ZEEUWSCH DAGBLAD VREDESAANBOD VAN N.-KOREA Ernest Bevin overleden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Internationaal vrijwilligersleger in Mandsjoerije 1 „Dr Schouten vroeg te zwaar offer van K-V.P." Oud-Minister van Buitenl. zaken werd 70 jaar i SNIPPER J NIEUWS Profest Z.V.T.M.- personeel Nieuwe C*A*Ch voor de Zeeuwse landbouw Strategische goederen worden naar Rusland gesmokkeld Eerste Kamerlid Reijers sprak voor - Kamerkringvereniging Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Git) 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. 7e jSo. 1840 MAANDAG 16 APRIL 1951 Abonnementsprijs ƒ4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feit/., Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- Uskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.41 u., onder 19.39 u. Maan op 14.11 u., onder 4.16 u. Hoogwater op Dinsdag 17 April: Vlissingen: 11.00 u. 1.32 m., 23.23 u. 1.24 m. Terneuzen: 11,24 u. 1.53 m„ 23.50 u. 1.46 m. Wemeldinge: 21.21 u. 1.33 m., u. m. Zierikzee: 12.07 u. 1.16 m., u. m. Radio-Pjongjang (Noord-Korea) heeft Zondag medegedeeld, dat de regering van Noord-Korea de Ver. Naties heeft verzocht om een vredelievende regeling van het Koreaanse conflict. Het verzoek is gedaan door de Noord-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken. Het verzoek was gebaseerd op de resoluties, die in November j.I. te Praag werden aangenomen door het tweede congres voor het behoud van de vrede, aldus Radio-Pjongjang. Volgens een woordvoerder der V.N. zou een ev. vredesaanbod ongeveer twee dagen nodig hebben om langs de officiële kanalen Lake Success te bereiken. Volgens berichten van niet-Ameri- kaanse inlichtingendiensten in Noord- China zou zich in Mandsjoerije een „internationaal vrijwilligersleger" be vinden. Het hoofdkwartier zou even ten Noorden van Moekden in het gebouw van de universiteit gevestigd zijn. Opperbevelhebber zou zijn de Russi sche maarschalk Klenkof met als plaatsvervangers een Russische luite nant-generaal en de Chinese generaal Peng Teh Wei. Dit leger zou naar het voorbeeld der Sowjet-legers zijn samengesteld, de infanterie zou ongeveer 30.000 man tellen en het zou ressorteren onder het Russische militaire commando in het Verre Oosten. Voor driekwart zou het door de Chinezen en voor een kwart door de Koreanen worden gefinancierd. De MacArthur Dinsdagmiddag in dc V.S. verwacht MacArthur wordt Dinsdagmiddag te San Fransisco verwacht. Hij zou hier oorspronkelijk Maandag zijn aangeko men, doch de generaal besloot 24 uur te Honoloeloe te blijven om de met hem reizenden in de gelegenheid te stellen uit te rusten van de lange vlucht van Tokio naar Hawaii. De Japanse keizer, Hirohito, heeft Zondag MacArthur een afscheids bezoek gebracht op de Amerikaanse ambassade te Tokio. Dit was de eer ste maal, dat een Japans vorst een bezoek bracht aan een buitenlandse particulier. Premier Joshida bezocht Zaterdag MacArthur in zijn woning, teneinde hem dank te betuigen voor zijn grote verdiensten bij de wederopbouw van Japan. De eigenaar van een Amerikaanse zaadfirma heeft aan de generaal een telegram gezonden met het voorstel de leiding op zich te nemen van een nieuwe Europese afdeling der firma, met een jaarsalaris van 100.000 dollar. MacArthur is Maandagmorgen plaatselijke tijd tegen half acht per vliegtuig van Tokio vertrokken. De zestien kilometer lange weg van de Amerikaanse ambassade naar het vliegveld was door 5000 man van leger, vloot en luchtmacht der V.S. en 10.000 man Japanse politie afgezet. Naar schatting waren 500.000 Japan ners op de been. De Amerikaanse luchtmacht heeft het vervaardigen van B-45 straal- bommenwerpers gestaakt en zal de Engelse „Canberra" gaan bouwen. taak van het leger is niet tot Korea