ZEEUWSCH DAGBLAD TRIOMFTOCHT VAN MACARTHUR r PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Fantastische ontvangst in New-York Zeven en een half millioen mensen juichten de generaal toe God gaf aan Jacob wetten. Zijne Minister Lieftinck kondigt bezuinigingen aan. Onrust in Albanië. Eindles C*B*T*B*~Landbouwwinter- school te Middelburg Manus Oly bekent zijn misdrijven Minister Lieftinck deed water in de wijn k SNIPPER - NIEUWS Eigen rechtertje spelen is een gevaarlijk spel Uitgave S Miiting „2eeuwsch Dagblad" 11 wfdkantoori Goes, L. Vorststr. Hi, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg! Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. 7e JAARGANG No. 1815 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 21 APRIL 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron V. d. Feltz, Middelburg! Ds A. Gruppeii, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hnjjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Thoien; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag; Zon op 5.31 u., onder 19.48 Maan op 21.21 u., onder 8.17 u. Hoogwater op Zondag 22 April: Vlissingen: 1.57 u. 2.07 m., 14.22 U. 2.23 m.; Terneuzen: 2.28 u. 8.25 m„ 14.50 u. 2.41 m.| Wemel- (Jinge: 3.49 u. 1.65 m., 16.15 u. 1.84 m.; Zierikzee: 3.35 u. 1.38 m., 16.04 u. 1.56 m. Generaal MacArthur heeft Vrijdagochtend per auto een triomftocht door New-York gemaakt. De generaal vertrok, gevolgd door 49 andere auto's, die werden vergezeld door 86 motorrijtuigen, in een grote open auto voor een rit van veertig kilometer door de straten van New-York. Naar schatting stonden zeven en een half millioen belangstellenden vele r(jen dik langs de wegen geschaard en juichten de generaal stormachtig toe. Een regen van confetti daalde tijdens de rit op de stoet neer. De stoet vertrok uit het Waldorf Aatoria Hotel, op het dak waarvan naast de Amerikaanse vlag, een an dere reusachtige vlag woei, waarop de vijf sterren, die MacArthur gerechtigd is te dragen, waren afgebeeld. Alle gebouwen langs de route waren met vlaggen versierd. De politie had op sommige plaatsen moeite de menigte in bedwang te houden. Voor de etalages der winkels waren spandoeken aangebracht, waarop in reusachtige letters te lezen stond: ..Welcome home, general MacArthur". Ongeveer 70.000 schoolkinderen had den vrijaf gekregen. In het district, waar zich in hoofd zaak de kledingmagazijnen bevinden, was de confetti-regen vervangen door guirlandes van zijden linten, die uit de verdiepingen der gebouwen hingen DE GROOTSTE MENIGTE. De zeven en een half millioen met vlaggen zwaaiende en geestdriftig juichende belangstellenden vormden tezamen de grootste menigte, die ooit aan een New-Yorks welkom heeft deelgenomen. De schepen in de haven deden aan het welkom mee door hun sirenes te laten loeien. Tijdens de rit stond MacArthur van ijn zitplaats achterin op en ging op e achterkant van de auto zitten. Zijn achter hem rijdende vrouw en zoon deden hetzelfde. Het stadhuis van New-York was het eindpunt van de rit. Hier vond een officiële ontvangst plaats, bijgewoond door naar schatting 85.000 personen, die hadden plaats genomen op een speciaal gebouwc'e tribune of samen dromden op het plein voor het stad huis. In een korte toespraak dankte Mac Arthur voor de alles overtreffende ontvangst. De generaal zei, dat hij en zijn echtgenote nimmer de enorme, hem bereide ontvangst zouden verge ten. Hij eindigde met de woorden: ,Dit is Amerika en, met Gods hulp, zullen wij het Amerikaans houden". STAFCHEFS ACCOORD MET MACARTHUR? In Washington bereiden commissies van het Amerikaanse Congres zich voor om de