r Communistisch tegenoffensief op Korea ingezet* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Grote massa's communistische troepen naar het Zuiden» Houdt dat in de gaten.,, 't gaat om onze soldaten. Prins Bernhard geniet van vacantie. L SNIPPER NIEUWS Christelijke Beroepskeuze in Zeeland maakt vorderingen* Britse minister van Arbeid afgetreden» Stichting Clubhuizen wil massajeugd opvangen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 9fi, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Gi-o 274289. Kantoren: VlissingenVan der Manderestr. 4C, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD o No. 1846 Abonnementsprijs ƒ4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord MAANDAG 23 APRIL, 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A Grappen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vllsslngen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Hnjjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- Uskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v, d. Wiel, Tholen; R, Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 5.26 u., onder 19.51 u.; Maan op u., onder 6.07 u. Hoogwater op Dinsdag 24 April: Vlissingen: 3.13 u. 2.28 m., 15.41 u. 2.29 m.; Terneuzen: 3.43 u. 2.44 m., 16.13 u. 2.45 m.; Wemel- dinge: 5.09 u. 1.79 m., 17.39 u. 1.85 m.; Zierikzee: 4.55 u. 1.53 m., 17.24 u. 1.59 m. De verbonden legers hebben gisteren aan bet centrale front op Korea aanzienlijke terreinwinst gemaakt. Zjj stootten echter ten Znlden van Tsjoi- ivon (24 km ten Noorden van de S8e breedtegraad) op hardnekkige tegenstand. Ook verder naar het Oosten stuitte men op aanzienlijke zwaardere tegenstand. Patrouilles berichtten dat er aanwijzingen zjjn, dat de Noordelijken worden gegroepeerd in een smalle doch sterke aanvalsformatie. De patrouilles ontmoetten krachtiger tegenstand dan de laatste tijd en voor het eerst sinds vele weken signaleerden zij tanks van de Noordelijken op weg naar het Zuiden. Maandagmorgen ls het verwachte communistische offensief losgebarsten. In een door de leiding van het achtste Amerikaanse leger te Tokio uitgegeven communique wordt medegedeeld dat de communistische strijdkrachten aan het gehele Noord-Koreaanse front tegenaanvallen hebben Ingezet. Er ls een hevige strjjd met de verbondenen gaande. De eerste tegenaanvallen der communisten werden aan het Westelijke front uitgevoerd, om later tot het gehele Noord-Koreaanse front te worden uitge breid. In de centrale frontsector wisten de communistische troepen door de geallieerde stellingen te sijpelen. Maandagochtend werd ten Noord-Westen van Hwatsjon hevig gevochten. Naar schatting bedraagt de sterkte van de Noordelijke troepen meer dan twee legergroepen tenminste 700.000 man. Generaal James van Fleet, de nieuwe bevelhebber van het achtste leger, heeft Zondag verklaard, dat het gevaar van een groot communistisch tegen-offen sief op het ogenblik groter is, dan op enig ander ogenblik in de afgelopen we ken. De communisten hadden grote hoe veelheden troepen naar het Zuiden ge dirigeerd en schenen zich voor te be reiden op „de derde agressie-ronde". Zij konden ook een luchtaanval onderne men. „Maar", zo voegde generaal Van Fleet er aan toe, „als zij dat doen zul len wij hen weerstaan en afslaan. Als de vijand zou kunnen zien wat ik zie, zou hij naar huis willen gaan". Volgens generaal Van Fleet was de communistische vertragingsactie van de MAARSCHALK PETAIN OVERLEDEN. Up 94-jarige leeftijd is in het fort op het eiland Yeu voor de Franse West kust, waar hij sedert de oorlog gevan gen werd gehouden overleden maar schalk Petain. Petain was reeds enige tijd ziek. Zyn gezondheidstoestand werd gebroken oor een dubbele longontsteking. Hij ceg Vrijdagavond een ernstige hart- mval. 1ienri Philippe Petain, maarschalk van Frankrijk, held van Verdun, in 1918 