Teruggang van woningbouw zal tot het uiterste beperkt worden Motie-Nederhorst ingetrokken De appelbomen beloven een rijke bloei PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND PAS IN 1952 ZAL MEN DE GEVOLGEN HIERVAN BESPEUREN Chr. Bedrijfsgroepencenfrale 35 jaar. Tuinbouw-export naar Duitsland stopgezet Christelijke Middenstandsbond zeer teleurgesteld 1 SNIPPER NIEUWS Atlantisch Pact heeft in 2 jaren goede resultaten bereikt* De peren staan er minder gunstig voor Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Glo 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e «JAARGANG No. 1840 «Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord DONDERDAG 5 APRIL 1951 Hoofdredacteur: Drs O. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT «Medewerkers: air W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- Uskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 6.06 u., onder 19.20 u.; Maan op 5.54 u„ onder 19.47 u.; Nieuwe Maan 11.52 u. Hoogwater op Vrijdag 6 April: Vlissingen: 2.00 u. 1.82 m., 14.24 u. 1.99 m.; Terneuzen: 2.30 u. 2.01 m., 14.51 u. 2.18 m.; Wemel- dinge: 3.46 u. 1.49 m., 16.09 a 1.70 m.; Zierikzee: 3.30 u. 1.24 m., 15.58 u. 1.44 m. Min. In 't Veld op Bouwdag van de Jaarbeurs: Vakbeweging mag geen dwang- instituut zijn. (Van onze Utrechtse correspondent) In haar eigen conferentie-oord „Ons Centrum" te Driebergen, heeft de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale in Nederland (C.B.C.), haar 35-jarig bestaan gevierd. De C.B.C. draagt haar tegenwoordige naam nog niet lang. Tot voor kort heet te zij Ned. Bond van Chr. Fabrleks- en Transportarbeiders. Als zodanig werd de organisatie op 1 April 1916 opge richt. Zij omvatte destijds 1566 leden; in kas had men een bedrag van f650. Momenteel zijn er ongeveer 18.500 ar beiders georganiseerd in de C.B.C.het vermogen van de C.B.C. bedraagt nu f450.000. In een rede heeft voorzitter C. van Baren uit Seheveningen het één en an der opgemerkt over de verhoudingen in het bedrijfsleven bij de aanvang van deze eeuw, terwijl hij daarna een indruk gaf van de huidige situatie. In menig opzicht heeft men de strijd- periode thans achter zich gelaten. Wat na de oorlog op sociaal gebied bereikt is men denke aan de Wet op de P.B.O. verandert de werkzaamheden. De werknemers dienen te beseffen dat zij, uitgeleid zijnde uit het liberale diensthuis, niet opnieuw terechtkomen in het diensthuis van de organisatie. De vakbeweging heeft toe te zien, dat zij nimmer een dwanginstituut wordt voor haar leden, verklaarde de heer Van Baren. In onze tijd is het gevaar groot dat men hoe langer hoe meer geraakt in de macht van de bureaucratie. Gistermiddag om 13 uur zijn de laat ste tuinbouwproducten voor export naar Duitsland geveild. Het transport daar van vond tot gisteren middernacht plaats. Er zullen thans geen tuinbouw producten meer naar Duitsland geleverd worden, voordat een redelijke nieuwe regeling zal zijn getroffen, aldus ver neemt het A.N.P. BELGIË GEEFT IMPORT VAN APPELEN VRIJ, De Belgische regering heeft de import van appelen heden vrijgegeven. Op 9 October kondigde dit land een invoer verbod af voor alle soorten appelen. Bij de opheffing van het gehele verbod zijn geen minimum voorwaarden gesteld. In ons land is nog een voorraad van on geveer twintig millioen kilo appels, voornamelijk Goudreinetten en Jona thans. De afzet' van deze voorraad is thans verzekerd. Gistermiddag heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting ter gelegenheid van de bouwdag van de Utrechtse Jaarbeurs een korte inleiding gehouden over het onderwerp: „De huidige aspecten van de betalingsbalans in verband met het bouwplan 1951", De minister zei o.m.: „Het tekort op de lopende rekening wordt geraamd op rond anderhalf milliard gulden, waarbij reeds uitgegaan is van een verdere stij ging van de productie. Dit tekort zal voor ongeveer de helft moeten worden gedekt door consumptiebeperking en voor de rest door beperking van investe ringen. In het regeringsprogramma is er van