SUCCESVOLLE REIS VAN PRINS BERNHARD IN ARGENTINIË Chinezen zetten wegen in Korea onder water Frankrijk bezorgd over bevoegdheid van MacArthur PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Voorlichting Beroeps keuze» „Ambassadeur in buitengewone dienst" Z»K»H» vandaag naar Chili Waarschuwing van Truman aan MacArthur SNIPPER J NIEUWSk Tentoonstelling „Goede Kleding" te Goes geopend Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. Kapelsc kleuters vandaag in tehuis een nieuw Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2433. Gl.-o 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dljkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAattGASIG No. 1835 DINSDAG 10 APRIL 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; D» B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan, Woensdag Zon op 5.55 u., onder 19.29 u. Maan op 7.29 u., onder 0.49 u, Hoogwater op Woensdag 11 April Vlissingen: 4.41 u, 1.87 m., 17.01 u. 1.75 m. Terneuzen: 5.09 u. 2.04 m., 17.33 u. 1.93 m. Wemeldinge: 6.27 u. 1.54 m., 18.48 u. 1.46 m. Zierikzee: 6.12 u. 1.30 m., 18.30 u. 1.22 m. De ouders, die het wel menen met de geestelijke en de stoffelijke belangen van hun kinderen, zullen zich meer of minder intens bezig hou den met de vraag, wat hun kind moet worden; welk beroep het zal kiezen. In nauw verband hiermede staat de vraag, welke onderwijsinrichting hun kind moet bezoeken. Of het na dat de lagere school doorlopen is al dan niet „verder zal leren". Terecht is de opmerking gemaakt, dat de schoolkeuze voor een belang rijk deel tevens beroepskeuze is en dat men dus, wanneer een vervolg- school gekozen wordt, min of meer voor het leven kiest. Voor vele ouders staat de zaak vrij eenvoudig. Kan het kind heel goed leren dan moet het naar een H.B.S. of Gym nasium (Lyceum), leert het iets min der gemakkelijk dan naar een Mulo- school en als ook dat wat moeilijk schijnt, dan naar eenv Ambachtsschool of een Nijverheidsschool voor meisjes. Later kan men dan altijd nog zien in welke richting het kind verder kan gaan. Voor anderen is het eenvoudig een kwestie van geld. Vader kan het be talen en dus moet het kind, kost wat het kost, „leren". Hierbij wordt echter over het hoofd gezien, dat niet alleen de maatschap pelijke positie van de ouders of de intellectuele begaafdheid van het kind van betekenis is, maar dat bij het kiezen van een beroep en dus ook van de school op de gehele persoonlijkheid moet worden gelet. Er is een nauw verband tussen schoolkeuze en beroepskeuze. En indien ergens, dan is hier In het belang van het kind deskundige voorlichting noodzakelijk. Het valt dan ook toe te juichen, dat aan de voorlichting bij beroepskeuze steeds meer aandacht wordt geschon ken. Hierbij moet echter een belangrijk punt niet over het hoofd worden ge zien. Velen zijn van oordeel, dat de voorlichting bij beroepskeuze uitslui tend in het technische vlak ligt. Dat we ons hier op neutraal terrein be vinden. Dat het is een zaak van me ten en wegen, waarbij de diepere be ginselen niet aan de orde komen. Een opvatting, die er geheel naast is. De beroepskeuze-voorlichting is, niet minder dan het onderwijs, van principiële betekenis. Voor de juiste beoordeling van de toekomstmogelijkheden is niet alleen de intellectuele begaafdheid van het kind, maar zijn ook de geestelijke factoren van grote, meermalen zelfs van beslissende betekenis. Het stemt daarom tot blijdschap, dat thans ook in Zeeland pogingen worden gedaan om te komen tot de oprichting van een Stichting voor school- en beroepskeuze op Christe lijke grondslag. Men hoopt dit doel te bereiken door samenwerking op interkerkelijke basis van