[Nare dagen Onder bruine legerdekens rusten vijf levenloze lichamen/ Haar avontuur <~Y\ieuwó uit de^P rovincie ADAMSON ©i*i En door de radio klinkt; „Good night Irene"* en !ekker! /i Chaos ia opslagplaatsen te Priok. TT HIER Walcheren. Te veel van het goede. Tholen Zuid- Beveland. Schouwen-Duiveland, Zeeuw sch- V laanderen Maandag 23 April 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Aan het front geen plaats voor ontroering. (Van onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang) 1.,- EEN VELDHOSPITAAL. ERGENS IN KOREA, April 1951. De groene ambulance stopt. Twee hospitaalsoldaten trekken de deuren ervan open en nemen er een brancard uit. Er ligt een lichaam op. Twee modderige schoenen steken van onder de bruine legerdeken uit. Verder Is er niets te zien. De brancard krygt een plaatsje naast de stal waarin het veldhospitaal t(jdel(jk '-Ün tenten opge slagen heeft. De beide hospitaalsoldaten gaan terug naar de auto en halen er een tweede brancard uit. Een een derde en een vierde en een vijfde. De laatste is afgedekt met een zeil. vol bloedvlekken. „Doden....?" vraag ik. „da Met een klap slaan ze de deuren van de ambulance dicht. Een kruipt achter iiet stuur en start de motor. Voorzichtig stuurt hij de smalle landweg naar het front weer op. In het gras naast het hospitaal bleven de v(jf brancards /net hun levenloze vracht achter. Het is nog vroeg. Om het hospitaal is het stil. De :ceste mensen slapen nog. Er is van nacht tweemaal alarm geweest. Beide malen is iedereen in de stellingen ge moeten om een poging van een com pagnie Chinezen om door de linies te breken te verijdelen. Daardoor heeft men een massa slaap verloren. Maar geleidelijk komt het kampement toch tot leven. Met slaperige, ongewassen gezichten zit een stel soldaten zich te warmen om een houtvuur. In de vlammen staan blikjes met rantsoenen en mokken Koffiewater te pruttelen. Daar llgt-ie „Wie heeft er suiker „Als ik de helft van je chocola krijg Men roert in de kooksels. Tegelijk tranen de ogen van de rook. Maar dat hindert niet. Het is tenminste warm. „Ken je sergeant Bolden „Die met die grote snor De vrager draait zich halfom en wijst naar de brancards. „Daar ligt-ie De een roert in de witte bonen met tomatensaus en de ander brokkelt een blok cacao in een blikje kokend water. „Sigaret Een pakje gaat rond. „Twee van mijn vrienden zijn eraan vertelt een soldaat met NO TIME FOR LOVE op de klep van zijn pet, „die enedaar ben ik twee jaar mee samengeweesteen goeie jon gen „Hèwiens spaghetti is daar om gevallen „De mijnegeef es even een hand schoenDe pelotonscommandant van de B-compagnieje weet wel... die met vier Purple Heartsdie hebben de Chinezen vannacht ook te pakken genomen". „Werkelijk Plotseling klinkt er muziek. Eén van de jongens is met een draag bare radio naar buiten gekomen. Hij staat afgestemd op het strijdkrachten- programma in Tokio. Frank Sinatra zingt „Good night, IreneMen leeft er helemaal van op. Sommigen neuriën de melodie mee. Het is bijna onwezen lijk hier in het onherbergzame Kore aanse bergland iets dergelijks te horen. Het is uit een andere wereld. Even licht het hen uit die grauwe oorlogssfeer. En niemand denkt meer aan die vijf bran cards naast het hospitaal. De aalmoezenier is een kleine man. heeft hij een kruis gemaakt. Met een Gebed. verschijnt. Het Met leukoplast oup zijn helm ernstig gezicht loopt hij naar de brancards toe. In ge dachten verzonken staart hij naar die stoffelijke resten. Uit de zak