Grote communistische doorbraak op Korea. „Betalingsbalanstekort ligt binnen ons bereik." PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Crisis in Labourpartij bezworen. Geen V,N» troepen meer ten Noorden van de 38ste breedtegraad» Het Rijk inde f4.876 millioen aan belastingen in 1950. 11 SNIPPER i i NIEUWS1 Bakkerswereld verkeert in nood* „Geen zoete broodjes, maar keiharde feiten." Streekplan moet zich tot de hoofd lijnen bepalen* Er komen 10 akkerbouw- en 11 fruitteeltbedrijven in de Zuid- Sloepolder* Loongeschil bij Z.V. T. M. opgelost. „Grand Hotel St Joris" naar stadscentrum van Middelburg Uitgave stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen Dykstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD ïo ti.idi.kO/ii.itx No, I&48 WOENSDAG "25 APRIL 1951 Abonnementsprys 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v, d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 6.22 u., onder 16.54 u.; Maan op 1.84 u., onder 7.59 u. Hoogwater op Donderdag 25 April Vlissingen: 4.52 u., 2.22 m., 17.19 u., 2.03 m.; Terneuzen: 5.23 u.f 2.40 m„ 17.54 u. 2.22 m.; Wemel- dinge: 6.41 u. 1.83 m., 19.11 u. 1.65 m.; Zierikzee: 6.24 u. 1.59 m., 18.50 u. 1.42 m. Algemene verkiezingen tegen de herfst. Chuter Ede, de Britse minister van Binnenlandse Zaken, heeft op een beslo ten vergadering van de Labour-fractie verklaard, dat Labour by de volgende verkiezingen zeker het onderspit zou delven indien zy haar gelederen niet zou sluiten na het ontslag van minister Be- van. Een aantal aanwezigen gaf blijk, het standpunt van Bevan te delen, doch zich niet te kunnen verenigen met zijn gedrag. Aneurin Bevan werd koel ontvangen op de bijeenkomst. Zowel hy als Wilson zetten uiteen, dat het niet hun bedoeling was de regering ten val te brengen. Naar verluidt stond de grote meer derheid achter Gaitskell. Andere rege ringsleiders sloten zich aan by de woorden van Chuter Ede en riepen op de eenheid in de party te bewaren. In Labourkringen had men na de by eenkomst sterk het gevoel, dat men al thans voor het ogenblik de crisis mees ter was gebleven en dat men de alge mene verkiezingen niet voor de herfst behoefde te verwachten. In Londen zij Dinsdagavond de vol gende benoemingen officieerbekend ge maakt: Sir Hartley Shawcross tot mi nister van Handel, Sir Frank Soskice tot procureur-generaal, A. L. Ungoed- Thomas tot advocaat-generaal en de nieuwe minister van Arbeid, Alfred Ro- bens, tot lid van de Kroonraad. Voorts is het aftreden bekend gemaakt van John Freeman als parlementaire secretaris van het ministerie van Be voorrading. Het Lagerhuis heeft zich zonder stem ming accoord verklaard met het prin cipe, dat voor brillen en kunstgebitten de halve kostprijs in rekening wordt ge bracht. Dit regeringsvoorstel was de directe oorzaak van het aftreden van de minis ter van Arbeid, Bevan, vermoedelyk ook van diens collega Wilson. De Chinezen hebben gistermorgen een grote doorbraak aan het centrale front op Korea geforceerd, zy stromen door een bres, een heel eind ten Zuiden van de 38e breedtegraad. De doorbraak kwam tot stand na een hevige beschieting van de 160 km lange geallieerde Unie, die de gehele nacht duurde. Chinese cavalerie achter volgde de haastig zich terugtrekkende verbondenen. Door de doorbraak werden de verbondenen gedwongen zich over de gehele Unie naar of beneden de 88e bredtegraad terug te trekken. Eerder op de dag werd gemeld, dat de commuisten de eerste grote plaats sinds het begin van hun voorjaarsoffensief, Jontsjon, ten Noorden van Seoel hadden veroverd. Volgens de correspondent van A.F.P. de luchtmacht, grotere winsten hebben bevonden zich Dinsdagavond geen troe pen van de Verenigde Naties meer ten Noorden van de 