ZEEUWSCH DAGBLAD GENERAAL MACARTHUR VAN AL ZIJN FUNCTIES ONTHEVEN PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dramatisch ontslag Lt» Gen» Ridgway door Truman tot opvolger benoemd Truman over MacArthurs aftreden k SNIPPER NIEUWS1 Ridgway en Van Fleet. Geref» Ouderlingenconferentie te Middelburg Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. „Wijs besluit"» zegt Neder landse regering. ♦♦Kinderzorg" breidt gezins verpleging uit Exploitatie blijft zorgen baren Dr Drees onwel ge worden in de Kamer Westerling naar Nieuw- Guinea Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Gi o 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. 7O d.lAjkU.iit li >'o. 1837 DONDERDAG 13 APRIL 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: Drs O. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Sledewerkers: Sir W. F. E. Baron v. d. Feltz, Sliddelburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Sliddelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Sliddelburg; J. Huijssen, Temeuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Kareise, Goes; J. Laport, Goes; Ds C, Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Slaan. Vrijdag: Zon op 5.50 u., onder 19.32 u. Maan op 9.11 u., onder 2.40 u. Hoogwater op Vrijdag 13 April: Vlissingen: 6.01 u. 1.61 m., 18.23 u. 1.39 m. Terneuzen: 6.26 u. 1.80 m., 18.51 u. 1.60 m. Wemeldinge: 7.37 u. 1.41 m., 20.02 u. 1.21 m. Zierikzee: 6.43 u. 1.25 m., 19.00 u. 1.10 m. Het ontslag van generaal Douglas MacArthur is een dramatische ge beurtenis. Het betekent wei een uiterst bitter einde van een roemrijke loopbaan voor een soldaat, omtrent wiens onge ëvenaarde militaire verdiensten voor zijn iand en voor de zaak der geallieer den bij niemand ook maar de geringste twijfel bestaat. Ondanks deze algemene waardering is de opinie wijd verbreid, dat MacAr- thur dit onverhoedse besluit van zijn schitterende carrière aan zichzelf te wijten heeft. Allerminst omdat hij als soldaat gefaald zou hebben, doch om dat hij met verbijsterende hardnekkig heid zich keer op keer begaf op het ter rein dat minder dan enig ander dat van de militair is: het terrein der politiek. MacArthur's laatste escapade op dat gebied was zijn verklaring van 23 Maart, waarin hij aanbood met de Chi nese opperbevelhebber in Korea te con fereren over een wapenstilstand, doch tevens dreigde met. een grootscheepse aanval op China, indien dit aanbod niet werd geaccepteerd. Deze verklaring doorkruiste geheel de plannen der Ver enigde Naties, die juist doende waren een nieuw onderhandelingsvoorstel aan China te formuleren. Zij deed dan ook bijna de deur dicht. President Truman liet de generaal een scherpe waarschu wing toedienen. Toen, naar men aan neemt, MacArthur niet bereid bleek deze waarschuwing zonder meer ter harte te nemen, volgde zijn ontslag. Vanuit een oogpunt van militaire dis cipline is het inderdaad onmogelijk de handelwijze van MacArthur te ver dedigen. Naar thans gebleken is had de generaal namelijk uitdrukkelijke orders om zijn openbare verklaringen vooraf te laten goedkeuren door het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken. Maar ook de politieke inzichten zelf, die- hij huldigde, moeten inderdaad uiterst gevaarlijk worden genoemd. Hij gaf immers duidelijk blijk terwille van een overwinning in Korea een algemene oorlog tegen China niet te schuwen. En het is wel hoogst onwaarschijnlijk, dat de Sovjet-Unie zich haar voornaamste bondgenoot niet zo maar zou hebben laten ontfutselen. Ongetwijfeld zou zij bij een uitbreiding van het conflict in het Verre Oosten met de wapens heb ben ingegrepen. Men kan echter ge voeglijk aannemen, dat zij zich daarbij in de eerste plaats naar het Westen zou hebben gewend, waar een militair nog maar al te zwak Europa voor de Rus sen voor het grijpen ligt. Het riskeren van een algemene oor log in het Verre Oosten