DE „AFFRAY" (MET 75 MANNEN AAN BOORD) KWAM NIET MEER BOVEN Er zijn nog vijftig Neder landse gewonden in Korea. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Britse duikboot op de bodem van Het kanaal In de afgelopen nacht contact met het schip Minister in 't Veld kondigt spaarcampagne aan Plan-Schuman wordt heden getekend Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. \k SNIPPER NIEUWS1 Zes man gaan met de „Evertsen" naar huis. Prov. Griffie in de toekomst weer in de Abdijgebouwen Tentoonstelling Vrouwelijke Handwerken te Middelburg Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 6<i, Tel 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Gi-o 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. TeL administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7u No. 1842 WOENSDAG 18 APRIL 1981 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg: Ds A. Grappen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J, Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hnjjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 5.37 u., onder 19.4& u.; Maan op 16.53 u., onder 4.39 u. Hoogwater op Donderdag 19 Apr. .Vlissingen0.10 u. 1.50 m., 12.39 u. 1.78 m.; Terneuzen: 0.38 u. 1.71 m.; 13.04 u. 1.98 m.; Wemel- dinge: 1.48 u. 1.30 m„ 14.13 u. 1.64 m.; Zierikzee: 1.29 u. 1.08 m., 14.02 u. 1.40 m. De Britse duikboot „Affray", met 75 personen aan boord, is, nadat zü Maandagavond om kwart over negen ten Zuiden van het eiland Wight voor een oefening dook, niet meer aan de oppervlakte verschenen. Na uren van uiterste spanning kon de Britse Admiraliteit in de afgelopen nacht mede delen, dat er om kwart voor twee contact met het schip was gemaakt. De duikboot lag 60 meter onder water. Zjj was blijkbaar op de bodem vastgeraakt op ongeveer 50 km van de Zuidwestelijke punt van het eiland Wight. Men achtte het mogelijk, dat duikers op genoemde diepte kunnen opereren. Alle schepen, die aan de opsporingswerkzaamheden deelnemen, tweehonderd in getal, ontvingen opdracht zich naar de opgegeven plaats te begeven. De „Affray" moest Dinsdagmorgen om half negen weer boven komen. Toen dat niet het geval was, begon nen onmiddellijk vliegtuigen, v/.o. he- licoptères, alsmede torpedobootjagers, het Kanaal af te zoeken. Eerst ver moedde men, dat de duikboot haar in structies wat betreft het bovenkomen verkeerd had begrepen, doch gister avond laat werd deze mogelijkheid uitgesloten geacht, JONGE RECRÜTEN AAN BOORD. De „Affray", die met een z.g. snui verapparaat is uitgerust, werd in Mei 1946 in dienst gesteld. De comman dant is de luit. ter zee le klasse John Blackburn, die in de oorlog onder scheiden werd met het Kruis van Verdienste wegens moedig gedrag. Twintig van de 75 mannen aan boord zijn jonge recruten onder de 20 jaar, die hun eerste zeereis maken. De reis Op een bijeenkomst van de afde ling Rotterdam van de Alg. Ned. Bouwarbeidersbond vertelde minister in 't Veld, dat hij met minister Lief- tinck had afgesproken te komen tot een spaarcampagne onder de bevolking met een plaatselijk karakter ter be vordering van de woningbouw. Daarover zal binnenkort worden overlegd met de Nationale Woning raad, de Ver. van Ned. Gemeenten, het Kath. Instituut voor Volkshuis vesting, de Stichting van de Arbeid, de voorzitter van de Spaarraad en vertegenwoordigers uit de bank wereld. Ook had de minister enkele sugges ties gekregen, die hij het overden ken waard vond. Zo had men hem voorgesteld, dat, wanneer alle arbei ders eens bereid zouden zijn enkele uren over te werken en de werkgevers deze verdienste met eenzelfde bedrag zouden aanvullen, er een bedrag van 30 a 40 millioen gulden bijeen ge bracht zou kunnen worden voor de woningbouw. Verder had men hem voorgesteld jonge mensen te laten sparen. Deze zouden dan voorrang bij het toewijzen van een woning moeten krijgen. Lord Russell treedt af. De plaatsvervangende advocaat-fis caal van het Engelse leger aan de Rijn, Lord Russell, zal aan het eind van deze maand zijn ambt neerleggen en naar Engeland terugkeren, aldus is in het Lagerhuis meegedeeld. 