t **Y[ieuwó uitde^Provincie Walcheren. Zuid-Beveland. dan kvpml Mag. „De Ooievaar" VLISSINGEN Wat van de straat werd opgeraapt» Noord-Beveland. Schouwen-Duiveland. Tholen. Zeeuw sch- Vlaanderen. Boekhouder dacht alleen aan zijn eigen portemonnaie. «owlets»' KERK o»-" de loupe ADAAiSON Wie een kuil graaft... Zatazdag 7 April 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 ARTSENDIENST Aanstaande Zondag is de artsen- dienst als volgt geregeld: Middelburg: A. W. Boerwinkel, Noordweg 22, telef. 2460; Vlissingen: f. A. van Kooten, Koudekerkseweg 78, telef. 2525; Goes: M. P. Bruynzeel, Jac. Valekestraat 3, telef. 2375; Oost kapelle, Serooskerke en Veere: P. J. Bom, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, ^lef. K 1188—276; Koudekerke, estkapelle en Zoutelande: H. Frima, ^uidstraat 306, Zoutelande, telef. K 1186282; 's H. Arendskerke, Hein- kenszand en Wolphaartsdijk: A. J. Zonnevijlle, Dorpsstraat E 141, 's H. Arendskerke, telef. K 1106202; Driewegen, 's Heerenhoek en Nieuw- dorp: A. Folmer, Korteweg 151, Drie wegen, telef. K 1195275; Tholen, Qud-Vossemeer, Nieuw-Vossemeer en St Philipsland: L. D. A. Looysen te Tholen, telef. 49 en R. C. Renes te Oud-Vossemeer, telef. 19. APOTHEKEN In de week van 714 April zullen de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend zijn: Middelburg: van der Harst. Vlissingen: Oekenburg, Singel. Goes: Laport. Zondagsdienst dierenartsen Dit weekend wordt de praktijk van de dierenartsen in West Zuid-Beve- la. waargenomen door Joh. Klaas- sen te Heinkenszand, telef. K 1106 288 en A. A. Elzerrnan te Goes, telef. K 1100—2233. SO- BURG HEEFT OOK SOCIËTEIT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Op verzoek van het bestuur van de Bond van Ouden van Dagen afdeling Souourg, heeft het bestuur van het Ned. Rode Kruis zijn lokaal, Paspoortstraat 14, des Woensdagmiddags beschikbaar gesteld voor de ouden van dagen. Hierdoor wordt in een grote behoefte voorzien. Men zal voor deze samen komsten spelen aanschaffen en hoopt op de medewerking der burgerij in dit opzicht. Tegen een zeer matige prijs zal thee beschikbaar worden gesteld. MIDDELBURG. Het Kruisleger. Woensdagavond werd voor de eerste maal een druk bezochte bijeenkomst gehouden van het Kruisleger. De sa menkomst werd bijgewoond door de commandant van het Kruisleger in Ne derland, de heer J. de Koning. Vergadering Ring Walcheren V.U. Donderdagmiddag vergaderde in het Geref. Jeugdgebouw te Middelburg de Ring Walcheren van de Vrije Univer siteit o.l.v. drs J. v. d. Berg van Sou burg. De correspondenten erf de dames van de busjesactie deden uitvoerige mede delingen van de gevoerde actie. De re sultaten waren bevredigend, vooral door het grote aantal geplaatste busjes. De niet vertegenwoordigde gemeenten zul len worden aangeschreven en inlichtin gen gevraagd over gevoerde actie of gemaakte plannen. De heer Kalisvaart, vertegenwoordi ger van het V.U.