Haar avontuur 0nd" de loupe DE ZWIN-KWESTIE HERLEEFT Chefarine 4 Een kwart eeuw destructie in Nederland ADAHSON Vierduizend parachutisten dalen achter Chinese linies* Wat kocni üet publiek in Februari? Viervoudige... zéér krachtige werking. De Jaarbeurs en het buitenland* Onzichtbare exportartikelen. Nog 595 onbewaakte overwegen wachten op knipperlicht» De Bilt zegt: F^egen. Rumoer om een bruggetje en een grenspaal. Woensdag 11 April 1951 Pagina 2 VEERTIEN SECONDEN „KLAAR... SPRINGT (Vervolg van pag. 1.) Een uur zijn we in de lucht. Beneden ons is niets anders te zien dan bergen. Kale, bruine bergen. We vliegen in formatie. Voor, achter en aan weerskanten van ons bevinden zich eveneens vliegtuigen. Ten Noorden van Soewon verandert het landschap. Daar is het vlak en groen. Maar spoedig zwenken we naar het Oosten de bergen weer in. We zijn nu dicht bij het spring-* terrein. „Klaarmaken1" commandeert de springleider. De twee deuren in de staart van het toestel staan al open. De parachutisten maken de lijn van hun valscherm vast aan het toestel. Nog maals controleren ze eikaars uitrusting. De spanning groeit met de minuut. „In de deurklinkt het volgende beveL De eerste man stelt zich op in de deuropening. Zijn gezicht is in concen- .atie vertrokken. Dit is het meest ze- uwslopende ogenblik. Iedereen en alles tot het uiterste gespannen. Het is al- .-rnaal een kwestie van seconden. Even -• vroeg of te laat en de mensen komen er buiten het springterrein terecht. „Klaarspring!" Het komt er als een kreet uit. Het toestel vermindert zoveel mogelijk vaart. Meteen persen de parachutisten zich door de twee deuren. Men duwt elkaar naar voren. Sommigen blijven met hun bepakking haken. Woest ruk ken ze zich los. Een ander struikelt. Men schreeuwt. Het zijn 14 dramatische se conden. Dan zijn de twee-en-veertig mannen eruit. En ook de voorraden zijn door het luik in de bodem het toestel uitgeworpen. De lucht is vol kleurige parachutes. Overal om ons heen zweeft zijde met mensen en materiaal eraan. Zelfs kanonnen en jeeps dalen zo naar de aarde. Snelle jagers scheren laag over het springterrein. Het ziet eruit als een slor dig bollenveld met al die groene, gele, rode, bruine, witte en blauwe valscher men in een bonte massa door elkaar. Kleine figuren krioelen er tussendoor. Hier en daar staat een huis in brand. In de verte klinken schoten. En uit de blauwe lucht duiken onophoudelijk de jachtvliegtuigen omlaag om de troepen bescherming te bieden. Het is een fasci nerend schouwspel. SIGARETTENPEUKJES. Het is nu vreemd leeg in het toestel. De vloer is bezaaid met sigaretten peukjes en wikkels van kauvvgummi. Den krant wappert in een hoek. Verder is er niets meer. De telegrafist en de werktuigkundige trekken samen de val- schermiijnen naar binnen. Dan slaan ze de twee deuren dicht. Met de druk op Schoeisel, kroidenieiswaren, meube len en aanverwante artikelen, en rijwie len zjjn in Februari het meest gekocht. Althans blijkens gegevens van het Econ. Inst. v. d. Middenstand. De detailhandel en bedrijven die bo vengenoemde artikelen verkopen hebben dan ook een min of meer belangrijke omzet vermeerdering bespeurd. Deze omzetvermeerdering moet eensdeels toe geschreven worden aan ingetreden prijs verhogingen, anderdeels aan de vrees voor nog verdere prijsstijgingen bij een deel van het publiek. Vergelijking van de indexcijfers voor Februari 1951 met die voor de overeen komstige maand in 1950 brengt aan het licht, dat slechts in het chocolateriebe- drijf en in het kappersbedrijf de Februa- ri-omzetten in 1951 lager