BEWAPENINGSECONOMIE EIST OFFERS Jk ben blij dat het spel uit is" zei Manus Oly (thans gearresteerd) Brandstichter nog aan boord? r PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dokterspaar terug uit Nieuw-Guinea OP DE JAARBEURS ZAL DIT BLIJKEN Goedkeuring bouwwerken aan strengere eisen onderworpen Prins Bernhard in Montevideo. k SNIPPER NIEUWS A Veiligheid van schip en opvarenden verzekerd „Jeugd en Evangelie" hield weekend te Middelburg Hoe het werk in Zeeland wordt aangepakt Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1828 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct, per woord MAANDAG 2 APRIL 1951 Hoofdredacteur: Dra C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Sledewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezeiinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.13 u., onder i9.15 u. Maan op 5.22 u., onder 15.52 u. Hoogwater op Dinsdag 8 April: Vlissingen: 12.29 u. 1.62 m., u. m. Terneuzen: 0.21 u. 1.57 m., 12.54 u. 1.83 m. Wemeldinge: 1.23 u. 1.18 m„ 13.59 u. 1.50 m. Zierikzee: 1.03 u. 0.99 m., 13.45 u. 1.29 m. REDE Mr MILIUS. (Van onze Utrechtse correspondent). „Hoopvolle perspectieven kunnen niet worden geschilderd". Met deze sombere woorden over de economische toestand van het land begon mr J. Milius, direc teur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs zjjn rede voor de binnen- en bultcnlandso pers, die hü hield met het oog op de opening van de Voorjaars- beurs op a.s. Dinsdag. Nu de bewapening het noodzakelijk maakt, dat het zwaartepunt van de pro ductie op de militaire behoeften valt, stijgt de vraag naar de schaarser wor dende artikelen voor civiel gebruik. De Jaarbeurs zal daar op zichzelf al leen maar baat bij hebben. Niet zonder reden verwacht men druk bezoek: im mers zullen talrijke detaillisten trach ten hun voorraad nog zoveel mogelijk aan te vullen. De verschuivingen op economisch ge bied brengen hier en daar ongetwijfeld onverwachte winsten mee, evenals ze elders weer tot verliezen zullen leiden. Men kan er echter, aldus mr Milius, zeker van zijn, dat de verschuivingen en aanpassingen van Nederland onherroe pelijk offers zal eisen. De schaarste aan wol bijvoorbeeld leidt tot grotere vraag naar andere tex tielproducten. Stellig zal vrijwel overal waar dat mogelijk is het vervangings product kans hebben om te winnen aan populariteit; men denke aan piastic. Intussen zal de Jaarbeurs zich niet alleen kunnen verheugen in een toeloop van de civiele sector. Men rekent even eens op flinke belangstelling van de zij de der militaire autoriteiten. Reeds heb ben verschillende figuren uit de leger leiding in binnen- en buitenland hun be zoek aangekondigd. Al zal de Jaarbeurs dan vooral te zien geven hoe de bewapeningsindustrie meeir en meer de aandacht opeist, er blijft gelukkig wel ruimte over voor an dere dingen. Ook de export is niet van de baan, al hangt veel af van de ontwikkeling, wel ke het prijspeil gaat volgen. Waar de export van tuinbouwproducten op moei lijkheden gaat stuiten, biedt de uitvoer van industriële artikelen enig uitzicht. Niet voor niets heeft de Jaarbeurs directie ditmaal een groot aantal zaken lieden uitgenodigd. Zo zullen o.m. ver tegenwoordigers van Amerikaanse on dernemingen de Beurs bezoeken. Ook de directeuren van Duitse Jaarbeurzen (Frankfort, Hannover, Keulen) komen deze keer naar Utrecht. Jaarbeurs-Vakbeurs. Dat de heer Milius niet zweeg over de kwestie Jaarbeurs-Vakbeurs, waar over de laatste tijd zoveel te doen is, was te verwachten. Zoals men weet, bestaat in bepaalde branches het voornemen om zich aan de Jaarbeurs te onttrekken teneinde een Beurs te organiseren, die uitsluitend betrekking heeft op het eigen vak. Mr Milius opperde een tweetal be zwaren tegen Vakbeurzen. In de eerste plaats doorbreken zij het universeel ka rakter van een beurs en ten tweede leiden ze tot extra uitgaven voor de