31 Maart kreeg Russell tijdens een auto tocht te Vlotho in Noord-Rijnland- Westfalen moeilijkheden met het pu bliek op straat. was bedoeld om hun de gelegenheid te geven uit te maken, of zij geplaatst wilden worden bij de onderzeeboot- dienst. In de loop van de Dinsdag meldde het Duitse vrachtschip „Albert", dat het een olievlek had waargenomen 16 km ten Noorden van Alderney, één van de Kanaaleilanden. R.A.F.-vlieg- tuigen vlogen gisteren telkens acht kilometer zigzagsgewijs aan weers zijden van de vermoedelijke route van de „Affray". Volgens marinedeskundigen kan het schip ca. 48 uur zonder schadelijke gevolgen voor de bemanning onder water blijven, indien het geen ernsti ge schade heeft opgelopen. Iedere op varende heeft een speciaal reddings- pak, dat lichtgevend is, zodat hij in het donker waargenomen kan worden. OP EEN MIJN GELOPEN? In marinekringen te Cherbourg uit te men de vrees, dat de „Affray" mis schien op een mijn is gelopen. Mijnen vegers zijn na de laatste stormen n.l. bezig geweest met het verwijderen van mijnen. I- Londen werd ver klaard, dat het vaartuig lucht genoeg bevat voor minstens drie dagen. Daar na zou de bemanning een speciaal soort zuurstofkaars kunnen aansteken, die de lucht zou stimuleren en meer zuurstof zou verschaffen. Dit zou de mannen nog verscheidene dagen in het leven houden. DE CONFERENTIE TE PARIJS Herziene ontwerpagenda ingediend. De plaatsvervangers van de minis ters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hebben Dinsdag te Parijs hun 31ste zitting gehouden. De Westelijke vertegenwoordigers hebben een herziene ontwerpagenda ingediend. De zitting duurde ruim 2% uur. Een Westelijke woordvoerder zei na afloop, dat de sfeer „veel beter1 was geweest. Gromyko zei, dat in het nieuwe ontwerp de vermindering van de be wapening weer op de achtergrond ge schoven was, evenals de ontwapening van Duitsland. Over de Balkanlanden zei Gromyko, dat de nieuwe formu lering weliswaar korter was, maar dat de inhoud dezelfde was gebleven. Zijn delegatie kon er niet mee accoord gaan, dat Bulgarije, Hongarije en Roemenië afzonderlijk werden behan deld. Rusland stelde een formulering voor, die zowel Italië, Duitsland en Oostenrijk als ook de drie Balkan- landen omvatte. Gromyko gaf toe, dat de invoeging van Triëst een stap voorwaarts be tekende, maar hij hoopte, dat de Wes telijke mogendheden de Russische for mulering van dit punt zouden over nemen. Voorts zei hij, dat het nieuwe Wes telijke ontwerp niet spreekt van het Noord-Atlantisch Pact en de Ameri kaanse bases overzee, terwijl de Sow- jetdelegatie erop staat, dat dit punt wordt opgenomen. GRATIE VERLEEND. Bij K.B. is gratie verleend aan G. C. van Bree, die tot de doodstraf werd veroordeeld door het Bijz. Ge rechtshof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in levenslange gevange nisstraf. Historische beslissing voor West-Europa ZES LANDEN BEREIKTEN OVEREENSTEMMING De ministers Van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië België, Nederland en Luxemburg hebben Dinsdag te Parijs volledige over eenstemming bereikt over het sluiten van een verdrag ingevolge het plan- Schuman, dat voorziet In het onder één gemeenschappelijk beheer brengen van de steenkool- en staalindustrieën dezer zes landen. Aan het einde der besprekingen verklaarde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr Stikker: „Wij hebben ons werk voltooid. Woensdag moeten wij nog slechts enige komma's en punten in de overeengekomen tekst invoegen". Het verdrag zal vanmiddag om vier uur worden getekend. Volgens het verdrag zullen