verklaring van MacArthur te onderzoeken, dat de gezamenlijke stafchefs van de V.S. het eens waren met zijn zienswijze, hoe de overwin ning zou kunnen worden behaald op de Chinese communisten in Korea. MacArthur, de gezamenlijke staf chefs en de minister van Defensie, Marshall, zullen volgende week voor een commissie van het Congres moe ten verschijnen om hun zienswijze te geven over de toestand in het Verre Oosten. MacArthur sliep, Na zijn toespraak tot het congres zou MacArthur Donderdag een bij eenkomst hebben met de Ameri kaanse vereniging van kranten, redacteuren. Hij besloot korte tijd te rusten en viel in slaap. Kolonel Bunker, een assistent van MacArthur, be sloot hem niet te storen. MacArthur werd bijna vijf uur te laat wakker. De meeste redacteuren waren weg gegaan om te dineren, maar onge veer 200 konden worden bereikt en kwamen MacArthur de hand schud den. J nkele jaren geleden verscheen van '-1 de hand van Dr W. M. Wester man een boek „Het schip van Staat", waarin getekend wordt de geschied kundige ontwikkeling van de staats- gedachte. De schrijver, indertijd lid van de Tweede Kamer voor de Liberale Staatspartij, stelt zich hierbij niet op Christelijk standpunt. Verre van dien. De Bijbel heeft voor hem slechts zeer betrekkelijke waarde. Dit weerhoudt hem echter niet om met bewonderende waardering te spreken van de Mozaïsche wetten. Na betoogd te hebben, dat door il- lerlei omstandigheden in de grijze oudheid het fatalisme als vanzelf de openbare levenshouding werd, ver volgt hij; „Alleen de oude Hebreërs verte genwoordigen in zekeren zin een uit zondering. In hun nooit geheel ver klaard en anachronistisch aandoend monotheïsme schuilt een sterk „de mocratisch" element, doordien zij weliswaar Jehova gehoorzamen, doch tevens deze gehoorzaamheid vrijwil lig op zich nemen. Ook is critiek op de koningen, zij het dan door de ge inspireerde uitspraken der profeten, mogelijk. En hoe modern en on-oos- ters klinken ons vandaag nog de Mo zaïsche en latere wetgevingen in de ooren! Zij zijn natuurlijk onverdraag zaam (de verdraagzaamheid is eerst in het Nieuwe Testament te vinden), maar zij geven tevens blijk van een zo scherp inzicht in de menselijke verhoudingen en in de voorwaarden, waaraan een menselijke maatschappij behoort te voldoen, wil zij niet in een chaos ontaarden, dat men voor het intellect, dat deze voorschriften ont wierp, onbegrensde eerbied moet hebben. Wat de oorzaak is, dat in het bij zonder de Joden op wetgevend ge bied htm tijdgenoten zover vooruit waren en een sociologische kennis ten toon spreidden, die nog heden ten dage verbazing wekt, is ondanks de meest uitgebreide navorsingen nooit geheel opgehelderd geworden...." „Het heeft weinig zin zich hierover het hoofd te breken. Volstaan wij met vast te stellen, dat in de oud-tesia- mentische wetgeving reeds motieven voorkomen, die in latere eeuwen hun betekenis zullen blijven behouden en die, hoezeer ook vaak verwaarloosd en geminacht, voor iedere gemeen schap en voor iedere staatkunde on ontbeerlijk zullen blijven." jt/Terkwaardige uitspraken, waarvan lvlwij met voldoening melding ma ken. „Voor het intellect, dat deze voor schriften ontwierp, moet men onbe grensde eerbied hebben." „Op wetge vend gebied waren de Joden hun tijd ver vooruit." „In de oudtestamenti sche wetgeving komen motieven voor. die voor iedere gemeenschap en voor iedere staatkunde onontbeerlijk zul len blijven." Jammer dat de schrijver de Bijbel niet werkelijk blijkt te kennen. Immers, dan zou hij het antwoord hebben op zijn vragen omtrent de oorzaak van het feit, dat de Joden hun tijdgenoten zo ver vooruit