„Een verzoeningspolitiek is niet mogelijk Het N. B, G. heeft grote moeilijkheden. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Mac Arthur tot het Amerikaanse Congres: Formosa mag niet in communistische handen vallen Nederlandse landbouw wil offers brengen Geen hoop meer op over levenden van de „Affray" Een Kamerdebat over accijns op gedistilleerd SNIPPER NIEUWSk4 Verenigingsgebouw „Middendorp" te Zoutelande geopend Voor „Haak-in" ruim zeven ton Gewijzigde omstandigheden vergen grote kapitalen. Uitgave Sighting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Ui, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1841 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord VRIJDAG 20 APRIL 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v, d. Wiel, Tbolen; R. Znldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 5.33 u., onder 19.46 u.; Maan op 19.47 u., onder 5.02 u.; Volle Maan 33.30 u. Hoogwater op Zaterdag 21 April: Vlissingen: 1.25 u. 1.91 m., 13.49 u. 2.10 m.; Terneuzen: 1.55 u. 2.10 m., 14.16 u. 2.29 m.; Wemel- dinge: 312 u. 1.56 m., 15.36 u. 1.79 m.; Zierikzee: 2.56 u. 1.30 m., 15.25 u. 1.53 m. „Het Is niet mogelijk tegenover het communisme in Azië een verzoenings politiek, gebaseerd op concessies, te voeren, zonder hierdoor tevens onze po sitie in Europa om het communistische gevaar te bestrijden, te ondermijnen. De Ver. Staten moeten In hun worsteling tegen het communisme één lijn volgen." Deze woorden sprak generaal MacArthur gistermiddag tot het Amerikaanse Congres. De generaal verklaarde niet te spreken als pleitbezorger van een politieke partij en bracht naar voren, dat Formosa onder geen enkele omstandigheid in communistische handen mag vallen. Zou dit toch gebeuren, dan zou Amerika zich op de Callfornische kust moeten terugtrekken. Een daverend gejuich begroette MacArthur, toen hij, vastberaden en gespannen kijkend, de vergaderzaal van het Huis van Afgevaardigden be trad voor zijn toespraak tot het Con gres. Alle afgevaardigden en Senato ren verhieven zich van hun zetels en juichten hem toe. MacArthur hield even halt en begon vervolgens te spreken. „Het Amerikaanse Congres", ver klaarde hjj, „belichaamt de hoop en het streven van het gehele menselijke ras. Ik spreek u toe in de schemering van mijn leven en zonder enige bit terheid. Ik ken slechts één doel: de Verenigde Staten te dienen." OP TWEE FRONTEN. „Sommigen", vervolgde MacArthur, „zijn van mening, dat de V.S. niet sterk genoeg zijn om zowel op het Aziatische ais op het Europese front weerstand te bieden aan het commu nisme. Ik moet u zeggen, dat ik mij geen groter défaitisme kan indenken dan dit." „Het communistische China greep in Korea in, waardoor een nieuwe toestand werd geschapen, welke be slissingen op diplomatiek terrein ver eiste. Zij zijn evenwel niet genomen." „Om iic vijand te verslaan is het noodzakelijk bepaalde maatregelen te Geen doorberekening in de prijzen. De Stichting voor de Landbouw heeft medegedeeld, dat t.a.v. de pro ducten, waarvoor doorberekening der gestegen kosten mogelijk is, de land bouw bereid is zijn aandeel te dragen in het offer, dat het gehele Neder landse volk moet brengen. Daarom doet de landbouw afstand van de doorberekening in de ondernemers winst van de kostenstijgingen door afschaffing der subsidies en door de loonsverhoging. Ook met betrekking tot de door berekening der loonsverhoging in de kale kostprijs staat de landbouw vol ledig achter de regering. Deze door