TRUMAN WIL VOORTZETTING VAN MARSHALL-HULP NA 1 APRIL 1952 Nieuwe Westelijke ontwerp-agenda ingediend Vandaag bestaat de E.C.A. drie jaar PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Er is nog veel te doen Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. Afwijzende houding van Gromyko k SNIPPER NIEUWS1 40 jaar in dienst van Vrouwe Justitia Hoe Nederland denkt over de weerbaarheid Kolenprijzen per 1 April omhoog* Waterschap Schouwen zal weer een ontvanger-griffier benoemen Recrutendag te Goes. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Teraeu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1829 DINSDAG S APRIL 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per wooid Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directenr: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 6.11 u., onder 19.17 u.; Maan op 5.34 u., onder 17.12 u. Hoogwater op Woensdag 4 April; Vlissingen: 0.46 u. 1.56 m., 13.16 u. 1.76 m.; Terneuzen: 1.16 u. 1.77 m., 13.42 u. 1.96 m.; Wemel- dinge: 2.24 u. 1.33 m., 14.50 u. 1.60 m.; Zierikzee: 2.05 u. 1.11 m., 14.39 u. 1.36 m. President Truman heelt bekend gemaakt, dat h\j hetl Congres zal verzoeken, de Marshall-hulp die In April 1952 beëindigd zou worden, in stand te houden. „Er is nog veel te doen in Europa, Azië en andera delen van de wereld om de vrije landen te steunen bjj de opbouw van hun militaire en economische kracht tegen agressie van bulten en ondermijnende binnenlandse acties", aldus Truman, die sprak ter gelegenheid van het feit, dat de E.C.A. vandaag drie jaar bestaat. Dank zij de inspanningen van de West-Europese volken zelf tezamen met de hulp van Amerika heeft de economie van de landen zich in zeer grote mate hersteld en hebben de volken hun zelf vertrouwen teruggevonden. Deze geest en dit groeiende zelfvertrouwen vormen de belangrijkste bronnen voor de kracht der vrije wereld, aldus Trumans ver klaring, welke werd voorgelezen door Avereli Harriman, speciaal assistent van Truman op een bijeenkomst van E.C.A.-employé's. EUROPA'S KRACHT BESLISSEND. Dean Acheson, de minister van bui tenlandse zaken noemde in een bood schap het Europese herstel een van de „inspirerendste ontwikkelingen van deze tijd". De kracht van Europa is beslissend voor deze wereldvrede, zei hij. Wij achten, aldus vervolgt de bood schap, dit ogenblik geschikt om tevens een woord van grote waardering te richten tot Robert Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, die met zijn plan de weg gewezen heeft COMMUNISTEN IN KOREA GROEPEREN 63 DIVISIES. Patrouilles der verbondenen staken gisteren in de westelijke frontsector de 38ste breedtegraad zonder tegenstand 'over. Er zijn minder aanwijzingen voor een Chinees tegenoffensief. In de centrale frontsector schijnen de Chinezen hun krachtige verdedigings stellingen, die vijf a zes kilometer ten zuiden van de breedtegraad zijn gelegen, prijs te geven. Geallieerde vliegers blij ven echter melding maken van toene mend verkeer van militaire voertuigen op de in zuidelijke richting voerende Noordkoreaanse wegen. Vanochtend vroeg werd gemeld, dat, volgens een communiqué van Mac Ar thur de communisten in Korea minstens 63 divisies ruim een half millloen man aan het groeperen zijn. Dit is het grootste aantal in de gehele Kore aanse campagne, aldus het communiqué. Niet meer dan vier Amerikaanse divisies naar Europa. De Amerikaanse Senaat heeft zich uitgesproken tegen het zenden van meer dan vier divisies naar Europa zonder medewerking van het Congres. Dit betekent, dat de plannen van Tru man om nog vier Amerikaanse divisies naar Europa te zenden goedgekeurd zijn, doch dat verdere troepenzendingen de goedkeuring van het Congres behoeven. Deze bepaling wordt in Washington beschouwd als een ernstige tegenslag voor de regering, die gekant was tegen elke beperking van de President om troepen voor het buitenland te bestem