upper bevelhebber van alle Franse legers onder de (Franse) geallieerde opper bevelhebber maarschalk Foch, daarna o.m. inspecteur-generaal van het Fran se leger en de luchtverdediging te land, minister van Oorlog en lid van de Fran se Opperste Oorlogsraad, koesterde in z(jn laatste levensjaren één vurige wens rehabilitatie. Hij wenste een herziening van het proces, waarbij hy, als voor malig hoofd van het onbezette gedeelte van Frankrijk in de tweede wereldoor log, op 15 Augustus 1945 wegens hoog verraad, hetgeen hem wegens zijn aan deel in de regering van Vichy ten laste was gelegd, ter dood werd veroordeeld. De jury beval evenwel i.v.m. de gevor derde leeftijd van de veroordeelde 89 jaar cimentie aan. Dit vonnis werd 4 dagen later door generaal De Gaulle, die toen hoofd was van de Franse rege ring, in levenslange gevangenisstraf ge wijzigd. De Gaulle zelf was indertijd door een gerechtshof van de Vichy- regering als verzetsleider ter dood ver oordeeld. Nog één stap er er is 7500 bij een voor het Mil. Tehuis te Middel burg. Een nieuwe mijlpaal zal in de komende dagen worden bereikt. De vraag is nu maar: „Wie maakt het bedrag even vol?" We kwanten juist niet ver genoeg toen Vrijdag morgen de stand afgesloten werd op 7413,97. In Middelburg zijn enkele jon gens en meisjes begonnen met bon netjes te verkopen voor het tehuis. We zulten natuurlijk graag de be dragen, die deze jongelui bijeen brengen, vermelden, opdat zij, die geven ook zien, dat alles regelma tig wordt afgedragen. Jan Looise bracht al f 5,05 bijeen en Jaap de Bree wist eenzelfde be drag in te zamelen. Co Coinelisse bracht het al tot f 7,55 en tot dit bedrag kwam ook Maarten Schout, die nu samen de kroon spannen van de bonnenactie. Kees Koster droeg ƒ7,50 af, Ineke Cornelissa f5, Jaantje Koole f5. Hier geldt inder daad dat vele kleintjes met elkaar een grote gift maken. Het Gewest Zeeland van de Chr. Bakkersbond vergaderde in het te huis en bracht f 7 bijeen. In Bigge kerke kwam de jeugd ook in 't ge weer. Daar waren het Henk en Pim Barentsen, die voor het tehuis aan net werk togen en als eerste resuU taat 35,34 afdroegen. Een ere saluut aan de jeugd in deze verant woording! De legerpredikant, ds S Pennekamp, is in het huwelijk ge treden en natuurlijk werd op die bruiloft voor het tehuis gecollec teerd, waardoor f 16 werd ingeza meld. Van de Herv. Kerk te Nisss werd nog f 5 ontvangenvan de Heru. Kerk te Nieuwerkerk f 15 Het bruidspaar van Sluys-Vermeu- ,f" te, MMdelburg zond een bedrag rnïïe/t °PbrenBSt van de collecte en tenslotte werd op de Ra- f t Sï0"1". met de winkeliers uit Middelburg f 43 ingezameld, ter- Tr Pi X X' en A. L. (Coak) f2,50 afdroeg. Hartelijk dank aan al deze grote en kleine ijveraars voor het tehuis Giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes wacht nu op de giften, die de f 7500 volmaken. afgelopen weken klaarblijkelijk een ma noeuvre om tijd te winnen. Generaal Van Fleet weigerde in te gaan op de vraag of onder de huidige politieke omstandigheden een beslissing in de oorlog op Korea mogelijk was. Nederlandse piloten naar Korea? De Nederlandse luchtmacht zal mis schien individuele piloten voor oefening naar Korea zenden. Dit is Vrijdagavond te San Francisco meegedeeld door de Nederlandse generaal majoor-waarne mer Baretta, plaatsvervangend chef luchtmachtstaf. De vliegers zouden by andere eenhe den van de verbonden troepen op Korea worden ingedeeld. Er hebben zich enige Nederlandse pi loten vrijwillig voor Korea aangemeld. Het was geen gebeurtenis van be lang: het binnen brengen van de lij ken van vjjf gesneuvelde Amerikaan se soldaten in het veldhospitaal vlak achter het front. Dergelijke dingen komen tenslotte elke dag voor. Maar wel ivas het verbijsterend om te zien hoe de levende kameraden reageer den. Het leek allemaal ontstellend gevoelloos. Dat was bet ook. Maar ln het licht van een meedogenloze oorlog was het toch ook weer begrij pelijk. En vergeeflijk. Op pag. 2 vertelt Alfred van Sprang hierover. M.W.O. VOOR LUIT.