ZEEUWSCH DAGBLAD Vierduizend parachutisten dalen achter de Chinese linies in Korea* Geen onverdeeld hartelijke ontvangst van nieuwe regering PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Lucht vol met veelkleurige valschermen „Doodsbang bekent een van de springers in het deinende vliegtuig» C»H»lL~fractie is blij, dat ze mee doet SNIPPER J NIEUWS' 350 jonge Ambonezen kwamen naar Walcheren Middelburgse Buurtvereniging zorgde voor aardige attentie Levensstandaard in Engeland zal verlaagd moeten worden Geen gratis tanden -en brillen meer Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Gi-o 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. 7e JAAKG.-i-NU No. 1836 WOENSDAG 11 APRIL 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- Uskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.52 u., onder 19.32 u. Maan op 8.13 u., onder 1.51 u. Hoogwater op Donderdag 12 April Vlissingen: 5.20 u. 1.75 m., 17.38 u. 1.58 m. Terneuzen: 5.46 u. 1.93 m„ 18.08 u. 1.77 m. Wemeldinge: 7.00 u. 1.49 m., 19.21 u. 1.33 m. Zierikzee: 6.12 u. 1.30 m., 18.30 u. 1.22 m. (Van onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang). ON EEN VLIEGBASIS ERGENS IN" KOREA, April 1951. Het is zes uur in de ochtend. In het vale licht van een nieuwe dag tekenen de contouren van tientallen transportvliegtuigen zich af tegen de grijze lucht Bjj elk toestel staat een groep van veertig parachutisten met zware bepakking en helmen op te wachten. Een officier leest uit een notitieboekje namen op. „Ericson „Hier"' „McNicoi...... „Ja!" Een voor een melden de mannen zich. Dan leggen ze de uitrusting af en gaan zitten in afwachting van nieuwe orders. En geleidelijk wordt het lichter en drukker op de vliegbasis. We staan vlak voor een grote actie. Een heel regiment parachutisten inclusief pioniers, verbindingsmensen, me dische dienst, artillerie, een aalmoezenier en) een veldprediker zullen ver in het Noorden achter de Chinese linies springen. Tegeljjkertjjd zal over de weg een machtige tankcolonne in dezelfde richting oprukken. Gezamenlijk zullen ze trachten de vjjand te omsingelen en te vernietigen. Klaar voor vertrek 1 De activiteit groeit. De vliegtuigen beginnen hun motoren op te warmen. Het is een imposant ge zicht: die rijen en rijen van eendere Fairehild Flying Boxcars met kolossale nummers op hun zilverkleurige romp. En er tussenin de mannen in het grijs groen met gele figuren op hun doffe helmen. Ze hebben allemaal hun para chute aan. Een officier controleert zorg vuldig of ze goed bevestigd zijn. „Aan boord Een voor een klimmen ze het onge makkelijke trapje op. Het is een hele toer met al die uitrusting.Men duwt elkaar omhoog en in het toestel staat iemand te trekken. In de cabine is wei nig ruimte. In het midden staat mate rieel tot aan het dak opgestapeld. Aan weerskanten er van zijn linnen banken in de lengte van het toestel. Mannetje aan mannetje zitten ze daarop naast elkaar. Ze kunnen practisch geen vin verrroeren. „Klaarinformeert de piloot. „Okay!" Dan slaat de deur dicht en beginnen de motoren te grommen in het koor van de andere toestellen. En langzaam taxiën we naar de startplaats. Een van de vele. ANGST. Roerloos zitten ze daar. Twee-en-veertig meest jonge mannen. Sommigen hebben hun helm afgezet en trachten te slapen. De afgelopen nacht is er over het algemeen weinig van ge komen. Men was er te onrustig voor. Anderen lezen wat in een nummer van Stars and Stripes of proberen zich te verdiepen in een beeldverhaal. Er wordt veel chocolade en kauwgummi veror berd. En men rookt de ene sigaret na de andere. De herrie van de motoren ver oorlooft niet