rpr ll In 27 uur per K. L. M. terug naar Zuid-Afrika. Haar avontuur de loupe APAmON Zwitsaletten Predikantenconferentie te Cadzand. Lof voor onze nationale luchtvaart maatschappij» Is Jeanne d'Arc niet verbrand? Engelse Marine naar olie- gebied van Perzië. PUROL zuivert en geneest huidwondjes H|» Blijf bij de Geref* Gemeenten* HOOrÓP/JN? Sterke groei in sommige bedrijfstakken. Uitstekend Oratorium te Zierikzee. HIER Tussen 12 en 2 gesloten. Dinsdag 3 April 1951 Pagina 7 (Van onze correspondent). JOHANNESBURG. Februari 1951. De onvolprezen K.L.M. bracht ons In nauwelijks 27 uur van Amsterdam naar „die ou Transvaal" terug. Een mistig Schiphol, een vlotte start, een laatste blik door het wolkendek op de kaars rechte weilanden en sloten, dat was het laatste van ons dierbare vaderland. Dan komen w(j boven de wolken en het is alsof wjj plotseling ln een zomers land zyn gekomen, want het zonnetje schijnt heerlijk aan een smetteloos blauwe hemel. De vlucht over de Alpen is waarlijk schitterend. De geweldige besneeuwde bergen, die wij zo goed kennen van onze vacantietoehten naar Zwitserland, lijken speelgoed. Het ziet er alles smetteloos uit. Na enige uren komen wij reeds te Rome aan. Een prachtig gezicht op de Eeuwige Stad. Na een kort oponthoud in Rome vliegen wij door. In het duister vliegen wij over de Middellandse Zee en over de Sahara en 's nachts omstreeks 3 uur zijn wij al weer in Centraal Afrika. Kano is in diepe rust, alleen de inboorlingen met hun snuisterijen zijn klaar wakker om met de passagiers za ken te doen. Een drankje en weer gaan wij de lucht in. Nog een tukje doen en in de vroege morgenuren komen wfj aan de grond te Brazzaville (Frans Equato rial Afrika), gelegen aan de geweldige Congo-rivier, tegenover Leopoldville. Wij komen keurig gewassen en gescho ren aan het ontbijt, want in de moderne verkeersvliegtuigen is het comfort net zo goed als in de beste lange afstand- trein. De nieuwe bemanning komt aan boord en dan starten wij voor de laatste route. De snelle overgang van de koude in Nederland naai- de hitte van Centraal Afrika is wel groot, maar de sensatie van de vlucht doet dit vooralsnog ver geten. Wij vliegen nu over het monotone bos veld van Zuidelijk Afrika en kunnen „die grootpad" van de Transvaal naar Zuid-Rhodesia duidelijk onderscheiden. Daar komen de zandbergen van de goudmijnen reeds in het gezicht. Wij landen omstreeks 6 uur des namiddags op Paimietfontein en dan zijn we weer terug in de Goudstad. De passagiers bestaan uit enkele Ne derlanders, zeer veel Duitsers, Italianen, Engelsen, Amerikanen etc. Alom klinkt de lof over de „service" van onze inter nationale luchtlijn. Wij mogen ons ge lukkig prijzen, dat de K.L.M. haar twee wekelijkse dienst op Zuid-Afrika voor lopig mag behouden, want hier wordt een fraai stukje propaganda geleverd, voor de Nederlandse „saeck", afgezien nog van de zo broodnodige deviezen, welke in het vaderlandse laadje komen Vergelijking. En daar zijn wij dan weer in „die land van Sarie Marais". Het is nog wat on wennig. Onze gedachten zijn nog te vee) bij Europa, met name bij Nederland en onwillekeurig maken wij een vergelij. king. Nederland is een prachtig land. Heer lijk om er te zijn. Er is veel hersteld en gebouwd. Alles ziet er wedvarend uit, maarhet is peperduur, zelfs voor ons, inwoners van Zuid-Afrika, die wat dat betreft toch wel iets gewend zijn. Nogmaals, Nederland is een voortref felijk land, doch na vier jaren afwezig heid constateren wij toch wel, dat de moeilijkheden belangrijk groter zijn ge- Nederlandse Associatie voor Practijkexamens. De a.s. examens ln boekhouden, mo derne bedrijfsadministratie en handels correspondentie ln Nederlands, Frans, Duits, Engels, Zweeds, Spaans, Italiaans Russisch en Bahasa Indonesia