ZEEUWSCH DAGBLAD Geleidelijke opheffing van „bouwstop na 1 Juni. Prins Bernard bezocht Mevr. Peron PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DE DOORBRAAK. Egypte vraagt tussenkomst van Engeland en de V*S* k SNIPPER NIEUWS Nieuws was te heet van de naald Bijzondere aandacht gevraagd voor positie van Nederland Voorlopig geen verlaging van postfarieven Uitgave Sü hting „Zeeuwsch Dagblad" 11 mfdkantoor: Goes, L. Vorststr. Ui, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. 7e JAARGANG No. 1833 ZATERDAG 7 APRIL 1851 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Sledewerkers: Sir W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, .Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v, d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan tridag: Zon op 6.02 u., onder 24 u.; Maan op 6.18 u., onder 21 u. Hoogwater op Zondag 8 April: Vlissingen: 3.01 u. 1.98 m., 15.20 V. 2.0 3m.; Terneuzen: 3.31 u. 2.16 m., 15.51 u. 2.19 m.; Wemel- dinge: 4.52 u. 1.57 m., 17.12 u. J.66 m.; Zierikzee: 4.38 u. 1.29 m., 17.00 u. 1.39 m. p\e doorbraakidee, die kort na de L-* oorlog zulk een beroering ver wekte in Nederlands politieke leven, begint alweer tamelijk in het ver geetboek te geraken. Dat is gelukkig, in zoverre hieruit blijkt, dat de aan socialistische zijde gekoesterde illu sies, dat de zogenaamde progressieve gedachtegang Nederland stormender hand zou veroveren, in rook zijn op gegaan. Gevaarlijk zou het echter zijn, wanneer men uit het oog zou verlie zen, dat er toch wel iets veranderd is in de politieke verhoudingen in ons land, vergeleken met voor de oorlog. Die verandering is inderdaad niet ge weest een doorbraak van de socialis tische beweging in het Protestants- Christelijke en Rooms-Katholieke kamp. Beide omvatten nog altijd respectievelijk ongeveer een kwart en een derde van het Nederlandse volk. Ook de werkelijk liberale groep, in 1948 weer met hetzelfde getal ze tels in de Kamer vertegenwoordigd als in 1929, heeft zich weten te hand haven. Binnen het laatste derde part van onze bevolking heeft zich echter een belangrijke radicalisering voorgedaan. De communisten, die in 1937 in de Kamer nog maar 3 man sterk waren, zitten daar nu met z'n achten. Deze winst zullen zij toch wel hoofdzake lijk in vroegere S.D.A.P.-kringen heb ben behaald, die dus blijkbaar een eind naar links zijn opgeschoven. Dat de officiële socialistische partij niette min altijd nog iets sterker in de Ka mer vertegenwoordigd is dan de S.D.A.P. voor de oorlog, zal men dan ook toe moeten schrijven aan het feit, dat de vroegere groep der Vrijzinnig- Democraten, ondanks hun toenmalige leider Oud, vrijwel geheel door de P. v. d. A. is opgeslokt. Ook in dit geval dus een aanmerkelijke opschui ving naar links, al moet men toege ven, dat door deze „burgerlijke" in jectie de P. v. d. A. inderdaad een wat gematigder karakter vertoont dan de S.D.A.P. van voorheen. Dit neemt echter niet weg, dat de P. v. d. A. een uitgesproken socialistische partij is. Men zal dan ook goed doen nooit te vergeten, dat ons parlement thans een rode vleugel kent van 35 afge vaardigden tegen 26 in 1937. De gedachte, dat de doorbraak reeds voorgoed mislukt zou zijn, houdt nog een ander gevaar in. De doorbraak kan namelijk niet alleen van links, van de socialisten, komen, maar ook van „rechts", van de liberalen. „Trouw" heeft daarop dezer dagen weer eens gewezen naar aanleiding van enige opmerkingen van de heer Oud. De doorbraakgedachte hield immers in de eerste plaats in, dat het politieke iront in Nederland geheel anders moest tornen te liggen. De staatkundige strijd moest niet meer gevoerd worden tussen ueginselpartijen, waaronder