38e breedtegraad. Op het Westelyke front versterkte de te genstander zyn druk in de richting van Seoel. Hier schynen een of twee Chi nese legercorpsen te zijn ingezet. Voorts zouden op het Westelijke front drie Noordelyke regimenten door de stellin gen van de verbondenen zyn gedrongen en reeds ongeveer 20 km op Zuid-Ko- reaans gebied staan. Op sommige punten zyn de verbonden troepen 40 km teruggetrokken, sedert Zondagavond. Er zijn tekenen, dat de Infiltratieme thoden der Noordelyken toenemende moeilijkheden veroorzaken, vooral in het Westen, waar de verbonden troepen zich verder terugtrokken ten Zuiden van de Imdjin. In het gebied van Yongpyong doen de verbondenen tegenaanvallen en wordt naar gemeld hevig gevochten. Hoewel de censuur met byzonderhe- den schaarser Is dan tevoren, is het duidelijk, dat de Chinezen en Noord- Koreanen, nog steeds zonder steun van Dr M.W. Holtrop, president van de Nederlandsche Bank: „Het betolingsbalanstekort is geen symptoom van een ongeneeslyke ziekte, waarana de Nederlandse volkshuishouding zou ïyden. Het openbaart slechts, dat in ons land meer wordt uitgegeven dan uit het lopende inkomen wordt ver diend, hetgeen alleen mogelyk is door gebruik te maken van zgn. Inflatoire financieringsmiddelen, .w.z. middelen, ontleend aan nieuwe geldcreatie of aan activering van oude liquiditeiten. Nu de productieve kracht van ons land is hersteld, dient aan het beroep op inflatoire financiering een eind te komen, tomeer daar op voortzetting van de buitenlandse hulp, op civiel gebied, nog slechts korte tyd mag worden gerekend". Aldus een uitspraak van dr M. W. Holtrop, president van de Nederlandse Bank, in het verslag over het boekjaar 1950, uitgebracht in de gisteren gehouden algemeen vergadering van aandeelhouders. Blijkens de winst- en verliesrekening was de nettowinst der bank f 14.793.466 tegen 14.538.182 in 1949. Hiervan is in het reservefonds gestort f 1.849.436 tegen f 2.907.636 in 1949. Het meerdere ad f 12.944.030 (f 11.630.545) is aan de staat uitgekeerd. De ontwikkeling der credietverlening aan het bedrijfsleven, zo zei dr Holtrop uiteen, vormde aanleiding tot de ver hoging der rentetarieven. De oorzaken van de expansie van het bankcrediet zijn niet nauwkeurig kwantitatief te bepalen. Het lijdt geen twijfel, dat de liberalisatie van de buitenlandse handel een belangrijke rol heeft gespeeld. Daarnaast moeten genoemd worden de invloed van de verscherping der buitenlandse politieke spanningen, voor al sinds Korea, en de daarmee samen hangende prijsstijging. Analyse van liet ziektebeeld. Sprekende over het monetair even wicht en het betalingsbalanstekort, geeft dr Holtrop een zorgvuldige ana lyse van het ziektebeeld van onze volks huishouding. Hy doet dit, omdat, naar hy zegt, by sommigen de neiging ont staat, het verschijnsel van het langdurig voortbestaan van dit tekort te beschou wen als een geheimzinnige ziekte, waar mede de Nederlandse volkshuishouding behept zou zyn. Met zekerheid kan wor den aangenomen, dat dit samenhangt met rechtstreekse of indirecte toepas sing van inflatoire financieringsmidde len in het binnenland. Drie factoren kunnen het monetaire evenwicht verstoren de geldcreatie door het bankwezen t.b.v. de overheid en van het bedrijfsleven en de active ring van rustend geld, waarneembaar uit de vermindering van de circulatie. Dr Holtrop meent, dat deze drie in vol doende mate kunnen worden beheerst om het betalingsbalanstekort binnen de toelaatbare grenzen te houden. De loonpolitiek. Voor de handhaving van dit even wicht is ook het voeren van een op juiste beginselen gebaseerde loonpoli tiek van grote betekenis. Wanneer re gering en Stichting van de Arbeid erin slagen de beginselen van