moet dan ook volstrekt onverantwoord worden geacht, zolang West-Europa's defensie niet tot een hecht en sterk geheel Is opgebouwd. Het rekeninghouden met deze omstan digheid mag dan ook in genen dele als zwakte, als een Münchenmentaliteit worden beschouwd, maar getuigt Van nuchtere werkelijkheidszin. Zolang het Westen nog zo zwak is, als het momen teel is, heeft het geen enkele zin een voortijdige botsing te riskeren. Het is deze eenvoudige overweging, die de staatslieden der Westelijke landen, ook de Amerikanen Truman en Acheson wèl gezien hebben en de militair MacArthur niet. Toen deze zijn visie bepaald wilde doordrijven kon een conflict niet uit blijven. Met als uiteindelijk gevolg zijn tragisch maar onvermijdelijk ontslag. DE BOM IS GEBARSTEN: President Truman heeft Generaal Douglas Mac Arthur van al zijn bevelhebbersfuncties ontheven. Luitenant-Generaalj Matthew B. Ridgway wordt zijn opvolger. Gelijk met een verklaring van Truman, die gisterochtend werd gegeven, heeft het Witte Huls een memorandum gepubliceerd over de verschillen tussen de verklaringen van MacArthur en de politiek van de President. Er werd nog een ander memorandum gepubliceerd. Hierin werd verklaard, dat nu het gros van de aanvallers Is teruggeslagen de Verenigde Naties bereid zijn de voorwaarden van een regeling In Korea te bespreken. Uitbreiding van oorlog in Korea zou verkeerd zijn. President Truman heeft Woensdag avond, nog geen 24 uur nadat h(j gene raal MacArthur van zjju functie onthe ven had, in een rede tot het Amerikaan se volk verklaard, dat de Amerikaanse politiek In het Verre Oosten er op ge richt was, een derde wereldoorlog te verhinderen. Tot dusverre is deze politiek geslaagd geweest, aldus de president. „Wij heb ben tot nog toe een derde wereldoorlog voorkomen- en het zou verkeerd, tra gisch verkeerd zijn, zo zei Truman, als de V.S. het initiatief zouden nemen tot het uitbreiden van de oorlog in Korea. Omdat generaal MacArthur het niet eens was met deze politiek heb ik het derhalve noodzakelijk geacht hem van zijn functie te ontheffen, zodat er geen twijfel of verwarring zou heersen met betrekking tot het werkelijke doei van onze politiek. Het is mij persoonlijk heel zwaar gevallen deze stap te moeten ne men. Generaal MacArthur is een van onze grootste militaire bevelhebbers. De zaak van de wereldvrede is echter be langrijker dan die van de enkeling," al dus Truman. Overigens betekent de commandowis- seling geen enkele wijziging in de poli tiek der V.S. De regering zou de strijd in Korea krachtig en vastbesloten voort zetten om te pogen de oorlog tot een spoedig en succesvol einde te brengen. Tot vrede zijn de V.S. echter ten allen tijde bereid. DE BRITSE KRONINGSSTEEN NA DRIE MAANDEN TERECHT. De kroningssteen, die vorig jaar uit de Westminster Abdjj werd weggeno men, is gisteren door onbekenden naar de Abroath Abdjj In Forfarshire (Schot land) gebracht. De steen, de kroningszetel van de oude Schotse koningen, is op het altaar van de abdij geplaatst. Er waren twee ongetekende brieven by, waar o.a. aan de leiders der Schotse kerk verzocht werd met Engeland een regeling te tref fen om de steen in Schotland te laten blijven. De politie heeft drie maanden naar de 152 kg. wegende steen gezocht. De Australische ambassadeur, de heer Alfred Stirling, heeft gisteren een be zoek gebracht aan Lutjegast, de geboor teplaats van Abel Tasman, de Neder landse zeevaarder, die in 1642 Tasmanië ontdekte. De order van de president, die over het net van de legerverbindingen werd getelegrafeerd en waarin MacArthur „het direct ingaande" ontslag werd ge meld, luidde als volgt: „Tot mijn diep leedwezen is het mijn plicht als president en opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten U in uw functie van opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten, opperbevel hebber van het commando der