ZEEUWSCH DAGBLAD Onmiddellijke onderhandelingen en terug trekking der troepen gevraagd MIDDENSTAND WIL OFFERS BRENGEN Zuster Traas nam afscheid van Domburg en Aagtekerke PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verzoek van Noord-Korea bereikte de V.N, India onderneemt nieuwe stap te Peking Machtsbegrenzing* Nederlandsche Bank verhoogt disconto Beroeps personen vervoerders, stichten federatie. Maar dan op reële basis 1 SNIPPER NIEUWS' Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Gi-o 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dljkstraat 26-28. 7e JAAKüANG No. 1841 DINSDAG 17 APRIL 1951 Abonnementsprijs ƒ4,55 p. kwartaal Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post ƒ4,65 Sledewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; Advertentieprijs 19 cent per m.m. j Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; 3. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- Rubriek Kabouters 10 ct per woord Uskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 5.39 u., onder 19.41 u.; Maan op 15.31 u., onder 4.28 u. Hoogwater og Woensdag 18 April Vlissingen: 11.55 u. 1.56 m., u. m.; Terneuzen: 12.18 u. 1.77 m., u. m.; Wemel- dinge: 0.53 u. 1.14 m., 13.25 u. 1.50 m.; Zierikzee: 0.33 u. 0.95 m., 13.11 m. 1.29 m. De Ver. Naties hebben Maandag een bericht van de Noord-Koreaanse autoriteiten ontvangen, waarin wordt verzocht, dat de vrede in Korea her steld worde. De lange en in het Russisch gestelde boodschap was gericht aan de voor zitter van de Veiligheidsraad. Functionarissen der V.N. begonnen onmiddellijk met de vertaling. In de brief wordt aangedrongen op het onmiddellijk houden van een conferentie van alle landen, die bjj het Koreaanse conflict betrokken zijn, en de terugtrekking van alle buitenlandse troepen. Er worden wreedheden in genoemd, die de Amerikaanse strijdkrachten in Korea begaan zouden hebben, w.o. het afmaken van mensen, het verkrach ten van vrouwen en vernietiging van goederen. India heeft bij de regering te Peking een nieuwe stap gedaan inzake een Macht en recht zijn de factoren, die de politiek bepalen. Maar die beide factoren spelen daarbij elk hun eigen rol. Macht is voor wie politiek bedrijven wil onontbeerlijk. Er bestaan verschil lende vormen van macht. In onze bin nenlandse verhoudingen hebben wij vooral te maken met de macht der staatkundige organisaties. In de buiten landse betrekkingen geven economische en militaire macht veelal de doorslag. Maar in welke vorm zij zich ook voor doet: over macht moet men beschikken, wanneer men politiek bedrijven wil. Zij is het onontbeerlijke middel daartoe. Dat middel wordt aangewend tot het bereiken van een bepaald doel. Dat doei behoort te zijn de verwezenlijking van het recht. Zo is het lang niet altijd Allerlei andere doeleinden heeft de poli tiek in de loop der tijden gediend: eer zucht, machtsbegeerte enz. Is dus zon der macht het bedrijven van politiek onmogelijk: het recht is een factor die maar ai te vaak ontbreekt. Zo behoort het intussen niet te zijn. Bij de goede politiek staat de macht in dienst van het recht. Ook dan zal het echter nog lang niet altijd mogelijk zijn dat recht ook te ver wezenlijken. De macht daartoe kan im mers te kort schieten. Men moet niet te spoedig aannemen, dat men in zulk een situatie verkeert. De Nederlandse regering is daar in het Indonesische conflict maar al te gauw mee geweest. Voor de bedreiging de Marshallhulp te zullen moeten missen zwichtte zij onmiddellijk. Zonder