ZEEUWSCH DAGBLAD Heuvel 519, volgens opdracht, in onze handen. r Plan Schaman ondertekend Technische school te Middelburg wordt te klein PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Parachutisten melden De prijs: zeven doden en zestig gewonden» k SNIPPER NIEUWS' j Weinig hoop op overlevenden van de „Affray" Goes krijgt een Zaterdagmiddagmarkt Enthousiaste ontvangst van MacArthur Ned. Herv. Kerk in het gelijk gesteld door Haagse Recht bank. Roofmoord te Echtcld. Uitgave SLchting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Gi o 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. 7e d.miiUA.>ti No. 1843 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DONDERDAG 19 APRIL 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; <J. S. Hoek, -Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Slaan Vrijdag: Zon op 5.20 u., onder 19.44 u.; Maan op 16.18 u., onder 4.50 u. Hoogwater op Vrijdag 20 April: Vlissingen: 0.51 u. 1.73 m,, 13.18 u. 1.96 m.; Terneuzen: 1.21 u. 1.93 m., 13.45 u. 2.16 m.; Wemel- dinge: 2.33 u. 1.45 m., 14.57 u. 1.73 m.; Zierikzee: 2.15 u. 1.21 m., 14.47 u. 1.48 m. (Van onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang) MET DE PARACHUTISTEN AAN HET WESTELIJK FRONT, APRIL 1951. De regen klettert troosteloos uit een Inktzwarte hemel. Op het staf kwartier in de enkele overgebleven hutten van een platgebrande kampong wekken fluisterstemmen elkaar. „Frcd „Ja1" „Drie uuropstaan l" We zjjn met alle kleren aan in de slaapzak gekropen. Dat is warm en veilig. We hoeven ons dus niet meer aan te kleden. In het donker tasten we naar de wapens en de ammunitie. Verder stoppen we wat blikjes rantsoenen in onze zakken. En we vuUen de veldflessen. „Opschietenspoort een officier in een gummi cape aan. We stomme len naar de weg en klimmen in de natte jeeps. Het is zaak zo weinig mogelijk rumoer te maken. Ook licht is verboden. De koplampen van de Jeeps zjjn dan ook tot een gloeiende spijker afgeschermd. Zo verlaten we in <le stromende regen de kampong. Overal stuiten we op soldaten. We hebben de jeeps al spoedig moe ten achterlaten. De weg was levensge vaarlijk vanwege de gladheid. Glibber- rend over smalle sawahdijkjes lopen we nu verder. We kunnen de donkere fi guren om ons heen niet herkennen. Aan de stemmen horen we echter, dat het onze mensen zijn. Ze hebben de nacht ingegraven in de heuvel doorgebracht. In de regen en de kou. Nu maken ze zich klaar voor de opmars. Bij het aan breken van de dag zullen ze van twee zijden naar het rivierdal afzakken. Een i tilleriebeschieting met zeventig stuk- n zal de aanval inluiden. Daarna is ut aan de infanterie om met luchtsteun e heuvel te nemen. Granatenregen. „L compagnie „Hier". „Allemaal klaar Sergeanten zoeken in het donker hun mensen bij elkaar. "Er wordt gemopperd en gescholden. Men scharrelt de uitrus ting bijeen. Het is allemaal nat en stug. Moeizaam helpt men elkaar met het omiiangen van de ransels. „VolgenI" klinkt het bevel. Stuk voor stuk nemen ze geweren en de loodzware kistjes met ammunitie op. En stil verdwijnen ze in ganzenpas over de kam van de heuvel. Tegelijkertijd brandt het artilleriebombardement los. Het is een machtige barrage uit vele vuurmonden. Een gigantisch zoeklicht heeft de heuvel in een sterke stralen bundel gevangen. Dat vergemakkelijkt het richten aanzienlijk. Een schier ein deloze regen van granaten boort zich overal in de heuvelwand. Het dal davert eenvoudig van de ontploffingen. Een vol uur achter elkaar. Ineens is het dan stil, Het sporadische vuur van een mitrail leur verbreekt slechts de eigenaardige stilte. In het dal slingert een lange rij van grauwe figuren zich over de smalle paden naar de voet van de heuvel. Het wordt lichter. Maar de hemel is bewolkt en