uitgegaan, dat uit dit oogpunt het bouw programma een vermindering zal moe ten ondergaan van rond 300 millioen gulden, waarbij echter de woningbouw zoveel mogelijk zal worden ontzien. Tot deze vermindering zullen vrijwel alle sectoren moeten bijdragen, niet het minst de sector openbare werken. Nauwkeurige bedragen kan ik nog niet geven. Het herziene bouwprogramma moet nog door de ministerraad worden behandeld. Ook de woningbouw zal niet ongerept kunnen bljjven, al zal Ik mqn best doen de teruggang tot het uiterste te beper ken. De gevolgen van deze eventuele te ruggang zullen zich Intussen niet vóór 1952 doen gevoelen, gezien het grote aantal woningen, dat nog in uitvoering ls, aldus de minister. De bouwstop (of liever „goedkeuring stop") staat los van de noodzaak om de investeringen te beperken. Een aantal van meer dan 53.000 woningen tegelijk in uitvoering is te hoog. Hoe lang de „stop" precies zal duren, is nog niet te voorspellen. Dit kan ik wel zeggen: dat HET LEGER KOOPT VOLKS WAGENS AAN. Ter aanvulling van het rijdend mate rieel in garnizoensgarages heeft het le ger een order van 180 volkswagens ge plaatst bij de importeur van deze wa gens in Amersfoort. Deze volkswagens zullen o.m. de jeeps vervangen, die thans nog in de garnizoenen gebruikt worden voor personenvervoer. De aldus vrijgekomen jeeps zullen aan de troep ter beschikking worden gesteld. Nieuwe verzorgster voor de Prinsesjes. Als verzorgster van de Prinsesjes, In het bijzonder van H. K. H. Prinses Mar griet en H. K. H. Prinses Marijke, zal dezer dagen mademoiselle Jeannine Seston uit Parijs in functie treden. De „prijzenbeschikking handelsmarges 1951". Het bestuur van de Chr. Middenstandsbond heeft, naar het ons mededeelt, „met zeer gemengde gevoelens kennis genomen van do „prijzenbeschikking" handelsmarges 1951" en de door de overheid gevolgde procedure. Van een tot standkoming den beschikking in overleg met de daarbty betrokken vrije organi saties, waarop de ondernemers als belanghebbenden toch zeker mochten rekenen is geen sprake geweest. Over de zakelijke inhoud van de be schikking zegt de bond het volgende: 1. Het verbod om de gestegen bedrijfs kosten in rekening te brengen betekent een niet onbelangrijke verlaging van het ondernemersinkomen. 2. De voortdurend stijgende prijzen zulien ongetwijfeld een dalende quanti- tatieve omzet tot gevolg hebben, het geen eveneens zal leiden tot het verklei nen van het ondernemersinkomen. 3. De liquiditeitspositie, ook van de zelfstandige ondernemer wordt dagelijks slechter, want deze prijzenbeschikking geeft aanleiding tot het uitverkopen van voorraden tegen prijzen, welke de in koop van nieuwe voorraden van gelijke omvang onmogelijk maken. 4. Dit verlies aan geldmiddelen be tekent een verlies op de goederenvoor raad. Immers, voor de alsdan beschik bare geldmiddelen zal slechts een ge ringere hoeveelheid kunnen worden te ruggekocht. Bovendien zal door de cre- dietbeperking, welke door de overheid is voorgeschreven niet in een verruiming der geldmiddelen kunnen worden voor zien. Toch legt de Chr. Middenstandsbond in de verklaring er de nadruk op dat hij zijn oorspronkelijk ingenomen stand punt, om tot een evenredige en sociaal gerechtvaardigde verdeling der lasten over alle groepen van de bevolking te komen, handhaaft. „De thans in het geding zijnde be schikking, zomede de door de overheid gevolgde procedure beantwoordt naar het inzicht van het bestuur op generlei wijze aan dit ingenomen standpunt. Dit te moeten constateren is voor de Chr. Middenstandsbond een reden om uiting te geven aan zijn ernstige teleur stelling. Het behoeft geen betoog, dat bovengenoemde prijzenbeschikking, als mede de wijze waarop deze tot stand is DE PERZISCHE OLIE. Geheime Brits-Amerikaanse besprekingen. Reuters medewerker Rankine vernam gisteren van gezaghebbende zjjde te VI ashington dat Maandag a.s. aldaar ge heime Brits-Amerikaanse besprekingen zullen beginnen over de bedreiging van de voorziening der Westerse mogendhe den met olie-producten, die