MACARTHUR ONTKENT SCHULDIG TE ZIJN AAN ONGEHOORZAAMHEID De invloed van het weer op de landbouw in Zeeland* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND .Grote tragedie voor ons land", zegt oud-president Truman fel bestookt door de oppositie Tegen K, Norel werd f 300 geëist. V*N*-opmars in centraal Korea tot staan gebracht SNIPPER NIEUWS 1 Brief van LtKoL Eekhout over onze jongens in Korea Shell wil 46 tankschepen laten bouwen Ondanks de overvloedige regen geen reden tot pessimisme* Geen kunstmestloods aan de Haven te Zierikzee. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" IIj:)fdkantoor: Goes, L. Vorststr. £0, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Temeu- zen: Djjkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1838 VRIJDAG 13 APRIL 1981 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr IV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- ilskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Za i9' 8.1 Op- en ondergang van Zon en Maan. Saterdag: Zon op 5.48 u., ondef 9.84 u. Maan op 10.19 u., onde* 1.16 u. E.K. 13.55 u. Hoogwater op Zaterdag 14 Aprlli Vlissingen: 6.59 u. 1.43 m„ 19.25 u. 1.14 m. Terneuzen: 7.23 u. 1.64 m., 19.51 u. 1.36 m. Wemeldinge: 8.30 u. 1.32 m., 20.57 u. 1.04 m. Zierikzee: 7.19 u. 1.19 m„ 19.41 u. 1.00 m. Het ontslag van Mac Arthur heeft In de V.S. enorme opwinding veroorzaakt. Zoals verwacht mocht worden, heeft de oppositie de zaak-MacArthur onver wijld aangegrepen als middel in de strijd tegen do Truman-regering. Oud- president Hoover noemde het gebeurde „een grote tragedie voor ons land". Republikeinse senatoren hadden voor Truman slechts de meest denigrerende uitlatingen over, die er op neer kwamen, dat de president thans wel de grootste \an zijn vele blunders had geslagen. Ondertussen heelt MacArthur by monde van zijn voornaamste politieke adviseur, generaal-majoor Whitney, die ontslag heeft gevraagd om bij zijn chef te kunnen bijjven, bekendgemaakt, dat hij ontkent zich schuldig te hebben gemaakt aan ongehoorzaamheid. TRIOMFALE INTOCHT? MacArthur heeft medegedeeld, Maan dag a.s. uit Tokio te zullen vertrekken, vermoedelijk naar Amerika waar hij zich voor het congres wil verdedigen. Het persconcern van Hearst en an dere aanhangers van generaal MacAr thur hebben hem uitgenodigd een „tri omfale intocht" in Los Angeles, Chicago en New York te houden ais sein voor grootscheepse openbare aanhankelijk heidsbetogingen, aldus wordt vernomen. De generaal zal waarschijnlijk wel op dit voorstel in gaan. De filmproducer McGowan uit Holly wood heeft MacArthur telegrafisch ge vraagd, of hij voor 3000 dollar per week de hoofdrol wil spelen in een film „The Square Needle" over een officier uit de tweede wereldoorlog, wiens militair optreden wordt belemmerd door poli tieke richtlijnen uit Washington. Generaal MacArthur is door de Phi- lippijnen waar hij van 1935—1937 militair adviseur is geweest en zeer ge zien is uitgenodigd om zich daar te vestigen. „Uw aanwezigheid onder ons zou het moreel van onze bevolking zeer verhogen", aldus president Quirino. Ook in Japan is de generaal een ge ziene figuur. De Japanse minister-pre sident zeide geen woorden te kunnen vinden om het leedwezen van het volk te vertolken. Van regeringszijde wordt te Washing ton vernomen dat President Truman Maandag jj. twee dagen voor het be sluit bekend werd gemaakt, besloot ge neraal MacArthur van zijn functies te In de door generaal-majoor Whitney openbaar gemaakte verklaring, te zijner verdediging, ontkent MacArthur Tru man's bevel om zich te onthouden van politieke verklaringen, niet te hebben opgevolgd. Punt voor punt ontkent hij, zich schuldig te hebben gemaakt aan ongehoorzaamheid aan degenen, die of ficieel boven hem gesteld zijn. „De ge neraal is van oordeel, dat hij zich nauwgezet gehouden heeft aan alle richtlijnen, die hij ontvangen heeft, niet alleen de laatste tijd doch