de loupe Zeeuwen maakten vergeefse reis naar Waddenzee* muit! Haar avontuur AÊAHSON Na spanning een rustig programma Geen mosselzaad in de Wester-Eems. Schade van f 20.000 door fout van ambtenaren HIER Minder nieuwe vestigingen dan in overig Nederland* Ook stijging aantal werkzame personen beneden landelijk gemiddelde. ZWITSAL Ir C. G. P. Stevens te Goes overleden. „\?an onderen...!" ZO DE OUDEN DRONKEN, DRINKEN DE JONGEN ORANJEBOOM BIER! Kampioenen zullen deze week uitblijven» Vrijdag 6 April 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina S Toen de Zeeuwse mosselvissers die aangewezen waren oni in de Waddenzee mosselzaad te halen, Maandag j.l. begonnen te vissen, bleek dat de verwachte halfwas mosselen van 3'/2 cm hier in het geheel niet voorkwamen, hoewel tnedegedeeld was, dat In de Wester-Eems een 3 km lange bank met halfwas tposselen lag. De toch al zo gedupeerde mosselkwekers ls hierdoor een nieuwe slag toegebracht. De schade, een vergeefse reis, kan men schatten op ongeveer 110.000 gulden. Visserij-ambtenaren beweren, dat de mosselen door de stroom 8^jn meegevoerd, maar de vissers zyn van mening, dat dit treurige verlies niet zou geleden zjjn, wanneer enkelen van hen van te voren de situatie ter plaatse hadden kunnen onderzoeken. BERICHTEN WAREN GUNSTIG. Omdat slechts een deel van de Zeeuw- mosselkwekers vergunning kreeg in Waddenzee mosselzaad te gaan vis- hadden zich vorige week verschil- nde kwekers gecombineerd. In totaal jjerden 52 vaartuigen aangewezen uit eland om het mosselzaad te vervoe- »n. Vorige week Donderdag en Vrijdag ^•rtrokken ze, om Maandag 2 April met "ssen te kunnen beginnen. Hoopvol was en van huis gegaan, want de berichten l^aren gunstig. Van de 3 km lange mos- gelbank zouden de Zeeuwen 30.000 ton nen mogen vissen, te verdelen over alle Zeeuwse mosselkwekers naar rato van hun standaard-capaciteitscijfer. Bovendien werd het vervoer door het Kijk gesubsidieerd en men zou f 1,60 per 100 kg daarvoor ontvangen, op zich zelf dus een vangst van bijna f 50.000. (Een ton mosselen is n.l. 100 kg). Na aftrek van de onkosten zou van dit be drag nog wel iets overblijven als werk- vergoeding. •n over de grenzen De Amerikaanse Senaat heeft defini tief een resolutie goedgekeurd tot het zenden van vier Amerikaanse divisies naar Europa. De resolutie verzoekt Tru man om de toestemming van het Con gres te vragen alvorens meer Ameri kaanse troepen uit te zenden. De correspondent van de „Times" te New Delhi meldt, dat de regering te Peking heeft aangeboden India een mil- lioen ton voedingsgranen te leveren. Nanilal Gandhi, zoon van wijlen de Mahatma en hoofdredacteur van een Jndisch weekblad, zal vandaag een 14- daagse vasten beginnen uit protest le gen de apartheidspolitiek van de Zuid- Afrikaanse regering. Abdoellah Entezam, Perzisch gezant in West-Duitsland, is benoemd tot mi nister van Buitenlandse Zaken. Ds Niemöller, die als partijloze ageerde tegen de Duitse herbewapening, heeft te Hamburg op de Synode van de Puitse Evangelische Kerk aangekon digd, dat hij zich uit de politiek zal te rugtrekken, nu zijn „zending is vol bracht". De Franse minister van Overzeese Gebiedsdelen, Francois Mitterand, heeft ontslag genomen, nadat de Nationale Vergadering met 241 tegen 173 stem men een voorstel tot een symbolische verlaging van zijn salaris met duizend francs had