men. Gawapenden vielen Garoet en Tjirandjong aan. Enige honderden gewapenden heb ben Zaterdagavond een aanval op Garoet (West-Java) gedaan. De avond tevoren hadden ongeveer 500 gewapenden Tjirandjang bij Tjiangd- joer aan de grote weg van Djakarta naar Bandoeng aangevallen. Vermiste Globemaster door sabotage vergaan. Het zoeken naar de vermiste Ameri kaanse Globemaster met 53 man aan boord is weer opgevat omdat „alles wijst op sabotage", zo werd te Shannon van gezaghebbende zijde aan Reuter mede gedeeld. Ononderbroken gaat de stroom giften verder. Het is een uitermate gunstig verschijnsel, dat het tempo gehandhaafd kan blijven. In Sou burg wordt een actie ontketend en ook in Zoutelande gaat men aan de slag, terwijl, als we goed zijn inge licht, Meliskerke al bezig is met het inzamelen van gelden. De stand van Zaterdag was f6093,09 en nu reeds is er f6321,77. Uit Yerseke ontvangen we van de Hern. Kerk f 64,13, een collecte in de Geref. Kerk tan Krabbendijke bracht f 44,34, de Geref. Gemeente van Krabbendijke schonk f50. Verheugend groot was ook de be langstelling voor het Vrijdagavond in de Luth. Kerk te Middelburg ge geven concert. De collecteopbrengst bedroeg 53,61, terwijl na aftrek der kosten van de programmaverkoop nog f 17,60 overbleef. Er zijn nog een groot aantal ver enigingen, die deze maand feest avonden houden. Wij doen nog eens een beroep op deze verenigingen om in welke vorm dan ook onze actie te steunen. Met belangstelling zien wij deze week weer de opbrengsten van de Zondag gehouden kerkcol- lectes tegemoet. U weet, U kunt alles storten op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad„Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. naar de oplossing van een van Europa's ernstigste en critiekste problemen, nl. de rivaliteit, welke heeft bestaan tus sen zijn land en Duitsland. Wy Amerikanen, aldus Acheson, kun nen er trots op zijn, dat wij door middel van de E.C.A. in staat zijn geweest een rol te spelen bij de prestaties van de Europese volken. ONTPLOFFING OP BRITS SCHIP. Een Italiaans schip heeft gisteren in het zuidelijk gebied van de Atlantische Oceaan de 47-koppige bemanning van het 6220 ton metende Britse schip „Ketos" aan boord genomen, nadat zich een ontploffing in de machinekamer van de „Ketos" had voorgedaan en het schip begon te zinken. COMMUNISTISCHE INVASIE VAN HELGOLAND. In een voormalige schuilkelder op het eiland Helgoland bevinden zich dertien communisten, o.w. meisjes, die zich heb ben verschanst. Zij worden belegerd door Duitse politie, die zuurstofbranders heeft besteld, om zich daarmede een weg door de verschansingen te banen. Wrakstukken in Het Kanaal waargenomen. De Kanaalboot „Maid of Orleans", die naspeuringen heeft verricht naar het éénmotorig Engels vliegtuig, dat sinds Zondag wordt vermist, heeft Maandag geseind, dat wrakstukken in Het Ka naal zijn gezien. Het vliegtuig bevond zich op een vlucht van Southend naar Le Tourquet. Er waren drie personen aan boord. Prof. mr J. C. Kielstra overleden. Oud-Gouverneur van Suriname. In Monaco is op 73-jarige leeftijd overleden prof. mr J. C. Kielstra, oud-gouverneur van Suriname en oud-gezant van Nederland in Mexico. Johannes Coenraad Kielstra werd op 13 November 1878 te Zwartsluis (O.) geboren en genoot zijn voorop leiding op het gymnasium te Mid- d e 1 b u r g, waarna hij te Leiden rechtswetenschappen studeerde en examen aflegde voor de Indische rechterlijke macht. Na vele functies in Indonesië bij de rechterlijke macht te hebben bekleed, werd hij in 1933 gouverneur van Suriname. In 1945 volgde zijn benoeming tot gezant in Mexico. BESPREKING OVER VARKENS- PRIJZEN. Vandaag zullen tussen het ministerie van landbouw en de Stichting voor de Landbouw besprekingen worden gevoerd over de prijzen van varkens. De vergadering van de plaatsvervangers. Frankrijk heeft gisteren op de bijeenkomst