-bureau te Amsterdam, wekte op tot verdere actie. De zo no dige verhoging van de contributies is nog lang niet bereikt over het gehele land. De correspondent van Koudekerke, de heer Looise, eindigde met dankgebed. Nieuwe brug over de Domburgse watergang. In verband met het leggen van een nieuwe brug over de Domburgse water gang bij de Griffioen zullen de Seis- singel vanaf de Griffioen en de Lange- vielesingel vanaf de Koudekerkseweg voor alle doorgaande verkeer afgeslo ten zijn van 15 April tot 15 October a.s. SOUBURG. Verkeersongeval. Donderdagavond had op de hoek BeatrixstraatEmmastraat een ver keersongeval plaats. De heer de S. uit Vlissingen, opzichter bij de D.U.W, kwam op de motor uit Ritthem. Op de hoek van de Beatrixstraat ge raakte hij in botsing met een vracht auto van de firma T. Dokter Bloes verleende de eerste hulp en consta teerde een bloeduitstorting in de knie en de kuit. De arts achtte over brenging naar het ziekenhuis nood zakelijk. De motor werd beschadigd. Jaarvergadering Zwemvereniging. Dinsdagavond hield de zwemvereni ging „Luctor et Emergo" haar jaar vergadering o.l,v. de heer F. Meijers, die mededeelde, dat de nieuwe zwem inrichting op 14 April a.s. geopend zal worden. Dat deze nieuwe inrich ting geen luxe is, bleek wel uit het jaarverslag van de penningmeester. Er zijn n.l. in het seizoen 1950 40 000 baden genomen, terwijl het ledental 500 bedraagt. Het schoolzwemmen nam ook een grote vlucht. Het bestuur zit evenwel met een zeer grote moeilijkheid, aangezien de badmeester, de heer Ph. v. d. Velde, de gemeente heeft verlaten en nog steeds geen nieuwe badmeester kon worden benoemd. Men hoopt met de opening hierin geslaagd te zijn. De heren J. Beun en J. v. Oorschot tra den af als bestuursleden, doch wa ren herkiesbaar. Met algemene stem men werd gekozen de heer J. Dinge- manse, onderwijzer aan de Juliana- school. In de tweede vacature kon wegens het niet behalen van de meer derheid nog niet worden voorzien. VEERE. Aanbesteding herstel Godshuis. Het herstel en de verbouwing van het Godshuis werd aanbesteed door de dienst voor Bouw- en Woning toezicht op Walcheren. De uitslag is: P. de Voogd, Veere, f 59.350; L. de Rijk, Middelburg, f57.500; L. Goed- bloed, Veere, f 57.235; M. F. Goede- mondt en Zoon, Goes, f 58.115; S A. Versluijs, Middelburg, f 57.068; J. M. Goedemondt, Vlissingen, f 57.710 en P. J. de Buck, Middelburg, f 56.774. Prijs opgave inclusief de prijsopgave voor vernieuwing van de kap. ZOUTELANDE. Jaarvergadering A.R. Kiesvereniging. Woensdagavond hield de A.R. Kies vereniging haar jaarvergadering. We gens ziekte van voorzitter en vice- voorzitter berustte de leiding bij de secretaris. Uit de jaarverslagen bleek, dat het verenigingsjaar gunstig was verlopen. Na de huishoudelijke zaken werden verschillende politieke vraag stukken besproken. De vergadering werd gesloten met dankgebed door de heer Jobse. OVEZANDE. Plaatselijke pryzencommissie. Woensdag heeft de burgemeester een prijzencommissie geïnstalleerd. Op de ze bijeenkomst waren de door de diver se organisaties aangewezen personen aanwezig. De heer Van Oudenhuizen, contact-ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken, gaf een uiteen zetting van taak, doel en werkwijze van een plaatselijke prijzencommissie. De commissie is als volgt samenge steld: L. Zuidhof, voorzitter; L. N. de Jonge, secretaris, Hoofdstraat 12; J. Ars; C. A. Geus; W. A. Mol; P. Daale- man en G. J. Schuerman. Klachten dienen schriftelijk ter ge meente-secretarie te worden ingediend. WOLPHAARTSDIJK. Jaarvergadering A.R. Kiesvereniging. Onder grote belangstelling heeft de A.R. kiesvereniging alhier haar jaar vergadering gehouden o-l.v. de heer (Ingez. mededeling, advert.) 