zullen af genomen worden op 12 en 13 Juni over dag en 18, 19 en 20 Juni 's avonds. De examens spreekvaardigheid in de Franse, Duitse, Engelse, Spaanse en de Zweedse taal worden afgenomen in Mei. De practijkexamens Kantoorstenograaf Nederlands worden gehouden ln Juli. Alle examens staan onder toezicht van de Rijksgecommitteerde, dr H. F. J. VVcsterveld, Inspecteur van het Middel baar en Gymnasiaal onderwijs. Olieperserij te Wormerveer uitgebrand. Gisterochtend vroeg werd brand ge constateerd in een perserij van de N.V. Verenigde Textiel- en Oliefabrieken, af deling Oliefabriek Crok en Laan te Wormerveer. De Wormerveerse brandweer geassis teerd door de brandweren van omrin gende gemeenten en de bedrijfsbrand weer stond voor een hopeloze taak. Des alniettemin kon, ondanks de harde wind liet vuur tot het gebouw zelf beperkt blijven. Het brandde echter totaal uit. De brand is waarschijnlijk ontstaan door broeiing van copra. De schade kan op enige tonnen worden geraamd. Textielhandelaren over de strijd tegen de duurte. Tijdens een ledenvergadering van de Algemene Bond van Textielhandelaren, heeft de voorzitter van deze Bond, een pleidooi gehouden om de distributie- kosten van textiel zo laag mogelijk te houden. De textielhandelaren zijn er van overtuigd, dat dit mogelijk is wan neer z(j over de nodige vrijheid beschik ken om hun eigen verkooppolitiek te voeren, niet gebonden door prijsbeper- kende overheidsbepalingen die in wezen prijsverhogend werken. worden. De problemen van de overbe volking, de tekorten op handels- en be talingsbalans, de te hoge belastingen en tenslotte het oncontroleerbare Rus sische gevaar, maken de toekomst zeer onzeker. Hiertegenover het zonnige Zuid-Afrika, met voor iedereen, die wer ken wil, alle mogelijkheden, een export land van door iedereen verlangde grond stoffen, een begroting met een belang rijk overschot, matige belastingen en een inboorlingen-probleem, dat echter tot zover volkomen onder controle is. Het is daarom goed weer hier te zijn, ofschoon ons een gevoel van weemoed overvalt bij de gedachte, dat zoveel Ne derlanders hier een goed bestaan zouden kunnen vinden, mits zij slechts de moge lijkheid hadden een verblijfsvergunning te verkrijgen. Zij zouden er mee gebaat zijn en eveneens ons met zoveel moei lijkheden worstelende vaderlandje. Maar „alles sal regkom". Er komen toch nog meer „Kase" binnen dan men zo op het oog wel zou denken en hun aantal zal zeker in dit jaar en de daarna volgende jaren groter worden. Het oog dus voortdurend op Zuid- Afrika gericht, want hier ligt een ge deeltelijke oplossing van het Nederland se probleem der overbevolking. Geschiedschrijving vaak onbetrouw baar. (Van onze Utrechtse correspondent) Op Woudschoten bij Zeist heeft het Christelijk Paedagogisch Studiecentrum in de Paasweek cursussen gehouden voor leerkrachten van het vijfde tot het achtste leerjaar. Onder degenen, die een causerie hiel den, bevond zich de heer J. de Rek te Amsterdam. Hij sprak over de moeilijk heden van de geschiedschrijving en over de betrekkelijke waarde van alles wat op het terrein der historie is gepubli ceerd. Wat ons van oude tijden wordt ver haald, is vaak onbetrouwbaar, Somdat er voorheen veel historie beschreven werd uit propagandistische overwegin gen. Tegen verdraaiing van feiten zag men vroeger niet op. Niet omdat de mensen destijds bedriegers waren, maar omdat zij een ander waarheidsbegrip huldigden dan wij. Ook toen de historicus Leopold van Ranke en zijn navolgers in de vorige eeuw een zuivere en onpartijdige ge schiedschrijving begeerden, bleek dat de verhalen omtrent bepaalde gebeurtenis sen volkomen verschilden, ook al had men geput uit hetzelfde bronnenmate riaal. Daarenboven: de bronnen zelf zijn evenmin te