loonpolitiek practisch te verwezenlijken, mag het vertrouwen bestaan, dat het betalings- balansevenwicht niet wordt bedreigd door een geldcreatie, in het leven ge roepen door een spiraalbeweging van lonen en prijzen, die door zuiver mone taire maatregelen onvoldoende zou kun nen worden geremd. Do mogeiykhcid om tot herstel en handhaving van het monetaire even wicht te geraken la duidelyk gegeven. De creatie van nieuw geld t.b.v. de staat la beheersbaar, de creatie van nieuw geld t.b.v. het bedryfsleven la beïnvloed baar, herstel van het monetaire even wicht ligt binnen ons bereik, herstel van het betalingsbaJanseveuwicht zal daar met zekerheid op volgen. De betalingsbalans. De Nederlandse betalingsbalans ver toonde In vergeiyking met 1949 een aanmerkelijk ongunstiger beeld. Dit is ruilvoet als gevolg van devaluatie en pryshausse op de grondstoffenmarkten, de liberalisatie van het handelsverkeer en de Korea-conjunctuur. De geldcir culatie bewoog zich vrijwel onafgebro ken in dalende richting. Aan het eind van het jaar bedroeg deze ca. 46 van het nationale inkomen, een ver houding, die overeenkomt met het ge middelde van de laatste jaren vóór 1939. De kaspositie van het Rijk bleef zich, dank zy de hoge belastingontvangsten, gunstig ontwikkelen. In totaal werd door het Rijk in 1950 aan belastingen geïnd f 4.876 millioen, tegen f 4.487 mil lioen in 1949. geboekt dan by de vorige offensieven, en dit tegenover een vernieuwd achtste leger, dat de aanval volledig verwacht te. De bevelhebbers echter, hebben ver trouwen, dat het offensief tot stilstand kan worden gebracht, wanneer de ver bonden troepen zich volledig In verde digingsstellingen hebben verschanst. Maar er wordt toegegeven, dat, Indien de Noordelyken er in slagen de bres in het centrum te blyven uitbuiten, zy zo wel het Westelyke als Oostelyke uit einde van de linie der verbondenen be dreigen met grote omsingelingsbewe- gigen, die de ontspanningsroutes naar het Zuiden kunnen afsnijden. Internationaal leger in Mandsjoerye. Een bericht uit Hongkong meldt, dat op het ogenbik een internationaal com munistisch leger in Mandsjoerye samen getrokken en voor actie gereed zou zyn. Volgens het blad zou dit leger bestaan uit soldaten uit elf .landen binnen de Russische invloedssfeer gelegen landen. Wat getalssterkte betreft zou het te vergelijken zijn met de strijdkrachten der Verenigde Naties in Korea. Het leger zou gesteund worden door vyf luchtmachtgroepen en door een vloot, bestaande uit een kruiser, drie torpedobootjagers en 80 duikboten. Geheimzinnige dood van zes ouden van dagen. In het dorp boven-Leeuwen, niet ver van Druten, werd gistermorgen in het St Jozefgesticht een zestal ouden van dagen dood op bed gevonden. Toen een der zusters de bedden wilde gaan afha len van een zaaltje, waarop zes ouden van dagen in de leeftijd van 59 tot 86 jaren ieder in een aparte cel slapen, bleek, dat zy allen waren overleden. De mensen waren des avonds tussen negen en tien uur ter ruste gegaan. Verwacht wordt dat zy op de slaapzaal nog iets hebben gegeten, dat vergiftig was. De overige bewoners van het St Jozefge sticht mankeren niets. BENOEMING RECHTERLIJKE MACHT. By K.B. is benoemd tot kanton- rech ter-plaatsvervanger in het kanton Middelburg mr J. Sepers, advocaat en procureur te Goes. i i i ift fi Gisteren is brand uitgebroken in een electrische trein in Yokohama. Er wa ren ruim 100 doden en bovendien nog vele ernstig gewonden. By de St Gotthard is een sneltrein door een la wine overvallen. De locomotief en twee wagens werden door de sneeuw van de baan geveegd. Een persoon werd gedood en minstens 4 ernstig gewond. Ruim 2000 mensen woonden gisteren de uit vaartplechtigheid van Ernest Bevin, de