berekening moet alleen geschieden in gevallen van strikte noodzaak. Voor de producten varkensvlees en melk acht de Stichting deze noodzaak aan wezig, omdat zij op het standpunt staat, dat de basisprijs voor de melk een halve cent te laag ligt. Dit be tekent, dat de minimum-garantieprijs der melk verhoogd moet worden met ca. 0,4 cent per kg van 3,5 vet, doch deze garantie treedt eerst in wer king, indien er in de komende zomer maanden niet voldoende afzetmoge lijkheden zijn voor de zuivelproducten. Voor de meeste agrarische produc ten kan geen sprake zijn van door berekening, omdat voor deze produc ten volkomen vrije prijsvorming plaats heeft. Met name geldt dat voor de gehele tuinbouw en eveneens voor eieren, waarvan de kostprijs door de jongste maatregelen met 2 cent is gestegen, maar waarvan de verkoop prijs ook op de vrije markt wordt gevormd. Gromyko had geen instructies. De plaatsvervangers te Parijs heb ben gisteren hun tot dusver kortste vergadering gehouden. Zij duurde 10 minuten. Een westelijke woordvoerder zei: „Er heerste ongeveer acht minuten stilte, omdat Gromyko geen instruc ties had en de andere plaatsvervan gers niets te zeggen hadden". AUTO REED OP MEISJES IN. Eén dode en vier zwaar gewonden. Gisteravond ca. half zes is op de Rijksweg bij B. op Zoom op 100 meter afstand van de spoorwegovergang, een ernstig ongeval gebeurd, waarbij één meisje is gedood, twee anderen ern stig en één licht werden gewond, ter wijl de autobestuurder zware kwets uren opliep. Deze automobilist, de heer de Haan uit B. o. Zoom, vertegenwoordiger van de Fa „De Grauwe Hengst", kwam uit de richting Roosendaal gereden. Van de andere zijde naderden vier meisjes op de fiets, die in B. o. Zoom werkten en naar huis terugkeerden. Plotseling zagen omstanders tot hun ontzetting, dat de wagen naar links uitweek en recht op de meisjes in reed. Eén van hen, de 23-jarige mej. v. d. Heiden uit Roosendaal, wist nog aan het gevaar te ontkomen. Zij liet zich vallen en kreeg schaafwonden. Haar vriendin, de 23-jarige mej. Ma- rijnissen, werd door de auto tegen de grond gesmakt en was op slag dood. De andere twee meisjes, mej. Mies en mej. Bennebroek; beiden uit Heer len (Wouw), kregen een schedel- basisfractuur en inwendige kneuzin gen. Beiden zijn, evenals de bestuur der van de geheel vernielde auto, die met moeite uit de wrakstukken be vrijd kon worden en die been- en armfracturen had opgelopen, in zorg wekkende toestand in het ziekenhuis opgenomen. Voor het leven van mej. B. wordt gevreesd. De verkeerspolitie onderzoekt het ongeval, dat vermoedelijk geweten moet worden aan een plotseling defect der stuurinrichting, terwijl ook ver blinding door zonlicht mogelijk ge acht wordt. nemen. Deze omvatten: een marine- blokkade van de Chinese kust, het uitvoeren van luchtverkenningen boven Chinees gebied en het ophef fen van de beperkte bepalingen voor de Chinese nationalisten op Formosa." „VERWRONGEN WEERGEGEVEN". „Mijn inzichten omtrent de in het Verre Oosten te volgen politiek zijn verwrongen weergegeven. Men heeft beweerd, dat ik aanhitste tot oorlog. Doch niets is meer bezijden de waar heid. Ik ken de oorlog, zoals weini gen van de thans levenden hem ken nen. Reeds geruime tijd bepleit ik het algehele prijsgeven van de oorlog als middel om internationale geschillen op te lossen. Doch wanneer de V.S. een oorlog wordt opgedrongen, hebben wij slechts één antwoord: hem met alle ten dien ste staande middelen tot een spoedig einde