waren dan die in het vorig jaar. In de detailhandel in schoeisel, in textiel, in meubelen en aan verwante artikelen, in ijzerwaren en ge reedschappen alsmede in het rijwieibe- drijf was ten opzichte van Februari 1950 sprake van een aanzienlijke stijging van de geldomzetten. Ook hierbij dient te worden opgemerkt, dat prijsverhogingen in belangrijke mate hebben bijgedragen tot deze omzettoeneming. De stijging van de geldomzetten als gevolg van prijsverhogingen betekent overigens geen winst voor de branches, sterker nog, het komt voor, dat prijsver hoging daling van de hoeveelheidsinzet bewerkstelligt en in die gevallen zal de totale brutowinst verminderen. De angst van het publiek voor toe komstige prijsverhogingen manifesteer de zich zeer duidelijk in het omzetver- ioop in de detailhandel in textiel. Wel trad in deze branche t.o.v. Januari een omzetdaling op van 7 maar in ver gelijking tot de corresponderende maand van 1950 kon toch een stijging van de geldomzet worden waargenomen van 51 een knop sluit het luik in de bodem zich electrisch. „Klaarinformeert de tweede bestuurder met een vragende beweging van zijn hoofd. De mannen achterin het toestel steken bevestigend de duim op. Meteen zwenken we scherp naar het Zuiden af. We verlaten het springter rein zo snel mogelijk. Nog steeds vliegen we in formatie. De spanning is nu ech ter verdwenen. De opdracht is uitge voerd. Binnen de vastgestelde tijd zijn de mensen en het materiaal ter plaatse gebracht. Het is werk, waarbij in frac ties van seconden gerekend moet wor den. Eén verkeerde manoeuvre kan de dood van één of meer mensen ten ge volge hebben. Maar het is allemaal met succes gegaan. „Een crackerpresenteert de telegrafist. De piloot steekt me zijn veldfles met koffie toe. De tweede be stuurder heeft zijn camera voor de dag gehaald. Vrij van zorgen vliegen we naar de basis terug. Beneden op de grond verzamelt het regiment zich. Zo snel mogelijk meldt iedereen zich bij zijn eenheid. Er blijkt tachtig man bij het springen gewond te zijn. Velen hebben een enkel of een been gebroken. Veertig van de gewonden kunnen echter dienst doen. De anderen blijven onder de hoede van de medische dienst achter. Het materiaal wordt ondertussen ook van de parachutes verwijderd. Er zijn wat kisten kapot gevallen. Een jeep is van de parachute losgescheurd en is totaal vernield. Een andere heeft be schadigingen opgelopen. Maar over het algemeen is alles in orde. Binnen korte tijd is het regiment dan ook gevechts- klaar. De generaal geeft zijn orders. Met vliegtuigen als dekking rukt men op om de eerste opdracht uit te voeren. In de vallei blijft een zee van veel kleurige parachutes achter (Xngez. mededeling, advert) Chefarine „4" werkt viervoudig, want elk tablet bevat vier ver schillende geneesmiddelen te gen pijnen en griep. Deze brach ten aan miliioenen mensen in de gehele wereld baat, vaak ook wanneer andere middelen faalden. De werking is bijzonder krachtig, maar weldadig. TEStNfUNEN SN GUIS'. 30 IXSUTtEN 175 HAAK-IN-ACTEE OP DE JAARBEURS Uit de deelnemers aan de voor- jaarsbeurs is een comité van actie ge vormd, dat tot doel heeft ter beurze bijdragen te verzamelen voor het „Koningin Wilhelmina Fonds". Op de standhouders wordt een beroep ge daan enkele van de ter beurze geëx poseerde artikelen of andere bijdra gen aan het comité af te staan. De N.C.R.V. zal een radioreportage van de Haak-ïn-actie verzorgen, wel ke Donderdagavond a.s. zal worden uitgezonden. Benoeming Chr. onderwijs. Tot conrector van het Chr. Lyceum te Delft is benoemd mr dr A. Veer man