dichte nevelslierten ontnemen nu en dan alle uitzicht. „Stil In de verte klinkt het zachte gezoem van vliegtuigmotoren. (Zie vervolg pag. 2). Heuvel 519 was een sterke, Chinese positie, dertig kilometer ten noor den van Seoel. Uit de lucht had men kunnen waarnemen hoe de Chinezen er druk bezig waren zich krachtig voor verdediging in te graven. Chinese gevangenen had den onthuld bevel te hebben de heuvel ten koste van alles te hou den. Maar op een regenachtige ochtend verlieten de mannen van het 187ste regiment parachutisten hun posities om heuvel 519 te ne men. De hele dag trilden de bergen van het vuren. Er werd verwoed om elke meter gestreden. Maar voor het weer donker was, kon de generaal aan zijn superieuren mel den: HEUVEL 519 VOLGENS OP DRACHT IN ONZE HANDEN. De kale grond lag bezaaid met de lij ken van Chinese soldaten. Een van de Chinese krijgsgevangenen (onherkenbaar gemaakt door de cen suur) wordt verhoord. Zijn mededelingen onthullen: voldoende ammunitie, weinig voedsel en geen medische verzorging. Chinese soldaten zijn meestal blij gevangen genomen te zijn. Velen hebben de vrijgeleide-pas van generaal Mac Arthur in hun bezit! President Carmona van Portugal overleden President Carmona van Portugal is gistermorgen te Lissabon overleden. Maarschalk Antonio Oscar de Fra- goso Carmona werd in 1869 geboren. Vanuit Evora marcheerde hij in 1926 als generaal aan het hoofd van zijn troepen op, toen het leger besloot een militaire dictatuur te stichten. In Juli 1926 werd Carmona eerste minister en minister van Oorlog en bij de eerste presidentsverkiezing in 1928 werd hij voor zeven jaar geko zen. In 1935, 1942 en 1949 werd hij herkozen als president van Portugal. Typerend voor zijn eenvoud was, dat hij na zijn verkiezing tot presi dent elke beloning weigerde en een jaar lang nog leefde in de kazerne op zijn wedde als generaal. Hij had de reputatie eenvoudig, bescheiden en vriendelijk te zijn. Toenadering van Peking? De groep van twaalf Aziatische landen, die zich met de Koreaanse kwestie bezighouden, heeft gemeld, dat zij „dé eerste aanwijzing van Peking, dat de impasse t.a.v. Korea zou kunnen worden doorbroken heeft ontvangen. Op de bijeenkomst van Woensdag maakte de Indiase delegatie inlichtin gen, ontvangen van de Indiase ambas sadeur te Peking, bekend, welke op een dergelijke ontwikkeling zouden duiden. De crematie van Bevin. Een grote, zwijgende menigte heeft gisteren te Londen de lijkstoet gade geslagen, die zich langzaam achter de baar met het stoffelijk overschot van Engelands voormalige minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, naar het crematorium begaf. Behalve de meeste leden van het Britse Kabinet waren talrijke diplo maten uit de gehele wereld, politici, vakbondsleiders en andere autoritei ten bijeengekomen om de nagedach tenis van Bevin te eren. Er waren 142 kransen. PENNEN KRASTEN IN „SALON D'HORLOGE". Adenauer: „Meer goederen tegen lagere prijzen". Het plan-Sehuman voor de samensmelting van de steenkool- en staalindu strie van Frankrjjk, West-Duitsland, Italië en, de Benelux-Ianden is Woensdag in de historische „Salon d'Horloge" van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken door de ministers van Buitenlandse Zaken dezer landen onder tekend. Ieder tekende zes exemplaren van de overeenkomst. De plechtigheid werd door bijna tweehonderd journa listen bijgewoond. Na de onderteke ning werd een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven. Daarin werd tevens aangekondigd, dat de landen van het plan-Schuman andere fusie- voorstellen zullen onderzoeken en trachten uit te voeren. Naar verluidt doelt dit op een fusie van de landbouw, het spoorwe; vervoer en de electriciteit. Verklaring van Adenauer. Bondskanselier Adenauer