de lan den zich verplichten alle handels belemmeringen en voorkeursbepalin- In de week van 914 April wer den 227.000 kg appels naar België ge ëxporteerd, in hoofdzaak goudreinet- ten. Ongeveer 29.000 kg appelen wer den uit België in Nederland inge voerd, alsmede 83.000 kg witlof. Er blijven nog steeds giften voor het Chr. Mil. Tehuis binnenkomen. Sinds de vorige verantwoording kwam er weer bijna 100 bij. Op deze wijze blijft de stand gestadig stijgen en langzaam maar zeker na deren we de f 7500. Vandaag kin am de stand op f 7219,93. N. N. te O. zond f5, de collecte van de Chr. Knapenver. „Immanuël" te Rilland-Bath bracht f 10 op, ter wijl als opbrengst van een collecte tijdens de bruiloft der fam. Meyers- Ton te Serooskerke niet minder dan f22 werd afgedragen. De trouwpartijen blijken een goede bron van inkomsten te zijn voor het Chr. Militair Tehuis cn wellicht zal het nog eens mogelijk zijn om de echtparen op wier brui loft werd gecollecteerd, uit te no digen, zodra het nieuwe Militair Tehuis zal zijn geopend, eens te ko men kijken. Kerkelijke bijdragen en collectes zijn ook thans te vermelden. De collecte in de Geref. Kerk te West- kapelle bracht f 25,28 op, terwijl de Herv. Kerk te Driewegen f 10 zond evenals de Herv. Kerk van St.- Philipsland. Mogen wij de betref fende kerkefaden, die nog niets van zich lieten horen, toch vooral vra gen er nog eens ernstig over na te denken en op de eerstvolgende kerkeraadsvergadering nog eens over de zaak van het Chr. Mil. Te huis te spreken? Tenslotte ontvin gen we van N. N. te Oostburg f 10, terwijl M. F. te Lewedorp oud papier ging ophalen voor het te huis. Oud-papier is zeer in trek en als resultaat van deze ophaalactie ontvingen we f3,90. Hartelijk dank voor al deze giften en we wachten nu maar weer op de verrassing van de week, die naar we hopen ons be reiken zal op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, „Actie Bouw Chr. Militaire Tehuis" te Goes. gen met betrekking tot hun productie van steenkool en staal op te heffen. Er wordt een boven-nationaal gezags orgaan van negen «leden ingesteld, dat de directie zal voeren over alle ge meenschappelijk te beheren mijn- en staalbedrijven. Het instellen hiervan heeft ten doel het scheppen van een enkele vrije markt mogelijk te maken. Voordat het verdrag rechtsgeldigheid heeft verkregen, moet hét eerst door de volksvertegenwoordigingen zijn bekrachtigd. VOORZIENINGEN VOOR KLEINE LANDEN. Er zijn uitgebreide voorzieningen getroffen om te voorkomen, dat de kleine landen bij stemmingen in de raad van ministers, die het toezicht zal uitoefenen op het boven-nationale gezagsorgaan, stelselmatig door de grote staten worden overstemd. Er is een herzienings- of ontsnap pingsbepaling ingelast, welke het mo gelijk maakt veranderingen aan te brengen in de tekst van het verdrag, dat voor vijftig jaar wordt gesloten. Voorts is er een overgangsperiode van zeven jaar vastgesteld voor het volledig van kracht worden der ver dragsbepalingen. r k1 i Engeland heeft Joego-Slavië een crediet verleend van 4 millioen pond sterling voor de aankoop van grond stoffen. Ook Frankrijk neemt deel aan de geheime Engels-Amerikaanse besprekingen over economische hulp aan Joego-Slavië te Londen. Ex- maarschalk Pétain, die 94 jaar is, is Dinsdagavond weer ingestort. De president van Portugal, Antonio Oscar Carmona, is ernstig ziek. Bijzon heden zijn hekend gemaakt over een Amerikaans bouwplan voor de Rioe- kioe-eilanden, waarmee 145 millioen dollar gemoeid is. De vertegenwoor diger te Berlijn van de Russische con trole-commissie, Dengin, heeft gepro testeerd tegen beweerde inmenging door de West-Berlfjnse politie in het Berlijnse spoorwegverkeer, Van daag wordt de „Van Galen" te Hong kong verwacht. Zaterdag a.s. zal het schip zijn taak als onderdeel van de zeestrijdkrachten der