3« VOOR IEDER FIGUUR DE PASSENDE BEHA UW BELANG j fahH poS$ett\ Alleenverkoop voor Walcheren WALSTRAAT 125 - TEL. 2813 MIDDELBURG. Wie verloor zijn hartjes op straat? Zaterdagavond tussen 7 en 8 uur kunnen op het bureau van politie weer een groot aantal gevonden voorwerpen worden afgehaald. Ge vonden werden verschillende huis sleutels, 4 delige duimstok, br. gl. da meshandschoen, r. zw. dameshand schoen, zw. handschoen, koperen schietlood, rode handschoen, gr. man- telceintuur, muziekboek, bl. m. w. want, snoeischaar, br. portemonnaie met inh., kampmes in étui, lipssleu- tel, zw. schoen, br. handschoen en gummilaars. Bij particulieren zijn te rug te bekomen: bl. ceintuur, br. portem. met inh., koperen dop, zw, leren handschoen, armband, bl. al pinomuts, p. br. gl. handschoenen, muntbiljet, dameszakdoekje, hoofd doek, wit handschoentje, linker hand schoen, br. portem. m. inh., twee bankbiljetten, scheerapparaat, witte want, enkele muntbiljetten, donkere bril met licht montuur, zw. lederen halsband, polsstok, gr. want, kinder- portem. m. inh., koperen hartjes arm band, drie ijzeren gewichten, paar grijze kinderwantjes, br. glacé heren handschoen, zeemleren handschoen, rode ballpoint, rijwielsleuteltje, grijs kinderwantje, jutezak met kolen schop, knipmes, padvindersfluit, ko peren gewicht 500 gr., paar wollen wanten, kinderportem. m. inh., sleutel no. 8, br. alpinomuts. VLISSINGEN. Van rifwielkoplamp tot wit hondje. De commissaris van politie te Vlis singen maakt bekend, dat in het tijdvak van 28 Maart tot 4 April 1951, de na volgende voorwerpen aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd: een deel van een rijwielkoplamp; diverse wanten; een lederen herenhandschoen; diverse sleutelseen gekleurde hoofd doek; een zeiltje van een kinderwagen; twee portemonnaies; een gebedsriem; een blauw geruite handdoek en een he renrijwiel, en dat inlichtingen aan zijn bureau zijn te bekomen van de adressen alwaar de navolgende voorwerpen zijn te bevragen een ijzeren ketting; een bankbiljet; twee muntbiljetten; drie heren portemonnaies; twee sleutels; een dames schortje; een sjaal; een ko lenkit; een parapluie; een sportkous; een kinderwantje; een want; drie da meshandschoenen; twee herenhand schoenen; een kortharige bouvier; een grijs colbertjasje, een hoofddoek; een tennisbal; een zilver kinderarmbandje; een kinder vegertje en een wit hondje. GOES. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie zijn onder staande voorwerpen als gevonden aan gegeven. Nadere inlichtingen hierover zijn te verkrijgen elke werkdag. Verschillende portemonnaies met en zonder inhoud; enkele munt- en bank biljetten; diverse wanten en handschoe nen; 2 zakken gerst; 1 bol kaas; ver schillende sleutels; 1 rolletje a 20 stui vers; bruin kindertasje; nummerbord K 4182; gouden armbandje; Yz H.L. aard appelen; grijze vulpen met koperen nop; diverse alpinomutsen; 2 bonkaarten; 2 sjaals; parelsnoer; 5 bankbiljitten a f 1,10 (in tasje); gouden dasspeld; da mes- en herenrijwiel; 2 boeken. M. v. d. Vrede. Nadat verslag was uitgebracht over de Centrale Goes en van het bezoek aan 'sHeer Hen drikskinderen werden de afgevaar digden naar Centrale en Provinciale herbenoemd, terwijl de heren M. v. d. Vrede en A. v. Keulen als be stuurslid werden herkozen. In de plaats van de heer G. Heijnsdijk, die bedankte, werd gekozen de heer C. Snoep. De lieer Heijnsdijk werd op hartelijke wijze dank gebracht voor al het werk door hem als bestuurslid verricht. Hierna sprak wethouder P. Luikenaar over de huisvésting. Dit voor de gemeente zo urgente punt, werd met grote belangstelling be luisterd. Vervolgens sprak de heer P. de Kam een pittig woord over Steun Wettig Gezag. De heer F. Caan sloot deze leerzame avond met dank gebed. WISSEKEKKE. J ubileumvergadering. Woendagavond hield de vereniging ter bevordering van de verkrijging van on roerend goed door landarbeiders „N.