-KOL. DEN OUDEN. Bij Koninklijk Besluit van 14 April 1951 is posthuum benoemd tot ridder der 4e klasse der Militaire Willemsorde, de in Korea gesneuvelde commandant vas het Nederlandse detachement Ver enigde Naties, de luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden, van het garde regi ment Grenadiers en Jagers, wegens: „Het zich in de strijd onderscheiden hebben door uitstekende daden van moed, beleid en trouw". Nieuw proces van Ambonezen tegen de Staat der Nederlanden. De Ambonese militairen, die onlangs met de „Kota Inten" en de „Atlantis" in Nederland zijn aangekomen en ter stond na hun aankomst door de minis ter van Oorlog zijn ontslagen als tijde lijke K.L.-militairen, hebben een geding aanhangig gemaakt voor het militair ambtenarengerecht te Den Haag, waar bij zij vernietiging verzoeken van de hun verleende ontslagen. Kerkdiensten worden in Korea overal en onder houden.... desnoods in de open lucht voor t alle omstandigheden ge en Boeddistische tempel. Prins Bernhard brengt thans na de inspannende dagen van zijn bezoeken aan Uruquay, Argentinië en Chili enige dagen vacantie door in het schilder achtige Argentijnse merengebied nabij Bariloche in het fraaiste hotel van deze omgeving. Er is hier volop gelegenheid tit zeilen, vissen, paardrijden enz. Na beëindiging van zijn bezoek aan Chili vlogen de Prins en zijn gevolg met het vliegtuig van de president van Santiago naar Puerto Montt, ruim 6000 km ten Zuiden van Santiago. Deze vlucht gaf de Prins een goede indruk van het Chi leense landschap, want men vloog langs werkende vulkanen, grauwe bergmas- sieven met besneeuwde toppen en ten slotte over het imponerend merendis- trict. Per auto werd de tocht tenslotte voortgezet naar Port Varas, waar de dorpsbewoners de Prins een grootse ontvangst bereidden en de schoolkinde ren met honderden Nederlandse vlagge tjes voor het hotel stonden. De kleine "Nederlandse kolonie uit de omgeving was naar het hotel gekomen. Onmiddellijk bij het bereiken van Ar gentijns grondgebied bieek hoeveel werk de Argentijnen van dit bezoek maken. De gehele boot was voor de tocht van anderhalf uur opgeschilderd. Het hotel Llao-Llao bij Bariloche, dat reeds lang gesloten was, werd speciaal voor de Prins en zijn gevolg geopend. Tien da gen lang is men bezig geweest met de voorbereidingen hiertoe. Minister Oscar Nicolini was speciaal voor dit bezoek reeds een week van tevoren vein Buenos Aires naar Bariloche gereisd om zelf toezicht te houden op de gang van za ken. Minister Nicolini zorgt ervoor dat elke wens onmiddellijk wordt verhoord, waarvan de Prins zeer bescheiden ge bruik maakt. Tot vandaag zou men in Llao-Llao verblijven, dan wordt met het vliegtuig van president Peron een reis gemaakt naar Bahia Blanca, waarna per auto de tocht wordt voortgezet naar Tres Ar rays, waar een Nederlandse landbouw kolonie is. Zaterdag 28 April hoopt de Prins per K.L.M.-vliegtuig naar Neder land terug te keren. Vader overreed zijn driejarig dochtertje. Een tragisch ongeluk is Vrijdagmid dag gebeurd in Zuidbarge, in de ge meente Emmen, waar een vader zijn eigen kind heeft overreden. De heer Vos uit Erica vervoerde met een tractor met aanhangwagen een ia- ding kunstmest van Zwartemeer naar Zuidbarge. Tijdens deze rit kwam hij voorbij zij woning, waar zijn driejarig dochtertje voor het huis speelde. Zij vroeg te mogen meerijden, waarin de vader toestemde. In Zuidbarge aange komen kwam de vader tot de ontdek king, dat zijn dochtertje, dat bij hem in de op de tractor gebouwde cabine had gezeten was verdwenen. Hij vond het kind dood op het erf van de boer derij liggen. Het wiel van de aanhang wagen was over het hoofdje