vertrouwen. Meermalen be rusten zij op valse charters of zijn ze onjuist doordat de belangrijkste stukken er aan ontbreken. Historicus en kunstenaar. Zoals een schilder soms met een en kele streek een goed beeld van iemand geven kan, ook al moet men bij nadere beschouwing constateren, dat er in de finesses nogal wat aan mankeert, zo kan een historisch verhaal, waarvan de feiten niet allemaal kloppen, vaak een beter beeld geven van een gebeurtenis dan de opsomming van overigens juiste gegevens. De heer De Rek adviseerde zijn ge hoor niet te trachten overal oorzaak en gevolg van bepaalde gebeurtenissen Elke week militaire orders voor een milliard dollar. Productie in Westeuropese landen verdubbeld. In z\jn eerste kwartaalrapport heeft het hoofd van het Amerikaanse Mobi lisatie Programma, Wilson, gemeld, dat iedere week militaire orders geplaatst worden voor bijna een milliard dollar en dat meer dan een miilioen ton aan militaire uitrusting in de laatste twaalf maanden is verstuurd naar de gealli eerden van de Verenigde Staten. Het rapport meldt, dat 3500 tanks en gevechtswagens, 11.000 auto's voor al gemeen gebruik, 750 vliegtuigen, 100 schepen en 3000 stukken geschut zijn verzonden, voornamelijk naar West- Europa. De militaire productie in de West- Europese landen is in de afgelopen twee jaar meer dan verdubbeld en verwacht wordt dat de productie gedurende het komende jaar opnieuw verdubbeld zal worden, aldus het rapport van Wilson.. ernstig te nemen. Dat de stad Brugge in verval raakte door verzanding van Het Zwin, gelooft ieder. Maar de werke lijkheid is juist omgekeerd: doordat Brugge verviel, kwam Het Zwin te ver zanden. Massa's bekende gebeurtenissen uit de historie zijn niet werkelijk gebeurd. Jeanne d' Arc is naar alle waarschijn lijkheid niet verbrand, maar in alle eer en deugd getrouwd. Andere feiten zijn vertekend. De Graaf van Egmond zou, als hij was blij ven leven, vermoedelijk niet als held, maar als landverrader bekend staan. Jan van Schaffelaar indien hij al van de toren is gesprongen was geen brave jongen, maar kwam te Barneveld om te moorden en te plunderen. Hoe dieper men graaft in de geschie denis, zei de heer De Rek, des te on zekerder wordt alles. Wat het christe lijk geschiedenisonderwijs betreft: ner gens kan men met volkomen zekerheid vaststellen „Hier greep God in". Tegenover dat onzekere van de we reldlijke historie staat de eeuwige ze kerheid van de gewijde geschiedenis. Niettegenstaande opgravingen en docu menten soms „onwaarheden" in de Bij bel weten aan te tonen, de Heilige Schrift blijft onaantastbaar door alle menselijke vindingen heen. 10.000 employe's staken. Naar het Perzische blad „Dad" meldt, zouden Zaterdag drie Engelse kruisers en vijf Engelse torpedobootjagers uit Bahrein en Aden naar Abadan vertrok ken zijn. Een divisie Schotse Marine infanteristen zou naar Basra gezonden worden. De Perzische regering heeft be sloten tegen deze maatregelen te pro testeren. De Anglo-Iraanse oliemaatschappij heeft haar stakende employé's ongeveer 10.000 opgeroepen het werk te hervat ten, omdat onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers geopend zouden kunnen worden. Kort na het besluit van het Perzische parlement tot nationalisatie van de olie- industrie begon de staking. Men eiste hogere lonen en controle op het ver voerswezen van de maatschappij. Vreemde wijze van agitatie door Bulgaren in Belgrado. De adjudant van de Bulgaarse mili taire attaché en de Hongaarse zaakge lastigde hebben Zaterdagavond een straatrelletje ontketend door met hun auto's alle verkeersregels te overtreden en een taxi-chauffeur aan te vallen. Hierbij hebben zij beledigingen tegen Joego-Slavië geroepen. De Bulgaarse en Hongaarse legaties zouden volgens Tanjoeg reeds enige tijd de verkeersregels overtreden hebben „als om incidenten uit te lokken". Met 12.000 gulden verdwenen Zater dagnacht inbrekers uit het kantoor van de United States Lines te Rotterdam Van de daders geen spoor. (Ingez. mededeling, advert.) FEUILLETON door G. P. BAKKER. 