REËEL OFFER VAN WERKGEVERS GEVRAAGD Israëlische luchtmacht bombardeert Syrische versterkingen k snipper t vi nieuws1 Nevelspook* „HOLLE BOLLE GIJS" IN DE LUCHTVAART. Haak-in bereikt het half millioen Politici werkten mij tegen Concert voor arbeiders uit de kampen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Om prijsbeheer sing en nieuwe loonstijging te voorkomen Centrale werkgevers-verbonden doen een beroep op hun leden Tweede Kamer grotendeels accoord met kinderbijslag Kleine Zelfstandigen Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. fit;, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 8435. Giro 274289. Kantoren: Vllssingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tal. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1833 VRIJDAG 0 APRIL 1981 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlisslngen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wie], Tholenj R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. tterdag: Zon op 6.04 u., onder 22 u. Maan op 6.05 u., onder .04 u. Hoogwater Zaterdag 7 April: Vlissingen: 2.32 u. 1.92 m., 14.52 u. 2.04 m. Terneuzen: 3.03 u. 2.10 m., 15.20 u. 2.22 m. Wemeldinge: 4.21 u. 1.54 m., 16.41 u. 1.71 m. Zierikzee: 4.07 u. 1.28 m., 16.30 u. 1.43 m. DE CENTRALE WERKGEVERSBONDEN, tw. het Verbond van Ned. Werkgevers, het Centr. Sociaal Werkgeversverbond, het R.K. Verbond en het Verbond van Prot. C'hr. Werkgevers hebben een oproep tot hun leden gericht, waarin zy een reëel offer vragen teneinde aan een verdere stijging van het prijspeil zo veel mogelijk paal en perk te stellen. Zy doen daarom op hun leden het dringende beroep er van af te zien, om, op grond van de jongste loons verhoging, de prjjzen van hun eindproducten te verhogen. Men hoopt op medewerking van de landbouw. In een verklaring, die vannacht is uit gegeven wordt medegedeeld, dat de Ne derlandse ondernemerswereld, die zich, mede door het te voeren prijsbeleid ver antwoordelijk gevoelt, er van overtuigd is, dat er met enige goede wil op dit ge bied veel kan gebeuren. Met name wil len zij hiermede trachten te bereiken, dat de kosten van levensonderhoud ge drukt worden, waardoor een nieuwe loonstijging zou kunnen worden voor komen. Indien de oproep wordt aanvaard, zou hiermede, zo werd van de zijde der ver bonden verduidelijkt, een zeer belangrijk resultaat worden bereikt. Statistici heb ben berekend, dat hierdoor de kosten van levensonderhoud 35 proeent zou den komen te liggen beneden het niveau dat anders bereikt zou zijn. Hierdoor wordt gehoopt tot een zekere stabilisa tie te geraken, in verwachting van een dalende tendens op de wereldmarkt, waarvan reeds zekere symptomen zijn waar te nemen. De nadruk werd gelegd op de verant woordelijkheid, die de ondernemers ge voelen voor het prijsverloop. Zeer hoge waarden staan hierbij op het spel. In dien ons land zou terechtkomen in een gedetailleerde prijsbeheersing, zouden wij, naar de mening der verbonden, in een geïsoleerde positie binnen Europa geraken. Zouden de leden de oproep niet aan vaarden, dan zou de regering wel tot Op verzoek van de socialistische af gevaardigde, de heer Nederhorst, is in de Tweede Kamer een interpella tie over lonen en prijzen gehouden, die wellicht zakelijk enige verheldering heeft gebracht, maar waarvan de poli tieke zin duister is gebleven. De heer Nederhorst legde de regering het vuur aanvankelijk na aan de sche nen. Zij moest begrijpen, dat het ver trouwen van het volk geschokt was, en zij moest maar eens de moed vinden om impopulaire maatregelen te nemen. Waar van de arbeiders een consumptie- '.