vakgenoten, aangezien vele i niet van plan zjjn hun stands ter Jaarbeurse op te geven. Slechts onder één voorwaarde wilde de lieer Milius de Vakbeurzen accepte ren: zolang de Jaarbeurs in de knel zit met haar ruimte. Overziet men de ly'st van deelnemers, dan valt op, dat meer dan de helft der aanwezigen (60 van over de grenzen komt, West-Duitsland is nummer één, Engeland, België, Luxemburg, Frank rijk en de Verenigde Staten volgen dan. De ruimte door de Beurs ingenomen, is groter dan ooit, te weten ruim 50.000 vierkante meter. Droomkastelen. Dr F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs, vertelde dat de bouwplannen van de Beurs zeer fraai waren. Evenwel: voorlopig zullen de prachtige gebouwen droomkastelen blij ven, deelde hij mede.Wij zullen op zijn best een uiterst eenvoudig plannetje mo gen uitvoeren en wij billijken dat. In deze tijd van Versobering, wenst ook de Jaarbeurs een offer te brengen. En dat eenvoudig bouwplannetje; nu ja, er bestaat een oud-hollands spreek woord, aldus de heer Fentener van Vlis singen, dat men toch wel dansen kan, al danst met niet met de bruid! Aan dit spreekwoord denken we dan maar, nu die prachtige objecten niet uitgevoerd mogen worden en wij ons met het sim pele moeten troosten. „Het was er goed werken", zei dr Metselaar. Zaterdagmorgen arriveerde op Schip hol, na een driejarig verblijf op Nieuw- Guinea, do beer Metselaar, voorheen arts te Kamperland en lid van de Staten van Zeeland, in gezelschap van mevrouw Metselaar. Gebruind door de tropenzon en welge moed stapte het sympathieke dokters- paar uit de Constellation „Pontianak". Na de begroeting door de familie mochten we een kort onderhoud hebben met de heer en mevrouw Metselaar. Zij verklaarden een zeer goede reis te heb ben gehad. Woensdag per watervliegtuig van Biak naar Hoiiandia vertrokken werd de reis van Hoiiandia af per Constel lation naar Nederland gemaakt. „Deze enorme afstand op zo comfortabele wij ze, afgelegd in drie etmalen was een ge noegen. Wij zijn gelukkig gezond en het ver blijf en werken op Nieuw-Guinea is ons best bevallen", zei dr Metselaar. Het leven is er niet gevaarlijk. Wij maakten wel tochten van 14 dagen door de oerwouden, ongewapend en werden nooit bedreigt of gemolesteerd. Wij konden op medisch gebied prach tig werk doen. Maar en hier voegde mevrouw Metselaar zich in het gesprek het was wel veelszins behelpen door gebrek aan of onvoldoende uitrusting met apparaten en medicamenten. Ja vervolgde de dokter dat werkte wel eens remmend, maar dat neemt niet weg, dat wij toch grote vol doening in ons werk hadden enik wil wel weer terug". EEN „LUCHT-BRUGMAN", „Hij kan vliegen als Brugman", zeg gen zijn collega's op Schiphol van de K.L.M. gezagvoerder Louis A. Brugman die vandaag zijn honderdste retour vlucht Amsterdam—Batavia (Djakarta) begint. De eerste vlucht was op 1 Oc tober 1931 en hij maakte deze onder commando van Geyssendorfer. Op de In- dië-lijn heeft deze gezagvoerder 2.800.0000 km. afgelegd. Op 15 April herdenkt de heer Brugman de dag waar op hij 20 jaar geleden bij de K.L.M. in dienst trad. Versobering, aanpassing, bezuiniging het zijn geen prettige woorden maar we hebben ze eerder gehoord en zijn er overheen gekomen. Is het te ver bazen, dat mr Milius zijn persrede ein digde met een woord van dr Colijn (uit 1912)Wij zijn niet en wij kunnen niets, dat is het wat zo ontmoedigend werkt. Wij kunnen alles en als het Nederlandse volk nu eens begint met dit te zeggen, dan kunnen we met goed vertrouwen de toekomst tegengaan". AMERIKAANSE TANKS OVER DE 38STE. Zaterdag en gisteren zijn Amerikaan se tanks over de Breedtegraad getrok ken, aldus Reuter. Zij wisselden vuur met de tegenstander op Noordkoreaanse grond en men neemt aan, dat aan de Chinezen zware verliezen zijn toege bracht voordat de terugtocht aanvaard werd. Gisteren trokken Amerikaanse tanks op twee plaatsen over de