- Beveland" in hotel „De Kroon" een ju bileumvergadering o.l.v. de heer S. Dees, die een overzicht' gaf der afge lopen 30 jaren. Er is nog altijd grote animo bij de landarbeiders voor een stukje bouwland. De secrétaris, de heer N. Houterman, gaf een historisch overzicht op rijm van af de oprichting op 22 Maart 1921. Hierna volgde een referaat van Ir H. Reijling over het grondonderzoek. BRUINISSE. Geslaagde wlntercampagne van comité voor Jeugdzorg. Het comité voor jeugdzorg en Zater dagavondwerk heeft het winterseizoen afgesloten. De voorzitter, de heer C. H. v. d. Linde, sprak een slotwoord. Het comité kan op een zeer geslaag de wintercampagne terugzien. Het blijkt wel, dat het Zaterdagavondwerk na 3 jaar in een behoefte voorziet. De avonden werden niet alleen bezocht door de jeugd van Bruinisse, doch uit geheel Duiveland en St Philipsland kon men des Zaterdagavonds jongelui van 1620 jaar aantreffen. Het ligt in het voornemen één en ander te reorgani seren en de leeftijdsgroepen te splitsen. THOLEN. Jaarvergadering J.V. en M.V. Donderdagavond hielden in zaal van Boven de J.V. en M.V. „Mara- natha" hun jaarvergadering o.l.v. de heer Wijnbeek, die speciaal de bur gemeester en afgevaardigden van zusterverenigingen uit Tholen, Oud- Vossemeer, B. o. Zoom en Vrederust verwelkomde. Na het uitbrengen der jaarverslagen werden inleidingen gehouden over Saulus en Paulus, waarna enkele zangnummers volg den. De attractie van de avond was het stuk in 4 bedrijven „De weg terug". Gymnastiekvereniging „Oiympia". O.l.v. de heer C. Bijl gaf de Gymnas tiekvereniging „Oiympia" in zaal Van Zanten Donderdagavond een uitvoering. Op 21 April 1901 werd de vereniging opgericht. I.v.m. het 50-jarig bestaan zal op 20 April een jubileumavond wor den gehouden. Een ereeomité en een damescomité is gevormd, die gelden inzamelen voor een geschenk. In zijn openingsrede sprak de voor zitter, de heer M. Cornelisse, een woord van propaganda voor de gymnastiek. Hierna werden op vlotte wijze door de jongens en meisjes van klasse I en II vrije oefeningen, hoogspringen en paard- springen uitgevoerd, waar na de heren oefeningen hielden op paard, rek en brug. De dames voerden hoepel- en bal- oefeningen met muziek uit, alsmede oefeningen op de brug. AXEL. Jubileum-avond V.V.V. De viering van het zilveren jubi leum der Axelse V.V.V. is thans defi nitief vastgesteld op 19 April a.s. Naast de te houden receptie zal aan leden, donateurs en genodigden een gezellige avond worden aangeboden. Z.V.U.-seizoen 19491950 leverde nadelig saldo op. De Zeeuwse Volks Universiteit heeft het financiële overzicht van het seizoen 19491950 gepubliceerd. Daar uit blijkt, dat dit seizoen een nadelig saldo van f825,10 opleverde. Dit var lies is gelukkig aanmerkelijk minder dan dat van het seizoen 19481949. Aan subsidies werd ontvangen f 10.250, aan contributies f 7037,75. Het nadelige saldo van de lezingen beliep f 1226,07, voor concerten be droeg dit nadelig slot f 1901,75. De „Zeemeeuw" leverde een nadelig saldo van f 1677,74 op. Het kapitaal van de Z.V.U. bedroeg f 2556,19. Wat betreft de cijfers over het bezoek