•rmindering gevraagd was van 5 pro cent, moest zij bevorderen, dat de beter gesitueerden een groter offer brachten. En tegenover die consumptieverminde ring diende een investeringsbeperking te staan van 25 procent. Daartoe diende «en „physieke investeringscontróle", een rechtstreeks toezicht op de investerin gen dus, te worden ingevoerd. Om infla tie te voorkomen eiste de heer Neder horst voorts wederinvoering van de prijsbeheersing en een onmiddellijk in gaande prijsstop. IJ et van regeringszijde gegeven ant- i woord behelsde in feite geen enkele tegemoetkoming aan de heer Neder horst. Minister-president Drees betoog de, dat de regering de toestand nog wel zo goed in de hand had als in andere landen. Over populariteit koesterde zij geen illusies. Zij wist wel, dat elke groep denkt, dat juist zij onvoldoende aandacht krijgt. Maar de regering was wel degelijk paraat om te zorgen voor een rechtvaardige verdeling der offers. Dr Drees achtte het verder een misver stand te denken, dat het belang van het volk onder alle omstandigheden beper king van de investeringen zou eisen. Heel wat investeringen waren noodza kelijker dan verscheidene consumpties. Bijvoorbeeld voor de woningbouw en om de werkgelegenheid in de toekomst te waarborgen. Minister Van den Brink kwam er nog eens bij vertellen, dat de lonen heus niet zoveel bij de prijzen zijn achtergebleven. Sinds 1948 stegen de prijzen van de con sumptieartikelen met 25 procent en de lonen in die branche met 21 procent. De motie van de heer Nederhorst achtte de regering dan ook onaanne melijk. 1 V e standpunten stonden dus nogal fel L-/ tegenover elkaar. In de verte doemde zelfs het spook van een nieuwe kabinetscrisis op. De positie van het ka binet met zijn 5 socialistische ministers zou imers wel zeer précair geworden zijn, indien de P.v.d.A.-fractie hen ver loochend had door een voor de regering onaannemelijke motie te steunen. Maar dit bleek al spoedig theorie. Het spook loste zich weldra in de nevel op. De heer Nederhorst, die met rinkelende sporen was opgemarcheerd, ging op zijn pantoffels terug, schrijft „Trouw". Hij U'OK zijn motie in. Hoe gelukkig ons land zich mag prij zen, dat een nieuwe kabinetscrisis is uitgebleven, toch heeft deze „oplossing" van het conflict iets onbevredigends. Duidelijk zijn door deze gang van zaken opnieuw de innerlijke tegenstellingen binnen de Party van de Arbeid aan het hcht gcKomen. En het geschil is niet bijgelegd, doordat een van beide groe pen zich heeft laten overtuigen, maar doordat een van hen vrijwillig het veld heelt geruimd. Maar zü kan ieder mo ment terugkeren en de strijd tegen de gematigde vleugel van Drees opnieuw lieginnen. Deze mogelükheid zal het vooreerst de regering moeiUjk maken 'n werkelijk krachtige politiek tot gezond making van ons economische leven te voeren. En voorts kan het spook van een nieuwe kabinetscrisis elk ogenblik opnieuw uit de nevel opduiken een gedetailleerde prijsbeheersing moe ten overgaan, zo meende men. Men realiseert zich ook, dat hier nooit van een politiek op lange termijn sprake kan zyn, doch dat de situatie na enige maanden stellig opnieuw moet worden bekeken. Niemand zal kunnen eisen, dat bepaalde bedrijven beneden kostprijs zouden werken. De verbonden hopen, dat ook in de zo belangrijke sector als de landbouw een soortgelijke gedragslijn zal worden gevolgd. Met betrekking tot de vorige oproep van de werkgevers (waarin zij als hun Voor de handel Is door de