het besluit van de Perzische volksvertegenwoordi ging om de „Anglo-Iranian Oil Compa ny" te nationaliseren, vormt. gekomen, er niet toe medewerken het vertrouwen van de middenstand ten aan zien van de door de overheid in de toe komst te treffen maatregelen, te ver sterken", aldus de mededeling. iJj kri Hier nog een verlate April-grap: In de nacht van Zaterdag op Zondag werd een echtpaar te Venray opgeschrikt door gestommel op de benedenverdie ping. Manmoedig trad de heer des hui zes uit bed en kreeg inderdaad in het-, duister contact met de insluiper die hij, na wat bedreigingen te hebben moeten aanhoren te pakken kreeg. „Au vader, la-me-los" riep de inbreker, die de zoon des huizes bleek te zijn en „voor de grap" de inbraak had geënsceneerd. Of de vader zoonlief „uit de grap" over de knie heeft gelegd, vermeldt de historie niet. De kluis van de Boerenleenbank te Schagerbrug is hecht gebleken. In brekers hebben tenminste geen kans ge zien haar te forceren. Toen verdwenen ze maar met het geld van de kassier zelf. Op een aantal scheepswerven langs het Winschoterdiep te Groningen hebben arbeiders het werk neergelegd en hoger loon geëist. De vakbonden staan niet achter deze staking. Post voor de Castelbianco moet uiterlijk Vrij dag op de bus bezorgd worden; voor de Dorsetshire voor 10 April. Een vlieg tuig van Gilze-Rijen heeft een noodlan ding in België gemaakt. De piloot was verdwaald en had geen benzine meer. Gisteren is de nieuwe minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ir L. A. H. Peters door de Koningin ten paleizen Soestdijk beëdigd. Voor toe risten die voor hun reis van een motor voertuig gebruik maken wordt een toe wijzing van extra deviezen van f200. per jaar verstrekt. Een aardappel meelfabriek in Drente heeft aardappel- meeltabletten aan de markt gebracht in rollen van 200 gram. Een tablet komt overeen met een lepel aardappelmeel. Handig. Het vertrek van de „New Australia" die Abonese militairen met tijdelijke K.D. status naar Nederland zal brengen is uitgesteld i.v.m. te late aan komst in Soerabaja. Te Utrecht over leed op 68-jarige leeftijd dr J. H. G. Carstens, die vermaardheid verwierf ais pionier op het gebied van de preventie ve zorg voor moeder en kind. de kraan niet weer geheel ineens zal opengaan. Overleg zal worden gepleegd over een systeem, dat mij in staat zal stellen de zaak in de hand te houden. Ook de vrije sector zal weer worden opengesteld, met dien verstande, dat woningen met een inhoud van meer dan 500 m° voorlopig niet gebouwd zullen mogen worden. BELASTINGVERHOGING IN FRANKRIJK. De Franse regering heeft Woensdag besloten tot een verhoging van 5 pro cent van de belasting op alle inkomsten hoger dan 500.000 francs (de franc is 1,1 cent) per jaar. Verder werd beslo ten tot een verhoging van de telefoon tarieven met 25 procent en posttarleven met 20 procent. Ernstig incident in Noord-Israël. Zeven Israëlische politiemannen wer den gisteren gedood, drie gewond en één gevangen genomen door Syrische troe pen in de gedemilitariseerde zóne van Noord-Israël, aldus een officiële Israëli sche verklaring. De troepen bezetten een deel van de zóne. Door dit incident dat plaats vond b(j de zee van Galilea, zou, voigens waar nemers de spanning tussen Syrië en Israël tot ongekende hoogte gestegen zijn. Vaa 312 April heeit de KonjnkijjUe Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht haar poorten weer voor het publiek geopend. Voor de 56ste maal zal het grote gebouwencomplex op het Vreeburg en de Croeselaan weer in het middel punt van de belangstelling van de zakenwereld staan. Deze luchtfoto geeft een beeld in vogelvlucht van het Hoofdgebouw aan het Vreeburg. Luchtopname A.N.P.