gegaan. De vermoedelijke oorzaak van dit tra gische ongeluk is de hobbelige keiweg bij de boerderij. Waarschijnlijk is het slachtoffertje, toen de tractor over deze keien reed, door het schudden en stoten uit de cabine gevallen. Te Washington heeft Generaal Douglas MacArthur het Amerikaanse Congres toegesproken. Alle Congresleden en toehoorders op de publieke tribune brachten de 71-jarige generaal een minutenlange ovatie, voor dat hij zijn rede begon. MacArthur dankt voor het hem gebrachte hulde betoon. (Tclefoto.) (f~~ ER IS IN KOREA slechts één Nederlandse oorlogs correspondent. Natuurlijk is dat Al fred van Sprang en U vindt zijn ar tikelen ln 't „Zeeuwsch Dagblad". Hebt U dit al eens onder de aan dacht gebracht van uw vrienden, die ons blad nog niet lezen? i\ri i t Drie personen werden gedood, 15 ernstig gewond en 50 licht gewond toen Zaterdag een trein bij Glasgow op een stilstaande trein reed. Zaterdag heb ben de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier te Parijs hun 35ste bespreking gehou den. Zij beginnen vandaag de 8ste week van hun besprekingen zonder dat iets werd bereikt. Robert Vogeler, de Amerikaanse zakenman die in Februari 1950 door een Hongaars Gerechtshof werd veroordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf, op beschuldiging van spion- nage, zal worden vrijgelaten. «- De Franse Raad van de Republiek heeft het nieuwe kieswetontwerp verworpen. Men mag thans in Frankrijk net zo veel Frans geld invoeren als men wil, aldus is bepaald. In Slowakije werden in een jaar 24.298 leden der communis tische partij geroyeerd. In Teheran hebben zich gisteren ongeregeldheden voorgedaan. Een grote groep studenten trok met allerlei spandoeken door de stad naar het parlementsgebouw. On derweg werd de betogende groep echter aangevallen door een andere groep stu denten, leden van andere politieke par tijen. Bij honger-relletjes in Noord- Oost-India, waarbij de politie het vuur op betogers opende, zijn 4 demonstran ten gedood en 32 gewond terwijl 13 po litiemannen ernstig gewond werden. In de staatsmijn „Wilhelmina" is Za terdagmorgen een houwer bekneld ge raakt tussen een onderdeel van de me chanische installatie en een galerijwand. Hy overleed onmiddellijk. De 68-jarige bewoner van een woonschuit in de Prin segracht in Amsterdam is Zondagnacht overvallen, bewusteloos geslagen en be roofd van f 800. Wie H.M. de Konin gin ter gelegenheid van Haar verjaar dag op 30 April a.s. telegrafisch geluk wil wensen doet goed zijn telegram voor of op 28 April aan te bieden. Op 4 Mei a.s. van 20 uur tot 20.02 zal het gehele spoorwegverkeer volkomen stop gezet worden ter gelegenheid van de Nationale herdenking. De Koningin heeft de Engelse Koning Haar deelne ming betuigd met de ramp welke de duikboot „Affray" heeft getroffen. Over grondslag en doel is men het eens» Tijdens een Zaterdagmiddag in het C.J.M.V.-gebouw te Goes gehouden ver gadering Is de totstandkoming van een bureau voor Christelijk School- en Be roepskeuze een stap dichter bjj haar verwezenlijking gekomen. Doel van de bijeenkomst was te komen tot oprichting van een stichting en de vaststelling van de statuten daarvan. Zover is het om organisatorische redenen nog niet gekomen, maar wel waren allen aanwezigen het erover eens, dat christelijke beroepskeuze in Zeeland noodzakelijk is. Het voorlopige comité werd uitge breid en zal deze zaak nu verder voorbereiden. De vergadering werd geopend door d voorzitter van het voorlopige comité, de heer H. C. van Donk, met Schrift lezing en gebed. In zijn openingswoord releveerde deze de voorgeschiedenis n.l. hoe reeds gedurende geruime tijd in Zee land de wens leefde te komen tot ver antwoorde voorlichting voor beroeps keuze in christelijke geest en hoe n.a.v. de vorig jaar in Middelburg gehouden schooldag het bestuur van het negende district van