beperkt, maar strekt zich uit tot de algemene verdediging van het Verre Oosten. Truman zal geen politiek van toegeven volgen. In een vergadering van de demo cratische partij heeft Truman ver klaard, dat de V.S., om aan de oor log in Korea een einde te maken, geen accoord zullen aangaan, dat een beloning van agressie zou betekenen. Hij ontkende, dat hij een politiek van toegeven zou volgen. Truman critiseerde het gebruik, dat de republikeinse partij maakt van de verontwaardiging van het publiek over het ontslag van MacArthur. „Sommige mensen schijnen te denken, dat het belangrijker is de volgende verkiezing te winnen dan om een nieuwe wereldoorlog te voorkomen", aldus de president. Oud-minister Struycken gouverneur Nederlandse Antillen. Mr A. A. M. Struycken is benoemd tot gouverneur van de Nederlandse Antillen. Mr Struycken werd op 27 December 1906 te Breda geboren, was lange tijd wethouder van Breda en (r.k.) minister van Justitie in het vorige Kabmet-Drees. Hij vervult nog tal van openbare functies. Nederlandse groentenexport □aar Duitsland hervat De Nederlandse groentenexport naar Duitsland mag m.i.v. heden wor den hervat. Vanmorgen zal voor deze export dus voor het eerst geveild kunnen worden. De export zal in de eerste plaats sla en voorts spinazie, komkommers, uien en bewaarkool uit Noord-Hol land omvatten. Fruit is niet toege laten. Van Nederlandse zijde is de bepa ling gemaakt, dat uitsluitend sla boven 15 kg per 100 krop mag wor den geëxporteerd. Dit houdt verband met de wens om het beschikbare mil- lioen dollar voor deze uitvoer zo veel mogelijk te spreiden. Prof. Romme te Roosendaal: Voor de eerste maal na zijn Kabi netsformatie heeft Zaterdagmiddag prof. Romme een openbare redevoe ring gehouden en wel te Roosendaal. Om. zei hij, dat blijkbaar een mis verstand is ontstaan tussen hem en dr Schouten, de A.R. fractieleider, die meent, dat de formateur zijn verlan gen heeft afgewezen, uit de A.R. slechts politiek en parlementair erva ren personen als minister te zien op treden. Prof. Romme had slechts twee candidaten voor bepaalde departe menten moeten afwijzen, welke hem door de A.R. waren gesuggereerd, om dat het aantrekken van deze functio narissen een te zwaar offer zou ver gen van de K.V.P. Verder zei hij, dat het buiten de regering houden van de socialisten op dit moment fataal zou zijn. Het zou ongetwijfeld de massa der niet-chris- telijke arbeiders radicaliseren. Raffinaderij van de Anglo-Iranian gesloten. De raffinaderij van de Anglo-Ira nian Oil Cy te Abadan de grootste ter wereld is Zondag gesloten. Orders van binnenkomende tank schepen worden niet meer ontvangen. De politie heeft een gebouw bezet, dat door de stakers ais hoofdkwartier werd gebruikt. Nehroe zet vorst van Baroda af. Nehroe heeft Zaterdag in het In diase parlement medegedeeld, dat dc regering Maharadjah Sir Pratap Singl Gaskwar als regerend vorst van Ba roda heeft afgezet, omdat hij het ge zag van de Indiase regering heeft ge trotseerd, bewegingen heeft georgani seerd en financieel gesteund, die er naar streven de grondwet buiten wer king te stellen. Inval in Casino Hamdorff te Laren. Ruim 30 arrestaties werden verricht. In de nacht van Vrijdag op Zater dag is o.l.v. de substituut-officier van justitie, mr J. F. Hartsuiker, een in val gedaan in de speelzaal, gevestigd in het Casino van hotel Hamdorff te Laren, dat geëxploiteerd wordt door een Belgische combinatie. Twee speel tafels en een bedrag van f 11.000 wer den in beslag genomen. De croupiers en naar schatting dertig personen werden gearresteerd en naar het po litiebureau overgebracht. ENGELAND VERLOOR EEN GROOT MAN. ERNEST BEVIN, tot voor kort Brits minister van Buitenlandse Zaken, is Zaterdagavond kort na 6 uur in zjjn huis te