensief werd Ingedeukt, heelt Woensdag haar evenwicht herwonnen en houdt nu stand. Ondanks de zware communistische druk bleel de linie van de verbondenen Intact, terwijl zjj langzaam in Zuidelijke richting werd teruggetrokken op van te voren klaargemaakte verdedigingslinies. Gedurende het terugtrekken bracht de achterhoede de aanvallende tegenstander zware verhezen toe. Tanks van de Verenigde Naties slaag den er Woensdagmiddag in de strijd macht van de verbondenen, die Dinsdag ten Zuiden van Imdjin werd ingesloten, te bereiken en gezamenlijk wordt ge tracht uit de omsingeling te breken. Een andere geallieerde strijdgroep, voorafgegaan door tanks, deed in de Oostelijke sector een tegenaanval en heroverde Indje. Van het Westelijke frontgedeelte bij Moensan worden hevige aanvallen ge- IX. ]V/T oet aan Ged. Staten een ernstig verwijt worden gemaakt in ver band met wat men bijna zou noemen het Abdij-drama? Zij hebben volgens hun eigen verkla ring en ik onderschrijf dit ten voUe ai het mogelijke gedaan om tot een meer bevredigende oplossing te gera ken. En wanneer men soms van oordeel mocht zijn, dat het College al te spoe dig het hoofd in de schoot heeft gelegd, dan moge men overeenkomstig zijn eigen verdediging niet vergeten, dat het College ten deze in feite geen baas in eigen huis was, doch slechts kon afwachten of, wanneer en in welke vorm het Rijk aan zijn verplichtingen meende te moeten voldoen. Ook moeten we niet vergeten, dat de précaire toestand van 's Lands finan ciën een ernstig beletsel vormt om nu reeds tot de bouw van een nieuw Grif fiegebouw over te gaan. Maar dit alles neemt toch niet weg, dat er zeer veel onbevredigends in dit alles zit. Het onderbrengen van het Provinciaal Bestuur in ruimten, aarvan men nu reeds weet dat ze te klein zullen zijn, mag als noodoplossing te tolereren zijn, doch niet als een blijvende toestand. En met alle waardering voor het stoere streven van Ged. Staten, komt toch de vraag op, of ze hierin niet te vlug overstag zijn gegaan. Zoals zulks ook het geval is met het dubieuze van de herbouw van het gehele Abdijcomplex. Men krijgt wel eens de indruk, dat Ged. Staten nog te goed van vertrouwen zijn tegenover de Haagse autoriteiten. Terwijl geregeld weer de feiten juist uitwijzen, dat aan de medewerking van hogerhand steeds maar ai te veel ont breekt. j n 1908 werden de postzegels van wat toen nog Ned. Indië heette voorzien van een opdruk „Java" of „Buiten Be zit". Hier is een dergelijke maatregel nim mer toegepast waarbij de naam „Java" dan b.v. vervangen had kunnen worden door „de beide Hollanden" doch ook zonder deze zegel-opdrukken weten we langzamerhand toch wel, dat wü tot het „Buiten Bezit" behoren. Hadden de wederopbouw en de toe wijzing van het bouwvolume, had ook nu weer het „Abdij-drama" ons zulks nog niet voldoende geleerd, dan zijn daar in de jaren na de bevrijding nog wel meerdere'dingen te noemen. Aan Vlissingen was door de Regering bij monde van Minister Vos de terug keer van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" pertinent toegezegd. De laatste Memo rie van Antwoord aan de Tweede Kamer zegt echter: „Nog steeds moet geiden, dat eerst tot vervanging van Hoek van Holland door Vlissingen ais afvaart- haven van de Stoomvaart Mij „Zeeland" op Engeland kan worden overgegaan, indien zulks economisch verantwoord is te achten, hetgeen in de huidige om standigheden niet het geval is". Heeft .de definitieve