regering een beschikking uitgevaardigd vol gens welke het geldsbedrag van de toegestane winstmarges geljjk dient te zyn aan dat, hetwelk laatsteiyk in de periode 1 Juni 1949 fcm. 31 Mei 1950 mocht worden berekend, ver hoogd met 8 voor de In September 1950 plaatsgevonden Ioonronde. Deze omstandigheid brengt de centrale werkgeversorganisaties er toe met nadruk te bepleitten, dat de Industrie de prijsvaststelling van zijn produc ten op dezelfde periode baseert, met (lien verstande, dat rekening zal wor den gehouden met de in September 1950 toegestane loonsverhoging en de inmiddels gestegen vervangings waarde van grondstoffen en belang rijke hulpstoffen. mening uitspraken, dat eventueel extra winsten, die als gevolg van vergrote in spanning in sommige delen van het be drijfsleven mochten worden behaald, voor zover zulke winsten reëel zyn, aan de gemeenschap ten goede dienen te ko men) werd nog vernomen, dat hiertegen onder de leden der verbonden weinig weerstand is ondervonden. Waar er op positie was, was deze niet bijzonder sterk. Atoomproeven op Eniwetok? Naar men verwacht zal de grootste atoomproef in de serie van thans op Eniwetok genomen worden en wel tussen 4 en 9 Mei. Edward Herbert, die door het Htüs van Afgevaardigden is benoemd tot officieel waarnemer van de huiscom missie voor de strijdkrachten, heeft verklaard, dat hy Washington 1 Mei zal verlaten om de „laatste proef" te aanschouwen. Hy zou 12 Mei terug keren. Electriciteitsstoring op Zuid- Beveland was snel verholpen. Dank zy het feit, dat de 50.000 volts- iyn van Brabant naar Zeeland gereed is behoefde een gedeelte van Zuid-Beve land, dat gisteren door een storing zon der stroom kwam te zitten, niet lang stroomloos te blyven. Deze storing vond plaats in de 50.000 volt-transformator in het voorlopige schakelstation aan de Evertsestraat te Goes en hierdoor werd de stroomleve- ring vanaf Lewedorp tot Rilland en In een gedeelte van de „zak" van 16.45 uur tot 18.15 uur onderbroken. Door overschakeling op het Brabant se net was het nu mogelijk deze storing te verhelpen. Het is nu dus de eerste keer, dat bovengenoemde gebieden stroom uit Brabant ontvangen. De kwestie van het Moerdijkkanaal Belgische professor vraagt uitspraak van arbiters. In „Le Soir" heeft de Luikse socia listische senator prof. Dehousse een oplossing voorgesteld om de Benelux uit de impasse van de kanalenkwestie te helpen. In 1949 is tussen Gent, Luik en Antwerpen een soort gentle men's agreement tot stand gekomen, waarbij de drie steden zich onder ling verbonden om tegenover Neder land één blok te vormen. Gent en Luik kunnen echter niet eeuwig op een oplossing blijven hopen, zo schrijft Dehousse, en hij ziet daarin een reden, om de besprekingen met Nederland te hervatten. Indien dit niet het geval zou zijn, zal er noch van de economische unie, nóch van de opheffing van de stop van Ter- naaien ook maar iets komen. Profes sor Dehousse stelt daarom een rege ling voor, welke zou dienen te steu nen op de uitspraak van een college van arbiters, waarvan de leden zeer oordeelkundig zouden moeten worden aangewezen. België zou bovendien zijn toestemming om Benelux verder te ontwikkelen van de aanvaarding door Nederland van de uitspraak van dit college afhankeiyk kunnen maken. Naar „De Nieuwe Gids" in kringen, die nauw contact onderhouden met de commissie van Cauwelaert-Steen- berghe, verneemt, bevat het voorstel van Dehousse in zichzelf reeds tegen strijdigheden, afgezien nog van het feit, dat de schrijver blikbaar slechts een Luiks