V.N. in het Verre Oosten overnemen van de „Evertsen", die op 24 April de thuis reis zal aanvaarden. De uitspraak in het proces tegen de Ned. Herv. Kerk is bepaald op Woensdag 18 April, 's ochtends om 10 uur. Mr Struyc- ken, de nieuwe gouverneur der Ne derlandse Antillen, zal eind Mei of begin Juni naar zijn post vertrekken. Ongeveer 90 man van de Amster damse stadsreiniging zijn gistermorgen niet op hun werk verschenen. Dit houdt verband met de ook bij andere gemeentediensten voorgekomen moei lijkheden over de indeling in loon- groepen. De wet op de economische delicten zal in haar geheel in werking treden op 1 Mei a.s. Een „Schuman-volksvertegenwoor- diging" van de volgende samenstel ling zal er komen: Frankrijk 18, West- Duitsland 18, Italië 18, België 7, Ne derland 7 en Luxemburg 4 leden. Door dit stelsel krijgen de landen der Benelux achttien vertegenwoordigers, dus evenveel als elk der grote mo gendheden. De voornaamste wijziging, die de ministers van Buitenlandse Zaken in het oorspronkelijke ontwerp hebben aangebracht, is de aanvaarding van het nationaliteitsbeginsel voor de samenstelling van het hoge gezags orgaan. Eigenaars van pleizierjachten fieb- ben in de West-Finse haven Pori 8000 ingezetenen gered, die tengevolge van zeer hevige overstromingen van de buitenwereld waren afgesneden. Geen stap van India te Peking. Wél diplomatiek contact. In New Delhi zijn de berichten volgens welke India opnieuw een be roep op Peking voor een vreedzame regeling van het conflict op Korea zoi hebben gedaan, categorisch tegen- gesprokén. Diplomatieke waarnemers te Parijs zijn van mening, dat dit wel juist is, maar dat sinds Maandag di plomatiek contact tussen beide rege ringen bestaat, waarbij wordt onder zocht of een oplossing zou kunnen worden gevonden. Lichte tegenstand aan centrale front op Korea. Evenals eergisteren hebben ook Dinsdag de Noordelijken getracht door een rookgordijn hun bewegingen aan het centrale front onzichtbaar te ma ken voor de luchtverkenners. De zui delijke wind echter blies het rook gordijn uiteen. De Noordelijken hadden struikgewar en stapels takken in brand gestoker van Pjongjang af tot aan Tsjorwon er Koemhwa, langs de noordelijke zijde van het Hwatsjonreservoir. Zij boden slechts lichte tegenstand en de voorzichtig oprukkende Verbon denen konden kleine terreinwinst boeken. Olievoorziening der Westerse landen loopt gevaar. Indien Engeland en Perzië niet tot een accoord komen. Volgens Perzische regeringskringen zou een ramp voor het gehele Mid den-Oosten. kunnen ontstaan uit het huidige meningsverschil met Enge land over de Perzische olie, als het niet binnen zes weken is bijgelegd. De speciale oliecommissie van het Perzische parlement heeft n.l. zes weken de tijd gekregen om middelen te bestuderen tot uitvoering van de beslissing om de olie te nationaliseren. Perzische gematigden hopen, dat in deze zes weken de gemoederen vol doende gekalmeerd zijn om een com promis-oplossing mogelijk te maken, die aan de vitale oliebehoefte van de Westerse mogendheden zou tegemoet komen en tegelijkertijd het Perzische zelfrespect bevredigen. De Anglo-Iranian Oil Cy heeft de eisen der stakende arbeiders ingewilligd. De toelagen, waarvan de uitbetaling in Maart j.l. werd gestaakt, zullen weer worden toegekend. 3000 der 14.000 stakers zijn aan het werk gegaan. Amerikanen bouwen zeemacht op in Duitsland. Amerikaanse marine-kringen heb ben medegedeeld, dat de V.S. in Bremerhaven een zeemacht opbou wen als tegenhanger van de marine eenheden van de volkspolitie in de Oostzee. Vier mijnenvegers van 600 ton zijn reeds in dienst, alsmede kotters en torpedoboten. 