onderwijsorganisaties, Chr. stand en vakorganisaties, Chr. vrouwenver enigingen enz. Andere streken zijn ons hierin voor gegaan. Het stemt tot blijdschap, dat men in onze provincie thans dit voorbeeld gaat volgen. Het betreft hier een zaak van emi nente betekenis voor ouders en kin deren, voor school- en bedrijfsleven. Daarom is gewettigd de verwach ting, dat het, wanneer straks voor dit doel een vergadering wordt ge houden, aan de nodige belangstelling niet zal ontbreken. G. Z. Hoe groot het nut is van Prins Bernhard's reis naar Zuid-Amerika blijkt nu reeds. Zelfs tQdens zijn ongesteldheid heeft de Prins ln Argentinië econo mische besprekingen gevoerd, die vroeg of laat in ons land hun resultaten zullen afwerpen. Zo bereikte de „ambassadeur ln buitengewone dienst", want zo mag men Z.K.H. wel zien, de onmiddellijke verlenging van belangrijke invoer vergunningen, waarover reeds maandenlang vruchteloze besprekingen z\jn ge voerd. Als de voortekenen niet bedriegen, zal het bezoek bijdragen tot het in evenwicht brengen van de Nederlandse handelsbalans met Argentinië. In dit verband mag als positief resultaat worden gezien, dat de Prins er ln geslaagd ls de levering van spoorwegmateriaal van Werkspoor ter waarde van 200.000.000 galden te bespoedigen. Een handelsverdrag voorzag reeds in de levering van het spoormateriaal, doch er waren moeilijkheden gerezen bij de ondertekening van het desbetreffen de decreet. Na een bespreking met pre sident Peron had de laatste persoonlijk geïntervenieerd en het decreet zou nog Maandagmiddag getekend worden! Men verwacht nog dezer dagen de opening van een crediet. Met de levering zal tegen het einde van dit jaar een begin worden gemaakt. Een vertegenwoordiger van Werk spoor verklaarde, dat deze bespoediging van de gang van zaken inderdaad aan de persoonlijke bemoeiingen van de Prins te danken zijn. Van Argentijnse zijde stelde men veel belang in de onderzeeërs, die op de Ne derlandse werven vervaardigd worden. Een order hiervoor moet tot de moge lijkheden gerekend worden. Hoe goed de Prins op de hoogte is van de handel tussen Nederland en Ar gentinië, ls de verslaggever van het A.N.P. duidelijk geworden, die een zeer belangwekkend en uitstekend gedocu menteerd relaas te horen kreeg over de handelsbetrekkingen tussen beide lan den sinds de 17e eeuw. Amerika koopt voor f 12 millioen legergoederen in Europa. Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger in Europa maakt bekend, dat het Amerikaanse leger waarschijn lijk voor 12 millioen dollars aan ge standaardiseerde legergoederen van Europese fabrikanten zal ltopen. Met deze aankopen, waarvoor ln dollars zal worden betaald, zullen de leveranties van Amerikaanse firma's worden aan gevuld. De Amerikaanse militaire auto riteiten hebben de productiemogelijkhe den van 250 Europese firma's, incl. West-Duitse ondernemingen, onderzocht en offertes gevraagd voor aanzienlijke hoeveelheden dekens, katoenen bedde- lakens en slopen, veren kussens, kantoe nen matrassen en katoenen matrasover- trekken en opvouwbare stalen bedden. Mosselcultuur verhuist naar het Noorden, De Stichting Zeeuwse Visserijbelan- gen zal vergoeding vragen bij de minis ter van Landbouw voor de onkosten, die werden gemaakt tijdens de reis naar de Waddenzee, om daar mosselzaad te vis sen. Achteraf bleek dat geen zaad meer aanwezig was, zodat de reis vergeefs was. Daar deze reis werd gemaakt op advies van het ministerie acht men het billijk dat deze ook de onkosten betaalt. Kort voordat de reis werd gemaakt was bij een controle nog gebleken dat vol doende zaad aanwezig was. Deze week zal waarschijnlijk de toewijzing plaats hebben van 