57) o— Na een hartelijk afscheid vertrok de cavalcade. Mechior reed vooruit om de weg te verkennen. Dan volgden Saxon en Marion, terwijl op korte af stand de kurassiers de kleine stoet sloten. Om hen heen heerste een grote stilte. In het maanlicht wierpen de paarden grote, geheimzinnige scha duwen op de bosweg. Het woud lag eenzaam en verlaten als in een droom. „Marion", vroeg Saxon, „vermoeit het rijden je niet te veel?" „Neen!" antwoordde zij. „Ik vind het heerlijk, ik voel mij nu een echte avonturier." Hij lachte zacht. „uoe ver moeten we rijden?" „Een uur of zes, z -ven. Tegen het aanbreken van de dag moeten wij op Bingumstein aankomen. De eigenaar is een vriend van mij en een krjjgs- kameraad. Als we daar zijn, verke ren we niet meer in gevaar overrom peld te worden. Zodra de veldmaar schalk verneemt, dat ik vertrokken ben, laat hij ons vervolgen." „Waarom heeft hij je niet gevan gen gehouden?" merkte ze op. „Hij wilde immers, dat ik jou zou zoeken en aan hen uitleveren." „Heb je dat moeten beloven?" „Neen! Ik heb een rechtstreeks antwoord vermeden. Hij was over tuigd, dat mijn eigen belang groot ge noeg was." „Heeft hy je zoveel geboden?" „Een vermogen en de generaals- rang. Ik had je dat niet mogen zeg gen." „Waarom niet? Saxon", zei ze eens klaps, „je hebt je eer toch niet voor mij bezoedeld?" „Neen. Wees maar gerust. Maar de duivel weet, dat ik niet geaarzeld zou hebben mijn woord te geven." Balder deed een zijsprong, ver schrikt door een schaduw op de weg. „Balder, wat ben je dom!" ver maande Saxon. „Zie je niet, dat er niemendal is om bang voor te we zen." Hij streelde het dier de hals. „De baas zal heus wel opletten." Zij kwamen aan een beekje. Een ogenblik werd halt gehouden om de paarden te laten drenken en een hartversterking te nemen. Korte tijd na de rust kwam een der kurassiers naast Saxon rijden. „Kapitein", merkte hij op. „Ver achter ons hoor ik de hoefslagen van een galopperend paard." „Maar één ruiter?" „Ja, kapitein." De ruiters verzamelden zich. Mel- chior steeg af, legde het oor tegen de grond en bevestigde: „Een ruiter in galop. Met enige minuten kan hij hier zijn. Ik zal hem tegemoet rijden tot de kromming van de weg." De anderen verscholen zich in het zware struikgewas. Melchior reed stapvoets met ge trokken zwaard een eindje terug. Ze hoorden nu duidelijk de ruiter nade ren. „Halt", klonk Melchior's stem. Saxon was afgestegen, gaf de teu gel van Balder aan één der kuras siers en verdween langs de weg, dek king zoekend achter de struiken. Hij hoorde de ruiter antwoorden: „Halt. Waarom? Goede vriend, ben je een struikrover of is de weg alleen voor jou aangelegd?" „Noch het één, noch het ander, zie je, ik ben een beetje nieuwsgierig uit gevallen." De vreemdeling stond met zijn paard in het volle maanlicht. Een lange, magere man op een groot paard, een dreigende, zwarte silhouet. „Onze oude vriend", dacht Saxon en trad te voorschijn. „Goede nacht, vreemdeling", sprak hij. „Wat voert u voor de derde maal op mijn weg?" „Kapitein Saxon. Gelukkig", klonk het antwoord. „Dat spaart een lange woordenwisseling met deze vriend. Ik ben u nagereden." „Waarom?" „U wordt gevolgd door een tiental huzaren van Von Pappenheim. Als zij u inhalen zal de strijd zeer onge lijk zijn: vier mannen en een vrouw". Saxon keek zeer verbaasd. „Maar vreemdeling", vroeg hij. „Weet u dan alles? Ik ben u grote dank verschuldigd; u heeft ons in de onderaardse gang door uw aanwij zingen het leven gered." „Soms moeten de