verklaarde o.m.: „De ondertekening van het plan- Schuman betekent, dat voor de ge middelde Europeaan meer goederen tegen lagere prijzen ter beschikking zullen worden gesteld. De levens standaard wordt dus in de deelnemen de landen verhoogd. Steenkool en staal zijn grondstoffen, zonder welke geen moderne oorlog kan worden ge voerd. Door deze grondstoffen en de productie en verkoop ervan onder één gemeenschappelijk beheer te stellen, doen de betrokken zes landen voor immer afstand van de mogelijkheid om elkander nog te kunnen beoor logen". Uit Bonn wordt gemeld, dat dr Schumacher, de leider der West-Duitse sociaal-democratische oppositie, heeft verklaard, dat zijn partij het plan- Schuman in alle fasen met alle haar ter beschikking staande machtsmidde len zal bestrijden. Ook Engeland? „Engeland overweegt zich aan te sluiten bij het hoge gezagslichaam van de Europese kolen- en staalpool", zo wordt in bevoegde kringen te Lon den vernomen. De onderhandelingen t i Vliegtuigfabriek van Messerschmidt bij Johannesburg? De luchtvaartmedewerker van de „Johannesburg Star" meldt, dat Wil ly Messerschmidt, Hit'er's ontwerper van gevechtsvliegtuigen, voornemens is een grote vliegtuigfabriek bij Jo hannesburg te bouwen. De regering van Zuid-Afrika zou aan dit plan reeds haar goedkeuring hebben ge hecht. Driehonderd deskundigen zou den uit Duitsland naar Zuid-Afrika komen. Ook zou Messerschmidt de toestemming van de regering gekre gen hebben voor het invoeren van speciale machines. Messerschmidt wil vliegtuigen, w.o. oorlogsvliegtuigen, en auto's voor dé wereldmarkt gaan bouwen. De Emmabloemcollecte 'eeft f 633.77 opgebracht. te Goes De plaatsvervangers te Parijs heb ben Woensdag hun 32ste bijeenkomst gehouden. Generlei vorderingen wer den gemaakt. De V.S. en Joego slavië hebben overeenstemming be reikt over de voorwaarden voor een Amerikaanse schenking van 29 mil- lioen dollar aan Joego-Slavië voor de aankoop van grondstoffen. Truman heeft meegedeeld, dat de V.9. aan sturen op een overeenkomst met Australië en Nieuw-Zeeland over een veiligheidsstelsel voor de Stille Zuid zee. De West-Duitse betalingsbalans geeft over Maart een overschot te zien van 16 millioen dollar. Opge richt is het Belgisch-Nederlands Co mité voor Vreemdelingenverkeer, dat ten doel heeft het vreemdelingen verkeer tussen beide landen te be vorderen en te intensiveren. Prin ses Wilhelmina was gisteravond tegen woordig bij de Prins Hendrik-herden king in het gemeentemuseum te Den Haag. Woensdagmiddag hebben zich in Amsterdam drie dodelijke ongeluk ken voorgedaan, waarvan in twee ge vallen kleine kinderen, die op straat speelden, het slachtoffer werden. zullen echter eerst worden geopend, wanneer de uitvoering van het plan- Schuman in het voorbereidende sta dium zal zijn gekomen. Bespreking over lonen en prijzen. Compensatie bij hogere ver- bruiksbeperking dan 5% Dinsdag j.I. Is o.I.v. dr Drees op nieuw een bespreking gehouden tus sen een delegatie uit de ministerraad en vertegenwoordigers van de Stich ting van de Arbeid over de lonen en prijzen. De discussie had vooral betrekking op de vraag, op welke wijze verdere prijsstijgingen kunnen worden voor komen en welke situatie zou ontstaan t.a.v. de lonen, indien dit onverhoopt niet of niet ten volle mogelijk zou blijken. De regering heeft zich daarbij op het standpunt gesteld, dat behou dens een verdere verslechtering der economische omstandigheden de verbruiksbeperking niet meer dan 5 zal dienen te bedragen. Derhalve komt, indien een meer duurzame over schrijding der verbruiksbeperking van 5 zou plaatsvinden, op een nader in overleg met de Stichting van de Arbeid te bepalen tijdstip en in een nader te bepalen vorm, een ruimere compensatie in aanmerking met in achtneming