BA AYE NS Uw Opticien Sarco globine Het onderwijs in de Russische zone* Haar avontuur Conferenties over ontwapening en bewapening. Verbond tot Kerkherstel opgeheven. Een week per motorschip met vacantie in binnen- en buitenland voor f 55. Einsteinscholieren verkozen de vrijheid Ex-nazi speelde eerste viool. Middelburg krijgt een school cantine* Opening waarschijnlijk nog deze maand. HIER Zaterdag 7 April 1S51 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Van een speciale verslaggever) In Duitsland wonen heel veel jongens, die naar de naam Peter luisteren; ln de Russische zone evengoed als binnen de grenzen van de Bundesrepublik, Er is dus niets tegen om de jongeman, wiens relaas w\J hier weer gaan geven, aan te duiden met deze naam. Daar is niets tegen, en alles voor. De ouders van Peter wonen n.l. nog steeds ln de Oostzone, laten we aan nemen In Leipzig, en het zou heel goed zo kunnen zijn dat bepaalde mensen op de ouders van Peter wilden verhalen, wat z\j hem zelf niet kannen aandoen. Peter is n.l. één van de 26 leerlingen van de Oost-Berly'nse Einsteinschule, die met 2 van hun leraren de wjjk namen naar het vrije Westen. De koeste rende liefde waarmee de autoriteiten van de „Vrije Duitbe Republiek" hen letterlijk van stap tot stap omringde, ging hun benauwen. Z(j kwamen uiteindelijk In Bremen terecht; hier werden zij opgenomen in families, die niet alleen me* de mond de democratische vrijheid prijzen en verdedigen. Zo goed en zo kwaad als het gaat zet de Einsteinschule nu in da grijze stad aan de Weser haar aloude tradities voort. Doch voor wij nagaan welke ontwik keling tot deze radicale verplaatsing van een deel der Einsteinschule leidde, is het goed om uiteen te zetten hoezeer de Oost-Duitse autoriteiten, op instiga tie van hun Russische peetvaders, het belangrijkste bolwerk van de vn.heid, het onderwijs, hebben ontmanteld en geslecht. De Russen hebben direct na de beëin diging der vijandelijkheden getoond te begrijpen dat het voor hen zaak was om het onderwijs zo snel en zo radicaal mogelijk in te schakelen voor hun poli tiek. Zij verwachtten daarbij geen al te grote moeilijkheden. Immers, tjitler had het onderwijs al dusdanig aan banden gelegd en verkracht, dat zij een goede basis meenden te kunnen vinden voor hun snode plannen. Echter, dat ging niet zo gemakkelijk; vooral niet bij het krachtig oplevende en zich aanvankelijk gezond ontwikke lende universitair, hoger en middelbaar onderwijs. Elke infiltratie-poging van de com munisten werd op de meest democra tische wijze onmogelijk gemaakt. Voor stellen werden met meerderheid van stemmen verworpen; „besmette" lera ren door hun collega's en leerlingen ge negeerd. Een radicale schoolhervorming was het resultaat. Alle gymnasiaal en mid delbaar onderwijs werd van de kaart geveegd. Deze scholen waren toch maar „unwichtig" en bovendien reactionnaire broeinesten. Aan de „Kinheitsschule" werd een ,Oberschulzweig" toegestaan, die overi gens op geen stukken na een opleiding gaf, die de naam gymnasiaal of middel baar onderwijs waardig is. Echter, ook deze hervorming leverde niet het gewenste resultaat op. Het ver zet nam eerder toe en reeds honderden van deze nieuwe scholen werden geslo ten. Van de universiteiten zijn het spe ciaal de medische faculteiten, die zich het sterkst verzetten. De plaatsvervan gend minister-president Uibricht is nu van plan om de universiteiten uit elkaar te rukken en de verschillende facultei ten geheel los van elkaar over te plaat sen naar de industrie-centra. MISLUKTE DOORBRAAK. De moeilijkheden aan de