de Christe lijke politieke groeperingen hun recht matige plaats innemen, maar tussen vooruitstrevenden en behoudenden, tus sen progressieven en conservatieven. Natuurlijk hoopte men er aan socia listische kant op, dat na zulk een door braak van de bestaande politieke ver houdingen de progressieven de overwin ning zouden behalen. Maar dat neemt niet weg, dat de doorbraakgedachte ook aantrekkelijk kan zijn voor anderen, die in dat geval op een zege hopen van de conservatieven. Het is in die richting, dat blijkbaar de gedachten gaan van de heer Oud bij zijn hardnekkige propa ganda voor de „derde macht". Hij ziet die aanvankelijk nog wel als een bond- genootscnap tussen A.R., C.H. en V.V. D., maar laat toch duidelijk blijken, dat hij een diepgaande verwantschap ziet tussen deze groepen. Een verwantschap, die de heer Oud in zijn dromen, die hij wel zo voorzichtig is niet uit te spre ken, wellicht reeds ziet uitmonden in een conservatieve doorbraak. Een door braak, waarbij het Christelijk staatkun dig beginsel intussen niet minder in de knel zou komen dan hij een progressieve. En die wij daarom hartgrondig moeten bestrijden. Minister In 't Veld kondigt aan Enige voorrang bij woningbouw voor gerepatriëerden. Minister In 't Veld Is van plan na 1 Juni de „bouwstop" geleidelijk op te heffen. Dit betekent, dat hjj ernaar streeft na die datum geregeld wat meer goedkeuringen te doen afgeven, waarbij in het oog wordt gehouden, dat het aantal in uitvoering zijnde woningen dit najaar de 40.000 niet zal overschrijden. Ook in de vrije sector zal dan weer langzaamaan een begin met goedkeurin gen worden gemaakt, echter beperkt tot woningen beneden 500 M". Het optrekken van hallen voor nood zakelijke industrieën zal voortgang moe ten vinden, evenals de bouw van lage re en nijverheidsscholen. Woningen voor gerepatrleerden. Bij het zeer geleidelijk opheffen van de „bouwstop" voor woningen zullen ge meenten, die zich tot het opnemen van gerepatrieerden bereid verklaarden en daartoe extra bouwvolume ontvingen enige voorrang krijgen. Dit betreft 2500 tot 3000 woningen. Eveneens zal reke ning worden gehouden met woningbouw i.v.m. nieuwe industrievestiging en voorts zal in een aantal incidentele ge vallen raad worden geschaft. Naar schatting zal de vrije sector ca. 8000 en de herbouwsector ca. 5000 woningen kunnen omvatten. Premies en Rijksbe dragen zullen worden verhoogd noch verlaagd. Boerderijenbouw en herbouw wegens verwoesting, alsook boerderijen- bouw in de Noord-Oost Polder zal voortgang vinden, ook al zal daarbij grote zuinigheid worden betracht. Open bare werken zullen tot het uiterste wor den ingeperkt, doch zeer urgente wer ken ais riool- en straataanleg zullen moeten geschiedeen. Geen huurverhoging. Van huurverhoging kan op dit tijd stip geen sprake zijn, omdat dan loons verhoging zou moeten volgen. Huurver hoging kan eerst bij verlaging van de kosten van levensonderhoud worden overwogen. Voor onderhoudswerk zal dus weinig geld beschikbaar zijn. Uitbreiding Chinese luchtmacht in Zuid-Mandsjoerije, Uit Washington wordt gemeld dat de Amerikaanse luchtmacht in Zuid- Mandsjoerjje een „beduidende uitbrei ding" der Chinese luchtmacht heeft op gemerkt. Een woordvoerder van de luchtmacht deelde verslaggevers echter mede, dat deze uitbreiding niet de om vang heeft, die er door berichten uit Londen en andere plaatsen van gemaakt wordt. Te New Delhi werd Vrijdag vernomen dat de regering van India uiting heeft gegeven aan haar „grote bezorgdheid", over de persberichten, volgens welke ge neraal Mac Arthur gemachtigd zou zijn de Chinse luchtbases in Mandsjoerije onder bepaalde omstandigheden te doen bombarderen. Volgens