grenslijn. Van. daag volgen de tanks dezelfde route van het Westen uit. De rest van het front was over het algemeen de gehele dag rustig. Nederlandse vrijwilligers vertrokken naar Korea. Zaterdagmiddag vertrok aan dé Lloydkade te Rotterdam met bestem ming Korea het ca. 12.000 br. t. meten de Amerikaanse troepentranportschip „General J. H. Mc Rae" met aan boord 236 Nederlandse vrijwilligers, vormend het aanvullingsdetachement voor het Nederlandse detachement Verenigde Naties. Namens de regering werd een bood schap voorgelezen door luitenant gene raal D. C. Buurman van Vreeden. De vrijwilligers staan onder comman do van majoor A. C. van der Meijde, die op Korea ook als waarnemend comman dant zal optreden. Bij de vrijwilligers bevinden zich enkele genaturaliseerde Polen. Verder gaan er drie verpleegsters van het V.H.K. mee. DE STAKING TE PARIJS. In Parijs is men nog niet tot overeen stemming gekomen. De stakers handha ven hun eis tot uitbetaling van de tijd, dat niet gewerkt is. De regering weiger de hiermede in te stemmen. Zij stelde voor, dat de door de staking ontstane leemte in de salarissen „uitgesmeerd" zou worden over de periode van vijf maanden. Het stakingscomité zal vandaag het regeringsstandpunt bespreken. MINISTER BESLIST THANS BIJ BOUWSOM VAN 100.000. BIER VIJF CENT PER GLAS DUURDER. Het bier wordt met ingang van he den duurder. In volkszaken zal de prijs per glas voor zwaar bier met circa 5 cent verhoogd worden (afhan gende van de grootte van het glas). Betreffende deze verhoging van de prijzen per glas in de hotel-cafe-res- taurant-bedrijven zulen door de be- drijfshoreca, na overleg met belang hebbenden, nog nadere adviezen wor den gegeven. In slijterijen en winkels zal een fles zwaar bier van 45 centi liter van 36 cents tot 40 cents ver- SPEL MET DE DOOD. De 73-jarige J. Stougje, wonende te Nieuw Helvoet vond Zaterdagmiddag in de duinen een projectiel. Hij nam dit mee naar huis, waar hij met de 17- jarige A. Lugtenburg trachtte het te demonteren. Omwonenden hoorden plotseling een zware explosie. De 17-jarige jongen werd dood aangetroffen. S. heeft bei de benen verloren. Zijn toestand is zorgwekkend. Hij is naar het Zuider ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. Het bezoek van Prins Bernhard aan Urugay wordt geken merkt door grote hartelijk heid en een voud. Overal wordt de Prins door de bevol king met en thousiasme be groet. De foto van deze wande ling door de be langrijkste win kelstraat van Montevideo, de Avenida van de 18e Juli, was een bewijs van de ongedwon gen Urugayse hartelijkheid. OPNIEUW IN DE CEL, NA ZEVEN WEKEN VRIJHEID. Gisterochtend werd het net dichtgetrokken Gistermorgen bij het ochtendgloren hebben rechercheurs van de Amsterdamse Centrale Recherche tezamen met mannen van de districtsrecherche der Rijks politie het net, dat om de beruchte inbreker Manus Oly was gespannen, dicht getrokken. Ineengedoken onder een keukentafeltje op de tweede verdieping van een perceel in de Paardenstraat te Amsterdam trolfon de politiemannen Oly aan. „Ik ben blij, dat het spel uit is" waren de woorden, waarmede hij inspecteur Prakken van de centrale recherche begroette. Om te voorkomen, dat met de onder de huidige omstandigheden beperkte middelen bouwwerken worden uitge voerd, die niet van de allergrootste ur gentie zijn, heeft de minister van we deropbouw en volkshuisvesting met in gang van 1 April 1951 de bevoegdheid tot het goedkeuren van bouwwerken door do gemeentebesturen beperkt. Goedkeuring voor alle objecten met een bouwsom, hoger dan f 100.000 (voordien f 150.000) zal nog slechts door de mi nister kunnen geschieden. Gemeentebesturen zullen geen goed keuring meer mogen geven voor de bouw van gymnastieklokalen en kleu terscholen, voor verbouwingen, dit uit sluitend verfraaiing ten doel hebben (b.v. winkelpuien), voor de bouw en ver bouw van benzinestations, bioscopen en andere