kan het volgende worden gemeld. In totaal organiseerde de Z.V.U. in Zes- land 21 toneelvoorstellingen met 6431 bezoekers, 14 concerten met 2250 be zoekers en 37 lezingen met in totaal 1802 bezoekers. Voor de jeugd wer den 13 toneelvoorstellingen gegeven en 11 jeugdconcerten, waarvan een aantal in samenwerking met de Ned. Radio Unie. In Zierikzee werden twee volkszangavonden gehouden. Hoogte punten waren de concerten van het Nieuw Italiaans Strijkkwartet en het Residentie-orkest. Van de causerieën vielen het meest in de smaak de voordrachten van prof. dr B. V. A. Röling, mr dr E. J. M. H. Jaspar en Godfried Bomans. Donderdag om 7 uur zal de gemeen teraad van Oostkapelle bijeenkomen ter bespreking van het Streekplan Wal cheren. De buurtvereniging Vrijburgstraat te Souburg hield in zaal Verbeem haar feestelijke jaarvergadering o.l.v. de heer A. Tissink, De kustvaarder „Arbo" liep de haven te Coiynsplaat binnen voor het innemen van een lading uien voor Engeland. Woensdag j.l. vierde het echtpaar SaamanGoeree te Kruinlngen onder grote belangstelling zijn 50-jarige echt vereniging. E.M.M. bracht hen des avonds een serenade. De opbrengst van de collecte voor de Stichting „Het Vierde Prinsenkind" bedroeg te Wemeldlnge f 151,30. De opbrengst van de collecte van het Leger des Heils te Kortgene, Colijns- plaats en Kats bedroeg f 341,1L Souburger kocht motor van gestolen geld. Gistermorgen dieude voor de Arrondisse mentsrecht bank te Mid delburg de zaak tegen de Middelburgse boekhouder M. de Vt'. Het vvas niet de eerste maal, dat h(j met de rechter in aanraking kwam, want hjj was destijds mede op verzoek van de Reclassering, in dienst gekomen van het Middelburgse boek- houdbureau van de heer C. J. N. De W. bleek veel geld voor zichzelf nodig te hebben en ging ertoe over gel den, die lijj ontving als vergoeding voor het bijhouden van de boekhouding en moesten worden afgedragen, zich toe te eigenen. Het eerste slachtoffer was J. J. B. te Amemuiden, die De W. f 100 ter hand stelde om daarvan de loonbelas ting, die werd ingehouden over het le kwartaal 1950, aan de belastingdienst af te dragen. Verd. gebruikte het be drag echter om er schulden mee te be talen. Het ging van kwaad tot erger en langzamerhand moest het ene gat met het andere worden gestopt. Achtereen volgens incasseerde verd. nog f 67,50 bij Ph, J. D. .e Aurdenburg, f 71,85 bij J. P. v. D. te Kraooendijke en f 50 bij M .M. G. S. te Sluis. KWITANTIES GEÏND. De klanten ontvingen eenmaal per kwariaal een nota en wanneer De W. hen bezocht, gebeurde het wel, dat men aan hem de nota voldeed. Ook werden hem wel kwitanties ter incassering meegegeven. Toen bleek, dat het mis ging, is men hiermee onmiddellijk op gehouden. Verd. verdiende ongeveer f 150 per maand, doch zijn patroon be taalde hem slechts f 10 per week uit. Van het overige werden de schulden aangezuiverd en ook zijn kostgeld be taald. De heer C. J. N., die als getuige werd gehoord, zei, dat hem bij indienst neming van verd. wel bekend was, dat deze reeds veroordeeld was geweest. Hij wist echter niet waarvoor. Spoedig na de indiensttreding deden zich moeilijkheden voor. De W. betaal de het kostgeld niet en de pensionhou der wendde zich tot getuige, die daar op iedere maand het kostgeld betaalde. De W. incasseerde gelden en bleef dan meermalen enkele dagen weg. Op een vraag van mr Abbing verklaarde verd., dat hij het geld met uitgaan en