80 der bemanning was lid der Duitse marine. KLAARHEID IN DE VLIEGTUIGINDUSTRIE. Van gezaghebbende zijde verneemt het A.N.P., dat de vele problemen, die verbonden waren aan het ontbin den der fusie tussen de drie Neder landse vliegtuigfabrieken, Fokker, Aviolanda en de Schelde, thans in onderling overleg zijn opgelost. Het uitwerken der financiële resultaten is nog slechts een kwestie van cijferen. De Britse regering heeft de eis van Churchill, dat een Britse admiraal tot opperbevelhebber der verenigde ma rine-strijdkrachten in de Atlantische Oceaan zal worden benoemd, defini tief verworpen. De plv. opperbevel hebber zal een Engelsman zijn, zo is verklaard. Aan boord van Hr. Ms. „Tromp", liggende in de Parkhaven te Rotterdam, heeft Schout bij Nacht A. de Booy Maandagmorgen het bevel over het oefensmaldeel nr. 5 aanvaard. Dit smaldeel bestaat uit de lichte krui ser „Tromp", de fregatten „Dubois" en „van Ewijck" en de onderzeeboot „Zwaardvis". Op 1 Mei a.s. zal er nog de onderzeeboot „Zeehond" aan worden toegevoegd. De foto toont een overzicht tijdens het moment, waar op Schout by Nacht de Boog (zichtbaar tussen de beide kanonlopen.) aan boord van de „Tromp" het commando over het oefensmaldeel aanvaardt. (Van onze correspondent Alfred van Sprang) T.OKIO, 16 APRIL Als H.M. „Evertsen" over enkele (lagen de Koreaanse wateren verlaat om naar Nederland te vertrekken, zullen zich zes militairen van het Nederlandse bataljon aan boord bevinden. Het zijn gewonden, die defi nitief voor dienst in Korea afgekeurd zijn en in Nederland verder verpleegd zullen worden. De zes zijn: sergeant S. Bex (Den Haag), korporaal H. S. van Laarhoven (Den Haag), korporaal H. J. Boyen (Weert), soldaat F. W. Duyn (Haarlem), soldaat W. M. Janssen (Nijmegen) en korporaal H. P. Bot (Zand- voort). De laatste keert naar Nederland terug, daar zijn broer in Korea ge sneuveld is. Verder wachten nog ongeveer tien anderen op transport naar Nederland. Een van hen is kapitein Linzel uit Was senaar, die destijds op wonderbaarlijke wijze bij de overval op Hoengsong aan de dood ontkomen is. Hij verblijft thans in een hospitaal in Kure aan de West kust van Japan. Zodra zijn toestand het toelaat zal hij per vliegtuig naar Ne derland overgebracht worden. Reeds eerder is een aantal gewonden door de lucht naar Nederland vervoerd, zoals men weet. In de eerste helft van Mei wordt het Amerikaanse troepentransportschip „Mc Rae" in Japan verwacht. Het gaat eerst naar Poesan om er onder andere de aanvulling voor het Nederlandse de tachement aan land te zetten. Op de thuisreis naar Rotterdam zal het ge wonde militairen van verscheidene na tionaliteiten meenemen, onder wie ook Nederlandse. NOG VIJFTIG. Op het ogenblik bevinden zich nog ruim 50 Nederlandse gewonden ln To kio. Een deel van hen zal binnen korte re of langere tijd naar Korea terugke ren. Het z(jn voornamelijk slachtoffers van de gevechten bij Hoengsong en heu vel 825, waar het Nederlandse bataljon zware klappen gekregen heeft. Sinds dien Is men niet «neer ln de voorste li nie geweest. De Nederlandse kolonie in Tokio doet alles om het de Nederlandse militairen zo prettig mogelijk te maken. Neder landse dames bezoeken dagelijks de hospitalen en brengen de bedlegerige SPOEDIGE RESTAURATIE DER MIDDELBURGSE ABDIJ? Ook de Prov. Bibliotheek wordt er ondergebracht. Zodra de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting toestemming ver leent (hetgeen redelijkerwijs verwacht mag worden) zal de restauratie van de Middelburgse Abdijgebouwen ln een sneller tempo kunnen geschieden. Dit alles vloeit voort uit het feit, dat de Prov. Griffie geen nieuw kantoorgebouw krijgt, zoals aanvankelijk werd aangenomen, doch genoegen zal moeten nemen met de gebouwen van het Abdjjcomplex, waarin het Prov. Bestuur vroeger eveneens zetelde. (Zie voor uitvoeriger mededelingen hierover pag. 2.) De Prov. Bibliotheek, die niet meer in de Lange Delft terugkeert, zal in de oude Kapittelzaal worden ingericht. Een aparte toegang) krijgt deze Biblio