vroegere Britse minister van Buiten landse Zaken by. Een zoon van de Noorse marine-opperbevelhebber, admi raal Danielsen, is gearresteerd wegens communistische spionnage. Ruim 40 millioen inwoners van de Indiase pro vincie Bihar lijden honger. Men ver wacht dat de critieke toestand nog 3 a 4 maanden zal duren. Vermoedelyk ten gevolge van een windhoos zijn vorige week in de Sovjet-zone 16 Russische militaire vliegtuigen neergestort, waar bij 32 leerling-vliegers om het leven kwamen, aldus meldt een West-Beriijns blad. 150.000 arbeiders van metaal- fabrieken te Stuttgart, Mannheim en Karlsruhe zijn vandaag voor onbepaalde tyd in staking gegaan wegens onver vulde looneisen. Generaal MacArthur zal op 3 Mei een verklaring afleggen in de Senaatscommissie voor de strijd krachten. Jan Rubenkamp, een 10- jarige Amsterdamse jongen en een ver woed postzegelverzamelaar heeft van Prins Bernhard een serie postzegels ge kregen uit Buenos Aires. In de bijgaan de brief stond echter dat hij het niet aan zyn vriendjes mocht vertellen, daar de Prins het te druk had om meer der gelijke verzoeken in te willigen. Ko ningin Juliana heeft gisteren een aantal buitenlandse radioreporters, die momen teel een bezoek aan ons land brengen, op Soestdijk ontvangen. In Voorthui zen, gemeente Barneveld, is weer pseu- do-vogelpest geconstateerd. Er is 'n op- hokgebod afgekondigd. De autoryles is met acht een-derde procent duurder geworden. Alle veemarkten en veilin- Bijzondere zifting Generale Synode Ned. Herv. Kerk, Dinsdag 1 Mei des middags om 2 uur zal in de Nieuwe Kerk te Amsterdam door de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk een bijzondere zitting worden ge houden, waarin de overdracht zal plaats hebben van de synode in oude samen stelling aan die in nieuwe samenstelling. De zitting zal worden bijgewoond door kerkelijke en burgerlijke autoriteiten uit binnen- en buitenlad. Des avonds om 8 uur zal in de Wes- terkerk een dankstond worden gehou den in verband met de invoering van de nieuwe kerkorde. In deze dienst zal voorgaan prof. dr S. Berkelbach van der Sprenkel, hoogleraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. Prins Bernhard te Buenos Aires. Prins Bernhard is uit Tres Arroyos te Buenos Aires aangekomen, vergezeld van de Nederlandse buitengewone ge zant en gevolmachtigde minister in Ar gentinië, de heer Daubanton. Op het vliegveld werd de Prins ont vangen door de minister van Lucht vaart, brigade-generaal Caesar Ojeda, de Argentijnse ambassadeur in de Ver. Staten, Romerino, en functionarissen van de Nederlandse delegatie. De Prins zal als officiële gast enkele dagen in de Argentijnse hoofdstad blijven. President Peron zou de Prins Dins dag een in Argentinië gefokt paard aan bieden. Prins Bernhard heeft zijn bezoek aan Cordoba laten vervallen. Hy wil uit rusten voordat hy Donderdag de terug reis naar Nederland aanvaardt. mmm DE „VELSER-AFFAIRE" Aan het einde der raadsvergadering van de gemeente Velsen van gister avond heeft de heer R. Verbeek, voor zitter van de P.v.d.A.-fractie, namens de grootst mogelijke meerderheid van de raad een verklaring afgelegd over de zgn. „Velser-affaire". De verklaring kwam in grote lijnen overeen met het schrijven,dat de raadsleden Zaterdag aan de minister van Justitie richtten, waarin aangedrongen wordt op 'n diep gaand onderzoek in deze kwestie. De heer G. H. A. K. Gualtherie van Weezei, de enige vertegenwoordiger van de V.V.D. in de Velsense raad zeide spyt te hebben over zijn afwezigheid toen de brief aan de minister van Jus titie werd ondertekend, maar wilde des alniettemin zyn visie op deze kwestie geven. „Als hoogst geïnteresseerde in deze affaire en samengewerkt hebbende met de drie „hoofdbeklaagden" in deze zaak onder de moeiijkste omstandig heden tijdens de bezetting en na de oor log als voorzitter van de zuiveringssom- missie voor de politie Velsen en Bever wijk, deel Ik u mede, dat deze mensen ontegenzeggelijk zeer grote verdiensten hebben gehad op illegaal gebied, maar dat er mogelijk fouten gemaakt zijn, zoals ledereen in die tijd fouten heeft gemaakt", aldus de heer Qualtherie van Weezel. Hij zeide een objectief onderzoek daarom ten zeerste toe te juichen. „Nu zal moeten blijken of de sensationele ontboezemingen in de pers juist zijn geweest, maar ik hoop en ver trouw, dat het geheel als zeepbel is, die uit elkaar spat", zo zeide hy. Laatste contingent K.L.-dienst- plichtigen vandaag naar Nederland. 24 militairen van de Koninklijke Land macht, die het laatste contingent K.L.- dienstpliehtigen vormen, keren vandaag per vliegtuig naar Nederland terug. Op 25 April bevinden zich, behalve de militaire missie, nog 450 man in Indonesië, die op basis van vrijwilliger ingeschakeld zijn bij de afwikkeling en de verzorigng van het vervoer der Am bonezen met tijdelijke K.L.-status, van wie nog ongeveer 3200 in Indonesië ver toeven. Indien de schepen, waarmede de Ambonezen naar Nederland zullen reizen, volgens het vastgestelde schema zullen vertrekken, zal dit vervoer op 20 Mei zijn voltooid, waarna het af wikkelingscommando op 31 Mei zal worden opgeheven. Tweede Kamerlid F. H. van de Wetering sprak te Goes. Op Initiatief van de I'rov. Zeeuwse Bakkersbond, heeft Dinsdagmiddag In zaal Krjjger te Goes het Chr. Historisch lid van do Tweede Kamer, de heer F. H. van de Wetering, voor de gezamenlijke bakkersbonden In Zeeland het woord gevoerd over de nood, waarin thans de Nederlandse bakkerswereld verkeert. „De tyd, waarin wü leven", had de heer Van de Wetering zijn rede genoemd en in stee van „zoete broodjes" te bakken, kwam hij met keiharde feiten en scherpe protesten tegen, hetgeen hy noemde, „de roofbouw, die thans door de regering wordt gepleegd en de gedecreteerde en doodzieke broodprijs". De heer Van de Wetering zag in deze „tijd van ordening" een groot gevaar, omdat het hier om „opgelegde ordening" gaat. Een ordening, opgelegd door een socialistische staat, die decreteert hoe de maatschappij met de bakkers zal omspringen. Hij wekte de aanwezigen op, goed te begrijpen, dat het hier niet om de „koekjes en kaakjes" gaat, maar om het begrip, dat principiële samen werking van de diverse organisaties slechts leiden kan tot succes. Hoe im posant de protestvergadering in de Apollohal te Amsterdam ook was, mi nister Lieftinck heeft er niet de minste aandacht aan geschonken. In Zeeland zijn 700 bakkerszaken en dat vraagt sanering. Het vragen om overheidsingrijpen (b.v. door inschake ling van het behoefte-element) betekent echter zyn eigen graf graven, aldus Van de Wetering. Spreker protesteerde heftig tegen het in de Tweede Kamer behandelde ac countantsrapport van het ministerie van Landbouw over de toestand in de bakkersbedrijven op het platteland. De regering had uitgevonden, dat deze bak kers gemiddeld een loon van f 5000 per jaar hadden. Spreker kwam in de Ka mer echter op f 2650, waarbij de ouder domsverzorging nog niet eens gerekend was. Thans is hem gebleken, dat het hele rapport onjuist is, want alle en dat zyn er 3000 kleine bakkersbedrij ven waren buiten beschouwing geble ven Een nieuw gevaar dreigt bovendien in de zgn. productieverhoging. Sprekend over de strijd om de broodprijs wees de heer Van de Wetering erop, dat de ver hoging van één cent zou zijn gegeven, omdat de minister tóch al wist, dat deze cent bij de verhoging van de prij zen van grondstoffen en van lonen weer opgemaakt wordt. De grondstoffenprij- zen