standpunt inneemt, en MONTGOMERY VERTROKKEN. Veldmaarschalk Montgomery is gis termorgen van het vliegveld Valkenburg vertrokken met bestemming Kopen hagen. De Amerikaanse Senaat heeft een amendement van Senator Mac Carthy, tot het inschakelen van West-Duitsland en Spanje hy het opstellen der plannen voor de Europese verdediging aange nomen. GESPANNEN TOESTAND IN NOORD-ISRAEL. De Israëlische luchtmacht heeft gisteravond Syrische versterkingen naby El Hanwa, in een gedemilitariseerde zöne op IsraëUsehe gebied, gebombardeerd. Volgens een Israëlische woordvoerder geldt het hier een „vergeldingsactie". De actie volgt op een klacht, die de regering van Israël bij de Veiligheids raad heeft ingediend wegens „het wel bewust binnentrekken van het gedemili tariseerde Israëlische gebied van El Hamma door geregelde en paramilitaire /k rj President Auriol van Frankrijk is gis terochtend te Ottawa in Canada aange komen. Vroeger verwerkte men het opveegsel van de wolpakhuizen in Australië op de wegen als bedekking. Nu worden de wegen afgegraven en de wol er weer uitgehaald want de slecht ste kwaliteit wol is weer geld waard ge worden. Julius Rosenberg en zyn vrouw Ethel, die schuldig waren bevon den aan het uitleveren van atoomgehei men aan de Sovjet-Unie zb'n gisteren door een Amerikaans federaal gerechts hof ter dood veroordeeld. Tot 8 jaar met aftrek is gisteren veroordeeld een 66-jarige vrouw uit Leeuwarden. In Juli 1935 heeft zy haar man van het leven beroofd, door hem, toen hy ernstig ziek was door het rattenkruid, dat zy in zijn eten had gemengd, een lap met ammo nia tegen neus en mond te houden waar door hy stikte. Op 13 April a.s. zal de K.L.M. haar 100ste retourvlucht Am sterdamCuracao via Dakar uitvoeren. Op 1 April telde ons land 1.527.597 geregistreerde radiotoestellen. Het Nationaal Instituut Steun Wettig Ge zag heeft thans een eigen orgaan. Het blad opent met een inleidend artikel met foto en handtekening van de Insp. Kon. Landmacht Z. K. H. Prins Bern- hard. Koning Leopold van België heeft gisteren Brussel verlaten voor een korte vacantie in Zwitserland met zijn kinderen Prins Boudewyn, Prinses Jose phine Charlotte en Prins Albert. De Engelse minister-president Clement Attlee moet in verband met zyn ziekte nog enige tijd in het ziekenhuis blyven, aldus een bulletin van zijn artsen. -> Volgens het Belgische persbureau Belga vertrekt begin Mei een eenheid van driehonderd Belgische militairen naar Korea, vermoedelyk vanuit Rotterdam. troepen van Syrië" en waarby 7 Israëli sche politiemannen gedood werden. De Veiligheidsraad is verzocht het geschil als een „dringende kwestie" te behandelen. Er is echter nog geen ver gadering van de Raad vastgesteld. In een Donderdagavond te Damascus uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat acht Israëlische vliegtuigen bommen hadden laten vallen op de gedemilitari seerde zöne van El Hamma. Syrisch luchtdoelgeschut beschadigde twee toe stellen. Er waren geen slachtoffers te betreuren. Aanval op Garoct kostte 17 mensen levens. Officieel is medegedeeld, dat bij de jongste aanval op Garoet, welke werd uitgevoerd door 200 a 300 man, 400 arrestanten uit een kamp werden be vrijd; 390 daarvan keerden echter la ter terug. Er werden 12 personen ge dood, 5 kwamen er tydens een brand om het leven, 5 burgers werden ge wond en 5 woningen in brand gesto ken. In het officiële rapport wordt voorts gezegd, dat 2 of 3 Nederlanders deel uitmaakten van de bende. De aanval had plaats in de nacht van Zaterdag op Zondag. Tasikmalaja