Einstein- school zijn allemaal ontstaan, zo ver telde Peter ons, door het optreden van één leraar: Peter Wefers. Herr Wefers was tot aan de Zusam- menbruch een hoge ome (Stammfüh- rer) in de Hitlerjugd. Deze vooroplei ding verhinderde hem echter niet om onmiddellijk na de capitulatie een poli tieke reuzenzwaai te maken, noch ook maakte zijn verleden hem minder ac ceptabel voor de nieuwe machthebbers. Integendeel, in minder dan geen tijd was Herr Wefers, weer een hoge- ome, nu in de communistische jeugdbeweging, de Freie (sic!) Deutsche Jugend. Geen wonder dat hij probeerde ook op de Einsteinschule propaganda te ma ken voor zijn nieuwe geloof. Evenwel zonder veel succes. Van de ruim 1000 leerlingen kon hij maar 123 dodelijk verschrikte schaapjes de F.D.J. binnen drijven. Het eerste openlijke verzet kwam op 1 Mei 1946. Herr Wefers liet toen geheel eigenmachtig een oekase uitgaan dat alle leerlingen, ter viering van de dag van de arbeid, met een rode anjer in hun knoopsgat op school moesten ko men. Evenwel, ook hiermede bereikte hij weinig resultaat. Zelfs waren er enkele leerlingen, die zich toonden niet niet een rode, maar met een witte anjer. En toen bleek pas recht welk een ge vaarlijk en machtig man deze Herr We fers is: De boosdoeners werden opge pakt en twee van hen (15 jaar oud!) verdwenen voor drie jaar binnen de omheiningen van Sachsenhausen. WEES MAAR NIET BANG. Ongeveer vier jaar heeft Herr Wefers zijn streken kunnen volhouden, zonder dat het tot een openlijk conflict kwam. Echter ook, zonder dat hij enig resul taat boekte en steeds meer werd hij door de andere leraren, alsook door de leerlingen genegeerd. In de tweede helft van 1950 was het eindelijk zover dat het schoolbestuur hem wegens onbekwaam heid van alle lessen uitsloot. Herr Wefers nam dit uiteraard niet en dus duurde het niet lang of hij stond door de sterke arm beschermd, weer (Ingez. mededeling, advert.) Tegen Bloedarmoede en Zenuwzwakte Het tonisch krachtpreparaat Vraagt het Uw apotheker of drogist voor de klas. De leerlingen van de drie hoogste klassen accepteerden dit niet en zij bleven weg van alle lessen, die door Herr Wefers werden gegeven. Daarop werd hij door de directie van de school een week geschorst. De vol gende morgen verscheen plotseling een regeringscommissie van 15 man in de school om een onderzoek in te stellen naar de moeilijkheden. De dames en heren deden zich poeslief voor en ze zeiden tot de vertrouwens- leerlingen van de rebellen: „Wees maar niet bang, je moet ons alles maar rus tig vertellen en dan zullen wij ons een eerlijk, onpartijdig oordeel vormen". De commissie trok zich tenslotte in raadskamer terug en kwam na twee uur met het volgende „objectieve" oordeel uit de bus: 1. De Einsteinschule heeft zich haar naam onwaardig gemaakt en wordt ge sloten. 2. De leerlingen worden verspreid over verschillende scholen. 3. Directie en leraren worden wegens onbekwaamheid geschorst. 4. De commissie behoudt zich het recht voor tegen enige leerlingen bij zondere maatregelen te treffen. DE NASLEEP. Het duurde nauwelijks een week. of de school werd gesloten. En 26 leer lingen, onder wie 3 meisjes, merkten dat ze van stap tot stap werden gescha duwd. Samen met twee leraren ontsnap ten ze naar de Westelijke sector en ver volgens naar Bremen. Alle ouders werden bezocht; ook die van de leerlingen die buiten Berlijn woonden, door de politie en aan een vrij scherp verhoor onderworpen. De onders verklaarden, naar waarheid, dat zij niets van de plannen van hun kinderen had den geweten en dat zij hun houding, na tuurlijk! ten