Verenig de Naties, opperbevelhebber in het Ver re Oosten te doen vervangen. Gij draagt uw commando's met onmiddellijke in gang over aan luitenant-generaal Mat thew B. Ridgway. Gij hebt de bevoegd heid de noodzakelijke regelingen te tref fen voor het volbrengen van reizen naar plaatsen, die gij wenst. Mijn redenen voor uw vervanging zullen openbaar worden gemaakt gelijktijdig met de overhandiging van deze order". In de verklaring zei Truman, tot de slotsom te zijn gekomen, dat MacAr thur niet in staat was van ganser harte zijn steun te geven aan de V.S. en de po litiek der Ver. Naties. Militaire bevel hebbers moeten zich laten leiden door de politiek en de richtlijnen der regering en in een tijd van crisis is deze overwe ging in het bijzonder dwingend, aldus Truman. Truman zei het bijzonder te betreuren deze stap te moeten doen. Hij maakte een aantal voordien geheime richtlijnen bekend om aan te tonen dat de Gene raal zich niet heeft gehouden aan de buitenlandse politiek. Naar verluidt, bereidt MacArthur een verklaring te zijner verdediging voor. Toen het nieuws zich door Tokio ver spreidde, verzamelde zich een grote menigte voor het hoofdkwartier. DAAR HET OPPERBEVEL der geallieerde strijdkrachten ook het gouverneurschap van Japan betekent, is MacArthur dus ook van dit gou verneurschap ontheven. Het geheim memorandum, waarin werd medegedeeld, dat de V.N. bereid zijn de voorwaarden voor een regeling in Korea te bespreken, werd op 20 Maart door de stafchefs aan MacAr thur gezonden. In dit memorandum werd hem medegedeeld, dat de V.N, sterk van gevoelen waren, dat verdere diplomatieke pogingen om tot een rege ling te komen, moesten worden gedaan, vórdat de strijdkrachten over de breed tegraad zouden trekken. Te Tokio zoekt men verband tussen het plotseling ontslag en het bezoek, dat de Amerikaanse minister van het leger. Frank Pace, Maandag aan MacArthur bracht. Ondanks tegenspraak van een woordvoerder van MacArthur werd uit betrouwbare bron gemeld, dat Pace Mac Arthur een verzoek van Truman had overgebracht, zich verder te onthouden van „politiek getinte" verklaringen. Men acht het hoogst waarschijnlijk, dat Mac Arthur dit verzoek van de hand heeft gewezen of tegeneisen heeft gesteld met betrekking tot zijn beleid in de oorlog, die tot het ontslag hebben geleid. Van gewoonlijk betrouwbare zijde werd Woensdag te Tokio vernomen, dat Generaal MacArthur Dinsdagavond op het hoofdkwartier van de V.N. zijn func ties heeft overgedragen aan de chef van zijn staf, generaal-majoor Hickey. REACTIES. Politici van vele landen hebben hun instemming betuigd met de maatregel van President Truman om MacArthur te ontslaan. In het algemeen verwacht i i Engeland schijnt aan Amerika te heb ben meegedeeld, dat het blijft staan op het standpunt, dat Formosa (het enige grondgebied van de Chinese nationalis ten) eventueel moet worden overgedra gen aan communistisch China. In gro te delen van India heerst hongersnood; in verscheidene dorpen leven de bewo ners van boomschors en slakken. In verband met de controverse tussen Is raël en Syrië bestuderen Egyptische autoriteiten plannen voor een algemene mobilisatie. Nabij Medan is een jeep beschoten, waarbij 3 doden en twee ge wonden vielen. Het verleden week te Soerabaja ontvoerde 3-jarige meisje is teruggevonden in een veriaten garage. Buitenlandse diplomaten in Praag mo gen thans ook ai geen rechtstreeks con tact meer hebben met officiële bureaux, behalve dan met de ministeries van bui tenlandse zaken en handel, waar het personeel blijkbaar goed geïnstrueerd is. Daar de verwachte Duitse beslissing nog niet is afgekomen, zal de groenten- export naar West-Duitsiand deze week nog niet hervat kunnen worden. Men verwacht, dat binnenkort de baconprijs verhoogd zai worden tot ongeveer f 2.30 per kg. Door elke Zaterdag 8 in plaats van 6 uur te werken hebben de Lim burgse