toezegging van weleer dus thans geen waarde meer? Men moet het wel vrezen, ais we b.v. verder denken aan onze vrije veren op de Wester Schelde, welke bij wijze van spreken met één pennestreek ons weer werden ontnomen. Och, waarom ook niet? Die veer diensten waren immers zoiets als de verbindingen met de Wadden-eilanden? En wij zijn toch maar „Buiten Bezit" Maar is het intussen niet meer dan ergerlijk dat in Den Haag telkens zo met onze Zeeuwse belangen wordt om gesprongen? Dat wij geregeld in het hoekje worden gedrongen, waar de slagen vallen, nu eens van deze en dan weer van gene kant? Aan ons allen de taak wanneer en waar wij zulks maar kunnen om tegen deze achteruitzetting met kracht ons protest te laten horen. Aan ons Gedupeerd College de roe ping om het de Haagse heren duidelijk te maken thans wel zeer in het bij zonder wat de huisvesting der Provin ciale Griffie en het herstel van een gaaf en volledig Abdijcomplex betreft dat wij geen tweederangs- doch volwaardige burgers van ons Koninkrijk willen zijn. Wij hebben daarop het volste recht, niet minder dan de bewoners van an dere provinciën. Aan vage toezeggingen, aan noodop lossingen heeft men uiteindelijk niets. De rol van stiefkind ligt ons 20 lang zamerhand in 't geheel niet meer! N. J. Hs. Koningin Juliana ontving modcratnen Ned. Herv. Kerk en aartsbisschop Oud-Katholieke Kerk De Koningin heeft gistermorgen ten paleize Soestdijk in particuliere audiën tie ontvangen het moderamen der Ned. Herv. Kerk: ds J. R. Wolfensberger, ds J. H. Wesseldijk en dr E. Emmer, ten einde zich te doen voorlichten over de nieuwe kerkorde. Het onderhoud duurde ongeveer één uur. Daarna ontving H.M. de aartsbisschop van de Oud-Katholieke Kerk, mgr dr A. Rinkel. meld en trokken de verbondenen terug volgens het voor de gehele sector gel dende plan. Volgens waarnemers moet het hui dige communistische offensief, evenals de voorgaande, zonder krachtige steun uit de lucht doodlopen. Uit een officiële telling blijkt, dat de verliezen van de verbondenen licht zijn, hoewel enige waardevolle uitrusting bij de eerste Chinese doorbraak op het centrale front verloren ging. Er zijn nog geen officiële cijfers be kend van de verliezen van de tegen stander. Volgens de communiqués van het achtste leger en de luchtmacht moet het dagelijks gemiddelde 8000 zijn, Ongeveer de sterkte van een Chinese divisie. De stafchef van het Amerikaanse le ger, generaal J. Lawton Collins, heeft eerder in de maand voor een Congres commissie verklaard, dat de communis tische verliezen in Korea op 750.000 man werden geschat. MASSAEXECUTIES IN CHINA Volgens mededelingen van de commu- nistisch-Chinese radio is Woensdag te Kanton ten overstaan van een volks vergadering voor het mausoleum van de grondvester van de Chinese repu bliek, Soen Jat Sen, een massaproces tegen vijanden van het nieuwe China gevoerd. Het proces eindigde met de ter dood veroordeling van talrijke contra-revolu- tionnairen. Slechts de namen van vier veroordeelden werden openlijk bekend gemaakt. Een Engelsman, die juist uit China in Hongkong was aangekomen, heeft meegedeeld, dat duizenden Chinezen op openbare bijeenkomsten aan de kaak zijn gesteld en ter dood veroordeeld. Hij schatte, dat de communisten in de afgelopen zes maanden ongeveer een millioen personen hadden geëxecuteerd. Volgens officiële meldingen waren in Hankou en omgeving 60.000 personen terechtgesteld, waaronder politieke te genstanders van het communisme en landeigenaren, aldus deze zegsman, wiens naam niet bekend kon worden ge maakt met het oog op eventuele repre sailles tegen degenen, die zich voor hem hadden garant gesteld. 