aangenomen. De drie ministers, die als leden der socialistische partij van Saragat in het Italiaans kabinet zitting hebben, zij* met vier onder-ministers, uit de rege ring getreden. De drie grote vakbonden in Frankrijk hebben een staking van 24 uur bevolen voor de Marine-arsenalen. Men wil een loonsverhoging van 20 francs per uur. De Joego-Slavische regering heeft het Hongaarse protest tegen een beweerde aanval op de Hongaarse zaakgelastigde te Belgrado verworpen. Bij een treffen met politie en burgers zijn te Salzburg Woensdagavond 26 Jo den gewond, van wie tien ernstig. De Nederlandse regering zal op ver zoek der Indonesische regering mee werken aan het bedrijfsgereedhouden van de „Gadjah Mada", de voormalige torpedobootjager „Tjerk Hiddes", die onlangs bij Madoera op een zandbank is gelopen. Uit Bandoeng wordt vernomen, dat een bende van ongeveer 200 man twee kamjongs in de dessa Tjililin bezetten. B(j de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van boete maxima in het derde boek van het Wet boek van Strafrecht. Het huis, waar de kunstschilder'Han van Meegeren gewoond en gewerkt heeft, Keizersgracht 321 te Amsterdam, wordt ingericht voor kantoor van de Vakgroep groothandel in Hout. VERVLOGEN HOOP. Maar de hoop was spoedig vervlogen, want tioen men met het vissen begon, bleek, dat halfwas mosselen van S'/z cm ln het geheel niet voorkwamen. Wat op gevist werd was meest rommel, ver mengd met een klein beetje mosselzaad en men moest nog enkele uren vissen om er een paar honderd kg van aan boord te krijgen. Men besloot na overleg met de betrokken visserij-amb tenaren terug te keren. Wat er gebeurt is begrijpt niemand precies. De aanwezigheid van halfwas mosselen was niet zo maar een praatje geweest, maar vastgelegd in ambtelijke rapporten. En het gehele plan was door de inspecteur der visserij en in het 2e, 3e en 5e district aan de Zeeuwen voor gelegd. IS ER NOOIT ZAAD GEWEEST? Sommige zijn van gedachte, dat het zaad reeds eerder weggevist is door an deren omdat een der Zeeuwse vissers een mosselkor opviste, maar anderen geloven niet dat er ooit zaad geweest is. De betrokken ambtenaren beweren, dat de stroom de mosselen heeft mee gevoerd, iets wat de Zeeuwen nogal vreemd in de oren klinkt. Zij vragen zich dan ook af waarom er geen vissers zijn gevraagd om van te voren de si tuatie te onderzoeken; een groot ver lies was dan voorkomen. De schade die de Zeeuwse kwekers door dit voorval hebben, wordt geschat op 20.000 gulden, en het is te begrijpen dat de ontstem ming onder de gedupeerden zeer groot is. Onzes Inziens is een onderzoek naar de gang van zaken niet alleen zeer ge wenst, maar zelfs geboden, opdat uit gemaakt kan worden of de visserjj- ambtenaren Inderdaad een fout hebben gemaakt. In dat geval zou het niet meer dan billijk en rechtvaardig zyn, wanneer het R(jk het door de mosselkwekers ge leden verlies voor zjjn rekening nam. Wie zag natuurverschijnsel? In de nacht van Woensdag op Don derdag om 3.55 uur is door een onzer abonné's een natuurverschijnsel waar genomen. Het was een lichtstreep, gaan de van Noord Oost naar Noord. De kleur was lichtgroen, overgaande in oranje. Er wordt gedacht aan een ko meet. Wellicht zijn er in onze lezers kring, die ondanks het vroege uur, dit verschijnsel ook hebben waargenomen, en verdere inlichtingen kunnen ver schaffen. STEMRA tegenover