iva Mais-mechanisatiedag te Utrecht. Haar avontuur °"d" de loupe Spannende strijd in Rilland op komst* Bouwplan 1950 voor 95 pCt verwezenlijkt. HIER D.D.D. Nog 700 mensen wachten op een huis in Goes* Enthousiasme voor de Prins kende geen grenzen in Chili* o °0 Bevrijdt U Arnemuiden II wacht moeilijke taak. AÖAAISON £)e overval. WAT SMAAKT NAAR MEER ORANJEBOOM BIER! Het streeKpian Waicüeren, Vrijdag 13 April 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Ir P. W. Bakker-Arkema besprak zaaien en verplegen, (Van onze correspondent.) Onder buitengewoon grote belangstel ling (de vergadering moest naar een ruimere zaai verhuizen) is te Utrecht een maismechanisatiedag gehouden. De voorzitter van de Werkgroep voor de mechanisatie in de mafscultuur van de Stichting voor de Landbouw, ir W. Kakebeeke te Riliand-Bath, leidde de -samenkomst. Vier sprekers lichtten de aanwezi gen in over de verbouw van mais. ir P. W. Bakker Arkema, die het zaaien en verplegen van mais behandelde zei dat mais zowel op de grotere klei- als op de kleinere zandbedrijven kan worden verbouwd. Het gewas vraagt een bodem die los is en iets vocht- houdend. De voorvrucht van het land doet er weinig toe en voor nagewas blijft de grond bruikbaar. Aan de werktuigen worden geen bijzondere eisen gesteld, zodat men zonder bezwaar met de teelt kan be ginnen. Het zaaizaad dient droog te wor den ontsmet. Wat de hoeveelheid be treft: voorheen was 40 a 50 kg. no dig per hectare. Tegenwoordig kan men - bij gebruikmaking van hybri- denmais volstaan met 15 a 17 kg. per hectare. Wel moet gewaakt wor den tegen te dichtstaand gewas, dat onontwikkelde kolven oplevert. Aangaande de werktuigen deelde de spreker mee, dat de gewone poot- stokken als eenvoudigste middelen bruikbaar zijn. Ook de normale zaai- machine kan gebezigd worden. Ver der zou men gebruik kunnen maken van de half-automatische aardappel- pootmachine, een zeer zuinige metho de, al heeft de landbouwer er meer mensen voor nodig. Zeer goed voldoet tenslotte de pre cisie zaaimachine, waarmede tegen woordig wel bieten gezaaid worden. De teelt is sterk onderhevig aan vogelschade, vooral door het optre den van kraaien en duiven. Is men er evenwel tijdig bij (vóórdat de teelt begint), dan kan de schade vrijwel geheel voorkomen worden. Woningvoorraad in Zeeland steeg met 1681. Het bouwplan voor 1950 is voor 95 verwezenlijkt. De afwijkingen van het plan betreffen vooral de sectoren scho len en bedrijfsgebouwen; overigens zijn de afwijkingen niet groot. Aan herstel van oorlogsschade, nieuw- en herbouw en uitbreiding van gebouwen vverd een bedrag van f 998 miUioen verwerkt (ra ming ongeveer f 1000 min). In 1949 werd voor f 923 min verwerkt. Aan weg en waterbouwkundige kapitaalswerken vverd in 1950 een bedrag verwerkt van f 175 min; exclusief de werken van de Rijkswaterstaat. Van deze f 175 min is f 66 min bestemd voor bagger- en grond werk. In 1950 kwamen in totaal 47.300 wo ningen gereed (1949 42790). Op 1 Ja nuari 1951 waren in uitvoering 52.700 woningen. Voor Zeeland bedroegen deze aantallen 1800 (2840) en 1100. In 1950 kwamen in totaal 4729 duplex woningen gereed, waarvan in Zeeland 124. Het landelijk gemiddelde voor de prijs van een woning bedroeg f 10.690.voor woningen volgens de woninwetfinancie- ring was dit gemiddelde f 8160. Voor herbouwgevallei f 15.590. De gemiddelde prijs voor een woning in Zeeland bedroeg f 10.390, van een woningwetwoning f 7190 en van een her bouwde woning f 15.140. In 1950 werden in totaal 190 woningen verbeterd met Rijkspremie, waarvoor werd toegestaan een premie van 78.519. Er werden 1575 nieuwe woningen verkregen door wo ningsplitsing waarvan werd bijgedragen f 2.863.672.