van zijn uniform haalt hij een stola en een ge bedenboek. Hfl knielt en hangt de stola om zijn hals. Dan legt hij de helm naast zich op de grond en prevelt zacht voor zich uit onverstaanbare woorden. Niemand bekommert zich om hem. Men ziet hem niet eens. Druk pratend loopt men vlak langs hem heen. Maar de aal moezenier gaat onverstoorbaar in al die drukte zijn gang. „Hé, Bobwaar is de dokter schreeuwt een korporaal. „Weet 't nietklinkt het ant woord. De aalmoezenier ligt nog steeds op zijn knieën voor de brancards en dient de laatste heilige sacramenten toe. Plechtig slaat hij een kruisteken. Dan staat hij op en zet zijn helm weer op. Een majoor komt uit het hospitaal met een mok koffie in zijn hand. .Hallo, Jackbegroet hij een luitenant. „Dag, doe". „Hoe is 't7" „Prima". „Ik kom vanavond wel even langs „Okay!" Het leven gaat verder. Men praat over allerlei, ook over de kansen op aflossing. Fluitend zit een soldaat zijn geweer schoon te maken. Een ander is zich aan het scheren uit een helm met warm water op de bum per van een jeep. Men heeft geen tijd om lang stil te staan bij de doden. In de burgermaatschappij geeft de dood een schok. Hier niet meer. Dagelijks sneuvelen er mensen. De ene dag meer dan de andere. Het zegt de overblij- venden weinig meer. Met een schijn baar harteloze onverschilligheid gaan ze eraan voorbij. Het kan echter niet an ders. Een leger kan zich niet veroorlo ven te rouwen. Het moet vechten. En dat kunnen alleen mensen, die voor alles ongevoelig zijn. Met sentimentaliteiten kweekt men geen goede frontsoldaten. Zo gaat het leven verder. Een nieuwe dag aan het front is be gonnen. De zon is door en heeft de ochtendkilte verdreven. De bergen lig gen er onder een wolkenloze hemel. In de verte dreunt de artillerie. Vliegtui gen cirkelen laag over om de situatie te verkennen. Een mortiergranaat suist vlakbij uit de loop. In het kampement is het een en al drukte. Mensen lopen heen en weer. Jeeps stuiven binnen. Men praat en lacht en werkt. Maar in het gras naast het hospitaal staan de vijf brancards. Eenzaam en vergeten. Roerloos steken tien modderschoenen onder de bruine dekens uit. Gisteren hebben deze vijf mannen ook nog kun nen praten en lachen en werken. Nu zijn ze dood. De oorlog is voor hen voorbij Wegenwacht verricht geen politie' diensten. Het is geenszins de bedoeling van de A.N.W.B., dat de populaire „gele rij ders" tot onbezoldigd Rijksveldwachter zullen worden aangesteld. Geruchten in die zin missen elke grond. Hoewel de wegenwachten vaak bij verkeersopstoppingen en ongevallen re gelend optreden, verrichten zij nimmer politiediensten. Communisten in Korea verloren 800.000 man. De Amerikaanse legerleiding heeft medegedeeld, dat het aantal verliezen der communisten in Korea tot Woens dag j.l. 813.873 man heeft bedragen. Hieronder bevinden zich 145.145 krijgs gevangenen. De Noord-Koreanen ver loren 504.835 en de communistische Chi nezen 291.895 man. De nationaliteit van 17.143 anderen is nog niet vastgesteld. (Ingez. mededeling, advert.) ROOSENDAAL HOLLAND TURNHOUT BELGIË Registratie. Een officier schrijft zorgvuldig de gegevens over van de kaarten, die aan elk lijk bevestigd zijn en die naam, doodsoorzaak en plaats van het sneu velen aangeven. Eén van de identiteits plaatjes wordt van het kettinkje om de hals verwijderd. Dan haalt men de zakken leeg. De militaire artikelen worden op een hoop gegooid. De pes- soonlijke bezittingen verzamelt men om later naar de nabestaanden te