AfflOKO Van de parachutisten wordt meer geëist dan van andere troepen* Jaap Jan Bak uit Wissenkerke neemt deel aan avontuurlijke wereldreis* Haar avontuur o--" de loupe ™''Li Ze hadden elkaar in jaren niei gezien Heuvel 519 in onze handen." Napalm-bommen het meest gevreesd van alles. Internationale dievenbende naar ons land* Vermomd als welgestelde buitenlanders. Vliegtuig en auto in dertig dagen om de wereld* ORGANISATIE. HIER De sokken. Donderdag 19 April 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Als de nevel oplost, kunnen we drie Mustangs over ons zien cirkelen. Lager en lager komen ze. Met zorg bestuderen ze hun doelen. De Chinezen moeten het machteloos toelaten. Ze hebben geen beschikking over luchtweergeschut en jachtvliegtuigen. De drie Mustangs verdwijnen even om dan in duikvlucht naar beneden te suizen. Er flikkert een licht. Het zijn de losschietende raketten. Seconden blijft het stil. Iedereen luistert gespannen toe. Dan daveren de ont ploffingen. En meteen geeft een grijze rookwolk de plaats van de inslag aan. Weer komen ze uit de lucht gevallen. Als pijlen schieten ze op hun doelen af. Een roffel van mitrailleurvuur knettert uit de lopen. Ook de artillerie laat zich weer horen. En van ver klinkt het geluld van mortieren en geweren. practisch geen slaap genad. Dat begint zich nu te wreken. En vooral nu ze voor zo'n zware opgave geplaatst zijn. Het is eigenlijk een operatie voor meer dan een regiment. De parachutisten zijn echter een élite-corps. Daar eist men meer van dan van andere troepen. Men heeft nimmer de verwachtingen teleur gesteld. Dat zal ook nu niet gebeuren. Maar het uitvoeren van deze opdracht eist wel het uiterste van de mannen. En zeker op deze hoge en steile heuvel. Maar om half vijf is het doel toch be reikt. „Heuvel 519 in handenmeldt de radio aan de generaal. De vijand vlucht naar het Noorden. Een sporadi sche mortiergranaat vormt zijn aller laatste stuiptrekking. Door het dal na- Vervolg van pag. 1.) Generaal Bowen tuurt door zijn kijker. iljj heeft zijn observatiepost in een kuil op een tegenoverliggende heuvel top. Daaruit leidt hjj deze operatie. Eén radio staat in directe verbinding met de artillerie. Een andere met de troepen op de grond. „Hoe is de situatielaat hij in formeren. „We rukken langzaam op en kunnen vele vijanden waarnemenkomt prompt het antwoord uit de voorste lijn. De Chinezen hebben zich in diepe ver sterkingen verschanst. Ze verdedigen zich fanatiek met kleine wapens en mortieren. Soms moet men hen met bajonetten en handgranaten uit de schuttersputten drijven. Het eist natuur lijk ook slachtoffers aan onze kómt. De hospitaalsoldaten hebben druk werk met het afvoeren van de gewonden. Maar men vordert langzaam maar ze ker meer naar de top. „Rapport over de luchtsteun! beveelt de generaal. „Precies waar we hem hebben willen knettert het uit de luidspreker. De generaal knikt tevreden. Hij is bezig een blikje spaghetti met torna- ten saus leeg te lepelen, dat zijn op passer voor hem opgewarmd heeft. Maar geen ogenblik verliest hij de heuvel voor hem uit het oog. Van i twee kanten worden de Chinezen naar de heuvelkam gedreven. Daar nemen Mustangs en Corsairs hen onder vuur. Vooral de napalmbom men richten verschrikkelijke ver woestingen onder hen aan. De geleiachtige, brandende benzine verspreidt zich onweerstaanbaar over de oppervlakte en schroeit door zijn enorme hitte alle leven weg. Chinese gevangenen verklaren dan ook, dat ze de napalm het meest van alles vrezen. En terecht. Boven. Het is een felle strijd. De zon is nu doorgebroken en dat maakt het werk voor de vliegtuigen veel gemakkelijker. Maar de troepen op de heuvel zuchten en zweten in hun dikke kleren onder de zware Jasten. In drie dagen en drie