te 's-Gravenhage, die als leraar oude talen en oude geschiedenis reeds aan dit lyceum verbonden is. Dr Veerman, die parlementair re dacteur is van het dagblad „Trouw" en voorzitter van de Prot. Chr. Jour nalisten Vereniging, heeft deze be noeming aangenomen en gaat dus de journalistiek verlaten. (Van onze Utrechtse correspondent). De aanwezigheid van bnitenlandse deelnemers op de Jaarbeurs mag aan de ene kant tot verblijding stemmen, er zit ook iets verontrustends in. Onze penibele positie op economisch gebied beneemt ons de gelegenheid om bij de buitenlanders aan te schaffen wat wjj willen. Voorlopig hindert dat de vreemde lan den niet zo, omdat zij (voor een dee) althans) een periode van hoogconjunc tuur beleven. Zij raken hun producten toch wel kwijt. Maar wanneer de dagen aanbreken, waarin de productie wel gebaat is bij een paar afnemers extra, zal men ge makkelijk kunnen komen tot een boycot van importartikelen uit Nederland, aan gezien Nederland zelf maar weinig op buitenlandse markten aankoopt. Dit werd ons o.a. verteld in de pavil joens van Zwitserland, Zuid-Afrika en Oostenrijk. Het antwoord van de han delsmensen luidt steevast: wanneer we maar een groter contingent toegewezen kregen, zouden wij wel betere afnemers zijn. In het Zwitserse paviljoen, dat als altijd een aardige indruk maakt door de fraaie uitvoering der stands en de sier lijkheid der geëxposeerde artikelen, hoorden wij o.m. de klacht, dat Neder land minder gebruik maakt van het „on zichtbare exportartikel" waarvan Zwit serland zoveel profijt heeft, het toeris me. Volgens de heer Mast, een autoriteit op het gebied der „vreemdelingenindus- strie", klaagt men erover, dat Zwitser land zo duur is. De heer Mast bestreed deze opvatting: 97 van de hoteis in Zwitserland behoort tot de goedkope klassen. Evenwel, er zijn ook andere producten van het Alpenland ter Beurze te bewon deren. Natuurlijk horloges, maar even eens kunstgebitten, die als zodanig on herkenbaar zijn en die daar ook gede monstreerd worden door enige dames. „Aangeklede" inzending. Oostenrijk neemt voor het eerst deel aan de Jaarbeurs, eigenlijk om daar mede antwoord te geven op de deelname van Nederlandse zijde aan de Wiener Messe. Een representatieve collectie van wat Oostenrijk produceert treft men er nog niet aan. De afdeling glas blijkt goede zaken met ons land te hebben gedaan en ook voor petroleumlampen eigen lijk vervaardigd voor Indonesië be staat hier belangstelling. Daarentegen heeft het Oostenrijkse sigarettenpapier bij ons geen kans gekregen. De heer IJssel de Schepper, voorzit ter van de Kamer van Koophandel voor Oostenrijk, deelde mede, dat het han delsverkeer verzevenvoudigd is vergele ken met het cijfer van voor de oorlog. De overgang van compensatie op clea ring levert echter enkele moeilijkheden op. Mr J. Milius gaf als directeur van de Jaarbeurs uitdrukking aan het genoe gen, dat de Beurs heeft in deze deel name. Hij herinnerde er echter aan, dat Oostenrijk ook reeds eerder op de Jaar beurs verscheen. Bij vergelijkiug der inzending van heden met hetgeen vroe ger uitgestald werd, moest de heer Mi- mis constateren, dat de inzending nu beter aangekleed is dan intertijd het ge val was. Toen namelijk kwam Oosten rijk metetalage-poppen, een artikel dat sommigen niet beviel en dat zelfs aanleiding gaf tot discussie. Het m.s. „Oranje" van de Mij. „Ne derland" zal Donderdag a.s. uit Amster dam naar Indonesië vertrekken. De in scheping zal van 9 tot 13 uur plaats vin den. Het m.s. „Oranje" wordt 3 Mei te Tandjong Priok verwacht. Op 18 Mei a.s. zal