veel conversatie. Geklemd tussen twee man tracht ik niettemin een gesprek te voeren. Mijn linker buurman is nog erg jong. Met een zakdoek heeft hij zijn helm strak onder de kin vastge- Dc bakker en de katten. Kort geding (met een luchtje). Gisterochtend had de president van de Haagse rechtbank in kort geding te beslissen in een geschil tussen een Haagse bakker en diens bovenbuurman, een groot dierenvriend, met een zwak voor katten. De katten verspreidden, zo zei de bakker, een ondragelijke lucht en veroorzaakten „een smeerboel" in de winkel. De dierenvriend, die over zijn „poes jes" sprak, was woedend, want de klacht, dat hij 80 katten in huis had ge herbergd, was niet juist; het waren er er „maar" dertien. Maar de bakker klaagde, dat de taartjes door het kat- tenvuil bedorven waren. Tenslotte werd bepaald dat de boven buurman a.s. Maandag zijn woning moet verlaten. In die tussentijd zal de bak ker het pand laten verbouwen; dat wil de hij reeds lang. Of de bovenbuurman de verbouwde woning later weer zal kunnen betrek ken, liet de president over aan de kan tonrechter in Den Haag, bjj wie de bak ker reeds eerder een ontruimingsproce dure aanhangig heeft gemaakt. De die renvriend werd voorts veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, zijnde f 67.50. Pijprokers verenigen zich in Purmerend. Om gezamenlijk een vredes- en vriendschapspijpje te smoren. Naar Amerikaans voorbeeld hebben enige particulieren in de gemeente Pur merend het initiatief genomen een „pijp rokersclub" (de eerste in Nederland) op te richten. Het doel is eenvoudig het bevorderen van vriendschapsbanden tus sen pijprokers. De club streeft geen po litieke doeleinden na, noch handelsgewin en het lidmaatschap staat open voor alle pijprokers. Men is van plan op geregelde tijden op een vastgestelde plaats bijeen komsten te houden om gezamenlijk een (vredes?) pijp te roken, wat te bomen, rokerswedstrijden te houden enz. Canadees schip in de Wielingen aan de grond gelopen. Dinsdagmorgen, omstreeks 6 uur, is 't Canadese motorschip „Kent County", 7176 brt., geladen met oorlogsmateriaal uit Canada op weg naar Zeebrugge in de Wielingen aan de grond gelopen. Uit Vhssingen voeren ter assistentie uit de vier sleepboten Ganges, Gerling, De Schelde en De Zeehond, alsmede het bergingsvaartuig van de Mij. van der Tak. Gistermiddag om vier uur misluk ten de pogingen om het schip vlot te krijgen. Vannacht om vier uur zouden opnieuw pogingen worden aangewend. De reddingsboot uit Breskens, die in middels ook uitgevaren was kon geen diensten meer bewijzen en keerde on- verrichterzake terug. bonden. Ernstig kijkt hij voor zich uit. „Hoe voel je je „Doodsbang Het komt er eerlijk uit. „Heb je al eerder in een actie ge sprongen „Nee". „Hoe lang ben je in Korea „Zes weken." „Al meer gesprongen in Korea?" „Dit is mijn tweede actie." „Hoe voel je je Hij haalt zijn schouders op. Geen van allen voelen ze zich erg prettig. Stuk voor stuk realiseren ze zich het risico. De parachute kan weigeren. Ze kunnen ongelukkig neerkomen. De vijand kan het springveld omsingeld hebben en hen onder vuur nemen als ze neerkomen. Men weet het nooit. Maar aan de an dere kant accepteren allen de conse quenties om parachutist te zijn. Ze heb ben zich er vrijwillig voor opgegeven. En ze zijn er trots op. (Vervolg op pag 2). Op een stralende lentemorgen zijn vierduizend Amerikaanse parachu tisten ten Noordwesten van Seoel uitgeworpen in een poging om naar schatting twintigduizend Chinezen en Noord-Koreanen te verhinderen naar het Noorden te ontkomen. Het waren mannen van het 187ste Re giment Parachutisten. Verscheide- nen van