sturen. „Ze hebben koffie in de hospitaaltent waarschuwt men de kapitein, die met de registratie bezig is. „Ik kom zoantwoordt hij. Tientallen mensen lopen langs de brancards. Sommigen kijken er niet eens naar. Ze hebben hun gedachten bij an dere dingen. Anderen lichten even uit nieuwsgierigheid een tip van een deken op en kijken wie er onder ligt. Dan dekken ze het lichaam weer toe en gaan hun weg. Een heel enkele blijft er wat langer bij staan. In de hoop met uit rustingsstukken staan een paar man te rommelen. Ze monsteren, of er mis schien iets bruikbaars voor hen bij is. Een helm in de plaats van hun eigen he'.m die een beetje knelt. Of een regen jas, nu de natte dagen langzaam aan breken. Het is een goede gelegenheid om verlorén voorwerpen te vervangen. „Heb je geen koppel nodig „Neemaar ligt er een goeie broek bij? De mijne is helemaal gescheurd../ De radio speelt nog steeds populaire platen uit Amerika. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Nieuw-Guinea: Billiton (10 Mei). Suriname: Bonaire (9 Mei). Gecompliceerde familieverhoudingen. Op 9 Mei zal het dorpje Achteveld (Barneveld) een zeldzaam voorkomen de gebeurtenis beleven, want dan zul len twee zoons en een dochter van de familie van de Burgwal in het huwelijk treden met twee dochters en een zoon van de familie van Hamers- veld. Marie van Hamersveld gaat dan trouwen met Henk van de Burgwal, Eeefje van Hamersveld met Evert van de Burgwal en Jan van Hamersveld met Truus van de Burgwal. Jan van Hamersveld wordt dan de zwager van zijn zusters en Truus van de Burgwal de schoonzuster van haar broers. Effatha, De jaarvergadering van „Effatha' Chr. instituut voor doofstomme kinde ren te Voorburg, zal 14 Juni a.s. te Voorburg onder presidium van prof. L. H. v. d. Meiden van Apeldoorn wor den gehouden. Na een gemeenschap pelijke koffietafel wordt 's middags een openbare les gehouden. De Indonesische minister van Han del en Industrie, Soemltro Djojohadi- koesoemo, lieeft een inspectie gehouden in het havengebied van Priok. Hjj noem de het vraagstuk van het opheffen der opstopping van goederen in de opslag plaatsen van groter belang dan de vor ming van een kabinet. De directeur van het havengebied schat de in totaal opgeslagen hoeveel heid goederen op 200.000 ton. In som mige goedangs liggen goederen opgesta peld tot de zoldering, terwijl niemand meer weet, waar bepaalde goederen lig gen. De chaos is volkomen geworden. In de goedang van de Stoomvaart Mij „Nederland" heeft men bovendien nog te maken met diefstallen. Een hoek met een oppervlakte van 100 vierkante meter is tot een hoogte van een halve meter met meel bedekt. De zakken wa ren gestolen om te gebruiken voor broe ken, enz. Alle havendeskundigen zijn het erover eens, dat de veertig-urige werkweek een grote belemmering vormt. De toestand is thans zo, dat de arbeiders er niet toe te bewegen zijn, overwerk te ver richten. Minister Soemitro heeft aangekon digd, dat de importeurs thans zeer korte tijd zal worden gegeven om de goede ren uit de goedangs te lossen en dat daarna strafmaatregelen zullen worden getroffen, zoals verkoop van hun goede ren door de overheid, waarbij de be trokkenen hun deel zullen krijgen, doch de winst in de landskassen gaat. Balorige meisjes stichtten brand. Zes papiersorteersters, meisjes van 14 tot 16 jaar, hebben in een balorige bui tot tweemaal toe de eerste keer mislukte het een brandend stuk papier geworpen in een papier koker van de oud-papierhandel Hartman