Rotterdam dit jaar zijn opbouwdag vieren. De politie te Singapore heeft oefenin gen gehouden, teneindë voorbereid te zijn bij mogelijke onrust tijdens de be handeling van de zaak-Bertha Hertogh voor het hof van appèl op a.s. Maandag. Brengt herziening gebiedsindeling bedrijfszekerheid in gevaar? Deze maand is het een kwart eeuw geleden dat een begin werd gemaakt met de landelijk organisatie van de destructie in Nederland. Onder destruc tie wordt hier verstaan: de sterilisatie en verwerking van afgekeurd vee en vlees tot diermeel en technisch vet In ons land werken thans elf destruc- toren waartoe ook behoort de N.V. Destructor Zeeland te Hansweert, die in 1949 aan „grondstof' 733.018 kg. ver werkte. De totale productie van de elf des- tructoren in 1950 was: diermeel bijna vijf millioen kg., technisch vet ruim twee millioen kg. Het afgekeurde vee en vlees de grondstof voor de bereiding van diermeel en vet wordt, overeenkomstig de be palingen van de vleeskeuringswet, for meel geleverd door de gemeenten. Aan gezien deze de enige leveranciers zijn der grondstoffen, is de bedrijfszekerheid van de destructor in dit opzicht afhan kelijk van de bij de destructor aangeslo ten gemeenten. Met het oog hierop is reeds voor de oorlog op aandrang van het min. van Sociale Zaken een gebiedsindeling tot stand gekomen, die nu zal worden her- FEUILLETON door G. P. BAKKER. 64) _o— Zij bleef staan, zij wilde zich goed houden, maar tranen sprongen haar in de ogen. „Het is niet om het geldelijk ver lies" verdedigde zij zich, „maar het was mijn liefste bezitting. Toen ik ge boren werd, kreeg ik Leuchtenberg met alle omliggende landen van mijn grootvader cadeau. Grootvader zei te gen mijn moeder: dan heeft de kleine altijd een huis waar zij kan wonen." Saxon vond geen troostwoorden, hij begreep haar verdriet het was haar oude familiebezitting, waar de boeren en kleine burgers van het dorp allen vrienden waren. Als de heer kwam werden er erebogen opgericht van groen en bloemen, dan waren er fees ten, de schoolmeester en de kinderen zongen en de geestelijke sprak morie woorden, die uit het hart kwamen. De pachters betaalden een gedeelte van hun opbrengst aan de heer, die hun in slechte jaren de pacht had geschonken. Als de heer een verstan dig man was, vlogen ze voor hem door het vuur. Had hij een vete, dan namen zij dadelijk de wapens voor hem op, terwijl hij htm rechten ver dedigde, te bevoegder plaatse, waar dit nodig bleek. Zij hadden aan Marion een lieve, verstandige meesteres gehad, daar aan twijfelde Saxon allerminst. Hij begreep, hoe de bewoners het jonge meisje en later de jonkvrouwe had den vereerd, want een vrouw is dik wijls een beter en verstandiger gebie der dan een man. Hij nam Marion in de arm. „Nu gaan we verder. Wjj kunnen niet ver van Brandenburg verwij derd zijn", meende Saxon. „Toch nog enige uren", antwoord de zij. Zij trokken door de bossen en van lieverlede, door de stralende zon, het mooie warme weer, het groene loof en de vrolijk kwinkelerende vogels, week Marion's droeve stemming. „Er is zoveel om over te treuren in deze tijd, dat men de zaken lichter moet opnemen dan anders. Onze Lieve Heer geeft kracht naar kruis", ver klaarde de avonturier. „Later als de oorlog voorbij is, regelt zich alles vanzelf weer. Het land is te vruchtbaar om onbebouwd en braak te liggen. De inwoners zullen terug komen en met een paar jaar zullen de velden weer in bloei staan. Zo is het in menige oorlog gebeurd", troostte Saxon haar. „Sterk zijn en het hoofd koel houden." En Marion liet zich graag troos ten. Zij