scherpste veroordeelden. Herr Wefers is inmiddels bevorderd tot directeur van een Oberschule, de directeur van de Einsteinschule werd verbannen naar een provinciestadje. Het mooiste van alles leverde de voorzitter van de „onpartijdige" com missie. Hij stak 48000 Ostmarken in zijfi zak en meldde zich als politiek vluchte ling in de Westelijke sector. Dank zij bemoeiingen van de Einsteinscholieren ging die vlieger echter niet op. De voor zitter is inmiddels spoorloos verdwe nen. De vele onderwijsinstellingen in Mid delburg worden niet alleen bezocht door leerlingen uit Middelburg zelf, maar ook door vele tientallen jongens en meisjes nit practisch alle gemeenten op Walcheren en ook van elders ln de pro vincie. Velen gaan des morgens met de boterliamzak op stap. In de middag pauze blijven zij op school of zoeken ergens een gelegenheid om hun boter hammen te nuttigen. Voor deze jongens en meisjes wordt binnenkort in het Chr. Militair Tehuis aan de Nieuwst raaf een schoolcantine ingericht, waar zij tijdens de middagpauze gezellig bijeen kunnen zjjn. In de moderamenvergadering van de Herv. Jeugdraad te Middelburg kwam begin van dit jaar het vraagstuk van deze schoolcantine ter sprake Aan de jeugdleidster Wika H. Schruyer werd opdracht gegeven de mogelijkheid te onderzoeken om „ergens in Middelburg" een schoolcantine te stichten. Tegen alle verwachtingen in slaagden de pogingen van de jeugdleidster. De eerste contacten met directeuren, le raren en hoofden van de middelbare scholen waren van prettige aard en uit de gesprekken bleek, dat men oprich ting van een schoolcantine zeer toe juichte en ook wilde medewerken. Het vinden van een geschikte gele genheid was niet zo eenvoudig. Het be stuur van het Chr. Militair Tehuis bleek tenslotte bereid de bovenzaal van het Tehuis voor dit doel in gebruik te ge ven. Voorts is een oudercommissie ge vormd, waarin als voorzitter zitting heeft de burgemeester van Oost- en West-Souburg, de heer A. H. S. Stemer- ding. De heer M. C. Jellema te Dom burg is penningmeester en de heer R. (Inaez. mededeling, advert.) A. Swanborn te Middelburg maakt eveneens deel uit van deze oudercom missie. Wika Schruyer is secretaresse. DE BEDOELING. Dat de Herv. Jeugdraad het initiatief nam en de jeugdleidster der Herv. Ge meente het geheel organiseerde, wil niet zeggen, dat dit werk een Hervormd stempel zal dragen. Men heeft bij het zoeken naar personen, die leiding zul len geven, uitgekeken naar mensen, di in allerlei takken van jeugdwerk hun sporen hebben verdiend. De leiding van de schoolcantine be rust dus in feite bij verschillende per sonen, die in de middagpauze men stelt zich voor de cantine van 12.15 tot 1.30 uur open te stellen aanwezig zijn en toezien, dat alles in goede orde verloopt. Een twaalftal personen heeft zich bereid verklaard, bij toerbeurt de schoolcantine te leiden. Het doel is de jongelui in een gezellige sfeer bijeen te brengen, terwijl indien mogelijk ook ge legenheid wordt geboden voor diverse spelen. Het laatste zal voornamelijk af hangen van het bezoek. De schoolcan tine staat open voor de leerlingen van de middelbare scholen, zoals M.U.L.O., H.B.S., Gymnasium e.d. Aan de ouders der leerlingen zal een circulaire worden gezonden, waarin de doelstelling wordt uiteengezet en waarin gevraagd wordt hun jongen of meisje de schoolcantine te doen bezoeken. De cantine zal voor lopig tot de grote vacantie proefdraaien Als de zaak naar wens marcheert zal de cantine in September een meer de finitief karakter krijgen. Men stelt zich voor de consumptie tegen billijke prij zen beschikbaar te stellen, terwijl men ook voor goede jeugdlectuur wil zorgen, Indien mogelijk wordt de cantine nog deze maand geopend. Op de weegbrug te Kats werden het afgelopen jaar 9.095.251 kg producten gewogen, w.o. 6.856.682 kg suikerbieten en 908.880 kg stro, vlas en hooi. FEUILLETON door G. P. BAKKER. 