gedurende zijn gehele militaire dienst", aldus Whitney. De zegsman lichtte deze verklaring als volgt toe: „Men heeft MacArthur nooit speciaal het afleggen van verkla ringen over de Koreaanse oorlog en wat daarmee samenhangt, belet. Truman heeft hem daarentegen verzekerd, dat zfjn bevoegdheid „vrijelijk over de Ko reaanse oorlog te spreken" onbeperkt was. Tenslotte wordt in de verklaring me degedeeld, dat MacArthur te kennen heeft gegeven, niet voornemens te zijn zich verder buiten het geschil met pre sident Truman en de Ver. Naties over de politiek in het Verre Oosten te hou den. De 50-jarige auteur K. Norel uit Nieuwer-Amstei, schrijver van het boek „De tyrannie verdrijven", werd vrijge sproken door de Amsterdamse recht bank op een tegen hem ingediende aan klacht wegens belediging van de Joodse Nederlanders, doch de officier tekende appèl aan, zodat de schrijver gisteren terecht moest staan voor het gerechts hof te Amsterdam. In zijn boek had hij in een bepaald hoofdstuk onder meer geschreven, dat de Joden zich tijdens de oorlog niet verweerd hadden tegen de progroms, dat anderen bij de Amster damse Februari-staking voor hen in het krijt waren getreden, dat deze afwezig heid van verzet onder de Joden niet be vreemdend was, omdat Joden zich niet plegen in te spannen, wanneer zij geen kans hebben op succes, dat zij weinig pogingen hadden gedaan zich aan de greep van de Duitsers te onttrekken en dat zij pas wakker werden toen de Nazi's hun grijpvingers uitstaken naar hun vermogen en huisraad. „De Joden mogen geen helden zijn, geslepen zijn ze zeker", zo luidde een andere zin. Ten slotte schreef verdachte nog: „De Joden is hulp geboden door de Nederlanders". Verdachte sprak ter zitting zijn leed wezen erover uit, dat hij in de bewuste passages „geen uiting had gegeven aan zijn medeleven met het lijden van het Joodse volk", zoals hij dat in andere passages wel zeide te hebben gedaan. Mr J. Fabius, procureur-generaal eis te wegens belediging f 300 boete, subs. 1 maand. Op 26 April volgt de uitspraak REEDS f 600.000 VOOR DE „HAAK-IN ACTIE". In de 27e week van de „Haak-In actie" van de N.C.R.V. ten bate van de kankerbestrijding, is men ruim over de t 600.000 gekomen. De vorige week werd het halve mil- lioen bereikt, maar de stroom houdt niet op en in de afgelopen week werd een bedrag van f 100.479.61 bijeenge- hra"' ontheffen, na beraad met de hoogste autoriteiten. Volgens de „New York Times", be schikt Truman over meer dan voldoen de geheim bewijsmateriaal om het door hem aan generaal MacArthur verleend ontslag te rechtvaardigen, indien deze gebeurtenis tot een nationaal Ameri kaans vraagstuk zou worden. WEER 100 NEDERLANDERS UIT RUSLAND TERUG. Van officiële Russische zijde te Ber lijn Is aan de Nederlandse militaire mis sie ter plaatse medegedeeld, dat daar binnenkort een groep uit Russische krijgsgevangenschap ontslagen Neder landers verwacht mag worden. Van Russische zijde is medewerking toegezegd om deze groep, die vermoede lijk uit ca. honderd man zal bestaan, via Helmstedt rechtstreeks aan de Neder landse autoriteiten over te dragen. De namen der thans vrijgelaten Ne derlanders zijn nog niet bekend. Transportondernemers protesteren tegen nieuwe verhoging van motorrijtuigenbelasting. Gisteren waren honderden transport ondernemers uit alle delen van het land met hun vrachtauto's naar Den Haag gekomen om te protesteren tegen de nieuwe verhoging van de motorrijtuigen belasting met 30 pet. De N.O.B. Weg transport had deze protestvergadering belegd in „Pulchri Studio", maar de belangstelling was zo groot, dat er nog een zaal bij gehuurd moest worden. De voorzitter, de heer E. van Donkelaar, liet in een rede felle critiek horen t.a.v. de belastingen op het wegvervoer. Voor een 5-tons vrachtauto moet tegenwoor dig alleen al aan bijzondere heffingen f3000.per jaar worden opgebracht. Het is thans zo, dat 20 pet. van de