brengen. Enkelen willen tegen over het rode China een op conces sies gebaseerde verzoeningspolitiek voeren. Zij geven blijk geen kennis te dragen van de duidelijke lessen der geschiedenis. Een sussingspolitiek leidt tot nieuwe en bloediger oorlogen. Mijn soldaten vroegen mij: „Waar om worden op het slagveld bevoch ten militaire voordelen weer aan de vijand prijs gegeven?" Met van ont roering trillende stem voegde Mac Arthur hieraan toe: „Ik kon hun vraag niet beantwoorden"." „VAARWEL". MacArthur besloot met te zeggen, dat de hoop en dromen, die hem be zielden, toen hij 52 jaar geleden werd opgenomen in het Amerikaanse leger, hem sinds lang verlaten hebben. „Er is een oud soldatenliedje, dat zegt: oude soldaten sterven nooit, zij wor den schimmen en verdwijnen. Ik ben nu zover: een oude soldaat, die heeft gepoogd zijn plicht te doen, zoals die hem door God werd voorgeschreven. Vaarwel." V.N.-troepen bezetten Hwatsjon. De verbonden troepen zjjn gisteren Hwatsjon in centraal Korea binnen gerukt. Er was geen tegenstand. En kele kilometers oostelijker, aan de zuidkant van het reservoir van Hwatsjon, werden de verbonden troe pen echter tegengehouden door inge graven Chinezen. De geallieerden zijn Tsjorwon tot op vijf km genaderd. De Chinezen treffen voorbereidingen om op de linie Tsjorwon-Koemhwa stand te houden. Naar te Taipeh verluidt worden op het ogenblik te Moekden besprekin gen gevoerd tussen Chinese en Noord- Koreaanse autoriteiten. De Britse Admiraliteit heeft Don derdagavond medegedeeld, dat er geen redelijke hoop meer bestaat op het alsnog redden van opvarenden van de gezonken onderzeeboot „Af fray". Het zoeken wordt voortgezet om de juiste positie van het vaartuig vast te stellen. Ook zal alles in het werk worden gesteld om de oorzaak van de ramp te vinden. Aan het zoeken naar de duikboot werd gisteren ook door mijnenvegers deelgenomen. Zij sleepten zware ka bels over de zeebodem in de hoop op die manier het schip te vinden. Dit dreggen zal worden voortgezet tot de duikboot gevonden is. Buiten de mijnenvegers waren Donderdagochtend 4000 zeelieden met 34 schepen, alsmede vliegtuigen met het opsporingswerk bezig. Deskundigen van de Britse marine staan verbaasd over het volledige verdwijnen van de „Affray". Moderne duikboten zijn met verschillende mid delen uitgerust om in geval van nood seinen te geven. Als de boot zou zijn aangevaren of uit elkaar gesprongen, zouden er wrakstukken te zien ge weest zijn. Het loslaten van de tele- foonboei geschiedt automatisch bij een ongeluk. Dit middel wordt zo goed als feilloos genoemd. Slechts tweemaal tevoren is in vredestijd een Britse duikboot op zulk een geheimzinnige wijze verdwenen. In 1932 verdween er één in het En gelse kanaal met 60 man aan boord en in 1921 één ter hoogte van de Scilly-eilanden met 57 opvarenden. Een van de duikboten die deelnemen aan het opsporingswerk, in het Kanaal op weg naar de plaats waar de „Affray" gezonken Is. Inzetde Commandant van de „Affray", luitenant John Blackburn. Z.V.T.M.