NRU in ongelijk gesteld. Het Amsterdams gerechtshof heeft Woensdagmorgen in het proces tussen de STEMRA (de stichting tot Exploi tatie van Mechanische Reproductie rechten der Auteurs) en de Neder landse Radio Unie, de laatste in het gelijk gesteld en de uitspraak van de Amsterdamse rechtbank vernietigd. De mogelijkheid tot het maken van misbruik van de opnamen mag, aldus het Hof, niet leiden tot de on mogelijkheid deze opnamen te ver vaardigen. De rechtbank had bepaald, dat de Omroep wel gerechtigd is tot iiet maken van opnamen, mits deze niet later dan na acht dagen voor uit zending zullen worden gebruikt. De STEMRA had daartegenover geëist, dat de omroepverenigingen op straffe van betaling ener dwangsom verbo den zou worden deze opnamen voor (her)-uitzending te maken. (Ingez. mededeling, advert.) 'n kwaliteitsproduct Inventaris van het Zeeuwse bedrijfsleven. Het Centraal Bureau voor de Statistiek ls, zoals reeds gemeld, gereed ge komen met de verwerking van de cijfers der op 16 October 1950 gehouden tweede bedryfstelling. De voorlopige resultaten zijn thans gepubliceerd. De definitieve uitkomsten per bedrijfsgroep zullen in de loop van dit en het vol gende jaar gereed z(jn. De gegevens van de spoorwegen, de P.T.T. en de schipperslied rijven in de wilde vaart konden nog niet worden gepubliceerd. De voorlopige gegevens zjjn per provincie verwerkt. In onderstaand artikel ia speciaal aandacht aan Zeeland besteed. Vergelijkingen zijn gemaakt met de gegevens der eerste bedrjjfstelling in 1930. Het blijkt, dat in onze provincie in de metaalnijverheid de meeste mensen een bestaan vinden, n.l. 9000. Uiter aard is de landbouw buiten beschouwing gelaten. Daarna volgt de bouwnijver heid en ais derde de kleinhandel in winkels, In 'de bedrijfsklasse aardewerk, glas, kalk en stenen steeg het aantal vesti gingen van 28 in 1930 tot 51 in 1950 en het aantal daarin werkzame personen van 730 tot 967. Het aantal vestigingen in de grafische industrie in 1930 was 81 en in 1950 107. Het aantal werkzame personen steeg van 547 tot 631. In de bouwnijverheid was slechts een kleine stijging van vestigingen te constateren, n.l. van 1498 tot 1504 in de jaren 1930 1950. Het aantal in deze bedrijfsklas se werkzame personen steeg daarente gen zeer, n.l. van 4245 tot 7784. Hieruit valt dus te concluderen, dat vele bedrij ven zijn uitgebreid. In 1930 waren er in de bedrijfsklasse chemische nijverheid 81 vestigingen en in 1950 waren er dat 100. Het aantal personen steeg van 675 tot 1265. Voor de bedrijfsklasse hout, kurk en stro zijn deze cijfers resp. 295, 203 (een behoorlijke teruggang dus) en 932 en 954. Ook het aantal vestigingen in de bedrijfsklasse kleding en reiniging verminderde en wel van 809 in 1930 tot 770 in 1950. Het aantal hierbij betrok ken personen steeg echter van 1617 tot 2321. EENMANSZAKEN. De kunstnijverheid behoort tot de kleinste bedrijfsklassen in Zeeland. In 1930 waren er 2 vestigingen en in 1950 7. Het zijn éénmanszaken, want het aan tal daarin werkzame personen bedraagt 7. In 1930 waren er dat 3. Het aantal vestigingen in de bedrijfsklasse leder, wasdoek en rubber daalde sinds 1930 van 461 tot 317 en het aantal werkzame personen van 669 tot 629. De bedrijfs klasse mijnbouw, veenderijen staat aan gegeven met 2 vestigingen en 17 perso nen in 1950. Deze cijfers waren in 1930 resp 1 en 1. Bij de metaalnijverheid, scheeps-, vliegtuig- en wagenbouw zijn de meeste personen in Zeeland betrokken, n.l. 9000. Een flinke vooruitgang bij 1930, toen het aantal 5424 was. Ook het aantal vestigingen in deze tak steeg, n.l. van 1140 tot 1291. Ook de textielnijverheid verschaft heel wat Zeeuwen werk, in 1950 4252. Een grote stijging sinds 1930, (Ingez. mededeling, advert.) ongeëvenaarde geneeikr.cM 15 - FEUILLETON door G. P. BAKKER. 