ZEEUWSCH DAGBLAD Politieke- en militaire berichten over Korea niet gunstig. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Drieduizend Russische vliegtuigen in China? M aters vinden oplossing voor Nederlandse voedselexport# \kSNIPPER t V, NIEUWS1 Actie van politie tegen voetbalpools* Vlissingse woningbouwvereniging jubileerde# Overval op suikerfabriek bij Soerabaja# Zeeuwse V.V.V. heeft nieuw reglement Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. S<i, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. 7e JAARGANG No. 1884 MAANDAG 9 APRIL 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post f 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vllsslngen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hnjjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; B. Znldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 5.57 u., onder 19.27 u.; Maan op 6.57 u., onder u. Hoogwater op Dinsdag 10 April: Vlissingen: 4.05 u. 1.93 m., 16.27 u. 1.8 5m.; Treneuzen: 4.33 u. 2.10 m„ 16.58 u. 2.02 m.; Wemel- dinge: 5.53 u. 1.57 m., 18.15 u. 1.53 m.; Zierikzee: 5.37 u. 1.32 m., 17.59 u. 1.28 m. EINDE VAN KOREAANSE OORLOG NOG NIET IN ZICHT De berichten die de laatste dagen uit ei; over Korea binnenkomen zjjn niet bepaald gunstig. Niet alleen de berichten, dat de Chinezen en Noord-Koreanen zich voorbereiden op een voorjaarsoffensief, vervult de politieke gmoederen met zorg, maar nog meer het bericht^ dat de Chinese luchtmacht met niet minder dan 8000 Russische vliegtuigen zou zijn versterkt. Het is moeilijk na te gaan hoeveel er van deze berichten waar is, maar dat Mac Arthur rekent op een nieuwe aanvoer van troepen uit China moge blijken uit het feit, dat hü opdracht heeft gegeven de bruggen over de grensrivier de Jaloe te bom bardoren. Britse commandotroepen hebben Za terdag een landing uitgevoerd bij Song- djin, op de Oostkust van Noord-Korea. De commandotroepen moesten te Song- djin, een belangrijke auto- en spoorweg knooppunt van de Noordelijken, vernie lingen aanrichten, zoals spoorrails op blazen. In het geheel 34 vliegende superforten der Verenigde Naties begeleid door meer dan 80 jagers hebben Zaterdag ochtend meer dan 260 ton bommen ge worpen op de bruggen van de Jaloe, de grensrivier tussen China en Noord- Korea. Waarnemers der V.N. hebben de laat ste acht dagen ongeveer 130 straaljagers van Russisch type over de Mandsjoerijse grens Korea zien binnenvliegen. Ameri kaanse officieren der luchtmacht hebben verklaard, dat de afgelopen week in de lucht zwaar gevochten is. Volgens berichten, welke in Korea de ronde doen, zouden 120.000 Koreanen uit de dienst ontslagen zijn omdat de Koreaanse regering gebrek aan uitrus ting en wapens bad. Generaal Mac Arthur heeft verklaard, dat dit voortvloeit uit fundamentele po litieke beslissingen, waarop hij geen vat heeft. Het schijnt, dat de betrokken troepen geen gevechtseenheden zijn, doch veel eer „een soort van nationale wacht". RUSSISCHE SCHEPEN NAAR KOREA? In het Kanaal is een vloot van Rus sische trawlers waargenomen welke zich op weg zou bevinden naar de Koreaan se wateren. Volgens deskundigen zou den zich officieren voor onderzeeboten aan boord bevinden en zouden de traw lers gemakkelijk verbouwd kunnen wor den tot münenleggers. Engelse marine experts schrijven echter geen bijzondere betekenis toe aan de beweging der Sow- jet-trawlers. Zij verklaren geen gege vens te bezitten, welke wijzen op de aanwezigheid van onderzeebootofficie ren aan boord. Deskundigen achten MISLUKTE VOETBAL ZATERDAG. Slechts één wedstrijd gespeeld. Het zag er de laatste dagen reeds naar uit dat het een Zaterdag zou wor den waar de waterpolc-sport beter op z(jn plaats was dan do voetbal. Van waterpolo-wedstrijden hebben