theek door de Kloostergang en het vroegere Donkere Muntje. Toen het voormalige refter aan de doen deze ruimten aan redelijke eisen. Groenmarkt was gerestaureerd en als vergaderzaal der Prov. Staten in orde was gebracht, hebben G.S. gemeend niet te moeten aandringen op het voor hetzelfde doel restaureren en in gebruik stellen van het lokaal, dat voor 1940 vergaderzaal der Prov. Sta ten was. In het plan om de verschil lende diensten in de te restaureren ge bouwen onder te brengen is dan ook gedacht aan de vestiging van de 3de afd. der Griffie in deze zaal, die daar toe in kamers zal worden verdeeld. Op de le verdieping van deze voor malige Statenzaal wordt de afd. Fi nanciën gehuisvest. VOORM. COMMISSARISWONING. Ook een deel van de voormalige woning van de Commissaris der Ko ningin aan het Abdijplein wordt voor de Griffie ingericht voor representa tieve doeleinden. In de hoek komt de bodenkamer, die uitziet op de hal, met daarnaast een gang, die leidt naar de kamer van de Commissaris. Deze ka mer grenst aan de woonkamer van de nieuw ontworpen woning van jhr de Casembroot en ziet uit, evenals deze woonkamer, enerzijds op het Abdijplein, anderzijds op de tuin. Op de eerste verdieping in deze vleugel komt eerst de kamer van de Griffier met daarachter juist boven het ambts- vertrek van dë Commissaris de ver gaderzaal voor G.S. Volgens G.S. vol- BUREAURUIMTEN. Hetzelfde kan niet worden gezegd van de eigenlijke bureauraimten. Deze zullen voor twee afdelingen reeds dadelijk tot de volle capaciteit wor den belast. Voor de andere afdeling is het zelfs nu reeds de vraag of alle ambtenaren kunnen worden onder gebracht. Het ligt in de bedoeling om in de vroegere koffiekamer en in de vleu gel langs het Abdijplein de afd. Ex peditie onder te brengen. In het na tuurstenen gebouw, naast de poort, die naar het Koorkerkhof leidt, komt de afd. Registratie, terwijl op de twee de verdieping ook nog een deel van de tweede afdeling wordt onder gebracht. Op de zolder van het witte gebouw komen nog sectiekamers. De verdere zolders van de gebouwen en voor zover aanwezig ook de kelders zullen dienst doen als archiefberg plaats. In de hoek van het Abdijplein, recht tegenover de huidige woning van de Commissaris, komt een trap, die toegang geeft tot de hal. Vanuit deze hal zijn alle afdelingen, evenals de Statenzaal, te bereiken. Naast de hal komt een trappenhuis. Trap en hal vormen samen de hoofdingang. Tenslotte zijn op de hoek van de Korte Giststraat en het Koorkerkhof twee in oude stijl opgetrokken wonin gen gereed gekomen. Eén hiervan is bestemd voor de concierge van de Prov. Griffie en één voor de concierge van het Rijksarchief. PROV. BIBLIOTHEEK. Lange tijd werd de hoop gekoes terd, dat het verwoeste pand van de ,Prov. Bibliotheek aan de Lange Delft 'op dezelfde plaats zou kunnen wor den herbouwd. Tenslotte bleek dit zowel uit financiële als uit aestheti- sche overwegingen niet mogelijk. De Kapittelzaal zal nu als leeszaal worden ingericht. Deze zaal komt uit op de Kloostergang en deze gang zal straks te bereiken zijn door het vroe gere Donkere Muntje, de toegang van het Abdijplein tot de Kloostergang. Naast de Kapittelzaal zijn enkele dienstvertrekken ontworpen, terwijl de bovenliggende zolders tot boeken- magazijn bestemd worden. G.S. me nen, dat, al kleven aan deze oplos sing nog wel bedenkingen, de Biblio theek toch in een bij uitstek passen de omgeving W' rdt gehuisvest. Alles wijst er nu op, dat hopelijk binnen niet al te lange tijd toestem ming zal worden verleend tot de restauratie van het gehele complex. Het exterieur wordt geheel in oude stijl opgetrokken. Het interieur wordt sober gehouden, mede ook, omdat vol doende gegevens om alles in de oor spronkelijke stijl te restaureren, ont breken. Bovendien moet bij de restau ratie thans ook rekening worden