en Zonen aan de Dillenburg straat te Rotterdam. Er brak brand uit en er werd voor f 1600.schade aangericht. Vier van de zes meisjes zullen voor de Officier van Justitie worden geleid. Predikanten en het sociale leven Vanwege het Chr. Nat. Vakverbond zal 25 en 26 April in het vacantie-oord te Putten een conferentie gehouden worden, waaraan een tachtigtal predi kanten deelnemen zal. Als referenten treden op de heren C. v. Nierop, secr. van het C.N.V. met het onderwerp „De geschiedenis van de Chr. vakbe weging"; C. J. v. Mastrigt, eveneens secr. van het C.N.V., onderwerp: „Het werk van de Chr. vakbeweging" en F. P. Fuykschot vice-voorzitter van het C.N.V., onderwerp: „De Idealen van de Chr. vakbeweging". FEUILLETON door G. P. BAKKER. „Wij hebben beslist talrijke vrien den", stemde Melchior toe. „Gisteren ontmoetten we een zwerver, die vro lijk fluitend langs de weg liep. Ik reed op hem af en vroeg: „Vriend, heb je ook misschien iets gezien van de Pap penheimers?" „Kapitein", luidde het antwoord, „gelukkig niet, ik ben een vreedzame reiziger. Maar in de herberg heb ik gehoord dat er uit Halle een groot graantransport onderweg moet zijn. Als u bij Dessau de rivier oversteekt, zou u achter Quellendorf kans heb ben ze te ontmoeten. Het escorte is echter zeer sterk." „Hoe groot"? vroeg ik. „Hoe zou ik dat weten", klonk zijn bescheid. „Zeker over de honderd ruiters. „Dank u zeer, mijn onwetende vriend", antwoordde ik. Hij lachte en zei: „Kapitein Mel chior. Ga met God, maar rijd vlug. U hebt nog enige uren voor de boeg. Het is een gevaarlijk waagstuk, maar met uw tachtig ruiters van Saxon zult u het kunnen klaarspelen. Als die u doet denken aan magere Hein, rijdt dan als de weerlicht naar Des sau terug. U weet heren, dat die overal schitterend is gelukt." „Zeker", antwoordde Saxon. „Von Pappenheim zorgde altijd voor een uitstekénd spionnagestelsel, maar onze vrienden schijnen van alles op de hoogteSaxon wilde niemand in zijn vertrouwen nemen, doch hijzelf had sinds het begin van zijn stroop tochten begrepen, dat zijn oude vriend, de vreemdeling, hem en zijn onder bevelhebbers volledig op de hoogte hield van alle bewegingen der kei zerlijke troepen. „En nu heren, de laatste roemer." Het was laat, toen de officieren af scheid namen. Toen Saxon zijn tent binnentrad was alle opgewektheid geweken. Als door de aanraking van de hand van de boze viel een grote eenzaamheid op hem neer. Hij zette zich in een grote leunstoel, schonk zich een hoge bel?er wijn in en zijn gedachten keer den terug naar Marion. Wat betekende oorlogsgeluk, wat overwinningen? Zijn leven zou ver der eenzaam zijn. Als hij aan het koele afscheid terug dacht, voelde hij dat er in zijn hart geen reden kon zijn voor de minste hoop. Zij zou nu zeker reeds de vrouw zijn van een ander. En toch, ze had hem gezoend en liefste genoemd. Weer schonk hij de beker vol, maar ook de wijn bracht geen vergetelheid. Hij greep de luit van de wand; de liedjes die hij voor haar had gezon gen, kwamen hem weer voor de geest en hij hoorde weer haar spottende woorden voor het onweer. Niemand op de gehele wereld zou hem kunnen helpen, zelfs niet zijn vriend de vreemdeling. Het leven had voor hem geen waarde meer. Roekeloos zocht hij de dood, maar geen zwaardslag trof, geen kogel raakte hem. Onbewust vonden zijn vingers de snaren en zachtjes begon hü de luit te tokkelen. De eenvoudige melodie klonk zeer droevig. De woorden wa ren een weerklank van het laatste lied, dat hij