waren. Dan zou hij weten, wat reeds kin deren, die Christelijk onderwijs ont vangen, zingen: „Hij (de Heere) gaf aan Jacob Zijne [wetten, Deed Isrel op Zijn woorden letten; Hij leerde z' in Zijn wegen wand'len." G. Z. Minister Lieftinck heeft in een tweetal nota's aan de Tweede Kamer een overzicht gegeven van de bezui nigingsmaatregelen, waartoe de re gering heeft besloten ten aanzien van de Rijksbegroting 1951. Oorspronke lijk werd een tekort geraamd van 257 millioen. In een begrotingsherziening werd op 15 Nov. '50 een besparing aan gekondigd van 100 tot 150 mill. Na dien is de gehele begroting nog eens onder de loupe genomen, waardoor nogmaals een bezuiniging werd ver kregen van 219 mill., waarvan 117 mill, wordt bezuinigd op reële bezui nigingen, 83 mill, op herziening van ramingen en 19 mill, op het achter wege laten van voorgenomen maat regelen. Het nadelig saldo van het Landbouw-egalisatiefonds is daarbij teruggebracht op 175 mill. Dit bete kent een verlaging van 45 mill. Uitgewekenen nemen de handschoen op tegen de regering. Volgens bevoegde Joego-Slavische en buitenlandse diplomatieke kringen te Belgrado zijn ln Februari 17 inaal vlieg tuigen boven de Albanese hoofdstad, Ti rana, verschenen, die pamfletten uit wierpen, waarop de regering van Enver Hodza wordt aangevallen. De regering is pro-cominform. De vliegtuigen wer den met luchtdoelgeschut bestookt. De bewoners van Tirana moesten des och tends na zulk een nacht steeds binnen bljjven en kinderen moesten de pam fletten oprapen. Er zouden eveneens gewapende para chutisten neergelaten zijn. Zij zouden thans, tezamen met anti-regeringsge zinde verzetslieden, in de bergen gevech ten leveren. Niemand, aldus Reuter weet van waar deze pamfletten afkom stig zijn. De Albanese regering heeft zich in verband hiermede met enige pro testen tegen Italië gericht van waar zij zouden komen. Volgens Joego-Slavische kringen wor den de vluchten georganiseerd door Al banese uitgewekenen, woonachtig in Italië. De uitgewekenen zouden op der gelijke wijze met behulp van buitenaf een strijd tegen de Albanese regering wensen te ontketenen. Volgens Italiaanse diplomaten weet de Italiaanse regering niets van deze actie af. Zij verwerpen ook -het denk beeld, dat Italië als basis voor genoemde vluchten wordt gebruikt. Sommige me nen, dat Malta of Griekenland de basis vormen. Nog vier dagen zal naar de „Affray" worden gezocht. Bij de Britse marine is men het er nu wel over eens, dat er nog slechts één kans op het millioen be staat om de opvarenden van de Af fray" te kunnen redden. Het zoeken zal nog vier dagen worden voort gezet, alvorens de Admiraliteit offi cieel alle hoop opgeeft. Te Londen deed Vrijdag o.m. de theorie opgeld, dat de „Affray" bij het duiken is omgeslagen, hetgeen zou hebben geleid tot een leeg lopen der batterijen, waarbij het dodelijke chlo- rine-gas zich door de onderzeeboot zou hebben verspreid. Dit zou ver klaren, waarom er taal noch teken van de „Affray" is vernomen sinds haar vertrek uit Portsmouth. Twee tankboten in botsing in de Golf van Mexico. Om twaalf uur gistermiddag seinde de „Esso Suez", dat het op 320 km ten Zuiden van Morgan City in de Golf van Mexico in aanvaring was gekomen en in brand stond. Onmid dellijke medische hulp voor gewon den werd verzocht. Het schip was vol komen stuurloos. Het aantal vermis ten of gewonden was niet onmiddel lijk bekend. Het tweede schip, dat gezonken is, was ook een tankboot, n.l. de „Esso Greensboro". Waarschijnlijk zijn 38 van de 42 opvarenden om het leven gekomen. ALLE LEERLINGEN SLAAGDEN. De eerste ploeg leerlingen der Chr. Landbouwwintcrschool