van de dan ev. gebleken achterstand. De Britse Admiraliteit heeft gister avond medegedeeld, dat de hoop, dat er nog opvarenden vau de gezonken onderzeeboot „Affray" gered zullen worden, sterk is verminderd. Tot morgen bestaat nog de kans, dat er overlevenden zullen worden aan getroffen. Daarna is de voorraad zuur stof uitgeput. Duikers staan gereed om, zodra de „Affray" zou zijn ge vonden, luchtbuizen in de wanden van de gezonken onderzeeboot aan te brengen. Er worden verschillende theorieën ontwikkeld over hetgeen de „Affray" overkomen kan zijn. Britse marine- autoriteiten achten het het waarschijn lijkst, dat de onderzeeër bij het dui ken reeds direct in moeilijkheden kwam en dat het toestel voor de toe voer van verse lucht in het ongerede is geraakt. Men begint steeds meer te geloven, dat de onderzeeboot misschien op haar zijde ligt, waardoor de opvarenden niet kunnen ontsnappen. Bij het aanbreken van de dag lagen gisteren de schepen, die deelnamen aan de opsporing, rondom het gebied, waar de „Seadevil" door supersoni sche telegraafsignalen met de boot contact had gekregen. Twee uur na daglicht was er nog geen teken van overlevenden of van de verwachte telefoonboek Dit bleef ook verder de gehele dag uit. VOORSTEL MEDISCH CENTRUM TERUGGENOMEN. De Goese raad heeft gisteravond het voorstel tot het instellen van een Zaterdagmarkt aangenomen. Het voorstel betreffende de bouw van het Medisch Centrum annex badhuis werd na ampele discussie door B. en W. teruggenomen. De heer Visscher (Arb.) juichte de bouw van het Medisch Centrum toe, doch toonde zich vanwege de summiere voorwaarden, die aan de Stichting worden gesteld, huiverig voor het voorstel. De voorwaarden lieten ruim te voor eigenaardige situaties, indien men te doen zou krijgen met een kwaadwillige partner. De heer de Roo (V.V.D.) betreurde het, dat de gemeente één en ander niet zelf kon doen en noemde de fi nanciële basis twijfelachtig. Hij vroeg de deelnemende verenigingen de ver plichting op te leggen, dat zij de in de begroting opgenomen f 6000.—- aan bijdragen ook werkelijk, indien no dig, bijpassen. De heer Zuidema (A.R.) noemde de exploitatie-opzet geflatteerd. De geraamde post van f 4000.voor lonen en sociale lasten aan het bad huis achtte hij aan de lage kant, ter wijl de aflossingstermijn van 50 jaar te lang is. De heer Vroome (K.V.P.) had gro te bezwaren tegen de concept-stich- tingsacte. Nadat in tweede instantie de heer de Roo er nog op had ge wezen, dat men in wezen zowel het badhuis als het Medisch Centrum ex- Na 14 jaar in Amerika terug De generaal zal zicli niet met de politiek inlaten. Generaal MacArthur is gistermorgen na een verblijf van 14 jaar buiten Amerika in het land teruggekeerd. Zijn viermotorig vliegtuig, de „Ba- taan", daalde half zes gistermorgen op het vliegveld van San Francisco. De lenzen van een ware batterij tele visie-, film- en fotocamera's bestookten de generaal, die met zijn vrouw en zoon uit het vliegtuig stapte. Zijn zoon, Arthur, had Amerika nog nooit gezien. Op een gegeven ogenblik verbrak de menigte de afzetting en officieren en vrienden van MacArthur vormden een cordon om de mensen tegen te houden. MacArthur genoot zichtbaar van elk moment van de ontvangst. Elke keer dat de generaal zich naar de menigte wendde en glimlachte, ging een nieuw gejuich op. Per auto reed het gezelschap van het vliegveld naar San Francisco, ge volgd door een stoet van duizenden andere auto's. De Haagse Rechtbank heeft gister morgen de eis, die een aantal ambts dragers en gemeenteleden tegen de Ned. Herv. Kerk hadden Ingesteld, afgewe zen en de eisers veroordeeld tot be taling der kosten van het proces. Zoals bekend eiste deze groep, be staande uit ouderlingen, kerkvoogden en predikanten, dat hst