de schoolraad zich ermee belastte deze plannen verder uit te wer ken. Na enkele besprekingen werd een kleine commissie gevormd uit vertegen woordigers van verschillende organisa ties, die het voorbereidende werk voor deze vergadering verrichtten. Spr. be handelde verder de noodzaak van chris telijke beroepskeuze. DISCUSSIE. Dr Plooy wees erop dat Christus' ge bod luidt dat de christenen een zoutend zout behoren te zijn en hij vroeg daar om samenwerking op brede basis. Uit het verloop van de discussies bleek dat het merendeel der aanwezigen uit principiële overwegingen niet zo ver wilde gaan als dr Plooy en dat dit ook practisch niet mogelijk zou zijn, daar de Rooms-Katholieken zeker niet voor sa menwerking voelen en er ook reeds po gingen worden gedaan om te komen tot stichting van een bureau voor neutrale beroepskeuze. Ds Odé stelde voor inplaats van een stichting een vereniging op te richten, die zou moeten bestaan uit 3 volkomen zelfstandige secties, n.l. een Rooms- Katholieke, een neutrale en een protes tants-christelijke. Hij verwachtte hier- van een gunstige invloed bij de ver krijging van subsidies. Ook zou contact moeten worden opgenomen met het on langs opgerichte Medisch Opvoedkundig Bureau en de daaruit gevormde commis sie voor beroepskeuze en de Stichting Geestelijke Gezondheidszorg der Ned. Herv. Kerk. CRITIEK. Namens het Christelijk Volksonder wijs sprak ds J. S. Hartjes uit Vlissin gen. Deze uitte scherpe critiek op de organisatie tot op heden daar men een belangrijke groep scholen, aangesloten Men volstond ermee de statuten kant en klaar toe te zenden. Gaarne had C. V.O. medegewerkt. De christelijke be roepskeuze had de volle sympathie van deze kring. Hij wees er verder op dat de kosten van dit werk zeer groot zou den zijn daar men hiervoor bekwame en geschikte mensen moest hebben om verantwoord te kunnen werken. Dilet tanten kan men niet gebruiken; spr. stelde als afschrikwekkend voorbeeld de beroepskeuze der arbeidsbureau* waar dit o.a. gedaan wordt door men sen met een opleiding van 3 weken. Namens de Stichting Geestelijke Ge zondheidszorg van de commissie van bijstand der Ned. Herv. Kerk in Zeeland sprak ds De Roos van 's-Heer Hendriks- kinderen. Deze wees op het standpunt der Stichting dat ook de kerk een taak heeft bij de beroepskeuze. Hy stelde voor tot samenwerking met de Her vormde Stichting te komen. Na uitvoe rige discussies kwam men tenslotte zo ver dat men besloot het voorlopig werk comité uit te breiden. De taak van het comité zal nu zijn de beste vorm te vinden waarin men tot christelijke be- ropeskeuze kan komen in Zeeland, het zal de tendens hebben te streven naar samenwerking met andersdenkenden, t.a.v. technische, financiële en andere problemen. Betreffende grondslag en doel kwam men tot de conclusie dat de grondslag moet zijn de Heilige Schrift terwijl het doel is het geven van voor lichting bij de keuze van school en be roep. Het bestaande comité bestaande uit de heren H. C. van Donk,( onderwijs); J. J. Duvekot (Chr, Werkgevers), dr P. J. Hoogteyling (onderwijs), drs J. J. Knibbe (C.B.T.B.), J. Geensen (Chr. Middenstandsbond) en M. Meyboom (Chr. Besturenbond) werd uitgebreid met de volgende dames, mej. v. d. Ak ker (Hervormde Stichting voor Geeste lijke Volksgezondheid), mevr. de Jong (N.C.V.B.), mej. de Looze (C.B.P.B.) en mej. v. d. Bortel (Chr. Plattelands vrouwen- en Meisjesbond) en de heren ds J. S. Hartjes (C.V.O.) en Spaans (on derwijs). Aanwezig waren vertegenwoordi gers van verscheidene organisaties ter wijl ook de heer A. Schout, lid van Ged. De Britse minister van Arbeid, Aneu- rin Bevan, is Zondag afgetreden. Hij was lid van de linkervleugel van het kabinet. De minister is afgetreden uit protest tegen de begroting, die hij verkeerd achtte op grond van de hoge militaire uitgaven. Verder verwierp hij de