30 tot 40 percelen in de zuid-oosterzak boven de Afsluitdijk. Men denkt het mosselzaad voor deze nieuwe percelen te vissen op de Gronin ger Wadden, Men is voornemens bij de regering crediet-mogelijkheden te vra gen voor de vissers, die zelf niet over de nodige financiën beschikken om nieuwe bedrijven op te bouwen in het Noorden. Met een warm woord van dank voor zijn onvermoeide ijver'nam de voorzit ter, de heer A. L. S. Lockefeer, afscheid van de secretaris der Stichting, de heer J. L. van Leeuwen, die als stoffelijk aandenken een boek werd aangeboden. De heer Verstron uit Bruinissse bood namens de aangesloten vissersverenigin gen een evenloppe met inhoud aan. Met 1550 personen vertrekt de Volendam naar Canada. Zaterdag a.s. zal uit Rotterdam het s.s. „Volendam" van de H.A.L. voor z(jn derde emigrantenreis naar Canada ver trekken. Ongeveer 1550 personen, by wie 550 kinderen beneden de 12 jaar, zullen de reis naar Quebec aanvangen. Evenals do vorige keer gaat er weer een groep militairen mee voor een verdere opleiding in Boston. Verder zullen met de „Volendam" Noren, Duitsers, Belgen, Fransen, en enkele statenlozen, in totaal circa 65 personen, reizen. Er gaan veel grote ge zinnen mee en op de passagierslijst ko men veertien tweelingen en een drieling voor Het schip wordt op 23 April in Ca nada verwacht. De prijs van de benzine is met ingang van Maandag in België op 5 fr. 40 per liter gebracht hetgeen een prijsverho ging van 10 centimes per liter betekent. HET CONFLICT TUSSEN ISRAEL EN SYRIË. Amerika protesteert bij Israëlische regering. De permanente gedelegeerde van Sy rië bjj de V.N. heeft Maandag opnieuw de Veiligheidsraad gevraagd met spoed de Israëllsch-Syrische Incidenten te be handelen. Duizenden studenten van de Syrische universiteit en van religieuze instellin gen hebben Maandag te Damascus ge protesteerd tegen de Israëlische schen dingen van de wapenstilstand. Amerika heeft bij de Israëlische re gering krachtig geprotesteerd tegen het bombarderen van Syrische stellingen door de Israëlische luchtmacht. Enge land en Frankrijk hebben Syrië en Is raël aangespoord tot zelfbeheersing. De K.L.M. zal deze zomer, evenals voor de oorlog, Knokke-Zoute in haar vluchten opnemen. Prins Bernhard heeft, na Zondag rust te hebben gehouden i.v.m. zijn aanval van bronchitis, ln een speciaal aan zijn bezoek gewijd programma van een half uur voor de Argentijnse radio-omroep gesproken. Nederland was voor de afgelopen oor log de tweede afnemer van Argentijnse producten en ook onze uitvoer naar Ar gentinië was niet onbeduidend. Nu Ne derland, na de oorlog, met grote krachtsinspanning aan de wederopbouw werkt en Argentinië bezig is met indu strialisatie, vind ik dat er alle reden is voor een nauwer aanhalen der banden tussen onze belde landen, zo zei Prins Bernhard. Vandaag vertrekt Z.K.H. naar Chili. BEZORGDE PRESIDENTSVROUW. President Peron heeft Prins Bern hard alle mogelijk faciliteiten verleend om zijn verblijf in Argentinië zo aange naam mogelijk te maken. In de eerste plaats werd de Prins een speciale tele foonlijn ter beschikking gesteld voor gesprekken met Nederland. En natuur lijk heeft de Prins zo nu en dan van deze gelegenheid gebruik gemaakt om met de Koningin en de Prinsesjes te spreken. Voorts heeft president Peron zijn vil la te Bariloche in het Argentijnse me rengebied voor de Prins en zijn gevolg ter beschikking gesteld om na het be zoek aan Chili daar een paar dagen wel verdiende rust te genieten. Mevrouw Peron waarschuwde de Prins, dat het vrij koud kan zijn, wan neer hij na een bezoek aan Chili enkele dagen te Bariloche verblijft Onmiddel lijk werd een warme jas van de