besluit tot in voering van de kerkorde op 7 Decem ber 1950 door de Generale Synode genomen, in strijd werd verklaard met de reglementen der Ned. Herv. Kerk en mitsdien onrechtmatig, on geldig en onverbindend was. Voorts werd geëist, dat de Ned. Herv. Kerk zou worden veroordeeld zich te ont houden van iedere invoering of po ging tot invoering van de kerkords op straffe van betaling van f 100.000 voor elke overtreding ten behoeve der eisende partij. De rechtbank kwam in haar uit spraak tot de slotsom, dat de eis moet worden ontzegd. Dusdoende werden de eisers niet ontvankelijk verklaard in hun vordering, voor zover deze was gegrond op beweerdelijke on juiste toepassing van artikel 20 der invoeringsbepalingen van het alge meen reglement der Ned. Herv. Kerk en werden hun overige eisen verder als ongegrond ontzegd. Bovendien werden zij veroordeeld tot betaling der kosten van het geding, zijnde f 232,50. Naar New-York. Gisteravond vertrok hij per vlieg tuig uit San Francisco voor een non stop-vlucht naar New-York, waar hij vanmorgen 7 uur werd verwacht. MacArthur heeft tegenover de me nigte, die hem te San Francisco be groette, verklaard: „Men heeft mij juist gevraagd of ik voornemens ben mij met de politiek in te laten. Ik heb geantwoord: „Neen". Het bestuur van het Amerikaans Legioen (het verbond van oud-strij ders) heeft een vjorstel goedgekeurd om MarArthur ais civiel adviseur van de Japanse reg ring opnieuw naar Tokio te zenden en hem daarvoor een jaarwedde van 100.000 dollar toe te kennen. Veehandelaar neergeschoten en van 8000 beroofd. Op de Echteldse veehandelaar M. Krieken is gistermorgen een roofmoord gepleegd. De aanvaller stal ruim f 8000 van het slachtoffer. Toen v. K. 's ochtends in een nabij zijn woning gelegen schuur het vee wilde gaan voeren, alvorens dit naar de markt zou worden gebracht, werd hij op korte afstand beschoten. Daardoor werd hij dodelijk getroffen. In de woning bevon den zich toen nog de 80-jarige vader van v. K. en een nichtje, M. B. ge naamd. Deze laatste had wel schoten en kreten om hulp gehoord, maar durf de niet te gaan kijken. Toen het buiten stil was geworden, vreesde zij het ergste. Het meisje wist, dat haar oom een groot geldsbedrag bij zich had. Kort na de aanslag kwam een broer met een vrachtauto om het vee naar de markt in Den Bosch te ver voeren. Hij vond toen de veehandelaar dood op het erf liggen. Zijn portefeuille met ruim f8000 was hem ontstolen. De Rijkspolitie stelt een uitgebreid onder zoek in. Ook het parket van de recht bank te Arnhem stelde ter plaatse een onderzoek in. Van de dader is tot heden nog geen spoor gevonden. ploiteert op kosten der gemeente, namen B. en W. hun voorstel terug. Het college zal opnieuw met het stich tingsbestuur in onderhandeling tre den en met een nieuw voorstel komen. DE ZATERDAGMARKT. De Zaterdagmarkt veroorzaakte eveneens een brede discussie. De heer Vermaire (Midd.) betreur de het, dat na het afwijzende advies van de verschillende Middenstands verenigingen B. en W. toch met dit voorstel kwamen. Hij voorzag meer nadeel dan voordeel voor de gemeen te. De heer Knibbe (A.R.) zag in een Zaterdagmarkt veel aantrekkelijks. Vele mensen van buiten Goes zullen naar de stad komen, niet in de eer ste plaats om inkopen te doen, maar meer om de marktsfeer. De heer Vroome sprak van kortzichtigheid b(j de middenstand en de heer Haverhoek (Arb.) meende, dat de afwijzing van de middenstand voor een groot ge deelte voortvloeide uit de goede af zet, die een Hollandse kaashandelaar op de Goese markt vond ten koste van de Goese kaashandelaren. De heer Zuidema had ernstige bezwaren. Hij kon niet aannemen, dat enkel voor de markt mensen naar Goes zou den komen. Hij meende, dat van het geen op de markt wordt gekocht