werd Zaterdagnacht en Zondagnacht aangevallen, de eerste keer door ongeveer 300 man, de tweede keer door een bende van onbekende sterkte. De eerste keer viel er één dode, de tweede keer geen. Ook enkele kampongs ln de omgeving werden aangevallen. EEN TROEPENSCHIP KOMT, EEN TROEPENSCHIP GAAT... In de nacht van Zondag op Maandag wordt in Hoek van Holland de aan komst van het troepenschip „Roma", dat een groep Ambonese militairen met gezinnen naar ons land vervoerd, ver wacht. De ontscheping vangt dan aan om 8 uur in de Rotterdamse haven. Het troepenschip „Kota Inten" zal dan reeds op weg zyn naar Nieuw-Gui- nea want het zal a.s. Zaterdag met een aflossingsdetaehement mariniers uit Rotterdam vertrekken. Een maximum lading van 38 ton kan door de Globemaster C 124, het 4-motorige reuzen vrachtvliegUug der Amerikaanse Luchtmacht vervoerd worden. Het toestel kan ook omgevormd worden tot „dubbeldekker", die plaats biedt aan 222 soldaten met volledige uitrusting. Een auto staat op het punt de romp van de Globe master binnen te rijden. A.R. EN V.V.D. ZULLEN TEGENSTEMMEN. (Van onze parlementaire redacteur). Zoals te verwachten was, leverde het wetsontwerp Noodregeling Kinderbijslag- Kleine Zelfstandigen een principieel en interessant debat op. Het staat vast, dat minister Joekes dit wetsontwerp er door krijgt, doch hy zal daarbjj niet kunnen rekenen op de steun van de A.R. en -de V.V.D. In het kort geschetst bedoelt dit wetsontwerp aan kleine zelfstandigen, die minder dan f 3400.verdienen kinderbijslag fca verlenen vanaf het derde kind waarby de salarisgrens met f 300per kind omhoog loopt. De A.R. zijn tegen dit wetsontwerp, zei de heer Stapelkamp, omdat het vol- strekt waardeloos is. Ten eerste zyn de 'uitkeringen te laag en ten tweede kan men het complex sociale voorzieningen voor de loontrekkenden niet zonder meer op de kleine zelfstandigen over brengen. Liever had spr. daarom gezien, dat men eerst een ouderdomsvoorziening voor deze mensen tot stand had ge bracht. Principiële bezwaren tegen de uitbreiding van de sociale verzekering voor de kleine zelfstandigen had deze afgevaardigde dus niet. Verbetering van belastingen en sane ring van de middenstand had meer hulp kunnen brengen. Voorstanders. De K.V.P. afgevaardigde Hooy betoog de, dat deze categorie juist steun nodig hebben om hun zelfstandigheid te bewa ren en de heer Schilthuis was het hier mede eens. De heer van Dis verklaarde namens de S.G.P.-fractie, dat men het wetsont werp aanvaardbaar acht vooral omdat de verzekeringsgedachte er niet aan ten grondslag ligt. De heer Krol (C.H.U.) die het in prin cipe met de heer Stapelkamp eens was zou toch voorstemmen, omdat het hier een zuiver stuk rechtvaardige armen zorg betreft. De V.V.D. De heer Cornelissen (V.V.D.) vond dit wetsontwerp niet voldoende; hij vond de uitkering van kinderbijslag he lemaal niet sympathiek. Het verschil in loon kan door veel kinderen te groot worden en op de gezinsuitbreiding zal het evenmin remmend werken zei hy. Minister Joekes, die het ontwerp reeds aangenomen zag, noemde dit ontwerp een sociale regeling van grote betekenis. Zy, die dit niet zien zou een verdere op leiding in hun sociale gevoelens niet ten kwade komen, zo zeide hy. Een critiek, die nu niet bepaald op haar plaats was omdat het hier gaat om principiële en zakelyke verschillen. Amendementen. Een poging van de heer Hooy om de uitkering voor het vierde kind en meer te verhogen met vier cent had geen suc ces. Het kon er niet af. Het zou ons land f 700.000 kosten. De