nachten hebben ze (Ingez. mededeling, advert.) Gistermiddag kreeg Mevrouw T. Blad onverwachts bezoek van een oude schoolvriendin. Onder het genot van een kopje geurige thee werden natuurlijk eerst oude herinneringen opgehaald. Naderhand kwam het gesprek ook op de vele beslommeringen van de huis vrouw. Mevrouw Blad vond het zo jammer, dat zij er maar niet toe kon komen, nieuw tafelbestek aan te schaffen. An dere dingen hadden steeds voorrang. Het klonk haar dus als muziek in de oren toen haar vriendin vertelde, dat zij bezig was het kostbare „Safira"-tafel- bestek by elkaar te sparen zonder hier voor een enkele uitgave te doen. Met Niemeijer's waardebonnen krijgt zij dit prachtige tafelbestek gratis in haar be zit. Mevrouw Blad nam zich natuurlijk direct voor, hier ook mee te beginnen. U kunt nu ook dubbel genieten van Niemeyer's pittige Paarsmerk-Koffie en geurige Gala-Thee of Princess-Thee. De heerhjke smaak is een apart genot en bovendien ontvangt men voor de waar debonnen (op elk pakje) het schitte rende „Safira"-tafelbestek; door en door vlekvrij. Een bezit van blijvende waar de, dat U met veel plezier zult ge bruiken. Als U even een briefkaart schrijft aan Theodorus Niemeyer N.V., te Gronin gen, ontvangt U direct de geïllustreerde geschenkenlyst. U kunt dan precies zien wat U kunt krijgen op Niemeyer's waardebonnen. deren verse troepen om de posities van de parachutisten over te nemen. „Hallo Gaslight Sixroept een van de verbindingsposten. „Hier Gaslight Sixantwoordt een vreemde stem. Het is een Chinees op dezelfde frequentie. „HaJIo, vuile Amerikanen scheldt hij ln gebroken Engels, „jullie denken misschien, dat je ons verslagen hebt, maar wacht maarwe komen vannacht terug P' Een smalend lachje is de reactie van de vermoeide parachutisten. Ze zitten op de grond en hebben een sigaret op gestoken. Veldflessen met schaars water gaan van hand tot hand. Sommigen heb ben een vuurtje gestookt en warmen een blikje rantsoenen. Geduldig wachten ze op de aflossing. Op de divisiestaf werkt men de kaart bij. Met een dikke, zwarte potlood streep geeft men weer zoveel kilo meter verder naar het Noorden de frontlijn aan. Bij heuvel 519 komt een klein vlaggetje. Zeven nieuwe namen op de dodenlijst. En zestig op die van de gewonden. En daarmee is heuvel 519 weer geschiedenis. Criminele voorlichtingsdienst waarschuwt: De mogelykheid bestaat, dat een 49 man tellende internationale dievenbende in hoofdzaak Hongaren binnenkort in ons land zal opduiken, aldus ver nemen wy van de Criminele Voorlichtingsdienst in Den Haag. Deze bende ls kortgeleden in Oostenrijk en West-Duitsland gesignaleerd. Zy heeft daar in hotels, juwelierszaken, winkels in fotoartikelen, zaken in wollen en zyden stoffen en in bontwinkels haar slag geslagen. ONWELKOME KLANTEN. De leden van deze bende, mannen zo wel als vrouwen, wekken de indruk welgestelde buitenlanders te zijn. Zy zijn naar de laatste mode gekleed en maken by voorkeur gebruik van ge huurde personenauto's. De bende gaat er in groepen van ma ximaal zeven man op uit. Op straat verdelen zy zich in groepjes van twee en drie man. Al wandelende kijken zy uit naar een voor hun doel geschikte winkel. Ontdekken zy er een, dan gaan twee bendeleden, meestal een man en een vrouw, naar binnen. De anderen stellen zich op voor de etalages om te zien of er in de winkel veel personeel staat. Als dit het geval is, gaan ook zy één voor één naar binnen. Daardoor ontstaat er ln de zaak een plotselinge drukte, die het personeel het overzicht over de „klanten" doet ver liezen en van deze verwarring maakt z. mededeling, advert.) Dealer voor geheel Zeeland: VLISSINGEN: Garage CENTRUM, Fa Rouw en Van Veen, Coosje Buskenstraat 54, Tel. 2866 Als kleine jongen op de molen, als