60) o— „Leugtenberg schijnt bezet te zijn, is u hier veilig?" vroeg de vaandrig. „Volkomen", meende Bernhard. „Noch Zweden, noch keizerlijke troe pen vallen ons lastig." „Politiek?" vroeg Saxon. „Hogere politiek, overste. Daar de keurvorst van Brandenburg, Georg Wilhelm, aan wiens hof te Berlijn mijn meester is, nog nooit een besluit heeft genomen of hij de zijde van de Zweedse koning of van Tilly en de keizerlijken zal kiezen, worden wij door beide partijen angstvallig ontzien. Met kleine plunderende ben den kunnen wij zelt wel afrekenen." „Heeft u de graaf in de laatste da gen nog gesproken?" vroeg Bernhari. „Neen", antwoordde Saxon. „Wij zijn uit Maagdenburg gevlucht en nauwelijks aan de Pappenheimers ontkomen. Wij hebben vrijwel de ge hele nacht gereden." „Dan wilt u zeker rusten?" Saxon fluisterde de slotvoogd een paar woorden in. Deze keek de knap pe, jonge vaandrig aan. „Mevrouw", zei hij, „zelden zag ik zo'n goede vermomming". Marion lachte. ,Ik zal de kemenade voor u gereed laten maken. U zult daar aangenaam wonen." „Doet u niet te veel moeite" weer de Marion af. „Mevrouw", antwoordde de slot voogd. „Mijn meester zou het mij zeer kwalijk nemen, als een der verwan ten van de overste niet met de groot ste onderscheiding zou worden be handeld. Zij zijn zeer oude vrienden. En", vervolgde hij,, „mijn meester zou er trots op zijn u alles, wat hij bezit, ter beschikking te stellen." „Maar nu gaan we slapen, Bern hard", brak Saxon het verhaal af. Eerst tegen het noenmaal waren de gasten weer op de been, behalve de vreemdeling, die in zijn bed was ge bleven. „U kimt her rustig enige dagen blijven", zeide Melchior, „de overste heeft gezegd, dat u niet mocht ver trekken vóór u geheel hersteld bent. Elke wens van de overste wordt hier stipt vervuld. U ls hier volkomen veilig." „Een paar dagen zullen voldoende zijn", antwoordde de vreemdeling. „De wonde is gelukkig van weinig betekenis. Kijk, ik kan mijn hand zelfs gemakkelijk bewegen. Ik weet iets van de heelkunde af. Maar weet je, Melchior, zo mag ik je toch zeker wel noemen, vriend?" „Zeker, graag", stemde deze toe. „Ik heb de laatste dagen geen slaap gehad." „Waarom niet, of is mijn vraag on bescheiden?" vroeg Melchior. „Neen. Ik was bang, dat de Pap penheimers de prinses zouden oplich ten", verklaarde de vreemdeling. „Daar heeft de overste goerï voor gezorgd", antwoordde de wachtmees ter fier. De vreemdeling knikte, zweeg en dommelde weer in. In de namiddag brachten Marion en Saxon een bezoek aan hun vriend, de vreemdeling. Hij zat in een diepe leuningstoel voor het venster, dat een prachtig uitzicht gaf op de omrin gende wouden. Saxon drukte hem de linkerhand en zeide: „Wij beiden danken u van harte voor uw tussenkomst en wij zouden graag de grote dienst vergelden. Als een rustig leven enige bekoring voor u heeft, een kalm bestaan kunnen wij u wel verzekeren." „Ja zeker!" voegde Marion er aan toe. „De grote