mensen elkaar een beetje helpen." „De plaats is buitengewoon ge schikt", vervolgde hij. „Daar een bocht in de weg en hier een donkere plek in de schaduw der grote bomen." „Zijn ze ons zo dicht op de hielen? „Met een kwartier kunnen ze hier zijn. Binnen een uur hadden ze u in gehaald." „Dan is het raadzaam hen af te wachten. Beter afwachten dan ver rast te worden", beweerde Saxon. „Het schijnt, dat u mij steeds op het juiste ogenblik komt waarschuwen." Ds Kok adviseert bezwaarden (Van onze Utrechtse correspondent) Toen de Generale Synode der Gereformeerde Gemeenten te Utrecht verleden jaar ds R. Kok te Veenendaai schorste en afzette, hebben kerkeraad en predi kant der Veenendaalse gemeente deze Synodebesluiten niet erkend. Ds Kok heeft rijn ambtswerk onveranderd voortgezet. Intussen bleken ook op andere plaatsen leden der Geref. Gemeenten be zwaard te zijn over de door de Synode genomen besluiten. Te Mijdrecht is het zelfs tot een scheuring gekomen. Op verzoek van deze bezwaarden werd Zaterdag te Veenendaai een vergadering gehouden, waar gesproken is over de vraag: hoe moeten wjj verder handelen? Van heinde en ver waren mensen naar Veenendaai gekomen voor dit samenzijn. schreven als lid te Veenendaai, maar hun wordt geadviseerd te blijven kerken bij de Geref. Gemeente in hun woon plaats. Tenzij in prediking of preekle- zen de passages over het aanbod der genade worden geschrapt, gelijk hier en daar geschiedt. De verwachting was, aldus ds Kok, dat ik wel tot de Chr. Geref. Kerken zou overkomen. Maar noch de kerke raad noch ikzelf koesteren plannen daartoe. Wij blijven de ons van God aan gewezen plaats bezetten, uit liefde tot de Geref. Gemeenten. Diverse predikan ten en professoren uit andere kerkfor- maties, die ds Kok bezochten, hebben hem dit ook aangeraden. Ds Kok zette nog eens uiteen, om welke redenen men hem heeft afgezet. Hij leerde, dat het aanbod der genade tot alle mensen komt en niet alleen tot de uitverkorenen. Met dit aanbod of deze belofte der genade begint men op zichzelf niets. De beloften Gods moeten gepredikt worden met de eis van geloof en bekering. Wie zich aan die eis ont trekt, gaat voor eeuwig verloren, ook al had hij vele malen onder de beloftepre- diking gezeten. De vervulling der belofte blijkt in het wandelen op de weg der heiligmaking. Daarentegen betekent het loslaten van de beloften des Evangelies het verval. De Synode van 1950, aldus ds Kok, heeft deze dingen verworpen door uit te spreken, dat er geen beloften zijn voor allen, die leven onder het Evange lie. Daardoor wordt God tot een leuge naar gesteld. De Synode liet Schrift en belijdenis los. De Bijbel zegt namelijk onomwonden, dat God een beloner is van degenen, die Hem zoeken. AGEREN IN OOTMOED. Eén der bezwaarde broeders maakte duidelijk, wat eigenlijk de voorgeschie denis van de schorsing is geweest. Hij vertelde, dat de Goudse predikant dr C. Steenblok (voorheen predikant bij de Geref. Kerken), docent aan de Theolo gische School te Rotterdam, degene is geweest, die zich vooral keerde tegen de leer aangaande het aanbod der genade. Deze heeft ook de Synode tot een uit spraak gedrongen, met het bekende ge volg. De prediking van het aanbod der ge nade is één der grondstukken van de waarheid. Neemt men dit weg, dan neemt men het Evangelie zelf weg en wie de kerk zo ziet dwalen, is geroepen daartegen te ageren. Indien dat althans in ootmoed geschiedt. Ds Kok onderstreepte deze woorden. Wanneer ge ervan overtuigd zijt, dat de Geref. Gemeenten op een dwaalspoor zijn, dan moogt ge niet zwijgen, ook al hangt uw plaatselijke predikant de leer van dr Steenblok niet aan. Wacht u echter voor boosheid of moedeloosheid, want dat maakt u ongeschikt om te strijden. Juist omdat gij de Geref. Gemeenten lief