61) o— „Maar u weet toch blijkbaar meer dan andere mensen." „Misschien lijkt u dat zo, maar dik wijls z(jn de verklaringen van de vreemdste verschijnselen zeer een voudig." „Kijk" zei hij en haalde uit zijn zak met de linkerhand twee ijzeren ringen, toonde hen in elke hand één. „Hier zijn twee ringen". Hij liet zijn rechterelleboog rusten op de leuning van zijn stoel. „Nu smeed ik ze aan elkander"; hij wierp Saxon de beide ringen toe, ze waren aaneengeklon- ken. Saxon en Marion beschoüwden de ringen nauwkeurig van alle zijden, maar zij konden ze niet uiteen krij gen. Zij zaten vast aan elkander ge smeed als schakels van een ketting „Mag ik ze nu even terug?" Met de linkerhand nam hij de ringen van Marion aan. „En nu", vervolgde de vreemde ling, „heb ik in elke hand weer één ring. Zij zijn los, uiteen gevallen zon der vuur, zonder smeedkunst!" „Onmogelijk", zei Marion. „En toch een heel eenvoudig spel letje. De verklaring? Ik zal u die ge ven. Ziet u, ik heb drie ringen, één los en twee aaneen geklonken. Heel eenvoudig een klein beetje vlugheid met de vingers, boerenbedrog. Zo be staat er heel veel in de wereld dal onbegrijpelijk schijnt en in wezen zeer eenvoudig is en om zulke grap pen zijn mensen verbrand. Ik zou u voorbeelden kunnen aanhalen, waar van u versteld zoudt staan." „Maar", meende Saxon. „Er zijn toch mensen, die in de toekomst kun nen lezen." „Inderdaad", hernam de heelmees ter. „Maar met toverij of de duivel heeft dat niets te maken. Door alle eeuwen heen heeft men daar een op lossing voor gezocht, doch de weten schap heeft er nog geen gevonden, evenmin als men de bereiding van goud weet, waarnaar men ook nog eeuwen zal zoeken. Er zijn mensen, die een gebeurtenis vooruitzien, an deren, die op een ongelooflijk verre afstand kunnen zien wat er gebeurt, weer anderen, die een of ander dra matische daad jaren later voor ogen krijgen voor ogen krijgen, is mis schien verkeerd uitgedrukt. Zij zien het voor hun geest. Maar er is veel bedrog bij." „En is u zulk een ziener?" vroeg Marion. „Soms, prinses", klonk het ant woord van de heelmeester. „Mag ik weten", hernam Saxon, „waarom u mij telkens heeft gehol pen?" „Omdat u de prinses uit de handen dier beulen heeft gered. Ik kwam he laas te laat. Mijn enige dochter is het droevige slachtoffer geworden. Ik heb wraak gezworen. Gisteren zijn er weer tien gevallen. Eerst werkte ik alleen, nu heb ik talrijke, trouwe vrienden gekregen, die aan mij ver knocht zijn. Vóór het jaar teneinde is, zullen er van de beulen van Maag denburg slechts weinigen meer in le ven zijn. De val van deze stad zal geheel andere gevolgen hebben dan Tilly en Von Pappenheim veronder stellen." „Dat is ook mijn mening", ant woordde Saxon verwonderd. „Maar", sprak Marion, „u, die zo veel weet zoudt u ons ook kunnen in lichten hoe wij het veiligst het kamp van de koning van Zweden kunnen bereiken?" „Vermomd als arme zwervers. Het zal een lange weg zijn, maar een be trekkelijk veilige. Zij, die niets bezit ten, boezemen gewoonlijk weinig be langstelling in. Zwervers langs de wegen zijn er zoveel tegenwoordig. Wie gisteren onmetelijk rijk was, is heden misschien arm en soms strekt armoede tot zegen." „Ligt er een verborgen bedoeling in die woorden?", vroeg