— De woningvoorraad steeg in 1950 met 46.944 woningen, voor Zeeland was dit aantal 1681. In Zeeland werden in 1950 41 boerde rijen herbouwd ter waarde van f 1.5 mil lioen. Nieuw gebouwd werden 2 boerde rijen. Voor f 8.4 mill, werd in Zeeland het vorige jaar aan bedrijfspanden ge bouwd. f 1.4 mill, daarvan was herbouw. Felle brand legt Amsterdamse woning in de as. Gistermorgen heeft een felle brand gewoed in een woning te Amsteidam, die vermoedelijk ontstaan is door een ontploffing in de kachel. De eerste en tweede etages brandden geheel uit, maar gelukkig waren er geen mensen ln de woning, zodat er geen persoonlijke ongelukken gebeurd zijn. Andere sprekers. Ir H. J. Eggink bracht de aanwe zigen op de hoogte met de chemische onkruidbestrijding in mais. Achter eenvolgens noemde hij de middelen DNC, MPCA en Z4-D, welke na een proefneming van twee jaar hun nut hebben bewezen. Op het oogsten en drogen van de mais spraken respectievelijk de heren ir H. M. Elema en prof. dr J. J. L Sprenger. „LA PRENSA" ONTEIGEND. De Argentijnse Kamer van Afgevaar digden heeft Woensdagavond het wets ontwerp tot onteigening van het 82-jaar oude onafhankelijke dagblad „La Pren- sa" met 103 tegen 16 stemmen aange nomen. Beide huizen van het parlement wa ren in de loop van de dag bijeen geko men om het rapport te behandelen van de speciale commissie uit het parlement, die belast was met een onderzoek van het bedrijf van het dagblad. Zwemwedstrijd over het Kanaal. Het aantal Kanaalzwemmers, dat zich voorlopig voor de internationale wedstrijd in Augustus over het Ka naal heeft opgegeven, bedraagt nu reeds 54. Slechts 20 mededingers zul len aan de wedstrijd kunnen deelne men en de uiteindelijke keuze van de candidaten zal op 23 Juni worden be paald. Voor de eerste man en de eerste vrouw, die het Kanaal hebben overgezwommen, is een prijs van 7000 en een speciale Festival of Britain beker beschikbaar gesteld. en over de grenzen Een 62-jarige tuinder, genaamd J. v. d. Oetelaar uit Vught wordt reeds enige dagen vermist. Een ongeluk wordt niet uitgesloten geacht. Vanaf 1 Mei a.s. zullen weer nieuwe vacantiebonnen in omloop worden ge bracht. Ook de waarden zullen dan wor den gewijzigd en verhoogd van driemaal het uurloon tot viermaal het uurloon. In het Diaconessenhuis te Utrecht -s overleden mevr. Maria Witlam, weduwe van ir A. A. Mussert. De begrafenis is reeds geschied. Naar het organisatie-comité van het grote bloemencorso te Lisse, Hillegom en Sassenheim meedeelt, is dit corso thans definitief vastgesteld op Zaterdag 28 April. Mevrouw Pétain heeft meegedeeld, dat ex-maarschalk Pétain thans buiten gevaar is. Duikers die in de haven van Kopen hagen bezig waren, zagen een auto met een vrouw aan het stuur naar de bodem zinken. Zij waren in staat de vrouw te bevrijden en naar de oppervlakte te brengen. (Ingez. mededeling, adv.) Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. Veel aanvragen en geen woningen. In de bitó van het huisvestingsbureau te Goes, in de Lange Kerkstraat, valt een brief. „Plof", daar ligt hij op de mat. Hij is misschien van uw buurman, of van de mijne, en brengt een zorgrimpel méér op het gezicht van de ambtenaar, die met de huisvesting is belast. Die „er-over-gaat" zogezegd. Nu geen hoongelach, waarde lezer, want wat zou u doen, als u een lijst had met ongeveer 700 namen van mensen, die een huis verlangen en u zou er niet één hebben te verdelen? Er zijn thans 300 inwoningen. Want zó is de situatie in Goes: veel aanvragen en geen woningen. Geen wo ningen, ondanks het feit, dat er 60 ge bouwd worden op het industrieterrein, dat er 50 montagewoningen in Oost ge reed zijn gekomen en er nog 10 duplex- woningen practisch