-personeel krijgt geen voorschot op loonbijslagen. Bij de in Den Haag gehouden be spreking is gebleken, dat het college van Rijksbemiddelaars het standpunt van de directie der Z.V.T.M., n.l. uit betaling der loonbijslagen op basis van de landelijke loonregeling voor het beroepsvervoer op de weg, deelt. Maandag a.s. zal een nieuwe be spreking volgen, waarbij naar een definitieve oplossing zal worden ge zocht. In verband daarmede was de directie der Z.V.T.M. niet bereid in het huidige stadium reeds een voor schot op de loonbijslagen te verlenen. Te hoge belasting zal illegale stokerijen doen ontstaan. (Van onze parlementaire redacteur.) Het was een belangrijk wetsontwerp, dat de Tweede Kamer gisteren be handeld heeft. Bjj de aanneming ervan zal n.l. weer een stap zjjn gezet In de richting van de Economische Unie der Bcneluxlanden. Het betrof de goed keuring van het verdrag, dat op 18 Febr. 1950 tussen de drie landen is ge sloten om te komen tot een unificatie van de accijnzen en van het waarborg- recht. Slechts de volgende producten zul len aan een accijns worden onder worpen: alcoholhoudende stoffen (ge distilleerd, bier, wijn en andere ge giste dranken), suiker, tabak en ben zine. Zo'n overeenkomst betekent een geven en nemen en daarom zal Neder land de accijnzen verhogen op alco hol, tabak en benzine, terwijl de ac cijnzen op bier, suiker en de bijzon dere wijnbelasting verlaagd zullen worden. De consument zal daarvan weinig merken. Minister Lieftinek achtte het echter niet gewenst de hui dige accijns voor gedistilleerd op het lage peil f 320 te handhaven. Daarom stelde de regering voor om in ieder geval bij de inwerkingtreding van deze wet deze accijns te verho gen tot ƒ475. Na 1 Januauri 1953 zal dit bedrag dan gebracht worden op f 596.50.waardoor de consument voor jenever ongeveer f 8.50 per liter zal moeten betalen. Alcohol mag niet te duur worden. Het hele debat draaide in feite om de accijns op gedistilleerd. Verder was er ook weinig te zeggen. De eer ste spreker, de heer v. d. Heuvel j j j De sterkte van het Britse leger in Duitsland is door de aankomst van de elfde pantserdivisie van 2 op 3 divisies gebracht. Er wordt nog één divisie verwacht. Vijftig officieren en manschappen van de douane-een heid van de Amerikaanse militaire politie zullen de grens tussen de Sow- jet- en de Amerikaanse zone van Duitsland helpen bewaken tegen on geoorloofde goederentransporten. Een woordvoerder van de Messer- schmitt-maatschappij heeft te Mün- chen gezegd, dat niets bekend was over een bericht, als zou Willy Mes- serschmitt van plan zijn een vlieg tuigfabriek in Zuid-Afrika te begin nen. Maarschalk Tito heeft een gal blaas-operatie ondergaan. De patiënt maakt het goed. Joego-Slavië heeft Donderdag voor de honderdste maal sedert de zomer van 1948 een protest nota gestuurd naar één der Komin- formlanden. In Engeland zal een nieuwe zwavelzuurfabriek worden gebouwd, waarvan de kosten 3'i mil- lioen pd.st. zullen bedragen. De „Castelbianco", het vierde schip, dat Ambonese militairen van Indonesië naar ons land brengt, wordt in de nacht van Maandag op Dinsdag a.s. te Rotterdam verwacht. Op 7 Mei zullen tussen de V.S. en Nederland te Washington onderhandelingen wor den geopend om te komen tot een luchtvaartovereenkomst. (A.R.) wees er op, dat men het ge distilleerd niet zo zwaar moet belas ten, dat illegale stokerijen als padde stoelen uit de grond zouden rijzen, f 596.achtte hij veel te hoog. Het oorspronkelijk voorstel van f475. wilde hij wel aanvaarden. Dr Lucas (K.V.P.) was nog feller tegen deze verhoging. Met veel moeite wilde hij zich bij een accijnsverhoging tot f 457.neerleggen. Naast het op komen van illegale stokerijen was de heer Lucas er ook bang- voor, dat werkloosheid de kop zal opsteken. De heer Ritmeester (V.V.D.) liet dezelfde bezwaren horen. Voorstanders waren de heren Hof- stra (Arb.) en v. d. Wetering (C.H.). De heer v. d. Wetering