die zou haar macht te kort schieten om ons volksbestaan te handharven, meende zij. En daarom berustte zij in de overwin ning van het onrecht in Indonesië. Dit was geen goede politiek. In de politiek moet men zijn macht weten uit te buiten. Politiek noemt men daar om wel de kunst van het mogelijke. Of zelfs wel de kunst van het onmogelijke. In beide gevallen wil men uitdrukken, dat de macht in de politiek met be hendigheid moet worden gehanteerd om er het uiterste uit te halen. Ook bij de grootste behendigheid zal de macht echter lang niet altijd toereikend zijn om het doel, het recht, te verwezenlijken. Dikwijls zal men moeten berusten in het voortbestaan van een onrechtvaardige toestand. In de binnenlandse politiek ervaren de Protestants-Christelijke partijen dit na de oorlog telkens. Maar in de bui tenlandse politiek komt het uiteraard nog veel vaker voor. Nederland erkende voor de oorlog Italië's heerschappij over Ethiopië, na de oorlog de souvereiniteit van communistisch China. Dat wil niet zeggen, dat het met de in die landen aan de macht gekomen regeringen instem de. Maar het berustte in het geschiede onrecht, omdat het er toch niets aan kon veranderen. En omdat er toch orde moet heersen in de buitenlandse betrek kingen liet het openlijk weten, dat het in de veranderde omstandigheden be rustte. Dat was de inhoud van de er kenning. Niet alleen een klein land als Neder land volgde deze gedragslijn, ook gro tere mogendheden deden dit. Het meest aarzelend waren hierin nog de Verenig de Staten van Amerika. Die erkenden b.v. pas in de dertiger jaren de rege ring van de Sovjet-Unie. En tot op van daag toe weigeren zij hardnekkig de regering van Peking te erkennen. Het valt het Amerikaanse volk blijkbaar niet gemakkelijk erin te berusten, dat onrecht vaak over recht zegeviert. Men kan dit slechts prijzen. DJ et kan echter ook wel eens gevaar- lijk worden, wanneer men weigert te erkennen, dat de macht waarover men beschikt vaak te kort schiet om het recht te verwezenlijken. Men moet de grenzen van zijn macht beseffen en in acht nemen. Doet men dat niet, dan loopt men de kans de overwinning van het onrecht mg groter te maken dan nu eenmaal onvermijdelijk is. Een voor beeld hiervan is generaal MacArthur. Deze wilde niet erkennen, dat het de geallieerden op het ogenblik nog aan voldoende macht ontbreekt om het com munisme overal ter wereld te bestrij den. Alle beschikbare macht wilde hij daar zou het in de praktijk op neer gekomen zijn in het Verre Oosten inzetten. West-Europa, dat nu nog in direct beschermd wordt door Amerika's enorme luchtmacht, zou daarmee een gemakkelijke prooi van Sovjet-Rusland zijn geworden. F) e goede politiek, die haar macht aanwendt ten bate van 't recht, kan dus niet altijd voorkomen, dat ook het onrecht overwinningen boekt. Maar dit mag toch geen reden zijn om het be drijven van politiek nu maar geheel en al na te laten. Dan zou men de duivel al aan een heel goedkope zegepraal heipen. Onze taak is integendeel om het rechtbeginsel van de goede politiek zo ver mogelijk te doen doordringen en haar macht zo groot mogelijk te maken. Het sluiten van bondgenootschappen kan tot dit laatste doel dienstig zijn. Wij komen hierop nog nader terug. vreedzame regeling van de Koreaanse oorlog. Een Indiase woordvoerder verklaar de, dat kon worden aangenomen, dat er bij de Chinese regering op was aangedrongen haar mening omtrent vredesvooruitzichten i.v.m. de veran dering in het opperbevel in Korea