gezagvoerder in de lucht. Boven ln de molen te Wissenkerke heeft men een ruim uitzicht over het Noord-Bevelandse landschap en de Ooster-Schelde. Boven in die molen heeft ongetwijfeld vroeger een kleine Jaap Jan Bak met verlangende ogen de wpde ruimte afgezocht. Die kleine Jaap Jan Bak is nu een grote Jaap Bak geworden, het waarnemend hoofd van de vliegtechnische dienst van de K.L.M. en een man die reeds 180 Oceaanvluchten op zyn naam heeft staan. Deze Jaap Bak gaat binnenkort deelnemen aan een reis, die doet denken aan Jules Verne's avonturenboeken. Een auto en een vliegtuig zullen na melijk op 1 Juni a.s. om elf uur aan een merkwaardige wereldreis beginnen. De auto een gloednieuwe A-40 sportwagen van de Austin fabrieken in Birming ham zal in dertig dagen een reis om de aardbol maken, hierbij geholpen door het vliegtuig, de skymaster „Edam" van de K.L.M., die de auto en chauffeurs over zeeën, Oceanen en onherbergzame gebieden zal voeren. Jaap Bak nu, zal als gezagvoerder van de „Edam" de tocht meemaken. De reis begint in Engeland en gaat via Frank rijk, Zwitserland, Italië de Libanon, Sy rië, Trans-Jordanië, Irak, India, de Ver. Staten en Canada. Op geregelde tussenpozen zal tussen het vliegtuig en de auto radio-contact worden onderhouden. De A-40 zal in de verzengende hitte de woestijnen van Syrië en Arizona moeten oversteken en tijdens de tocht door India met het in treden van de moesson kennis maken. Geloof maar gerust, dat deze wereld reis met de grootste nauwkeurigheid is (Ingez. mededeling, advert.) ZUIVER ZETMEEL Het ideale bindmiddel voorbereid. Men denke er b.v. slechts aan, dat de auto op de meest afgelegen plaatsen op een geregelde benzine- en olievoorziening moet kunnen rekenen. Een aantal pers-, film- en televisie' vertegenwoordigers zal deze vlucht meemaken. Het zyn George Bishop (Reuter), Edward Worth (Associated Press), Bryan Smith (Television) News reel) e.a. Ook de heer R. J. Vogels, hoofd van de K.L.M.-persdienst gaat mee. Op enkele punten van de route o.a. te Beiroeth, Bombay en Los Ange los, zullen wagens worden gestationeerd, waarmede de persvertegenwoordigers de A. 40 op' een gedeelte van de route kunnen volgen om daarna terug te ke ren naar het vliegtuig waarmede gezag voerder Bak hen verder zal brengen op deze avontuurlijke reis. Erkend schriftelijk onderwijs. Aan het kwartaalbericht van de In spectie van het Schriftelijk Onderwijs ontlenen wij, dat deze inspectie op ge regelde tijden een lijst uitgeeft van er kende instellingen voor schriftelyk on derwijs, die kan worden aangevraagd aan het bureau der inspectie, Nieuwe Bussummerweg 174, Huizen, N.H. Ge zien het grote aantal instituten voor schriftelijk onderwys, die geen deugde lijke opleiding geven, is het van belang zich met deze inspectie in verbinding te stellen alvorens een contract aan te gaan met een willekeurige instelling op dit gebied. FEUILLETON door G. P. BAKKER. 71) o— „Wilt u zo goed zyn nog heden een kort verslag op te maken van uw reis van Maagdenburg naar Branden burg. Het begin zou uw ontmoeting met de prinses kunnen zyn. Deze nacht vertrekt een ijlbode naar de koning. Als Zyne Majesteit het rap port kan lezen, vóór hy u ontvangt, zal het veel tijd sparen." „Ik zal het dadelijk opstellen", ver klaarde Saxon. „Vindt u het goed, dat ik het ver slag om tien uur laat halen?" „In orde, kapitein Von Holm." De kapitein nam afscheid. Met hun beiden maakten ze het rapport. Toen het gereed was, las Saxon het Marion voor. Zy drukte haar avonturier de hand en hem met een tedere blik aanziende, zeide ze zacht: „Dit het einde van onze avonturen ik zal ze nooit vergeten". Onder de bescherming der kanon nen van de vesting Spandau had de Zweedse koning Gustaaf Adolf zyn legertenten