vrachtprijs voor het vervoer met vracht auto's uit belastingen bestaat. Van iedere honderd gulden die een vervoer der aan benzine uitgeeft, vloeien 55 gul den in de schatkist, wat spr. „krank zinnig" noemde. Er werd een motie aan genomen waarin de Tweede Kamer wordt verzocht de motorrijtuigenbelas ting niet te verhogen. r i i i Volgens een Syrisch officier hebben de Israëliërs een dorp in de gedemili tariseerde zone tussen Syrië en Israël in brand gestoken na de bewoners te hebben geëvacueerd. De regering van Irak heeft tegen de Iraq Petroleum Company een dagvaarding doen uitbren gen waarin hogere uitkeringen voor de in het land gewonnen olie worden ver langd. In Parijs is gisteren de con ferentie begonnen van de ministers van buitenlandse zaken van de zes landen, die aan het plan-Schuman (voor een kolen- en staalpool) deelnemen. De practische uitvoering zal worden be sproken en men verwacht, dat het plan Dinsdag a.s. ondertekend zal worden. De Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, heeft met de West- Duitse bondskanselier, dr Adenauer, een onderhoud gehad over alle problemen van de Duits-Franse betrekkingen, als mede de internationale kwesties waarbij beide landen belang hebben. De Duit ser Herz heeft op een 500 c.c. N.S.U. motorfiets het wereldrecord verbeterd door een gemiddelde snelheid van 290 km. per uur te rijden. Met een 350 c.c. N.S.U. motor behaalde hij een snelheid van 277 km. per uur. Door de arres tatie van 2 Scheveningers heeft de Haagse politie een serie van 23 inbra ken en diefstallen o.a, van lood en was goed, opgehelderd. - De drumband van de verbindingstroepen te Utrecht heeft gistermiddag de Jaarbeursban gesloten. Gistermiddag is de „Oranje" weer haar Indonesië vertrokken, waar het 3 Mei verwacht wordt, De Amsterdam se schaakclub „Max Euwe" is thans de finitief kampioen van Nederland. Omvangrijke pokken- en typhus- 1 epidemieën uitgebroken. De opmars van de verbonden troepen in het centrum van Korea is door de zwaarste communistische tegenstand sinds 2 weken tot staan gebracht. Ten Noorden van Jongdong, op de weg naar het ravitailleringsccntrum Tsjorwon, is onverwacht een communistische troe penmacht ter sterkte van naar schat ting een regiment goed uitgerust met automatische wapens en mobiele artil lerie verschenen. In de Oostelijke sector van het front wordt nog voortgang gemaakt. Een Zuid-Koreaanse patrouille is Dinsdag j.l. de stad Kansong, veertig kilometer ten Noorden van de 38ste breedtegraad binnengedrongen. Er werden geen com munistische verdedigers aangetroffen. Toen de Amerikanen Donderdag met 72 straalvliegtuigen van het type „Sa- bre" en „Thunder" een gebied ten Zui den van Sinoeidjoe aan het bombarderen waren, werden zij door 80 straalvlieg tuigen van Russische makelijk, van ba ses over de Mandsjoerijse grens, aan gevallen. Alle Amerikaanse vliegtuigen keerden ongedeerd terug, terwijl volgens Amerikaanse berichten 22 vliegtuigen van de vijand vernield of beschadigd zouden zijn. EPIDEMIE. De openbare gezondheidsdienst van Amerika heeft Donderdag te Washing ton meegedeeld, dat er in Noord-Korea omvangrijke pokken- en typhusepide- mieën zijn uitgebroken. Het station voor epidemiologische inlichtingen van de Wereldgezondheidsorganisatie te Singa pore heeft duizenden gevallen gemeld onder de Noordelijke legers en de bur gerbevolking in Noord-Korea. Ook in Zuid-Korea komen typhus- en pokken- gevallen voor onder de bevolking en vluchtelingen. Te Washington is meegedeeld, dat de Amerikaanse verliezen in Korea mo menteel 59.396 man bedragen. Dit is 846 meer dan de opgave van vorige week. Het totale aantal doden is 10.080. Sluiting van Frans cultureel instituut te Praag. De Tsjechosiowaakse regering heeft de Franse Ambassade Donderdag ver zocht met ingang van 1 Mei a.s. het Franse instituut in Praag te sluiten. Al le Franse professoren en leraren aan deze culturele instelling