mijnwerkers in de laatste acht weken 124.000 ton kolen extra gedol ven. Te Venlo zijn bij het opruimen van munitie twee mannén gedood toen een kist, die zij op een auto wilden la den, ontplofte. Nederland heeft de tweede prijs gewonnen op het bakkers concours in Ierland; Schotland werd eerste. In 1950 gebeurden ruim 1500 ongelukken met een bromfiets; 36 be rijders werden daarbij gedood en 730 gewand. In datzelfde jaar vlogen in lijntoestellen 312.000 passagiers over de Atlantische Oceaan. In 1949 was dit aantal 266.000. men, dat thans eerst goed pogingen kun nen worden gedaan om tot een vreed zame oplossing te komen met China over de Koreaanse kwestie. De Britse minister van buitenlandse zaken, Morrison, alsmede Churchill en vele andere Engelse politici, zijn het er over eens, dat Truman een wijs besluit heeft genomen. Men meent, dat thans enkele concrete hinderpalen zijn weg genomen om een einde te maken aan de Koreaanse oorlog. Hiertegenover staan de verklaringen van Amerikaanse republikeinse senato ren, die de beslissing streng afkeuren en, naar waarnemers menen, Amerika ln een verhitte politieke strijd zullen werpen. Er wordt zelfs al gesproken van een triomfantelijke terugkeer van MacArthur ln Amerika met daaraan verbonden een campagne tegen de bui tenlandse politiek van de Amerikaanse regering en een onverwerpen van Tru- mans regering. Het is waarschijnlijk, dat een aantal van MacArthur's officieren eveneens ontslagen of op andere posten gezet zal worden. In Japan, waar men veel met de ge neraal op heeft, is men bezorgd over de gevolgen van het ontslag. Intussen heeft de generaal besloten zich voor het Ame rikaanse congres te verdedigen en heeft het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken medegedeeld, dat er geen verandering zal komen in de politiek van de Ver. Staten t.a.v. Korea. Radio Moskou deelde niet anders me de; dan „dat MacArthur van zijn func tie ls ontheven, men gelooft omdat hij niet opgewassen was tegen de toestand ln Korea". GENERAAL MACARTHUR Luit.-gen. Ridgway, die tot opvolger van generaal Mac Arthur is aangewe zen, arriveerde ln December j.l. recht streeks van het ministerie van defensie te Washington, in Korea. Hij is 56 jaar oud en heeft zich een reputatie verwor ven van onafhankelijk militair optreden tüdens de tweede wereldoorlog, toen h(j het bevel voerde over luchtlandingstroe pen in Sicilië en Normandië. Men zegt van hem, dat hij zijn eigen persoon aan het front niet spaart. Luitenant-generaal James A. van Fleet, die lt.-generaal Ridgway opvolgt als bevelhebber van het achtste Ameri kaanse leger in Korea, voerde het bevel over Amerikaanse troepen bij de invasie in Normandië in Juni 1944. Hij onder scheidde zich als kolonel bij het Ameri kaanse vierde leger infanterie tijdens de veldtocht in Europa, Hij commandeerde het derde legercorps dat via het brug genhoofd van Remagen Duitsland bin nendrong tot de Oostenrijkse Alpen. Tijdens het verblijf in Argentinië bezocht Prins Bernhard in gezelschap van mevrouw Peron de sociale instellingen van mevrouw Peron, o.a. het kinderdorp. De Prins en mevrouw Peron temidden der kinderen. Ds G. BRINKMAN REFEREERDE OVER HEDEN EN TOEKOMST DER GEREF. KERKEN. Gereformeerde ouderlingen uit geheel Zeeland kwamen gisteren in de Bogard- zaal te Middelburg ter conferentie byeen onder voorzitterschap van ouderling J. J. Boon van Bergen op Zoom. Het hoogtepunt van de dag werd gevormd door een in de middagvergadering gehouden referaat van Ds G. Brinkman van Amsterdam, die in een met veel verve voorgedragen betoog over „Heden en toekomst van onze Gereformeerde Kerken" een situatiebeeld schetste, waarin naast veel donkere partyen ook de lichtplekken niet ontbraken. Het zou referent, naar hij zeide, ge makkelijker gevallen zijn een overzicht te geven van het verleden. Beschouwin gen over het heden dragen immers on