had wel be zwaren, maar verklaarde toch voor dit ontwerp te zullen stemmen. De heer v. d. Heuvel had nog een amendement ingediend, dat betrek king had op het waarborgrecht. Vol gens de waarborgwet mag men geen gouden of zilveren voorwerpen als zodanig in de handel brengen, zonder dat deze van een keurmerk zijn voor zien. Een uitzondering wordt gemaakt voor vergulde en verzilverde voor werpen, mits met een benaming, die door de minister van Economische Zaken is goedgekeurd. Als voorbeeld noemen wij Gero-zilver. Dr Lucas diende op 17 Maart 1949 een amendement in om deze uitzon dering ter wille van een enkele onder neming onmogelijk te maken. Dit amendement werd toen aangenomen. De heer v. d. Heuvel wilde het amendement weer ongedaan maken. Hij zal in deze poging wel slagen, want zowel de P. v. d. A. als de C.H.U. en de V.V.D. hebben het amendement ondertekend. Bij nader inzien vonden deze fracties het toch te dwaas te veronderstellen, dat de mensen door de benaming „Gero- zilver" gefopt zullen worden. Alleen de heer Lucas heeft aangekondigd zich met kracht tegen het amende- ment-v. d. Heuvel (A.R.) te ver zetten. Daarna werd de vergadering tot heden verdaagd. De avondzitting kon niet doorgaan, omdat prof. Albregts door ziekte verhinderd was een wets ontwerp te verdedigen. Verenigingen boden electrische klok aan. Gisteravond was het feest in Zou telande. Daar was reden voor. Wan neer men weet, hoe de vele vereni gingen die het dorp rijk is, n.l. 23, zich steeds moeten behelpen met ver- gadergelegenhcid en dat nauwelijks gelegenheid is tot het geven van een uitvoering, kan men zich de vreugde voorstellen, die er in het dorp heerste, omdat het nieuwe verenigingsgebouw gisteravond officiëel kon worden in gebruik genomen. Het openingswoord werd gesproken - door de burgemeester van Zoutelande, jeuga de heer D. Kodde, die namens het gemeentebestuur het gebouw over droeg aan de Stichting Gem. Belang. De burgemeester overhandigde een voorzittershamer aan de heer P. Leijnse, die het"gebouw als voorzitter van het Stichtingsbestuur aanvaardde. Meegedeeld werd, dat de arts, de heer H. Frima, een vlag voor het gebouw had geschonken. De heer H. Schoen maker, die de leiding van de bijeen komst had, liet hierna Ps. 89 1 zin gen en ging voor in gebed. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het uitspreken van felicitaties, waarvan druk gebruik werd gemaakt. De voorzitter van de Ver. van B. en S.. op Walcheren, burgemeester J. L. Dregmans, zei, dat een verenigings gebouw van het allergrootste belang is vooral voor de jeugd van de ge meente. De heer J. Huijsman, burge meester van Meliskerke, noemde „Middendorp" een prima verenigings gebouw. Ds W. Oosthoek, voormalig predikant te Zoutelande, had even eens bewondering voor het nieuwe gebouw en noemde „Middendorp" het hart van het lichaam. Hij sprak de hoop uit, dat vele mooie avonden in het gebouw zouden worden gehou den. Ds J. F. Wagener, Herv. predi kant, sprak namens de Herv. Jeugd raad. Hij zei, dat de „Ark" (het voor malige Ver.gebouw) achter hen lag en wees erop, dat door de activiteit veel gebouwd moet SLUITINGSAVOND OP 24 M EI IN CONCERTGEBOUW. Door de „Haak-in"-actie van de N.C.R.V. is thans reeds ruim 7 ton bijeengebracht. Als op 24 Mei a.s. in het Concertgebouw te Amsterdam de grote sluitingsavond zal worden ge houden van de „Haak-in"-actie, zal het resultaat van deze actie vermoedelijk één millioen gulden bedragen. Op een persconferentie te Hilver