wij niets gehoord maar haast evenmin van voet bal-wedstrijden, waardoor de competitie, welke daardoor letterlijk en figuurlijk aardig schijnt te verwateren, weer eens wordt verlengd. Slechts in de 2e Klasse B werd de wedstrijd Wolfaartsdijk IIWemeldinge tT, welke eindigde in een verwachte overwinning voor de gastheren. Wol faartsdijk verbeterde echter met deze 60 overwinning zijn positie niet of schoon het een stap dichter bij de kop groep kwam. De besprekingen der plaats vervangers te Parijs. In kringen der Westerse delegaties achtte men het Zaterdagavond waar schijnlijk dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten tegenvoorstellen zul len indienen met betrekking tot de door de Sowjet-Unie en de Kominform ge sloten verdragen met Oost-Europese landen, indien Gromyko op zijn ont- werp-agenda het punt „bespreking van het Noordatlantische Verdrag en de Amerikaanse bases in het buitenland" handhaaft. De plaatsvervangers maak ten ook Zaterdag geen vorderingen. Israël dient een klacht in bij de V eiligheidsraad. De Israëlische ambassadeur in de Ver enigde Staten, Eban, heeft Zaterdag een telegram gezonden aan de voorzit ter van de Veiligheidsraad, waarin wordt beweert dat Syrië de wapenstil standsovereenkomst tussen Syrië en Is raël heeft geschonden. Van gewoonlijk betrouwbare zijde is te Tel Aviv vernomen dat de Israëlische regering de bij haar geaccrediteerde ge zanten van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten heeft medegedeeld dat zij hoopt op een spoedige en vreedzame oplossing van het conflict met Syrië. Te Tel Aviv is medegedeeld dat alles rustig is in de gedemilitariseerde zone op Israëlisch gebied, waar het incident heeft plaats gevonden. De loonsverhoging voor akker- en weidebouw en veehouderij. In de Stichting voor de Landbouw is tussen werkgevers en werknemers over eenstemming bereikt over het toepassen van de recente maatregelen tot loons verhoging. Dienovereenkomstige advie zen zullen naar de provinciale organi satie worden gezonden. De overeenstemming geldt voor ak ker- en weidebouw en veehouderij. Voor de tuinbouw werd dispensatie aange vraagd. LOODSDIENST IN DE WIELINGEN GESTAAKT. De loodsdienst buitengaats Vlissingen in de Wielingen is Zaterdagavond om half negen gestaakt in verband met het ruw# weer. zulks zelfs onwaarschijnlijk evenals de mening, dat de boten gemakkelijk tot mijnenleggers omgebouwd kunnen wor den. Generaal-Majoor Chennault, voor malig bevelhebber der Amerikaanse luchtstrijdkrachten ln China, heeft als zijn standpunt kenbaar gemaakt dat hij het evenals Maa Arthur noodzakelijk acht een opperbevelhebber in Azië de vrijheid te geven, een militaire beslis sing te forceren door b.v. de bevoorra dingswegen van Mandsjoerije naar het Zuiden te treffen en de centra van indu strie, scheepvaart en vervoer der com munisten en de zich op weg naar het front bevindende voertuigen te vernie tigen benevens de kust te blokkeren en de nationalisten op Formosa op te leiden en te bevoorraden. Luit.-GeneraaJ Rldgway heeft ver klaard dat zonder politieke regeling er onder de huidige militaire omstandig heden geen einde ln zicht ls van de oor log ln Korea. Verbreking unieverband en boycot-acties in Indonesië? Volgens het Chinese dagblad „Keng Po" bevat het program van mr Sartono, de Indonesische kabinetsformateur, o.a. een bespoediging van de terugkeer van Irian tot Indonesië door het verbreken van het unieverband met Nederland en eventuele boycot-acties. au LSUaSI PRINS BERNHARD IN ARGENTINIË TE BED. Lichte aanval van bronchitis. Prins Bernhard gevoelde zich niet goed, toen hij Zaterdagmorgen een mili taire rijschool ln de omgeving van Bue- nos-Aires bezocht. De Argentijnse mi nister van buitenlandse zaken, Lucero, heeft na