vrou wen vergooide Aangezien wordt gewerkt aan een re- classeringsplan voor De W. werd de zaak aangehouden tot 4 Mei a.s. VEELBELOVENDE JONGEDAME. Voorts stond terecht de 22-jarige Cor nelia V. uit Zaamslag. Op 2 Januari had zij samen met een vriendin een café in (Ingez. mededeling, adv KAMGAREN COSTUUMS vanaf 79.75 Zuiver wollen SPORTCOSTUUMS vanaf 64.25 TWEEDJASSEN vanaf 62.50 REGENJASSEN Egyptisch katoen, geheel dubbel vanaf 55.05 in zuiver kamgaren gabardine vanaf 122.75 SPORTCOLBERTS vanaf 39.45 SPORTPANTALONS vanaf 29.75 Bet kopen bij ESDERS biedt de volgende voordelen: eigen fabrikaat onberispelijke pasvorm en degelijke aficerking prettige en vakkundige bediening door tijdige inkoop nog oude lage prijzen LANGE NOORDSTR.10-12 MIDDELBURG Terneuzen bezocht en daar kermis ge maakt met een zekere C. J. L. Deze man had haar getracteerd en daarna had verd. hem thuis gebracht. L., die dronken was, bleek een willig slacht offer, want de jongedame zag kans hem van zijn portefeuille met f 100, een pen en enkele andere voorwerpen te bero ven. Mej. V. stond nu niet bepaald gun stig bekend en de Officier van Justitie, mr J. L. Andreae, achtte een gecombi neerde straf het meest gewenst. Hij eiste een gevangenisstraf van 6 maan den onvoorw. met aftrek, alsmede 6 maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling tan de Prot. Chr. Reclasseringsver. Mr Kurtz sloot zich aan bij dit re quisitoir. Uitspraak op 20 April. SOUBURGSE JONGEMAN, EEN GEVAARLIJK RECIDIVIST. Voor de tweede maal in betrekkelijk korte tijd verscheen de 25-jarige Sou burger C. G. H. Op 25 Augustus 1950 werd hij in vrijheid gesteld, na zijn ge vangenisstraf wegens poging tot dief stal. Hij trad daarna in dienst van een firma, die de verwarmingsinstallatie in het Vlissingse gemeentehuis moest aan leggen. Op 27 October j.l., toen H. tij dens de middaguren in het gemeente huis vertoefde, bleken, naar zijn zeggen, de deuren niet op slot, waardoor hij zich gemakkelijk toegang kon verschaffen tot de afdeling bevolking. Hij zag de kans schoon, opende een la van een schrijfbureau en graaide f 530 uit een geldkistje. Daarvan kocht hy een mo torfiets. Op 31 October werd de kas opgemaakt en ontbrak het bedrag, waarop aangifte volgde. Volgens de president mr Van Royen, weigerde de Reclasseringsvereniging verdere onder toezichtstelling, omdat men H. be schouwde ais een gevaarlijke recidivist. Verd. beweerde nu, dat de Reclassering van het Leger des Heils hem onder toe zicht wil nemen. Voorts vertelde hij, dat hjj het geld had weggenomen om zijn moeder te helpen, omdat men het thuis niet breed had. Er vielen thuis nogal eens woorden en volgens verd. zou dit ook weer het geval zijn geweest, toen hij met het geld thuis kwam. Dit bracht hem van de gedachte af het geld aan zijn moeder te geven en hij kocht de motor. Deze motor zou hij nodig hebben, omdat de firma zou hebben aangeboden hem in Amsterdam verder op te leiden in het vak en hij daardoor „goedkoper" naar huis kon met de week-ends. De Officier van Justitie, mr J. G. v. d. Dussen, zei, dat men hier met een oude patient te doen had, die altijd wei nig geloofwaardige verhalen weet op te hangen. „Van al de mooie praatjes ge loof ik niets", aldus spr., die H. een in hoge mate onbetrouwbaar persoon noemde. De eis luidde 1 jaar onvoorw. met aftrek. Mr F. W. Adriaanse wees er in zijn pleidooi op, dat, toen de vader van H. in 1943 overleed, hij