hen waren destijds met de 82ste Divisie Parachutisten boven Nijmegen gesprongen. Voor anderen was het de eerste werkelijke actie. Buitenstaanders waren het er over eens, dat het een van de meest spectaculaire gebeurtenis was in de Koreaanse oorlog. Nieuw Syrisch-Israelisch incident. Israëlische politiepatrouille beschoten. Een Israëlische politiepatrouille Is gistermorgen in de gedemilitariseerde zöne tussen Syrië en Israël beschoten, aldus wordt uit officiële Israëlische bron te Tel Aviv gemeld. Volgens dit bericht beantwoordde de patrouille het vuur niet. Het incident deed zich voor in de streek waar verleden week zeven poli tiemannen werden gedood bij een bot sing tussen Israëlische politie en Sy rische soldaten. Een woordvoerder van het Israëlische leger beschreef het incident als „het wisselen van enkele schoten". Hij zei, dat de Israëlische politie-patrouille be schoten was van het verlaten Arabische dorp Noekein uit en van heuvels aan de Syrische zijde van de demarcatielijn. Volgens zijn zeggen waren er tot nu toe geen slachtoffers gemeld. De Ver. Staten, Engeland en Frank rijk zijn officiële besprekingen begonnen over de situatie in het Midden-Oosten naar aanleiding van het jongste Syrisch- Israëlische grensgeschil. Intussen tracht men door middel van de Ver. Naties een einde aan het geschil te maken. BELANGRIJK MINDER MOSSELEN EN HARING. De visserij op de Zeeuwse stromen in Januari 1951. Uit de cijfers over de maand Januari blijkt wel, dat de mosselkwekers In Zee land, weinig anders hebben gedaan dan het opvissen van schelpen en sterren. Ook de kuilvissers hadden zich hiermee bezig gehouden, zodat een grot» hoe veelheid zeesterren werd aangevoerd. Slechts enkele inleggerijen namen con- somptie-mosselen af, maar overigens lag de handel in deze lekkernij stil. De garnalenvisserij leverde in Januari j.l. slechts weinig vangst op. Dit was ook het geval bij de haringvisserij, doch de vangst van schardijn was bevredi gend. De grootste hoeveelheid werd voor Vlissingen gevangen, waar soms 30 tot 40 vaartuigen in bedrijf waren. De oesters maakten het vrij goed. Door drijfijs liep de afbakening der per celen weer heel wat schade op. De vis serij op consumptie-oesters werd hier door wel even gestagneerd, maar een goede voorraad in de verwarmde putten te Yerseke verzekerde een prompte af levering van de binnenkomende orders. De totale verzending naar binnen- en buitenland bedroeg 425.346 stuks min der dan in Januari 1950. Door de tegenslag met de mosselen en de haring was de totale opbrengst slechts 1.271.000 kg., tegen 6.524.000 kg. in Januari 1949. De opbrengst in geld bedroeg f 612.000 tegen fl.170.000 in '49. Werden er een jaar terug nog bijna 4 millioen kg. mos selen verhandeld, nu was dit slechts 34.000 kg. De haringaanvoer beliep niet meer dan 313.000 kg. tegen 1.697.000 in Jan. 1949. West-Duitse arbeiders krijgen medezeggenschap in mijnen en fabrieken. In een opgewonden sfeer en ten koste van een breuk in de regeringscoalitie heeft de West-Duitse Bondsdag Dins dagnacht het sedert drie maanden om streden wetsontwerp tot het geven van 50 procent medezeggenschap aan de ar beiders in het beheer van de kolenmij nen en staalfabrieken aangenomen. EERSTE KAMER HOUDT POLITIEKE BESCHOUWINGEN. (Van onze parlementaire redacteur.) De Eerste Kamer Is gistermiddag aan de algemene politieke beschouwingen begonnen. Behalve minister Mansholt was het hele Kabinet verzameld achter de Regeringstafel en onze Senatoren hadden geruime tjjd nodig om al deze bewindsmannen de hand te schudden. Dat hoort er nu eenmaal bjj in deze Kamer van onze Volksvertegenwoordiging. Ook