de Indische auto riteiten zou dit „automatisch" tot uit breiding van het conflict leiden. Het officiële Russische persbureau Tass heeft Vrijdagavond verklaard, dat in Mandsjoerije geen Sovjetrussische troepen worden samengetrokken. Naar minister In 't Veld mededeelde, is geen eenstemmig advies uitgebracht over de financiering van kernbouw (Rotterdam). Hierover is een beslissing van hem en van zijn ambtgenoot van Financiën hangende. Zeer nadrukkelijk zei de. minister, dat bij inkrimping van de bouwbedrijvigheid zoveel mogelijk een ongunstige neerslag op de arbeidsmarkt in de bouwvakken zal worden vermeden. Indien daartoe kansen bestaan, zullen ev. regionaal maatregelen worden genomen. Negen Joegoslavische ministers ontslagen. Het Joegoslavisch persbureau heeft gisteren het ontslag van negen ministers uit de federale regering van Joego-Sla- vië bekend gemaakt. Redenen zijn niet genoemd. Westelijke waarnemers zijn niet van gevoelen, dat politieke beweegredenen aan de wijzigingen ten grondslag liggen. De reorganisatie heeft ten doel, de plaatselijke autoriteiten en die van de republieken in Joego-Slavië meer zeg genschap te geven op het gebied van de economie, de openbare gezondheid en het onderwijs. Van de 12 ministers, die bij de reorganisatie betrokken zijn, heb ben er drie nieuwe functies gekregen. De overigen zijn afgetreden. Men ziet in de reorganisaties ook een volgende phase in het kader van de door Tito verkondigde politiek van distancië- ring van „het bureaucratische centra lisme" naar een gedecentraliseerde en elastischer vorm van socialisme, dat meer individuele vrijheid zou bieden. De eerste phase van deze ontwikkeling was het overdragen van de leiding in fabrie ken aan de arbeiders. Dit geschiedde vorig jaar. Bulgaarse troepen aan de Joegoslavische grens. Volgens de correspondent van de „New-York Times" te Belgrado, hebben onlangs twee Bulgaarse legerkorpsen, in totaal ca. 70.000 man, zich naar de Joer go-Slavische grens begeven. De Bulgaarse troepen werden in stra tegisch belangrijke gebieden hergroe- peerd. De Bulgaarse divisies langs de grens werden op oorlogssterkte ge bracht. Van de vele geschenken, die ons jongste prinsesje, H.K.H. Prinses Marijke heeft gekregen, speelt zij het liefst met haar speelhoot „Hol land". Wij zien haar hier in haar boot temidden van ander speelgoed in de speelkamer in Paleis Soest- dijJc. „OOM STUDENT" PAST OP IN DELFT. In Delft is gisteren de Delftse Stu denten Oppas Centrale geïnstalleerd. Vele studenten verkeren in financiële nood en nu zullen zij als babysitters er wat bij kunnen verdienen. Er is een commissie van toezicht gevormd uit de burgerij en de studenten moeten iedere drie maanden worden doorgelicht. En... dat is ook voornaam, ze zijn tevens technisch geschoold". Dat bleek giste ren. Een baby van een der dames uit het comité van toezicht moest als proef konijntje fungeren en liet zich gewillig de billetjes poederen en een schone luier aanleggen. Voor hele en halve dagen en voor de nacht kan men in Delft bij de oppas- centrale terecht. EXPORTPRIJS KOLEN UIT ZUID-W ALES VERHOOGD. Naar te Londen werd .bekend gemaakt is de exportprijs voor kolen uit Zuid- Wales opnieuw verhoogd. Met ingang van de volgende week zal aan het bui tenland 15 tot 20 sh. per ton meer be rekend worden. Vacantietrips voor foto-amateurs. Voor f 55 per persoon met het motorschip „De Tijdgeest" een week uacontie in binnen- of buitenland. In samemoerkirig met de schrij ver van onze fotorubriek hebben wij i >or onze abonné's enkele bij zone-er mooie vacantiereizen ge organiseerd, o.a. per motorschip langs de Rijn naar Duitsland of langs de Maas naar België, tegen