verzamelde al haar geest kracht. „Hij heeft recht op een opgewekte reisgenote. Hij doet alles om mij aan genaam te zijn en mij te redden. Wan hoop is de grootste vijand, moed de beste vriend", peinsde zjj. Maar nooit zou zfj het troosteloze, uitgestorven dorp vergeten. Tegen de middag namen zjj rust aan de kant van een riviertje, dat zich bij de bocht tot een vijver ver breedde, op een groen grasveld in de schaduw van een breed bladerdak. De hellende oever was begroeid met wilde viooltjes en de gele en paarse irissen, de rietpluimen boven het water wuif den zachtjes heen en weer in de wind. De zon scheen stralend over het golvende water. Zij waren diep in het woud doorgedrongen, ver van de landweg. Na hun eenvoudig middagmaal, begon Saxon zachtjes op de luit te tokkelen. „Speel eens een liedje, een vrolijk liedje", stelde Marion voor. Saxon sloeg een accoord aan. Ma rion lag uitgestrekt in het gras, leu nend op haar elleboog. „Waarvan?" vroeg hij. „Van je zelf", antwoordde zij. Hij begon: Ik ben een oude rijmelaar En rijm de ganse dag. Ik rijg de woorden aan elkaar, AI zijn ze fijn als rag. De liedjes dansen in mijn hoofd, Ik grijp ze waar ik kan. Het licht is nimmer uitgedoofd, 'kBen een gelukkig man. Soms grjjp ik eentje met een lach, En dan weer met een traan. Soms zing ik van een blijde dag, En dan van scheiden gaan. Maar waar ik grijp of grijpen kan, 'tls altijd over haar, Een zwarte vrouw, een blonde man, Zii horen bij elkaar. (Wordt vervolgd.) Koningin en Prins naar Luxemburg Het Kabinet van de Koningin beves tigt thans het eergisteren door Belga gegeven bericht uit Luxemburg, dat de Koningin en de Prins op 19, 20 en 21 Juni ax. een officieel bezoek aan Lu xemburg zullen brengen. Gen.-Maj. Dürst Britt commandant 7 December-divisie „in oorlog". De bevelhebber van de 4a militaire afdeling (Groningen, Friesland, Dren the), de voormalige commandant van de 7-December divisie, gen. maj. H. J. J. W. Dürst Britt, heeft in een dagorder ver klaard, dat hij in tijd van oorlog weer zal optreden als commandant van de 7- December-divisie. De C.A.O. voor het maatkleding- bedrijf. Vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties, verenigd in de sociale commissie voor het maatkle- dingbedrijf hebben besloten opnieuw voor onbepaalde tijd een collectieve ar beidsovereenkomst af te sluiten op de voorwaarden, welke golden voor de C.A.O. voor het jaar 1950/'5L Naast deze overeenkomst is een „gentleman's-agreement" tussen par tijen gesloten, waarbij werd overeenge komen er naar te streven tussentijds, doch in elk geval op zo kort mogelijke termijnwaarbij gedacht wordt aan de datum van 1 Juli 1951 tot overeen stemming te geraken over de voorwaar den voor een dan af te sluiten nieuwe C.A.O. ter vervanging van de thans aan gegane. zien, en waarop de destructoren thans wachten. Men vreest, zo vernam het A.N.P., dat een groot aantal grondstofrijke gemeen ten zal worden onttrokken aan een destructor, waarvan het gebied zoveel veearme gemeenten telt, dat het aantal kg. grondstof per ha. kleiner is dan in enig ander destructorgebied, terwijl deze grondstofrijke gemeenten zouden wor den toegewezen aan een andere destruc tor, die juist uitsluitend grondstofrijke gemeenten bezit. Dit zou in hoge mate de bedrijfszekerheid in gevaar brengen. Vereniging van Metaalindustrieën bestaat 35 jaar. Gisteren is te Utrecht een vergade ring gehouden van de vereniging van metaalindustrieën, waar meer dan twee honderd Industrieëlen het 35-jarige be staan dezer vereniging hebben herdacht. Aan een lunch, die mede