de leiding kreeg van het garagebedrijf. Hij was toen 17 jaar oud. Mr Adriaanse vroeg een ge deeltelijk voorwaardelijke straf met toe zicht door het Leger des Heils. ending Beroepen te Aalsmeer, Ph. Loggers te Nigtevegt; te Rotterdam-Feijenoord, J. D. Smids te Veenhuizen; te Poort vliet, G. H. van Kooten te Brand wijk: te Bennekom. A. Terlouw te Tietjerk. Aangenomen naar Eikerzee, A. P. Nauta, cand. te Cillaarshoek; naar Wilsum, A. J. Jorissen, cand. te Rijs- sen, die bedankte voor Jaarsveld, Daarle, Noorden, Hoog-Blokland, Hei- en Boeicop, Nieuwland en Reeu wijk. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Rozenburg, K. J. Ve- lema te Midwolda. Classicale vergadering Geref. Gemeente op Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland. In de consistoriekamer van de nieuwe kerk der Gereformeerde Ge meente te Bruinisse, werd vanwege deze gemeenten classicale vergade ring gehouden van de classis Schou wen-Duiveland, St Philipsland en Tholen, Nadat gezongen was Psalm 72 1, las Ds F. Mallan van Bruinisse 2 Thi- motheus 2 en sprak naar aanleiding daarvan een openingsrede. In de vacature ontstaan wegens het overlijden van ouderling van Klinken uit Nieuwerkerk, werd tot scriba be noemd ouderling Joh. de Waal Cz., Bruinisse. Tot questor werd gekozen ouderling A. Flikweert uit Nieuwer kerk. Tot afgevaardigden naar de eerst volgende Particuliere Synode te Mid delburg werden benoemd de ouder lingen: A. Flikweert, Nieuwerkerk; J. Linthout, Tholen; Jac. Geluk, Poortvliet; J. van Hekken, St. Phi lipsland; D. Hage, St. Annaland; J. van der Panne, Oud-Vossemeer en Joh. de Waal Cz., Bruinisse. Daar ds Mallan in deze classis de enige pre dikant is, behoefde hij niet als afge vaardigde te worden benoemd, doch is hij automatisch afgevaardigd. Als kerkvisitatoren werden ver volgens gekozen voor Schouwen Dui veland ds Mallan en ouderling M. Bij de Vaate uit Oosterland en voor St.- Philipsland en Tholen, ds Mallan en ouderling D. Hage uit St. Annaland. De eerstvolgende classicale verga dering zal gehouden worden op 3 Oc tober a.s. te St. Philipsland. Ouderling Linthout uit Tholen sloot deze vergadering met gebed. Tonrnée pasteur Ricca. Thans vertoeft hier te lande pas teur Ricca, predikant bij de Walden- zenkerk in Venetië (Italië). Pasteur Ricca maakt tot 18 April een tournee en zal op verschillende plaatsen spre ken over het Protestantisme in Italië, met name over de rol die het Ita liaanse Protestantisme heeft gespeeld in de strijd tegen het fascisme. Hij trad reeds op te Amsterdam, Haar lem en Leiden en zal eveneens spreekbeurten vervullen te Delft, 's-Gravenhage, Groningen, Utrecht, Breda, Rotterdam, Middelburg, Dordrecht en Hilversum. TROEFKAART. In de rede, die minister Stikker dezer dagen gehouden heeft ter gele- genheid van het tweejarig bestaan van het Atlantisch Pact, heeft hij o.m. gewezen op het belang van het sa- menbrengen en coördineren van de middelen op scheepvaartgebied. „Hier bij heeft Nederland, als traditioneel zeevarend volk, een speciale en ge wichtige taak", aldus de minister, die voorts onthulde, dat de plannen poor een scheepvaartpact, waarin alle zeevarende volken hun middelen zul len samenbrengen, reeds in een ver gevorderd stadium zyn. Ook wij zijn van mening, dat Ne derland op maritiem gebied een ge wichtige internationale rol heeft te spelen. Dit geldt zowel voor de koopvaardij als voor de oorlogsvloot. Gezien