afloop van de demonstratie van de rijschool, een lunch aangeboden, waarvoor kosten noch moeite gespaard waren. Prins Bernhard kreeg een bruin paard aangeboden. Zoals men weet, heeft de Prins in Uruguay een zwart paard gekregen. Toen Prins Bernhard mevrouw Peron vertelde, dat hij last van bronchitis had, bood zij onmiddellijk aan de minister van onderwijs, San Martin, te zenden, die een zeer kundig medicus is. De Prins had echter reeds een arts ontboden en deze schreef hem voor het bed te hou den, in elk geval Zaterdag en de gehele Zondag. Naar het zich laat aanzien, ls het geen ernstige aanval en waarschijnlijk zal de Prins Maandag zijn programma kunnen hervatten. WEST-DUITSLAND GAAT INVOER BEPERKEN. West-Duitsland heeft er in toege stemd zijn invoer te beperken, zijn toe komstige invoerprogramma voor onder zoek voor te leggen aan de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king, en zijn export te vergroten, alles met het doel een ernstige financiële crisis te voorkomen. O.a. zullen de West-Duitse importeurs onderhandelingen voeren over uitstel van betaling en aflevering tot 1 Juni van reeds gedane invoerbestellingen. West-Duitsland zal voorts de liberalisa tie van de handel in verband met zijn ongunstige betalingsbalans opschorten. Engeianrï neemt deel van onze uitvoer over. Waarschijnlijk zal de uitvoer van groenten naar West-Duitsland reeds morgen hervat worden. Dit ls een van de resultaten, die bereikt is op de conferentie welke de ministers van de 12 landen, die deelnemen in de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking te Parijs hebben belegd, in verband met de slechte positie van Duitsland op de Europese betalingsmarkt. Voor de maand April heeft men thans een oplossing gevonden. Over 8 weken zai gesproken worden over een oplossing voor Mei en daarna. De ministers waren het er over eens, dat de landen, die aan bederf onder hevige goederen moeten uitvoeren, in de eerste plaats geholpen dienen te worden. Duitsland is daarom aanbevo len voor de lopende maand nieuwe in voervergunningen ter beschikking te stellen voor ln totaal dertig millioen dollar. Hireop vooruitlopende zal onmiddel lijk een bedrag van twee en een half millioen dollar aan invoervergunningen worden verstrekt aan die landen, die aan bederf onderhevige goederen uit voeren. Voor Nederland komt deze regeling er op neer, dat voor de eerste twee we ken een bedrag van één millioen dollar ter beschikking wordt gesteld om de aan bederf onderhevige goederen en met name groenten naar Duitsland te kun nen uitvoeren. Tot de landen, die het meest belang hebben bij de uitvoer naar Duitsland behoren Nederland, Denemar ken, Noorwegen en Italië, Over enkele dagen zal bekend gemaakt worden op welke wijze het totaal bedrag van der tig millioen dollar verdeeld zal worden. EXPORT NAAR ENGELAND. Minister Stikker, die Zaterdagavond met zijn collega, minister van den Brink uit Parijs terugkeerde, deelde mede, dat een deel van onze export zal worden overgenomen door Engeland, waar schijnlijk in de vorm van eieren, kaas Uitgezonderd in het Zuidelijke petro- leumgebied, is de staat van beleg in Perzië opgeheven. De 9000 arbeiders staken echter nog steeds. Te Soera- baja zijn een 3-jarig Europees meisje en 3 Chinese kinderen ontvoerd door een bende. Hier werd ook een autobus aangehouden. De inzittenden werden be roofd. Bij beschieting van een jeep wer den twee personen gewond. -• In Florida is een Amerikaans legervliegtuig neer gestort, waarbij 19 van de 21 inzitten den om het leven kwamen. In Call- fornië is een Amerikaans lijnvliegtuig omlaag gestort. De 22 personen die zich aan boord bevonden, zijn alle gedood. België zal met ingang van 15 April a.s. de invoer van Nederlandse snijbloemen contingenteren, wat een strop is voor telers van sierbloemen. 