hebt, zal het u er om te doen moe ten zijn zo vervolgde ds Kok om bij haar te blijven. Het is uw roeping om uit liefde haar heil te zoeken. Ds Kok zeide zelf eveneens zo te han delen. Nergens stichtte hij totnogtoe een gemeente of een „station". Wei heeft hij kinderen gedoopt van mensen uit andere plaatsen, wier kinderen (tenge volge van de bezwaardheid hunner ouders) de toediening van het sacra ment in eigen gemeente niet konden krijgen. Deze mensen worden dan lnge- Ingez. mededeling, adv.) Onder Voorlopige resultaten bedrijfstelling Voorlopige uitkomsten van de op 16 October 1950 gehouden tweede be drijfstelling hebben uitgewezen, dat er sedert de eerste bedrijfstelling, die in 1930 plaats had, in sommige be drijfstakken een sterke groei is ge weest. In de industrie en ambacht zijn thans 60 pet. meer personen werk zaam dan in 1930. Dit percentage spreekt nog duidelijker, wanneer men er zich rekenschap van geeft, dat de bevolking van Nederland in die twin tig jaar met ruim een vierde is toe genomen. De door de bevolkingsaan was beschikbaar gekomen arbeids krachten hebben zich dus naar ver verhouding in sterke mate gericht tot de nijverheid. Het aantal personen, dat werkzaam is in de metaalnijverheid, is sedert 1930 bijna verdubbeld (toeneming 210.000 personen, d.i. met 95 pet.). In de bouwnijverheid bedraagt de stij ging 135.000, d.i. 88 pet. meer dan in 1930. In de klasse kleding en reini ging waren in 1950 62.000 personen (d.i. 60 pet.) meer werkzaam dan in 1930. In de klasse voedings- en ge notmiddelen bedraagt de stijging 51.000 personen (27 pet.) en in de textielnijverheid 45.000 personen (55 pet.), terwijl in de chemische nijver heid de procentuele toeneming het grootst is, n.l. 132 pet. (81.000 perso nen). Het aantal personen, dat werkzaam is in de handel, is naar verhouding veel minder sterk gestegen dan dat in de nijverheid, n.l. met 16 pet. Het aantal personen, werkzaam In win kels, bleef nagenoeg gelijk. Ook wanneer men deze voorlopige uitkomsten globaal vergelijkt met de gegevens van de beroepstelling van 1947, is toegenomen. Volgens de be roepstelling van 1947 waren er in de bouwnijverheid 251.000 personen werkzaam tegen 291.000 volgens de bedrijfstelling in 1950. In de metaal nijverheid bedroegen deze aantallen resp. 330.000 en 431.000, ln de klasse bereiding voedings- en genotmiddelen 175.000 (minder dan in 1930) en 240.000 en in de textielnijverheid 86.000 en 127.000. LEZEN EN LATEN LEZEN. Wie het zelf wel eens door de om standigheden, op een afgelegen post in Indië of hoe dan ook, ontbroken heeft aan de mogelijkheid om gere geld kennis te nemen van boeken en tijdschriften, weet wel met hoeveel spanning dan wordt uitgezien naar iedere postzending. Nog meer is dit het geval met onze ziekenhuispatiën ten, die lang moeten liggen en in lezen bijna hun enige verpozing moe ten zoeken. Het Rode Kruis draagt er reeds lang toe bij om in hun lees- behoeften te voorzien met de boeken en tijdschriften uit zijn lectuurdepöt. Dit depöt moet echter voor een groot deel gevuld worden door lec tuur, die particulieren het toezenden. Nu zijn deze zendingen echter de laatste tijd sterk afgenomen. Moge lijk is hier een misverstand in het spel in verband met de opheffing van de lectuurvoorziening van militairen overzee door de NIWIN. Maar hoe dan ook, onze zieken zijn nog even be gerig naar lectuur als vroeger. Dik wijls zien zij echter tegenwoordig te vergeefs uit naar een leespakket van het Rode Kruis. Wilt U helpen om het depót van deze instelling weer te vullen ter wille van de patiënten Stuurt dan af en toe eens een pak ket met boeken of tijdschriften aan BARK (Boekenactie Rode Kruis) in Den Haag. Zendingen onder 2 kg. be hoeven niet gefrankeerd te worden. Laat ze ook anderen