het nuchtere feit, dat het grondgebied van West-Europa, met in het minst dat van Nederland, bij een oorlog, die in een van de eerst komende jaren zou uitbreken, ver moedelijk onverdedigbaar zou blij ken, lijkt het ons van extra groot be lang, dat onze zee- en luchtmacht aan de strijd kunnen blijven deelne men. Dit kan van onberekenbare be tekenis zijn voor Nederlands herstel als onafhankelijke staat na een vol gende oorlog. Op één voorwaarde. En die is deze, dat zowel onze handels- als oorlogs vloot door onze diplomaten doelbe- wust gebruikt wordt als een middel om Nederlands zelfstandigheid ten opzichte van zijn bondgenoten te handhaven. En dat voorts die vloten niet zodanig in een geallieerde pool worden „opgesloten", dat zij zelfs niet beschikbaar zijn, wanneer er voor Nederland levensbelangen op het spel staan. Wat gebeurd is na de vorige oorlog toen de repatriëring van onze krijgsgevangenen en geïnterneerden in Oost-Azië en het broodnodige zenden van troepen daarheen op on herstelbare wijze is vertraagd, door dat anderen de beschikking hadden over onze schepen, mag zich niet herhalen. Dat er ook op scheepvaartgebied mede in ons eigen belang samenwer king, en zelfs innige samenwerking moet zijn met onze bondgenoten, daarvan zijn wij overtuigd. Doch onze regering bedenke, dat men ook onder bondgenoten nog op zijn hoede moet zijn, zoals de ervaring helaas heeft bewezen. Daarom hou de zij een zo groot mogelijke zeggenschap over onze zeemacht als troefkaart in eigen han den, juist indien ons land opnieuw be zet mocht worden, terwille van Ne derlands zelfstandigheid. 51,6 Kerkelijke hereniging. Te Hilversum hebben zich zes le den van de Geref. Kerk onderhou dende artikel 31 K.O., waaronder drie doopleden, met de Geref. Kerk ter plaatse herenigd. De Vlaamse Bijbeldag. Als gewoonlijk zal op 1 Mei a.s. de jaarlijkse Bijbeldag worden gehouden voor alle Vlaamse Reformatorische Christenen in België. De morgen- en middagvergadering wordt gehouden in de Christus-kerk te Antwerpen. De morgenvergadering staat onder leiding van ds A. G. Barkey Wolf te Ant werpen. Sprekers zijn ds J. Knecht, onderwerp: „Gemeente-opbouw" en ds B. W. Ganzevoort, onderwerp: „Ge meente-uitbouw". De verenigde Haag se zangkoren zullen de samenkomst opluisteren. De middagvergadering wordt gepresideerd door dr G. Harl- dorff van Antwerpen. Sprekers zijn prof. dr J. H. Bavinck van Baarn over: ,De Bijbel, boek van het heden" en dr H. Berkhof van Driebergen, die spreekt over: De Bijbel, boek van de toekomst". Het Ver. Prot. Zangkoor te Brussel luistert de middagsamen komst op. 's Avonds wordt in een van de grootste zalen der stad een massa meting gehouden waarin ds Henri de Worm zal spreken over: „Het is een feest Christen te zyn". De fanfare van Kortrijk en het Mijnwerkerszang koor van de Borinage verlenen me dewerking. Op de Bijbeldag worden in de Zendingskerk bijeenkomsten voor jongeren gehouden. In de morgen ver gadering spreekt dr G. Hartdorff over: „Satan, weinig bekende figuur uit de Bijbel" en in de middagvergadering dr J. Bruynzeel, arts, over: „Activiteit van Satan" en ds J. v. Wijck, onder werp: „Verlossing uit de macht van Satan". De jeugdsamenkomsten zijn uitsluitend toegankelijk voor onge- huwden van 1627 jaar. Het orgaan „De Kruisbanier" zal ter gelegenheid van deze Bijbeldag in 100.000 ex. worden verspreid.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2