Argen tijnse president uit de kast gehaald, die de Prins aldaar kan dragen. Generaal moet zich onthouden van politieke uitspraken. De Amerikaanse minister voor het leger, Frank Pace, die gisteren in Toldo ls aangekomen, heeft volgens betrouw bare berichten de mondelinge boodschap van president Truman aan generaal Mac Arthnr overgebracht, dat de gene raal wordt opgedragen zich verder te onthouden van politieke uitspraken over Korea. Naar verluidt, heeft Truman Mac Ar thur niet met terugroeping gedreigd. Hij heeft Mac Arthur echter meege deeld, dat zijn positie precair is gewor den als gevolg van zijn verklaring, waar in hij een volledige oorlog tegen China voorstelde als China niet tot een rege ling inzake Korea wilde komen. Truman zou er op gewezen hebben, dat hij Mac Arthur al meer dan eens had verzocht geen politieke verklarin gen af te leggen. Desondanks was hij daarmee voortgegaan. Truman kon deze houding niet langer door de vingers zien met het oog op de invloed er van op Amerika's bondgenoten. In een bericht uit Washington zegt de New York Times, dat volgens welinge lichte bron President Truman Zondag met de stafchefs heeft gesproken over een eventueel disciplinair optreden te gen generaal Mac Arthur. De vooraanstaande republikeinse se nator William Knowland heeft zich ook in de controverse over Mac Arthur ge mengd. Volgens hem is de politiek van het State Departement niet juist en moet Aeheson verwijderd worden, niet Mac Arthur. Prijsdaling van dc wol te Sydney. Door het ontbreken van Amerikaanse kopers en de nervositeit van andere kopers ten aanzien van de resultaten van de wolconferentie te Washington daalden de prijzen der grove wolsoorten op de Maandag te Sydney gehouden vei ling met wel 30 procent. Als verdedigingsmaatregel hebben de Chinese troepen aan het centrale front in Korea de stuwen van het Hwatsjonreservolr geopend om de hoofdwegen naar het Noorden onder water te zetten. Officieren der verbonden legers verklaarden echter, dat het rivierwater na 15 uur slechts iets meer dan een meter is gestegen, niet genoeg om de troepen bewegingen aan het centrale front te schaden. iVi De Engelse regering heeft gisteravond in het Lagerhuis met 237 tegen 219 stemmen een nederlaag geleden met be trekking tot de vermindering van het kaasrantsoen. Aangezien het hier een ondergeschikte kwestie betreft zal de regering niet aftreden. De plaatsver vangers der ministers van de Grote Vier hebben gisteren hun besprekingen te Parijs voortgezet en zoals gewoonlijk een slechte dag gehad. Het is moge lijk, dat Amerika de Marshall-hulp aan België opschort, omdat de Belgische re gering beslag had laten leggen op 7 mil lioen dollar, bestemd voor de levering van Belgische rails aan Griekenland. Dit land had n.l. nog een oude schuld aan België. Doordat 8000 havenarbeiders voor de zesde maal een dag in staking zijn gegaan, ligt het werk in de Londen- se havens bijna geheel stil. Gisteren zijn te Washington geheime Brits-Ame rikaanse besprekingen begonnen met het doel verzekerd te blijven van de aanvoer van Perzische olie, ondanks het besluit van de Perzische volksvertegen woordiging om de olie-industrie te na tionaliseren. Volgens een Egyptisch blad treffen Engeland, Amerika en Frankrijk voorbereidingen voor het bou wen van grote ondergrondse atoomop slagplaatsen in Lybië. Er zouden reeds veel straalvliegtuigen in Lybië zijn. De Raad van Europa wil komen tot een Europese markt voor tarwe, suiker, wijn en melkproducten. Bij Hongkong is een Siamees vliegtuig neergestort; de 16 inzittenden zijn om het leven geko men. «- H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard zullen 19, 20 