-foto. Minister Stikker voor de Wereldomroep. Lof voor Amerikaanse hulp. Gistermiddag heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stikker, ter gelegenheid van de tweede verjaar dag van de ondertekening van het At lantisch verdrag, voor radio Nederland Wereldomroep een toespraak gehouden, waar h(J zei, dat twee jaren geleden het moedige en zeer ingrijpende initiatief werd genomen om de twaalf Noord- Atlantische landen in hun streven naar de verdediging van de vrijheid door een verdrag nauwer aaneen te sluiten. „De Noord-Atlantische landen hebben in de achter ons liggende jaren blijk gegeven van een vastbeslotenheid, die ons veel nader heeft gebracht bij de verwezenlijking van de gemeenschappe lijke doeleinden", aldus minister Stik ker. Stap voor stap werd de organisatie opgebouwd, die nodig is om de inspan ning van de twaalf verdragspartners te leiden, te coördineren en te stimuleren. In de betrekkelijke korte periode van twee jaren zijn zeer bemoedigende re sultaten bereikt. Sprekende voor Ne derland, zei hij dat wij ons volle aan deel zullen leveren in de actieve op bouw van de verdediging der Noord- Atlantische landen. In 1951 zullen wij anderhalf milliard guldens moeten besteden, dat is 500 millioen gulden meer dan oorspronkelijk voor dit jaar aan defensie was ten koste gelegd. Over de volgende vier jaren zal onze totale uitgave voor de verdediging zes milliard gulden moeten bedragen. Zonder overdrijving kan worden vast gesteld, aldus de minister, dat het op bouwen van ons verdedigingsstelsel nooit mogelijk zou zijn geweest indien het programma van de Amerikaanse bijstand niet was uitgevoerd op een schaal welke alle verbeelding te boven gaat. Dit grote gebaar heeft de andere partners geïnspireerd tot het beginsel van wederzijdse bijstand. Zo heeft de regering van Canada besloten aan de behoevende partners een groot gedeelte van eigen voorraden ter beschikking te stellen. En Nederland mag als eerste land van dit aanbod gebruik maken. Tenslotte wees de minister nog op het samenbrengen en coördineren van de middelen op scheepvaartgebied en deelde h(j mede, dat de plannen voor een scheepvaartpool, waarin alle zee varende volken hun middelen zullen samenbrengen, reeds in een vergevor derd stadium zjjn. Nederlands elftal verloor van Sunderland. De wedstrijd te Rotterdam tussen het voorlopig Nederlands elftal en de En gelse eerste divisie club Sunderland, werd door de Engelsen met 21 gewon nen, nadat de rust met gelijke stand 11 was ingegaan. Zes minuten na rust gaf linksbinnen Shacldeton het team van Sunderland uit een strafschop met 21 de leiding, welke men tot het eind wist te behou den. Er waren 50.000 toeschouwers bij deze, door Nederland zeer goed gespeel de wedstrijd, die onder buitengewoon zware condities plaats vond. TWEEDE KAMER. Ook de ambtenaren krijgen 5% (Van onze parlementaire redacteur). Het heeft gisteren nog even gespannen in de Tweede Kamer. En wel voor- namelijk in de socialistische fractie. Nadat gebleken was, dat de regering niet van zins was om de motie Nederhorst uit te voeren staken de leden van dezei fractie de hoofden bij elkaar om te bespreken welke houding zy moesten aan nemen. Er zal over deze vraag wel enig verschil van mening geweest ztfn, want de fractie telt verschillende N.V.V.-leden en dia hebben in hun organisatie nu niet bepaald hun mening verzwegen. Tenslotte bleek, dat de heer Nederhorst zyn motie zou intrekken. Wetsontwerp overheidspensioenen ligt gereed. Toch heeft dit deoat voor regering en Kamer winstpunten opgeleverd. Men weet nu precies hoe de kaarten liggen. In ieder geval was nu de room van het debat af. Weliswaar deponeerde de neer Andriessen nog twee moties, maar die brachten toch niet veel spanning. Eén werd er aangenomen en èen wterd er verworpen. De eerste sprak min of meer de vrees uit, dat de consumptie beperking toch meer dan 5 zou be dragen. Zekerheid bestaat daar niet over en daarom wilde de heer Andries sen deze vraag besproken zien in de Stichting van de Arbeid, waarin het overleg toch heropend zal worden. Mi nister Joekes haa daar geen bezwaar tegen. Hij vond dit voorstel echter wel min of meer overbodig, daar zowel hij als de minister-president verklaard had den, dat dit punt inderdaad besproken zou worden. Bij deze besprekingen zal uitgegaan worden van een consumptie beperking van 5 Tegen