lezen, wat U zelf met genoegen las. Op „Hedenesse" te Cadzand is aan het eind van de afgelopen week een pre dikantenconferentie van Belgische en Ned. Herv. predikanten gehouden, die onder leiding stond van dr E. Emmen te Den Haag, scriba der Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk. Deze conferentie is mogelijk gemaakt door de welwillende medewerking van de Wereldraad van Kerken. Na aan komst en begroeting leidde dr A. J. Bronkhorst te Den Haag de bespreking van het „Herderlijk schrijven der Gene- Vrijdagavond gaf de Zierikzeese Ora toriumvereniging in de Grote Kerk een vocaal en instrumentaal concert. Mede werking werd verleend door een 17-tal leden van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest en de solisten Ali Bosloper (sopraan), Jan Waaijer (tenor) en Jan van Ree (bas). Het geheel stond onder leiding van de heer Jac. M. Luykenaar. Deze uitvoering mag zeker een groot succes worden genoemd, zowel .voor de leden, orkest als dirigent. Het eerste nummer dat bestond uit Ps. 42 van Felix Mendelssohn Bartholdy werd ingeleid door het orkest, met een zeer goede inzet der alten. Het tweede deel was een recitatief die door de so praan soliste uitstekend werd gezongen. Het volgend nummer Beethovens Passie „Christus am Oëlberg" was een zeer suggestief werk, machtig en aangrijpend van inhoud waarbij vooral de Christus partij door de tenor vervoerend werd weergegeven. De seraf, die Christus troost moest brengen in Zijn lijden, ver tolkt door de sopraan, en de basstem Van Jan van Ree in de Petrus-rol, daar bij de verheven orkeststemmen maakten inderdaad het geheel tot een kleine „Mattheüs Passion". Het concerto Grosso in a Moll van Antonio Nivaldi moest door het orkest om technische redenen worden vervan gen. Hiervoor kwam in de plaats het Solvjegslied uit Peer Gynt van Edvard Grieg. Het slotnummer „Zion" van Niels W. Gade stond op hoog peil. De uittocht uit Egypte, de toorn van God over zijn af kerig volk, vertolkt door het orkest, de gevangenschap in Babel en het gekerm van het volk om barmhartigheid en ge nade werd op aangrijpende wijze door de bariton vertolkt alsmede de profetie van de komst van de Grote Verlosser door de sopraan, terwijl de gedurige in vallen van het koor mede de uitvoering van dit stuk tot een getuige maakten van de prestaties van koor en orkest. Voor de liefhebbers was het een prachtavond, waarin ook het koor zijn studie beloond mag zien. rale Synode" in. Hij merkte o.a. op, dat dit schrijven bedoeld is om veel misver stand t.a.v. de R.K. Kerk recht te zet ten en vooral de werkelijke scheidings lijnen voor deze tijd duidelijker en scher per te tekenen. In de eerste plaats is dit schrijven dus bestemd voor de vor ming der gemeenten. Aan de R.K. Kerk mogen en kunnen wfj niet voorbijgaan. Des middags en de gehele avond werd hierna gediscussieerd. De volgende dag leidde ds Van Stipriaan Luïcius te Gent een bespreking in over de vraag: „Hoe kunr.en de Belgische Protestanten tot meer eendracht en eenheid komen?" De verdere morgen was aan deze be spreking gewijd. Des middags sprak de heer M. Muiier uit Driebergen over: „Nieuwe Evangelisatiemethoden". Hij besprak enkele pogingen van de laatste tijd, gedaan in Amerika, Engeland, Duitsland, Enschede, Almelo en Utrecht. Na de discussie hierover sloot ds H. de Worm uit Paturages (België) deze con ferentie, die zeer zeker vruchtbaar en uitstekend geslaagd genoemd kon wor den. en ever de grenzen Te Belgrado wordt vernomen dat een aantal Sovjet-Russische jagers, waar onder verscheidene moderne toestellen van het type „Mig", op het vliegveld van Tirana is aangekomen. Birma heeft een vriendschapsverdrag voor vijf jaar met Indonesië getekend. Met dit verdrag beoogt men „nauwere samenwerking en handhaving