en 21 Juni een officieel bezoek aan Luxemburg brengen. Reeds in Mei zal elke ama teur zelfs met een box kleurenfoto's kunnen maken met Agfa-rolfilms. I.v.m. de ophanden zijnde verhoging van motorrijtuigen-belasting, hebben de N.O.B. Wegtransport en de N.V.T.O. een request aan de Tweede Kamer gezon den; 12 April belegd de N.O.B. te Den Haag tevens een landelijke protestver gadering. De officieren zeiden, dat de Chinese maatregel geen gevaar zal opleveren voor de bruggen over de rivier de Han in het gebied van Seoel. Alle grote brug gen drijven n.l. op pontons en de anker plaatsen van de bruggen kunnen ge makkelijk in overeenstemming gebracht worden met een eventuele stijging van een meter. De bruggen over de Han rij zen en dalen dagelijks n.l. anderhalve meter naar gelang van het getij. De bevelhebber van het achtste Ame rikaanse leger, generaal Ridgway, heeft Maandag medegedeeld dat er aanwijzin gen zijn dat de Amerikaanse infanterie in de centrale frontsector stuitte op wat mogelijk de Zuidelijkste verdedigings linie is van Tsjorwon, een grote Noord- Koreaanse bevoorradingsbasis, 27 kilo meter ten Noorden van de 38ste breed tegraad. Tsjorwon is gisteren reeds met zwaar geschut beschoten. Panamees troepentransportschip aan de ketting gelegd. Maandagmorgen is aan de Lloydkade te Rotterdam het onder Panamese vlag varende 5719 brt. metende „Roma" aan de ketting gelégd. Het schip was Zon dagavond met Ambonese militairen uit Djakarta te Rotterdam gearriveerd. De firma Sompson, Spencer and Young te New York, die als agent op treedt, heeft van de rederij, de „Com- pania Naviere San Miguel" te Panama City een bedrag van 12.685,75 dollar te goed. De Amerikaanse firma heeft daar om het schip aan de ketting laten leg gen als zekerheidsstelling. De president van de Rotterdamse rechtbank schatte het verschuldigde bedrag voorlopig op f55.0000. Volgens geruchten zou de Panamese maatschappij, die nog een schip in de vaart heeft, in staat van faillissement verkeren. De Nederlandse liaison-offi cier aan boord van de „Roma" vertelde, dat de maatschappij voor deze reis nog een bedrag van een half millioen heeft te vorderen. De „Castelbianco" zal emigranten naar Canada brengen. De Nederlandse regering heeft het 7522 brt. metende Italiaanse s.s. „Cas telbianco", dat deze maand met Ambo nese militairen in Nederland wordt ver wacht, gecharterd voor een emigranten- reis naar Quebec in Canada. Verwacht wordt, dat het schip, waar mee circa ruizend emigranten zullen reizen, op 25 April de Rotterdamse ha ven zal verlaten. De „Castelbianco" zal dan op ongeveer 4 Mei in Canada arri veren. Circa 300 personen, waarvan velen uit Friesland afkomstig zijn, zullen in de provincie Quebec gaan werken in de suikerbietenverbouw. Zij zullen in Ca nada voorlopig in kampen worden on dergebracht. De Franse ambassadeur te Washing ton heeft meegedeeld, dat de Franse regering met bezorgdheid kennis heeft genomen van de berichten, dat generaal Mac Arthur bevoegdheid zou hebben ge kregen, Chinese verbindingslijnen ln Mandsjoerije te bombarderen. „Wij verkeren in groot gevaar", zegt Amerikaans Senator. De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Rayburn, heeft op een persconferentie gezegd, dat de Sowjet-Unie op vele plaatsen troe penconcentraties opbouwt. Hij voegde hieraan toe: „Wij verkeren in groot ge vaar." „Waar de troepen worden samenge trokken kan ik niet precies vertellen", zei Rayburn, „maar ik heb mijn inlich tingen echter uit de beste bron." Ver der heeft hij nog verklaard, dat niet alle troepen die ln Mandsjoerije worden samengetrokken, Chinese troepen zijn, hij identificeerde de overige echter niet. ER