zijn voltooid. Goes moet n.l. 68 gerepatrieërden onderbrengen. Een en twintig van deze gezinnen, die veelal niet klein zijn, heb ben een onderdak gekregen. Maar, zo zal men ons tegenwerpen, hoe komt het dan, dat mensen, die in de binnenstad in een huis zitten, plot seling een nieuwe woning krijgen? Gerepatrieërden niet in één buurt. Over deze vraag hebben wij ons licht opgestoken bij de betrokken instantie. Het blijkt nu, dat men tracht de In dische families zo weinig mogelijk in één buurt te huisvesten; ook zij zelf hebben hiertoe de wens te kennen ge geven, omdat zij dan vlugger zullen wennen. Dit is echter alleen mogelijk, als elders in de stad andere woningen vrij komen. Wil nu een gezin, dat in de binnenstad woont, en eigenlijk te klein zit, een grotere woning hebben, dan Zegerif boven op een met vier paarden bespannen postkoets. Duizenden Chilenen hebben Woensdag ln hun enthousiasme Prins Bernhard, die een krans legde bjj het monument van de bevr(jdingsheld Chiggins, bijna onder de voet gelopen. Na een parade door eenheden van de landmacht verbrak de menigte het cordon en stormde op de Prins en zijn gevolg af. Een man sloeg beide armen om de Prins en omhelsde hem, waarbij hij zich uitputte in hoffelijk heden jegens Nederland. Vele Chilenen wilden zijn voorbeeld volgen, doch de politie wist enige meters terrein te winnen. Dit was echter niet voldoende om de Prins ruimte te laten, in zfjn auto te stappen. Het gehele ge volg, een cameraman en een journalist inbegrepen, vormde daarop een soort lijfwacht door een keten te vormen en zodoende enige ruimte te maken voor de Prins. Oudere Chilenen zeggen, zich niet een zó groot enthousiasme voor een buiten landse gast te kunnen herinneren. Over al waar Prins Bernhard verschijnt staan duizenden langs de wegen, op balcons en daken. Des Middags is de Prins in een plech tige zitting van de gemeenteraad tot eregast verklaard, waarna een tocht werd gemaakt naar de poloclub van Santiago waar het noenmaal werd ge bruikt Deze rit zal de Prins nog lang heugen, want hij werd in een met vier paarden bespannen postkoets, waarin de (Ingez. mededeling, adv.) V ALKALIVRIJE VLOKKEN \1 O Prins op de bovenste verdieping voorop had plaats genomen. Loeiende politie wagens hielden de weg voor de uit vier koetsen bestaande stoet vrij. Het Ne derlandse publiek zal dit kleurrijke ta fereel binnenkort kunnen zien, omdat cameraman luit. ter zee Wassenburg de koets, waarin hij gezeten was, gedurig naast die van de Prins liet rijden. Hij heeft van deze historische rit opnamen gemaakt, die in het Nederlandse wereld nieuws zullen worden opgenomen. Een dame, achter het stuur van een auto, had zó naar de hoog gezeten Prins ge keken, dat zij het stuur vergat en een andere auto pardoes ramde. Op een hoog gebouw hadden zich tientallen op het dak verzameld en zwaaiden met de vlag der Ver. Naties. Een Chileens mi nister merkte op, dat het leek of de Chi lenen meer royalisten dan republikeinen zijn. Engelse kroningssteen naar Londen terug. De steen van Scone, die Woensdag in een Abdy in Schotland werd gedepo neerd, zal naar Londen worden overge bracht en voorlopig onder de hoede van Scotland Yard blijven. (Ingez. mededeling, advert.) van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regel matig Togal, het middel bij uitnemend heid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.83. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. Het wordt nu toch werkelijk hoog tijd dat deze competitie vlug tot een goed einde wordt gebracht. In de meeste klassen is de kampioen reeds bekend, zodat de spanning aanmerkelijk verminderde, terwijl ook nog de promotie- en degradatie wedstrijden gespeeld moeten worden. Om ook gedurende de zomermaanden de voetbal-liefhebbers naar het groene veld te lokken zijn reeds enkele verenigingen bezig om nederlaag-wedstrijden te organiseren, o.a. Hoek, Kapelie, Nieuwdorp en „De Bevelanders". Ie KLASSE. Kapelie IArnemuiden I; Krabbendijke IV.C.K. I. Arnemuiden is nog niet geheel zeker van zijn 2e plaats in de eind-stand om dat voorlopig Kloetinge een ernstige concurrent blijft. Kapelie zal het hen daarbij zeker niet gemakkelijk maken, waardoor de gasten dan ook nog niet gewonnen hebben. Krabbendijke kan, door een overwinning op V.C.K., zijn po sitie weer enigszins versterken, waar- wordt dit gezin ook een nieuwe woning toegewezen. Hieraan is echter één maar verbon den. In de vrijgekomen woning moet een Indisch gezin worden ondergebracht. Daartoe moet de eigenaar van het leeg komende perceel schriftelijk toestem ming geven. De industrie- en montage- woningen. De industriewoningen zijn reeds ge deeltelijk weggegeven. Er zijn er nog 22 beschikbaar. Deze worden ecliter vastgehouden voor de employé's, die op het industrieterrein hun werkzaamheden hebben. Van de montagewoningen zijn er thans 17 weggegeven en de overige 33 worden vrijgehouden voor gerepatrieer- den of Goesenaars, die aan een „ruil" willen meewerken. De gemeente moet deze gerepatriëer- den wel aanvaarden trouwens deze mensen verdienen dat ook volkomen omdat, wanneer zij niet worden onder gebracht, de gemeente de kans loopt, dat het bouwvolume, dat 50 woningen voor 3 jaar bedraagt, wordt ingekrom pen. Wij zeiden, dat 700 mensen op de lijst staan voor een won(ng. Zou men echter alle aanvragers tevreden willen stellen, de inwoning willen opheffen én de per celen opruimen, die eigenlijk voor be woning ongeschikt zijn, dan zou de ge meente best nog 900 woningen kunnen gebruiken. Vele gezinnen zijn uit hun woonruim te gegroeid en het aantal samenwonin gen bedraagt thans nog 300. Noodgeval len komen echter niet meer voor, zo verzekerde men ons. En de particuliere bouw? Die is niet groot. Thans zijn er 10 aanvragen. Het bureau voor de huisvesting aan de Lange Kerkstraat is licht en zonnig, maar heus, de zorgen drukken er zwaar. Als we de deur uitstappen, ligt er al weer een nieuwe brief op de mat Nieuw landbouwconsulentschap te Zevenbergen. Het ministerie van Landbouw heeft een nieuw landbouwconsulentschap in gesteld in West-Brabant, dat gevestigd zal zijn te Zevenbergen. Het is ontstaan door splitsing van het consulentschap te Breda. Tot landbouwconsulent te Zeven bergen is ir Küpers benoemd, tevoren adjunct-consulent te Kruiningen. Het nieuwe consulentschap zal onge veer 5.000 bedrijven met 80.000 ha. om vatten. Internationale Hondententoon stelling in Rotterdam. Onder de naam „De K.C.R. „AHOY" organiseert de Kynologenclub „Rot terdam" op 4 Mei a.s. (2e Pinkster dag) een Internationale Kampioen schapstentoonstelling in het Ahoy- gebouw te Rotterdam. Voor deelname aan deze tentoon stelling zijn een groot aantal expo santen in binnen- en buitenland uit genodigd, terwijl het internationale karakter eveneens wordt geaccen tueerd door de medewerking van een aantal buitenlandse experts, die met hun Nederlandse collega's de keurin gen zullen verrichten. FEUILLETON door G. P. BAKKER. 