schat...." Saxon keek Marion verwonderd aan, maar hij zweeg. „Overste", antwoordde de vreem deling, „geld heb ik niet nodig. Als u mij een kunst zoudt willen bewij zen, dan zou het moeten zijn, dat ik later aan uw zijde tegen de Pappen heimers zou mogen vechten." „Als het zover komt, graag", luid de het antwoord van de overste. „Maar is het onbescheiden te vra gen, wie onze vriend eigenlijk is?" „Ik ben een heelmeester. Namen doen weinig ter zake. Ik heb u ge zegd, dat ik geen heksenmeester of duivelskunstenaar ben, die zich aan de satan verkocht heeft en als kat rondloopt om vee te doden of mensen te benadelen en op de Bloksberg danst met naakte heksen in de Sa- turnus'-nacht. De bul van de paus over het vervolgen van tovenaars en heksen, de bekentenissen, op de pijn bank ontlokt aan tovenaars en hek sen, zijn waanvoorstellingen. Een ge makkelijk middel om zich van een vijand te ontdoen. En de protestantse geestelijken", zuchtte hij, „zijn al even fel in het vervolgen als de ka tholieke priesters. Ik heb mijn gehele leven daartegen gestreden, en zelfs een boek, een ernstig boek, daartegen geschreven misschien ben ik daar door te uitvoerig in mijn antwoord, Het gevolg was, dat ik voor de rechter gedaagd werd, maar ik vond het veiliger niet te verschijnen". Er heerste een ogenblik stilte. (Wordt vervolgd.) toen er 749 mensen in deze bedrijfs klasse werkten. Het aantal vestigingen steeg van 251 tot 592. Waren er in 1930 45 vestigingen en ook 45 personen werkzaam bij de gas-, electriciteits- en waterleidingbedrijven, in 1950 waren deze cijfers resp. 982 en 1427. In de bedrijfsklasse voedings- en genotmiddelen nam het aantal vesti gingen sinds 1930 toe van 1047 tot 1109 en het aantal werkzame personen van 5215 tot 5754. KLEINHANDEL. De kleinhandelscijfers leverden in Zeeland een merkwaardig resultaat. De kleinhandel in winkels n.l. daalde, wat het aantal vestigingen betreft van 3819 in 1930 tot 2931 in 1950. Ook het aan tal werkzame personen liep terug en wel van 7473 tot 6919. De bedrijfsklasse kleinhandel niet in winkels en groot handel vertoont daarentegen weer een vooruitgang. Het aantal vestigingen sinds 1930 steeg n.l. van 2197 tot 3072 en het aantal werkzame personen van 4159 tot 7963. Het aantal handelsbedrij ven daalde van 142 tot 127 en het aan tal hierin werkzame personen steeg van 354 tot 607. Bij de tramwegen waren in 1950 de minste personen betrokken, n.l. 4. In 1930 waren er dat nog 172. Het aantal vestigingen daalde van 9 tot 2. Bij de bedrijfsklasse wegvervoer steeg het aan- tal vestigingen van 558 tot 717 en het aantal personen van 1014 tot 1953. Bij de groep vervoer te water was er een achteruitgang te constateren, n.l. in ves tigingen van 148 tot 120 en wat de per sonen betreft van 1152 tot 927. Voor hulpbedrijven van het vervoer waren de cijfers resp. 53 en 93 vestigingen en 320 en 603 personen. HOTELS ENZ. Het aantal hotel-, café- en restau rantbedrijven bedroeg in 1930 1240 en in 1950 1220. Het aantal hierin werk zame personen steeg van 2361 tot 2753. Bij de administratiekantoren van eigen ondernemingen tenslotte waren in 1950 51 personen betrokken en in 1930 209. Het aantal vestigingen daarentegen steeg van 1 tot 4. De totaalcijfers voor Zeeland luiden: aantal vestigingen in 1930 13.906, in 1950 14.383. Aantal per sonen in 1930 39.004, in 1950 56.788. Het aantal