Toenadering in het Westen, afwijzing in het Oosten. Haar avontuur Jacob Cats liet vele polders bedijken* i MET ONZE CAMERA ER OP UIT Nieuwe gronden leverden hem grote winsten op. Verdere ontginning van Nieuw- Guinea is mogelijk* „We kunnen Indonesië wel afschrijven KBESPiJN! <- Pastorie en theologische studie* Een mislukt huwelijk? X BLOEMBOLLEN PAKKET Het voorjaar lokt. Zaterdag 31 Maart 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 DE DIJKEN WORDEN WEER DOORGESTOKEN. Toen in 1621 de wapenstilstand ge ëindigd was en de oorlog opnieuw be gon. achtten de Staten het nodig en kele van zijn bedijkte landerijen weer onder water te zetten. Daarop zo vond men goed ons land [tot zee te mak en. Opdat de Spaanse macht ons niet en [zou genaken." Er was niets aan te doen, Cats ge troostte zich de schade, hij moest zijn persoonlijk belang wel opofferen aan het algemeen welzijn; het was nu eenmaal oorlog. Bengels In 1609 werd met Spanje het 12-jarig Bestand gesloten: 12 jaar lang zouden de wapens rusten. Door deze toestand van vrede gaven de handels- en zee zaken minder aanleiding tot procedures, zodat de advocatenpractyk van Cats verminderde. Daarom nam hy ontslag als stadsadvocaat en ging andere be zigheden zoeken: „Hier ging ik myn beroep en eerste wezen staken. En poogde in grote ernst van water land te maken". Van water land maken, inderdaad, hij deed het, samen met zijn broer Cornelis, burgemeester van zijn ge boorteplaats Brouwershaven. In het westelijk deel van Staats- Vlaanderen had men tot verdediging tegen de Spaanse vijand de dijken doorgestoken en veel land laten over stromen. „Daar waren, in de krijg veel dijken [doorgestoken, Het land lag ongebouwd, de lieden [weggeweken, Daar was geen ploeg gebruikt in meer [als dertig jaren, De regen op de vrucht dat waren zoute [baren." Nu was het geruime tijd vrede; voor weinig geld kocht Cats de ondergelo pen polders en liet ze opnieuw bedij ken. In 1614 liet hij bij Groede een hofstede bouwen temidden van 175 ge meten ingepolderd land, dat hijzelf beboerde. In het najaar van het vol gende jaar bezaaide hij 90 gemeten met wintergerst, 20 met tarwe en 65 met koolzaad. Deze hofstede heet nog steeds de Catshoeve, maar er bestaat nog slechts een klein gedeelte van (de jaarankers vormen het stichtingsjaar 1614), waarvóór nu een modern woon huis is gebouwd. In de kerk te Groede is boven zijn zitplaats het wapen van Cats aange bracht. DM NIEUWE POLDERS. De voornaamste bedijkingen, die de twee broeders de grootste winsten opleverden, waren de Oude en Nieuwe Groedse polder bij Groede. Soms werd door één oogst de koopsom reeds be ta"..;. Het is vooral dit werk geweest, dat de grondslag is geworden tot zijn aanzienlijk fortuin, zodat hij bij zijn dood de grote som van bijna 2% mil lioen gulden kon nalaten. Smalend noemde Busken Huet hem daarom: de godvrezende moneymaker. Hierbij moeten we ook niet vergeten, dat hij een rijke vrouw had getrouwd en een winstgevende advocatenpractijk uit oefende. Van zijn grote nalatenschap schonk hij aan de Hervormde Kerk te Groede maar f 600, aan de Waalse Kerk aldaar f 300 en aan de armen te Biervliet, waar hij ook grond had ingedijkt, f 600 Behalve de reeds genoemde twee polders bij Groede heeft hij ook nog jr~„, ifi->rd: d Graaf Hendrikspolder bij Oostburg (thans Henricuspolder), de Catelijnepolder bij Oostburg, de Passageulepolder bij Waterlandkerkje de Jonkvrouwpolder bij IJzendijke en de Ameliapolder onder Biervliet. Deze landen waren tiendplichtig aan de abdijen St. Bavo en St. Pieter te Gent en aan het kapittel van Doornik. Deze kerkelijke heren waren bang dat ze door verovering van dit land op de Spanjaarden deze rechten wel eens konden kwijtraken en daarom kon Ja. cob Cats voor betrekkelijk weinig geld deze tiendrechten kopen. Lichting 1951-1 in April onder de wapenen. Op 3, 4 en 5 April zullen ruim 12.000 dienstplichtigen van de Koninklijke Landmacht, die zijn ingedeeld bij de voorjaarsploeg van de lichting-1951, in verschillende garnizoenen voor eerste oefening onder de wapenen komen. K.N.I.L.