deze motie stemden alleen de communisten en prof. Gerbrandy. Met 787 stemmen werd zij aangenomen. In zijn tweede motie nodigde de heer Andriessen de regering uit om na te gaan of de grote gezinnen door deze politiek niet al te veel in gedrang zou den komen. Ditmaal kreeg hij echter de Kamer niet mee en het voorstel werd dan ook verworpen met 4342 stem men. Voor stemden de K.V.P. en C.P.N., de heer Weiter en enkele leden van de P. v. d. A. DE AMBTENAREN. Minister-president Drees, die prof. v. d. Brink verving, daar deze naar Parjjs vertrokken was, deelde in de loop van het debat nog mede, dat ook alle ambte naren vanaf 15 Maart 5 loonsverho ging zullen krjjgen. Voor overheidsge» pensionneerden ligt reeds een wetsont werp klaar om de pensioenen te verho gen. Het zal spoedig aan de Kamer wor den voorgelegd. De verwachtingen voor de Zeeuwse fruitteelt. Hoewel het volgens de kalender reeds voorjaar is, merkt men daarvan nog weinig. Het weer is guur en een kachel is nog een zeer gewaardeerd stuk huis raad. Toch, ondanks grauwe luchten en neerstriemende regen, ls het voorjaar en ook in de natuur is dat merkbaar. De knoppen van de vruchtbomen gaan weer zwellen en beloven binnen afzienbare tjjd wees te gaan bloeien. Vol ver wachting zien de fruitkwekers dan ook naar hun bomen. De vooruitzichten zijn over het algemeen niet somber. Het weer in de afgelopen winter heeft de normale werkzaamheden van de fruitkwekers over het algemeen ongun stig beïnvloed, vooral de veelvuldige regen werkte remmend. Niettemin is ae snoei voor het grootste gedeelte tijdig afgewerkt. Op de meeste bedrijven, waarop in Januari met V.B.C. werd ge spoten kon op de weinige gunstige da gen, die Februari en Maart voor bespui tingen -boden, het spuiten worden vol tooid met D.N.C. Vaak hadden echter bespuitingen plaats onder omstandighe den dat men eraan twijfelt of zij voor de volle 100 nut zullen opleveren. Deze winter werd gekenmerkt door het zeer veel voorkomen van luis, in tegen stelling met voorgaande jaren en ook van veel spint. KleurstofbeSpuitingen werden in het afgelopen seizoen weinig toegepast. Waarschijnlijk zullen de kwe kers de spint meer gaan bestrijden met het goedkopere paration. Appels gunstig. Het ongunstige voorjaar veroorzaak te een enigszins vertraagde ontwikke ling bij de knopvorming. Over het alge meen betreuren de kwekers deze gang van zaken niet daar zij door de weers omstandigheden ook met de bespuitin gen achterop zijn geraakt. Voor zover men het momenteel kan beoordelen is de knopvorming van de appelbomen goed; men verwacht hier bij dan ook een rijke bloei. De bloeiver- waehtingen voor de peren zijn minder gunstig. Met name bij de rassen Clapps Favorite, Précose de Trévoux, Triomph de Vienne, Beurré Hardy en St. Remy constateert men een geringe knopvor ming en verwacht men daardoor bij deze rassen een zeer bescheiden bloei. De rassen Doyenné de Cornice en Bonne Louise d'Avranches stellen plaatselijk teleur. De hoofdrassen Comtesse de Pa ris en Conference, die vorig jaar teleur stelden, staan er daarentegen zeer goed voor. Dat verschillende perenrassen er minder goed voor staan wil nog niet zeggen dat dit ook een kleine oogst ten gevolge zou hebben. Voor een goede oogst zijn n.l. maar een gering aantal bloempjes nodig, wanneer deze ailen uitgroeien tot vruchten. De kersen en de pruimen staan er goed voor en be loven een rijke bloei. Ook de stand van het kleinfruit, als aardbeien, fambrozen, bessen, bramen, enz. is zeer bevredigend. Groenteteelt ook achter. Ook de groenteteelt is door de ongun stige weersomstandigheden gedupeerd. In de koude grond kon door de vele regens, waardoor de grond te nat en te koud werd, weinig geplant en gezaaid worden. Te verwachten valt dan ook dat de oogst over de gehele linie dit jaar later zal vallen dan vorig jaar. De pro ducten onder glas misten in het afge lopen seizoen de zon waardoor ook hier een vertraagde ontwikkeling valt waar te nemen. De afzet van het koeihuisfruit. De afzet van het koeihuisfruit liet in het