van het Fran se ministerie van onderwijs moeten op die datum het land verlaten hebben. DE CALAM1TEUZE POLDERS IN ZEELAND. Bijzondere uitkering ook voor 1951 voorgesteld. De wet van 25 November 1948 hou dende herziening van de regeling der provinciale financiën, gewijzigd bij de wet van 7 Juni 1950, bevat een over gangsbepaling, waarbij aan de provincie Zeeland over de jaren 1948, 1949 en 1950 een speciale uitkering uit 's Rijks kas wordt verleend in afwachting van een principiële herziening van de wet van 19 Juli 1870, houdende vaststelling van de voorwaarden, waarop aan de calamiteuze polders in de provincie Zee land tegemoetkoming van het Rijk kan worden verleend. Het te dier zake vanwege de minis ter van verkeer en waterstaat met de provincie Zeeland gevoerde overleg, heeft echter niet voor het einde van 1950 tot de beoogde herziening kunnen leiden. Uit dezen hoofde wordt thans bij wetsontwerp voorgesteld de bijzondere uitkering aan de provincie Zeeland als nog mede voor het jaar 1951 te ver lenen. WESTERLING GEDAGVAARD. Ten verzoeke van J. Thiessen Jr. te 's-Gravenhage is Westerling gedag vaard om op Dinsdag 2 Juni a.s. des voormiddags 10 uur bij de procureur te verschijnen ter terechtzitting van de Haagse rechtbank in verband met uitlatingen, die naar eisers oordeel beledigend zijn, subsidiair een on rechtmatige daad opleveren. „Je Maintiendrai" blijft ook hun devies. DE STEMMING IS UITSTEKEND EN GEZONDHEIDS TOESTAND ZEER GOED. Luitenant-kolonel W. D. H. Eekhout, commandant van het Ned. Detachement Verenigde Naties, heeft een brief ge zonden aan de gezins- en familieleden, verloofden en kennissen van de mannen van het detachement, waarin hij een indruk geeft hoe hij de jongens in Ko rea ziet. „Momenteel zijn wij in een betrek kelijke „rustperiode", waarin wij reeds genieten van kleine geneugten als een klein kamertje, dat met veel zorg werd „bijgeplakt" en waarin de weinige be zittingen netjes zijn gerangschikt, ook die waaraan kostbare herinneringen aan u zijn verbonden. Rond het zelf gefabri ceerde kleine lichtpuntje in de kamer of de tent, worden 's avonds thans in rustige sfeer, herinneringen opgehaald. Dit zijn de ogenblikken, dat Hij eens rustig met zijn gedachten in Holland vertoeft, want Holland is en blijft zijn land. Hier zou ook niemand maar iets ten ongunste van ons land mogen zeg gen. Groter verontwaardiging zou niet teweeggebracht kunnen worden! Ook zijn dit de ogenblikken, dat hij denkt aan een gesneuvelde kameraad. Beseffend, dat het niet alleen juist voor de nabestaanden een groot en droevig verlies is, maar ook voor ons zelt 15 SCHEPEN WORDEN IN NEDERLAND GEBOUWD EN 31 IN ENGELAND. En naast dit alles is in onze troep een overvloed van humor te vinden. U moest ze eens smakelijk kunnen horen lachen om de geestige verhalen en voorvallen! Weest u ervan overtuigd, dat de stem ming onder onze mannen uitstekend is en de gezondheidstoestand zeer goed, mede door de betrekkelijke rust. Onze medische sectie is momenteel dan ook nagenoeg werkeloos. Maar deze vrolijkheid maakt, telken male als hij weer op patrouille moet, vooruit moet, in zijn schuttersput vol spanning de naderende vijand afwacht, plaats voor de grote ernst van het le ven, de ernst van ons en uw aller leven in dit ontwricht wereldbestel. Dit beseffend verricht hij zonder enig dralen zijn taak, zijn plicht die hij vrij willig op zich heeft genomen. Ik heb uw mannen ook gezien in de dagen van de moeilijkste strijd van 12 tot 15 Februari j.l. Ik heb ze om en bij heuvel 325 gezien. Op ieders gelaat en in elke houding was duidelijk te lezen: „Ik kan niet meer" en zij kregen ten antwoord: „Mannen, hel moet toch, het kan niet anders!" En uw mannen be grepen en vertrouwden, zij gingen en zij deden. Zij vochten wederom als leeuwen en met succes. U allen kunt terecht trots zijn op de ze mannen, zoals het een groot voor recht voor mij is hun