WORDEN DUIZENDEN DAMES VERWACHT. In het Schuttershof te Goes is gisteravond de tentoonstelling „Goede Kleding" met de daaraan verbonden show geopend. Door deze tentoonstelling zal het eerbiedwaardige Schuttershof waarschijnlijk als een magneet op de Zeeuwse dames werken. Men verwacht deze week 5000 dames in Goes. Reeds gister avond was de belangstelling groot en gezien het enthousiasme der dames mag deze expositie ten volle geslaagd heten. De opening werd verricht door de echtgenote van de Commissiaris der Koningin ln Zeeland, mevr. de Casem- brootBaronesse van der Feltz. Namens de organiserende organisatie, de Bond van Plattelandsvrouwen, werd een openingswoord gesproken door mej. J. D. Dekker. Zij heette in het bijzonder welkom mevr. de Casembroot, burge meester mr W. C. ten Kate van Goes en echtgenote, ir M. A. Geuze en mr J. F. G. Schlingemann namens het be stuur der Z.L.M., mevr. ElemaBakker, secretaresse van de landelijke kleding- commissie van de Bond van Plattelands vrouwen, de secretaresse van de bond, mej. Brink, alsmede afgevaardigden van vele vrouwenorganisaties. In haar ope ningswoord belichtte mevr. de Casem broot het doel, dat de Bond van Platte landsvrouwen zich heeft gesteld met deze tentoonstelling, n.l. te helpen bij de keuze van goede kleding. Voor velen blijkt het moeilijk om zelf een goede keuze te doen, vooral als men de streek- dracht heeft verlaten en op de gewone burgerkleding is overgestapt. Zij prees daarom het initiatief van de bond, lei ding te willen geven bij de kledingkeuze. Voordat daarna werd overgegaan tot de vertoning van de show, gaf mevr. ElemaBakker nog een overzicht waar toe deze tentoonstelling wil medewer ken, n.l. de smaak te ontwikkelen bij de keuze van kleding en daardoor het uiterlijk te verbeteren, het kleedgeld goed te besteden en het gevoel van eigenwaarde te verhogen. Leden van de Plattelandsvrouwenbond en van de Z.P.M. toonden vervolgens de verschillende modellen. Hierbij bleek dat met alle omstandigheden van de plattelandsvrouw was rekening gehou den. Zo werden b.v. enkele practische overals gedemonstreerd voor het platte- Plotseling is de stroom van gif ten voor het Chr. Mil. Tehuis opge droogd. Ineens bracht de bekende groene giro-enveloppe ons geen verrassingen meer. We vragen ons af, hoe zit dat? Er is op verschillenaa Zondagen in de afgelopen weken ge collecteerd in tal van kerken, doch men schijnt geen haast te maken met de afdracht. Wat in het vat is, verzuurt niet, zal men denken, doch we willen graag voort. In diverse gemeenten in Zeeland worden nog vrij aanzienlijke bedragen vastge houden en we doen dan ook een ernstig beroep op allen, die nog gel den moeten afdragen, dit met be kwame spoed te doen. Anders blijft de stand, zoals thans, op een be paald punt hangen en we kunnen moeilijk verantwoordingen schrij- ven, zonder dat er iets te verant woorden valt. We ontvingen sinds de laatste verantwoording een col lecte van de Geref. Kerk Wisse- kerke f 19,81, van mej. A. S. te Nisse, die collecteerde voor het te huis bij de thuiskomst van een uit Indonesië gerepatrieerde militair, f 14,50, terwijl mej. L. V. te St. Lau rens tijdens een verjaardagsfeestje ƒ8,60 wist in te zamelen. Voorts kwam binnen van H. M. v. d. V. (C.O.A.K.) f4, J. M. C.O.A.K. f 3,50 en van G. R. te M. 2. De stand kwam dit week-einde op f 6374,18. En nu maar wachten op de be dragen minstens enkele hon derden guldens die nog moeten worden gestort. We blijven door gaan met onze actie, blijft u storten op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dag blad, „Actie Bouw Militaire Tehui zen Zeeland" te Goes. landsmeisje dat op het bedrijf