vermijdelijk een nog subjectiever karak ter. Velen achten de huidige situatie van onze kerken allerbedroevends:. Tien procent van onze leden is heengegaan, de bezieling ontbreekt veelal, de ver wereldlijking neemt hand over hand toe, de afstand van andere protestantse kerkgenootschappen wordt steeds gro ter, Rome beleeft een bloeitijd. Enz. enz. In deze visie zit veel, dat juist is. Niet minder dan 2500 leden onttrokken zich in 1950 aan de gemeenschap der Ker ken. De jeugd wordt meer dan ooit door de tijdgeest bedreigd. Velen kennen geen kerkelijke vreugde meer, moe als zij zijn „van de strijd om beuzelingen", zo als zij zeggen. Geklaagd wordt, dat het Kruis niet meer in het centrum van de prediking staat. Het laatste boek van Thijs Booy was een felle aanklacht. Bij het zien van dit alles mag niet vergeten worden, dat ook het leven sterk veranderd is sedert de bloeiperio- Er is xoeer stof tot schrijven. De kerken laten zich tiiet onbetuigd en dat is een feit, waarover ieder zich hartelijk verheugt. Dr Harrenstein heeft kortgeleden op een persconfe rentie boze woorden gesproken. Vele kerken in Nederland zouden het werk voor de militairen niet steunen, zelfs met geen collecte. Zeeland maakt nu met deze actie wel een gunstige uitzondering. Vele kerken hebben onze oproep tot het schenken van een bijdrage of het houden van een collecte spontaan beantwoord. Vandaag kunnen we de collecte verantwoorden, die werd gehouden in de Geref. Kerk te Koudekerke. De opbrengst bleek f 100,51. De Ned. Herv. Kerk te Koudekerke bleef niet achter en in de kerken op Kou dekerke en 'tZand werd in totaal f99,20 gecollecteerd. Van de Vrij Evangelische Gemeente te Goes ontvingen wij als opbrengst van een kerkcollecte f59,21. Tenslotte werd een bijdrage ontvangen van de Geref. Kerk te Oostkapelle, n.l. f 10. Dit alles droeg er toe bij, dat de stand vandaag kwam op f6643,10 Er zit weer schot in. Wij zuilen er voor moeten zorgen, dat zo spoe dig mogelijk een bedrag van f 10.000 bijeen is, opdat er dan al thans iets zal kunnen gebeuren. Wij blijven op aller medewerking re kenen en wijzen nog eens ten over vloede op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, „Actie Bouw Militaire Te huizen Zeeland" te Goes, waarop alle giften en collectes kunnen wor den gestort. Wjj vernemen van officiële zyde, dat de Nederlandse regering de grote mili taire verdiensten van Generaal MacAr thur ten volle erkent, doch, gezien de gebeurtenissen van de laatste tijd, met groeiende bezorgdheid heeft kennis ge nomen van de uitlatingen van Generaal MacArthur, die hot zuiver militaire terrein te buiten gingen en het politieke beleid der Verenigde Naties raakten. Zij heeft van dit gevoelen tegenover de re gering der Verenigde Staten reeds doen bljjken en acht de beslissing, waartoe President Truman zich genoopt heeft gezien, een w(js besluit. Voor de eerste maal o.l.v. de nieuwe voorzitter, ds G. H. van Willenswaard te Domburg, kwam gisteren de Ver. „Klnderzorg" te Middelburg in algemene vergadering bijeen. In het jaarverslag werd gezegd, dat de situatie zich gunstig ontwikkelde en „Klnderzorg" een „open" inrichting is geworden. De exploitatie blijft echter, mede door de verdere stijging der prijzen, waartegenover geen stijging van het Rijkssubsidie staat, zorgen baren. In de middagvergadering hield ds K. O. Finkensieper, pres.