van de C.B.T.B. te Middelburg heeft eindexamen ge daan. Niet één behoefde te worden afgewezen. Een schitterend resultaat, temeer als men bedenkt, dat deze eerste Iesjaren de moeilijkste waren, zowel voor directeur en leraren als voor de leerlingen. Tal van genodig den waren met het bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B., comm. van toezicht, ouders en leerlingen in de school bij een, toen gistermiddag de eindles en de diploma-uitreiking plaatsvond. De voorzitter van de Zeeuwse C.B.TB.. de heer C. de Putter, ver welkomde in 't bijzonder ir C. W. C. van Beekom, ir W. L. Harmsen en de directeuren van de Landbouwwin- terscholen in Schoondijke en Hulst. Vervolgens werden de leerlingen ondervraagd door de leraren Stol (economie), Brummel (veeteelt), Cop- poolse (gezondheidsleer), ir H. Steur (bemestingsleer). Daarna deelde de directeur mede, dat alle leerlingen waren geslaagd. Hij wenste hen mede namens de leraren geluk en wees op de nood zaak van het volgen van de vaklite ratuur. Ook hield hij de geslaagden OOK EEN MEDEPLICHTIGE GEARRESTEERD. De districtsrecherche van de Rjjhspolitie te Amsterdam is erin geslaagd een medeplichtige van Manus Oly, n.l. de 24-jarige C. K., te arresteren. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Nadat de politie hem de feiten kon voorhouden, heeft ook Manus tenslotte schoon schip gemaakt, voor zover de politie bekend is, Manus PETAIN KREEG HARTAANVAL. Vrijdagavond heeft ex-maarschalk Pétain een hartaanval gehad. Men verwacht niet, dat hij leven zal blijven. De gouverneur van het fort, waar Pétain gevangen zit, Boulay, liet de advocaten van de ex-maarschalk ko men en verzocht hun het bericht mede te delen aan mevrouw Pétain, die in haar hotel verbleef. Zij haast te zich naar het fort. TWEEDE KAMER. Uitstel van verhoging accijns op gedistilleerd. (Van onze parlementaire redacteur.) Nadat de heren v. d. Heuvel (A.R.), Lucas (KV.P.) en Ritmeester (V.V.D.) gistermiddag sterke druk op minister Lieftinck hadden uitgeoefend, stemde deze er tenslotte in toe de accijns op gedistilleerd niet tot f 596.50 te ver hogen, voordat het Unieverdrag tus sen de Beneluxlanden is gesloten en de Kamer daarover een oordeel heeft kunnen uitspreken. De gedachte van de heer v. d. Heuvel deze maatregel te maken tot een sluitstuk van de Economische Unie werd door de bewindsman fel bestreden. In de middagpauze had hij zelfs zijn collega's Drees en v. d. Brink gevraagd, of aan dit verzoek voldaan kan worden. Het antwoord luidde eenparig afwijzend. Voordat de minister echter aan dit punt toe was, had hij geruime tijd nodig om alle andere opmerkingen te beantwoorden. Hij bestreed de be zwaren, die tegen deze accijnsverho- r 7 i j J De plaatsvervangers van de minis ters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hebben Vrijdag hun 34ste bijeenkomst gehouden. Ook nu weer zonder resultaat. Een Syrische mi litaire woordvoerder heeft verklaard, dat 100 Israëlische soldaten het Ara bische dorp Noekeib in de gedemili tariseerde zóne tussen Syrië en Israël hebben aangevallen. De Poolse re gering heeft bij de regering der V.S. geprotesteerd tegen het verbod tegen het Poolse schip „Batory" om de haven van New-York binnen te ko men. Vrijdagmiddag heeft men het wrak van de vermiste Britse treiler „Twilit Waters" gevonden in het En gelse Kanaal ter hoogte van Dodmar Point (Cornwall). Tussen Neder landse en Duitse instanties is over eenstemming bereikt over de beste ding van de 10 millioen dollar, die voor de maand April voor importen uit Nederland zijn beschikbaar gesteld Niet minder dan zes maal is giste ren de Veluwse bosbrand weer in actie moeten komen om heidebranden te blussen. Dat gebeurde achtereenvol gens te Oldebroek, Wezep, Milligen, Speulderheide, Nunspeet en Velp. De kinderpolitie te Amsterdam heeft twee 12-jarige Amsterdamse jongens gearresteerd, die in Amster dam driemaal en in Haarlem eenmaal fietsen hebben gestolen. In Broek in Waterland heeft zich een geval van pseudo vogelpest voorgedaan. 