Londen op 70-jarige leeftijd, na een hartaanval, overleden. Zaterdagmiddag werd h(j plotseling onwel. Z(jn dokter werd ontboden en ook zijn echtgenote, die niet thuis was, werd gewaarschuwd. Toen zjj thuis kwam, was haar man kort tevoren gestorven. Dr A. H. Oussoren nam afscheid van Middelburg Gisteravond heeft dr A. H. Ous soren, Geref. predikant te Middelburg, afscheid van zijn gemeente genomen in de Noorderkerk. Dr Oussoren zal deze week naar Hoboken (U.S.A.) vertrekken, waar hij predikant der Christian Reformed Church wordt. Dr Oussoren preekte over 1 Cor. 15 vers 58: „Zo dan mijn geliefde broe ders, zijt standvastig, onbewegelijk, altijd overvloedig zijnde in het werk des Heren, als die weet, dat uw ar beid niet ijdel is in den Here". Aan het slot van de prediking sprak dr Oussoren woorden van afscheid tot de gemeente en dankte hij de colle ga's en de kerkeraad voor de samen werking. Hij zei getroffen te zijn door het cadeau der gemeente (een schil derij van de Segeerstraat met op de achtergrond de Lange Jan). Ook dankte de predikant de catechisanten en oud-catechisanten voor hun cadeau, „Moge de Heer U allen behoeden en bewaren", zo besloot dr Oussoren, die daarna nog meedeelde, uit Hobo ken bericht ontvangen te hebben, dat men daar in de morgendienst bijeen was en dat men bad voor de kerk van Middelburg en voor hemzelf. Na de predikatie sprak ds P. van Til een persoonlijk woord tot de scheidende predikant. Hij dankte hem voor de vriendschap. Velen, aldus ds van Til, voelen de leegte en de banden met vele broeders en zusters worden door gesneden. „Vele gebeden zullen U begeleiden, want deze gemeente heeft U op de handen gedragen". Tenslotte zei ds van Til, dat de kerk van Mid delburg het zich tot een eer rekent, dat dr Oussoren vanv.it deze aan his torie zo rijke Zeeuwse hoofdstad naar Amerika gaat. Op verzoek van ds van Til zong de gemeente de schei dende predikant Ps. 121 4 toe. Namens de classis sprak ds A. van Elshout uit Koudekerke woorden van dank voor het werk, door dr Oussoren als scriba van de classis verricht. H(j herinnerde eraan, dat alles wat gedaan wordt uit liefde tot Jezus, zal blijven bestaan. Tenslotte zei de pre dikant, dat door dit vertrek de ban den tussen de kerken in Nederland en die in Amerika nauwer worden aangehaald. Hij wenste dr Oussoren een gezegende tijd. Hierna dankte de scheidende predikant de sprekers, kerkeraad en gemeente. De dienst werd besloten met het zingen van Ps. 138. Na de dienst namen velen persoonlijk afscheid van dr en mevr. Oussoren, die daartoe voor de preekstoel plaatsnamen. Hoe wel het persoonlijk contact met dr Oussoren thans verbroken is, kunnen wij onze lezers mededelen, dat dr Oussoren bereid is via ons blad iedere maand bijzonderheden over het leven en de kerk van Hoboken te vertellen. Vrijdag was Bevin Attlee nog een bezoek gaan brengen in het Londen- se ziekenhuis, waar de eerste minis ter in behandeling is voor een zweer aan de twaalfvingerige darm. Bevin nam zich voor een rustkuur te doen op de Kanarische Eilanden. Hij was van plan deze week te ver trekken en ongeveer zes weken weg te blijven. De enige moeilijkheid was volgens zijn artsen, of hij voldoende hersteld was om de reis te maken. Het stoffelijk overschot van Bevin zal Woensdag a.s. worden gecremeerd. Alleen zijn familie, vrienden en naaste medewerkers zullen hierbij tegenwoordig zijn. Te Londen zal een herdenkingsdienst worden gehouden. Op 9 Maart trad Bevin om ge- Spoorwegpersoneel schenkt f 23.500 aan Stichting '40—'45, Zaterdagmorgen heeft de president van de Ned. Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, een chèque van f23.500. overhandigd aan de vertegenwoordi ger van het hoofdbestuur der Stich ting '40'45, de heer Mr J. Milius. De heer den Hollander merkte op, dat dit geld door de spoorwegmede werkers bijeen is gebracht uit de uitkering, die dit personeel omstreeks de jaarwisseling heeft ontvangen. De daad werd geïnspireerd door de vak organisaties, maar de bijdrage is vol komen vrijwillig geweest. A'i A De Britse strijdkrachten hebben de afgelopen week op Malakka zestig rebellen gedood of gewond. Twintig burgers werden door de opstandelin gen om het leven gebracht. De E.C.A. heeft bekend gemaakt, dat er per 1 Mei a.s. een FransDuitse pool van spoorwegwagons gevormd zal worden, waardoor er 100.000 goede renwagons voor gemeenschappelijk FransDuits gebruik beschikbaar zul len zijn. Maarschalk Tito moet een behandeling ondergaan voor een aan doening van de galblaas. De grote intergealliëerde vlootoefening zal deze zomer onder Frans bevel staan. Deze oefening, die de codenaam „Pro- gres" draagt vooruitgang zal zich afspelen op de Noordzee en At lantische Oceaan. Jordanië heeft verklaard, dat Israëlische soldaten voor de derde maal de wapenstilstand hebben geschonden. De beide Kamers van de Perzische volksverte genwoordiging hebben het afkondi gen van de staat van beleg voor het oliegebied van Zuid-Perzië goed gekeurd. Zaterdagmiddag vertrok uit Rotterdam naar Canada de „Vo- lendam" met aan boord ongeveer 1550 emigranten. Vier passagiers werden licht gewond, toen Zaterdagmorgen tussen Stedum en Middelstum een bus van de Ned. Spoorwegen bij het pas seren van een tegenligger in de vrij zachte berm van de weg terechtkwam en kantelde. De minister van Eco nomische Zaken heeft aan de heer L. Smit, directeur van de export- vordering, op diens verzoek eervol ontslag verleend. Zeer binnenkort zal ds Joh. Meyer, predikant der Evangelische Gemeente te Ladelund (Sieeswijk-Holstein) in West-Duits- land, een bezoek brengen aan Putten. zondheidsredenen af als minister van Buitenlandse Zaken. Zijn opvolger was Herbert Morrison. Na zijn aftreden werd Bevin lord zegelbewaarder, een functie, die hem geen bijzondere invloed in enig de partement gaf. Het overlijden van Bevin zal wei nig invloed hebben op de binnenlandse politieke toestand. Het voornaamste gevolg is voor het ogenblik, dat de meerderheid van Labour in het Lager huis van 7 op 6 zetels la gekomen. Korea-vrijwilligers als deserteurs. Twee militairen van het voor Ko rea bestemde detachement, die te Schoonhoven in opleiding zijn, heb ben dit garnizoen zonder verlof ver laten. Zij zijn door de maréchaussée gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Zij zullen zich voor de krijgsraad heb ben te verantwoorden. Heidebrand op de Havelterberg. Zondagmiddag is op het militaire oefenterrein op de Havelterberg een heidebrand ontstaan. Vrijwilligers en militairen uit Steenwijk verleenden hulp. De brandweer uit Assen behoef de geen assistentie meer te verlenen. Op zes a acht meter van een groot boscomplex kon de brand bedwongen worden. 80 a 40 ha heide ging in vlammen op. De brand werd vermoe delijk veroorzaakt door onvoorzichtig heid met vuur door publiek. Tegen niet-uitbetaling der loonbijslagen. Naar aanleiding van het dreigende arbeidsconflict bij de Z.V.T.M. werd in de nacht van Vrijdag op Zaterdag te Axel een personeelsvergadering gehouden, uitgeschreven door de hoofdbesturen der drie bij de Bedrijfs- unie Vervoer aangesloten organisaties. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, werd m.a.s. een resolutie aangenomen, waarin werd geprotesteerd tegen het feit, dat de directie der maatschappij in ge breke is gebleven de loonbijslagen van September 1950 tot Maart 1951 uit te betalen, terwijl dit, naar het oordeel van het personeel, gezien de onrustbarende stijging van de kosten van levensonderhoud, niet langer ge duld kan worden. De Bedrijfsunie Vervoer werd op gedragen met alle ten dienste staan de middelen ernaar te streven, dat op korte termijn de loonbijslagen zullen worden uitbetaald. Bovendien werd nog besloten, dat, indien dit nodig zou blijken, niet ge aarzeld zal worden van het uiterste middel, een staking, gebruik te maken. Vooraleer hiertoe eventueel zal wor den overgegaan, zal het personeel echter in een nieuwe vergadering worden bijeengeroepen. Tezamen met een aantal Franse- en Amerkaanse collega's volgen 36 ca detten van de Nederlandse luchtmacht op de luchtbasis Williams in Ari zona het laatste gedeelte van een grondige opleiding tot gevechtsvlie ger. Een Nederlandse cadet wordt geoefend in het gebruik van de afschiet- inrichting welke hem in staat stelt een straaljager tijdens de vlucht te verlaten, indien de omstandigheden dit noodzakelijk maken. Voor deze training wordt een toestel gebruikt, dat gelijk is aan de afschietinrichting in de Lockheed F 80 straaljager. Pe stoel wordt door middel van een kruitlading omhooggeschoten langs de rails, tot een hoogte van V/i meter. Een speciaal mechanisme zorgt er voor, dat het neerkomen zonder on gelukken geschiedt. Recente verhogingen in de lonen opgenomen. De sociale commissie van de Stich ting voor de Landbouw in Zeeland heeft overeenstemming bereikt over de collectieve arbeidsovereenkomst, Deze is ondertekend door de Z.L.M., de C.B.T.B., de L.T.B., de Alg. Ned, Landarbeidersbond, de Ned. Chr. Landarbeidersbond en de R.K. Land- arbeidersbond. In de Ionen, volgens deze C.A.O., die op 1 Mei ingaat, zijn de beide loonsverhogingen van September 1950 en 19 Maart j.I. ver rekend. Hierdoor zijn geheel nieuwe lonen verkregen. In de periode van 1 Mei t/m 30 November a.s. zullen arbeiders, die belast zijn met de verzorging van vee, bouw- en paardenknechts en zij, die met zware landbouwmachines werken, de volgende weeklonen genieten als zij nimmer accoordwerk verrichten INTERNATIONAAL COMPLOT IN WEST-DUITSLAND. Geallieerde ambtenaren hebben in Berlijn bekend gemaakt, dat Britse, en Amerikaanse ambtenaren klaar staan om een groot internationaal complot op te rollen, dat stategische goederen via Oost-Duitsland aan Rus land levert. Het complot-Thyssen, zoals de or ganisatie wordt genoemd, zou een kapitaal hebben van 240 millioen gul den en geleid worden door een Oos tenrijker, Johann Haselbruger, die regelmatig tussen Oostenrijk, Oost- Berlijn en Zwitserland heen en weer reist. Bekende firma's uit West-Berlijn, West-Duitsland, Zwitserland, Neder land, België, Oostenrijk en de Sowjet- zóne zouden bij deze sluikhandel be trokken zijn. Van vele West-Duitse firma's wordt vermoed, dat zij fondsen van het plan-Marshall hebben gebruikt om de goederen, voor export naar het Oosten, te vervaardigen. De waarde der gesmokkelde goederen beloopt enkele tientallen millioenen dollar. De toegestane export van staal naar Oost-Duitsland is bij -erdrag vast gesteld op 300.000 ton, maar Britse functionarissen zeggen, dat de jaar lijkse export gestegen is tot ongeveer 1.200.000 ton. Het vervoer geschiedde langs drie routes, n.I. rechtstreeks per spoor door de Sowj et-zóne, door Nederland en dan over zee naar de Baltische landen, en van West-Duitsland via Oostenrijk naar Oost-Duitsland. Busdiensten der N.S. niet definitief. De berichten, als zouden de bus diensten op de, wegens kolengebrek tijdelijk gesloten baanvakken der Ned. Spoorwegen definitief worden gecontinueerd, i.v.m. het niet rendabel zijn dezer lijnen, zijn van de zijde der Spoorwegen pertinent tegen gesproken. De kolenschaarste duurt voort en de direct beschikbare kolen- voorraad bij de Spoorwegen is slechts voldoende voor ongeveer vijf dagen. Waarom werd Eerste Kamerfractie niet geraadpleegd SAMENWERKING MET P. v. d. A. MOET AFGEWEZEN. In do „Prins van Oranje" te Goes werd Zaterdagmiddag o.I.v. mr W. F. E. baron van der Feitz de jaarvergadering gehouden van de C.H.