zijn gestegen met f 1,95 per baal volksbroodmeel en f 3,80 per baal blan ke bloem, terwijl de lonen voor de bank man met f 2,49 en van de bezorger met f 2,26 zijn verhoogd. Walcherse gemeentebestuurders contra Planologische Dienst. Onnodige starheid bij industrievestiging wordt gevreesd Nagenoeg alle burgemeesters, vele wethouders en ambtenaren der Wal cherse gemeenten kwamen dezer dagen bijeen in het Verenigingsgebouw te St. Laurena ter bespreking van het ont werp Streekplan Walcheren. Was men op 8 April in eigen kring tot zekere voorlopige conclusies gekomen, thans hadden de gemeentebestuurders in hun midden de heren ir M. de Vink en drs Th. J. Westerhout, resp. directeur van en sociaal-econoom by de Prov. Plan. Dienst, die naar aanleiding van de op 8 April geformuleerde bedenkingen en vragen uit de doekjes deden, waarom men een bepaling zus of zo had ont worpen. In een van beide kanten openhartig gevoerde discussie konden natuurlijk door de gemeentebesturen opgespoorde schaduwzijden nog niet weggewerkt worden, doch meer licht kwam er toch wel, hetgeen niet betekent, dat de PPD in alles aan de gemeentebesturen tege moet zou willen komen. De gemeentebestuurders zijn bevreesd Walcheren als proefkonijn te laten fun geren, nu dit het eerste Streekplan van Walcheren wordt. Men wil wel een Streekplan, maar dan één, dat zich zuiver tot de hoofdlijnen bepaalt, dat aan de gemeentelijke autonomie nog zoveel mogelyk recht doet wedervaren, zodat men, aangepast aan de plaatse lijke toestanden, plaatselijk de bijzon derheden kan uitwerken. De PPD aan vaardt ook dit principe, wil echter voor- die gevallen, waarbij belangen van bo- vengemeentelyke aard in het spel zijn, toch richtlijnen te geven. WAT IS INDUSTRIE? Divergentie tussen gemeentebesturen en PPD bleek er vooral te bestaan t.a.v. het weren van industrie in de bebouwde kommen der plattelandsgemeenten. De PPD gaat ervan uit, dat industrie in de bebouwde kom niet gewenst is. Daar voor zal men speciale terreinen moeten gebruiken. De gemeentebesturen vrezen onnodige starheid. Wanneer een aan gevraagde ontheffing is verkregen, Is de ongeduldige ondernemer reeds naar elders vertrokken; het initiatief der on dernemers zal men zoveel mogelijk vrij spel moeten geven. Anders wordt het gedood. De grote vraag: wat onder in dustrie valt, kon echter niet bevredigend opgelost worden. De directeur van de PPD verklaarde zich bereid naar een soepeler en meer bevredigende oplossing te streven. De gemeentebestuurders pleitten voorts o.a. voor het toelaten van arbei derswoningen by de boerderijen met een grotere inhoud dan 275 kub. meter ten gerieve van grote gezinnen, waar de agrariërs mee gebaat zijn. De PPD blijkt hier niet geheel afwijzend tegen over te staan. Vele détails kwamen nog aan de orde. Binnenkort zal één en ander een punt van overweging uitmaken by de ge meenteraden, die krachtens de wette lijke bepalingen de gerezen bezwaren hebben te formuleren, welke bezwaren dan vóór 22 Mei a.s. aan Ged. Staten moeten worden voorgelegd. Binnen zes maanden nadien moeten de Prov. Staten het Streekplan vaststellen. Spreker deed dan ook een beroep op de minister van Landbouw om de moei lijke situatie, waarin thans 14.400 Ne derlandse bakkers verkeren, opnieuw onder ogen te zien en niet door ordening, of uitholling van de bakkersstand, maar door raadpleging van de knappe advi seurs, die de bakkers in de leden van de Bakkerijstichting hebben. Tenslotte wekte hij alle aanwezigen op eendrach tig samen te werken, ieder in zijn eigen bond, teneinde niet onder de voet ge lopen te worden. De vergadering stond o.l.v. de heer L. Goeman, voorzitter van de Provin ciale Zeeuwse Bakkersbond. Ir Dorst nam afscheid van de