40 kip pen zjjn vernietigd. ging zijn gemaakt, zoals de oprichting van illegale stokerijen en de fiscale strop, die de regering zal ondervinden door de alcohol zo duur te maken. De accijnsopbrengst was bij een heffing van f 3.20 per hl. f 96.000.De jaar omzet bedroeg toen 300.000 hl. Bij een accijnsverhoging tot f475.zal de opbrengst waarschijnlijk f116. mill, bedragen, waarbij dan nog is uitgegaan van daling in de consump tie tot 250.000 hl. Wordt de accijns verhoogd tot f 596.dan zal er toch nog f 120.000 in de schatkist vloeien, zelfs als men rekent op een verbruik van 200.000 hl per jaar. Verder restte nog het amendement van der Heuvel over het waarborg- recht, waartegen minister Lieftinck geen bezwaar had. Hij zag er geen enkel openbaar belang mee gediend. Tot een stemming is men echter niet gekomen, ook niet van het wetsont werp. Daar was het te laat voor ge worden. Woensdag wordt de finale gespeeld. De gebeurtenissen, die nu volledig kunnen worden gereconstrueerd, vor men een lang verhaal van de éne in braak na de andere. In September 1950 kwam Manus uit de gevangenis. Op 7 December begon hij met zijn laatste serie diefstallen en inbraken. Op die dag stal hij in Helmond een auto en in de dagen daarna pleegde hij inbraken in een zuivelfabriek in de Wieringerwaard en een zuivel fabriek in Wezep bij Oldebroek. Daar na ontmoette hij K. en samen togen zij naar Noord-Holland, waar zij in Bergen een auto stalen en daarmee naar Schagen gingen, waar zij een inbraak pleegden in de Landbouw school. De auto raakte onklaar en de mannen waren „genoodzaakt" een paar fietsen te stelen om daarmede nog lang in.j weg te kunnen komen. De volgende dag togen zij per auto weer naar Alk maar en vandaar naar Koedijk, waar zij opnieuw een auto stalen. Daarmee tuften zij naar Burgerbrug, waar een bezoek aan de zuivelfabriek werd ge bracht. Nog diezelfde nacht ging men verder naar Schagen, waar opnieuw in de Landbouwschool werd ingebro ken. De buit was f 50.Nèch Manus noch zijn maat waren daarmee te vreden, Het was nog vroeg, „dus" ging men ook nog even naar Wieringer waard, naar de zuivelfabriek. Kort na Kerstmis ging het tweetal naar Soest, waar opnieuw eerst een auto werd gestolen. Daarmee reden zij naar Bussum. Ook deze auto ver ongelukte en de plannen voor die nacht moesten worden uitgesteld. In de nacht van 28 op 29 December wa ren zjj weer in Bussum en daar heeft, Het Engelse Lagerhuis heeft een wetsontwerp aangenomen, dat over tuigde Spiritisten voortaan in de ge legenheid stelt hun overtuiging in Engeland te belijden, zonder gevaar te lopen gedagvaard te worden we gens overtreding van de wet op de landloperij van 1735. Er zijn ongeveer 50.000 Spiritisten in Engeland. Vier maanden geëist tegen kantoor bediende uit Goes, De Arrondissementsrechtbank be handelde gistermorgen de zaak tegen de kantoorbediende D. V. B. uit Goes. Verd. was destijds in dienst bij van Gend en Loos te Goes en had d.m.v. valse formulieren een eis tot scha devergoeding ingesteld tegen de N.V. Europese Goederen en Reisbagage Mij. te Amsterdam. Hij had zgn. drie kostbare radio-apparaten, met een ge zamenlijke waarde van f 1500 verzon den naar Eindhoven, doch deze zen ding zou nimmer zijn aangekomen. In