kenbaar te maken. IS RIDGWAY HET EENS MET MACARTHUR? „Luitenant-generaal Ridgway heeft ons medegedeeld, dat het niet moge lijk is de Koreaanse oorlog te win nen, indien de bases der communisten in Mandsjoerije niet worden gebom bardeerd", aldus hebben een republi keins en een democratisch lid van het Huis van Afgevaardigden, Arm strong en Dorn, die tien dagen voor het MacArthur verleende ontslag een onderhoud met diens opvolger hebben gehad, Maandag te Washington, bij terugkeer uit Tokio, medegedeeld. „Ik heb uit mijn gesprek met Ridg way de indruk gekregen, dat hij Mac- Arthurs visie op de tot nu toe in de Koreaanse oorlog gevolgde strategie in hoofdzaak deelt", verklaarde Arm strong nog. MACARTHUR OP HONOLOELOE. Maandag om 11.30 uur Nederlandse tijd is MacArthur op het vliegveld Hickam (Honoloeloe) aangekomen. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft zijn goedkeuring ge hecht aan een gemeenschappelijke bijeenkomst met de Senaat op Don derdag om MacArthur te horen. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis is ongeveer 60 van het aantal schriftelijke commentaren, dat Truman ontvangen heeft n.a.v. het ontslag van MacArthur, tegen de pre sident gericht. Er waren tot nu toe 18.000 telegrammen en 50.000 brieven binnengekomen. De Nederlandsche Bank maakt be kend, dat zij m.i.v. 17 April 1951 haar rentetarieven als volgt heeft vast gesteld: Wisseldisconto 4 promessendis- conto 4% rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen: voor particulieren 5'A en voor an deren 4% Onder particulieren zijn te ver staan: alle natuurlijke eu rechtsper sonen behalve de Staat der Neder landen en de leden van één der be drijfsgroepen handelsbanken, land bouwcredietbanken en effectenhandel, dan wel van de vakgroep algemene spaarbanken -f de vakgroep valuta makelaars en discontohandelaren. Tot dusver waren de tarieven: wis seldisconto 3 promessendisconto 3% voorschotten in rek.-courant voor beide 3% Deze tariefverandering moet gezien worden in het kader van de pogin gen tot beperking van het bank- crediet. Noordelijken steken de struiken aan 1 centrale front in brand. Aan het centrale front in Korea hebben de Noordelijken de struiken in brand gestoken. De rook belemmert het grondzicht voor de gealliëerde vliegeniers. Volgens de eerste berich ten van Maandag dacht men, dat de bedoeling van deze branden was een rookgordijn te leggen om het voor bereiden van grootscheepse tegen aanvallen aan het oog te onttrekken. Later bleek, dat de Noordelijken in het gebied ten oosten van Jongtsjon zich trachten los te maken van de Verbondenen. Wh - De Alg. Ned. Organisatie voor het personenvervoer, de Ned. Kath. Bond voor het beroepspersonenvervoer over de weg, de Chr. Bond van beroepsperso- nenvervoerders, thans samenwerkende in de F.N.O.P., en de Bond voor Bedrijfs Autoverkeer in Nederland (B.B.N.), hebben besloten in het leven te roepen de Stichting Federatie van Nederlandse organisaties voor het Personenvervoer. Deze stichting heeft ten doel, het be hartigen van de sociaal- en economische belangen van de ondernemers, die het vervoer van personen over de weg be roepsmatig verrichten, met behoud en inachtneming van de zelfstandigheid van ieder der in de federatie samen werkende organisaties en erkenning van de door ieder gehuldigde levensbe schouwing. De organisaties hebben tot deze sa menwerking besloten daar het hun noodzakelijk voorkomt, het streven van elk hunner in sterke mate te coördine ren. Het ligt mede