bedrijven steeg met bijna 3Va en bleef daardoor achter bij het landelijke percentage van 5. Het aantal werkzame personen nam toe met 45%, doch het landelijke gemiddelde is 50%. Oud-landbouwconsulent, die veel voor de Zeeuwse landbouw deed. Woensdag is te Goes in de ouderdom van 59 jaar overleden Ir C. G. P. Stevens, oud-rijkslandbouwconsulent van Zeeland en oud-inspecteur van de landbouw. Wijlen Ir Stevens werd op 16 Juni 1891 te Bergen op Zoom ge boren. In 1913 was hij klaar met zijn studie te Wageningen en nog datzelfde jaar werd hij benoemd tot adjunct-rijks- landbouwconsulent voor Zeeland, om in 1916 bevorderd te worden tot rijksland- bouwconsulent, tevens belast met de leiding van de Rijkslandbouwwinter- school te Goes. Bovendien werd hij in 1930 nog belast met de leiding van de Rijkswerkverschafting. Ir Stevens was een zeer hard werker en wist veel voor de Zeeuwse landbouw te bereiken. Zijn kennis en grote werkkracht was aan leiding dat hij in 1934 benoemd werd tot inspecteur van de landbouw en re geringscommissaris, in verband waar mee hij verhuisde naar Den Haag. Tot 1942 bleef hij als zodanig werkzaam, toen h(j, mede tengevolge van zijn af keer voor de Duitse methodes een in zinking kreeg. Aanvankelijk werd hij op non-actief gesteld om later zijn werk voorgoed neer te leggen. In 1943 kwam hij met zijn gezin terug naar Goes, waar hij zich bezig hield met de leiding van een fruitbedryf dat hij te 's-Heerenhoek stichtte. Wegens zijn grote verdiensten be noemde H.M, de Koningin hem tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Zaterdag j.l., toen hij de begrafenis van een vriend op het Goese kerkhof bijwoonde, werd Ir Stevens door een ernstige ongesteldheid overvallen. Woensdag overleed hij. Zaterdag a.s. heeft in de R.K. Kerk te Goes de uit vaart plaats. (Ingez. mededeling, adv.) Dl* kaagend* Bhenmatische pijnen in al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom een Kruschen- kuur. Wonderlijk die aansporende werking der zes minerale zouten, die Kruschen bevat en die de bloedzuiveren de organen dag na dag op toeren houden en daarmede hun natuurlijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en in gewanden weer op volle toeren hun functies verrichten, kunnen onzuiverhe den in het. bloed zich niet meer vast zetten en daarmee is dan de oorzaak van Uw pijnen in de kiem gesmoord. Neem daarom Kruschen. Regelmatig! Enhoe eerder hoe beter Coöp. Groenvoerdrogerij „Tholen" wordt gereorganiseerd. Waarschijnlijk een nieuwe drogerij te Stampersgat. In een vergadering, die vanmiddag te Roosendaal wordt gehouden, hoopt men het voorbereidende werk te kunnen af sluiten, dat aan de stichting van een Coöp. Groenvoerdrogerjj in West-Bra bant diende vooraf te gaan. In deze vergadering zal het comité van voor bereiding verslag uitbrengen aan de adspirant-aandeelhouders, die zich ln voldoend aantal aangemeld hebben, om het oprichten van de drogerij tot een feit te kunnen maken. Dit comité is in contact getreden met het bestuur van de Coöp. Groenvoer drogerij „Tholen", welke te Scherpenisse is gevestigd en die plannen had om de capaciteit van haar drogerij te vergro ten en ook Zuid-West-Brabant te gaan bewerken. Besprekingen hebben tot de conclusie geleid, dat het best de bestaande ver eniging „Tholen" kan worden gereorga niseerd, deze zal dan omvatten het ei land Tholen, West-Brabant, St.