inrichtingen van vermaak, socië teiten, schouwburgen en musea. Op aanvragen voor de bouw van ker kelijke gebouwen, kantoorgebouwen, verenigingslokalen, gebouwen voor so ciale zorg en badhuizen zal door de mi nister worden beslist en slechts bjj hoge uitzondering goedkeuring worden gege ven. Voor nieuwbouw, herbouw, verbouw, onderhoud en herstel niet-oorlogsschade van bedrijfsgebouwen, gebouwen voor A 1 Een Dakota van de Scandinavische Luchtvaartmij is gisteravond vlak bij het vliegveld van Stockholm neergeko men en verbrand. De 18 passagiers en de bemanning brachten er het leven af. - Een Engels sportvliegtuig, dat op weg was naar Frankrijk wordt vermist. Aan schepen is verzocht naar het vliegtuigje uit te kijken. Het zoeken naar de ver miste Globemaster die op 23 Maart j.l. op de Oceaan verdween zal worden voortgezet. Het Belgische vakverbond heeft onmiddellijke loonsverhoging ge- eist. Tijdens een 100 km. autorace hebben gisteren twee bekende Italiaanse coureurs het leven verloren doordat hun auto uit de bocht vloog en tegen een huis opbotste. Volgens een West-Ber- iijns dagblad bereiden de Russen de aan leg voor van 50 vliegvelden voor straal vliegtuigen. Een schoolhoofd in Lei- cester (Erfg.) gaat deze zomer met een aantal schooljongens van 13 jaar met een dubbeldekbus een reis naar Moskou maken. Verleden jaar bezochten zij Spanje. Een brand heeft in de Chine- zenwjjk te Saigon 150 woningen in de as gelegd. Morgen zal op het vliegveld Meisbroek bij Brussel een aantal Ame rikaanse straaljagers aan België wor den overgedragen. Zweden heeft het uitvoerrecht op krantenpapier verhoogd van 50 tot 200 Kronen. In Engeland is het brood een halve penny per 800 gram duurder geworden. En dat, ter wijl de Engelsen in het thans afgesloten belastingjaar een begrotingsoverschot van i 720 millioen hebben geboekt. Er was een tekort geraamd van 60 millioen. Het communistische blad „Volksstim- me" te Stuttgart mag 90 dagen lang niet verschijnen. Het heeft de Duitsers aangespoord te verhinderen, dat kazer nes ter beschikking van de bezettings- mogendheden zouden worden gesteld. Wisjinski, de Sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken is ziek. Vol gens een Grieks militair weekblad ont ruimen de Bulgaren hun dorpen aan Griekse en Joegoslavische grens. handel en verkeer en scholen mogen door de gemeenten slechts goedkeurin gen worden afgegeven binnen de gren zen van de door de minister aan de ge meenten verleende bevoegdheden. Deze zijn voor drie verschillende groepen van gemeenten bepaald op onderscheidenlijk f 100.000, f 50.000 en f 20.000. Voor investeringen in openbare wer ken zullen binnenkort nog afzonderlijke regelingen worden getroffen. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, mr J, in 'tVeld, zal hedenavond om vijf minuten over acht over beide radiozenders spreken over het regeringsbeleid t.a.v. de bouwpro gramma. Beroepsgoederenvervoerders vergaderden te Goes. Zaterdag heeft onder voorzitterschap van de heer J. den Herder in de Prins van Oranje te Goes, de Kring Zuid- en Noord-Beveland van de N.O.B, Weg transport vergaderd. Op deze vergadering besprak de heer W. A. Kerkum uit Den Haag enkele punten uit de nieuwe verkeerswet en het nieuwe verkeersregelement. De heer J. M. Kuijsten, eveneens uit Den Haag, wees op het belang van een goede vak opleiding. Er werden verschillende vraagstukken aangesneden en bespro ken, zoals de ontstemming over de aan gekondigde belastingverhogingen, die mede toegelicht werden door de Districtsvoorzitter de heer A. C. Cal- jouw uit Veere. Tot bestuursleden werden gekozen de heren J. Rijn te Wolphaartsdijk en Jan Braam te Baarland. Van de aftredende districtssecretaris mr M. A. Terwoert werd tenslotte af scheid genomen en zijn opvolger, de heer Chr. Kars, werd verwelkomd. Aan het begin van de vergadering werd de overleden voorzitter van de kring, de heer