van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier namens de drie Westelijke mogendheden een nieuwe ontwerp-agenda voor een bijeenkomst der ministers voorgesteld. In de nieuwe ontwerp-agenda wordt voorgesteld de oorzaken en gevolgen van de huidige internationale spannin gen in Europa te onderzoeken en de middelen om een werkelijke en blijvende verbetering in de betrekkingen tussen de Grote Vier., te verzekeren. Dit met inbegrip van de kwesties betreffende: het bestaande peil van bewapening en strijdmachten en maatregelen voor de internationale controle en vermindering van de bewapening en strijdkrachten, die van de Grote Vier inbegrepen, de demilitarisatie van Duitsland, het nako men van de tegenwoordige verplichtin gen op grond van verdragen en over eenkomsten en het wegnemen van de vrees voor oorlog en agressie. Voorts wordt de voltooiing van het verdrag tot herstel van een onfahanke- Hjk en democratisch Oostenrijk voorge steld, alsmede een bespreking van de problemen betreffende het herstel van de Duitse eenheid en het voorbereiden van een vredesverdrag. Volgens woordvoerders van het Westen heeft Gromyko slechts een „voorlopig" en nogal afwijzend antwoord gegeven op het nieuwe Westelijke voorstel. Daarna hield bjj een „propaganda"-redevoering, die er niet toe bijdroeg de toestand te verbeteren, aldus de woordvoerders. Een belangrijke samenzwering om de regering van Costa Rica omver te wer pen is ontdekt. Er zijn arrestaties ver richt. Churchill zal in Mei een bezoek aan de V.S. brengen. De stakers te Parijs hebben gisteravond besloten het werk op een niet nader genoemde datum te hervatten, als er tenminste geen ver geldingsmaatregelen genomen zuilen worden. Amerika verwacht dit jaar een begrotingsoverschot van 3 milliard dollars. De Fransen daarentegen zul len dit jaar ongeveer 6 meer aan di recte en indirecte belastingen moeten betalen. Het kabinet zal er deze week over beslissen. Spanje heeft van Phi- lips-N.S.F. een volledige televisie-appa- ratuur gekocht. Hongarije heeft een protest-nota aan Joego-Slavië gezonden waarin gezegd wordt, dat de Hongaarse zaakgelastigde te Belgrado op „mis dadige manier" door leden van de ge heime Joegoslavische politie is aange vallen. In Solo (Java) zijn vier'men- sen gedood en 63 huizen vernield inge volge van wervelwinden. Vice-admi- raal De Booy, het hoofd van de Ned. missie bij de geallieerde Hoge Commis si. voor West-Duitsland, is tot ambassa deur in Bonn benoemd. De organisa ties van werkgevers en werknemers in de schildersbranche hebben een bedrijfs pensioenfonds in het leven geroepen. „Het was 'n onvergetelijke reis" zei de heer E. van Putten uit Tuindorp Maar tensdijk. Gisteravond keerde hij met vrouw en zoon terug uit de V.S. waar hij ais 1.500.000ste bezoeker van Rotter- dam-Ahoy New York mocht bezoeken. Jeugdige bromfietsers die met vacan- tie naar België willen, worden er door de A.N.W.B. op gewezen, dat berijders van bromfietsen in België minstens 18 jaar moeten zijn. In verband met de voortschrijdende electrificatie van de Ned. Spoorwegen zal het stoomlocomo- t ie venpark zo worden ingekrompen dat eind 1954 nog 300 stoomlocomotieven in bedrijf zullen zijn. In Februari werd voor f 767.635.door brand vernield. De plaatsvervangers gingen uiteen na een bespreking van bijna vier uur. He denmiddag om vier uur zullen zij hun besprekingen voortzetten. KONINGIN EN PRINSESJES TERUG UIT SANKT ANTON. Te ca. half negen gisteravond is H. M. Koningin Juliana met de drie oudste Prinsesjes per trein uit het Oostenrijkse wintersportcentrum Sankt Anton in Soestdijk teruggekeerd. Brugge bloemenparadijs. Van 14 tot 23 April zal Brugge en vooral de centrale markt en de daar omheen liggende straatjes en grachten worden omgetoverd in een kleurrijk sprookjesland. De bekendste kwekers in België zullen dan in het kader van de eerste Brugse Floralie een schat van in België