66) o— „Hier is het vrij droog gebleven", sprak een der mannen. „Laten we een ogenblik uitrusten." „Ginds stonden we ook goed be schermd. Forse bomen in dit bos." „Bind de paarden maar aan dat boompje." „Ik ben toch nat geworden; we hadden beter gedaan onze jassen aan te trekken." „De bomen gaven geen voldoende beschutting, maar het was zo ellen dig heet." „Als we geluk hebben, is de be loning de moeite waard, luitenant." „Natuurlijk, kapitein, tienduizend gulden voor het vinden der prinses Is geen kleinigheid. In deze armzalige tijd koop je er een riddergoed voor." „En dan, kapitein, het moet een geweldig mooie meid zijn. Ik dacht dat ik haar te pakken had. De veld maarschalk wou mij met haar laten trouwen, maar 't bleek een verkeer de te wezen." „Wil je wel geloven", babbelde hij voort, „dat ik nu weer begin te twij felen of zij het toch niet geweest is, öf die overste ons toch niet allemaal b(j de neus heeft gehad. Het was een mooie slanke vrouw met een paar vurige kijkers en een bekje om te zoenen." „Wij zullen haar wel weer te pak ken krijgen luitenant." „In de Oude Herberg hielden zij zich van de domme. Een prinses was daar nooit geweest en kapitein Saxon was er op uit om haar te zoeken." Saxon en Marion veretonden alles, woord voor woord. Zij zaten dood stil. Saxon had zijn getrokken zwaard naast zich neergelegd reikte Ma rion zijn geladen pistool. De zon begon weer tussen, de wol ken door te schijnen, met stralende lijnen toverde zij gouden randen. De vogels vingen weer aan te zingen. „Het weer klaart op", sprak de luitenant. „Die overste is zeker een handige duivel", meende de kapitein. „Geen wonder, een jonge vent nog. Lang geen dertig en ruiter-overste onder Von Wallenstein." „Maar ik neem het tegen hem op." „Ha, ha", lachte de luitenant, „dat geloof ik, een reus als jij. Trouwens, ik ben ook niet bang uitgevallen." „Weet jij hoe ze hem noemden in Wallenstein's leger?" „Neen." „De dolle prins." „Was hij dan een prins?" „Wel neen, daar geloof ik niets van. Zijn naam is Saxon. Hij schijnt door Wallenstein geadeld te wezen, een stoutmoedige avonturier. Kent geen gevaar en heeft de manieren van een vorst. Zelfs de veldmaarschalk kwam onder zijn bekoring." „Een gare rat, listig en sterk." „Die tien ruiters kan hij toch niet alleen verslagen hebben, zelfs niet met zijn wachtmeester." „Geen sprake van, maar tegenwoor dig worden er meer soldaten dood gevonden. Gisteren drie, opgehangen aan een boom." Marion keek Saxon veelbetekenend aan; hij knikte begrijpend. „Wij dwalen af. Meen jij, dat we kans hebben de prinses te vinden?" „Zeker, zij moeten hier in het bos zijn. Vanochtend zijn twee schooiers, een grote man en een grote vrouw, in Leuchtenberg geweest en dat is een bezitting van de prinses." „Hoe weet je dat?" „De veldmaarschalk vertelde het mij. In deze buurt is zij bekend." „Wij zijn van de verste kant be gonnen te zoeken, jagen ze nu op." „Ik wou, dat wij ze vonden." „En ik dan. Ik zou haar meenemen naar de legerplaats en tegen de veld maarschalk zeggen: „Excellentie, ik ben genegen haar te trouwen. Ik ben goed katholiek en zij zal het worden." „En als zij niet wil?" vroeg de ka pitein. „Niet wil. O, ho." Hij lachte scham per. „Er zijn honderden geoorloofde middelen. Zij kunnen haar schatten niet vinden, zij is op miraculeuze wijze ontkomen de duivel to venarij. Zij is een ketter, staat met de duivel in verbinding. Eerst komt de scherprechter, scheert al de haren van haar lichaam, om te zoeken naar het duivelsteken, dan de pijnbank dat is nog maar het begin." „Kerel, schei uit Saxon was opgestaan, zijn gelaat was wit van woede, zijn vuisten kne pen zich krampachtig samen, de adem stokte hem in de keel. Hij greep zijn zwaard. Maar Marion legde hem de han den op de schouders. „Stil", zei ze, „ik wil niet...." (Wordt vervolgd.) door de oud-kampioenen toch nog een eervol resultaat kunnen bereiken. 2e KLASSE A. Mevo INieuwland I. Bevelanders IKats I. Nieuwland gaat de verre reis naar Zierikzee ondernemen en zal ook daar warm worden ontvangen. Of zij ook daar de punten zullen kunnen bemach tigen kunnen wij nog niet geloven. 