43 DODEN BIJ VLIEGTUIG- BOTSING. Een viermotorig verkeerstoestel en een oefenviiegtuig van de Amerikaanse marine zijn Woensdag in de buurt van Key West (Florida) met elkaar in bot sing gekomen en vervolgens beiden op een afstand van ongeveer anderhalve kilometer van deze plaats in zee gestort. Volgens ooggetuigen kwam het ma rinetoestel onmiddellijk na de botsing in een vrille naar beneden. Het ver keersvliegtuig bleef nog ongeveer 50 seconden in de lucht voor het neer stortte. Bij de ramp zijn 43 mensen om het leven gekomen. Het Cubaanse lijnvliegtuig vervoerde 34 passagiers, onder wie 25 Amerikanen, en vijf bemanningsleden. Het opleidings vliegtuig van de Amerikaanse marine had 4 man aan boord. Honderden zonnebaders zagen de toe stellen botsen. Het geluid van de bot sing geleek op een explosie. In de gisteravond gehouden raads vergadering te Aagtekerke is tot wet houder gekozen de heer J. Melse. De stakingen in het Perzische olie centrum Abadan waren gisteren geheel beëindigd. De productie bedroeg 65 pro cent van de normale dagproductie. De Ver. Staten hebben een verzoek van Joego-Slavië om een lening van 180 mil lioen dollar in de komende 2 jaar „in welwillende overweging genomen". De cholera-epidemie heeft in Calcutta reeds 275 doden geëist. De pokken-epi demie, die vorig jaar November uitbrak en gemiddeld 400 slachtoffers per week maakte, heeft men thans onder contrö- le, Het bestuur van de Britse Labour- partij heeft de afgetreden minister Be- van veroordeeld in verband met zijn houding tegenover de ingediende begro ting. De plaatsvervangers der minis ters van Buitenlandse Zaken, die giste ren hun 37ste zitting hielden in Parijs, hebben ook toen niets bereikt. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft Bevan's be schuldigingen weerlegd; de Ver. Staten hielden ten volle rekening met de be hoeften van de landen van het Noord- Atlantisch Pact. Men heeft nog geen oorzaak kunnen vinden van de geheim zinnige overlijdensgevailen van 6 ouden van dagen in het gesticht te Boven- Leeuwen. Dr Hulst uit Leiden verricht te gisteren sectie. Het gezelschap van 10 buitenlandse radioreporters, dat ge durende een week een reis door ons land heeft gemaakt, heeft gisteren dit be zoek besloten met een bezoek aan de Noord-Oost Polder. Allen waren zeer opgetogen over dit bezoek aan Neder land. Een veehouder te Lopik deed gistermorgen de onaangename ontdek king dat een losgebroken varken 100 kuikens van een paar dagen oud had opgegeten. Ruim 1000 meisjes uit alle delen van het land, waren gisteren in Arnhem bijeen voor de algemene leden vergadering van het meisjesverbond van het C.J.V.F. Prins Bernhard was gis teren de gast van Eva Peron op een in formeel af scheidsnoenmaal. Vandaag vertrekt hij naar Nederland. In Sep tember zal de lichting 1950 II voor korte tijd naar Duitsland worden gezonden. De militairen van deze lichting zullen daar deelnemen aan Britse manoeuvres, CH NIEUWE KOFFIEBON. Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te Den Haag heeft bon 504 Algemeen aangewezen voor het ko pen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 27 April 1951 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 12 Mei 1951. 