gekweekte azalea's, hortensia's, cyclamen en rhododendrons tentoon stellen. Deze tentoonstelling t.g.v. het 300-jarig bestaan van de Brugse Tuin bouwkundige Vereniging, zal op 14 April worden geopend door de Belgische minister van Landbouw. Koningin Eli zabeth heeft voor de beste inzending een prijs ter beschikking gesteld. TURNFEEST TE 's-GRAVENHAGE. Het hoofdbestuur van het Kon. Ne derlands Gymnastiek-Verbond heeft het voornemen om op 31 Mei en 1 en 2 Juni 1952 te 's-Gravenhage een groot bonds- tumfeest te organiseren, waaraan naar schatting 25.000 turners, o.w. 4000 a 5000 buitenlanders zullen deelnemen. Via de zender Hilversum I zal van avond om 21.30 uur een reportage wor den gegeven van de interpellatie in de Tweede Kamer over lonen en prijzen. Jubileum op Arr. rechtbank te Middelburg. De her C. J. Kooman, hoofdschrijver op de Griffie van de arr. rechtbank te Middelburg is gisteren hartelijk gehul digd wegens zijn 40-jarig ambtsjubileum aan de Griffie. Hij werd allereerst toe gesproken door de Griffier mr J. E. Rink, die hem prees voor zijn onver moeide werklust en activiteit. Namens de bureel ambtenaren werden hem enige boekwerken overhandigd. De heer Wiessner bood namens de collega's een receptieboek aan, door hemzelf geïllustreerd met verschillende grappige gebeurtenissen uit de loopbaan van de jubilaris. Ook door de ambtenaren van het Par ket van de Officier van Justitie, van het Kantongerecht en van de Rijkspolitie werd de heer Kooman toegesproken, en werden hem enige geschenken overhan digd. In de Raadkamer van de rechtbank, waar de meeste leden van het college waren verenigd, werd de jubilaris toe gesproken door de president van de rechtbank, mr van Roggen, die hem prees om zijn accurate werkwijze, en hem namens het college enige kistjes met sigaren aanbood. Zichtbaar ontroerd dankte de heer Kooman de sprekers voor hun hartelijke woorden en geschenken. Drastische maatregel. Een radiohandelaar te Den Haag had aan een zekere S. een radio ver huurd, waarvoor hij geen betaling ontving. Op de duur verdroot hem dit en hij besloot het toestel terug te gaan halen. Hij verzocht daartoe een kennis, de 31-jarige kermisexploitant J. Th. G. hem te vergezellen. Zij ver voegden zich bij de woning van de heer S. doch deze weigerde de radio af te staan. Toen bracht G. met een dreigend gebaar zijn hand naar zijn achterzak. „Wat ben je van plan?", vroeg S., lichtelijk ongerust. En toen G. met somber gelaat een revolver trok, rende hij „politiepolitie" roepend als een haas zijn huis uit. De „gunman" G. en de radiohandelaar be nutten zijn vertrek om met de radio te verdwijnen. Even later echter kre gen zij bezoek van de politie. Want al was het pistool maar een speel goedpistool, de bedreiging was een bedreiging en werd voorlopig met een proces-verbaal bestraft. Tegenwoordigheid van geest. Toen de heer B. van Beveren te Veere Zaterdagavond zijn motor startte, vloog de benzine uit de carburator plotseling in brand. De eigenaar bedacht zich geen moment en reed zijn motor regelrecht de haven in, waardoor de brand snel ge blust was. Met de kraan van het Ton- nenmagazijn werd het voertuig weer spoedig op het droge gebracht en al spoedig bleek, dat behoudens een ver bogen spatbord de motor geen noemens waardige schade had opgelopen. N.I.P.O.