2e KLASSE B. Mevo IIWolfaarts- dijk II; Rillandia IIKrabbendijke II. In een nek aan nek race, evenveel punten en wedstrijden, zullen Rillandia II en Krabbendijke II om de eerste plaats vechten. Het zware veld van Ril land zal voor de gasten beslist een han dicap zijn zodat de thuis-ploeg ongetwij feld betere kansen heeft. De reserves van Mevo zullen het tegen Wolfaarts- dijk niet verder dan een nederlaag kun nen brengen, waardoor zij de hekken sluiters van deze klasse wel zullen blij ven 2e KLASSE C. Arnemuiden IIR.C.S. I; Nieuwdorp IIV.S.C. I; V.C.K. II 's-Heer Arendskerke H. Met nog slechts 2 wedstrijden te spe len staan er ln deze klasse nog 2 leiders aan de kop n.l. Arnemuiden en 's-Heer Arendskerke. Deze laatste kan ook Za terdag de beide punten mee naar huis nemen en daardoor een goede plaats be houden. Voor Arnemuiden is het echter veel moeilijker, ofschoon zij het thuis waarschijnlijk verder kan brengen dan de magere overwinning tegen R.C.S. en kele weken geleden. Nieuwdorp II, han gend in de middenmoot, zal zich thuis zeker niet door V.S.C. laten verslaan waardoor haar positie weer enigszins versterkt wordt. 2e KLASSE E. Hoek IITcrn. Boys n; Kloetinge IIIDriewegen H. Een zekergesteld kampioenschap be tekent nog niet het einde van de com petitie, dat kunnen de jongens van Drie wegen nu ook weten. Zij moeten de reis naar Kloetinge ondernemen, waardoor zij voor het eind-klassement hun pun- ten-voorsprong kunnen vergroten. De reserves van Tern. Boys wacht geen ge makkelijke taak om Hoek op eigen ter rein te verslaan omdat het terrein-voor deel daar wel eens zijn woordje kan meespreken. Dr DREES HEEFT ZIJN WERKZAAMHEDEN HERVAT. De minister-president dr W. Drees heeft gisterochtend zijn werkzaamheden normaal hervat. GEEN STANDPUNT. Voor geen enkele oplossing van het probleem Nieuw-Guinea is in de Staten-Generaal een meerderheid te vindennoch voor een overdracht der souvereiniteit, nóch voor een onver- minderde handhaving daarvannóch voor het inslaan van een tussenweg. Tot het laatste bleek de meerderheid der Tweede Kamer in Januari welis waar bereid, maar over de aard daar van teas men het onderling weer on eens. In deze situatie was een kabi net, dat met concrete uoorstellen ten aanzien van Nieuw-Guinea zou ko men niet te vormen. Aldus het be toog, dat minister-pi evident Drees Woensdag hield in de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De bekende ijs kast-theorie dus. Het moet ons wel van het hart, dat wij dit een hoogst droevige situatie achten. De Nederlandse democrati sche organen blijken dus niet bij machte te zijn koers te bepalen in een zaak die, men vergisse zich hierin niet, hoewel tijdelijk op de achter grond gedrongen, zowel voor Neder land, Indonesië en Nieuw-Guinea als voor de onderlinge betrekkingen tus sen deze gebieden en met de buiten wereld van groot belang blijft. Dit is een blijk van onmacht, dat voor het democratische stelsel hier te lande een hoogst bedenkelijk nerschijnsel betekent. Deze onmacht om tot een besluit te komen is te ernstiger, waar het hier een zaak betreft waarbij 'iet buitenland betrokken is. En men kan er van op aan, dat de Indonesische politici niet zullen nalaten om van deze impasse in de Nederlandse poli tiek goede nota te nemen en dat zij niet zullen verzuimen de kwestie- Nieuw-Guinea „uit de ijskast" te ha len op het ogenblik, dat dit de Ne derlandse regering het minst past. Over het verloop van de onderhan delingen tussen een Indonesische re gering, die precies weet wat zij wil en een Nederlandse, die vandaag aan de dag zelf zegt „geen standpunt" te hebben behoeft men zich niet de ge ringste illusies te maken. (Ingez. mededeling, adv.) Resultaat van