de fantastisch lage prijs van f55 per week, waarbij volledig pension is inbegrepen. Over de nadere bijzon derheden van deze aantrekkelijke tochten vertelt de heer Jacobi in zijn foto-rubriek op pag. S. Twee ree'' cheurs bij huiszoeking aangevallen. Bij een huiszoeking in een woning aan de Populierenstraat te Enschede zijn Donderdagmiddag twee rechercheurs, de heren F. Dijkstra en B. T. J. Fros, aangevallen door de bewoner, de 39- Jarige J. P. De rechercheurs stelden een onderzoek in, omdat vermoed werd, dat lr de woning gestolen textielgoederen waren verborgen. Bij de huiszoeking werd dit bevestigd. P., die erg zenuw achtig was, ging eerst naar buiten. Toen -Jf terugkwam, had hij een slagersmes lr. de handen en ging daarmee de re chercheur D., die gehurkt zat voor een kaït, te lijf. D. werd ernstig in de rug gewond, doch hij was nog in de gelegen heid om zijn collega in een andere ka mer te waarschuwen. Deze trachtte de woesteling te ontwapenen. Hij raakte met de man slaags en liep vier messte ken in de arm op. Inmiddels had D. zich op het dak in veiligheid weten te stel len. Buiten gekomen trachtte P een agent van politie, die te hulp was ge schoten, eveneens te treffen, doch deze trok zijn revolver en loste een waar schuwingsschot. P. gaf zich hierna ge wonnen en is in het politiebureau op- esloten. De rechercheur D. moest in t ziekenhuis worden opgenomen. ELECTRISCHE STOEL VOOR COLLAZO. Oscar Collazo, die, bij een poging een aanslag te plegen op Trman, een bewa ker van het Witte Huis doodde, is giste ren ter dood veroordeeld. Op 26 October zal hij door middel van de electrische stoel worden terechtgesteld. HET SYRISCH-ISRAELISCH CONFLICT. Ook Syrië doet beroep op Veiligheidsraad Egypte heeft gisteren Engeland en de V.S. gevraagd tussenbeide te komen om de Israëlische „agressie" tegen Syrië tet staan te brengen. Het verzoek van Egypte is gedaan in overeenstemming met de verklaring van verleden jaar van Engeland, Amerika en Frankrijk inzake de veiligheid in het Midden-Oosten. r 7 I A Gisterenmiddag werden in een kolen- mijn bij Bergen (België), tijdens een in storting, zeven mijnwerkers ingesloten, Twee mijnwerkers vonden de dood. Een wist te ontkomen. De overigen zijn in leven, maar nog niet bevrijd. David Greenglass, de vierde beklaagde in het atoom-spionnageproces, is gisteren te New York tot 15 jaar veroordeeld. In het Britse Lagerhuis is gisteren door een Labourafgevaardigde een motie in gediend, waarin wordt betreurd, dat het huis „niet langer vertrouwen heeft in Mac Arthur als opperbevelhebber der V.N.-strijdkrachten in Korea". Het is onzeker of de regering tijd zal toestaan voor een debat over deze motie. De V.N. hebben geen andere mogelijkheid dan de strijd (op Korea) voort te zet ten met alle strijdkrachten die zij zon der gevaar kunnen inzetten", aldus ver klaarde gisteren de secr.-generaal der V.N. Trygve Lie voor zijn vertrek naar het Midden-Oosten. „De emigratie naar Australië zal zonder schokken ver lopen". Althans volgens verklaringen van de regeringscommissaris voor Emi gratie, mr ir B. Haveman tot een A.N.P. redacteur. Dit i.v.m. geruchten, dat over uitvoering van nieuwe emigratie-over eenkomsten moeilijkheden zouden zijn gerezen. Aan het eind van dit jaar zul len 16.000 Nederlanders naar Australië zijn vertrokken. In Amsterdam is een oude man door een autoped aangereden en liep hierbij een bekkenfractuur op, aan de gevolgen waarvan hij is over leden. >- In Den Bosch is een 15-jarige jongen tijdens werkzaamheden aan een dragline door een draaiend bovenge deelte gegrepen en op slag gedood. Het Alg. Burgerlijk Pensioenfonds heeft blijkens