argumenten noemde de heer Joekes redelyk, maar als het geld er niet is houdt alles op, Een twee- Vereniging van Burgerlijk Armbesturen op Zuid- en Noord- Beveland. Op Dinsdag j.l. hield de Vereniging van Burgerl. Armbesturen op Zuid- en Noord-Beveland haar, druk bezochte, jaarlykse algemene ledenvergadering. Na afdoening van diverse huishoude- lyke zaken en herbenoeming bij accla matie van de aftredende bestuursleden, de heren J. Ganseman van Kapelle en A. Menhere van 's-Heerenhoek, hield de heer J. van Kamer, directeur van de Gemeentel. Dienst v. Maatseh. Zorg te Middelburg, een rede over de taak en het werkterrein dezer Armbesturen en Diensten in deze tijd. Hierin liet hij de bestaande Armenwet (welke door een nieuwe wet vervangen staat te worden) in vogelvlucht de revue passeren en knoopte daaraan vast enkele opmerkin gen ten aanzien van datgene wat de nieuwe wet naar verwachting brengen zal. De hoofdlijnen zullen evenwel de zelfde blyven. Hy wees hierby op het onderscheid tussen de zuivere maat schappelijke zorg (hulp aan het indi vidu) en de sociale (voor-)zorg (groeps- zorg, als uitvloeisel van de sociale poli tiek van de regering). tal andere amendementen zal heden in stemming worden gebracht. De heer Hooy wilde de wet op 1 April j.l. in wer king doen treden. Dit kon de bewinds man niet garanderen. Hy zeide echter toe, te proberen om het ontwerp l, Juli a.s. in het Staatsblad te krijgen. De „Haak In-actie" van de N.C.R.V. ten bate van de kankerbestryding heeft gisteren een half millioen gulden over schreden. In Maart 1950 begon de actie. Na zes uitzendingen was f 35.000 byeenge- bracht. In October werd de actie voort gezet na enkele maanden rust. Op 1 Fe bruari j.l. was f 100.000 binnen, en sinds dat ogenblik stroomden de giften hoe langer hoe sneller. 1 Maart werd de f200.000 gepasseerd, drie weken later de f300.000 en verleden week was het resultaat f 366.000. Gisteravond werd het halve millioen ruimschoots over schreden. Een belangrijke stoot daartoe gaven de bloembollenkwekers met een gift ineens van f 25.000. Mac Arthur verklaarde: De politici belemmeren het optrekken van de V.N.-strydkrachten in Korea, al dus heeft Generaal Mac Arthur in een officieus onderhoud aan de militaire correspondent van de „Daily Telegraph" te Tokio, luitenant-generaal H. G. Mar tin, verklaard. Niet de soldaat heeft zich op het ter rein van de politicus begeven, doch de politicus op dat van de soldaat, aldus Mac Arthur, Dit was de eerste keer in zijn militaire loopbaan, dat hy zich in een oorlog zonder een bepaald doel be vond, De verbonden legers behoeven slechts de kusten te blokkeren en een pover spoorwegnet te vernietigen om de Chi nezen machteloos te maken. In derge- lyke omstandigheden zou inmenging van de Sowjet-Unie onwaarschynlyk zyn, aldus verklaarde Mac Arthur volgend dit blad. De Chinezen, door de verbonden le gers uit hun evenwicht gebracht, zou den volgens Mac Arthur, in Mei een tegenoffensief inzetten. Prins Bernhard krijgt Argentijnse Ridderorde, De president van Argentinië, Peron, heeft Donderdag een besluit onderte kend, waarby aan Prins Bernhard het Groot-Kruis van de Orde van Verdien ste verleend wordt. DE BILT ZEGT: Tijdelijk regen. Overwegend zwaar bewolkt met later vanuit het Zuidwesten regen. Zwakke tot matige wind draaiend naar Zuid. Weinig verandering in temperatuur. GESLAAGD INITIATIEF. Voor het slagen van een concert be horen twee factoren aanwezig te zyn nl. goede musici en belangstellende luiste raars. Wat de musici betreft, het Ne