1 Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op 7 Juni 1951 geschieden. Duits Boerenverbond wenst invoer- stop voor groenten, fruit en boter. De president van het Duitse Boeren verbond, dr Hermes, heeft in een brief aan dr Adenauer bezwaren geopperd tegen de door de O.E.E.S. getroffen maatregelen t.a.v, de Duitse invoer. Hij heeft onmiddellijk maatregelen geëist om de gevaren te overwinnen, die naar de mening van het Boerenverbond voor de Duitse landbouw dreigen als gevolg van de door de O.E.E.S. toegelaten im porten. In het bijzonder heeft dr Her mes opnieuw de onmiddellijke afkondi ging van een algemeen geldende invoer- stop voor groenten en fruit tot de voor naamste oogsttijd gevraagd. Uit Bonn wordt vernomen, dat twee derde van de 10 millioen dollar, beschik baar In April voor invoer uit Nederland, zal worden besteed voor de import van agrarische producten en voor de rest voor industriële producten, in hoofdzaak textiel en electromateriaal. Op Koninginnedag. De verjaardag van H. M. de Koningin zal te Vlissingen op grootse wijze ge vierd worden. Voor liet eerst na vele jaren zal namelijk de Kon. Marine weer hieraan deelnemen met een grote pa rade, terwijl de beide oorlogsschepen Hr Ms Flores en Hr Ms Jacob van Heems- kerek zullen worden gepavoiseerd. Het programma van deze dag ziet er als volgt uit: Te 9 uur zal door de „Heemskerck" een saluut van 35 schoten worden afge geven. Een half uur later zal overste W. H. de Graaff, de C.M.M.V.G. een toe spraak houden tot de bemanning van de „Heemskerck", de mijnendienst Westkapelle en het Varend Duikbedrijf te Vlissingen. Hierna volgt op de wal voor de „Heemskerck" een grote parade. Aan deze parade die onder commando staat van ltz. Ie kl. de Weert zal niet alleen deelnemen het personeel der Kon. Ma rine, maar ook de afd. Vlissingen van de Nationale Reserve en de Kon. Harmonie „Ons Genoegen" te Vlissingen. Vervolgens zal om 10.20 u. een mars door de stad worden gemaakt, welke be sloten wordt met een défilé op de „Stee- nen Beer", Bij dit défilé zal ook tegen woordig zijn de Commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot die om half elf aan boord van de „Heemskerck" zal worden verwel komd om zich daarna met overste de Graaff naar de „Steenen Beer" te be geven. Aan mars en défilé neemt voorafge gaan door „Ons Genoegen" een gewa pende compagnie deel bestaande uit 2 pelotons van Hr Ms „Jacob van Heems kerck", 1 peloton mijnendienst, 2 pelo tons opleiding matrozen en 1 peloton Nat. Reserve Vlissingen. De route door Vlissingen is als volgt: Pr. Hendrikweg, Paul Krugerstraat, Badhuisstraat, Coosje Buskenstraat, Spuistraat, Bellamypark, Nieuwendijk, Walstraat, Wagenaarstraat, Kleine Kerkstraat, Steenen Beer (défilé), Hen drikstraat, Gravestraat, Walstraat, Aagje Dekenstraat, Van Dishoeckstraat, (Hier zwaaien „Ons Genoegen" en de Nat. Reserve af), Singelweg, Konings weg, Prins Hendrikweg. Zij tenslotte nog vermeld dat ook om 12 uur een saluut van 31 schoten en om 4 uur een saluut van 35 schoten wordt afgegeven. Ongetwijfeld zullen weer, zoals ook vroeger, duizenden Vlissingers en be langstellenden uit andere gemeenten dit fraaie schouwspel gadeslaan. Regering blijft waakzaam in de zaak Louwers. Naar aanleiding van de berichten over de vrijlating uit Hongarije van de Amerikaan Vogeler heeft het Neder landse ministerie van Buitenlandse Za ken omtrent de positie van de Neder lander Louwers, die door een Tsjecho- Slowaakse rechtbank