-Kamerkring- vereniging Middelburg. Het Eerste Kamerlid voor Zeeland, de heer J. Reijers, sprak over de Kabinetsformatie, waarbij hjj o.a. z(jn grote verwondering er1- over uitte, dat de voorzitter der O.H. Tweede Kamerfractie de O.H. Eerste Kamerleden niet in het overleg over O.H.-deelneming aan het Kabinet had betrokken. Waar aanvankelijk In C.H. kring het gevoelen heerste, dat men alleen behoorde mee te doen, wanneer ook de A.R. deelnamen, had de fractie toch zeker geraadpleegd moeten worden, toen Dr Schouten van deelneming afzag. Temeer, waar reeds vroeger in de C.H. fracties oveij deze zaak verschil van mening had geheerst. De heer Reijers wees eerst op de totaal veranderde wereldconstellatie na de oorlog. Meer dan ooit had ons land toen een ervaren staatsman als leider nodig gehad. Maar het kreeg de illusionist Schermerhorn met zijn ireële Volksbeweging. Hoe goed was het geweest, wanneer wij toen daar tegenover de reële een heid hadden kunnen stellen van één ehr. nationale partij. Nu kunnen de verdeelde protestantse partijen hoog stens fungeren als bijlopers, die bij conflicten tussen P. v. d. A. en K.V.P. de klappen kunnen opvangen, als bij het aftreden van minister Schokking. ROME'S TOENEMENDE MACHT. Deze situatie is te meer te betreu ren, waar de uitkomst van de oorlog toch al een. slag voor het Protestan tisme betekende. Duitsland is door het afvallen van het Protestantse Ooste lijke deel een R.K. mogendheid gewor den. En Rome's macht wordt nog ver sterkt door de groeiende Frans- Duitse samenwerking bij afzijdigheid van Engeland. En toch is het juist bij de onver mijdelijke federalisering van West- Europa van zo groot belang, dat het geluid gehoord wordt van het Prote stantisme, dat alleen het ware vrij heidsbegrip kent. Samenwerking, ook b.v. met de V.V.D., die o.a. het belang van de privaateigendom erkent, is daarom te overwegen. Bij alle bezwaren, die de heer Reijers koesterde tegen de heer Oud, vroeg hy zich toch af, of er niet meer reden voor zou bestaan de samen werking met de P. v. d. A. af te wijzen. ZANDGROND. Komende tot de Kabinetsformatie betoogde hij, dat het wel duidelijk was, dat het Kabinet niet alleen om de kwestie Nieuw-Guinea was afge treden. De zaak was, dat de belovers van sociale zekerheid bij de puin hopen van hun regeringsbeleid stonden. Dat komt door de stormen (Korea), die ons getroffen hebben, zegt Dr Drees. Neen, dat ligt aan de zand grond (de souvereiniteitsoverdracht e.d.), waarop gij gebouwd hebt, was sprekers antwoord. Wanneer de regering niet van ons grondgebied had weggeschonken, dan zou door de Koreaanse oorlog, dank zij de grondstoffen van Indo nesië, onze handelsbalans juist in evenwicht gekomen zijn. Thans bestaat ook in Indonesië een machtsvacuüm. Soekarno heeft al ver klaard zich er niet tegen te zullen verzetten, wanneer de communisten dit gaan opvullen. Aan de andere kant staat het Amerikaanse grootkapitaal en tussen die twee molenstenen drei gen de Nederlandse belangen te wor den fijngemalen. Ook Nieuw-Guinea biedt geen in vesteringsmogelijkheden voor Neder lands kapitaal, zolang de regering door haar weifelende koers de toe komst van dit gebiedsdeel volkomen in het onzekere laat. Of het nieuwe Kabinet veel kracht zal weten te ontplooien is wel erg twijfelachtig, wanneer men ziet, dat het zich al in de eerste weken van zijn bestaan uitlatingen moet laten welgevallen als van de socialist Oos terhuis: Wie de situatie onderschat speelt met vuur! Terwijl het N.V.V. de uitspraak liet horen: We zijn nog niet aan staking toe! VERKIEZINGEN. In deze vergadering