een gedeelte ten koste van de midden stand gaat. Ook vreesde hij, dat door het meerdere werk het gemeente- personeel een gedeelte van zijn Zon dag zal moeten opofferen. Weth. Roose zette tenslotte nog eens het streven van B. en W. uiteen, n.l, om meer mensen naar Goes te trek ken. Ook hij had dé indruk, dat de goede omzet van de betrokken kaas handelaar voor een groot gedeelte de afwijzing door de middenstand in de hand werkte. Op vragen van de heef Knibbe deelde de voorzitter nog mede, dat er inderdaad animo bestaat voor de Zaterdagmarkt en dat de éne helft van de Markt aan de kant van „De Korenbeurs" als parkeerterrein zal worden gebruikt. Met de stemmen van de heren Zui dema, Vermaire, Merison, Sepers en de Roo tegen werd het voorstel aan genomen. De markt zal worden ge houden van 4 tot 7 uur. Op de rest van de agenda komen wij morgen terug. HET CONFLICT BIJ DE Z.V.T.M. Volgende week de eindbeslissing? (Van onze Haagse redacteur.) Gisteren heeft de Stichting van de Arbeid te Den Haag overleg gepleegd met de werkgevers en werknemers van de Z.V.T.M. inzake het lopende arbeidsconflict. Er werd besloten, dat de Stichting thans het College van Rijksbemiddelaars van advies zal die nen in deze kwestie. De verwachting is, dat dit advies in de loop van de volgende week zal worden uitgebracht en dat kort daarop ook de eindbeslis sing zal vallen. Steeds meer leerlingen voor de Machinistenschool. Sedert enige tijd prijkt boven de ingang van de Middelburgse Ambachts- en Machinistenschool aan de Zuidsingel een nieuwe naam, n.1. „Technische School". De directeur, de heer E. Visseher, deelde gistermorgen fcg.v. de jaarlijkse openbare les mede, dat de school te klein wordt en een verzoek Is ingediend tot het bijbouwen van twee leslokalen. De toeloop van leerlingen is zó groot, dat voor de cursus voor bankwerker jongens moesten worden afgewezen. De naam Technische School is ge kozen, omdat die meer in overeen stemming is met het onderwijs. Het zuiver ambachtelijke uit het Gilden tijdperk is grotendeels vervangen door het technische. Ook in het afgelopen jaar kreeg de school weer een nieuwe afdeling, n.l. een kopklasse voor Autotechniek. Alle leerlingen slaagden voor het Bovag- diploma. Het machinepark van deafd. Bankwerken werd geheel gemoderni seerd het drijfwerk is verdwenen en verschillende moderne draaibanken en een fraisbank werden aangeschaft. Tenslotte werden gereviseerde machi nes van de Machinistenschool over gebracht naar de afd. Bankwerken der Technische School. VOOR DE GEMEENSCHAP. Ook dit jaar hebben vele leerlingen zich verdienstelijk gemaakt voor de gemeenschap. De gehele inrichting van de speeltuin op 't Zand werd gemaakt, de kleuterschool in St. Maartensdijk liet schoolmeubelen vervaardigen en het Vlissingse gasthuis nachtkastjes, tafels en tochtschermen. De Vitrite Fabriek schonk machinerieën, waar voor als tegenprestatie een inrijhek werd gemaakt. Voor de gemeentelijke brandweer werd de motor van de trekker geheel gereviseerd. De leerlingen van de afd. Metselen zijn o.I.v. de heer P. Verhage bezig met het bouwen van het asyl van de afd. Zeeland-Noord van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren aan de Seisweg. In één der lokalen maken de leer lingen een verkeerstafel, die een plaats zal krijgen in het binnenkort door de Ver. voor Veilig Verkeer in school C aan de Bree te openen ver- keerslokaal. De cursus op 1 Septem ber j.I. startte met niet minder dan 320 leerlingen. Door het invoeren van parallelklassen was een scheiding tus sen de leerlingen te maken naar hun aanleg, waardoor het onderwijs beter tot z'n recht kwam. Voor de afd. Bankwerken blijkt altijd enorme be langstelling te bestaan. Er zijn al 3 eerste klassen met een maximale be zetting van 