begro ting, omdat deze „prijsstijgingen als 'n middel tot vermindering van de con sumptie door burgers" beoogt. Dit betekende volgens Bevan „een begin van het teniet doen van die so ciale voorzieningen, waar de Labour- partij bijzonder trots op is". Het was bekend, dat Bevan verschil van mening had gehad met zijn collega's in de ministerraad, omdat de minister van Financiën had besloten brillen en kunstgebitten, die verstrekt worden volgens het nationale gezondheidsplan en tot nu toe vrij waren te belasten. Bevan nam zijn besluit Zaterdag na een onderhoud met minister-president Attlee in een Londens ziekenhuis, waar Attlee herstellende is van een zweer aan de twaalfvingerige darm. Naar verluidt zal Bevans aftreden geen grote portefeuille-wisseling ver oorzaken. Bevan zal vandaag in het Lagerhuis een verklaring over zijn aftreden af leggen. De meerderheid van de regering in het Lagerhuis bedraagt op het ogenblik, met twee zetels vacant, drie zetels. Men verwacht te Londen, dat Bevans aftreden 't bijeenroepen van een spoed- conferentie der Labourpartij ten gevolge zal hebben. Algemeen wordt aangeno men, dat de algemene verkiezingen er door zullen worden verhaast. Onderwijs aan de Ambonezen in Nederland. Men heeft een volledig onderwijsplan opgesteld voor de tijdelijk in Nederland verblijvende Ambonezen. Dit onderwijs is verdeeld in drie soorten: 1. Lager on derwijs voor kinderen; 2. Herscholing en vakonderwijs voor de mannen; 3. Eenvoudig huishoudonderwys voor de vrouwen. Bij het opstellen van het onderwijs plan is men ervan uitgegaan dat deze Ambonezen Indonesische burgers zijn en eerlang weer naar hun vaderland zullen terugkeren. Daarom zal b.v. het lager onderwijs gegeven worden met als voer taal de Bahasa Indonesia (de Indone sische taal) en zoveel mogelijk aange past aan het Indonesische leerplan voor de lagere scholen. De scholen met Bahasa Indonesia als voertaal zullen gevestigd worden in de kampen. De herscholing van de mannen is in het algemeen zo opgezet, dat zy om te beginnen worden ingedeeld bij de D.U.W.-arbeiders. De D.U.W. zal dan na 3 maanden de besten onder hen voor herscholingoursussen selecteren. Na 6 maanden kunnen de overigen kiezen welke vakopleiding zij wensen te ont vangen. Voor de vrouwen zal in de kampen eenvoudig huishoudonderricht gegeven worden. Ofschoon nog slechts de helft van de Ambonezen, die naar Nederland zullen worden overgebracht, alhier zyn gear riveerd zal op 1 Mei a.s. met het onder wijs begonnen worden. Voor dit onder wijs is op de begroting voor 1951 1,8 millioen gulden uitgetrokken. Mevr. Spoor bezocht Ambonezen in Middelburg, Naar wij vernemen heeft mevr. Spoor de echtgenote van de in Indonesië over leden generaal S. H. Spoor, Vrijdag een bezoek gebracht aan het D.U.W.-kamp bij de Seisweg te Middelburg. Vele van de Ambonezen in het kamp te Middelburg kenden mevr. Spoor nog van de tijd, toen men in Indonesië dien de en het enthousiasme onder de mili tairen over dit bezoek was dan ook uitermate groot. Belangstellend informeerde mevr. Spoor, hoe het de jongens in Nederland beviel en of zij voldoende kleding en verzorging hadden. Het deed ed Ambo nezen zichtbaar goed, dat mevr. Spoor hen niet vergeten was en men gaf spon taan uiting aan zijn dankbaarheid voor dit bezoek. „By de aanleg van steden is geen re kening gehouden met de jeugd, zodat er voor haar geen plaats is, om zich te ontplooien", aldus de heer M. Hulst, directeur van het Landelijk-Bureau van de Stichting Clubhuizen voor ongeorga niseerde arbeidersjeugd, op de leden vergadering van de afdeling Zeeland van de vereniging voor Paedagogiek, die Zaterdagmiddag in het Schuttershof te Middelburg gehouden werd. De heer Hulst sprak over „De jeugd in deze tijd" en keerde zich tegen dege nen, die beweren, dat de hedendaagse jeugd geen verantwoordelijkheidsgevoel