Saxon. „Verborgen bedoeling? Ik zei: ar moede kan iemand tot zegen strek ken. Ofschoon de prinses door Von Pappenheim als onmetelijk rijk be schouwd wordt, hetgeen zij inder daad was, bestaat er een mogelijk heid, dat de veldmaarschalk zich ver gist. Van het prachtige paleis in Maagdenburg is niets overgebleven. De schat waarover u zo even sprak is in vreemde handen gevallen; de boodschapper, die de prinses heeft uitgezonden, is overrompeld." „Maar mijn aanwijzing was toch alleen te begrijpen door ingewijden" meende Saxon. „Uw aanwijzing was volkomen on nodig", klonk het kalme antwoord. Saxon kêek verbaasd en haalde de schouders op. „En jij zoudt de gehele schat krij gen", zei Marion met een zucht. Saxon gaf geen antwoord. (Wordt vervolgd.) De vorige week deed de Russische afgevaardigde Gromyko op de Parijse conferentie van de plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier de concessie om naast de gevolgen ook de oorzaken der spannin gen in de wereld op de agenda voor de ministersconferentie te plaatsen. Dit was naar de wens der Westelijken, die redeneren, dat het geen zin heeft over de bewapeningswedloop, die uiteraard slechts een gevolg van deze spanningen is, te gaan spreken, zolang men de oor zaken van die spanningen niet uit de weg heeft geruimd. Het is intussen gebleken, dat deze concessie nog niet het begin was van een nu verder vlot opstellen van de agenda. De afgelopen week gaf weer allerlei geharrewar te zien over de vraag welke kwesties wel en welke niet op de agenda behoren. Ame rika wilde er graag de Balkan verdragen op zien staan, die Ruslands satellietstaten door het opvoeren van hun bewapening hebben geschonden. Naar aanleiding van deze wens v/ilde Gromyko nu van zjjn kant ook het At lantisch Pact en de vestiging van Ame rikaanse bases in Europa en elders op de agenda vermeld zien. Enz. enz. Niettemin scheen men op het einde van de week weer iets dichter genaderd te zijn tot de definitieve opstelling van de tekst der agenda. Het wordt overigens door deze gang van zaken wel steeds duidelijker voorzover het al niet lang duidelijk was dat de Russen op de straks te houden ministersconferentie in het geheel geen overeenstemming na streven, maar slechts propagandistische doeleinden en belemmering van het be leid der Westelijke mogendheden. Het is dan ook niet te verwonderen, dat men in het Westen ondanks deze conferentie rustig doorgaat met de uit voering van zijn defensieplannen, al lijkt het er voorlopig nog niet op, dat de getroffen voorzieningen voldoende zijn. Maar er zit toch voortgang in. Gene raal Eisenhower nam deze week daad werkelijk het commando op zich over de voor de vorming van een „Atlan tische" strijdmacht te zijner beschik king gestelde troepen, al zijn dit dan nog maar zes of zeven divisies. In elk geval komt er straks weer een aan vulling, want de Amerikaanse Senaat hechtte er juist eveneens deze week zijn l KORTE HOERELDKROHIEK goedkeuring aan, dat nog een viertal divisies naar Europa zullen worden ge zonden. Er zal echter nog heel wat bij moeten komen, zowel uit Europa als uit Amerika, voordat Eisenhower bij een eventuele aanval zijn belofte goed zal kunnen maken, dat hij niet gekomen is om zich terug te trekken op het Franse schiereiland Bretagne. Het was o.a. over die verdere ver sterking van Europa's verdediging dat Schuman, de Franse, en Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken zich te Washington onderhielden, terwijl juist ook de Franse president Auriol zijn staatsiebezoek bracht aan de Ver. Staten en in talloze toespraken, tot