nu was het weer hetzelfde liedje: de A.R. doen niet mee en de andere fracties nemen dat deze party min ol meer kwalijk. Zelfs de heer Kolff (C.H.) deed dit uitkomen. Hetgeen niet te verwonderen is als men weet dat hy zyn steun aan deze Regering gaf. In de theorie zijn we dus weer terug gekeerd naar de tijd dat alleen de heer Reijers (C.H.) steevast met de A.R. optrok, als het ging om de grote vraagstukken, In de praetijk zal dit mis schien nog wel meevallen. De heer Kolff (C.H.) maakte tenminste twee grote voorbehouden, die ook voor de A.R. steeds hebben gespeeld: de kwestie Nieuw-Guinea en de AntwerpenRijn- verbinding. Anderzijds verdient de ver klaring van prof. Anema (A.R.) de aan dacht, dat het niet ondenkbaar is, dat het Kabinet meer plezier beleeft van de A.R. dan van zijn eigen aanhangers. Een verklaring die de nodige hilariteit teweeg bracht. De grijze nestor in deze Kamer, de 79-jarige prof. Anema vond dit Kabinet een herleving in nieuwe gedaante dat in wezen zichzelf gebleven is. En daar tegen had hij ernstige bezwaren Bij het vorige Kabinet was het een balanceer- kunst om zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de verschillende opvattin gen. NATIONALE POLITIEK. Is daaraan thans een einde gekomen? zo vroeg prof. Anema. De A.R. hebben duidelijk aangedrongen op een nationale politiek. „Ik kan met de beste wil niet zien, dat er een nieuw Kabinet is op getreden", zo zei prof. Anema en hij A r Vandaag zal de West-Duitse Bonds kanselier, Adenauer, in Parijs besprekin gen voeren met de ministers van buiten landse zaken van Frankrijk, Italië, Bel gië, Nederland en Luxemburg, over het plan-Schuman. In Parijs hebben gis teren de plaatsvervangers der Grote Vier hun traditionele vergadering ge houden, evenals alle andere keren zon der het minste resultaat. In Vaticaan stad wordt gezegd, dat sedert de oor log ongeveer 11.000 R.K. geestelijken in de landen achter het ijzeren gordijn zijn terechtgesteld of gevangengenomen. In Alaska zijn acht personen omgeko men bij het verongelukken van een transportvliegtuig. Prins Bernhard is gisteren uit Buenos Aires in Chili aan gekomen. Aan boord van het emigran tenschip „Johan v. Oldenbarnevelt", dat zich in de Rode Zee bevindt, zijn geen brandjes meer gesticht. Voor de uit gifte van 178 boerderijen in de N.O.P. hebben zich reeds 4800 gegadigden ge meld. Op de Rijksweg nabij Wouw is de kapitein G. Pepping uit Stadskanaal met zijn auto tegen een boom gereden en gedood. Zijn dochter, die ook in de wagen zat, werd zeer ernstig gewond. De minister heeft de gemeentebestu ren medegedeeld, geen bezwaren te heb ben tegen verstrekking van voorschot ten op de laatste 5 pet. aan 't gemeen- tepersoneel. Op verzoek behoeven ernstige militaire oorlogsinvaliden geen radioluisterbijdrage te betalen; ook voor schoolradio's kan ontheffing aan gevraagd worden. verwacht dan ook geen wijziging van enige betekenis in het politieke beleid. Spreker was verder van mening, dat het nog wel eens een hele hijs zou kun nen zijn voor het Kabinet om de ver kiezingen in 1952 zonder verdere stoor nis te bereiken. Voor de A.R. was het niet mogelijk om mee te gaan. Het grote bezwaar van de A.R. was, dat het oude beleid voortgezet zou worden. Een nationale politiek kan niet gebaseerd worden op twee partijen. KOLFF: C.H.U. DOET MEE. De fractievoorzitter van de C.H.U., mr Kolff, was het niet met prof. Ane ma eens. Hij betreurde de houding van de A.R. en hij verklaarde, dat zij door toe te treden invloed op het regerings program had kunnen uitoefenen. Ook was hij van mening, dat we hier met een nieuw Kabinet te doen hebben. Mr Kolff