voor Marion had ge zongen, de middag vóór het onweder. toen zjj zijn leven gered had. Daar er geen toekomst meer was voor [ons beiden, Hoop in het hart was gedoofd. Liefste, de dag van het droevige [scheiden, Boog ik vol smart het hoofd. Liefste, toen week al het licht uit mijn [leven Koel ben je van mij gegaan. Waarom je hand niet iets langer [gegeven, Slechts voor een zoen en een traan? Liefste waarom? Liefste de dag van het droevige [scheiden, Toen al mijn vreugde verdween, Lente noch zomer mij weer kon [verblijden. Nergens de zonne meer scheen. Liefste, toen week al het licht uit mijn [leven, Koel ben je van mü gegaan. Waarom je hand niet iets langer [gegeven, Slechts voor een zoen en een traan? Liefste, waarom? (Wordt vervolgd.) (Ingez. mededeling, adv.) Verdrijf de periodieke pijnen ren dat lome, lusteloze gevoel^ /direct en afdoend meteenpaarj Amerikaanse „wetenschappelijke raad" voor de landsverdediging. Truman heeft elf vooraanstaande Amerikaanse geleerden uitgenodigd voor het coördineren van alle, met de landsverdediging verband houdende we tenschappelijke onderzoekingen. Zij zul len optreden als raadgevers van de di recteur voor de Amerikaanse industriële mobilisatie, Charles Wilson. De elf geleerden komen onder leiding te staan van de leider van het labora torium van de „BelT'-telefoonmaat- sehappij, dr Oliver Buckley. Nieuwe geweren voor het Engelse leger, Engeland zal zijn soldaten uitrusten met nieuwe automatische geweren. Dit betekent, dat de pogingen om de wapens en munitie van de landen van het At lantische Pact te standaardiseren, zijn gestrand. Het nieuwe Engelse geweer vuurt kleinere kogels van 7 m.m. De Ameri kanen hebben geweigerd hun standaard model met zijn 7,5 m.m. kogel op te geven, omdat zij hiervan zeer grote voorraden hebben. Manilal Gandhi vastte veertien dagen. Manilal Gandhi, zoon van wijlen Mahatma Gandhi, heeft gisteren zijn vastenperiode van veertien dagen uit protest tegen de rassenpolitiek van de Zuid-Afrikaanse regering besloten. Hij is 20 pond afgevallen, maar zegt, zich zeer goed te voelen. Gandhi zei van plan te zijn de tweede fase van zijn actie ten uit voer te brengen door de rassenwetten te overtreden en daarvan de gevolgen te dragen. Hij wilde echter niet over ijld handelen. .Gelijk de vrouwen van Solferino". Centraal Campagne-Comité Ned, Roode Kruis geïnstalleerd. In het gebouw van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gravenhage is het Centraal Cam pagne Comité 1951 voor het Ned. Roode Kruis geïnstalleerd. In het co mité heeft een groot aantal vooraan staande Nederlanders zitting. Voor zitter is ir F. Q. den Hollander, pres.- directeur van de Ned. Spoorwegen. Dit comité zal de plaatselijke acties zoveel mogelijk stimuleren. Voor de installatie plaats vond hield de voorzitter van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, ir F. C. C. Baron van Tuyll van Zuy- len, een inleiding, waarin hij zei, dat het werk van het Roode Kruis geen liefhebberij van een aantal mensen is, doch dat het gedragen moet worden door het gehele Nederlandse volk. Het Rode Kruis heeft behoefte aan depots overal in den lande,aan leiding, uit rusting enz., dit alles dient te worden voorbereid. Als de nood aan de man komt, dient het Rode Kruis gereed te zijn. Vrijwilligers moeten daarbij de staat helpen. Er moet een instituut zijn gelijk het Rode Kruis, dat door vriend en vijand wordt erkend en werken mag. Wie voor het Rode Kruis werkt, moet bezield zijn door de geest, die de vrouwen van Solfe rino hadden, die vriend en vijand ter zijde stonden." en over de grenzen De Stichting HefschroefvUegtuigen zal haar werk wegens gebrek aan werk kapitaal moeten staken. Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor, dat er kettingbrieven circuleren, waarin, het Rode Kruis wordt genoemd. Het Rode Kruis heeft hier echter niets mee te maken. Een herziening van de voorlopige re gelingen voor herbouw en herstel van oorlogsschaden is binnenkort te ver wachten. Het Christelijk Jonge Mannen Ver bond, komt dit jaar op Hemelvaartsdag in Tiel bijeen voor zijn 98e Bondsdag. Er worden circa 7000 jongeren ver wacht. De Amerikaanse ambassade te Parijs heeft de 63-jarige Maurice Chevalier een inreisvisum voor de Verenigde Sta ten geweigerd. Waarom, werd niet ge zegd. De Britse minister voor de Bevoorra ding heeft medegedeeld, dat Engeland een ernstig tekort heeft aan nikkel, wolfram en molybdenum en dientenge volge ook aan legeringsstaal. Luitenant-generaal Stratemeyer, be velhebber van de Amerikaanse lucht macht in het Verre Oosten, heeft ge zegd, dat de Amerikaanse luchtmacht voorbereid was voor lange tijd in het Verre Oosten gestationneerd te' blijven. Een vluchteling uit de Oekraine, de journalist Schoelywy, heeft in. Mün chen medegedeeld, dat in Rusland een Oekrainisch opstandelingenleger (OE PA) opereert, dat, ondanks zware ver liezen, nog 200.000 man telt. Geslaagden C.B.T.B.-Landbouw- winterschool te Middelburg. Aan de volgende leerlingen werd het diploma uitgereikt: P. Bosselaar, Aagtekerke; J. de Buck, Domburg; J. J. Crucq, N.- en St. Joosland; J. Francke, L. Ton en P. de Wolf, Grijps- kerke; J. C. A. Geluk, Kamperlana; J. Geschiere en W. v. Sluijs, Zoute- lande; H. J. en J. J. Hanse, Ellemeet; W. den Herder, 's-H. Arendskerke; I, G, de Jager, Steenbergen; P. Koole, Souburg; A. Krijger, Marknesse, N.O.P.; P. Lampert, Biggekerke; A. Maljaars, Serooskerke (W.); J. Rin- gelberg, Kerkwerve; M. Traas, Nieuw- dorp; J. de Visser, Oostkapelle en C. de Wolf, Meliskerke. En leerling zal. wegens ziekte, later nog examen doen. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: W. Balkenende, Kam perland; J. P. Blok en A. D. de Jager Nieuwdorp; P. J. Boot, Kerkwerve; T. Boudeling, Anna Jacobapolder; J Buizer, Kruiningen; A. A. Dieleman, Hoek; J. Francke en J. Kwekkeboom, Gapinge; J. Geschiere, Z. Poppe en W. de Wolf, Grijpskerke; C. J. Hanse, Bruinisse; A. Janse en W. Wattel, Oostkapelle; D. de Jonge, 'sHeer Arendskerke; A. Kodde en L. Lam pert, Biggekerke; J. M. Krijger, Drie wegen; F. Meulenberg en P. Voge laar, Rilland. Eén leerling niet be vorderd, drie leerlingen herexamen. MIDDELBURG. 't Geld lag voor het oprapen. Op het bureau van Politie zijn weer vele gevonden voorwerpen gebracht: Verschillende huissleutels, ceintuur, hondenpenning, kinderwant, gr. da mes handschoen, dop van een wagen- as, zw. dameshandschoen, br. m. w. want, antenne-schakelaar, green kin derkruiwagen, rijwielslotsleutel, ket tinkje, kinderportemonnaie m. inh., houten pijp, grote rode bal, gr. br. ceintuur, boodschaptas. Al deze voor werpen kunnen Zaterdagavond tus sen 7 en 8 uur worden afgehaald. Ook bij particulieren liggen ve'e gevonden voorwerpen te wachten op de rechtmatige eigenaars. VLISSINGEN. Gevonden voorwerpen. De commissaris van politie maakt bekend, dat in de periode van 11 tot en met 17 April 1951 de volgende voorwerpen als gevonden aan zijn bureau zijn gedeponeerd: lipssleutsl, sleutelring met 7 