derlandse Kamersymphonie-orkest o.l.v. de heer Sam Swaap waren we wel overtuigd, dat dit in orde was. Dat de belangstelling voor 'n classiek concert by de arbeiders en er waren er zowat 500 in het Vlissingse Concertgebouw aan wezig zo groot zou zyn, hadden we niet verwacht. Het stemt daarom tot grote voldoening, dat deze avond bewe zen heeft, dat ook by het grootste ge deelte van deze eenvoudige luisteraars werkelijk behoefte bestaat aan goede muziek. Doodstil beluisterden zij de wer ken van Grieg, Haydn, Rossini, Doni zetti en Saint Saêns, die onder de bezie lende leiding van de dirigent door het orkest op keurige en enthousiaste wyze werden gespeeld. Al waren er wel en kele kleine onregelmatigheden te be speuren, het deed aan het succes geen afbreuk. Het programma bleek met gro te zorg samengesteld te zyn. De een voudige- en zeer sympathieke uitleg door de heer Swaap van de verschillen de instrumenten, die stuk voor stuk werden voorgespeeld, en de beknopte uitleg van de bedoelingen der verschil lende composities hebben veel bygedra- gen tot het beoogde doel. Voor het con cert aanving sprak de secretaris van de provinciale commissie voor cultureel werk in de arbeiderskampen, de heer M. J. van Poelje, een welkomstwoord, speciaal tot Z.E. Min. in 't Veldt, wiens tegenwoordigheid aan dit concert een bijzonder oaehet gaf. Ook het college van B. «n W, van Vlissingen was aan wezig. Nadat het spontane applaus ver stomd was, zette het orkest het Wilhel mus in dat door alle aanwezigen werd meegezongen. Ontroerend waren de woorden van dank die een der arbeiders sprak tot dirigent en orkest voor het geen deze avond geschonken was. Na afloop verklaarde de minister ons, dat deze proefneming alleszins geslaagd is en zeker getracht zal moeten worden om op deze weg voort te gaan. J. K. Padvindsters te Goes vierden 20- jerig bestaan van hun afdeling. Donderdagavond vierde de afdeling Goes van het Ned. Padvindsters Gildé haar 20-jarig bestaan met een feest, avond in het Schuttershof. Mevr. Israël heette ln haar openingswoord in het bij zonder welkom mevr. Tamminga, die evenals zy zelf, deel had aan de oprich ting op 5 April 1931. Tydens de avond werd mevr. Israël door de huidige hoofdleidster, mej. C. Dominicus, harte- lyk gehuldigd voor het vele werk dat zy als hoofdleidster en ook als districts- commissariesse voor de padvinderij in Goes deed. Als stoffelyke blijken van waardering werden haar bloemen en een wandbord aangeboden. Het feestpro gramma dat vlot werd afgewerkt, voncj by het talrijke publiek terecht een goed onthaal. Kabouters en padvindsters voerden verschillende aardige stukjes uit. Vooral het optreden der kabouters was bijzonder leuk en viel zeer in de smaak. In het kort werd ln het pro gramma een overzicht gegeven van de wedervaren der padvinderij in Goes. In het tweede deel van de avond, na de pauze, werd de geschiedenis van St. Jo ris en de draak uitgebeeld. Dit stukje belichtte op een zeer juiste wyze de fi guur van de ridder St. Joris, „de strij der voor het licht", het idool van iedere padvindster en padvinder. Dat dit stukje zo uitnemend slaagde lag zeker voor een groot gedeelte aan het uitstekende spel van de hoofdper soon St. Joris (mej. Koos Koopmans). De avond werd besloten met een kamp vuur. Daarin kwam vooral de padvind- sterswet en de belofte tot uitdrukking. Tot besluit werd het Wilhelmus gezon gen. Al met al was het een sfeervolle jubileumviering waarop men met ge noegen kan terugzien.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1