zag hier een nieuwe Regering, met een nieuw program. Overigens had hij ook geen al te grote verwachtingen van de samenwerking tussen de vier par tijen. De crisis noemde hij een oneer volle bladzijde in onze parlementaire ge schiedenis. Een voordeel is, dat de nood toestand nu aan het volk is duidelijk gemaakt en het is de grove fout van het oude Kabinet, dat het niet eerder opening van zaken heeft gegeven. Bo vendien was het vorige Kabinet te op timistisch. De Eerste Kamerfractie der C.H.U. is bbj dat zij meedoet, al be staan er natuurlijk enige nuanceringen. Er zal echter heel wat moeten gebeuren voordat de C.H.U. meedoet aan de over dracht van de souvereinitiet. van Nieuw- Guinea. HET PRECEDENT. Een groot deel van de rede van prof. Molenaar (V.V.D.) was gewijd aan de moeilijke economische problemen en wat daarmede samenhangt. Prof. Molenaar maakte enkele Interessante staatsrech telijke opmerkingen over de verworpen motie Oud, waarvoor het Kabinet op de loop ging. De voorzitter der V.V.D.- fractie vond dit een bedenkelijk prece dent voor ons parlementaire stelsel. Op zo'n manier zal men bang worden om een motie tegen het Kabinet in te die nen, ook al zou die verworpen worden. De K.V.P.-woordvoerder Kropman vond de heer Oud de eerste schuldige voor de jongste crisis. Maar ook de Tweede Kamer heeft schuld. Als die een motie van vertrouwen had ingediend was er niets gebeurd, zei hij. Hij zei veel eerbied te hebben voor minister Stik- Australische minister-president over generaal MacArthur. De Australische minister-president, Menzies, heeft te kennen gegeven, dat de Verenigde Naties slechts weinig kans op behoud van haar betekenis als we reldmacht zouden hebben, indien zij zich uit Korea terugtrokken zonder haar taak voltooid en haar doel bereikt <te hebben. Menzies roemde MacArthur's wijsheid en bekwaamheid en zei, dat men zich bewust moet zijn, dat generaal MacArthur het belang der V.N. dient in uiterst moeilijke omstandigheden. ker, maar hij vroeg zich toch af of het nu onmogelijk is om naast een minister van Buitenlandse Zaken nog een be windsman voor internationale aangele genheden te nemen. Verder schonk de heer Kropman enige aandacht aan de positie van de grote gezinnen, terwijl hij tevens op bezuini ging aandrong. Ook op defensie-gebied. Als laatste spreker in de middagver gadering kwam de heer v. d. Kieft (Arb.) aan het woord, die er op wees, dat gewaakt moet worden tegen mili- tairisering van ons volk. Met de heer Kolff Vond hij de Kabinetscrisis een der betreurenswaardigste perioden in de parlementaire geschiedenis der laatste jaren. De heer Oud heeft het land een slechte dienst bewezen. Voor dit breed samengestelde Kabi net was spreker dan ook niet bijster enthousiast. Hij had liever een samen gaan van de P. v. d. A. met de K.V.P. gezien. In de avondvergadering kwam eerst de heer Schalker (C.P.N.) aan het woord, die zei, dat de begroting hem precies 60 cent waard was, de prijs van oud papier. Hij noemde het „de begro ting van Eisenhower" en presenteerde de Kamer verder een lofrede op het vredelievende Rusland. Tenslotte be sprak de heer Jonkman (Arb.) het vraagstuk Nw, Guinea en hij noemde het gelukkig, dat de regering niet on veranderlijk aan haar standpunt heeft vastgehouden, anders zou er geen spra ke zijn van onderhandelen. Hedenochtend worden de beraadsla gingen voortgezet. DE KACHEL WAS HUN BESTE VRIEND Straks wapperde van de vlaggemast by de ingang van het D.U.W.