33 leerlingen per klas. MACHINISTENSCHOOL. De Machinistenschool is eveneens in trek. Niet minder dan 121 leerlin gen volgen de cursussen. De resulta ten zijn uitnemend. Er moest dit jaar tot splitsing van de 2e klasse wor den overgegaan, zodat er nu 2 eerste en 2 tweede klassen zijn, waarbij verschil wordt gemaakt tussen theo retisch en technisch geschoolden. Het machinepark werd dit jaar aangevuld en door de schenkingen van verschil lende maatschappijen kon de machine hal verder worden gecompleteerd. Er slaagden 29 leerlingen voor het Staats- diploma, terwijl 1 leerling, die werd afgekeurd voor scheepswerktuigkun- dige, slaagde voor landmachinist. De plaatsing bij de scheepvaartmaat schappijen verliep vlot. Zoals altijd bestond er voor de openbare les grote belangstelling. Maandag en Dinsdag kwamen vele leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen van Walcheren o.I.v. de leerkrachten naar Middelburg om een kijkje te nemen in de scholen. Vlissingse Oratoriumvereniging voerde „Der Messias" uit. Velen waren naar de St. Jacobs- kerk te Vlissingen gekomen om te genieten van de prachtige muziek, die G. F. Handel schonk in zijn oratorium „Der Messias", dat door de Vlissingse Oratoriumvereniging o.I.v. de heer Jan Kuiler, met begeleiding van het versterkte orkest van de Vlissingse Orkestver., Woensdagavond werd uit gevoerd. Dit zeer bekende oratorium met zijn vele hoogtepunten heeft talrijke gedeelten, die bijna iedereen kent, hetgeen natuurlijk ook zijn aparte bekoring heeft. Als we de prestaties, die op dit concert geleverd zijn, eens nagaan, kunnen wij niet anders dan grote waardering hebben voor het koor, dat zich ten volle gaf onder de leiding van de dirigent. Een woord van bij zondere waardering komt zeker aan de herenpartijen toe, die, hoewel klein, in getal, toch een zodanig volume be reikten, dat zij met de veel talrijker alt- en sopraanpartij, toch een goed geheel vormden, zonder echter ruw te zingen. Voor het orkest hebben wij wat minder waardering. Af en toe kwa men ernstige onregelmatigheden in rhythme en maat voor. Ook was het orkest bij verschillende aria's wat te sterk en onzuiver. De bekende trom- ietsolo in de basaria „Sie schallt dia 'osaun" was bijzonder gaaf. De sopraan-soliste, Mea Naberman, met haar volle, heldere stem, en da alt Ria Naveu, die op volkomen be heerste wijze hun aria's en recitatie ven zongen, hebben tesamen met de tenor Wiebe Draayer, voor wiens stem we steeds meer bewondering krijgen en de bas Herman Scheij, eveneens een zanger van formaat, veel bijge dragen tot het welslagen van dit concert. J. K. RODE KRUISCAMPAGNE TE MIDDELBURG. Ter voorbereiding van de campagne van het Rode Kruis, eind Mei tot begin Juni, zijn dé hieronder genoem de personen door het bestuur van de afd. Middelburg uitgenodigd voor een bijeenkomst, die op Woensdag 25 April a.s. in de bovenzaal van de Schouwburg wordt gehouden. W. P. J. Baars, G. Ballintijn, Mevr. A. BattenPaarlberg, P. Blaauw, Chr. de Bruin, P. J. C. Castenmiller, J. Germing, ir L. G. H. M. van Gooi, L. Helder, C. van Hoek, J. P. van tHof, I. M. van Houte, B. Jacobsen, drs J. K. de Jong, A. S. de Jonge, A. P. van de Kamer, N. J. Karhof (Goes), P. Meliefste, ir T. Michielsen, J. Olthoff, G. J. Rijnten, B. L. C. Scheers, L. A. Schenk, S. Simonse, Mevr. E. W. Strubbevan Veen, J. J. Tevel, R. van der Velde, S. A. Ver- sluijs, C. W. Visser, L. J. van 'tWest- ende en H. G. C. G. Wöhler. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Vrij veel bewolking. Half tot zwaar bewolkt, maar op de meeste plaatsen droog weer. Aan vankelijk zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen, in het Noor den van het land later matige Noord oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1