Stichting v. d. Landbouw f wijten aan de achteruitgang van de gaan op A^riTgewoon door! Op de vergadering van de Prov. Com missie van de Stichting voor de Land bouw heeft ir J. D. Dorst, tot voor kort secretaris der Stichting, en thans, zo als bekend benoemd tot Provinciaal Voedselcommissaris in Zeeland, giste renmiddag afscheid genomen. Tevens vond de installatie plaats van zijn op volger de heer P. de Kam. Ir Dorst, die vanaf de oprichting van de Stichting op 26 Maart 1946 tot heden in functie is geweest, werd toegespro ken door de voorzitter, de heer G. van Waes uit Westdorpe. Deze dankte hem speciaal voor het vele werk dat hij ver richt heeft inzake de stichting van de proefboerderij te Bruinisse en het land- bouwvoorbeeld-bedryf op Walcheren. Ir Dorst werd met algemene stemmen benoemd tot adviserend lid van het be stuur. Ir Dorst, hierna een dankwoord spre kend, noemde het verheugend, dat dank zy de Stichting voor de Landbouw, het gezag van de landbouw is toegenomen. Ook zijn opvolger, de heer De Kam kreeg vele goede woorden. hierover een bespreking met Ged. Sta ten worden aangevraagd. Er is een adviescommissie in het le ven geroepen voor de oorlogsschade. Hierin zijn benoemd de heer C. Philipse, lid van Ged. Staten uit 's-Heer Arends- kerke, voorzitter en de heren J. B. Becu uit Groede en A. Geschiere J.Hzn uit Grijpskerke als leden. De heer P. de Kam werd benoemd tot secretaris van de sector landbouw van de tentoonstelling Middelburg 1953. DE ZUID-SLOEPOLDER. Op de vergadering, welke te Goes werd gehouden, is tevens gesproken over de uitgifte van bedrijfsgebouwen in de Zuid-Sloepolder. Er zullen hier 10 akkerbouwbedryven van elk ruim 80 H.A. gevestigd worden en 11 fruitteeltbedryven van elk 4 tot 12 H.A. groot. Met de bouw van deze bedrijven en de arbeiderswoningen zal nog dit jaar worden begonnen. De bedrijven worden van het type zo als in de Noord-Oost Polder worden gezet, n.l. met huis en schuur apart. Over de uitgifte is uiteraard nog niets bekend. Met de sociale commissie werd van gedachten gewisseld over de arbeids voorziening. Hierover zullen nog nadere publicaties volgen. Voorts werd gesproken over het be staande kanaalplan GentTerneuzen welk plan de Zeeuwse landbouw zeker 200 H.A. goede cultuurgrond zal kosten. De georganiseerde landbouw wil ook hierin zeggenschap hebben. Ook over gekeurd, Zaterdag a.s. aan hêt perso- het streekplan Walcheren werd het neel een voorschot van f 50,— om de woord gevoerd. Op korte termijn zal loonbyslagen uit te betalen Na een nieuwe bespreking tussen de directie van de Z.V.T.M. en de Bedrijfs- unie Vervoer i.v.m. het geschil over de uitbetaling der loonbyslagen van Sept. 1950 en Maart 1951, aan welke be spreking eveneens deelnam de secretaris van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, is men erin geslaagd een oplossing te bereiken. De loonbyslagen zullen thans tot 1 Juni a.s. aan het personeel worden uitbetaald op basis van de tramloonregeling. Op 1 Mei a.s, zal daarentegen voor de Z.V.T.M. de landelijke loonregeling voor het beroepsvervoer op de weg van kracht worden. De directie der Z.V.T.M. heeft zich voorts bereid verklaard, in dien het bereikte accoord door het Col lege van Rijksbemiddelaars wordt goed- Na ongeveer een jaar te hebben gecorrespondeerd met de Vereniging „Hendrick de Keyser" te Amsterdam ls het thans zover, dat deze vereniging het pand Gortstraat 80 te Middelburg het enige dat nog eigendom Is van deze vereniging zal doen restaureren, waarna het gebouw wordt verhuurd aan de bekende Middelburgse hotelhou der, de heer A. I. F. van Overbeeke, Deze is van plan om in het gebouw het „Grand Hotel St Joris" te vestigen, waartoe het pand een ideale gelegen