90 pet. van het personeel der Noordwestduitse elec- trische centrales wil gaan staken als het loon niet verhoogd wordt. Gebeurt het dan zou het hele economische leven in dit gebied lam gelegd worden. West-Duitsland is voorgedragen als vol waardig lid van de Raad van Europa. Twee Duitse rederijen hebben bij West-Duitse scheepswerven orders ge plaatst voor de bouw van 14 vracht schepen met een totaal tonnage van 128.000 ton. De „New Australia" is Vrijdag van Soerabaja naar Nederland vertrokken met 1580 K,L.-militairen en Ambonese militairen van het voormalige K.N.I.L. Ook te Semarang zullen nog militairen aan boord gaan. en spek. De prijzen zullen denkelijk la ger zjjn dan die van West-Duitsland. Het aandeel, dat Nederland uit de 80 millioen surplosdollars toegewezen zal krijgen voor de komende maand, als mede de afname door Engeland van on ze landbouwproducten, zal ongeveer neerkomen op een exportcijfer dat ge lijk ls aan dat der vorige maanden, al dus minister Stikker. Over de voorwaarden voor de export naar Engeland is reeds gesproken en deze zouden bevredigende vooruitzich ten bieden. DE E.C.A.-TEKENWEDSTRIJD VOOR SCHOLIEREN. Uitreiking van diploma's en opening van tentoonstelling. Zoals bekend heeft in het begin van dit jaar een groot aantal leerlingen van lagere en middelbare scholen in Zee land, deelgenomen aan de E.C.A.-teken- wedstrijden, waarvan de opgaaf was in een tekening met bijschrift profijten die Nederland trekt van de Marshall-hulp zo goed mogelijk uit te beelden. De te keningen werden beoordeeld door een jury, samengesteld door de Commissa ris der Koningin. De beste tekeningen in beide leeftijdsgroepen dingen mede, naar de nationale prijzen, terwijl de makers van alle bekroonde Zeeuwse te keningen een diploma zullen ontvangen. Vrijdag 13 April zullen deze diploma's worden uitgereikt en wel om 4 uur des middags in het Kunstmuseum te Mid delburg door vertegenwoordigers van de E.C.A. Tegelijkertijd zal hier een ten toonstelling geopend worden van de be kroonde tekeningen, alsmede van de 180 andere zeer goede inzendingen. Deze ex positie, die zeer knap tekenwerk te zien geeft en ook psychologisch zeer belang wekkend is, zal voor het publiek ge opend zijn van 14 April tot en met 21 April en wel van 10.30 tot 11-30 uur en van 14 tot 17.30 uur. Dreigend arbeidsconflict bij de Z. Vlaamse Tramwegmij,? Naar de Bedrijfsunie Vervoer mede deelt, is tot nu toe de loonbijslag van 5 pet. van Sept. 1950 nog niet uitbetaald en weigert de directie van de Z.V.T.M. eveneens de laatste 5 pet. uit te betalen. De Bedrijfsunie heeft het College van Rijksbemiddelaars in het geval gemoeid en het personeel in een speciale nacht vergadering bijeengeroepen. Desge vraagd deelde de directeur van de Z.V. T.M., Ir J. F. Denie, mede, dat hem niets bekend is van een dreigende sta king. Er is wel een kwestie, die bij de Rijksbemiddelaars bekend is, maar de ze betreft niet de 5 pet. INTERNATIONAAL KENTEKEN VOOR BROMFIETSEN. De minister van verkeer en water staat heeft de directeur van de rijks dienst voor het wegverkeer bevoegdheid gegeven tot het toekennen van kente kenen, te voeren door rijwielen met hulpmotor ln het internationale verkeer. Maatschappelijk kwaad met ernstige gevolgen. Op last van hoger hand is de politie Zaterdagmiddag over het gehele land in een grote gecoördineerde actie opgetre den tegen alle in Nederland opererende voetbalpoolondernemingen. Rechercheurs hebben in tal van plaat sen, o.m. te Den Haag, Rotterdam, Am sterdam, Enschede, Delft, Krommenie, Zwijndrecht, Zaandam, Venlo en Tilburg zoekingen bij agenten en hoofdagenten van voetbalpoolondernemingen verricht. Administratieve bescheiden en duizen