-ENQUETE OVER DE DEFENSIE. Men voelt meer voor luchtbescherming dan voor Nationale Reserve In de enquêtes over de defensie van ons land heeft liet Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (N.I.P.O.) onderzocht hoeveel mensen uit welke groepen iets voelen voor deelneming aan luchtbescherming, Reserve-politie en Nationale Reserve. „Zoudt U er voor voelen om per soonlijk deel te nemen aan de lucht bescherming?" Op deze NIPO-vraag antwoordt 33 ja, 54 neen en 13 geeft geen ant woord. Drie en dertig procent der volwassen bevolking betekent ongeveer twee mil- lioen Nederlandse mannen en vrouwen, die voor dienst by de luchtbescherming voelen. Dat wil natuurlijk nog niet zeggen, dat zich t.z.t. deze hele 2 millioen zal komen melden, maar wel dat een derde van de Nederlanders vanaf 23 jaar er zeer gunstig tegenover staat en dat de vrijwilligers t.z.t. vooral gerecruteerd zullen worden uit de groepen, die er zich nu al voor verklaren. Die groepen zijn meer beter dan min der gesitueerd. Zy bestaan voor een aanzienlijk deel uit ambtenaren (waar van 52 voor deelneming aan luchtbe scherming voelt), mensen in leidende functies (48 en kantoorpersoneel (38 Verder zijn sterk vertegenwoordigd mannen en vrouwen, die A.R. stemmen (42 voelt voor luchtbescherming) en op de V.V.D. (49 „Zoudt U er voor voelen om per soonlijk deel te nemen aan de Reser ve-politie?" Dezelfde vraag werd ook gesteld over de „Nationale Reserve" en over de (niet meer bestaande) „burgerwacht" die ech ter voor 1940 grote bekendheid genoot. Agent na mishandeling overleden, In een filiaal van Jamin aan het Stieltjesplein te Rotterdam werden Za terdagavond de winkelmeisjes en enige klanten lastig gevallen door de 23-jarige machinist E. M. F., die onder invloed van sterke drank verkeerde. De hulp van een agent werd ingeroe pen en weldra kreeg deze assistentie van twee collega's, o.w. de 51-jarige hoofdagent K. van der Sluis. Men moest geweld gebruiken om de machinist uit de winkel te krijgen en ook op weg naar het politiebureau aan de Nassaukade moesten de agenten al hun krachten inspannen om de dronke man, die een dreigende houding aannam, over te brengen. Een agent trapte hij in het gezicht en hoofdagent Van der Sluis kreeg enkele trappen in de maagstreek. Op het poli tiebureau gekomen voelde Van der Sluis zich onwel worden. Even later zakte hij in elkaar en overleed vrijwel direct daarop. De machinist is opge sloten. Ook gas en electriciteit duurder Er komen weer seizoenprijzen. Per 1 April 1951 zijn voor kolen ver hoogde prijzen van kracht geworden. Voor de meest gebruikelijke huisbrand soorten als anthraciet, nootjes 3, le en 2e soort, eierkolen en gascokes bedragen de verhogingen onderscheidenlijk f 1,40; f 1,25; f 0,95 en f 0,60 per H.L. De ma ximumprijzen voor levering van ge noemde soorten in de grote steden be dragen thans resp. f 7,95; I 7.45; f 5,20 en f 3,42 >/2. De verhoging van de kolenprijzen heeft een verhoging van de gas- en elec- triciteitstarieven tengevolge. Oe toege stane verhoging van de gastarieven be draagt 1 cent per M3, die van de elec- triciteitstarieven 1 cent per kWh. Laatstgenoemde verhoging dient mede ter opvanging van de prijsstijging per 1 Januari j.l. van de door de electriciteits- centrales gestookte kolen. Evenals het vorige jaar zal 'n systeem van seizoenpryzen worden ingevoerd, met dit verschil evenwel, dat anthra ciet thans niet onder deze regeling zal vallen. Op de kolenprijzen, welke per 1 April zyn ingegaan, zal bij aankoop in de maanden Mei en Juni een reductie wor den verleend van f 0,50 per eenheid (1 H.L.) voor Esskolen en vetkolen, o.m. nootjes 2 en 3 en voor eierbriket- ten. Voor cokes geldt gedurende deze maanden een reductie van f 0,35 per eenheid (2 H.L.). Voor de maanden Juli en Augustus bedragen de reducties voor alle hier ge noemde kolensoorten met inbegrip van cokes f 0,15 per eenheid. De winterprijzen, welke op 1 Septem ber a.s. van kracht worden, zullen daar entegen voor Esskolen, vetkolen en eierbriketten per eenheid f 0,20 hoger worden dan de prijzen ingaande op 1 April 1951, terwijl de prijzen voor cokes f 0,15 per eenheid hoger zullen worden. Voor anthraciet gelden geen hogere winterprijzen. Het is voor een ongestoord verloop van de huisbrandvoorziening noodzake lijk, dat de aflevering zo geleidelijk mo gelijk plaats heeft. Het verdient aanbe veling, dat de bevolking zoveel moge lijk gedurende de zomermaanden reeds een deel van de behoefte