werkelijkheid hadden de radio's alleen maar in de fantasie van verd. bestaan. De president, mr P. van Empel, vond het erg, dat verd. misbruik had gemaakt van zijn positie. De Officier van Justitie, mr Ph. Schenkenberg v. Mierop, achtte een voorwaardelijke straf niet in overeenstemming met het algemeen belang en eiste daarom een gevangenisstraf van 4 maanden. Mr P. C. Adriaanse pleitte voor op legging van een voorwaardelijke straf, omdat naar hij zei, het belang van verd. mede op het spel staat. voor het eerst in zijn leven met een snijbrander een brandkast open gebrand. Er werd een geldkistje ont vreemd en met de inhoud begaven de beide inbrekers zich naar Amster dam, waar zij de buit eerst gingen opmaken. Kort daarna begon de serie inbraken, die ertoe geleid heeft, dat de politie de grote jacht op Manus met succes opende. NIEUWE BUITENLANDSE OPDRACHT VOOR DE N.D.S.M. Een grote internationale scheep vaartcombinatie, de z.g. „Kulukundis and Rethymnis Group", die haar voor naamste kantoren heeft in New-York en Londen, heeft de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam opdracht gegeven tot de bouw van een tanker met een laad vermogen van 24.000 ton. Het vaartuig krijgt een lengte van ca. 174 m., een breedte van ca. 24 m„ een holte van ca. 13 m. en een diep gang van ca. 9 m. Contractueel is vastgesteld, dat het schip in de tweede helft van 1954 zal worden afgeleverd. de taak voor, die zij in het organisa tieleven hebben. De voorzitter van de comm. van toezicht, mr W. F. E. aron v. d. Feltz, reikte de diploma's uit. Vooraf gaf hij uiting aan zijn bewondering voor de opgedane kennis. „Wanneer er weer een Kabinetscrisis zou zijn, zullen uit deze kring wel ministers van Land bouw zijn te halen", zo merkte hij op. Hij wees tenslotte op de geestelijke kracht, die waarde aan het leven geeft. Als voorzitter van het college van consulenten in Zeeland wenste ir van Beekom de leerlingen geluk. Hij zei, dat voorlichting alleen dan goed kan werken, als er de basis van het onder wijs is. Hij wenste de leerlingen de kracht en het doorzettingsvermogen van de Walcherse boer toe. Ir van Beekom vertelde o.m., dat men in Walcheren in 1947 20 silo's had, nu 226. In 1947 was er nog geen schrikdraad, nu zijn er 200 installa ties; van omweiding was in 1947 nog practisch geen sprake, nu doet 70 mee. De heer van Dijk, directeur der Landbouwwinterschool te Schoon dijke, zei, dat het diploma verplich tingen meebracht en sprak de hoop uit, dat de leerlingen een sieraad zouden zijn voor de Walcherse be drijven. De heer de Putter feliciteerde na mens de C.B.T.B. en wees erop, dat men de kennis zal moeten uitbuiten. Hü bracht directeur, leraren en com missie van toezicht dank, terwijl hij tenslotte aan de beste leerlingen W. van Sluys te Zoutelande en A. Mal- jaars te Serooskerke (W.) het gedenk boek van de C.B.T.B. uitreikte. Namens de leerlingen sprak A. Krijger een dankwoord. De heer L. Geschiere dankte namens de ouders. Ir Steur sloot de bijeenkomst met dankgebed. De namen der geslaagden plaatsen wij Maandag. Fruitafzet »vas bevredigend. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland deelt over het verloop van de fruitmarkt over de periode van 13 tot 20 April het volgende mede: „Op Maandag 16 April werd de ex port naar Duitsland hervat met als direct gevolg een prijsstijging op de veilingen. Van het bewaarfruit was er een bevredigende uitvoer van appelen naar België, Frankrijk en Engeland. Vanuit Zeeland werden enkele par tijen „Bremley's" voor export ver kocht (4547 ct. per kg). Deze appelen werden in gascellen bewaard, en komen nu in Engeland en Ierland op de markt." Eén jaar en drie maanden voor Vlissingse chauffeur-monteur. De Middelburgse rechtbank -heeft de Vlissingse chauffeur-monteur I. K., die te Vlissingen verschillende sociale instellingen en enige winkeliers voor vrij belangrijke bedragen had opge licht, veroordeeld tot een gev. straf van één jaar en drie maanden, met aftrek voorarrest. C. V., dienstbode te Zaamslag, had met een vriendin een dronken bin nenloods van zijn geld beroofd. Zij kreeg hiervoor 1 jaar gev. straf, waar van zes maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd, met aftrek voorl. hechtenis en bijz. voorw. C. G. H., monteur te Souburg, werd schuldig verklaard aan diefstal en veroordeeld tot 1 jaar gev. straf met aftrek. Hij had in het gemeentehuis te Vlissingen f530.— ontvreemd. Arrondissementsrechtbank Middelburg. 4 Een week voorwaardelijk geëist tegen jongelieden, die twee meisjes kaalknipten en brandmerkten. ,,'t Lijkt wel een Wild Westgeschiedenis. Waarom hebben jullie dat gedaan?" Deze vraag riehtte de wnd. president van de Arrondissementsrechtbank te Middelburg, mr P. v. Empe), gistermorgen tot J. Z. te Amsterdam, J. v. D. en P. C. v. D. te Terneuzen. Alle drie zouden ze zich op ol kort voor Dolle Dinsdag sehuldig gemaakt hebben aan het kaalknippen en brandmerken van een tweetal meisjes uit Zaamslag. De Officier van Justitie eiste tegen ieder van de verdachten een voorwaardelijke gevangenisstraf van een week met een proeftijd van een jaar. Als reden gaf J. Z. op, dat ze door de beide „dames" achterna werden geroe pen. „Jullie vonden dus de tijd rijp", zo concludeerde mr van Empel, „dat er maar eens recht moest worden gedaan". De verklaringen van de verdachten liepen nogal wat uiteen. Z. gaf enkele ondergeschikte dingen toe, doch J. v. D. ontkende. P. C. v. D. wilde zich ver schuilen achter Radio Oranje en de il legale pers, „want die zette ons tot dergelijke daden aan", zei hij. Hij be weerde op stap te zijn gegaan met de bedoeling te zien of er nog Duitsers waren. Hij wist niet wie het haar had afgeknipt en de brandmerken had hij niet gezien. Op 't kerkhof. Mr van Empel vond hierin reden om te zeggen: „Ik kan me begrijpen, dat jullie doen of je gek bent, docli wij kunnen ons hier niet voor de gek laten houden". Hij las hierna de verklaringen van de verdachten voor, die zjj tegen over de politie in Maart 1945 hadden afgelegd. Daarin werd gezegd, dat J. Z. de da mes kaal knipte, J. v. D. de brandmer ken op de gezichten had aangebracht, terwijl P, C. v. D. de vader van de toen resp. 16- en 18-jarige meisjes met een revolver in bedwang hield. J. v. D. hield, evenals zijn broer, vol niet aan deze Geen straf voor Schotten, die de Kroningssteen weghaalden. Sir Hartley Shawcross, de Britse procureur-generaal, heeft in het Lager huis verklaard, dat de Schotse natio nalisten, die de Kroningssteen uit de Abdij van Westminster hebben weg gehaald, niet vervolgd zullen worden. „Wij zullen geen martelaren of helden van hen maken", aldus Shawcross. Drie verdachten hadden bekend mede plichtig te zijn geweest. Oud-burgemeester L. Simonse van Biggekerke overleden In de nacht van Donderdag op Vrijdag is te Biggekerke geheel on verwachts overleden de heer L. Simonse, oud-burgemeester van Big gekerke De heer L. Simonse werd in Juni 1914 als zodanig benoemd en bleef dit tot het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij nam afscheid op 1 December 1945. De overledene maakte deel uit van tal van verenigingsbesturen in de ge meente en daarbuiten en was tot zijn dood bestuurslid van de Coöp. Boe renleenbank. Grote bekendheid en waardering heeft de