tot een gevange nisstraf van 15 jaar werd veroordeeld, medegedeeld, dat sinds zijn veroordeling de regering niet in gebreke is gebleven steeds weer de aandacht van de Tsjec hische autoriteiten voor hem te vragen. P Ons gezantschap te Praag heeft her haaldelijk stappen gedaan, zowel ter ondersteuning van het door zijn echt genote ingediende gratieverzoek, als ter verzachting van diens lot, door hem te doen bezoeken door een lid van het Ne derlandse gezantschap en het zenden van levensmiddelenpakketten, hetgeen enige malen is toegestaan. Op het gra tieverzoek is nog niet beslist. Eigenlijk moesten we vandaag de vlag uithangen. Het bedrag van ƒ7500 werd bereikt. Loten we met dat uithangen van de vlag echter nog maar even wachten tot de opening van het tehuis. Hat bete kent, dat wij dus nog niet aan het einde van de actie zijn en verder moeten. De Middelburgse jeugd ontplooide in de afgelopen dagen een grote activiteit. Bijeengebracht werd door Jopie Hoornick f2,50 Ko Cornelisse f7,50, Ineke Corne- lisse f 12,51, Frans Karei Frumau f 7,55, Jaap Plantsoen 2,50, Kees Ijfister f5,12, Henny Roest f7,10, Maarten Schout f2,50, Adri Joosse f 5, Jopie Bakker f 2,50, Kees Kerk- hove f3,75, Robby Risseeuw f2,35, Paul Risseeuw f2,10, Ko Onderdijk fl,75, Arie Rotte (inzameling oud papier) f0,89 en Jan, Adri Joosse en hein Louws f2,25. Verder werd nog ontvangen van B. K. te M. f 6, G. M. (Coak) f 1, door bem. van ds Smits fl en N. N. f0,16. Vandaag dus geen kerkcollectes te verantwoorden. Er is echter Zon dag in enkele kerken weer gecol lecteerd, zodat we kunnen verwach ten, dat de stand deze week wel verder zal stijgen. Giften, 't zij groot of klein, kunnen gestort worden op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. Mobilofoon voor Middelburgse arts? Er is al enige tijd ernstig geklaagd, dat bij ongevallen in Middelburg het 'lange tijd duurt voor een arts ter plaat se is, dan wel de ziekenauto is gealar meerd. De huidige regeling is zo, dat wanneer het onmogelijk blijkt een arts te bereiken, de politie bevoegd is, het ziekenhuis op te bellen met verzoek het slachtoffer met een ziekenauto op te halen. Deze regeling voldoet in de prac- tijk niet, want het is al verschillende malen voorgekomen, dat de slachtoffers lange tijd op straat moesten blijven lig gen. Men heeft thans naar een middel gezocht om in deze toestand verbetering te brengen. B. en W. van Middelburg zullen nu aan de raad voorstellen om de auto van een aan te stellen politie- arts uit te rusten met een mobilofoon. Gaat dit door dan kan na een ongeval onmiddellijk de arts thuis worden opge beld en is hij niet thuis, dan kan men via de mobilofooninstallatie de arts op roepen. Door een bel of sirene op de auto te plaatsen, wordt de arts gewaar schuwd, wanneer hij zich bij een oproep in een woning mocht bevinden. B. en W. stellen voor een crediet van f 3500 be schikbaar te stellen voor een mobilo fooninstallatie, terwijl na goedkeuring van deze uitgaaf door Ged. Staten zal worden voorgesteld de arts, de heer J, Z. S. Pel, in vaste dienst aan te stellen als politie-arts. Op de thuisreis. Met het ti'oepentransportschip „New Australia", dat vermoedelijk 29 April in Amsterdam aankomt, komen de vol gende Zeeuwen mee: Sold, verpl. M. v. d. Velden, Middel burg; sold. A. Aarnoudse, Oud-Vosse- meer; korp. A. Hamelink, Terneuzen; sold. H .J. A. de Lange, Middelburg; korp. P. J. de