-kamp aan het Middelburgswegje te Middelburg de driekleur. De gure Noord-Westenwind gaf het weer een ver van voorjaarsachtig karakter. De regen kletterde tegen de kleine ruitjes van de cantine van het barakkenkamp, waar gistermiddag om half zes 145 Ambonese militairen arriveerden. Zp' waren Maandagmorgen met het s.s. „Roma" In Rotterdam aangekomen. Het bonte gezelschap jonge kerels met allerlei soorten baretten op hun zwarte kroeshaar bleek al spoedig een heel goede vriend in het kamp te bezitten. Het was de kachel, die dank zy de zorgen van het personeel van het D.U.W.-kamp snorde, alsof het midden ln de winter was. Toen wij omstreeks half vijf in het kamp kwamen, was alles nog uitgestor ven. In de cantine troffen we echter de luit. kol. van het voormalige K.N.I.L., J. H. J. Brendgen, die als sociaal leider van de Walcherse kampen is aangesteld. Niet alleen in het kamp te Middelburg zijn gistermiddag Ambonezen gearri veerd, in het kamp aan de Koudekerk- seweg te Vlissingen kwamen ter zelfder tijd ongeveer 200 oud-K.N.Ï.L. militairen aan. 20 TOT 25 JAAR. De overste was bereid ons iets te ver tellen van zijn werk en nadere bijzon derheden te verstrekken over de Am bonezen, die naar Walcheren zijn geko men. Overste Brendgen vertelde, dat on geveer 10 pet. van deze ex-K.N.I.L.-ers Hollands spreekt; de rest spreekt alleen Maleis. De huisvesting is goed verzorgd. Er zijn kamers van 12 en 14 personen ingericht, waaraan tevens een verblijf- en eetzaal is verbonden, zodat men in kleine groepen bij elkaar blijft en met eikaar eet. Ja, wat eten deze mensen eigenlijk? De overste vertelde, dat men 5 rijstrnaaltijden per week krijgt en voor de rest 2 x per dag brood. Met die rijstrnaaltijden is het niet zo eenvoudig en daarom zullen uit de Ambonezen en kele bfjkoks worden gerecruteerd om het keukenpersoneel te assisteren. Ook zullen er enkelen worden aangesteld als kapper. Van werken komt natuurlijk voorlo pig niets. Men kent de vreemde omge ving niet, men moet bovendien nog ac climatiseren. De leeftijd der militairen varieert van 2025 jaar, terwijl er ook enkele ouderen bij zijn. MEDEWERKING. Er zal een beroep worden gedaan op tal van verenigingen om iets te doen voor de ontspanning van deze mensen. Overste Brendgen zal hierover ook con tact opnemen met de burgemeester. Wellicht, dat men enkele bustochten kan organiseren, opdat de Ambonezen de omgeving kunnen verkennen. De gehele groep ki-ygt volledige be wegingsvrijheid. Een prachtig bewys, dat men met de Ambonezen meeleeft, leverde de buurtvereniging „Over de Seisbrug". De in de cantine gereed ge zette tafeltjes voor de maaltyd waren versierd met vazen met tulpen, terwijl voorts een welkomstbrief was opgesteld, WATERSCHAPSBESTUREN MAKEN EXCURSIE NAAR ZEELAND. Het bestuur der Unie van Water schapsbonden is voornemens op 17 en 18 Mei a.s. een excursie te organiseren naar Walcheren. Met het oog op de be perkte hotelacomodatie moet het aan tal deelnemers worden beperkt tot on geveer 10 per provincie. De deelnemers worden ontvangen door het bestuur van de Polder Wal cheren in het nieuwe polderhuis, waar de voorzitter, Mr Dr R. W. Graaf van Lynden en het lid van Ged. Staten C. Philipse, een korte inleiding zullen hou den. 's Avonds is er een ontvangst door het gemeentebestuur van Middelburg in het stadhuis. De volgende dag wordt een excursie gemaakt naar de veewe ringen van Walcheren. Des middags wordt het gezelschap ontvangen door het Provinciaal Bestuur in de nieuwe statenzaal, waarna een gezamenlijke lunch volgt. De Britse minister van financiën, Gaitskell, heeft gisteren by het begin van zyn begrotingsrede in het Britse Lagerhuis zyn landgenoten er op gewezen, dat er enige verlaging van de Engelse levensstandaard zal moeten komen. De minister raamde, dat de totale uitgaven