-directeur van de Heldringgestichten in Zetten, een interessante causerie. In de morgenvergadering werden ver welkomd de oud-voorzitter, ds A. de Vries, thans predikant te Zeist en mr J. F. Hornstra, namens de Stichting Zeeland. In zijn openingswoord gewaag de de voorzitter van grote belangstel ling der kerkelijke gemeenten, hetgeen tot uiting komt in financiële steun. „Kinderzorg" geniet geldelijke steun van particulieren en kerken als geen andere gelijksoortige vereniging in ons land. Een geregelde prediking gaat uit van „Kinderzorg", hetgeen de voorzit ter verklaarde naar de gelijkenis van de rijke man en de arme Lazarus (Luc. 16 1931). „Kinderzorg" doet de Wet en de Profeten tot ons hart spreken, aldus ds v. Willenswaard, en houdt onze ogen open voor het Rijk Gods, dat komt. JAARVERSLAG. De secretaris, ds F. H. A. v. d. Wind te Serooskerke, zei in zijn jaarverslag, dat „Kinderzorg" geen gestichtssfeer kent. Er waren op 31 Dec. 222 pupillen opgenomen, d.i. 3 meer dan eind 1949. In Middelburg zijn er 67 jongens en 38 meisjes, in Serooskerke resp. 8 en 37. Ook in gezinnen zijn kinderen opgeno men. Het totaal aantal verpleegdagen bedroeg 75.439; de gemiddelde verpleeg- prijs f3.80 per dag. Het meisjeshuis werd als debielen afdeling ingericht. De psychiater, dr Pfaeltzer, is sedert Maart 1950 aan „Kinderzorg" verbon den. De gebouwen verkeren nu in prima staat, de kantoorruimte werd uitgebreid. In het bestuur kwam wijziging door het vertrek van ds de Vries. Ds H. M. Stra- ting te Goes werd 2e voorzitter. De heer J. A. de Vries te Den Haag werd be noemd tot administrateur; de heer Mantz kan zich nu meer aan de propa ganda wijden. FINANCIEN. De penningmeester, de heer C. C. Mantz, zei, dat „Kinderzorg" een zor genkind is. Toen op 21 Febr. j.l. het 45- jarig bestaan werd herdacht, waren de financiële zorgen groter dan bij de op richting. Men was van mening, dat de verhoging van het Rijkssubsidie op de verpleegprijzen zou betekenen, dat de eindjes aan elkaar zouden kunnen wor den geknoopt, doch dit bleek niet het geval. Het tekort over 1950 bedroeg f49.762.68, terwijl door de gemeenten f31.284.33 werd bijeengebracht, hetgeen slechts f2250.minder is dan in 1949. De opbrengst der busjes wordt echter minder. Men poogt het aantal busjes te vermeerderen. De verpleegprijs (in 1949 f2.83) steeg in 1950 tot f 3.80. Het verwachte tekort voor 1951 beloopt f73.650.De voor zitter dankte de heer Mantz voor zijn beleid en bij monde van de heer C. Lou- werse te Domburg werd voorgesteld de penningmeester te déchargeren. Aan het eind van de morgenvergadering bracht de voorzitter dank aan ds de Vries voor hetgeen hij voor „Kinderzorg" heeft ge daan. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heren R. Batten, Middel burg; ds B. Breek, Kattendijke; ds J. v. d. Graaff, Sas van Gent; J. Jasperse, Koudekerke; C. C. Mantz, Middelburg en D. Vleugel, Wolfaartsdijk. Gekozen werden ds H. M. Strating, Goes (vac. ds A. de Vries), G. M. Breas, Goes (vac. A, de Bruyne), ds van Dijk (vac. ds Goverts), J. Adriaanse, Vlissingen (vac. G. J. de Jonge), mevr. M. W. v. d. Peyl Schuilwerve, Goes (vac. mevr. M. H. de JongeKwant). GEZINSVERPLEGING. De directeur van „Kinderzorg", de heer J. v. d. Windt, deed enige mede delingen over de actie voor Gezinsver pleging, die tot gevolg had, dat 88 aan vragen uit alle delen van het land bin nenkwamen. Daarbij waren er helaas slechts 4 uit Zeeland. Na schifting ble ven er 62 over, doch bij nader onder zoek bleek slechts 12 pet. der aanvragen aanvaardbaar, 11 kinderen konden in gezinnen worden geplaatst. Momenteel zijn 62 pupillen in gezinnen opgenomen, waarvan 34 in Zeeland. (Vervolg pag. 3, kolom 3.) de ten tijde van Kuyper en Bavinck. Twee wereldoorlogen zijn over ons heen gegaan. Christus' komst kondigt zich steeds meer aan. „Die vuil is, dat hij nog vuil worde en die rechtvaardig is, dat hij nog gerechtvaardigd worde." In de Hervormde Kerk heeft een doorbraak plaats; de orthodoxie heeft een verbond aangegaan met de vrijzin nigheid, richtingen moeten voortaan „modaliteiten" heten en het waarheids- begrip wordt zodoende gerelativeerd. In de Vrijgemaakte Kerken gaat men daar entegen op in absolutisme. De R.K. Kerk formuleert nieuwe dogma's, als dat van Maria's hemelvaart. Tussen al deze zandbanken vaart het schip der Geref. Kerken. Laten wij ons hoeden voor een ondergangsstemming