J, A. Kallewaard uit Colijnsplaat herdacht. Zonder enig verzet te bieden liet hij zich wegvoeren naar het hoofdbureau, waar hij thans is opgesloten; opnieuw in de cel na een vrijheid van zeven weken, waarin de gehele Nederlandse politie naar hem heeft gespeurd. Zeven weken geleden ontvluchtte Ma nus Oly uit de voormalige marechaus seekazerne te Wormerveer, waar hij door de Rijkspolitie was ingesloten, ver dacht van een hele serie inbraken. Twee dagen later brak Manus, die uiteraard niet over geld beschikte na zijn ontsnapping, in te Oldenbroek bij een slager. Hij stal een auto, verscheen diezelfde nacht in Heerde, werd op he terdaad betrapt, maar wist te ontsnap pen en maakte toen een dolle rit over de Veluwe naar Amsterdam. Op tal van plaatsen trachtte de Rijkspolitie hem te doen stoppen en in Soest werd tenslotte een band en de voorruit van de auto stukgeschoten. Manus moest vlak bij het Koninklijk paleis stoppen. Hij vluchtte de bossen in en verdween ten slotte met een gestolen fiets. Kort daar na deed hij weer van zich spreken, dit maal door een inbraak in Landsmeer. Toen hij op het punt stond een brand kast, waarin zich f 40.000 bevond, open te snijden, werd hij weer betrapt. Een wilde vlucht door de weilanden en dooi de sloten volgde en nogmaals was Oly de politie te vlug af. Nieuwe apparatuur voor bloedonderzoek. Een aantal Nederlandse medici onder zoekt op het ogenblik de waarde van een Duits apparaat, dat werd geconstrueerd voor snel en zuiver bloedonderzoek. Tot dusverre was onderzoek naar sa menstelling van het bloed van een pa tiënt een vrij tijdrovende kwestie, waar bij al gauw twee of drie personen drie kwartier tot een uur mee bezig waren. De Duitse hoogleraar prof. dr Heil- meyer van de universiteitskliniek te Freiburg heeft in samenwerking met de constructeur Fritz Hellinege aldaar een apparaat ontworpen, dat naar hun zeg gen een onderzoek naar samenstelling van bloed tot drie minuten bekort.Bo- vendien zou dit apparaat absoluut zui ver de aantallen witte- en rode bloed lichaampjes kunnen weergeven, terwijl met de tegenwoordige microscopische telmethode fouten tot ongeveer zestien procent worden gemaakt. Tevens, zo zeggen de constructeurs, geeft deze „electrohaemoscoop", die op de Jaarbeurs te bezichtigen staat het gehalte aan Haemoglobine feilloos weer. Gistermiddag koos de „Johan van Oldenbarnevelt" weer zee. Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" is gistermiddag om zes uur naar de directie der Maatschappij mededeelde opnieuw naar zee vertrokken. Een oplossing van het raadsel der brandstichtingen aan boord, die de gezag voerder vorige week dwongen naar IJmuiden berug te keren, is zo deelde de ollicier van Justitie te Amsterdam mede nog niet gevonden. De brutaliteit van de brandstichter een ziekelijke Pyromaan of een geslepen saboteur blijkt wel duidelijk uit het feit, dat terwijl het onderzoek in volle gang was en niet minder dan vijftien rechercheurs overal rondspeurden, ter wijl bemanning en passagiers verzocht was ogen en oren wijd open te houden, nog tweemaal aan dek brand werd ge constateerd. De gezagvoerder kapitein H. A. Broe- re heeft kort voor het vertrek de pas sagiers toegesproken en medegedeeld, dat er zijn inziens thans echter zodanige maatregelen zijn getroffen ter beveili ging van opvarenden en schip, dat hij de volle verantwoordelijkheid van het ver trek, ondanks dat justitie en recherche de dader van de brandstichtingen nog niet hebben weten te vinden, op zich kan nemen. Ter assistentie van de gezagvoerder maken enkele ambtenaren van recher che der Rijkspolitie te water de reis mede. Bovendien is de bemanning uit gebreid met een aantal wachtslieden. De verwachting is, dat de Johan van Oldenbarnevelt met de 1400 passagiers op 29 April a.s. Freemantle, de eerste Australische aanloophaven, zal bereiken. Er hebben zich sinds Vrijdag j.l. geen ongeregeldheden