commandant te zijn. „Je Maintiendrai" onder onze Neder landse leeuw, blijft ook steeds ons de vies!" Jhr. H. G. A. Quarles van Ufford, al gemeen procuratiehouder van de Ba taafse Petroleum M\j., speciaal belast met scheeps-aangelegenheden, kondigde gistermiddag een bouwprogramma voor 41 tankers aan van ieder 18.000 ton laadvermogen en van 5 supertankers van 28.000 ton. De bouwkosten zullen ongeveer 450 millioen gulden bedragen, waarvan ongeveer een derde ln Neder land worden besteed. Van dit programma zullen door Wil ton Feyenoord Schiedam twee stuks van 18.000 ton turbo electrische schepen worden gebouwd en twee 18.000 tons enkel schroefs turbineschepen. De Rotterdamse Droogdok Mij. en de 'Nederlandse Dok en Scheepsbouw Mij. in Amsterdam zullen ieder vier 18.000 tons enkelschroefs turbine schepen bou wen en de laatste Mij. bovendien één 28 000 tons turbinesehip. Bij P. Smit Jr. Rotterdam is een or der geplaatst voor twee 18.000 tons tan kers. Alle schepen zijn van geheel nieuw type en worden gebouwd zowel in Ne derland als in Engeland volgens een door de Shell ontworpen standaardisa tie systeem. 15 schepen worden dus in Nederland Propaganda-avond Nationale Reserve te Goes. Het Nationaal Instituut Steun Wet tig Gezag houdt op Woensdag 18 April te Goes in de Prins van Oranje een pro paganda-avond. Aan deze avond wordt medewerking verleend door de Leger Filmdienst en 't Goese Accordeongezel schap o.l.v. dir. van Sprang. Er is een interessant programma sa mengesteld waarin de aanwezigen, naast enkele korte redevoeringen, met muziek, goede films en gezellige ontspanning enige aangename uurtjes worden gebo den. Tevens vindt de installatie plaats van een nieuwe klas en zal aan een aan tal jongemannen het onderscheidings teken voor sold. Ie kl. worden uitge reikt. De avond, die om half acht aan vangt, is voor iedereen gratis toegan kelijk. gebouwd en 31 stuks, waarvan 4 super tankers, op Engelse werven. De schepen van Nederlandse werven zullen in de toekomst onder Nederland se vlag varen. Ze zuilen tussen eind 1952 en eind 1955 worden afgeleverd. De Shell beschikt op het ogenblik over een eigen en gecharterde vloot van 4.5 millioen ton, waarvan een half mil lioen onder Nederlandse vlag vaart. Het varend personeel zal een belang rijke uitbreiding ondergaan. ONLUSTEN IN ZUID-PERZIE. De minister-president van Perzië heeft meegedeeld, dat Donderdag in het Zuid-Perzische oliegebied van Abadan, bij onlusten een Perzische vrouw werd gedood en drie Engelsen werden gedood of gewond, Hij gaf de communisten de schuld voor de ongeregeldheden. Noorse en Nederlandse atoom geleerden bespreken samenwerking. In Oslo zijn Donderdag besprekingen tussen Noorse en Nederlandse atoom geleerden begonnen over de voorgestel de Noors-Nederlandse samenwerking in zake de atoomsplitsingsoven, welke het Noorse ministerie van defensie te Kjel- ler gebouwd heeft en waarmee men iso topen wil produceren voor medisch ge bruik. De „Mecklenburg" vertrokken. Woensdag vertrok de mailboot „Mecklenburg" van de Stoomvaart mij. „Zeeland" uit de buitenhaven van Vlissingen naar Hoek van Holland. Blinkend in het zonnetje na de grote beurt koerste de geelpijper de Schelde af. De „Beatrix" is thans aan de beurt, terwijl volgende maand de „Emma" wordt verwacht in de bui tenhaven voor revisie. Op Maandag 16 April vertrekt een K.L.M.