aan brandstof fen voor het winterseizoen inslaat. Ruim 300.000 voor verbetering van de wegen Maandagmiddag vergaderde in 's Landskamer te Zierikzee het bestuur van het Waterschap Schouwen. Medegedeeld werd dat bij G.S. door enkele leden van het bestuur beroep was aangetekend tegen het in een vorige vergadering genomen besluit geen eco nomisch onderzoek, in te stellen naar de zaken van de waterschapshuishouding. Bij een onverwachte kasopname op 18 December was gebleken dat de admini stratie in orde was. Het profiel van de inlaagdijk Jangs de Fiaauwers en de Heertjesinlaag zal worden gewijzigd om de weg op deze dijk te kunnen verbre den. Het toeiagebesluit 1951 werd van toepassing verklaard voor het water- schapspersoneel. Benoeming ontvanger-griffier. Het punt benoeming van een ontvan ger-griffier bracht nog al wat discussie. De heer Gerritsen zette als eerste de voordelen van een splitsing van deze functie uiteen. Hij bepleitte de benoe ming van een jurist. De ontvanger-griffier die op verzoek zijn mening over deze kwestie gaf, sprak zich eveneens uit voor splitsing; in ver band met de zeer vele werkzaamheden was het hem onmogelijk nog iets aan het ontvangerschap te doen. De heer den Boer toonde met cijfers aan, dat zo wel voor een ontvanger als voor een griffier hier een taak ligt. Volgens de heer Verbeek zou men met een splitsing een reeds sedert jaren gegroeide toe stand bestendigen. Bij de stemming werd tenslotte met 24 tegen 4 stemmen besloten weer een ontvanger-griffier te benoemen. De toekomstige functionaris zal geen nevenbetrekkingen mogen ver vullen. Men besloot na enige discussie het salaris van de toekomstige ambtenaar te bepalen op f5500 2 verhogingen van f 250. Herstel wegen. Op de begroting voor 1951 was reeds f 120.337.50 uitgetrokken voor de wegen. Dit bedrag werd verhoogd tot f305.307.50. Van dit verhoogde crediet zal men o.a. 60.000 ma nieuwe Bicoflux slijtlaag aanbrengen. Voorts zullen de Hogeweg, de Taayersweg en de Verse- putseweg een fundering met een opper vlaktebehandeling krijgen. Op de Lan- gendijkseweg zal men een proef nemen met en zonder drainage. De heer Moo lenburgh wees op de moeilijkheden die men ondervinden zal, indien men hier voor de geldlening wil afsluiten, die men voor de verwezenlijking van deze wegen plannen nodig heeft f230.000.Hij gaf verder in overweging deze plannen indien mogelijk allen tegelijk te doen uitvoeren. Vanwege de hoge kosten zal men van de Verseputseweg geen terti aire weg maken. Het denkbeeld van de heer Moolenburgh, de Taayersweg recht te trekken was, volgens de voorzitter, prachtig maar zou te veel geld vergen. In verband met deze wegenplannen was een begrotingswijziging noodzakelijk. Aan de gemeente Kerkwerve zal een oud stuk waterleiding worden verkocht dat voor het waterschap toch geen nut meer heeft. Rondvraag. In de rondvraag vroeg de heer Van den Bout hoe het stond met de uitbe talingen van de onteigende gronden. Deze laat op zich wachten daar de me tingen nog niet verricht zyn. Op een vraag van de heer Moolenburgh werd medegedeeld, dat men betreffende de afwatering van de Westhoek nog af wacht of de ruilverkaveling zal door gaan. Voor de aanstaande winter zal echter de afwatering in dit gebied in orde zijn. 13 voelt voor toetreding tot Reserve- politie (dat zijn ca. 800.000 personen). 11 voelt voor deelneming aan Na tionale Reserve (ca. 670.000 personen). 