heer Simonse zich ook verworven als Commissaris en later als Raad van de Polder Wal cheren. De overledene was één der oudste leden van het Polderbestuur en maakte vele jaren daarvan deel uit, sedert 1930 als Raad. De heer Simonse had Donderdag middag nog een vergadering van het dag. bestuur van de Polder te Mid delburg bijgewoond. Na afloop daar van haastte hij zich in verband met een andere bespreking, doch had het ongeluk daarbij van een trap in het Polderhuis te vallen. De be handelende geneesheer constateerde een lichte hersenschudding en liet de patiënt overbrengen naar zijn wo ning in Biggekerke. In de loop van de nacht is de heer Simonse, die 70 jaar is geworden, overleden. Hij zou dit najaar afscheid nemen als Raad van de Polder i.v.m. het bereiken van deze leeftijd. Hij was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal plaatsvinden op Woensdag 25 April a.s., 's middags 1 uur te Biggekerke. gruwelen te hebben deelgenomen. De president merkte hierbij op: „De man, die het wel gedaan heeft, ligt zeker op het kerkhof"? Eén der slachtoffers, H. de B., vertelde, dat er de beyvuste avond 3 mannen binnen kwamen met zwarte lappen voor het gezicht. Ze hadden haar het haar afgeknipt en haar twee haken kruisen op de wangen gebrandmerkt. Get. toonde de littekens aan de recht bank. Zij kon echter niet meedelen, of het de drie verdachten waren geweest, die dit op hun geweten hadden. Ook haar zuster, die eveneens ais getuige verscheen, kon dit niet zeggen. Requisitoir. De Officier van Justitie, mr Ph. Schenkenberg van Mierop, kon geen vrijheid vinden vrijspraak te vragen, gezien ook de vroegere verklaringen van de verd. Er is een klacht ingediend bij de Procureur-Generaal en daarom is deze zaak nu behandeld, zo deelde hij mede. Aangezien de zaak oud is en re kening houdende met de buitengewone omstandigheden in het najaar van 1944, eiste de Officier tegen ieder der verd. een voorwaardelijke straf van een week. Noch J. Z. noch P. C. v. D. hadden iets op te merken, doch J. v. D. maakte van de gelegenheid gebruik de rechtbank er op te wijzen, dat hij het met de ge vraagde straf niet eens was, daar zijns inziens het feit niet bewezen kon wor den verklaard. „Haak-in" op Vitrite Fabriek bracht 1.225.88 op. Alle werknemers van de Vitrite Fa briek te Middelburg hebben één uur overwerk verricht voor de kanker bestrijding. Een bedrag van f562.94 werd bijeen gebracht. De A.V.O.- arbeiders brachten met hun overwerk een bedrag van f 50.bij elkaar. De directie verdubbelde deze bedra gen, zodat in totaal f 1.225.88 voor de „Haak-in"-actie beschikbaar kwam. Twee leden van het personeel zullen dit aanbieden op een steravond in Mei. EERSTE ASPERGES VAN DE KOUDE GROND. Tijdens de Vrijdagmiddag gehouden groente- en fruitveiling te Bergen op Zoom werden de eerste asperges van de koude grond aangevoerd. Het was een bosje asperges van de tuinder A. Adriaansen uit Halsteren, die dit be kende tuinbouwproduct op een per ceel in het Halsterse Laag had ge stoken. Het was een bosje van 714 ons en werd geveild voor f 4.10 per kg. SLACHTOFFER AUTO-ONGEVAL OVERLEDEN. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is nog één der meisjes van het ernstige auto-ongeluk te Bergen op Zoom overleden. Het was de 20- jarige mej. Bennebroek uit Heerle. Het derde slachtoffer, mej. Mies, verkeert nog steeds in levensgevaar. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Droog weer met nu en dan over drijvende wolkenvelden. Matige tot vrij krachtige wind, aanvankelijk tussen Noord en Oost, later uit ooste lijke richtingen Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1