voor het Amerikaanse Congres toe, met echt Franse hartstocht en welspre kendheid de zaak bepleitte van zijn land, dat inmiddels nog altijd worstelde met grootscheepse stakingen en drei gende inflatie. In de besprekingen tussen Acheson en Schuman kwam ook de verdediging van de Middellandse Zee ter sprake. Hiermee maakte de Amerikaan het ver zuim goed, dat Frankrijk niet uitgeno digd was tot het over hetzelfde vraag stuk onlangs op Malta gevoerde Engels- Amerikaanse overleg. De Franse vloot kan in de Middellandse Zee zeker ge waardeerde diensten bewijzen, ook ter bescherming van het Nabije Oosten, welks olievelden nu weer in het cen trum van de belangstelling staan. De voorgenomen nationalisatie van de Brit se olie-industrie in Perzië heeft, naar verluidt, reeds tot een geheim Engels- Amerikaans overleg te Washington ge leid. Het spreekt vanzelf, dat men de geweldige olieproductie van dit gebied ook in de toekomst ter beschikking van van de Westelijke defensie wil houden en zeker niet aan de Sovjet-Unie wil overlaten. Engeland zou in dit verband reeds aangedrongen hebben op de vesti ging van Amerikaanse luchtbases in het Nabije Oosten. In het Verre Oosten, dat andere be twiste gebied, overschreden de troepen der Verenigde Naties wederom de 38e breedtegraad, zij het blijkbaar niet met de bedoeling om opnieuw geheel Noord- Korea te veroveren. De geruchten, dat Peking tot overleg bereid zou zijn ble ven aanhouden, maar van enig con creet openbaar overleg was nog geen sprake. Nog even keren wij terug naar Eu ropa om kortelings melding te maken van wat zich in en om West-Duitsiand afspeelde. De grote betalings-moeilijk- heden van dat land, die leidden tot drastische beperking van zijn invoer brachten zijn leveranciers, w.o. Neder land, in grote moeilijkheden, waarvoor momenteel de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking te Parijs een oplossing zoekt. In Duitsland zelf stak men inmiddels de vlag uit vanwege de door de geallieerde bezet- tingsmogendheden sterk verruimde armslag voor zijn scheepsbouw en me taalindustrie. Een zoveelste pijnlijke, doch onvermijdelijke stap om van de geenszins berouwvolle vroegere vijand een bondgenoot te maken. en over de grenzen Volgens berichten uit Praag verwacht men niet, dat de Tsjecho-Slowaakse ambassadeurs in de V.S., Engeland en Frankrijk op hun post zullen terug keren. Zij hebben alle drie „Westerse achtergronden en relaties" en werden benoemd door de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, Clementis, die zich in hechtenis bevindt op beschuldiging van hoogverraad en spionnage. De vertegenwoordigers van de twaalf Aziatische en Arabische landen, die enige maanden geleden voor een vreed zame oplossing van het conflict in Ko rea hebben geijverd, zijn Donderdag te New-York in de woning van de Indiase afgevaardigde, Sir Benegal Rau, bijeen gekomen om hun besprekingen weer op te nemen. Truman heeft het Congres verzocht om een extra-toewijzing van 6422 mil liard dollar voor de strijdkrachten. Het voordelige saldo van Engeland in het kader van de Europese Betalings- Unie in Maart verminderde tot slechts 5 millioen pond sterling, verreweg het laagste cijfer sedert het begin van de E.B.U. in Juli j.l. De minister van Waterstaat, de heer H. H. Wemmers, speldde Donderdag morgen de „De Ruyter-medaille" in goud op de borst van mr J. J. Oyevaar, directeur-generaal van scheepvaart. Een klein transportvliegtuig van de Marine-luchtvaartdienst, heeft gister morgen kort na de start een noodlan ding gemaakt in een weiland bij het vliegveld Valkenburg. De piloot bleef ongedeerd. De D.U.W.