afgelopen seizoen nogal te wensen over. Tot voor enkele weken waren de afzetmogelijkheden maar gering, terwijl de prijzen belangrijk lager waren dan vorig jaar. Daar verschillende partijen fruit dit jaar niet zo bijzonder goed houdbaar waren, zoals b.v. de Goudrei- net, was hiervoor de tijd van ruimen in middels aangebroken. Dat Frankrijk enkele weken geleden zijn grenzen openstelde voor grote hoe veelheden koeihuisfruit betekende dan ook een zeer gunstige ontwikkeling. Daardoor konden gedurende de laatste weken grote hoeveelheden fruit uit de koelhuizen worden geruimd tegen wel iswaar niet hoge, doch behoorlijke prij zen. Over het algemeen waren de prij zen van het koeihuisfruit in het afge lopen seizoen teleurstellend. 170 ha. meer boomgaard. Het ongunstige, regenachtige weer in de afgelopen winter beiemmerde ook in sterke mate de uitbreidingsplannen van verschillende fruitkwekers. Toch werd nog 170 ha opnieuw beplant. Deze uit breiding had vooral plaats in Kapelle- Biezelange, Z.-Vlaanderen en de Zak van Zuid-Beveland. Tegenover deze uit breiding staat echter dat in oudere cen tra ook vrij grote oppervlakten boom gaard werden gerooid, terwijl een aan tal verouderde rassen werd omgeënt. Troepenconcentraties in Mandsjoerije? Sam Rayburn, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden in de V.S. heeft Woensdag verklaard, dat er in Mand sjoerije troepen samengetrokken werden „en niet alleen Chinese communisten". Hij verklaarde zich echter niet nader. M.S. „WILLEMSTAD" BRENGT JONGENS UIT DE WEST TERUG. Het m.s. „Willemstad" dat o.a. een zestigtal leden van de Kon. Landmacht uit de West naar Nederland vervoert,, zal onvoorziene omstandigheden voorbehouden heden aankomen te Vlissingen. De ontscheping zou beginnen te 9 uur. Ned. Chr. Reisvereniging gaf prachtige filmavond te Goes, Een groot aantal leden van de Ned. Chr. Reisvereniging heeft gisteravond de K.L.M.-filmavond bijgewoond, die in het Schuttershof te Goes gegeven werd. De vertegenwoordiger van de Lucht vaartmij., de heer Leenderts, die de twee films welke op deze door de N.C, Reis-V. georganiseerde avond vertoonde, vertelde vooraf een en ander over het K.L.M.-bedrijf, dat thans 11.000 emplo- yé's heeft en 68 vliegtuigen bezit. Het luchtnet beslaat niet minder dan 150.000 km. waarvan per dag 115.000 km. ge vlogen wordt. In het jaar 1919, toen da K.L.M. opgericht werd, maakten over de gehele wereld 3500 personen een vlieg reis. In 1949 steeg elke 5 seconden er gens in de wereid een vliegtuig op en werden meer dan 27.000.000 passagiers vervoerd. Nadat een korte interessante be drijfsfilm van de K.L.M. vertoond was, werd de hoofdfilm gedraaid „Boven Ca- raïbisehe Stranden". Een buitengewoon fraaie en boeiende kleurenfilm, die een schitterend beeld gaf van de landstre ken rond de Caraïbische Zee. Tegen een achtergrond van beelden o.a. uit de Ne derlandse Antillen, Suriname, Cuba, Haïti, Florida en Columbia speelt zich het verhaal af van cameraman Smith, die een film moet maken van deze stre ken met een overvloedig natuurschoon en (natuurlijk) per K.L.M. reist. De N.C.Reis-V. heeft met deze avond eer ingelegd. Bij de aanvang van de samenkomst sprak de voorzitter van de afdeling Zee landWest-Noord-Brabant een welkom en gaf hij een beeld van hetgeen de N.C.R.V. doet voor haar leden. MIDDELBURGSE BOEKHOUDER STAAT TERECHT. Vrijdagmorgen zal de Arrondisse mentsrechtbank te Middelburg de zaak behandelen tegen de Middelburgse boek houder M. de W„ die in bet tijdvak van 1 Mei tot 1 November 1950 verschillen de bedragen toebehorend aap het Ad ministratiebureau van de heer C. J. N. te Middelburg heeft verduisterd. Als boekhouder had hij verschillende bedra gen van cliënten uit Aardenburg, Krab- bendijke, Sluis en Arnemuiden, die hij moest afdragen, ten eigen bate aange wend. DE BILT ZEGT: Minder wind. Wisselende bewolking met flinke op klaringen en voornamelijk in het Noor den van het land enkele verspreide buien. Meest matige westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1