meer aan boord voor gedaan. Nederlandse appels naar Frankrijk. De onderhandelingen tussen Neder land en Frankrijk over de export van Nederlandse appels naar Frankrijk hebben een bevredigend resultaat op geleverd. Met ingang van Maandag a.s. mogen Nederlandse exporteurs be ginnen met de uitvoer van 3 millioen kg„ zoals contractueel is vastgelegd. De appels, goudreihetten, klumkes en bellefleuren zullen via Eysden (auto en spoor) en Wernhout worden ver voerd. Alle denkbare maatregelen werden nu getroffen om Manus te vangen. Spijkerplanken op wegen, neergelaten tolbomen en tal van andere voorzorgen moesten beletten, dat Oly, die bekend staat ais een voortreffelijke chauffeur, geen kans zou krijgen met een gestolen auto op pad te gaan. Maar Oly was ondergedoken Het net werd gespannen. Het werd nu voor de politie een kwes tie van geduld. Van alle kanten en lie den kwamen tips binnen. Sommige van deze „vertrouwelijke mededelingen" aan de politie gedaan bleken niet anders te zijn, dan onderlinge pogingen tot het ne men van wraak tussen buren. Ook be lastingambtenaren werden niet zelden aangewezen als mensen, die Manus Oly verborgen hielden. Maar de politie kwam er echter toch achter dat Manus zich verborgen hield in de onmiddellijke omgeving van of zelfs in Amsterdam. De Amsterdamse onderwereld ver leende hem, aangetrokken door zijn bru taal optreden, kennelijk medewerking. Na verloop van tijd verbleekte echter de stralenkrans en bleken de vrienden van Manus, en zijn vriendinnen niet te ver geten, minder geneigd nog langer de kosten voor zijn levensonderhoud te dra gen. Tenslotte kreeg men zekerheid, waar hij moest zijn, en na een groots opge zette inval klapte de val dicht. Na een vertwijfelde poging om nog via de daken te ontsnappen, moest Manus zich ten slotte gewonnen geven. Manus, die 37 jaar oud is en vader van vijf kinderen, zal weldra terecht staan voor zijn laatste serie van bij elkaar een tiental inbraken of diefstal len van auto's of fietsen. Argentinië vestigt basis in betwist Zuidpoolgebied. Van officiële zijde is Zaterdag te Buenos Aires medegedeeld dat Argen tinië in. een gebied nabij de Zuidpool, dat dit land en Engeland elkander be twisten, een nieuwe basis heeft geves tigd. Dit geschiedde door eert expe ditie van Argentijnse geleerden, die twaalf Februari j.l. uit Buenos Aires vertrokken. De basis is gevestigd in Margaret Bay. In de desbetreffende officiële bekendmaking wordt gezegd dat het vestigen van deze basis „een nieuwe en beslissende bevestiging van de Argentijnse souvereiniteit over de ze gebieden" is. ADENAUER TWAALF APRIL NAAR PARIJS. De West-Duitse bondskanselier, dr Konrad Adenauer, heeft Zaterdag de uitnodiging van de Franse regering aanvaard, om op twaalf April a.s. haar gast te zijn te Parijs, i.v.m. de onder tekening van het plan-Schuman. AFSCHEID Ds J. H. RENTING TE HEINKENSZAND. In de Ned. Herv. kerk te Heinkcns- zand heeft, onder zeer grote belangstel ling ds J. H. Renting gisteren afscheid genomen van zijn gemeente. De schei dende predikant, die naar Gent bij Nij megen vertrekt, had als tekst voor zijn prediking gekozen uit Rom. 8 35 de woorden: „Wie zal ons scheiden van de de liefde van Christus?" en in zijn prediking legde hij de nadruk hoezeer hij dit scheiden van zijn geliefde ge meente betreurde. Na de preek richtte hij woorden van dank tot de kerkeraad, de kerkvoogdij, het gemeentebestuur, de afgev. der Geref. kerk, de Ring-collega's, de orga nist, de koster en de gemeente. Hij werd toegesproken door burgemeester Funk, ds Lammens, de Geref. pred., die hem dankte voor de uitstekende samenwer king en ds Talma van 's-Heer Arends- kerke, die sprak namens de diacones- senvereniging, waarvan ds Renting 11 jaar secretaris is geweest. Voorts sprak de lieer de Ruiter uit Nisse, die als ouderling ds Renting dankte voor het 3 maal vervullen van het consulentschap in de