-arbeiders, werkzaam aan het ophogen van industrieterrein te Drachten, hebben eergisteren het werk neergelegd. Zij eisen een loonsverhoging van 10 procent en verhoging der uit betaling van wachturen. Bijna 2000 zangers, 16 harmonieën en 800 muzikanten zullen op. Dinsdagavond 15 Mei t.g.v. het jubileum der Philips- fabrieken de feestelijke bijeenkomst van het gezamenlijke personeel in het Phi lips Sportpark luister bijzetten. Volgens het blad „Abadi" zal Anak Agoeng Gde Agoeng binnenkort als ge zant van Indonesië in Portugal optre den. Hij blijft echter eveneens gezant in Brussel. (Van onze Utrechtse correspondent) Toen in 1929 een ontwerp tot reor ganisatie van de Ned. Herv. Kerk door de Synode was verworpen, is een orga nisatie gesticht, die de naam „Ned. Herv. Verbond tot Kerkherstel" aan nam. De bedoeling van dit Verbond was een reorganisatie van de Kerk voor te staan in de lijn van het ontwerp- 1929. Nadat op 7 December 1950 het ont werp voor een nieuwe kerkorde door de Synode was aangenomen, meende het hoofdbestuur van Kerkherstel, dat instandhouding van de organisatie geen zin meer had. Immers prof. dr Th. L. Haitjema te Groningen zette dat in een breed betoog uiteen het ontwerp kerkorde in 1947 aangeboden, in 1950 Evangelisatiemethoden elders kunnen Nederland veel leren. (Van onze Utrechtse correspondent) Nieuwe kerkorde komt overeen met ontwerp. In een suggestieve rede heeft mr A. W. Kist, directeur van Oud-Poelgeest te Leiden, in een samenkomst der Her vormde predikantenvergadering voor lichting gegeven over de Evangelisatie methoden in het buitenland. In alfabetische volgorde behandelde mr Kist de Evangelisatie-methoden in allerlei landen. Hij begon met Ceylon, wat hem de verzekering deed uiten, dat de Hande lingen der Apostelen zich duidelijker voortzetten in de apostolaire drift der jonge Kerken van Azië dan in de acta onzer Synodes. Merkwaardig, dat in ianden waar de Kerk onze bewondering niet heeft, nochtans op het gebied der Evangeli satie dingen worden vertoond, die wij niet kunnen opbrengen. Een sprekend voorbeeld is Engeland met zijn „cathe- dralen zonder kerkgangers en een ver steende liturgie". Maar wat deze „do de" gemeenschap de laatste jaren pres teerde op missionair terrein, moge toch het bewijs leveren, dat de Geest nog werkzaam is in Engeland. Voor Nederland valt van de Evange- lisatie-practijken in het buitenland te leren, dat het apostolaat geen woord- aanvaard en op 1 Mei a.s. in werking tredend, is geheel in de geest van het ontwerp-1929. De twee ontwerpen vertonen vier hoofdtrekken van overeenkomst, n.l. deze: de organisatie is aldus veranderd, dat verdere opwaking der Kerk moge lijk bijjft; aan het geestelijk ambt wordt weer recht gedaan; de ambtelijke vergaderingen ontvangen eerherstel; er zijn soepele overgangsbepalingen. Het voorstel tot opheffing van het Verbond werd bestreden door een twee tal leden, dat een dergelijk besluit voor barig achtte, nu de Hervormde Kerk nog niet arrivée is. Prof. Haitjema bleek echter huiverig voor een „ver- enigingsfout", nu datgene wat vroeger deels door organisaties buiten de kerk moest gebeuren, heden kerkelijk ge schieden kan. Het proces van rijpma- king moet van binnenuit worden vol trokken. Tot de opheffing van Kerkherstel werd besloten met de stemmen van 2 aanwezigen tegen. Het bezit van het Verbond f 3200 werd verdeeld; de Synode krijgt de ene helft ter bestrijding van druk- en ver- spreidingskosten kerkorde, de andere helft gaat naar het tijdschrift „Kerk en Theologie" onder