een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van genoemd fonds, dat thans is ingediend, in 1950 een be drag van ruim f 116 milliard meer opge bracht dan oorspronkelijk werd ge raamd. De heer W. J. Hemes uit Utrecht, alg. secretaris van de Alg. Dia conale Raad en van de federatie van diaconieën van de Ned. Herv. Kerk is door H. M., bij bevordering, benoemd tot Off. in de Orde van Oranje Nassau. Tuinder P. van der Knaap te Kwints- heul heeft gisteren de eerste tomaten van het seizoen op de leiding gebracht. De opbrengst bedroeg f 0.70 per stuk. Een Syrisch woordvoerder te Damas cus heeft verklaard, dat Syrië „alle noodzakelijke voorzorgsmaatregelen neemt om zijn grenzen tegen Israëlische agressie te beschermen". In Israëlische kringen nabij de gren zen verklaarde men, dat „nieuwe con centraties Syrische troepen en artille rie" waren waargenomen in het gede- militairiseerde gebied en de stad El Hamma, welke volgens Egyptische me dedelingen door Syrische troepen is ver overd. De Israëlische premier, David Ben Goerion, heeft Vrijdag te Tel Aviv ver- De deurwaarder kwam en „Het Radioprogramma" verdween. Gisteravond is te Amsterdam we derom beslag gelegd op „Het Radiopro gramma". Slechts een deel van de op lage van het vierde nummer was ver zonden en men was nog bezig het losse vel met de Nederlandse programma's te vouwen in de bladen zelf toen een deur waarder en enige ambtenaren zich ten kantore waar dit geschiedde vervoeg den en de zaak in beslag namen. Vliegtuig vervoert ogen voor blinde. Een vliegtuig van de „Garoeda Indo nesian Airways" is met een zeldzame vracht een paar ogen— van Djakar ta naar Djogja gevlogen. Het zijn de ogen van een patiënt, die vlak voor zijn dood in een ziekenhuis te Djakarta toe stemming gaf zijn ogen voor medische proefenemingen te gebruiken. Men zal daarmede trachten een blin de het gezichtsvermogen terug te geven. Drie op één fiets binnenkort toegestaan. Eén volwassene, twee kinderen beneden 10 jaar. De intensieve bemoeiingen van de A.N.W.B. om het verbod twee kinde ren op één fiets te vervoeren opgehe ven te krijgen, zijn met succes bekroond. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft n.i. aan zijn adviescommissie ver zocht een nieuw artikel voor het we genverkeersreglement te ontwerpen, dat het vervoer van twee kinderen beneden de 10 jaar op de fiets door één volwas sene mogelijk maakt. Hij heeft tevens toegezegd ernaar te zullen streven, dat deze bepaling nog voor het zomerseizoen rechtsgeldigheid zal verkrijgen. klaard, dat Israël niet voornemens is een conflict met Syrië te beginnen. Het was echter noodzakelijk de moordenaars van zeven Israëlische politie-agenten, die Woensdag door Syriërs werden ge dood, te straffen, verklaarde hij. Gemeld wordt, dat Syrië de Veilig heidsraad lieeft verzocht, spoedig bijeen te komen om het conflict tussen Israël en Syrië te bespreken. Weer een Stradivarius gevonden? Autoverhuurder te Apeldoorn zou haar al 15 jaar bezitten. De heer Hensing, autoverhuurder te Apeldoorn, is naar thans bekend is geworden reeds circa 15 jaar eige naar van een oude viool, welke naar hij meent door de beroemde vioolbouwer Antonius Stradivarius, te Cremona, is vervaardigd. Een onderzoek door één of meer des kundigen zal moeten uitmaken, of hier inderdaad van een echte Stradivarius kan worden gesproken. „Ik ben de echtgenote van een groot leider", zei Eva. Prins Bernhard heeft tijdens zijn ver blijf in Argentinië ook een bezoek ge bracht aan mevrouw Eva Peron, de echtgenote van de Argentijnse presi dent. Mevrouw Peron ontving de Prins in haar werkkamer in het ministerie van Openbare Werken. Zij was gekleed in een goudkleurig satijn toilet. Onder een