in de bedoeling, tot samenwerking met het beroepsgoederen- vervoer te geraken, indien ook in die sector de daartoe noodzakelijke over eenstemming bereikt is. (Van onze Utrechtse correspondent.) In de overtuiging, dat de overheid voor schier onoplosbare moeilijkheden op economisch gebied zit, heeft de Commissie van Overleg van de Midden- standsvakcentralen Maandag te Utrecht de bestuurders van alle 101 aan gesloten bonden (met tesamen 200.000 ondernemers) bijeengeroepen. Aan deze uitnodiging was royaal gevolg gegeven. Een dichtbezette zaal hoorde de tai- rjjfee sprekers aan. Niet als protest is deze samenkomst belegd, verklaarde de voorzitter, de heer J. A. Kcops te Venlo, maar als een positieve bijdrage aan de oplos sing van de huidige economische pro blemen. Als voornaamste van de bezwaren, die de middenstand aanvoert tegen de maatregelen van de regering, noemde de heer Koops het verzet tegen de algemene prijsbeschikking. Naar dr E. J. Tobi, economisch adviseur te 's-Gravenhage, verklaarde, is het on rechtvaardige van de prijzenbesehik- king, dat alle détailhandelsbranches over één kam worden geschoren. Driekwart van alle middenstanders heeft een jaarinkomen beneden de f5000.Na aftrek van inkomsten belasting staat dit in koopkracht nog niet gelijk met tweeduizend vooroor logse guldens. En daarvan moet ook nog gereserveerd worden voor dek king van risico's, voor nieuwe aan schaffingen e.d. Wie deze cijfers bekijkt zal inzien, dat er van de middenstand beslist niets meer af kan. Toch willen de middenstanders wel offers brengen in een tijd, welke geen enkele land genoot onaangetast laat. Maar dan op reële basis! CALCULATIESYSTEEM. Het leek dr Tobi juister, dat een heel andere methode werd toegepast, n.l. het werken met z.g. calculatie schema's, die de détaillist dwingen in een voor elke tak van de kleinhandel voorgeschreven kostenschema zijn werkelijke kosten te calculeren en daarop zijn prijs te baseren. Bij een dergelijke methode kan volop worden De Amerikaanse democratische af gevaardigde Albert Gore heeft Tru man voorgesteld een gordel, dwars over Korea, te ontruimen en radio logisch te besmetten. Ex-maarschalk Pétain is volledig herstek, van de longaandoening waaraan hij de vorige week leed. Franse troepen hebben Oeongi, dat de watervoorziening van de Noord-Vietnamese kustsector be heerst, heroverd. Een Ethiopisch contingent van 1153 soldaten is Maan dag uit Addis Abeba naar Korea ver trokken. De Britse handelsbalans is in Maart belangrijk slechter gewor den. De waarde van de invoer overtrof die van de uitvoer met 96 millioen pond. Dit verschil is voor het eerste kwartaal 235 millioen pond. Het West-Duitse verbond van mijnwerkers heeft verzocht om een loonsverhoging van 14 Gistermiddag zijn weder om drie gewonde militairen van het Ned. Detachement Ver. Naties in Ne derland aangekomen. Half acht gis teravond voer Nederlands drijvende traanfabriek, de „Willem Barendsz", teruggekeerd van de Zuidpoolwateren, na een kal ie tocht van enkele uren door het Noordzeekanaal, het afgeslo ten IJ van Amsterdam binnen. Het congres van de Ver. van Ned. Ge meenten op 6 en 7 Juni a.s. te Utrecht, zal worden bijgewoond door Koningin Juliana. De advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam heeft tegen de hoofdredacteur van „Else vier", de 36-jarige mr O. B. J. Hilter- mann uit Amsterdam, die ervan werd beschuldigd in een artikel van 30 Aug. 1947 prof. Schermerhorn te heb ben beledigd, f 100.subs. 10 dagen