voorwaarde, dat dit orgaan af en toe vlugschriften zal uit geven, die opbouwend critische voor lichting over het functioneren van de kerkorde brengen. Dr R. B. Evenhuis van Amsterdam, secretaris van het Verbond, dankte aan het slot van de vergadering prof. Hait jema voor zijn leiding. prediking, maar vleeswording is. InschaKeling van het apostolaat der gemeenteleden is daarbij onmisbaar. Een actueel onderwerp als dit lokte als vanzelf veel sprekers naar de be stuurstafel. Ds B. Keers, een kwart eeuw arbei dende in Indonesië, vroeg aandacht voor de Indische Nederlanders, die zich hier ook op kerkelijk terrein volkomen vreemd voelen. Wat de contacten met bewegingen in en buiten de Kerken betrof, toonde mr Kist zich een voorstander van samen gaan. De gedachte, dat alleen de Her vormde Kerk in het apostolaat zou staan, is dwaas. Gaaf U ook mee met onze Dagblad-Vacantie-trips Als slot van onze fotorubriek heeft uw schrijver, ln samen werking met de hoofdredactie van uw blad, voor hen, die een prachtige vacantie op meer of rivier wensen door te brengen, dus in een omgeving, die zich bfj uitstek leent voor fotogra feren, enkele bijzonder mooie vacantiereizen georganiseerd. Met het motorschip „De Tijdgeest", dat zowel op de binnenwateren ais op zee kan varen, zullen in de maanden Juni tot en met September on der leiding van uw schrijver verschillende tochten gemaakt worden, n.l. langs de Rijn naar Duitsland, langs de Maas naar België's toeristencentrum Na men en omgeving, naar Texel en op de Friese meren. Het schip heeft een passagiers accommodatie voor plm. 40 personen (dames en heren), waartoe ln het ruim van het schip slaapplaatsen zijn aangebracht, twee boven elkaar. Daarnaast is er het dagverblijf met ra dio en pick-up. Voorts is er aan dek ook een over dekt verblijf, waar men bij ongun stig weer droog kan zitten. Bij mooi weer kan op het voordek naar harte lust worden gezond. Het schip is voorzien van stromend water, van een keuken, twee toiletten en electrisch licht. Verder kan in de, eveneens aanwezige, donkere kamer onder leiding ontwikkeld, afgedrukt en vergroot worden, waarvoor zeker veel belangstelling zal bestaan. De bedoeling van deze reizen Is na tuurlijk, dat de amateur-fotograaf te gen minieme kosten een goede ge legenheid geboden wordt om ln bin nen- of buitenland met zijn oamera eens bijzonder mooie opnamen te ma ken. Zo zal vooral de reis langs de Rijn naar Duitsland door een fantas tisch mooie omgeving gaan en belooft dus uitzonderlijk boeiend te worden. Vanzelfsprekend is ieder vrij zijn tijd naar eigen goeddunken te be steden en wordt volop gelegenheid geboden om de plaatsen, die op de route liggen te bezoeken en van het mooie landschap te genieten, want het ls natuurlijk niet de bedoeling om uitsluitend te fotograferen. Na tuurlijk kan men ook vrouw of ver loofde meenemen, ook al fotografe ren deze niet. Mocht U zich voor een dezer rei zen interesseren, dan kunt U nadere inlichtingen en bijzonderheden, UIT SLUITEND SCHRIFTELIJK, aan vragen bij de redactie van dit blad. In de linkerbovenhoek dient te wor den vermeld „Vacantietrips". Ook zal er bij voldoende belang stelling nog een tocht gemaakt wor den per bus, welke ook bijzonder mooi is, o.a. zullen hierbij Parijs en Genève bezocht worden, doch deza tocht is belangrijk duurder, daar wij dan afhankelijk zijn van hotels, enz. De op bijstaande foto's voorkomen de punten, resp. La Mer de Glacc, Mont Blanc en Romeinse boog bij Aix-les-Bains, zijn enkele der te be zoeken plaatsen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3