opgeslagen. Met een lach op het mooie gelaat en in een zeer welwillende st°mming werden de zwervers door Zijne Ma jesteit ontvangen. De koning begon: „Ik heb uw odys see gelezen". Marion keek de koning met grote bewondering aan. Hy was een grote, slanke man met brede schouders en borst. Zijn gelaat was stralend mooi, de spiegel van een zonnig karakter met een ernstige achtergrond. Zyn ogen waren helder blauw en zijn ha ren helblond. Een echte Zweed. Zyn vrolijke lach bracht iedereen dade lijk in een opgewekte stemming en er ging grote bekoorlijkheid uit van zjjn machtige persoonlijkheid. „De frisheid der jeugd, de gestalte van een held, de geestdrift van een Messias", dacht Marion en de woor den van Hermann Wolff, de Hessi- sche gezant, die ze eens had gehoord: „Ieder, die de genade ondervindt hem te zien en te spreken, wordt dade lijk door hem bekoord", woordeD, die zij toen zeer overdreven had ge vonden, begreep zy thans ten volle. Dan keek ze naar Saxon, die te genover de koning stond en boven hem uitstak, beschouwde zijn gelaat en ze peinsde: „Twee zulke mooie mannen heb ik nog nooit bij elkaar gezien." Maar Marion sprak haar oordeel niet uit. Juist wendde de koning zich tot haar en met een diepe buiging begon zy: „Majesteit! Ik heb de vrijheid ge nomen mij tot u te wenden met het dringend verzoek mij onder uw be scherming te nemen. Ik ben verloofd met graaf von Werdenfela van het Berlynse hof". „Ja, ja", viel de koning haar in de rede. „De hofmaarschalk van mijn zwager, keurvorst Georg Wilhelm." „Juist, Uwe Majesteit. Overste Saxon heeft mij, zoals u gelezen heeft, herhaaldelijk uit de handen der sol daten en van veldmaarschalk Von Pappenheim gered." „Dat heb ik gelezen", verklaarde de koning, „ofschoon ik het van Von Werdenfeld verstandiger gevonden had u zelf uit Maagdenburg ta halen in plaats van uw redding aan onze vriend over te laten." Toen keek hij Marion aan en begon luid te lachen en Marion, ofschoon ze eigenlijk boos behoorde te zijn, lachte hartelijk mee. Ze zag de deftige, stijve hofmaarschalk reeds als schooier verkleed. De enige, die niet lachte was Saxon. „Sire", begon hij met ernstig ge laat, maar de koning, die hem be greep, zei schertsend: „Maar overste, heb je de hofmaar schalk wel eens gezien?" Eindelijk werd Zijne Majesteit weer ernstig. „Was uw vader ook geen generaal, prinses?" „Zeker, Sire, generaal van Berth- len Gabor, koning van Zevenbergen." „Juist, de grote vijand van Oosten rijk. Hij was het hoofd der protestan ten, een sluw heer, die dadelijk vrede sloot, als hij de toekomst donker in zag, doch als de nevel optrok, ook onmiddellijk de keizer de oorlog weer verklaarde. En uw moeder was een nichtje van de koning, een romantisch huwelijk, prinses!' „Maar", waagde Marion te vragen, hoe weet Uwe Majesteit alles zo nauwkeurig?" „Misschien zijn we nog een klein beetje familie!' legde hü uit. Marion boog. „Zeer vereerd, Sire." Maar met zijn aanstekelijke lach antwoordde hij „Van deze zijde zeer verheugd met zo'n mooi nichtje. Overigens zal ik u naar Berlijn laten geleiden. U kunt straks vertrekken." Hij belde. Zijn kamerdienaar ver scheen. „Wil je prinseg haar kamer wijzen, Sven?" (Wordt vervolgd.) Voor de K.L.M. is het ongetwij feld een grote eer, dat zij deze we reldreis kan meemaken en opnieuw blijkt welk een goede naam de Ne derlandse luchtvaart zich heeft verworven. Aan de organisatie van deze tocht zit echter niet alleen de kwestie van het vliegen. Alleen al het feit, dat de auto „radio aan boord" heeft stelde de organisatoren voor vele moeilijkheden. Immers het is niet ondenkbaar, dat hier of daar een dl te ijverige douane-ambtenaar de „invoer" van deze radio-apparatuur zou verbieden en om dat te voorko men moesten zeer vele contacten