gegeven werd met het oog op de Jaarbeurs, heeft ir. H. I. Keus een rede gehouden over „De gemeenschapszin in het be drijf". Voordien sprak echter de alg. voorz. der vereniging, ir. H. C. Wesse- ling, een woord van welkom o.m. tot de Raad van Beheer en de directie van de Jaarbeurs, de directeur-generaal van handel en nijverheid en vertegenwoordi gers van de Nederlandse en Belgische zusterorganisaties. Goede verhouding. Ir Keus deed in zijn rede uitkomen, dat zowel uit sociaal als uit economisch oogpunt het kweken van een goede ver houding tussen ondernemer en werkge ver-de moeilijkste en belangwekkendste taak is, niet in het minst voor de on dernemer der toekomst. Onder moeilijke omstandigheden ne men de prestaties toe. Naarmate de in spanning om de productie te vergroten stijgt, zal een teruggang kunnen worden beperkt. Hiervoor is samenwerking on ontbeerlijk. Dit zal leiden tot het in zicht, dat productie primair is en dat muntontwaarding geen basis voor vol ledige werkgelegenheid kan zijn. Waar dit inzicht rijpt, zal „geweld" voor „sa menwerking" kunnen wijken. Staatssecretaris Götzen naar de West en Washington. Staatssecretaris L. Götzen, van het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, en het hoofd der afd. Suri name en de Nederl. Antillen van dit ministerie, A. Jonkers, zullen op 20 April a.s. per K.L.M. naar de West ver trekken. Het verblijf in Suriname zai 14 dagen duren; daarna worden gedurende een week de Nederlandse Antillen bezocht. Tenslotte staat een bezoek aan Washington op het programma. Het doel van deze reis is de behande ling van financieel-economische vraag stukken, die o.a. verband houden met de agrarische plannen in Suriname. De K. N. A. C, en het veilig verkeer. De K.N.A.C. heeft de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht te be- vjrderen, dat ook in de ontwerp-begro- ting van 1952 een zodanig bedrag voor het installeren van knipperlicht-instal laties wordt uitgetrokken, dat de bevei liging van dat deel van de 595 onbe waakte overwegen in verharde wegen waarop snelverkeer is te verwachten, volgens het de laatste jaren gevolgde programma, nl. met 20 stuks per jaar kan worden voortgezet. Lezers grijpen naar de pen Gcös v onders;! in de geschiedenis. In het „Zeeuwsch Dagblad" van 3 April is een verslag gegeven van de causerie van de heer J. de Rek, re dacteur van „Onze Vacatures", ge houden op de conferentie van het Chr. Paedagogisch Studiecentrum. Eén zinsnede uit deze rede trof mij bijzon der: „Wat het Christelijk geschiede nisonderwijs betreft: nergens kan met volkomen zekerheid worden vastge steld: hier greep God in". Tegen deze zinsnede wil ik ernstig protesteren. In onze Vad. Geschiedenis liggen de feiten voor het grijpen om aan te tonen, dat God vele malen ken nelijk ingreep tot afbreuk of versto ring van de vijand. Ik wil me bepa len tot een paar voorbeelden, die over duidelijk spreken. Allereerst dan het ontzet van Leiden in 1574. Zo zicht baar heeft hier de Heere geholpen, dat vrienden en vijanden in dezen de arm des Heeren hebben kunnen bemer ken. Zowel Groen van Prïnsterer als de oudere geschiedschrijvers Hooft en Bor getuigen hiervan. En wat te denken van de bijna alge hele vernietiging der onoverwinne lijke vloot In 1588? Van de beman ning dezer vloot (20.000 soldaten en 10.000 matrozen) werd gezegd, dat ze zelfs de duivel niet ontzagen. Maar God heeft ingegrepen. Hevige stor men hebben de vloot grotendeels doen vergaan. Van de 130 schepen kwamen er slechts 53 in Spanje te rug. „Gods Adem heeft ze verstrooid" dat was het opschrift