sum is medegedeeld, dat tot de laatste cent het „Haak-ln"-fonds zal dienen voor de aanschaffing van radium en voor andere materialen. Er zullen twee gram radium worden aangekocht, die voldoende zijn om het gehele land te voorzien. Deze vertegenwoordigen een waarde van omstreeks f250.000.Het is verder mogelijk over het gehele land centra en subcentra in te rich ten voor de behandeling van patiën ten, voor studie van de kankerbestrij ding en voor de opleiding van des kundigen. Deze centra zullen worden gevestigd bij de universiteiten van Groningen, Utrecht, Leiden, Nijmegen (zodra er een medische afdeling is) en Amsterdam. Voorts zullen er gelden beschikbaar zijn om de outillage van het Rotter dams Radio-therapeutisch Instituut verder uit te breiden. Dit alles zal drie ton kosten. Voor de aanschaffing van de zo noodzakelijke bestralings instrumenten zal eveneens een bedrag van 2 tot 214 ton worden beschik baar gesteld. Giften voor deze actie uit Zeeland kunnen worden gestort op giroreke ning nr 111187 ten name van de heer A. C. v. d. Rest, penningmeester N.C.R.V.-comité Zeeland te Goes. Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft momentcel te kampen met grote nood. Die nood houdt echter tevens in, dat er kansen zijn voor de Bijbelver spreiding en het is een voorrecht die kansen te mogen hebben. Zowel ln Indonesië als in Nederland heeft het N.B.G. grote kapitalen nodig, wil het zijn taak naar behoren vervullen, aldus sprak gisteren de algemeen secretaris, mr F. L. S. F. Baron van Tuyll van Serooskerken tot de bestuursleden van de afdelingen van het N.B.G. uit Zeeland en West-Noord-Brabant, die in de „Prins van Oranje" te Goes vergaderden. De gewijzigde situatie in Indonesië vergt van het N.B.G. veel grotere uit gaven. Vroeger kreeg men voor de ver- taiingsarbeid van de geleerden van het N.B.G. belangrijke gouvernements-sub- sidies, die nu echter zijn vervallen. Dank zij de bulp van de Geref. Zen- dingsbond en de Geref. Deputaten voor de Zending konden ds Van Veen en dr Onvlee hun arbeid op Zuid-Celebes en Soemba voortzetten. Dr Swellengrebel moest van Bali vertrekken. Dr Kramers, die zich zou oriënteren in de Chinese kerken in Indonesië, kwam, tegen de oorspronkelijke verwachtingen in, ge heel voor rekening van het N.B.G. Ondanks de verschillende moeilijkhe den zal toch de vertaling van de H. S. in het Indonesisch moeten worden voortgezet. Met het in oprichting zijnde Indonesische Bijbelgenootschap werd overeenstemming bereiktover 'n werk verdeling; men zal trachten lectuur te verspreiden om daardoor het vacuum op te vullen, dat ontstaat, wanneer het an- alphabetisme afneemt en er geen lec tuur is voor degenen die pas lezen heb ben geleerd. Ook Moskou verspreidt voor dit doel grote hoeveelheden lec tuur. De onkosten in Indonesië stijgen geweldig. De vraag naar Bijbels in In donesië is echter geweldig groot en de vervulling van die vraag is des te be langrijker nu steeds meer Europese zen delingen moeten vertrekken en de wer king van „de papieren zendeling" steeds belangrijker wordt. Het werk in Neder land vergt ook grote uitgaven, zo b.v. de nieuwe Bijbelvertaling. Er is geen geld om deze uitgave te financieren. De omzet is weliswaar het laatste kwar taal met ruim 20 procent gestegen, doch de ledenwerving loopt sterk achteruit. Toch werden b.v. vorig jaar ruim 400.000 Bijbels of -gedeelten naar Indo nesië gezonden, terwijl bij elk deel geld bij moet. AAN HET WERK! Voordat de algemeen