Poorter, Vogelwaarde; sold. A, Sorber, Terneuzen; sold. A. Ver- planke, Axel; sold. H. Steenepoorte, Schore; korp. H. J. Buurman, Vlissin gen; sold. P. H. Rycke, Hoofdplaat; sold. J. Hoogerwerf, Meliskerke; res. 2e lt, L. W. Provoost, Terneuzen, De Britse minister van Arbeid, Bevau en zijn collega van Economische Za ken, Wilson, zijn afgetreden. Hun ontslag werd door Attlee aanvaard. De foto toont de beide afgetreden ministers kort voor de Kabinetszitting, waarin zij de motieven van hun besluit uiteenzetten. Links Bevan met zijn echtgenote; rechts Wilson met zijn vrouw en zijn driejarige zoon Giles. Geoefendheid laat te wensen over. In een zomerse warmte zwoegen op het ogenblik op de Veluwe bijna 600Q militairen van de „7 December-divisie" aangevuld met manschappen van de tweede divisie aan da oefening „Crescendo 2". Deze oefening vormt het sluit* stuk van de vierweebse herhalingsoefening, waarin de Indonesië-veteranen: van bovenvermelde divisies zjjn samengevoegd tot de 13e regiments gevechts groep. Gistermiddag inspecteerde de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, deze troepen. De 44e regimentsgroep, die in Maart de oefening „Crescendo 1" meemaakte, en samengesteld was uit dienstplichti gen van de veel geplaagde lichting 1949 II, maakte een goede indruk. De oefe ning werd serieus opgevat en met een soms moeilijk te beteugelen enthousi asme uitgevoerd. Deze geest treft men slechts ten dele aan bij de mannen van de 13e regiments gevechtsgroep. Deze veteranen hebben in Indonesië de werkelijkheid meege maakt. In vergelijking daarmee, komt de oefening „Crescendo 2" hen voor als een soort „padvinderij". Alleen wanneer zij in actie moeten komen, ontwaken zij uit hun gewild nonchalante houding en tonen zy zich soldaten van het goede soort. Luitenant-generaal Hasselman, de chef van de generale staf, die minister Staf gistermiddag bij zijn bezoek aan de groep vergezelde, liet zich door de bataljonscommandanten zeer uitvoerig inlichten over de houding en het op treden van de officieren en de onder officieren. Men kreeg bij deze zeer za kelijke inspecties de indruk, dat de ge neraal er bij de officieren de wind ge ducht onder heeft. De generaal is door de maatregel ten opzichte van twee officieren in het kamp „De Wittenberg", de waarschu wing nagekomen, die hij in het kamp Oirschot aan de verzamelde officieren heeft gericht, n.l. dat iedere officier, die niet zou voldoen onverbiddelijk van zijn functie zou worden ontheven. Wat de geoefendheid van de 13e re- De heer M. Goudswaard te Zierikzee fer aarde besteld. Onder zeer grote belangstelling werd Woensdagmiddag het stoffelijk overschot van het A.R. gemeente raadslid, de heer M. Goudswaard, te Zierikzee ter aarde besteld. Aan de groeve werd gesproken namens de gemeenteraad door wethouder A. M. den Boer, die tevens het woord voer de als lid der A.R. fractie. Verder werd gesproken door de heer J. Schouls, 2e voorzitter van de Chr. Geref. mannenvereniging, waarvan de overledene 20 jaar voorzitter was. Tevens sprak de heer Schouls namens de A.R. kiesvereniging. De derde spreker was dr Eldick namens de Stichting Chr. sanatorium voor 'net Zuiden, waarvan de overledene com missaris was. Daarna werd gesproken door de Chr. Geref. predikanten as Hoogendoorn en ds v. d. Klis. Na hei zingen van Ps. 89 8 dankte de oudste zoon voor de belangstelling de over ledene bewezen. giments gevechtsgroep betreft, de chef- staf van de commandant strijdkrachten