-vaandels bij K.L.- onderdelen. Bij K.B. is het vaandel van het voor malig korps maréchaussee van Atjeh en onderhorigheden toevertrouwd aan de hoede van het regiment Van Heutz. Het vaandel van de voormalige mili taire luchtvaart van het voormalig K.N.I.L. is toevertrouwd aan de hoede van het commando luchtvaarttroepen. Atoomspionnages in de V.S. Wie kan hier tegen zijn? Zo liepen [toen de tijden, We moesten met geduld het droevig [onheil lijden." Erger vond hij het verbeurd verkla ren van vier polders, die nog intact gebleven waren en waarvan hij dus de inkomsten moest missen. Dat liet hij er niet bij zitten; hij ging naar Den Haag om zijn eigendom terug te vor deren. ,Ik hierop naar Den Haag en dede [mijn beklag, En vorder waar ik mocht daar ik het [dienstig zag. Het duurde jarenlang, en al de mid- [deltijd Was ik het vruchtgebruik en al de [baten kwijl." Maar na de jarenlange procedure werd Cats tenslotte in het gelijk ge steld: „Zag God de handel aan en toonde metterdaad Dat ja zijn Vaderzorg het onze gade slaat." Later heeft Cats het nog eens gepro beerd met droogleggingen van Hat- fieldchase bij de mond van de Humber in Engeland, maar daarmee is hij niet zo gelukkig geweest: het heeft l.sm slechts verlies en verdriet veroorzaakt. L. v. W. De belangrijkste gebeurtenis van de i communisme. Waar president Truman afgelopen week was misschien, dat de I overweegt ook nog een bedrag van 80 Rus Gromyko op de conferentie der millioen dollar ter beschikking te stel- (Ingez. mededeling, advert.) Roetzwart, spons er overl Dr W. K. H. Feuilletau de Bruyn te Middelburg In de Donderdagmiddag door de Groot Nederlands Actie te Middelburg ge organiseerde bijeenkomst, waarbij vooral de gerepatrieerde Nederlanders waren uitgenodigd, heeft de Bondsvoorzitter van deze actie dr W. K. H. Feuilletau de Bruyn een pleidooi gehouden voor kolonisatie op Nieuw-Guinea. Hjj besprak de mogelijkheden, die er voor uit Indonesië gerepatrieerde Nederlanders zouden liggen en de rijkdom van dit gebied, dat door de Partij van de Arbeid waardeloos wordt genoemd. De uitvoering van dit plan stuit echter nog af op het feit, dat nog steeds geen beslissing is gevallen over de status van Nieuw-Guinea. Grote Vier te Parjjs een concessie deed, waardoor het vrijwel zeker ls geworden, dat na deze besprekingen tussen hun plaatsvervangers ook de ministers van buitenlandse zaken dezer landen zelf straks om de conferentietafel zullen plaats nemen. Wat van deze ontmoeting uiteindelijk ls te verwachten ls overi gens nog een groot vraagteken, zodat men de thans te constateren toenadering tussen de standpunten vooral maar niet al te hoog moet aanslaan. De concessie zelf hield ln, dat de Sovjet-Unie zich bereid verklaarde op de eigenlijke confe rentie niet alleen te overleggen over de gevolgen van de huidige spanningen ln de wereld vooral uitkomende ln de bewapeningswedloop maar ook over de oorzaken ervan. Inderdaad kan alleen op deze, door de Westelijke mogendheden \an het begin aan voorgestane grond slag, een vruchtbaar gesprek worden ge voerd. Enige waarborg dat het Inder daad vruchtbaar zijn zal ls daarmee echter uiteraard nog allerminst gegeven. Terwijl de afgevaardigden der vier