moet meewerken. Verder werden alle soorten japonnen, alle met de bijpassende schoe nen enz., getoond. Vertoond werden zo wel ontwerpen van de heer Kampen, de ontwerper van de Bond, als ontwerpen van de enkele industrieën. Mej. Peters, propagandiste van de Wala-fabrieken gaf verder nog een uiteenzetting over het nut van corsetten en bustehouders. Mevr. Lens van Rijn zette uiteen hoe men een goede lichaamshouding moet aannemen volgens het systeem Mensen- diek. Mej. Brink, de secretaresse van de landelijke bond, besprak de lichaams verzorging en verder werd nog gede monstreerd wat met goede make-up valt te bereiken. De presidente van de provinciale Zeeuwse Bond, mevr. Kos- tenseKraak, sloot tenslotte de avond met een dankwoord tot alle medewer kenden. Radioverenigingen cpnieuw in het gelijk gesteld. De president van de Amsterdamse Rechtbnk, mr C. W. Thone, heeft gistermiddg uitspraak doende in het op 4 April behandelde korte geding, de 4 Nederlandse radio-omroepver enigingen, die als eisende partij de stichting „Het Radioprogramma" in kort geding hadden laten dagvaarden, in het gelijk gesteld. Naar bekend hadden de omroepver enigingen geëist, dat de stichting op straffe van betaling van een dwangsom gedwongen zou worden tot stopzet ting van de uitgave van het week blad „Het Radioprogramma", waarin de programma's der vier omroepver enigingen in verkorte vorm werden afgedrukt. De president beval de stichting in het door haar uitgegeven weekblad het drukken van de Nederlandse ra dioprogramma's in verkorte of onver korte vorm achterwege te laten en bepaalde, dat de stichting bij over treding van dit bevel voor ieder uit te geven nummer f 10.000 aan de eisende partij als dwangsom zal moeten betalen. Tot inspectrice van het nijverheids onderwijs! in de Zuidelijke provinciën is benoemd, mejuffrouw E. Lommen, di rectrice der Huishoudschool aan de Len- culenstraat te Maastricht. ONDANKS FINANCIËLE ZONNIGE In tegenwoordigheid van verscheidene autoriteiten en vele ouders ls gisteren te Kapelle de geheel gerestaureerde ea uitgebreide Christelijke Kleuterschool geopend. Voor mevr. de Preevan Wil ligen, die 18 jaar de leiding van de school heeft gehad, de sleutels kreeg om de deur officieel te openen, vond in het gebouw „Obadja" een sa menkomst plaats, In het welkomstwoord, dat de voor zitter, de heer D. Sandee, hier uitsprak, drukte hij er zijn leedwezen over uit, dat de oprichter van de vereniging, wij len ds A. Scheele, deze gebeurtenis niet meer heeft mogen meemaken. De heer Sandee wees erop, dat het heel wat kos ten heeft meegebracht om de school na de ontruiming door de gemeente-secre tarie weer als kleuterschool te kunnen gebruiken. Hij was dankbaar voor de f 1500 welke het gemeentebestuur heeft geschonken, maar niet voldaan. Want het staat er met de financiën nog zo voor, dat men de leidsters zelfs niet het minimum loon kan betalen. De Burgemeester van Kapelle, de heer H. G. van Suijlekom feliciteerde het bestuur met de herbouw van de school en zeide, dat zo de nieuwe rijks regeling voor het kleuteronderwijs niet door mocht gaan, het gemeentebestuur opnieuw zal bekijken wat het voor de school kan doen. Tot heden was men echter aan de grens van zijn kunnen. Mej. Glas, de inspectrice van het LASTEN EEN FRISSE, SCHOOL. kleuteronderwijs herinnerde aan de moeilijke jaren waarin de school in het gebouw „Obadja" was ondergebracht en wenste het bestuur geluk met de frisse, zonnige school, die er ondanks de finan ciële lasten gekomen is. DANKBARE OUDERS. Daarna werden nog door verschillende personen felicitaties uitgebracht. Door mevr. de Preevan Willigen, die 25 jaar geleden bij de