te velde, kolonel Le Fevre de Montigny was van oordeel, dat een vergelijking in geoefendheid tussen de 13e en de 44e regiments gevechtsgroep in het nadeel van de 13e uitvalt. Dit verschil ver- klaarde de kolonel uit het feit, dat de militairen van de 44e (lichting 1949 II), een normale eerste oefening hebben ge» had. De opleiding van de Indonesië- veteranen van de 13e regiments ge vechtsgroep is echter zeer kort geweest. Wel hebben zij in Indonesië een rijk? ervaring opgedaan, doch daarmee heb* ben zij nog die geoefendheid bereikt, die noodzakelijk is voor een modern leger. Van verscheidene kanten werd veiv- zekerd, dat deze groep nog een tweedf herhalingsoefening van tenminste vier weken nodig zal hebben om goed ge oefend te zijn. Project van f 3 millioen ligt gereed. Naar wjj vernemen verkeren de plan nen van het bestuur van de Godshuizen te Middelburg waarbij wordt gestreefd naar een aanzienlijke uitbreiding van het ziekenhuis in een vergevorderd sta- dinm. De bedoeling is o.m. de capaciteit, die thans 75 bedden bedraagt, op te voeren tot 185, terwijl ook de kraam- afdeling aanzienlijk wordt uitgebreid, hetgeen mede een gevolg is van de op heffing van de Gemeentelijke Kraam kliniek. Het gehele project zou een be drag van bijna I 3.000.000 vergen. Reeds lange tijd heeft men in het zie kenhuis te kampen met een tekort aan ruimte. Er wordt gewerkt met lange wachtlijsten en hoewel de officiële ca paciteit slechts 75 bedden bedraagt is er een regelmatige bezetting van 130 tot 135 bedden. Er zijn uitvoerige be sprekingen over deze aangelegenheid gevoerd met diverse ministeries en de Ziekenhuisraad. Deze raad is mede tot de overtuiging gekomen, dat uitbreiding van het zie kenhuis absoluut noodzakelijk is en heeft uitbreiding tot 185 bedden zelfs urgent verklaard. De minister van So ciale Zaken heeft, zo vernemen we ver der, zjjn toestemming reeds verleend om tot uitbreiding over te gaan. GROTE VERBETERING. In het uitbreidingsplan is rekening gehouden met een belangrijke uitbrei ding van de kraamverpleging, waarbij het aantal bedden zal worden uitge breid van 2 tot 12, terwijl tevens is ge dacht aan de inrichting van een rheu- ma-afdeling, Deze uitbreiding is even eens zeer belangrijk, daar tot op heden voor rheuma-patiënten iedere verpleeg- mogelijkheid ontbreekt. Tenslotte moet nog gewezen worden op de meerdere vertrekken, die zijn geprojecteerd, n.l. voor de doctoren, dienstruimten enz. Ook is gedacht aan de bouw van een zusterhuis, waardoor 't mogelijk wofdt, dat alle verpleegsters intern worden. Verder kan nog medegedeeld worden, dat het bestuur der Godshuizen heeft besloten de verloskundigen toegang tot het gasthuis te verlenen voor de be handeling van bevallingen, zonder eni ge medische hulp. KOSTEN. Volgens een voorlopige begroting worden de kosten op f 2.790.000 ge raamd. Het Rijk zal rente en aflossing van het onrendabele deel financieren, doch daarnaast zal door het bestuur der Godshuizen een lening moeten worden opgenomen tot een bedrag van 3 mil lioen gulden. Indien deze lening, zo wordt becijferd, voor 50 jaar wordt aan gegaan zal het jaarlijkse tekort op f 100.984,18 moeten worden gesteld, bij een 40-jarige lening op f 109.618,63. Het voor 1951 geraamde tekort der Gods huizen, voorkomend op de gemeente begroting, beloopt f 58.964,85. B. en W. zouden thans overwegen ter dekking van dit grotere tekort een verhoging der Bijz. Uitkering aan te