den guldens werden in beslag genomen. De justitie is tot deze actie op grote schaal overgegaan, omdat het voetbal pool-bedrijf is uitgegroeid tot een maat schappelijk verschijnsel, dat ernstige sociale en economische gevolgen met zich brengt en als een ernstig kwaad moet worden aangemerkt. Er zijn huisvaders, die hun hele kin derbijslag in de voetbalpool steken. De politie is de laatste tijd dan ook over stelpt met klachten van huismoeders, die door de gokzucht van hun echtgeno ten in grote moeilijkheden verkeerden. ATOOMSPION BESPAARDE RUSLAND ANDEkHALF JAAR WERK. In een rapport, getiteld „Sowjetrus- sische atoomspionnage", zegt de Ameri kaanse congrescommissie voor atoom energie, dat de atoomgeleerde dr Klaus Fuchs een spion ls geweest, die meer schade heeft berokkend dan welke an dere spion In de wereldgeschiedenis ook. De gezamenlijke activiteit van dr Fuchs, prof. Bruno Pontecorvo, dr Al lan Nunn May en David Greenglass zou mogelijk het Russische plan voor atoomenergie met minstens anderhalf jaar hebben verspeld. MINISTER LIEFTINCK VROEG TE VEEL. Klacht ingediend wegens knevelarij. De heer K. J. Caris te Amsterdam heeft bij de procureur-generaal van de Hoge Raad een klacht ingediend tegen de minister van financiën, wegens kne velarij. Bij definitieve belastingaansla gen zou f200.000.meer van de heer Caris zijn geëist dan hij inderdaad schuldig is. Een ambtelijke correctie zou hem voorts zijn geweigerd. GECOMPLICEERDE AAN RIJDING TE AMSTERDAM. Zaterdagnacht hebben op de Nassau- kade te Amsterdam twee Zaanse auto bestuurders en hun vrienden een onaan genaam avontuur beleefd. Zij waren in de stad uit geweest en keerden huis waarts in twee auto's, achter elkaar rijdende. De bestuurder van de voorste wagen kwam in botsing met een taxi. Hij zelf en twee personen, die naast hem zaten, werden uit de wagen geslin gerd. De tweede wagen kon niet bijtijds stoppen, reed tegen de eerste op, waar door deze in het water van de Nassau- kade werd geduwd. De twee mannen die er ln zaten kropen door de ramen naar buiten. Met lichte verwondingen en flink beschadigde auto's liep het avon tuur af. Vrouw ten gevolge van mishandeling overleden. Zaterdagmiddag heeft P. V. te Breda zijn vrouw dusdanig mishandeld, dat zij aan de gevolgen hiervan is overleden. Daarna heeft de man de hand aan zich zelf geslagen. V. leed de laatste maan den ernstig aan zwaarmoedigheid. Daar om wordt aangenomen dat de man in een vlaag van waanzin heeft gehandeld. Inspecteur der Nationale Reserve vraagt ontslag uit militaire dienst. Naar wij vernemen heeft kolonel J. Termaten, inspecteur van de Nationale Reserve per 1 Mei a.s. ontslag uit de militaire dienst gevraagd. Het is niet onmogelijk, dat hij als gepensionneerd officier een functie zal krijgen in de burgerlijke verdediging. Eindexamens aan middelbare scholen. Op de volgende data zuilen schrifte lijke eindexamens worden gehouden: gymnasia 16, 17 en 18 Mei. Middelbare meisjesscholen 23, 24 en 25 Mei. Han delsdagscholen 23, 24, 25, 28, 29 en 30 Mei. H.B.S. 23, 24, 25, 28, 29 en 30 Mei. Handelsavondscholen 2, 4, 7, 8, 9, 10 en 11 Mei. Onder leiding van de gezondheidsdiensten der Verhonden Strijdkrach ten op Korea worden in het bevrijde Seoel maatregelen getroffen ter voorkoming van een mogelijke typhus-epidemie. Inwoners der staa worden met D.D.T. behandeld. GROTE WAARDERING VOOR WERK VAN „GEMEENSCHAPPELIJK BELANG". Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan recipieerde het bestuur van de YV oningbouwvereniging Gemeenschappe lijk Belang te Vlissingen Zaterdagmid dag in Hotel Noordzee-Boulevard. Voor deze receptie bestond grote be langstelling, zodat de voorzitter, de heer J. Marijs, velen een woord van welkom kon toeroepen w.o. het voltallige College van Burgemeester en Wethouders, de gemeente-secretaris, de heer A. de Bijl, de Directeur van Gemeentewerken, de heer C. Ouwehand, de heer Polma, vert. van de Directeur-Generaal voor de Volkshuisvesting, Ir D. Stam, wnd. di recteur voor de Wederopijpuw in Zee land, vertegenwoordigers van zuster verenigingen uit Vlissingen en Middel burg, vertegenwoordigers der raadsfrac ties en diverse aannemers. De heer Ma rijs bracht nog in herinnering het over lijden in 1945 van de vroegere voorzitter de heer Steketee, die 30 jaar lang zijn krachten aan de vereniging gaf. De secretaris-penningmeester, de heer W. de Ridder, die vanaf de oprichting in het bestuur zit en daarom eveneens jubileerde, gaf hierna een overzicht over de 40 jaren waarin vele moeilijkheden moesten worden overwonnen. Waarde rende woorden werden gesproken over de geestelijke vader der vereniging, Ds Hogezijl, die door een lezing over de volkshuisvesting met betrekking tot de Woningwet 1901 de eerste stoot wist te geven op dit gebied. Moeilijke tijden heeft de vereniging in de pioniersjaren gekend en eveneens in de laatste oorlog. Ondanks alles echter werd doorgezet en wist men na de oorlog weer vele huizen te herstellen en te herbouwen, zodat momenteel weer 530 woningen in ex ploitatie zijn. 250 adspirant-leden staan echter nog op de wachtlijst, zodat in de toekomst nog vele bouwplannen verwe zenlijkt moeten worden, voordat de wo ningnood zal zijn opgeheven. De heer de Ridder ontving een inge- Ook confectieindustrie wil prijs verhoging tegengaan. De dagelijkse besturen van de be drijfsgroep kledingindustrie, het Neder lands Economisch Verbond van de con- fectie-industrie en dat van het Sociaal Werkgevers Verbond voor de confectie industrie delen mede, dat zij zich con formeren aan de door de vier grote werkgeverscentralen uitgegeven ver klaring. Derhalve hebben zij hun leden geadviseerd zich aan te sluiten bij het standpunt van de vier werkgeverscen tralen om op grond van de jongste loonsverhoging de prijzen van hun eind producten niet te verhogen. lijste foto van het rondeel te Vlissingen ter vervanging van een in de oorlog ver loren gegaan exemplaar. Mevr. de Rid der werd bloemen aangeboden. WAARDERING. Hierna sprak Burgemeester Kolff en gaf een overzicht van de volkshuisves ting vanaf 1851, waarbij hij een passage citeerde uit een rapport uitgebracht aan Koning Willem III inzake de erbarme lijke woningtoestanden in de mensen holen. Verscheidene sprekers zwaaiden daarna lof toe aan bestuur en vooral aan de jubilerende secretaris, die als pionier bijzondere verdiensten heeft ge leverd. Diverse geschenken werden aan geboden voor het kantoor der vereni ging, zoals foto's van de inundatie en daarna een theeservies, een voorzitters hamer, sigaren en een schilderij. Heel duidelijk kwam op deze middag naar voren hoe allerwege, tot bij de hoogste landelijke instanties, waarde ring bestaat voor het werk, dat „Ge meenschappelijk Belang" in het belang van Vlissingen heeft verricht. HUIS VAN EMPLOYE WERD GEHEEL LEEGGEHAALD. Vrijdagmiddag heeft een gewapende bende van onbekende sterkte een over val gepleegd op de suikerfabriek „Toe- langan" nabij Soerabaja. Hierbij werd een lid van de ondernemingswacht ge wond, evenals een tuinknecht terwijl een lid van de Polis! Negara vermist wordt. De rovers haalden het huis van de geëmployeerde, do heer W. A. Hom- pes, vrijwel geheel leeg. Te ongeveer drie uur Vrijdagmiddag werd van vier verschillende kanten het vuur op de suikerfabriek Toeiangan ge opend. Tegelijkertijd drongen bende leden aan een andere kant van het com plex, waar niet geschoten werd, het ter rein op. Van te voren hadden zij het prikkeldraad, waarmee het terrein van de fabriek omgeven