-vliegtuig van Amsterdam naar Bika. Hiermee kan luchtpostcorrespon dentie worden verzonden, die uiterlijk hedenavond 13 April gepost moet zijn. De grote regenval van de laatste weken men spreekt van het natste voor jaar sinds dertig jaar is oorzaak, dat men thans vele pessimistische klanken hoort over de oogstverwachtingen en speciaal over de financiële uitkomsten voor de Zeeuwse landbouw. Van landbouwkundige zjjde vernemen wjj echter, dat al te groot pessimisme niet is gerechtvaardigd, al zal er veel van het organisatietalent van de land bouwers worden gevraagd om zoveel mogelijk naar wens en volgens opgesteld landbouwplan, ingezaaid te krjjgen. Wat de wintergranen betreft, valt te constateren, dat de tarwe, die op tijd is gezaaid en op tijd van stikstof is voor zien, er niet ongunstig voorstaat en nog goede oogstverwachtingen geeft. Zoals bekend, is echter veel minder tarwe uit gezaaid dan men oorspronkelijk van plan was. Alle hoop was nu gevestigd op de zomergranen, doch die komen nu door het natte weer wel enigszins in het gedrang. Sommige percelen laatge- zaaide wintertarwe, vooral die op geïnundeerd land, waar de structuur niet' geheel hersteld is, staan er slecht voor en sommige heeft men zelfs ai om geploegd. De Zomer tarwe, voor zover reeds ge zaaid, komt behoorlijk goed op. Het re sultaat is echter geringer dan venvacht werd. Het wordt nu dan ook te laat om nog uitbreiding van de oppervlakte te verwachten. Degenen, die reeds gerst en haver gezaaid hebben, liggen dan ook een stuk voor op hen, die nog iets van deze gewassen willen zaaien. Het is echter niet onmogelijk, dat, indien het weer van de laatste dagen nog wat aanhoudt, er nog ingezaaid zal kunnen worden. MAIS. Van de mais zou reeds een behoor lijke oppervlakte ingezaaid moeten worden. De belangstelling voor dit ge was groeit en het is dan ook te ver wachten, dat een gedeelte van de door de zomergranen vrijgekomen oppervlak te alsnog met mais ingezaaid kan wor den. Goede opbrengsten worden hier niet onmogelijk geacht. DE PEULVRUCHTEN. De peulvruchten vragen een goede structuur van de grond, en wat de erw ten betreft, een vroege inzaai. Voor de erwten wordt het dan ook rijkelijk laat. De bonen kunnen echter nog volop ge zaaid worden en een goede opbrengst is hier nog mogelijk. De reeds ingezaai de erwten zullen nog wel een goede op brengst kunnen geven, daar ze mis schien wel iets dun goed opkomen. Over de duivenschade hoort men ech ter tal van klachten, niet alleen van wilde, maar ook van postduiven. Men achtte het dan ook zeer gewenst, dat dulvenhouders hun dieren in deze tijd nog wat meer vasthouden of beter voederen! HANDELSGEWASSEN. Van de handelsgewassen staat de kar- wij er goed voor en er is geen enkele reden hierover een somber geluid te laten horen. Ook het koolzaad staat goed, al is de ontwikkeling wat minder dan men over het algemeen in deze tijd van het jaar gewoon is. Ook in de nieuwe Zuid- Sloepolder is dit het geval, behalve op zeer laag gelegen en slecht ontwaterde plaatsen. Zoals bekend heeft Prins Bernhard een vliegtuig beschikbaar ge steld om het koolzaad in deze polder te bespuiten tegen insecten. Het blauwmaanzaad, dat speciaal vroege inzaai vereist en tevens een be hoorlijke structuur, komt maar matig op en de oppervlakte zal wel zeer be perkt blijven. De opbrengstverwachtin gen van dit gewas zijn dan ook maar matig. Het vlas, voorzover reeds gezaaid, komt vrij goed op en in dit stadium levert, naar oude boeren ons mededeel den, het gure en koude weer nog geen gevaar op. Er zal echter wel minder uitgezaaid worden dan in het voornemen lag en ook hier zal de landbouwer zijn bedrijfsplan moeten herzien. Voor de uien wordt het ook aan de late kant, maar de reeds ingezaaide per celen zullen nog betrekkelijk weinig schade van het weer gehad hebben. Voor de aardappelen is het nog tijd. Toch moet men door het late poten dit jaar minder vroege aardappelen ver wachten en zal men langer oude aard appelen moeten consumeren. Gelukkig is de kwaliteit en de houdbaarheid van de vorige oogst goed. BIETEN. Voor suikerbieten is vroege zaai een voordeel, maar de tijd om met succes nog te kunnen zaaien, is nog niet ver streken. Weliswaar zullen geen top-op- brengsten verwacht moeten worden, maar bij gunstig weer in de zomer en vooral zonnig weer in de herfst, kan het gehalte zeer goed zijn, hetgeen de financiële resultaten ook weer ten goe de zal komen. De lucerne staat er over