heid biedt. Voor 1940 had de-heer Van Overbeeke het bekende gebouw St Joris aan de Balans in exploitatie en na de ramp trok hij naar de Loskade, waar enkele panden thans als hotel dienst doen. De heer Van Overbeeke is een groot lief hebber van oude gebouwen en zodoende viel zijn oog op het geheel uitgewoonde en vervuilde pand aan de Gortstraat 30. In dit pand was tot voor kort de P.B, V.O. gehuisvest en in de dagen der be zetting was er een Duits noodhospitaal in ondergebracht. Zodoende is het pand geheel vervuild en totaal uitgewoond. Aan de Middelburgse architect, de heer, M. J. J. van Beveren, die mede een aan deel heeft in de stadhuisrestauratie en ook de Campveerse Toren en de Herv. Kerk te Veere restaureerde is opdracht gegeven het pand te restaureren. Naar verwacht mag worden zal nog deze zo mer het nieuwe hotel „St Joris" kunnen Worden geopend. NIEUWE BESTEMMING. Het hotel zal over 30 bedden beschik ken, De benedenverdieping wordt Inge» richt als restaurant, met grote en kleine zalen voor vergaderingen, recepties, trouwpartijen, diners e.d. De grote tuin, die achter het gebouw ligt zal geheel opnieuw worden aangelegd en de moge lijkheid is niet uitgesloten, dat daarin een of meer tennisbanen worden aan gelegd. Natuurlijk zal het gehele pand in de oude stijl worden gerestaureerd. De Vereniging „Hendrick de Keyser" had vroeger nog andere panden in Mid delburg in eigendom, w.o. de restaurant „De Gouden Zon" in de Lange Delft en „De Steenrotse" aan de Dwarskaai. Eerstgenoemd pand zal niet meer wor den verbouwd en de resten van „De Steenrotse" werden enige maanden ge leden door een storm vernield. Militairen misdroegen zich. Naar de legervoorlichtingsdienst me dedeelt heeft men de ruim 3000 mili tairen, behorende tot de „7 December- divisie", die in het kamp Wittenberg bij Stroe waren gelegerd, licht arrest opgelegd omdat verschillenden van hen zich tijdens verlof in Apeldoorn ernstig hadden misdragen. Daarom werd de soldaten de vergunning zich Zaterdag en Zondag naar Apeldoorn te begeven, in getrokken. De chef van de generale staf heeft aan de commandant van het kamp, lui tenant-kolonel Beaumont zijn volledige instemming betuigd met de door deze hoofdofficier getroffen maatregelen. Voorts wordt vernomen dat de chef van de generale staf een reserve-ma joor, commandant van een der bataljons van voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijnde manschappen, wegers gebrek aan bezieling bij de uitoefening van de dienst, uit zijn commando heeft ontzet en een majoor van het hoofd kwartier van de generale staf in diens plaats heeft benoemd. Ook een der compagnies-commandanten is uit zyn commando ontzet. Cholera te Calcutta. In een officiële mededeling is Dins dag verklaard, dat te Calcutta cholera is uitgebroken. De ziekte heeft epide mische afmetingen aangenomen. De vorige week waren 80 personen gestorven en de week daarvoor 61, al dus de mededeling. Er is volgens de officier van de ge meentelijke gezondheidsdienst geen aan leiding tot grote ongerustheid. Nieuwe methode in Argentinië vrijmaking atoomenergie. Op een receptie ter ere van Prins Bernhard heeft het hoofd van de Argen tijnse atoomonderzoekingen, prof. dr Richter, bevestigd, dat in Argentinië volgens een volkomen nieuwe methode atoomenergie wordt vrijgemaakt. Ver der bevestigde hij de door Peron uitge sproken wens, dat de energie slechts voor vredelievende doeleinden zal wor den gebruikt. DE BILT ZEGT: Warm en zonnig. Droog en zonnig weer met een zwak ke tot matige wind, meest uit Oostelijke richtingen. In de kuststroken van de Noordelyke provincies iets lager, ove rigens dezelfde of iets hogere tempera turen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1