op een En gelse penning in 1588 geslagen. Zo zouden we door kunnen gaan. Het is onbegrijpelijk, hoe iemand van Christelijken huize zo iets schrijven kan. Men kan het Christendom niet meer afbreuk doen dan met boven aangehaalde zinsnede. Ik kan daartegenover de lezers ten zeerste aanbevelen de boeken van Groen van Prinsterer en het boek van A. v. d. Velde: „De Won deren des Allerhoogsten" te lezen, die aantonen, dat op welhaast elke bladzijde van onze landshistorie Gods Hand kennelijk blijkt. Laten we denken aan Ps. 78 vers 4: „Wü zullen het niet verbergen voor hunnen kinderen, voor het navolgen de geslacht, vertellende de loffelijk heden des Heeren, en Zijne Sterkheid. en Zijne wonderen, die Hij gedaan heeft". En dan vooral dit laatste in toepassing brengen. Middelburg. E. M. BAKKER. RIJBEWIJZEN INVALIDEWAGENS. Voorts vernamen wij van de KN.A.C. dat bestuurders van driewielige invali den-wagens met motoraandrijving na het verstrijken van de geldigheidsduur van hun oude rijbewijs A of A (T), in het bezit van een rijbewijs F zullen moe ten zijn. Indien de om te wisselen rijbe wijzen A of A (T) niet ouder zijn dan 5 jaren kan een rijbewijs F worden ver strekt zonder dat een rijvaardigheidsbe wijs moet worden overgelegd zoals bij de huidige formulering van het nieuwe wegenverkeersreglement wordt vereist. De minister van Verkeer en Waterstaat, aldus de K.N.A.C., heeft de betrokken in stanties onlangs hiertoe gemachtigd in afwachting van de wijziging van het reglement. FAS OF DE HOauüEN l Op initiatief van en in overleg met de KN.AC. heeft de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren in een aantal gemeenten met intensief verkeer een enquête gehouden over de beïnvloeding van de verkeersveiligheid door dieren, vooral honden. Als voorlopig resultaat kwam vast te staan dat het aantal dieren, dat aan het verkeer ten offer valt relatief zeer groot is (jaarlijks vele duizenden honden) en voorts dat mag worden aangenomen dat het aantal verkeersongevallen veroor zaakt door loslopende dieren 1)4 a 2 bedraagt. BEWOGENHEID. Het Westen staat bij het Oosten diep in de schuld. Eeuwenlang heb ben Europese mogendheden Aziati sche landen onderdrukt. Iedere be wogenheid met het lot van de Oos terse mens ontbrak. Deze overheer sing mag niet langer voortduren. De Oosterling heeft hetzelfde recht op vrijheid en onafhankelijkheid cis tejj zelf en daarom behoren wjj hem dis nu terstond te schenken. U kent deze redenering. En V weet, dat het de socialisten waren, die zich met deze argumentatie maakten tot de kampioenen voor de onafhanke lijkheid van Indonesië. Nu heeft onlangs een lezer van het socialistische dagblad Jlet Vrije Volk" aan de redactie van deze cou rant de volgende vraag gesteld: ,Js het geen enorme verspilling, nu een groot aantal Ambonezen tijde lijk naar ons land te laten komen? Het gebrek aan woonruimte is toch al groot genoeg. Wélke personen zijn schuldig aan deze onbegrijpelijke handelwijze Nu denkt U natuurlijk, di.t deze lezer van „Het Vrije Volk" een scherp verwijt te horen heeft gekregen voor zijn volkomen gebrek aan „bewogen heid" met het lot van deze Ooster lingen, die niets anders begeren dan hun mede-Oosterlingen, de Indone siërs, voor wie de socialisten zo fel in het krijt getreden zijn, namelijk: vrijheid. Een vrijheid, die hun door de Indonesiërs onthouden werd en die zij nu, waar hun eigen vaderland bezet werd, hier komen zoeken. Maar leest u nu het kille antwoord van het „democratisch-socialistische" dagblad: „De Ambonezen zelf hebben een tijdelijk verblijf in Nederland