geëist. geconcurreerd op een reële basis en juist concurrentie leidt ertoe, dat de prijzen zo scherp mogelijk gesteld worden. Drs A. W. Luyckx'bezag de positie van de ambachtsman. Hij kwam tot geen andere uitkomsten. Recente onderzoekingen hebben uit gewezen, dat het niveau van het over grote deel van de inkomens der am bachtspatroons niet boven dat van de arbeiders ligt. Maatregelen, die de strekking hebben de inkomens dezer patroons nog verder te verminderen, terwijl die der werknemers daaren tegen met 5 worden verhoogd, zijn dus in strijd met de sociale rechtvaar digheid. VELE SPREKERS. De heer H. van Eysden, secretaris van de Chr. Bond van Détailhande laren in Textiel, wees op de benau wende werkelijkheid, dat de détaillist, als laatste schakel tussen fabrikant en publiek, zijn risico's niet kan af schuiven. „Het niet-doorberekenen van de vervangingswaarde zal zeer ernstige gevolgen hebben voor industrie en handel", beweerde de heer C. de Jong, sprekend namens de schoenenbranche. „De overheid moet tot de conclusie komen, dat het zó niet mag doorgaan". Aldus de heer P. Rinkema, voorzitter van de Chr. Kruideniersbond. „Een verdere verzwaring der lasten kan door veel kleine ondernemingen niet worden gedragen". Ziehier de mening van de heer C. Kwanten, die de rijwielhandel vertegenwoordigde. „Het voortbestaan van 7500 vak genoten wordt in gevaar gebracht", riep de heer J. F. E. M. van der Borg uit, toen hij een impressie gaf van de stand van zaken bij de handelaren in huishoudelijke artikelen. „In 1950 bleek het economische re sultaat van 47 slagersbedrijven uit een groep van 52 slagerijen negatief te zijn". Dat verklaarde de heer E. de Gruyter namens zijn vakgenoten in de slagerij. „De bakkers leven tegenwoordig van hun verlies", stelde de heer J. Hurkmans vast aL spreker voor de bakkers. „Het kan toch niet de bedoeling zijn, dat de onder :emers in het klein en middenbedrijf doodgedrukt wor den tussen producent en consument". Dat vroeg de heer G. Scheltena, direc teur van het Economisch Instituut voor de Middenstand, zich af. „Gij staat aan het begin van de weg naar het pauperschap", voorspelde de spreker van het slotwoord de heer L. de Groot van de Middenstandsraad zijn gehoor. RESOLUTIE. Men nam tenslotte een resolutie aan, waarin de drie Middenstands- centralen verklaren zich te scharen achter de door de regering aangegeven politiek van zo laag mogelijk houden van kosten en prijzen. Zij herhalen de verklaring van be reidheid om alleen bij strikte nood zaak de kosten, voortvloeiende uit de laatste loonsverhoging, door te be rekenen. Zij wijzen echter nadrukkelijk af de bij de uitvaardiging der prijzen- beschikking 1951 gevolgde methode van oplegging van formeel verbod van doorberekening. Zij aanvaarden de door de minister var. Economische Zaken gegeven bereidverklaring tot reëel en volwaardig overleg en spre ken het vertrouwen uit, dat bij dat overleg ook van de zijde der over heid mede richtsnoer zal zijn de po sitieve zorg voor de bestaansmogelijk heid der bonafide midden- en klein- ondernemingen. Ten gevolge van de storm liep het Zweedse tankschip „Oljaren" van ruim S000 ton op de rotsen van de Pentland Skerries tussen Orkney en het Schotse vasteland. Het schip, dat op weg was van Curasao naar Stock holm werd in 1947 gebouwd. 