dit jaar 939 millioen pond sterling hoger zullen liggen dan verleden jaar. Dit geld moet ergens vandaan komen en dat zal het ook, n.l. uit de zakken van de Britten, die meer belasting zullen moeten betalen. Minister Gaitskell raamt de uitgaven, die door belastingen gedekt moeten worden op niet minder dan 4.197 mil lioen pond sterling. De inkomsten zullen echter 99 millioen pond sterling minder bedragen en dit bedrag zal gezocht wor den in verhoging van verschillende be lastingen. Natuurlijk is een van de be langrijkste posten op de begroting die voor de defensie. Zo kondigde de minister aan, dat voortaan voor bepaalde medische hulp in het raam van de Nationale Gezond heidsdienst, die tot dusverre kosteloos verleend werd, zal moeten worden be taald. Voor kunsttanden zal ongeveer de halve prijs betaald moeten worden gegeven en voor brillen ook de helft. Het trekken van tanden zal kos teloos blijven geschieden. Deze mede delingen waren zeer verrassend, daar Bevan, die tot voor enkele maanden mi nister van gezondheid was, de vorige week nog had verklaard, nooit deel te willen uitmaken van een regering, die de patiënten kosten in rekening brengt voor de Nationale Gezondheidsdienst. NOG MEER VERHOGINGEN. Mr Gaitskell sprak verder van ver hogingen van indirecte belastingen op luxe en andere goederen. De omzetbe lasting voor auto's en voor radio- en televisietoestellen zal verhoogd worden, alsook de belasting op huishoudelijke apparaten voor gas en electriciteit en de directe belasting op uitgekeerde win sten van maatschappijen. Andere belastingverhogingen hebben betrekking op de toegangsprijzen voor bioscopen, op benzine, die ongeveer een penny per liter duurder zal worden en op de inkomstenbelasting. DE AMERIKANEN GAAN MEER FIETSEN. Kans voor Nederlandse rijwiel industrie? Als de voortekenen niet bedriegen, dan liggen er voor de Nederlandse rij wielindustrie mogelijkheden in Amerika. Daar is namelijk omdat het auto rijden er duurder wordt en het rijwiel- tourisme er langzamerhand op dreef komt steeds meer vraag naar fietsen. Een combinatie van warenhuizen heeft nu besloten de mogelijkheden te onder zoeken om in Europa 100.000 fietsen te bestellen, Nederlandse fabrikanten 'heb ben deze kans met beide handen aan gegrepen en zo werden gisteren in het vrachtruim van een stratocruiser op Schiphol drie splinternieuwe sportkarre- tjes geladen met bestemming New York. Ze werden verzonden als rtlonster van de gecombineerde Nederlandse rijwiel- fabrieken, niet speciaal gebouwd maar wel naar Amerikaanse smaak gelakt, d.w.z. in felle kleuren. die later op de avond door de overste werd voorgelezen. Voor de geestciyke verzorging zal regelmatig een Ambonese predikant uit Den Haag de kampen be zoeken. Ook onder de militairen zelf zyn enkele, die leiding aan het geestelijk le ven kunnen geven. Een groot aantal der mannen is protestant. De overste kent een aantal van de ex-K.N.I.L.-ers persoonlijk, daar er bij zijn, die in Indonesië onder hem hebben gediend. De kampen ressorteren onder de Dienst voor Maatschappelijke Zorg van het dept. van Binnenlandse Zaken in samenwerking met de D.U.W. DE AANKOMST. Toen we op het punt stonden te ver trekken, kwamen de bussen opdagen. Binnen enkele ogenblikken was het kamp vol bedrijvigheid. De bagage werd uitgeladen onder de nieuwsgierige blik ken van de Middelburgse jeugd. Tal van militairen hadden muziekinstrumenten meegebracht. De Ambonezen zijn n.l. uiterst muzikaal. Zij spoedden zich di rect naar de cantine, waar de koffie stond ingeschonken en even later waren de tafels voorzien van borden met dam pende soep, die de mannen niet