het alge meen ook goed voor, al is hier en daar wel een perceel te vinden met erg veel onkruid, dat door het slechte weer min der goed door eggen bestreden kon worden. Het weiland is door de langdurige koude en natte periode ook Iets achter in ontwikkeling, zodat vele veehouders hun beesten langer dan normaal op stal moeten houden, vooral daar, waar de afwatering te wensen overlaat. Het is thans wel duidelijk gebleken, dat een goede afwatering meer dan an ders haar voordeel afwerpt. Klachten over de bemaling hebben w(J niet ver nomen. Wij hebben hierboven globaal een overzicht gegeven van de verwachtingen voor de komende oogst. In het alge meen kan wel gezegd worden, dat, be halve wat de geïnundeerde of slecht ontwaterde gebieden betreft, over de .opbrengst-verwachtingen en financiële resultaten, pessimisme nog niet is ge rechtvaardigd. Ir M. Sanders, adj. Rijkslandbouw- consulent v. d. Zeeuwse eilanden. Als opvolger van ir Küpcrs is tot adj. Rijkstuinbouwconsulent te Krui- ningen benoemd, ir M. Sanders uit Oosterbeek. Ir Sanders, die op 4 Sep tember 1917 werd geboren, bezocht, na het aflopen van de R.H.B.S., de Middelbare Landbouwschool te Gro ningen en studeerde vervolgens aan de Landbouw Hogeschool te Wage- ningen. Gedurende de oorlogsjaren moest hij zijn studie onderbreken en was toen in de N.O. Polder werkzaam als technisch opzichter. Tijdens zijn studie te Wageningen werkte hij als wetenschappelijk assistent bij dr de Vries op het Centraal Instituut voor Landbouwkundig onderzoek. Ir San ders is ongehuwd. Voor het maken van een vierdaagse inspectietocht door de drie Westelijke zones en het voeren van besprekin gen met hoge geallieerde bevelheb bers vertoejt de opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Atlan tisch Pact, generaal Eisenhower, in West-Duitsland. Bij zijn aankomst op het Rijn-Main-vliegveld te Frankfort werd hij begroet door de Hoge Com missaris in Duitsland John McCloy (rechts). De Landbouwvereniging „Landbouw belang" te Bruinisse hield Woensdag avond haar jaarvergadering in Ho tel Storm o.l.v. de heer P. L. Krepel. De omzet in 1950 bedroeg f58.537, de rekening sloot met een batig sal do van f807,33. Uitvoerig werd gesproken over de plannen van de Coöp. Aankoopver eniging te Zierikzee, die op het Zei keterrein een grote loods wil bouwen voor het bewaren van kunstmeststof fen, met daarbij behorende losinrich- ting, waardoor het mogelijk zal zijn direct uit het schip in de loods te lossen. De bouw wordt door het Centraal Bureau verantwoord geacht en er wordt zelfs op bouw aangedrongen. De heer Krepel zette aan de hand van een rapport, opgemaakt door de heer Ir Blank van het Centraal Bu reau, de voordelen van het plan uit een. Naast de voordelen, dat men de kunstmeststoffen tegen zomerprijzen kan kopen, zal 1500 ton pakhuisruimte vrij komen voor opslag van granen. Dit betoog vermocht echter niet de tegenstanders, die duurdere kunst meststoffen vreesden door deze plan nen, te overtuigen. Met 14 stemmen tegen 13 stemmen besloot Bruinisse de plannen af te wijzen. Aangezien van alle bij de Coöp. Aankoopvereni ging aangesloten verenigingen toe stemming is vereist, verkeert men thans in een impasse. Besloten werd nadere inlichtingen te vragen voor de bouw van een col lectieve poterbewaarplaats. Naar aanleiding van de slechte toe stand, waarin tengevolge van de vele regens de grond in de geïnundeerde gebieden thans verkeert, werd uit voerig gesproken over de nadelen voor de aardappelverbouw. In verband daarmede werd beslo ten krachtig aan te dringen op net opnieuw verstrekken van gips, om de grondstructuur te verbeteren. DE BILT ZEGT Enige regen. Weersverwachting geldig tot van avond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Krachtige tot harde en in het Noorden tijdelijk wel licht stormachtige Zuid-Westelijke wind. Iets kouder dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1