24 leden der bemanning werden door de red dingboot van Longliope, die meer dan 13 uren in de nabijheid van de „Ol jaren" verbleefaan boord genomen. De overige 16 leden vertoefden nog op het tankschip op het moment, dat deze foto gemaakt werd van een vliegtuig uit. Hoofdagent kreeg bezoek van jeugdige inbrekers Zondagavond hebben twee jongelui uit Rotterdam, resp. 16 en 18 jaar, kans gezien binnen te dringen in de woning van de Bredase hoofdagent Geraerds aan de Terh-idenseweg. De familie was afwezig. Toen zij terug kwam zag mevr. Geraerds een vreem de man uit de kelder opduiken. Haar man liep de inbreker achterna en kreeg hem in de keuken te pakken. Hij moest hem echter loslaten, omdat uit de kelderdeur een tweede man opdook, die met een revolver gewa pend was en mevr. G. bedreigde. In de gang ontstond een worsteling tus sen de agent en de inbreker. De agent kreeg een klap op zijn hoofd met het wapen, waardoor hij even versuft ge raakte. Van deze gelegenheid maakte zijn aanvaller gebruik om door de voordeur te ontsnappen. De eerste in breker was inmiddels door de keuken deur ontsnapt. Een zo goed als nieuw rijwiel was verdwenen. Gisteren zijn de jongens aangehouden. Ned. Fruittelersorganisatie vergaderde te Utrecht. Onder leiding van de heer C. Boude- wijn uit Wassenaar is te Utrecht in het jaarbeursrestaurant de algemene ver gadering van de N.F.O. gehouden. In de ochtenduren werden verschil lende huishoudelijke aangelegenheden afgedaan. Als ondervoorzitter werd her kozen de heer P. J. J. Dekker uit We- meldinge. In de middagvergadering sprak dr A. F. H. Besemer van de Plantenziekten- kundige dienst te Wageningen, over „De mogelijkheden van de verneveling in de fruitteelt". De heer G. van 't Riet te Wassenaar, directeur van het bedrijfschap groenten en fruit, hekeek „enkele actuele vragen rond de fruitafzet". NEDERLANDERS UIT RUSSISCHE KRIJGSGEVANGENSCHAP. De Nederlanders, die uit Russische krijgsgevangenschap worden ontslagen zullen worden ondergebracht in een kamp bij Amersfoort, waar justitie en Rijkspolitie een nader onderzoek zul len instellen. Bij het vorige transport werden geen familieleden toegelaten. Thans zal iedere ex-krijgsgevangene een familielid mogen spreken. Werkster verbrand. Bij een gistermiddag ontstane brand in een woning te Slikkerveer is de 59-jarige mevrouw Lodder om het leven gekomen. Zij was werkster en bezig met benzine een vloerkleed schoon te maken, terwijl veel flessen benzine in de nabijheid stonden. Toen de brand ontstond had de vrouw geen gelegenheid meer om de woning te verlaten. ZIJ ONTVING DE ZILVEREN EREMEDAILLE DER ORDE VAN ORANJE NASSAU. Na een arbeid van meer dan 30 jaar in de gemeenten Domburg en Aagte kerke heeft zuster G. Traas Zaterdagmiddag te Domburg en gistermiddag te Aagtekerke afscheid genomen als wijkverpleegster. Do grootste verrassing was wel de mededeling, dat H. M. de Koningin zr Traas de eremédaille In zilver,behorende bij j^e Orde van Oranje-Nassau, had toegekend. Deze onder scheiding werd uitgereikt door de echtgenote van de Commissaris der Konin gin, mevr. S. C. de Casembrootbaronesse v. d. Feltz. Van het vacantie- en herstellings oord aan de Noordstraat te Domburg wapperden Zaterdagmiddag de vlag gen der Kruisverenigingen. In het gebouw was de grote eetzaal feeste lijk versierd. Er waren tal van bloem stukken. Velen hebben hier zuster Traas hartelijk dank gebracht voor het werk, dat zij in de afgelopen 34 jaar heeft gedaan voor de zieken in Domburg en Aagtekerke en ook nog 25 jaar in Westkapelle. ONDERSCHEIDEN. Er was een huldigingscomité ge vormd en de voorzitter daarvan, ds G. H. van Willenswaard, heette de aanwezigen hartelijk