en liever God danken voor het wonder, dat Hij ons nog zoveel schenkt. De Kor te Verklaring, de wetenschappelijke commentaren op Nieuw- en Oud Testa ment, de werken van de grote dogma ticus Berkouwer, een bloeiende Theolo gische Hogeschool, uitbreiding van de V.U., de nieuwe centra voor zending en evangelisatie. Gezegd kan worden, dat onze Kerken ten dele de scheur te bo ven zijn. Niet ontkend mag worden, dat er toch leemten zijn. Er is veel lauwheid en be zieling en geloofsblijheid ontbreken veelal. De ouderlingen hebben dan ook een verantwoordelijke taak. Hun wijken moeten niet te groot zijn (40 gezinnen). Zij moeten niet al te nuchter en objec tief zijn, maar leer èn leven laten spre ken. Getuigenis van een rechte bevin ding kan zeker op zijn plaats zijn. Denk aan Willem Teelinck. DE TOEKOMST. Wat de toekomst aangaat: Gods Waarheid beeft de toekomst voor zich. Als de Gereformeerde Kerken daaraan slechts trouw blijven, dan behoeven zy niet te vrezen. Uitvoerig ging referent de vaderland se kerkhistorie na om deze stelling t6 staven. Het Woord wint het steeds. En met Christus behaalt de victorie, wie Hem in oprecht geloof volgt en dient. Met de wereld moge het op een einde lopen, de moderne mens moge, naar iemand gezegd heeft, gereed zijn om begraven te worden, de Christen is reeds met Christus in Zijn graf geweest en daaruit voor altijd opgestaan. Onze kerken zijn in de nood geboren. Door Gods genade zijn zij Schriftuur lijke kerken gebleven. In dat Isolement ligt haar kracht, waarin zij haar ros- ping kunnen vervullen voor het gehele Nederlandse volk: Christelijk-Nationaal. Zo wakende, biddende en werkende is de toekomst van onze kerken verzekerd. Op dit referaat volgde een zeer druk ke bespreking. Naast veel lof oogstte de referent uiteraard ook critiek. Het ernstigste bezwaar werd wel geuit door Ds H. Veldkamp van Middelburg ,die ln het referaat de verontrusting gemist had. Nadat de referent gelegenheid ont vangen had de sprekers te beantwoorden werd deze goed geslaagde conferentie met dankgebed gesloten. (Zie voor morgenvergadering pag. 3.) Tijdens de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting, die gisteren werden voortgezet ln de Eerste Kamer, moest de vergadering plotseling ge schorst worden, omdat de minister-pre sident, dr Drees, die juist aan het twee de deel van zyn antwoordrede was be gonnen, onwel werd. Onder de pauze was dr Drees reecfc door een lichte duizeling overvallen. Hij wilde echter toch zijn rede afmaken. Nk de hervatting werd hij echter opnieuw onwel. Dr Drees werd per auto naar huis gebracht. Later werd medegedeeld, dat de ongesteldheid te wijten was aan een bij de minister-president wel eens meer optredende acute lichte maagsto ring, die geen enkele reden tot onge rustheid geeft. Volgens het Indonesische persbureau Antara zou Raymond Westerling, eeft visum hebben gekregen voor Nederlands Nieuw-Guinea. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag was hieromtrent in het geheel niets bekend. THANS 700.000 CHINEZEN IN KOREA. Het Amerikaanse leger heeft ver klaard, dat in Korea achttien nieuwe Noordelijke divisies zijn waargenomen. Het aantal Chinezen wordt thans ge schat op 695.000. Een woordvoerder zei- de, dat sinds Vrijdag 97.000 man verse Chinese militairen zijn waargenomen. Dinsdag zijn afdelingen van de 29ste Britse brigade de rivier de Imdjin over gestoken. Zij bezetten het gehele stel sel van Chinese verdedigingswerken ten Noorden van de rivier en ondervonden daarbij weinig tegenstand. In het Oosten zijn de Zuid-Koreanen reeds 30 km. over de 38ste breedtegraad. DE BILT ZEGT: Later toenemende bewolking. Weersverwachting geldig tot van avond: Koude ochtend met weinig be wolking en zwakke Zuid-Westelijke wind. Later toenemende bewolking, maar overwegend droog weer en matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1