secretaris het woord verkreeg, was de vergadering ge opend door de voorzitter, ds C. D. Otte, met Schriftlezing en gebed. In de middagvergadering sprak de heer D. J. Coumou, adjunct-secretaris, over het onderwerp: „Hoe komen we uit die nood?" Hij laakte de weinige ac tiviteit, die verscheidene afdelingsbe sturen ten toon spreiden en wekte de aanwezigen op zo actief mogelijk te zijn. Wanneer werkelijk wordt aangepakt zijn er resultaten te bereiken. Spreker illustreerde dit met het voorbeeld van Noord-Beveland, waar practisch ieder meelevend kerklid contribuant is van het N.B.G. Het N.B.G. wil dit jaar 25.000 nieuwe contribuanten werven. Op de verschillende referaten volgde een goede gedachtenwisseling. Ds Otte Namens het schoolbestuur sprak heL hoofd der school, de heer A. Janse, felicitaties uit. Ook wethouder J. Verhage sprak namens verschillen de verenigingen gelukwensen uit. Mevr. E. JanseVos bood namens alle verenigingen en organisaties in het dorp een electrische klok aan. Na al deze felicitaties was de daad aan de verenigingen. Voor de pauze zong de Chr. Zang vereniging „Hosanna" o.l.v. de heer Jac. Hollaers op verdienstelijke wijze enkele liederen. Na de pauze werkten een muziekensemble o.l.v. de heer A. Joosse te Middelburg en enkele an dere verenigingen mede aan een vro lijk ontspanningsprogramma. De aan wezigen werden tijdens de pauze ge- tracteerd door het Stichtingsbestuur. Programma voor Koninginnedag en 5 Mei te Middelburg. De Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk" heeft zich ook dit jaar weer beijverd om een feestelijk tintje te geven aan de viering van de Konin ginnedag en de Bevrijdingsdag te Mid delburg. Op 30 April zullen er kindervoor stellingen worden gegeven in het Schuttershof om 11, 1 en 3 uur. Des avonds zal er van 8 tot 10 uur een concert op de Markt worden gegeven door het Middelburgs Muziekcorps. Op 5 Mei zal om half drie een muzikale wandeling worden gemaakt door „Juliana". Om half 5 zal „Onda" een concert op de Markt geven. Des avonds zijn er verder geen feestelijk heden mede i.v.m. de uitzending van het Nationaal Programma vanuit de Nieuwe Kerk. sloot deze goed bezochte vergadering, het land. Bevestiging en intrede ds F. Dieleman te Yerseke. Na des namiddags bevestigd te zijn door ds Stuivenberg van Nunspeet met een predikatie over Joh. 1 6—8, heeft ds F. Dieleman gisteravond in een stampvolle kerk van de Geref. Gemeente te Yerseke zijn intrede ge daan. Hij had tot tekst Openb. 22 1617 met als thema het getuigenis van Jezus en Zijn gemeente. Na de prediking sprak de nieuwe leraar tot ds Stuivenberg, B. en W. van Yerseke, ds de Wit van Middel burg, de kerkeraad, de kerkelijke en burgerlijke gemeente, het school bestuur, de onderwijzers, de koster, de politie, de organist, de 16 gemeen ten der classis en tot de kerk van Borssele. Ds Dieleman werd toegesproken door de burgemeester, die hem har telijk welkom heette en Gods zegen toewenste. Na hem voerden het woord ds de Wit van Middelburg namens de classis, ouderling Van Zweeden uit Goes namens de kerk in Goes en tenslotte ouderling J. Waverijn na mens de gemeente in Yerseke. Na de zegen liet ds Dieleman zin gen Ps. 122 3. DE BILT ZEGT: Droog weer met hoofdzakelijk in het Noorden van het land enkele overdrijvende wolkenvelden. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord- Oost en Oost. Iets lagere temperatu ren, voornamelijk in het Zuiden van

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1