sociaal-economisch vooronderzoek verschenen. In de serie „Practische onderzoekin gen op sociaal-economisch en planolo gisch gebied" is bij de uitgever van Gor- cum en Comp. N.V. te Assen verschenen net resultaat van het sociaal-economisch vooronderzoek voor het Streekplan Wal- cneren. De rapporteur is de neer Chr. van Paassen, soc. geogr. drs. De uitgave gescniedt voor rekening van de Prov. planologische Dienst voor Zeeland te Middelburg. in dit wetenschappelijke werk, dat ruim 251} pagina's groot is, zijn zeer vele oeschouwmgen opgenomen over de structuur van het eiland Vvalcheren en worden richtlijnen gegeven voor de toe komstige ontwikkeling. Ter gelegenheid van de ter visie legging van het ont werp streekplan hebben wij reeds een serie artikelen aan dit voor Walcheren belangrijke onderwerp besteed, zodat wij thans kunnen volstaan met het vermel den van de korte inhoudsopgave van het Liians verschenen werk. In het eerste hootdstuk wordt uit voerig aandacht besteed aan de sociaal- economische structuur van net eiland, waarna in een volgend hootdstuk de so ciaal-economische ontwikkeling nader wordt behandeld. Aan de agrarische sec tor wordt een apart hooiostuk gewijd, evenals aan de visserij. De industriële ontwikkeling op Walcheren en de pers pectieven voor een verdere industriali satie zijn onderwerpen, die de rappor teur met grote desKundigneid en voor zien van veel documentatiemateriaal aan de orde stelt. Een volgend hoofdstuk gaat in op de mogelijkheden van toekomstige bevol kingsontwikkeling en -verspreiding en "het overeenkomstige werk- en woon- areaal. Uitgebreide beschouwingen over de recreatie op Walcheren ontbreken niet, evenmin ais die over de verkeers wegen. Een heldere samenvatting is aan het slot der beschouwingen opgenomen. In het boekweik zijn met minder dan 118 tabellen opgenomen, terwijl achterin een serie kaartjes een plaats heeft ge vonden. DE AMERIKAANSE TROEPEN VOOR EUROPA. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar-» digden heeft met 192 tegen 168 stemmen een door republikeinen gesteund amen dement verworpen, dat het gebruik van Amerikaanse troepen in het leger van Generaal Eisenhower, zonder vooraf gaande goedkeuring van het Congres, wilde verbieden. Het amendement had geen betrekking op de reeds toegewezen vier Amerikaanse divisies. PRINS BERNHARD ERE BURGER VAN SANTIAGO Het laatste deel van de luchtreis van Prins Bernhard van Buenos Aires naar Santiago leidde over het Andesgebergte. Er werd gevlogen met een DC-6 van da Pan American Grace Airways, die door de Prins over het Andes-gebergte ge vlogen werd, onder toezicht van captain Charles Curls, die vol lof was over de vliegcapaciteiten van de Prins. Woensdagmiddag heeft de gemeente raad van Santiago Prins Bernhard tij dens een plechtige zitting de titel ere burger verleend en heeft Prins Bern hard aangezeten aan een lunch te zij ner ere. In de namiddag zou Prins Bernhard ontvangen worden door het congres en hem een diner worden aangeboden. LEZERS GRIJPEN NAAR DE PEN. Ook in Meiiskerke en Grijpskerke luidt de begrafenisklok. In het Zeeuwsch Dagblad la-, ik dezer dagen het stukje: „up Zuid-Beveland luidt de begrafenisklok wel, op 'Wal cheren niet", dat geschreven werd n.a.v. het besluit van de raad van Zouielande om bij begrafenissen de klok te luiden, naar de schrijver meent als enige plaat3 op Walcheren. Verleden jaar werd ech ter reeds door de gemeenteraad van Meiiskerke besloten bij begrafenissen de klok te luiden, terwijl dit ook te Grijps kerke reeds enkele jaren gebruik is. Zoutelande is dus niet de enige plaats op Walcheren waar dit gebeurt. Meiiskerke. P. DAVIDSE.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2