welkom. De burgemeester van Domburg, jhr ir H. L. Bogaert, las hierna een schrij ven van de min. van Soc. Zaken voor, waaruit bleek, dat H. M. de Koningin de eremédaille in zilver aan zr Traas had verleend. Zr Traas werd geluk gewenst door ds van Willenswaard, die tevens woorden van dank sprak voor de wijze, waarop zij haar werk, dat werd gekenmerkt door liefde en hartelijkheid, heeft verricht. De be woners van Domburg en Aagtekerke waren zo dankbaar, dat zij een groot bedrag bijeen brachten, waardoor een radio, een damesrijwiel en een enve loppe met inhoud konden worden aangeboden. TOESPRAKEN. Nadat de burgemeester van Aagte kerke, de heer J. Bosselaar, had ge sproken, dankte zijn collega van Dom burg zr Traas voor de vele medische adviezen aan het gemeentebestuur. Hij overhandigde haar een koperen kandelaar. Vervolgens werd gespro ken door ds G. van Leeuwen uit Den Haag namens de Landelijke Ver. „Het Oranje Groene Kruis" en als secre taris van de Commissie Kerk en Zie kenzorg. Nadat de heer R. Smit, directeur van het Oranje Groene Kruis, had gesproken, daarbij het gouden Hugenotenkruis overhandi gend, sprak dokter F. G. Vaandrager als wnd voorzitter van het Prov. Groene Kruis in Zeeland en het Groene Kruis te Domburg. Hij over handigde zr Traas de zilveren médaille van het Groene Kruis, een onderschei ding, die slechts zelden wordt ver leend. Namens de moeders van het consultatiebureau werd een foto van de moeders met hun baby's overhan digd. Burgemeester D. Kodde van Zoutelande, voorzitter van de Prov. Ver. „Het Oranje Groene Kruis", over handigde de wijkverpleegster een exemplaar van de Bijbelse encyclo paedic. Dokter M. Huygens uit West kapelle schonk namens het Groene Kruis aldaar een exemplaar van een gewone encyclopaedic. Hierna werd nog gesproken door ds L. H. W. Theunissen namens de Herv. kerke- raad van Aagtekerke, de heer A. de Visser namens de Geref. kerk van Domburg, de heer J. Melse namens de kerkeraad der Geref. Gemeente van Domburg en Aagtekerke en ds van Willenswaard namens de Herv. kerk van Domburg. Diep bewogen dankte zr Traas voor de ontvangen onderscheidingen en de cadeaux. Zij bracht God dank, die haar de kracht gaf dit mooie werk zovele jaren te doen. Hierna bracht de Muziekvereniging „Apollo" zr Traas een serenade, waar na velen persoonlijk afscheid namen van de wijkverpleegster. IN AAGTEKERKE. Velen waren gistermiddag in ge bouw „Irene" te Aagtekerke bijeen, waar zr Traas opnieuw werd gehul digd. Dank werd haar gebracht door ds L. H. W. Theunissen, waarna het woord werd gevoerd door burgemees ter Bosselaar. Hij wees o.m. op het grote verschil met vroeger, toen de wijkverpleegster meestal over modde rige wegen de patiënten moest op zoeken. Namens de familie Maljers werd een bloemstuk overhandigd. Het hoofd der school, de heer Birza, sprak namens enkele ingezetenen woorden van dank. Zr Traas dankte voor alles wat ook in deze gemeente bij dit af scheid voor haar werd gedaan. Prins Bernliard 28 April terug. Op Zaterdag 28 April a.s. te 10.35 uur zal Prins Bernhard van zijn „goodwillreis" naar Zuid-Amerika op Schiphol terugkeren. BEHANDELING BEROEP IN ZAAK BERTHA HERTOGH UITGESTELD. De behandeling van het beroep te gen de uitspraak in de zaak-Bertha Hertogh werd gisteren door het op- pergerechtshof te Singapore voor on bepaalde tijd uitgesteld wegens ziekte van de raadsman van de pleegmoe der, Aminah, en Mansoer Adabi. Politiemannen-dierenbeschermers in Middelburg bijeen. Maandagmiddag vergaderde