ver kozen. Volgens de rechter geven de bestaande regelingen hun daarop recht." Meer koud-juridisch kan het al niet. Geen woord over het troosteloze lot, dat deze mensen getroffen heeft. Wij vinden het altijd merkwaardig wanneer de bewogenheid met de me demens zich beperkt tot bepaalde groepen. En wij kunnen het niet hel pen dat in zo'n geval een gevoel van twijfel ons besluipt en de vraag bij ons opkomt: was ook die vroegere bewogenheid wel echt? Ex-maarschalk Petaïn, gewezen hoofd van de regering van Vichy, lijdt thans aan longcongestie. De toestand is da laatste 48 uur verergerd. De jongste staking van het metro- en buspersoneel te Parjjs heeft de staat ruim 9,3 millioen gulden gekost. Het ge schatte tekort over het lopende finan ciële jaar zal dientengevolge ongeveer 33 millioen gulden bedragen. Nog zijn in de Belgische pers de juich kreten over het weer functionneren van de Zwingeel niet verstomd, of er rijst nieuwe critiek. De kwestie is nl., dat, no er weer vrij geregeld zeewater in het Zwin komt, het niet meer mogelijk is langs het strand van lïnokke naar (Jad- zand te gaan, een attractie vooral voor de Belgen. Van Nederlandse zijde werd aan het leggen van een bruggetje gedacht. Bovendien stond too het graven van de Zwingeul de oude grenspaal in de weg. Beter gezegd, hij lag in de weg, daar hij destijds de kraent van het water niet kon weerstaan en omviel Derhalve kreeg hij thans een veiliger standplaats. Eén en ander is bij onze Zuiderburen met weinig instemming begroet. Ziehier, wat een Vlaams blad ervan schrijft: „Door het graven van de geul door de Hollanders werd de normale bevloeiing bij een gunstige springvloed bereikt, in andere jaren gebeurde die bevloei,. >g langs de natuurlijke geul. Tot de afdam ming kwam. En nu de nieuwe geul. Daar ligt hei verder gevolg op de Zwinkwestie. Tijdens zijn laatste persconferentie wees burgemeester Lippens (van Knok- ke) erop, dat nu overgegaan werd tot het bouwen van een loopsteiger over de geul op de grenslijn. Er werden een zes tal palen geslagen, waarop een planken brug. Hierdoor is de verbinding tussen de beide landen hersteld, want de geui had de doorgang bi) vloed afge sloten. Maar andermaal werd deze brug zon der overleg of contact met de Belgische overheid aangelegd. En het blijkt, dat de brug zowat een 10 a 15 meter op Belgisen grondgebied ligt. Wat een vreemd uitzicht geeft aan dit geval, waarin men de gebuur niet kent. Ook zou de grenspaal niet meer op de juiste plaats staan, weer al ten nadele van België. Er zkl dan ook binnenkort moe ten overgegaan worden tot metingen, om de grens juist te kunnen bepalen. Burgemeester Lippens zei, dat hij be paald tegen het bouwen van een brug is. Hierdoor wordt het natuurlijk uitzicht van de Zwinschorre andermaal geweld aangedaan. Het heeft er alle schijn van, dat de Hollandse buur persé wil terug keren naar het idee van een doorgang en weg Kadzandhet Zoute. Dit idee werd immers oorspronkelijk aangehaald, toen de eerste poging van damaanleg in het midden kwam. Maar van Belgische zijde wil men het wild uitzicht van de Zwinschorre behouden met haar natuur reservaat. Dit is het toeristisch element, dat alle andere commerciële bijbedoelin gen uitsluit. Om te besluiten zei de burgemeester nog, dat met al het eenzijdig gedoe nu de Belgen op hun beurt de juiste grens kunnen trekken en eveneens, zonder overleg of contact, over verschillende honderden meters de grens afsluiten". Het blad besluit met de woorden: „Ja zeker, de Zwinkwestie vervolgt

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2