werden tot bestuursleden gekozen resp. herko zen de heren H. IJssel (afd. Zierik zee), J. P. van Wel (afd. Hulst), J. Deij (afd. Vlissingen), Dr J. L. J. Bruynzeel (afd. Tholen) en C. Phi- lipse (afd. Goes), terwijl als plv. lid van het hoofdbestuur werd verkozen de heer J. J. van Melle te Goes. 21-jarigen f46.80; 22-j. f48.90; 23-j. e.o. f 51. Voor de overige arbeiders gelden de volgende uurlonen: 21-j., vakarbei ders f 0.765; ongeschoolden f0.72; 22-j. resp. f 0.805 en f 0.75; 23-j. e.o. f 0.845 en 805. Vaste paardenknechts en vaste tractorchauffeurs, die een periode dienst doen als paardenknecht, ont vangen bovendien 15 hl consumptie aardappelen en 10 hl krielaardappe- len, mits zij de leeftijd van 20 jaar hebben bereikt. Voor jeugdige arbeiders zijn de volgende lonen vastgesteld: paarden knechts e.d.; 17-j. f31.20 per week, 18-j. f35.60, 19-j. f41.—, 20-j. f43.50. Voor de overige jeugdige arbeiders gelden de volgende uurlonen: 17-j., vakarbeiders f 0.505, ongeschoolden f 0.485; 18-j. resp. f0.58 en f0.55; 19-j. f 0.665 en f 0.63; 20-j. f0.71 en f0.67. Voor bijzondere werkzaamheden wor den boven deze normale lonen nog toeslagen gegeven. Voor volwassen vrouwelijke arbei ders gelden de volgende uurlonen: 19-jarigen, vakarbeidsters f 0.535, on geschoolden f 0.505; 20-j. resp. f 0.54 en f 0.51; 21-j. f 0.55 en f 0.52; 22-j. f 0.56 en ƒ0.525; 23-j. e.o. 0.57 eil f 0.53. Voor kost en inwoning kan pe? week f 13.20 in mindering worden gebracht. Voor een diploma landbouw winter- school en een melkersdiploma worden toeslagen gegeven van f 1.per week. Op andere diploma's kan een toeslag van ten hoogste f 1.per week wor den gegeven. Voor een dienstwoning kan per week hoogstens f 3.45 worden afgetrokken. ACCOORDWERKZAAMHEDEN. Voor accoordwerkzaamheden in de bietenbouw zijn de volgende tarieven vastgesteld: doorslaan f32.50 tot f 38.50 per ha per keer, opéénzetten f 27.tot f 34.per ha. per keer, 1ste maal wieden f54.tot f62.per ha per keer, 2de maal wieden f 38.tot f44.per ha per keer. Bjj rijen- afstand van 45 cm en daarboven moe ten de minimum- en maximumtarie ven met 10 worden verlaagd. Voor bovenstaande tarieven moeten de bie ten tenminste éénmaal vanwege de werkgever met de machine worden gewied. De tarieven dienen dusdanig te worden toegepast, dat voor een nof» maal gewas steeds een tarief wordt genomen, dat ligt tussen het mini mum- en het maximumtarief. Da maximumtarieven van alle in accoord te verrichten werkzaamheden mogen, ook onder bijzondere omstandigheden, niet overschreden worden dan na toe stemming van de provinciale soc. com missie. De tarieven moeten met 5 worden verhoogd voor arbeiders, die speciaal voor accoordwerkzaamheden zijn aangenomen en een week of kor ter bij de betrokken werkgever werk zaam zijn. Mijnwerkers leverden prachtige prestatie. De extra inspanning, bestaande uit overwerk, die de mijnwerkers zich sedert 27 Januari gedurende 10 Za terdagen hebben getroost, heeft een gunstig resultaat gehad. De meer opbrengst aan kolen bedroeg over deze periode ca. 120.000 ton. In een telegram aan de voorzitter van de Mijnindustrieraad verzocht de minister van Economische Zaken voor deze prestatie zijn dank te willen overbrengen aan alle werknemers en werkgevers in de mijnindustrie. Zaterdag is ten stadhuize het koperen jubileum van Mr P. J. Oud als burgemeester van Rotterdam in besloten kring gevierd. Hjj ontving o.m. de grote gouden penning van de Kamer van Koophandel. Des avonds was er een diner. DE BILT ZEGT: Veel wind. Matige tot krachtige on in het Noorden tijdelijk harde Zuidwestelijke wind. Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land af en toe enige regen. Weiaig verandering in tempe ratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1