sleutels, kinderpor temonnaie met inhoud, bruine heren- handschoen, kinderwantjes, houten schopje, pikhouweel, doublé broche, pakje D.E. shag, geruite wollen he rendas, huisleutel; en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrent de adressen waar de volgende voorwerpen zijn te bevragen, te weten: alpinomuts, riem fototoestel, mondharmonica, 1 pakje met nieuwe zakdoeken, een paar witte gym.schoenen, portemonnaie met inhoud, padvindersriem, gouden ringetje, damshandschoen, zilveren ketting met hanger, jute zak, siga rettenaansteker, broche met vier witte stenen, geblokte sjaal, mantelceintuur, kinderportemonnaie met spaarzegels, THOLEN. kinderwantje, actetas met schilders' gereedschap en een paar zwarte mo torhandschoenen. SOUBURG. Jaarvergadering Chr. Wijkverpleging. Vrijdagavond werd in het jeugdge- bouw van de Geref. Kerk de jaarverga dering gehouden van de Chr. Wijkver pleging van Souburg en Ritthem o.i.v. ds J. v. d. Berg. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat door de wijkzuster, zuster Vermaas, 3413 bezoeken werden afge legd. De afdeling Souburg telt 711 leden, Ritthem 112 leden. GOES. Openstelling postkantoor op komende feestdagen. Op Koninginnedag, Maandag 30 April a.s., zal het postkantoor voor de post- en telegraafdienst geopend zijn van 8 tot 10 uur. Verder is het kantoor de gehele dag gesloten, behalve voor te legrafische postwissels en overmakin gen per giro met spoedbehandeling. Er zal die dag één keer worden besteld. Op de Nationale feestdag, Zaterdag 5 Mei, zal het kantoor geopend zijn als op andere Zaterdagen. Alleen zal dan na één uur het kantoor ook voor zover het de telegraaf betreft gesloten zijn. „Excelsior" gaf een uitvoering. Het Goese Tamboers- en Pijperscorps „Excelsior" heeft Vrijdagavond weer eens laten zien wat het vermag. In een tot in de puntjes ver zorgde uitvoering hebben zowel de seniores als de juniores van „Jong Ex celsior" getoond, dat zij de populariteit, van het Goese publiek ten volle verdie nen. Reeds vanaf het begin, met „de nieuwe Hollandse", hadden zij het pu bliek te pakken. De opening, door een tamboer in Zeeuws costuum, die een sappige openingsspeech in Zuid-Beve- lands dialect hield, was zeer origineel. Vooral het optreden van „Jong Excel sior" met zijn muzieknummertjes en na de pauze met het stukje „De Tover fluit" viel bijzonder in de smaak. Voor de pauze presenteerden de pijpers zich nog met enkele nummers. De signaal afdeling liet zich na de pauze horen. Hun optreden was zeer verzorgd. Na de pauze werden de beide juniores, die in het afgelopen jaar het meeste hun best hadden gedaan, door de voor zitter, de heer K. de Kok, gehuldigd. Het waren Abr. Speelman en Piet Smolders, die beiden een mooie wissel beker kregen. Verder werd de avond gevuld met het optreden van een sneltekenaar, die een treffende gelijkenis wist te leggen in zijn tekeningen, enkele schetsen, waar van vooral „De levende modepop" veel succes oogstte, declamatie, Volendam- mers, die met zang en muziek zeemans liedjes brachten, straatmuzikanten, de clamatie en accordeonmuziek. Schoorsteenbrand. Zaterdagochtend half acht werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrand in de woning van de fam. A. Vereecke aan de Rim- melandstraat. Er zat nogal wat roet in de schoorsteen en een balklaag had vlam gevat. Het vuur was spoedig gedoofd. Openbare les en vergadering Chr. Nat. school. Onder zeer grote belangstelling hield de Chr. Nat. school haar jaarlijkse