-Philips- land en de gemeente Rilland op Zuid- Beveland. De gereorganiseerde vereni ging „Tholen" zai dan de Coöp. Groen voerdrogerij oprichten in West-Brabant, hoogstwaarschijnlijk te Stampersgal in de onmiddellijke nabijheid van de Coöp. Suikerfabriek aldaar. De capaciteit te Scherpenisse zal worden verhoogd door het bijplaatsen van een droger. Op deze wijze komt de exploitatie in één hand, zodat een doelmatige grond- stoffenverdeling gegarandeerd is. Boven dien worden nu ook de financiële eisen i.v.m. het stichten van een drogerij in West-Brabant geringer voor de belang hebbenden in deze streek. De heer M. Ph. H. de Koster jubileert. Verificateur bij de Zeeuwse Gemeenten. Donderdag 12 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer M. Ph. H. de Koster te Bergen op Zoom in dienst trad bij het Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen van de Ver. van Nederlandse Gemeenten. De lieer De Koster is thans werkzaam als districts verificateur voor Zeeland en Noord-Bra bant en bij de Zeeuwse gemeentebestu ren geen onbekende. Het jubileum zal op 12 April a.s. enigszins feestelijk worden gevierd in Hotel „De Gouden Leeuw" te Bergen op Zoom, waar van 4 tot 5 uur aan ieder die dit wenst gelegenheid wordt gegeven de jubilaris geluk te wensen. Onder DESKUNDIG? Toen Nederland onlangs de torpedo bootjager Tjerk Hiddes" afstond aan zijn Unie-partner, werd het schip ter stond feestelijk omgedoopt in „Gadjah Mada" ten teken, dat het in Indonesi sche handen was overgegaan. Toen echter die handen het vaartuig ook daadwerkelijk zouden gaan besturen, liep het reeds bij de eerste proefvaart aan de grond. De Indonesische regering heeft daarop een verstandig besluit geno men. Zij heeft Nederland verzocht mee te werken om de „Gadjah Mada" bedrijfsgeleed te houden. Technici hebben dit voor boven be oefenaars van vele niet-technische be roepen, dat ondeskundigen zich niet met hun vak kunnen bemoeien, zon der dat hun ondeskundigheid terstond aan het licht komt. Over economie, politiek e.d. kan daarentegen ieder ongestraft meepraten. De gevolgen komen dan niet zo dadelijk aan het licht en er bestaat meer gelegenheid om een mislukking aan de omstandig heden te wijten. Niemand zal het wa gen zonder voorafgaand onderrich' een auto te besturen. Maar voor het be sturen van een staat schrikken Delen minder terug. En zo heeft het ook kunnen gebeuren, dat Soekarnn en de zijnen voor het voeren van het beunnd over de gehele Indonesische archipel geen bijstand nodig meenden te heb ben, maar voor de hantering van één schip in hun land blijkbaar geen be kwaamheid gevonden wordt. Het ziet .er helaas naar uit, dat de bekwaam heid tot het besturen van het schip uan staat in Indonesië al evenzeer schijnt te ontbreken. (Ingez. mededeling, adv.) ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. Nadat er Zaterdag weer 2 kampioens titels gevallen zijn, w.o. de kampioen der le klasse, is het begrijpelijk dat de grote spanning enigszins aan het ver flauwen is. Echter in de klassen 2 B en 2 C is de voetbal-troon nog leeg in af wachting van een nieuwe pretendent. Deze week zal deze wel niet komen op dagen, zodat we daar nog even op zul len moeten wachten. le klassei Arnemuiden IWemeidinge II Kloetinge I—V.C.K. I. De beide wedstrijden welke hierin ge speeld worden, zullen wel geen grote ver rassingen opleveren, Wemeidinge, waar schijnlijk zijn grote nederlaag in Koude- kerke nog niet geheel te boven, zal het met interne moeilijkheden kampende Ar nemuiden moeilijk kunnen verslaan. V. C.K. zal met heel wat minder tevreden moeten zijn en zal in Kloetinge geen punten in de wacht slepen. 