13 voor de (niet meer bestaande) burgerwacht. Voor de oude burgerwacht voelen vooral de A.R. (20 en wat ouderen van 50 jaar af. Voor de Nationale Reserve voelen de jongeren iets meer en van de politieke richtingen vooral de A.R. en C.H. Voor al deze defensie-diensten voelen verder veel mannen, die bij een mobili satie als militair onder dienst zouden moeten komen. Maar ook onder de vrouwen zijn er velen, die voor meedoen aan deze weer baarheidsdiensten iets voelen. Twintig procent b.v. voor de luchtbescherming, 5 voor de Reserve-politie, en 4 voor de Nationale Reserve. Gisteren werd in één der zalen van de Gereformeerde Kerk te Goes weet een z.g. recrutendag gehouden, waar- toe alle Gereformeerde jongens in Zeeland, die binnenkort in militaire dienst zullen gaan, waren uitgeno digd. Ruim 20 jongelui waren gistermor gen aanwezig, toen ds P. v. Til te Middelburg met Schriftlezing en ge bed de samenkomst opende. In zyn openingswoord wees ds v. Til op het voorbeeld van Daniël, die zich in het land der ballingschap wel aanpaste, doch niet zyn God verloochende. Een speciaal woord van welkom werd gesproken tot generaal Sitzen, de le- gerpredikant ds B. A. Bos, de adju dant de Kok, deputaten voor de gees telijke verzorging der militairen en enige gasten. Nadat de jongens sigaretten hadden gekregen, sprak adj. de Kok over het militaire leven en de houding van de christen-militair. Ook generaal Sit zen voerde het woord. Hij verklaarde van mening te zijn, dat de beste christen de beste soldaat is en dat het moreel van de troep ook door de christen-soldaten wordt gedragen. Ds Bos gaf daarna enige practische wenken t.a.v. het militaire leven en deelde het blad „Reveille" uit. Hij wekte de kerkeraden op dit blad te steunen en wees vervolgens op de rechten, die de militair heeft (gele genheid tot bidden, Bijbellezen, enz,). „Weest trouw en jullie bent geze gend", zo zei de legerpredikant. Daarna werden verschillende vra gen gesteld, die vooral op de praktijk van het militaire leven betrekking hadden, terwijl vragen over studie mogelijkheden, promotiekansen enz. niet ontbraken. Nadat gezamenlijk een broodmaal tijd was gebruikt, werd de samen komst voortgezet. Dr V. 'tHart van Kamperland gaf gaf de toekomstige militairen uitvoerig voorlichting over diverse medische en sexuele kwes ties. Nadat enige vragen hierover wa ren gesteld en men het zesde cou plet van het Wilhelmus had gezongen, sloot ds van Til deze geslaagde re crutendag. De heer I. A. Catsman te Brouwers haven met pensioen. Hij diende 47 jaar het christelijk onderwijs. 1 April j.l. heeft de heer I. A. Cats man, hoofd van de School met de Bijbel te Brouwershaven, het onderwijs met pensioen veriaten. Op 1 Juni 1904 werd hij onderwijzer aan de chr. school te Axel. Na nog onderwijzer geweest te zijn te Ouderkerk a. d. Amstel, Hoofddorp en Tiel, kwam hij toch in 1917 in Zeeuwsch-Vlaanderen terug. Toen werd hij in Hoek hoofd van de School met de Bijbel. Op 1 Mei 1920 trad hy te Brou wershaven in gelijke functie. Hij is dus bijna 31 jaar onafgebroken te Brouwers haven werkzaam geweest. In de bezettingstijd is hy met zyn school verschillende malen verhuisd. Enige maanden heeft hij nog onderwijs gegeven in den Osse in een kamer van de boerderij van de heer van der Bijl. Buiten de school is en was de heer Cats man ook werkzaam. Zo was hij jaren lang ouderling van de Geref. Kerk té Brouwershaven en is hij nog voorzitter of lid van verschillende organisaties. In zijn afscheidswoord tot de leerlin gen bracht hij vooral naar voren, dat hij zeer dankbaar was, dat hij bijna 47 jaar lang, zonder ooit ernstig of lang durig ziek geweest te zijn, zijn leerlin gen heeft mogen wijzen op het kruis van Golgotha. Voorts bracht hij enkele leerlingen in herinnering, o.w. Jan Verhoef!, die op 10 December 1944 te Renesse door de Duitsers om het leven is gebracht. ONTHULLING GEDENKPLAAT TE VLISSINGEN. Vanmiddag om drie uur zal in het ge bouw van de Provinciale Stoomboot diensten aan de Prins Hendrikweg te Vlissingen een gedenkplaat worden ont huld ter nagedachtenis van die leden van het personeel van deze dienst, die in de oorlog zijn omgekomen. DE BILT ZEGT: Zonnige perioden. Wisselende bewolking, met slechts en kele verspreid optredende buien. Over wegend matige westelijke wind. Iets zachter dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1