de afd. Walcheren van de Bond van Politie ambtenaren in Nederland tot bescher ming van dieren o.l.v. de heer M. de Valk, hoofdinspecteur van politie te Middelburg. De bijeenkomst werd bijgewoond door de commissaris van. politie te Middelburg, de heer M. A. Reneman, het hoofd van de Centrale Controle Dienst en ambtenaren van de Invoerrechten en Accijnzen. Ma joor G. Sep^en, districtscommandant der Kon. Maréchaussée te Winschoten en lid van het hoofdbestuur van de bond. hield een lezing over het leven in West-Indië, waarbij speciale aan dacht werd besteed aan de verhou ding van de bevolking tot de dieren. De causerie werd toegelicht met licht beelden. Vervolgens gaf de dierenarts, de heer J. P. Coppoolse, een leerzame uiteenzetting over wonden, mond en klauwzeer, schurft, kreupelheid en runderhorzel bij dieren. Naar aanlei ding hiervan werd een aantal vra gen gesteld. De afd. Walcheren grcrtftt snel. Reeds thans heeft men 93 leden en 94 donateurs, d.w.z. een ruime ver dubbeling sinds vorig jaar. Op Zondag 13 Mei doet dr A. H. Oussoren zijn intrede in Hoboken. Vanmorgen vroeg is dr A. H. Ous soren, Geref. predikant, uit Middel- burg vertrokken. Vandaag zal hij zich met zijn gezin in Rotterdam insche pen voor de reis naar Hoboken. De reis zal tot 25 April duren en wordt gemaakt met de „Nieuw-Amsterdam" van de Holland-Amerika-lijn. Bij de aankomst te Hoboken, op 25 April, zullen de kerkeraad der Christian Reformed Church en de consulent, rev. Kromminga, op de pier van de Holland-Amerika-lijn aanwezig zijn. Daarna volgt een ontmoetingssamen komst in het sousterrain van de kerk te Hoboken, waar tevens de lunch wordt gebruikt. Dr Oussoren hoopt op Zondag 29 April a.s. voor de eerste maal te preken en daarbij de H. Doop te bedienen aan een kind van een neef van ds van Til. Op 1 Mei a.s. zal de classis Hudson in vergadering bijeen komen, waarbij een samen- spreking met dr Oussoren zal plaats hebben. Op 2 Mei a.s. vergadert de kerkeraad van Hoboken, waarbij ook het gezin van dr Oussoren aanwezig zal zijn, alsmede de consulent rev. Kromminga en echtgenote en de kerkeraadsleden met hun dames. Op 8 Mei vindt een bijeenkomst plaats van de gehele gemeente, waar dr Oussoren en zijn gezin door de ge meenteleden zullen worden begroet. Drie dagen later, op 11 Mei, vindt de officiële installatie plaats. Rev, Carl Kromminga zal de dienst leiden, rev, N. Monsma zal dr Oussoren het ambt opdragen, terwijl rev. John Rozendahl de gemeente aan de nieuwe predikant zal opdragen. Rev. Hoekema zal in d-ze dienst de Schriftlezing verzor gen. Tenslotte zal dr Oussoren op 13 Mei a.s. officiëel zijn intrede doen bij de kerk van Hoboken. „De Schelde' bouwt drie stoomketels voor de Staatsmijnen. De N.V. Kon. Mij „De Schelde" heeft van de Nederlandse Staatsmijnen op- drecht ontvangen voor de bouw van drie hogedruk waterpijpketels voor een stoomdruk van 85 atmosfeer en 500 graden Celsius stoomtemperatuur, ieder met een capaciteit van 85000 kg stoom per uur. Eén dezer ketels is bestemd voor het stikstofbindings- bedrijf van de Staatsmijnen te Lut- terade, de twee andere voor de nieuw te bouwen cokesfabriek Emma II van de Staatsmijnen. DE BILT ZEGT; Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met slechts en kele verspreid voorkomende buien. Langs de Waddenkust mogelijk af en toe harde, overigens krachtige tot matige westelijke wind. Iets kouder voornamelijk in de Z.O. helft van het land.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1