met gouden pailletten bestikt kapje droeg zij het blonde haar strak naar achteren gekamd. In de diamanten oor knoppen waren evenals in de clips aan haai' japon saffieren ingezet. Aan haar handen prijkte een grote briljanten ring. Mevrouw Peron en de Prins namen plaats op een sofa in gobelinstijl, waar achter zich de levensgrote portretten van generaal Peron en zijn echtgenote bevonden. Ditzelfde portret was in het klein geschilderd op de leren rugge- steunen van de grote zetels. Mevrouw Peron bracht het gesprek direct op haar sociale werkzaamheden, waaraan zij zich geheel wijdt. Het geld van de sociale stichting „Fundacion So cial" is geheel door de arbeiders bijeen gebracht, zodat de regering er niets mee te maken heeft, aldus mevrouw Peron. „U hebt wei eens gehoord van de camisados" (ontheemden, revolu- tionnairen). Zonder een antwoord op deze vraag af te wachten ging zij voort: „Vergeet u niet, dat ik de echtgenote ben van Peron, de leider der Peronisten. Peron is een groot leider, maar heeft ook een groot volk getroffen". Verder vertelde zij over de ouder domspensioenen en kinderbewaarplaat sen. „Hier worden de kinderen opge nomen, terwijl de moeders werken, maar de verantwoordelijkheid voor de kinderen wordt, zoals behoort, aan de gezinnen gelaten". Op de minister van Arbeid wijzend zei mevrouw Peron: „Onze minister van Arbeid. Hij is 36 jaar arbeider geweest, hij weet, hoe het moet". Gistermorgen heeft Prins Bernhard in het regeringshuis te Buenos-Aires aan Eva Peron het Grootkruis in de Or de van Oranje-Nassau uitgereikt. Na de uitreiking van de versierselen aan mevrouw Peron nam deze het woord. Zij zeide: „Sta mij toe de onder scheiding te aanvaarden, niet voor mijn Tweede Kamer aanvaardt Nood- regeling Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen. (Van onze parlem. redacteur). Zoals te verwachten was, heeft de Tweede Kamer de noodregeling kinder bijslag kleine zelfstandigen aangenomen met 6019 stemmen. Alleen de A.R. en de V.V.D. stemden tegen. Het amendement Hooy (K.V.P.) om binnen twee jaar met een definitieve regeling te komen werd aangenomen met 54—24 stemmen. Nu waren de V.V.D. en de P.v.d.A. tegen. De rest stemde voor dit voorstel. De wet zal worden ingevoerd op de dag van het eerstvolgende kalender- i kwartaal na de afkondiging in het Staatsblad. nederige persoon, maar voor ons prach tige Argentijnse volk. Ik dank Uwe Hoogheid omdat de onderscheiding voor mij van heden af zal zijn een getuigenis dat een volk, een Koningin en een Prins hebben besloten in mij te eren het volk, het vaderland en de leider der Argen tijnen". Vervolgens nam president Peron liet woord en overhandigde de Prins de ver sierselen van Grootkruis in de Orde van Verdiensten en de insignien van militair vlieger van Argentinië Honoris Causa. Peron zei: „Het is de eerste maal dat de republiek de onderscheiding Groot kruis in de Orde van Verdienste uit reikt". Onder langdurig applaus van de hon derden aanwezigen omarmde Peron de Prins minuten lang en schudde hem langdurig de hand, terwijl blitziampen flitsten en camera's snorden. De Prins die zei, dat de hartelijke ont vangst hem diep ontroerd had, noemde het Grootkruis niet alleen een hoge on derscheiding "maar ook een blijvende herinnering. „Ik heb gezien dat de Ar gentijnen bezoekers ontvangen met een liefde die regelrecht uit het hart komt", zo besloot hij. „Hier is nieuwsdienst voor de Neder landse Radio Unie verzorgd door het A.N.P." zo klonk het o.a. in een huis kamer gisteren te Megen (N.