vragen. B. en W. zullen een voorstel bij de raad, die 7 Mei a.s. bijeenkomt, indienen, waarin gevraagd wordt medewerking te ver lenen bij de uitbreiding van het Gast huis, alsmede het eventueel aangaan van een geldlening van f 3.000.000.. Verrassing voor twee Middel burgse dames. De laatste maanden worden overal in ons land Radioavonden georganiseerd. Dit was ook gisteravond in Middelburg het geval en het toeval wilde dat mej. A. de Smit te Middelburg de 100.000ste bezoekster van dit jaar werd. Zij ont ving een gouden armbandhorloge met Inscriptie. De 100.001ste bezoekster, mej. S. j. de Ruyter, eveneens te Mid delburg kreeg een fles Lotion, terwijl aan beide dames bloemen werden aan geboden. Oud-burgemeester Simonse te Biggekerke ten grave gedragen. Onder grote belangstelling is gister middag op de begraafplaats te Bigge* kerke het stoffelijk overschot van dg heer L. Simonse, in de jaren 19141945 burgemeester van Biggekerke en sederp 1918 lid van het bestuur van de Poldei' Walcheren, ter aarde besteld. Aan de groeve werd gesproken door de tegenwoordige burgemeester, dé heer J. L, Dregmans, die aan de 3V/z* jarige ambtsperiode van de overleden? herinnerde. Hij wees erop, hoe tijdens het burgemeesterschap van de heer Si* monse de êerste Wereldoorlog uitbrak, de crisisjaren en vooral de laatste wel reldoorlog vele moeilijkheden veroor zaakte. De heer Dregmans zei voorts dat het grote respect dat de overledene zich verworven heeft, niet in het minst heeft geleden tijdens de tweede wereld* oorlog. Ook namens de Vereniging van .Buc* gemeesters en Secretarissen op Walchl* ren, waarvan de heer Simonse jarenlang vice-voorzitter was, sprak de heer Dreg* mans woorden van waarderihg, terwijl hij tenslotte ook sprak namens de plaat* selijke afdeling van het Groene Kruit, waarvan de overledene 36 jaar bestuur!* lid was. Namens de-Polder Walcheren sprak de voorzitter, mr dr R. W. Graaf vah Lynden. Hij zei dat de heer Simons? zowel in jaren als in diensttijd het oud* ste lid van het Polderbestuur is geweesfc, De voorzitter herinnerde eraan, hoe dé heer Simonse in 1918 benoemd werd tot commissaris, terwijl in 1930 zijn benoe- ming tot raad volgde. Het Polderbe stuur, aldus spr., betreurt dit heengaah ten zeerste, daar met hem een bekwaam bestuurder is heengegaan. Namens bestuur en raad van toezicht van de plaatselijk Cobp. Boerenleenbarqt sprak de heer Houterman. De heer Si* monse was lange tijd voorzitter en sinas 1945 kassier. Namens de Rijwielpadvereniging Wal cheren sprak mr B. Kolff, burgeemestöjs van Vlissingen. De overledene was vel? jaren hoofdbestuurslid van deze verenp. ging en aan zijn initiatief is te dankeft dat het fietspad Klein-ValkenisseZoU- telande tot stand kwam. Nadat ds C. van Nes, Geref. predikant een Bijbelgedeelte had gelezen, waarnfc hij woorden van troost tot de familie sprak, ging hij voor in gebed. De oudste zoon van de overleden? dankte voor de belangstelling. De plechtigheid werd bijgewoond door tal van burgemeesters van Walcheren, leden van het Polderbestuur en dé raadsleden. DE BILT ZEGT: Kouder. In het Noorden van het land enkele overdrijvende wolkenvelden, maar droog weer. Meest matige wind tussen Noord en Noord-Oost. Lagere temperaturen dan gisteren. Voor het overige deel van het land droog en overwegend zonnig weer met zwakke tot matige wind tus sen Noord en Oost en lagere middag- temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1