groten hun diplomatieke schermutse lingen uitvochten ln het Parijse gebouw, dat de vriendelijke naam van Rose Pa lels draagt, duurde daarbuiten in de zelfde stad de verwarring voort. Welis waar werd bij de spoorwegen na een flinke loonsverhoging (12% pet.) het werk hervat, maar het stadsverkeer ln Parijs bleef ontwricht door de stakin gen bij de Métro, 't ondergrondse spoor wegnet, en de busdiensten. Het perso neel van deze Instellingen wilde name lijk niet met minder genoegen nemen dan een salarisverhoging van 25 pet. Ondanks al zijn echt Franse welspre kendheid zal het president Auriol, die de Oceaan is overgestoken voor een be zoek aan de Verenigde Staten, dan ook wel niet gemakkelijk vallen zijn Ame rikaanse vrienden te overtuigen van Frankrijks kracht. In Washington komen niet alleen de draden samen van het wereldgebeuren, ln engere kring ls het ook het zwaarte punt van het gehele Amerikaanse vaste land. De speciale belangen daarvan ko men dezer dagen in bespreking op een zogenaamde Pan-Amerikaanse conferen tie, waaraan alle staten tussen Alaska en Kaap Hoorn deelnemen. Drie dingen zijn daar aan de orde: de gezamenlijke verdediging van het Amerikaanse conti nent, 't uitstippelen van een eensluidende gedragslijn voor het handhaven van de binnenlandse veiligheid in elk der deel nemende staten, uiteraard tegenover communistische acties, en ten slotte het verlenen van economische steun door de Verenigde Staten aan Zuid-Amerikaanse landen, ook al ter bestrijding van het Twee mannen en een vrouw zijn te New York schuldig bevonden aan het uitleveren van atoomgeheimen aan Rus land tijdens de tweede wereldoorlog. Het zijn de 34-jarige electrotechnische ingenieur Julius Rosenberg, diens 35 jarige vrouw en de 33-jarige radarex-1 spr. op f 45 millioen. Emigratie naar pert Morton Sobell. Nieuw Guinea achtte spr. de enige Na iets te hebben gezegd over de regeringscrisis deelde spr. mede, dat een der eerste acties van de Groot Nederlands Actie is geweest het zen den van een protest naar de U.N.O. waarin gevraagd werd een einde te maken aan de dreigementen, die van de zijde der Indonesische regering werden geuit ten opzichte van de nog in Indonesië verblijvende Nederlan ders. Vervolgens besprak dr Feuilletau de Bruyn de regeringscrisis in Indo nesië. Deze was volgens spr. een ge volg van het uiteenvallen der poli tieke groepen in tweeën, n.l. de groep, die samenwerking wil behou den met Nederland en de groep o.l.v. Soekarno, die tot iedere prijs alle Ne derlanders uit Indonesië wil verwij deren. Deze non-coöperatieven ko men thans aan de macht, daar één hunner als formateur is aangewezen. Dit maakt het toekomstbeeld voor de terugkeer van reeds gerepatriëer- den en voor de nog in Indonesië verblij vende Nederlanders uhermale som ber. De oorzaak der huidige misère, wr,s volgens spr. het gevolg van het ver lies van Indonesië. Dr de Bruin ver wachtte binnen enkele jaren, evenals thans in Perzië gebeurt, de nationa lisatie van de bezittingen der petro- leummaatschappijen. „We kunnen Indonesië gerust afschrijven", aldus spr., „evenals trouwens de Unie, die men in Indonesië wil vervangen door een verdrag". Emigratie. Op grond van de cijfers betoogde spr., dat voor de naar Nederland ge repatrieerde landgenoten geen plaats ls in het arbeidsproces en daarom ;s naar andere mogelijkheden gezocht. Er zijn 100.000 repatrianten, waarvan 30.000 in kampen verblijven. De kos ten van de laatste groep, die ten laste van de regering en in feite van de belastingbetaler komen schatte oplossing voor deze mensen. De vroe gere kolonisatie is grandioos mis lukt, doch toen zijn er fouten