gemeente aldaar en de heer de Rijke, die namens de Walcherse evacué's ds Renting dankte. Ds v. d. Made Uit Nieuwdorp, die thans het consulent schap gaat waarnemen, sprak tot slot een woord, waarna gezongen werd Gez. 300 A (gew.). Na dankgebed werd de dienst met Gez. 74 gesloten. De Werkgemeenschap „Jeugd en Evangelie" belegde Zaterdag en Zondag j.l. In het Gereformeerd Jeugdgebouw te Middelburg een weekend, dat werd bü- woond door een 20-tal Gereformeerde en Hervormde jongeren (o.w. enige wlka's) en waarop uitvoerig werd gesproken over de vraag, hoe men het brengen van het Evangelie aan de buitenkerkelijke jongeren In Zeeland het beste kan aan vatten. De samenkomsten, waarvan de eerste, na een gemeenschappelijke maaltijd, Za terdagavond werd gehouden, stonden onder leiding van de heer H. Mandema- ker te Middelburg. Na de opening van de conferentie sprak Zaterdagavond Wika L, van Ginkel uit Eindhoven, voor zitter van liet landelijke verband van „Jeugd en Evangelie", over „Het gebed en J. en E." Wika van Ginkel ging eerst het ontstaan van J. en E. na en wees erop, dat deze beweging oorspronkelijk specifiek Gereformeerd was. Dit ver anderde langzamerhand, omdat men in zag, dat het werk interkerkelijk kon gebeuren. Er is nu een goede samen werking verkregen op basis van de drie formulieren van enigheid. Wika van Ginkel stelde vervolgens de vraag: hoe bidden wij? De inhoud van ons gebed moet waarachtig en krachtig zijn. Het grote gevaar van de sleur in ons dagelijks gebed moet steeds onderkend worden. Bidden is eigenlijk luisteren naar God. Voor het J. en E.- werk mag de kracht van het gebed niet worden onderschat. Tenslotte wees Wika van Ginkel erop, dat C.J.M.V., „Jonge Kerk", J.V. en M.V. niet alleen kunnen, maar ook moe ten samengaan met J. en E., opdat het door studie verkregene in de praktijk van het leven der jonge christenen zijn vruchten drage. „DE WERKMETHODE". Het onderwerp, dat Wika van Ginkel Zondagmiddag inleidde, n.l. „De werk methode", was reeds voorbereid, door dat de aanwezige jongeren op verzoek van de spreker des Zaterdagsavond lp persoonlijk gebed hadden gevraagd, hoe de juiste aanpak van het werk in Zee land zal moeten zijn. Wika van Ginkel vroeg nu alle jongeren naar hun mening en gaf daaruit een samenvatting. Als conclusies konden worden getrokken, dat de eigen methode dient te zijn naar specifiek Zeeuwse stijl, dat met de bui tenkerkelijke jongeren persoonlijk con tact moet worden gelegd, dat allereerst met hun interesse rekening moet wor den gehouden, vooral wat de program ma's van de z.g. kringavonden betreft, dat de leden van J. en E. moeten „onder duiken" in de gedachtensfeer van de buitenkerkelijken om zo het geestelijk® contact te leggen, dat men ook heh thuis dient te bezoeken, dat de kring avonden gezellig en attractief moeten zijn en dat er een goede samenwerking tussen de leden der werkgroep onder ling dient te bestaan. Na de avondkerkdienst en de gemeen schappelijke maaltijd sprak cand. L. d® Nood te Middelburg over verschillende facetten van het J. en E.-werk. Voor, deze avond waren uitgenodigd de jon gens en meisjes, die juist deze weken belijdenis der geloofs hadden afgelegd. De heer de Nood wees vooral hen op het gebod en ook de rijkdom het Evangelie te brengen, nu zij voor God en Zijn ge meente het ja-woord hadden uitgespro ken. Hij verbond daaraan de uitnodiging mee te doen aan het werk van „Jeuga en Evangelie". Zaterdagavond verzorgde mej. S. Va der uit Vlissingen de dagsluiting en gis teravond eindigde de heer L. Marinus- sen te St. Laurens dit zeer geslaagds weekend. Na de kerkdienst van Zondag morgen in de Noorderkerk werd een korte zangdienst gehouden. DE BILT ZEGT: Nu en dan bnicn. Krachtige tot matige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Wisjelende bewol king met nu en dan buien. Iets kouder,

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1