worden gelegd. Concours te Wemeldinge op Hemelvaartsdag. Op Hemelvaartsdag zal i.v.m. het 65-jarig bestaan van „Oefening Kweekt Kunst" in de boomgaard van de heer M. C. Lindenbergh achter de Herv. Kerk onder auspiciën van de Federatie van Harmonie- en Fanfare gezelschappen in Nederland een con cours worden gehouden. Voorzitter van de bond is de heer J. C. C. M. van Riel, burgemeester van da ge meente Angerlo. Aan dit concours nemen deel 11 muziekgezelschappen, waarvan drie uit Zeeland, n.l. Middel burg, Vlissingen en Yerseke. Het erecomité bestaat uit de heren: C. N. F. van Sas, burgemeester; M. C. Lindenbergh, weth.; J. Veerhoek, weth.; P. J. J. Dekker, raadslid; Dr W. F. Gnirrep; B. W. Alink; J. W. Minnaar, M. Visser, Jac. de Baar. Plaats van samenkomst ls het jeugdgebouw der Herv. kerk. Vooraf wordt een mars- en tamboerswed strijd gehouden. Mosselschepen op verkenning naar de Waddenzee. Maandag vertrokken van Brulnisse twee schepen naar de Waddenzee, om een onderzoek ln te stellen naar da beste mosselpercelen en naar ev. aan wezige consumptie- of halfwasmosse len op de banken. Aan de mosselkwekers te Bruinlsse zijn op de Waddenzee 12 percelen toegewezen. Voor deze 12 waren er 35 liefhebbers. Op verzoek van de heer van Erp hebben zy zich vrijwil lig gecombineerd tot 12 groepen van 3 en 1 van 2 personen, die dus elk voor gezamenlijke .rekening een per ceel grond in exploitatie zullen ne men. Van beide groepen is een afgevaar digde op de vaartuigen, die naar de Waddenzee vertrokken. Daar zullen zij worden voorgelicht door de Vis serij-inspectie over de plaatsen, waar wel en waar geen percelen mogen worden aangevraagd, alsmede naar vindplaatsen van consumptiemosselen of mosselzaad. Onderhandelingen over eieren- export op niets uitgelopen. De onderhandelingen met Engeland over de export van Nederlandse eieren zijn op niets uitgelopen, zo verneemt het A.N.P. uit betrouwbare bron te Roermond. Engeland wenste niet meer dan f 8,20 per 100 stuks te betalen voor Invoer in het land. Op deze prijs zijn de onder handelingen vastgelopen. Nederland voelde er niets voor om de eieren voor dit bedrag uit te voeren, een houding die begrijpelijk is, als men weet, dat de zgn. kale kostprijs rond 10 cents ligt en met Inbegrip van de ondernemerswinst op 12 cents komt te liggen. een der bendeleden gebruik om een kostbaar voorwerp te stelen. Zodra hy de zaak heeft verlaten, be ginnen de andere „kopers" minder be langstelling te tonen voor de hun ge toonde goederen en ook zij verlaten de zaak. Buiten gekomen begeven zy zich snel in de stroom van voorbijgan gers. De bendeleden, die niet in de win kel aanwezig waren, observeren de bestolen zaak nog enige tijd om te zien of de diefstal werd opgemerkt. In tex tielzaken opereren altijd twee manne lijke bendeleden. Een van hen laat zich steeds weer andere coupons tonen. Als er een grote stapel stoffen voor hem ligt en de verkoper zich een ogenblik heeft afgewend, verdwijnt het andere bendelid met enkele coupons. Hun optreden in hotels getuigt even eens van een grote brutaliteit. Twee leden der bende (een man en een vrouw) nemen een kamer in een hotel, bij voorkeur het voornaamste ho tel in de stad. Gedurende hun verblijf in het hotel bestuderen zy de gewoon ten van de rijkste gasten. De aldus ver kregen wetenschap dragen zij over aan andere leden van de bende die wanneer de gelegenheid gunstig is in de hotel kamers hun slag slaan. De Criminele Voorlichtingsdienst in Den Haag heeft alle politie-instanties in Nederland voor deze bende gewaarschuwd. Nieuwe fabriek stortte in. Gisternacht is te Sittard omstreeks 6 uur een in aanbouw zijnde nieuwe fabriek voor staalconstructie van de firma Deckers en Lammers ingestort. Het betonnen dak kwam van een hoogte van ongeveer 6 meter naar beneden, waardoor het gehele ge bouw, dat bijna klaar was, totaal wrd vernield. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor, daar nog niemand aanwezig was. De schade wordt geschat op ongeveer een ton. Stradivarius voor een kwartje. De seinhuiswachter A. Blaauw- broek te Ermelo kocht enkele weken geleden op een boeldag voor een kwartje een oude viool met kist. Niemand wilde er overigens geld voor bieden. Toen wat later de nieuwe eigenaar zijn aanwinst nauwkeurig bekeek, zag hij tot zijn grote verrassing aan de binnenkant van het onderblad het etiket van de grote vioolbouwer Stradivarius. Hij las: Antonius Stradivarius Cremo- nensis Faciebat anno 1725. Het eti ket bevat verder het merk van Strandivarius: twee concentrische cirkels met daarin de initialen van de bouwer en een kruis. Op de buitenkant van het onderblad stond nog ingebrand: straduari. Experts zullen nu moeten uitmaken, of het een echte stradivarius is Het nut van stenografie nog onderschat. Tijdens de algemene vergadering van de federatie van stenografie „Groote" en machineschryven werd van gedachten gewisseld over de plaats die het steno thans in ons land inneemt. De aanwezigen waren van oordeel, dat het kortschrift (de ste nografie) in onze maatschappij nog altijd niet die functie vervult, waar toe het bestemd ls. Noch bij het on derwijs, noch in de rechtszaal en bij de politie, zo min als by het leger en in de journalistiek, wordt het enorme voordeel er van ingezien. en over de grenzen De „Rynkerk" die in charter vaart van de HollandOost-Afrika-lijn, is uit Tanganyika naar Nederland vertrokken met aan boord meer dan 80 kisten met dieren en vogels voor drie Nederlandse en één Duitse diergaarde. Naar verwacht wordt zal het eerste emigrantenschip voor Nieuw-Zeeland, de „Zuiderkruis", nog voor Augustus van dit jaar met 800 Nederlandse emi granten naar Wellington vertrekken. Er zullen binnenkort ook een 12-tal Neder landse vee-artsen naar Nieuw-Zeeland vertrekken. Zij werden uit 40 gegadig den gekozen. Aan Lt Kol Den Ouden, de op 12 Februari j.l. bij Hoengsong gesneuvelde commandant van het Nederlandse Ba taljon, is posthuum de „Distinguished military service medal second class" toegekend door de opperbevelhebber van het Zuid Koreaanse leger. De AVRO heeft uit bezuinigingsover wegingen besloten het volgende seizoen 19511952 niet op tournee te gaan, zo weet de Nwe Haagse Crt te melden. Op Koninginnedag, 30 April, zullen de beurzen voor geld- en fondsenhandel gesloten zyn. Post voor de Grote Beer en Somer setshire, die op een der tussenhavens wordt uitgereikt, moet resp. op 20 en 24 April in de bus worden bezorgd. Met ongeveer 600 dieren zal omstreeks dertig April de Tosari van de Kon. Rott. Lloyd in ons land arriveren. Een aantal van deze dieren is voor Blijdorp gevan gen. In meer dan de helft van de Londcnse havens lag gisteren het werk stil. Hon derden arbeiders voegden zich bij de 9000 stakers. De republikeinse senator Caln heeft in de Amerikaanse senaat een resolutie ingediend de oorlog te verklaren aan de Noord Koreaanse en Chinese com munisten. Tezelfdertijd diende hy een resolutie ln die een ordelijke terugtocht van de Amerikaanse strijdkrachten uit Korea wil bewerkstelligen. In verband met het op grote schaal smokkelen van koffie en Amerikaanse sigaretten van Nederland naar Oosten rijk heeft de Weense politie Dinsdag dertig arrestaties verricht. Buitenlandse toeristen kunnen in Ita lië benzine verkrijgen tegen de geredu ceerde prijs van L 90 per liter voor gewone benzine en L 100 per liter voor superbenzlne, zo deelt de A.N.W.B. mede. ZELFSTANDIG. Wy zyn overtuigde voorstanders van het bondgenootschap met Ame rika tegenover de Sovjet-Russische dreiging. Maar