2e klasse At Bevelanders IKats li Serooskerke IMevo I. Kats wacht in Kamperland een moei lijke strijd en heeft deze dan ook nog niet gewonnen. Hoewel vooral voor de kampioenen van Serooskerke de span ning gebroken is, zullen zij hun naam toch eer wensen aan te doen door Mevo geen kans op de overwinning te geven. 2e klasse B: Veere II—Mevo II; Ka- pelle II—De Bevelanders II; Krabbcn- dyke II—Kloetinge II; Wolphaartsdijk IIWemeidinge II. Kloetinge, dat zijn eerste plaats aan Rillandia heeft verspeeld, zal ongetwij feld revanche willen nemen voor zijn nederlaag tegen Krabbendijke enkele weken geleden. Het zal hun echter niet gemakkelijk gemaakt worden en daar om moeten zij zeker geen „hei" roepen vóórdat zij over de brug zijn. Ofschoon Veere en Mevo in de staartgroep om de onderste plaats vechten, zullen de gas ten hun rode lantaarn ook nu niet kun nen afgeven. De Bevelanders gaan naar Kapelle en hoewel deze gasten veel slechter geklassificeerd staan, zijn voor hen winst-mogelijkheden niet Uitgeslo ten, Wemeidinge blijft zich snel omhoog werken door plotseling meerdere wed strijden achter elkander te winnen. Wol phaartsdijk zal hen wel een halt toe roepen, te meer ook omdat deze zijn plaats in de kopgroep niet wenst te ver» liezen. 2e klasse C: Nieuwdorp IIDe Meeu wen I; V.C.K. IINleuwland II; V.S.Ck I—R.C.S. I. Door met korfbalcijfers van V.S.C. te winnen, hebben de reserves van Arne muiden, met een klein overwicht in het doelgemiddelde de leiding van 's-Heer Arendskerke overgenomen. Beiden heb ben echter deze week rust, zodat de spanning er hier nog inblijft. V.C.K. zal met Nieuwland weinig last hebben, ter wijl ook R.C.S. de eer aan zich zal hou den, al zullen het bepaald geen korfbal cijfers worden. 2e klasse E: Kloetinge IIIDe Beren II; Hoek IIZaamslag II. Na een winstpunt tegen Zaamslag III, hebben de Beren ook Zaterdag een kan» om hun puntenaantal te vergroten. D» reserves van Hoek en Zaamslag zijn el kander in deze competitie niet ver ont lopen en zullen dit ook Zaterdag niet doen. Een klein overwicht van Zaam slag is echter niet uitgesloten. ARTIKELEN MOETEN GEPRIJSD WORDEN. Tuchtrechter veroordeelde 25 overtreders. Voor de verkoop van diverse soorten wol tegen te hoge prijzen moest L. R. uit Goes voor de Tuchtrechter voor de Prijzen te Middelburg verschijnen. Ver dachte, die op de verkoopsprijzen was afgegaan door de fabrikanten opgege ven, had er niet op gelet, dat de Prijzen- beschikking Textielgoederen reeds ge ruime tijd van kracht was. De Tucht rechter kon het hiermede niet eens zijn en legde een geldboete op ad f 50. De Tuchtrechter behandelde verder ongeveer 25 zaken betreffende overtre dingen van het prüsaanduidingsbesluit. Zoals men kan weten, is dit geen nieuw voorschrift. Ieder kan er van op da hoogte zijn, en daarom zal op het prij zen der artikelen scherp toegezien wor den. Het is daarom ook juist, dat door da Economische Controle Dienst, Rijks- en Gemeente Politie nauwlettend op da toepassing van dit voorschrift wordt ge let.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2