is, doorgeknipt. Terwijl aan de ene kant van de fa briek druk geschoten werd, gingen ben deleden ongemerkt het huis van de heer Hompes binnen. Deze was thuis met zijn echtgenote en een jongetje, een neefje. Mevrouw Hompes moest met het kind onder een van de bedden gaan liggen. De heer Hompes kreeg onder bedreiging met wapens opdracht zich rustig te hou den. Nagenoeg het gehele huis van de heer Hompes werd leeg gehaald. Toen de rovers vertrokken, had de heer Hom pes, die juist toen de rovers kwamen naar de badkamer wilde gaan, aan kle ding alleen nog maar een onderbroek over. Het vuurgevecht duurde ongeveer een half uur. Geen overeenstemming over verhoogde panoesterprijzen. Ter bespreking van de voorgestelde verhoging van panoesterprijzen (bakke- goed) zijn de partijen (kopers en ver kopers) Zaterdagmiddag te Yerseke bij een zijn geweest, doch niet tot overeen stemming zijn gekomen. Het bestuur der panneboeren had mandaat van de vereniging gekregen en trad dus daar voor op. Niet alleen over de prijs maar ook over de grootte van de soorten bleek samenwerking mogelijk. Nu zal, met behulp van het Bedrijfschap, door middel van credietverlening, de oesters in vaatjes te verkopen. Een oester-Mar- shall-plan dus. Nieuwe contributieregeling. Zaterdagmiddag heeft de Prov. Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer nieuwe statuten en een nieuw huishou delijk reglement gekregen. Reeds op 7 Maart JJ. was deze kwestie in een al gemene vergadering aan de orde ge weest, doch tot een besluit kon men toen niet komen, omdat het vereiste aantal leden niet aanwezig was. De ver gadering van Zaterdag, die dus eigenlijk een voortzetting was van de voorgaande en in „De Korenbeurs" te Goes plaats vond, werd geopend door de voorzitter, mr J. Moolenburgh. Hij heette in het bijzonder welkom de heer van Haersema Buma, die de V.V.V. te Terneuzen ver tegenwoordigde en hij memoreerde ver der dat het juist de verjaardag was van de erevoorzitter, Jhr. mr J. W. Quarles van Ufford. Er werd besloten hem een schrijven met gelukwensen te zenden. De statuten werden zonder verdere wijzigingen aangenomen. Het huishou delijk reglement leverde meer stof tot discussie. De afgevaardigden van Dom burg bleken grote bezwaren te hebben tegen de voorgestelde contributierege ling. Volgens deze regeling zullen de plaatselijke V.V.V.'s elk 10 pet. van hun contributies afdragen aan de provinciale vereniging. Daar de contributies in Domburg zeer hoog zijn meenden de Domburgse af gevaardigden, hierin een onbillijkheid te zien t.o.v. die afdelingen, die niet zoveel contributie heffen. Na een breedvoerige discussie kwam men overeen de contri butie per plaatselijke afdeling te bepalen op f 100.Het minimum is f 15.ter wijl gemeenten die lid zijn, een halve cent per inwoner contributie zullen moe ten betalen met een minimum van f 25. Deze regeling gaat in per 1 Januari 1951 In de rondvraag kwamen nog ter sprake de bemoeiingen van de P.P.D., o.a. in verband met het Ontwerp Streekplan Walcheren. Vooral tegen de bepaling dat niet gebouwd zou mogen worden op de duinen, had men grote bezwaren, zowel op Walcheren als in Zeeuwsch Vlaanderen. Ter vergadering werden nog de eerste exemplaren uitgereikt van een nieuwe reclamefolder die de provinciale ver eniging zal gebruiken voor propaganda buiten de provincie. In kort bestek wordt hierin een opsomming gegeven van het vele dat Zeeland de toeristen biedt. De folder is verlucht met fraaie foto's en ziet er aantrekkelijk uit. DE BILT ZEGT Nu en dan regen. Weersverwachting geldig tot van avond: Veel bewolking met nu en dan regen. Matige tot zwakke wind, krim pend naar Zuidelijke richtingen. Later veranderlijk. Weinig verandering van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1