het is zaak, dat Ne derland binnen het kader van dat bondgenootschap zijn zelfstandigheid bewaart. Want lang niet in ieder op zicht lopen onze belangen parallel met die van de Verenigde Staten. De tegenwoordige regering van In donesië is niet communistisch. Maar wel staat zij zwak tegenover het rode gevaar, doordat zij aan de chaos in de archipel geen einde weet te ma ken. President Soekarno, die zich er allerminst zeker van voelt, of het communisme in deze binnenlandse twisten uiteindelijk niet zal overwin nen, heeft zich daarom al van te vo ren „ingedekt". Naar de heer Reyers op de vergadering van de C.-H. Ka- merkringvereniging Zaterdag nog trt herinnering heeft gebracht, heeft Soe karno te Manilla onlangs nog ver klaard zich niet te zullen verzetten, indien het Indonesische volk het communisme zou verkiezen. In stede van alles te doen om aan deze gevaarlijke wankele toestand in Indonesië een einde te helpen maken doet het Amerikaanse kapitaal tel kens weer pogingen in troebel water te vissen. Zq toont de Isthmian Steamship Company bijzondere in teresse voor de oprichting van de Djakarta Lloyd, een „nationale" In donesische scheepvaartmaatschappij, die de K.P.M., nog wel zulk een trouwe bondgenote van de Indone siërs in hun conflict met de Ambo nezen, uit de wateren van de archi pel wil verdringen. Directeur van de „Isthmian" is de Amerikaan Arm strong, die naar de heer Reyers ont hulde, niemand anders is dan de vroe gere Nederlander Arendstein, destijds directeur van de Stoomvaart Maat schappij „Nederland", die thans op treedt als agent van het Amerikaanse grootkapitaal. Bijzonder veel sympathie voor de K.P.M. hebben wij niet meer, sedert zij haar handlangersdiensten ver richtte voor Djakarta. Maar de Ne derlandse economische belangen in het algemeen in Indonesië gaan ons nog wel ter harte. Zij lopen gevaar van communistische zijde. Maar ook van bepaalde Amerikaanse kant. Men vergisse zich hierin niet. Voor de laatste maal in dit seizoen voerde de toneelclub „Onder Ons" te Oostkapelle een blijspel op. De voorzit ter, de heer A. J. Broekert, dankte voor de grote belangstelling en sprak de hoop uit, dat men in het seizoen 1951 1952 weer een aantal opvoeringen zou kunnen geven. Aan de Pitmanschool te Arnhem slaagde voor stenografie Engels mej. A. J. de Fouw te Kortgene. De Simavi-collecte te Gr(jpskerke heeft opgebracht f 170,32. De collecte ten bate van Simavl bracht te Kortgene f 57,56 op. De te 's-Heer Abtskerke gehouden collecte voor Simavl heeft f 15 opge bracht. Evenals alle scholen in de gemeente 's-Heer Arendskerke heeft het bestuur van de Chr. school te Lewedorp de aan vang der cursus verplaatst van 1 April naar 1 Sept. Tengevolge hiervan kun nen nu kinderen, die vóór 1 October 6 jaar zijn, toegelaten worden. De te Bruinisse gehouden collecte voor Simavi bracht f 370 op en te Ril land f 114,66. De in Rilland-Bath gehouden Haak- in actie voor de kankerbestrijding heeft opgebracht f 1130, in welke bedrag is begrepen f 74, bijeengebracht door de schoolkinderen. De muziekvereniging „Apolio" te Domburg zal a.s. Zaterdag 21 April des avonds 8 uur een zaalconcert geven in „Wilhelmina". By K.B. is benoemd tot gezworene van het waterschap „Het Vrije van Sluis" de heer P. J. F. van Hijfte te IJzendyke, voorheen hoofdingelande van het waterschap. Het personeel van de Coöp. Zuivel fabriek „Walcheren" te Middelburg, heeft f 100.- bijeengebracht ten bate van de kankerbestrijding. De heer Serrarens officier in het legioen van eer. Het'heeft de Franse regering behaagd de heer P. J. S. Serrarens, secretaris generaal van het Internationaal Chris telijk Vakverbond, te benoemen tot of ficier in het legioen van eer.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2