-Br.), toen de familie de radio had aangezet voor de dagelijkse nieuwsberichten. Maar nauwelijks had de omroeper zich gean nonceerd of het daarop volgende nieuws werd geaccompagneerd door een groté rookwolk, die uit het toestel drong. Nadat „de brand" buiten met enkele emmers water was geblust kwam de ra dio-technicus het mysterie oplossen. Da radiobrand was ontstaan door een nest jonge muizenTijdens het nieuws waren ze alle gesneuveld. „Hot news", zogezegd. HET WESTDUITSE VRAAGSTUK IN DE O.E.E.S. „Nood-oplossing mogelijk" zegt Min. v. d. Brink Volgens het A.N.P. is er door de E.C.A. in ons land gevraagd, om b\j de be sprekingen welke thans door de O.E.E.S. in Parijs worden gehouden, bijzondere aandacht te besteden aan de Nederlandse) positie met betrekking tot het West- Duitse vraagstuk in de Europese Betallngs Unie. De raad van ministers van de O.E.E.S. is gisteren bijeengekomen om een oplos sing te vinden voor de crisis van de Westduitse handel. Aan de raad zijn voorstellen voorgelegd van de Westduit se regering, welke beogen een einde te maken aan het defieit van West Duits land in de Europese betalingsunie. Deze plannen houden in: scherpe beperking van de invoer, belastingverhoging en credietbeperking. Verwacht wordt, dat de raad van mi nistens vandaag tot een definitieve be slissing zal komen over het oplossen van het probleem en over de gevolgen welke de drastische invoerbeperking van West Duitsland heeft voor andere landen, vooral voor Nederland. Wij zullen waarschijnlijk een noodop lossing kunnen vinden, doch in dit sta dium der besprekingen kan ik nog niet veel zeggen", zo verklaarde de Neder landse minister van economische zaken, prof. dr J. R. M. van den Brink, tijdens een korte pauze in de besprekingen. Volgens prof. dr F. A. G. Keesing, raadadviseur in alg. dienst, kan mis schien een zekere compensatie verkre gen worden, indien Engeland en Frank rijk bereid zou worden gevonden om de meer aan bederf onderhevige goederen af te nemen van die landen, die thans van het stopzetten van de Duitse invoer te lijden hebben. Engeland staat hier niet onwelwillend tegenover, doch Frankrijk vreest in het bijzonder met haar landbouwkringen moeilijkheden te zullen ondervinden. NIEUWS UIT DE BOLLENSTREEK. Dank zjj de zonnige Donderdag kan thans worden gemeld, dat de narcissen bü Noordwijkerhout in volle bloei staan. Het is niet de bedoeling op korte ter mijn een verhoging der posttarieven in te voeren. Aldus de P.T.T. in een ver klaring waarin wordt gewezen op da moeilijkheden die in het zo personeels» intensief bedrijf, door de elkaar opvol gende loonronden, zijn ontstaan. Hoewel naast interne maatregelen da mogelijkheid van verhoging der postta rieven wordt bestudeerd, zullen echte* voorlopig, zoals ook door de centraid werkgeversverbonden is gevraagd, de tarieven nog niet worden verhoogd. HONDSDOLHEID7 Begin deze week werden de dames Geerlings en Schut in haar woonhuis te Putten (Gld.) gebeten door een zwer vende hond. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een dolle hond. Het dier werd door de Rijkspolitie in qua rantaine gesteld. Over enige dagen zal moeten blijken, of de hond inderdaad dol is. Belgisch socialiste uit de partij gestoten. Mevr. Isabeile Blume,een vooraan staande Belgische socialiste en lid van de Belgische Kamer, is gisteren wegens insubordinatie en samenwerking met de communisten uit de socialistische partij gestoten. Mevr. Blume's activiteit werd schade lijk voor de belangen der party genoemd en in strijd met de partijdiscipline. DE BILT ZEGT: Aanvankeiyk veel bewolking en in de ochtend nevelig weer. Later op de mees te plaatsen enige buien en in de middag enkele verspreide opklaringen. Matige tot krachtige zuidwestelijke tot weste lijke wind. Iets lagere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1