koud lieten worden. Zo op het eerste gezicht was men nogal tevreden over de nieuwe omgeving. Er ligt voor de burgerbevolking zeker een taak deze mannen spoedig te doen wennen. Eén der middelen om de man nen zich spoedig op bun gemak te doen voelen, is het brengen van goede ont spanning in de kampen. Ook voor de kerken en jeugdverenigingen ligt hier zeker een taak. Het trof ons, dat velen, voor ze zich te goed deden aan de soep, ondanks alle geroezemoes, hun handen vouwden en hun ogen sloten tot stil gebed DE TEELT VAN LUCERNE- KLAVER OP NOORD- BEVELAND. Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting vergaderde. In de gisteren onder voorzitterschap van de heer C. J. v. d. Velde in de Ko renbeurs te Kortgene gehouden algeme ne vergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting op Noord-Beveland, zijn de statuten en het huishoudelijk reglement van de Stichting Proefveld commissie, na een toelichting van Ir C. W. C. van Beekom, goedgekeurd. Ir H. Reiling hield een inleiding over de wen selijkheid en mogelijkheid van Lucerne- teelt op Noord-Beveland. Hij ging het bestaande bouwplan na, dat bestaat uit 40 pet. granen, 42 pet. hakvruchten en 18 pet, andere producten en wees er op dat Noord-Beveland in dit opzicht ver schilt van de normale verhouding 1/3 1/31/3, De suikerbiet is een lievelings product op Noord-Beveland, maar er is groot gevaar aan verbonden, n.l. het bietenaaltje. Daarom is inkrimping van deze teelt noodzakelijk. Dat betekent dus uitbreiding van de teelt van andere producten. Om verschillende redenen kwam Ir Reiling tot de conciusie, dat men het beste het vrij komen Je areaal kan benutten voor de teelt van Lucerne- klaver. De voordelen zijn o.m. structuur verbetering van de grond, minder im port van eiwitrijk krachtvoer en cok i.v.m, de lichtgevoeligheid een zeer ge schikt gewas, al is het financiële voor deel niet direct groot. Ir Reiling gaf de voorkeur aan de verbouw van du Puits-Lucerne. In vervolg hierop be sprak de heer Huisman het stichten van een drogerij op Noord-Beveland, om krachtvoer te kunnen krijgen. De kos ten hiervan bedragen f 300.000, waarvan de leden een derde zullen moeten beta len, een derde moet geleend worden en en derde is subsidie van het Rijk. Na de discussie over deze onderwerpen werd nog besproken de bouw van een woning voor de landbouwkundige op Noord- Beveland. De bouwkosten worden ge raamd op f 15.000. „Ministersdochter" veroordeeld. De Amsterdamse modiste „Koosje" van Gelder die, als „de dochter van min, van Maarseveen" een hotelhouder in Bergen voor f 9000.heeft opgelicht en die voorts een cheque ten nadele van een meubelfabrikant heeft gestolen en een andere cheque heeft vervalst, is gis teren door de Aikmaarse arr. rechtbank tot 9 maanden gevangenisstraf met af trek veroordeeld. Voorts is zij onvoor waardelijk ter beschikking van de re gering gesteld. Zij werd verminderd toe rekeningsvatbaar geacht. Staking bij Verkade. Gistermiddag is bij de Verkades fa brieken te Zaandam een staking uitge broken. Na het schaftuur bleken een aantal -ongeveer honderd fabrieks meisjes niet bereid de arbeid te hervat ten. De directie van de Verkades fabrie ken deelde mede, dat een deel van het personeel nog 5 pet. extra loonsverho ging wilde hebben, waarop echter niet ingegaan kon worden. DE BILT ZEGT: Opklaringen. Weersverwachting geldig tot van avond: Nu en dan opklaringen, maar vooral aanvankelijk ook enkele buien. Krachtige tot matige, en aanvankelijk langs de Waddenkust nog nu en dan harde wind tussen Noord-West en Zuid- West. Iets minder koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1