openbare les. Des middags konden de ouders van de leerlingen der le klas hun kinderen in het dagelijks werk be zig zien, des avonds die van de oudere leerlingen. Na deze openbare les werd een leden vergadering gehouden, waarna een cau serie van de heer Bol over rapporten, enz. volgde. Ds v. d. Wiel eindigde met dankzegging. ZIERIKZEE. Bouw opslagplaats voor meststoffen. In een vergadering der Coöperatieve Aankoopvereniging „Schouwen-Duive land" werd met 235 tegen 34 stemmen besloten tot de bouw van een opslag plaats annex los- en laadinstallatie voor meststoffen. Het gebouw wordt 62 bij 23 meter en biedt bergplaats aan 4500 ton grondstoffen. De opslag zal geheel mechanisch geschieden, de afslag komt op economische wijze tot stand. Het gebouw zal op het Zeiketerrein verrij zen. AXEL. Jubileum-avond V.V.V. Donderdagavond vierde de Axelse V. V.V. haar 25-jarig bestaan op feestelijk» wijze. Allereerst werd op de bovenzaal van „Het Centrum" een receptie gehouden, waarbij burgemeester P. L. D. J. vaa Oeveren felicitatiewoorden sprak. Ver der werden gelukwensen gesproken door veie afgevaardigden. De voorzitter van V.V.V., de heer A. van Maale, sprak een dankwoord. Daarna werd in de benedenzaal van „Het Centrum" een feestavond gehou den. De vice-voorzitter, de heer J. van Damitie, sprak een welkomstwoord, waarin hij het feit van de oprichting der V.V.V. memoreerdedoor de heer Van Maale, nu 25 jaar geleden. Hij dankte de heren Van Maale, voorzitter; Esselbrugge, secretaris en Van Sabben, penningmeester voor hun grote energie. Daarna werd deze jubilarissen een blij vend aandenken aangeboden. De dames ontvingen een bloemstuk. Namens deze allen dankte de heer Van Maale voor deze blijken van waar dering. Hierna werd .6611 cabaret-programma aangeboden, verzorgd door het gezel schap Van Meuns uit Haarlem. Op het te Bergen op Zoom gehouden examen Machineschrijven slaagden o.m. van St Maartensdijk de dames J. Pleu- ne en B. Niemantsverdriet en de heren J. de Graaf en Sam den Haan; van Scherpenlsse mej. Mien Keur en de heer L. Anemaet; van Tholen de heer M. v. Driel; en Wim v. d. Velde. Allen ont vingen hun opleiding van de heer Koets- dijk te Tholen. De heer P. Scherpenisse te St Anna- land had het ongeluk in de zaaimachina de duim van zijn rechterhand zodanig; te klemmen, dat hij brak, waardoor hij zijn nagel moet missen. De raad van Vlissingen zal niet, zoals eerst de bedoeling was, op 27 April, doch pas op 11 Mei des avonds om 8 uur vergaderen. Geslaagd voor het diploma scheeps- werktuigkundige C II nieuw de heer G. Houwer, leerling van de „De Ruyter- school" te Vlissingen. Mej. Jac. Jansen te Tholen kwam bij haar werkzaamheden in haar woning zodanig te vallen, dat zij een enkel brak. Mevr. v. d. Zande kwam eveneens in haar woning te vallen, waarbij zij haar been kwetste. De opbrengst van de collecte voor de Prot. Mil. verzorging te Zlerikzee be droeg f 117,43. Dezer dagen werd een nieuwe vleu gel geopend van het hotel „Walcheren" van de heer C. A. Flipse te Koudekerke. Als eerste der verenigingen vergaderde Donderdagavond de afd. Koudekerke van de Plattelandsvrouwen. Hier sprak mej. Ebbens, van het Gew. Arbeidsbu reau, die sprak over het werk der be middeling. In de week van 2328 April zal in Souburg ten bate van de „Haak-In"- actie een huis aan huis collecte worden gehouden. De gehouden lijstcollecte ten bate van Simavi heeft in Serooskerke (W.) op gebracht f 205,40.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2