oprichting, onder wijzeres was en thans een ideaal in ver vulling ziet gaan, de heer S. P. Groen- leer, oud-voorzitter, die o.m. herinnerde aan de prettige samenwerking in vroe gere jaren, de heer C. J. Huissoon, die ais bewijs van dankbaarheid namens ouders en leden het bestuur 300 gulden overhandigde en verder nog door de Ned, Herv. predikant, ds Jebbink, de heer C. Traas, namens de kleuterschool te Biezelinge en ds van der Leek, Geref. predikant. Tenslotte herinnerde de onderwijzer es, mej. Massa, aan het moeilijke tijd vak van 8 Oct. 1945 tot 9 April 1951, toen de school ondergebracht was in het verenigingsgebouw. Hierna ging het gehele gezelschap naar de vernieuwde school, waarvan de fraaie inrichting en uitvoering geroemd werden. Vandaag zullen de kleuters hun nieuwe tehuis gaan gebruiken. Ondanks de uitbreiding van het gebouw staan er nog 20 kinderen op de wachtlijst. Vandaag weer groenten en uien naar West-Duitsland. Zoals reeds gemeld, is besloten een bedrag van 1 millioen dollar aan Neder land beschikbaar te stellen voor de uit voer van aan bederf onderhevige voe dingsproducten naar West-Duitsland. Deze uitvoer zal dus hoofdzakelijk be trekking hebben op groente en uien. De West-Duitse grens zal voor deze pro ducten geopend worden zodra de dou ane instructies heeft ontvangen, het geen in de loop van vandaag wordt ver wacht. Joego-Slavië verzoekt geallieerden om wapens. Van betrouwbare zijde wordt te Washington vernomen, dat Joego-Slavië Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten niet-officieel heeft verzocht het wapens en militaire uitrusting te verstrekken. Dit verzoek zal bestudeerd worden, doch het is zo goed als zeker dat het inge willigd wordt. De Zeeuws-Vlaamse Tramweg Mij. en de 5 pet. T.a.v. het z.g. arbeidsconflict bij de Zeeuws-Vlaamse Tramwegmij. verne men wij nog, dat de directie der Z.V, T.M. zich bereid heeft verklaard de eer ste 5 pet, uit te betalen op basis van de loonregeling voor wegvervoerpersoneel, welke voor een deel van dit personeel een ongunstiger standplaatsclassificatie inhoudt dan toen de loonregeling voor het tramvervoer van kracht was. De N.V.T.O., waarvan ook de Z.V, T.M. lid is, heeft voor de uitbetaling van de tweede loonbijslag dispensatie gevraagd, doch ofschoon deze niet werd toegestaan blijft de directie der Z.V, T.M. weigeren de tweede 5 pet. bijslag uit te betalen. Vliegtuig van Prins Bernhard naar Zeeland. Prins Bernhard heeft zijn vliegtuig beschikbaar gesteld aan de Stichting voor de Landbouw voor bestijdings- doeleinden. Het vliegtuig zal gebruikt worden in Zeeland en in de N.O.- Polder. Vorig jaar werd voor dit doel een hefschroefvliegtuig gebruikt, dat is neergestort en waarbij de piloot om het leven is gekomen. Het vlieg tuig van Prins Bernhard is een sport- vliegtuig, dat speciaal voor dit doel is omgebouwd. Onder elke vleugel zijn 15 sproeipijpen gemonteerd waar mee men een breedte van 25 meter bestrijkt. De ex-Knilvlieger J. Lan- genberg zal het vliegtuig besturen. BOTSING TE MIDDELBURG. Gisteravond kwam een door de heer G. B. te Middelburg bestuurde personen wagen op de hoek Spanjaardstraat Singelstraat (de bestuurder wilde juist de Molstraat inrijden) in botsing met een verhuisauto met aanhangwagen. Beide voertuigen reden niet snel, zodat de gevolgen van de botsing zich beperk ten tot enige schade aan de voorkant van de personenauto. DE BILT ZEGT: Noord-wester buien. Weersverwachting geldig tot van avond: Wisselend bewolkt met nu en dan buien. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde Noord-wes telijke wind. Dezelfde of iets legere tem peraturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1