ge houden met de bestemming. EENHEID VERBROKEN. Tenslotte betreuren G.S. het niet alleen, dat op de plaats van het voor malige hotel „Abdij" geen nieuw ge bouw voor de Griffie wordt geplaatst, doch ook de eenheid van het Abdij complex wordt verbroken. Het is niet bekend, wat met het open terrein zal gebeuren, evenmin als met de ter reinen langs de St. Pieterstraat. G.S. hebben er bij het Rijk op aangedron gen, dat al deze terreinen in handen van het Rijk blijven, opdat, mochten er betere tijden aanbreken, alsnog een representatief administratiegebouw zou kunnen worden gebouwd, waarbij dan uiteraard allereerst aan een ge bouw voor de Griffie moet worden gedacht. patiënten lectuur en versnaperingen, De nieuwe Nederlandse ambassadeur, de heer P. E. Teppema en zijn echtge note, hebben dezer dagen ook blijk van hun medeleven gegeven door een be zoek aan de hospitalen. Verder is er elke Woensdag in het Holland-huis (een groot huis waar vele leden van de Ne derlandse missie wonen) een feestavond voor de Nederlanders. De patiënten worden met speciale autobussen gehaald en gebracht. Het hoogtepunt van deze avonden is altijd het onthaal op Nasf- goreng. Verscheidene Nederlandse fa milies nodigen ook militairen bij hen. thuis uit. De Nederlandse kolonie in Japan Is niet groot. Men doet echter zeer veel voor de Nederlandse militairen, ook voor het detachement zelf. Deze belang stelling wordt van militaire zijde bui tengewoon op prijs gesteld en buiten landers zijn er vaak terecht jaloers óp. Het is dan ook niet te verwonderen, dat er onder hen, die zich thans in Tokk) bevinden, erg weinig verlangen heers:' om op korte termijn naar Korea teru, te keren. Wordt vanmiddag geopend. In elk der jaren 1838 tot 1940 werd door een damescomité een tentoon stelling georganiseerd van vrouwe lijke handwerken e.d. Deze Middel burgse traditie zal voor het eerst na de oorlog in ere worden hersteld en vanmiddag om 2 uur zal in de Staten zaal een kerncollectie van handwerken en tal van andere voorwerpen tel bezichtiging aanwezig zijn. Er zijn loten verkocht (nog enkele van de 1000 zijn er over) en alle tentoon gestelde voorwerpen zijn prijzen, in totaal 300. De opbrengst komt ten goede aan de Middelburgse armen. Het nettobedrag zal worden verdeeld onder de diaconieën van de kerken van Middelburg, terwijl ook de Gem. Dienst voor Maatsch. Zorg een bedrag krijgt. De tentoonstelling, die heden- en morgenmiddag van 2 tot half 6 ge opend is, heeft dit jaar wel een bij zonder karakter, doordat zij gehouden wordt in de Statenzaal aan de Groen markt, die nog slechts door weinigen is bezocht. Vrijdagmiddag om 2 uur zal in de Statenzaal notaris R. Batten de trek king verrichten. Op lange tafels langs de wanden zijn de vele prijzen, w.O, zich zeer fraaie dameshandwerken bevinden, uitgestald. Op de hoofd tafel bij de prachtige schouw liggen de hoofdprijzen, die ter beschikking zijn gekomen door de renten van een drietal legaten, die het comité be heert. Uit het legaat Leenhouts is een fraai theeservies gekocht, uit het le gaat Caland een schitterende schemer lamp, terwijl ook uit het legaat v. <J« Thoorn eveneens een prachtige hoofd prijs werd aangeschaft. Van alle zij den zijn de prijzen binnengekomen. Niet alleen hebben vele dames hand werk ingezonden, doch ook vele fir ma's in de stad gaven bijdragen in. natura. Voorts is één der prijzen het fraaie kussen, dat door de leerlingen dei- Industrie- en Huishoudschool is ver vaardigd. Een attractie zal bovendien zijn, dat Donderdagmiddag mejuffr. Minderhoud uit Westkapelle een kantklosdemonstratie zal geven. DE BILT ZEGT: Hogere middagtemperaturen. Droog weer met in de loop van de dag toenemende bewolking. Over wegend matige wind uit zuidelijke richtingen. Hogere middagtempera turen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1