van de vrede tussen beide landen tot verster king van de bestaande vriendschappelij ke banden en bevordering van het we derzijds welzijn". De Beigischo premier en mevrouw Pholien zijn Zaterdag per vliegtuig uit Brussel te New-York aangekomen. Pre mier Pholien brengt een „particulier bezoek" van tien dagen aan de Verenig de Staten. In Rome zijn honderd functionarissen van de organisatie voor landbouw en voedsel der Verenigde Naties uit Was hington aangekomen om een begin te maken met het vestigen van het hoofd kwartier. De Italiaanse politie stelt een onder zoek in naar een organisatie, die he roine naar Amerika zou smokkelen. Men zou onder meer van vliegtuigen ge bruik maken. De premier van Kroatië heef t ver klaard, dat Joego-Siavië in Kroatië met de grootste spoed wapenfabrieken bouwt, in verband met de „uitrusting van zware wapens van Joego-Slavië's Kominform-buren". "ITÖSH 561 |Tfc*AK3 I «ÏSD> Sluiting der mosselzaadbanken. Zoals ieder jaar valt de sluiting der mosselzaadbanken samen met de ope ning van het seizoen voor de kreeften- visserij. De sluiting der mosselzaadbanken per 31 Maart is dit jaar nog meer dan an ders een formeel iets. Nieuwe zaadval was er dit jaar niet en het zaad, dat eventueel nog over was van een vorig seizoen, was ook door de parasiet aan getast. Evenais in de verpachte percelen, ging ook in de vrije natuur veel zaad t» gronde. Er was bovendien niemand, die er interesse voor had, omdat het op vissen geen zin had. Vlasroterijen verontreinigen polderwatergangen na dijkdoorbraak. Nog steeds ondervindt men overlast van rootwater in de polderwatergangen in West Zeeuwsch-Vlaanderen. De enige oplossing is het aanleggen van kostbare zuiveringsinstallaties. In afwachting van de aanleg daarvan heeft het water schap „Het Vrije van Sluis" aan de vlasroterijen een voorlopige lozingsver gunning verstrekt. Om deze aanleg te Desparen heeft men enige tijd geleden een bezinkihgsveld aangelegd bij de ro- terij te Eede, waarop het vuile rootwa ter werd geloosd. Rondom het veld heeft men dijkjes aangelegd, zodat het water niet rechtstreeks in de watergangen kon lozen. Hiermede dacht men de zaak goedkoop te hebben opgelost. Vorige week is het dijkje echter doorgebroken en stroomde het vuile rootwater over gronden en wegen in de sloten, tot scha de van de naburige landerijen. Aange zien men intussen de voorlopige lozings vergunning als overbodig heeft terug gestuurd, in de hoop van de zuiverings installatie af te raken, komt men thans in strijd met de voorschriften, nu toch zonder vergunning wordt geloosd op de watergangen. Het laat zich aanzien, dat hierover het laatste woord nog niet is gesproken. SPORTNIEUWS KOKFBAL. SwiftTogo 11. Deze eerste competitiewedstrijd is in een gelijk spel geëindigd, hetgeen als een succes voor Togo aangemerkt kan worden. Mooi spel is er niet veel te zien gegeven. Het spel golfde aardig heen en weer, waarbij beide verdedigingen op de voorgrond traden. Enige doorbraken van Voogd werden gemist; dezelfde spe ler miste ook een strafworp. Vèr in de tweede helft doelpuntte Kuyper voor Togo onverwachts, wat Eiff onmiddel lijk door de gelijkmaker liet volgen. Na de wisseling speelde Swift het beste, doch de rust kwam met gelijke stand. Spoedig na de rust werd een Swift- speler door de scheidsrechter naar da kleedkamer gezonden, omdat hij het niet eens was met een beslissing van de scheidsrechter. Desondanks kreeg de uit 3 man bestaande Swift-aanval vele kansen, die echter alle werden gemist. Nederlaag-tournooi van Tjoba. Als laatste ploeg kwam Swift II bij Tjoba I op bezoek. Men trof de gasthe ren in een buitengewoon productieve bui, zodat Swift met een 121 neder laag naar huis moest terugkeren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2