en geen idealen meer bezit. Hij wees de volwassenen op hun eigen verantwoor delijkheidsgevoel t.o.v. de jeugd en be toogde, dat de jeugd de kans moet krij gen om zich beter te ontwikkelen en vooral meer gelegenheid daartoe moet krijgen. In dit verband zou vorming buiten schoolverband reeds op de lagere school zeer belangrijk zijn. Hij besprak vooral de grote proble men van de zgn. „massajeugd", circa 44 procent van de jeugd, dei na de la gere school in het arbeidsproces wordt opgenomen en daar dan geheel vreemd tegenover staan omdat zij geestelijk nog geheel op het schoolverband is in gesteld. Deze jegud tracht de „Stichting Club huizen" op te vangen, door het inrich ten van huizen waar gelegenheid is, hen vrij te laten knutselen en sport en spel te beoefenen. Er moeten echter veel meer van deze huizen komen en dit niet alleen in de grote steden. De Stichting stelt daarom in opdracht van enkelo gemeentebesturen rapporten berteffende de ongeorganiseerde jeugd in een bepaalde plaats samen, om te on derzoeken op welke wijze deze jeugd op te vangen is. Dit zal o.a. ook ln Vlis singen gebeuren. In het huishoudelijk gedeelte van de vergadering werd besloten te trachten tot het oprichten van verschillende nieuwe afdelingen te kom enin Zeeland, Men denkt aan een afdeling Schouwen- Duiveland, Noord- en Zuid-Beveland, terwijl dan de huidige afdeling Zeeland de naam Walcheren zal krijgen. De vergadering stond wegens ont stentenis van de voorzitter, mr B. Kolff, burgemeester van Vlissingen, o.l.v. de heer A. de Jonge te Middelburg. C.N.V. kadervergadering te Middelburg. In het C.J.M.V.-gebouw te Middel, burg werd Zaterdagmiddag een kader- vergadering van het C.N.V. gehouden, De bijeenkomst stond onder leiding van de heer P. Meliefste, voorzitter van da Chr. Besturenbond te Middelburg. De spreker op deze kadervergadering was de secretaris van het C.N.V., de heer O, van Mastrigt. Hij hield een inleiding waarbij hij o.m, stilstond bij de loon- en prijspolitiek van de regering, de Publiekrechterlijke Be drijfsorganisatie, de S.E.R. en tenslotte de Bedrijfstakgewijze organisatie. Na da inleiding volgde een uitvoerige gedach- tenwisseling, waarbij de heer Van Mas trigt verschillende vragen beantwoord de. De bijeenkomst was slechts matig bezocht. Aanrijding te Middelburg. Zaterdagmiddag omstreeks half tweq vond op de langzamerhand berucht ge worden hoek NoordpoortstraatHeren gracht een aanrijding plaats. De heer G, die met zijn Solex uit de Noordpoort straat kwam en in de richting Korta Noordstraat reed, had teveel aandacht voor het verkeer, dat van de Heren gracht kwam. Hij lette daarbij niet op de van het Molenwater komende bus van de N.V. Stoomtram Walcheren. De buschauffeur verkeerde in de veronder stelling, dat de heer G. de Herengracht op zou rijden. Er volgde een botsing, waarbij de Solex het tegen de bus moest afleggen. De heer G. kwam te vallen en liep daarbij letsel aan het gezicht op, terwijl de bromfiets zwaar beschadigd werd. bij het C.V.O., er buiten had gehouden. Staten, blijk gaf van zijn belangstelling.' DE BILT ZEGT: -Zonnig weer. Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Iets hogere middagtempera- turen dan gistere», De oefenwedstrijd. Het oefenelflal dat tegen „Zeelandia" speelt is als volgt samengesteld: Doel: L. de Nooyer (Arnemuiden) Achter: II. Marijs (Arnemuiden) en L. Priester (Nieuwdorp); Midden: H. Poort (Rilland), G. Lobbezoo (Rilland) en P. van Tatenhove (Hoek); Voor: C. de Kok (Nieuwdorp), J. C. Lindenberg (Wolphaartsdijk), A. P. la Grand (Nieuwdorp), M. Lobbezoo (Krabben- dijke) en Arn. Dees (Tern. Boys). Reserves zijn: P. Roosmalen (Rilland) J. van Liere (Kloetinge), C. Walraven (Rilland), J. Hakvoort (Tern. Boys), M. Meulmeester (Arnemuiden) en C. van Dalen (Kloetinge).

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1