ge maakt, die nu voorkomen kunnen worden. Spr. stelde zich voor te be ginnen met een kolonie van 200 man, waarbij aan iedere kolonist 6 ha. bouwland, 4 ha. weiland en 2 ha. bos- cultuur zou worden toegewezen. Er zouden machines moeten worden aangekocht, zoals tractoren e.d., ter wijl een houtzagerij moet worden op gericht. Men heeft de regering om een bedrag van 2,2 millioen gevraagd om dit plan te kunnen verwezenlij ken, maar is op verzet van de rege ring gestuit. Vele rijkdommen, Nieuw Guinea is een rijk land, zo betoogde dr de Bruin. Er is vrucht, bare grond in de Vogelkop, er is pe troleum te winnen, terwijl goud-, nik kel- en chroomerts aanwezig is in de bodem. Aan de hand van de kaarten gaf spr. een uitvoerige toelichting, waar deze rijkdommen zich bevin den. Voorts achtte dr de Bruin de morele plicht aanwezig de gerepa trieerde Nederlanders te helpen. Veie gerepatrieerden zijn bereid te emigre ren naar Nieuw Guinea, terwijl de Papoea's zeer op de Nederlanders ge steld zijn, zoals spr. zei, terwijl zij de Indonesiërs haten, zoals men de Jap heeft gehaat. Het grote struikelblok bij de uit voering van het plan lag naar de me ning van de Bondsvoorzitter in het feit, dat de Nederlandse regering geen beslissing durft te nemen ten aanzien van de toekomstige status van Nieuw Guinea. Aan het eind van deze bijeen komst gaven zich een aantal leden op, waardoor men ook in Middeï>urg e.o, kan komen tot een afdeling der Groot Nederlands Actie. (Ingez. mededeling, adv.) -m Miinhardt's Kiespijnpoeders. Doo> 45 FEUILLETON door G. P. BAKKER. 55) o In Marion's ogen echter stonden tranen. Ze pakte hem bij de arm en zeide: „O, Saxon. Ik heb een vrese lijke angst uitgestaan. Wij waren al lemaal zo bang, dat ze je zouden ver moorden en nu sta je hier spring levend en ongedeerd. Het is bijna te mooi om te geloven." Saxon moest zich beheersen om de oude toverkol niet te omhelzen. „Wat zie je er grappig uit. Maar waarom ben je eigenlijk hier?" vroeg hij. „Om jou vr[j te kopen", antwoord de ze. „Meen je, dat ik jou door Von Pappenheim wilde laten ophangen. Doch ik zie dat ik mij onnodig be zorgd heb gemaakt." „Ik heb mijn leven gered. De veld maarschalk meende, dat ik je ver blijfplaats wist en wilde, dat ik je zou uitleveren. Je maakt het mij heei gemakkelijk door hier te komen. Wij zijn vlak bij het kamp", vervolgde hij met een ernstig gezicht. Daarna keerde hij zich naar de herbergier. „Rudolf, zei hij, „rijd met de huifkar door tot je Lize ont moet en dan zo vlug mogelijk naar huls." Hij gespte zijn zware ruitermantel achter het zadel los, Jegde hem om Marion'» schouder, sprong op Balder'g rug en voor Marion er op verdacht was sloeg hij de arm om haar middel en hief haar voor zich in de zadel. „Heb ik niets te zeggen?" vroeg ze. „Wordt er zo maar over mij be schikt?" „Niets", klonk het antwoord. „Ik moet je uitleveren." Hij rende naar Von Pappenheim's kamp. Maar toen hij een eind gere den had, wendde hij eensklaps de teugel en Balder vloog als de weer licht in de richting van de Oude Her berg. Melchior had inmiddels zijn paard bestegen en volgde Saxon. „En nu rijdt de ridder met de prinses naar het leger van de ko ning", fluisterde Saxon haar in het oor. Zij keek hem lachend in 't ge zicht. In haar ogen glansde een hel der licht. „De prinses lijkt op het ogenblik meer op 'n oude toverkol antwoordde zij, maar liet haar hoofd tegen zijn schouder rusten. Hij drukte haar te gen zijn borst en sprak: „Nooit, nooit zal ik je aan een an der afstaan." Zij gaf geen antwoord. Zij dacht niet aan haar verloving of aan het woord, dat zij eens had gegeven. Met gesloten ogen gaf zij zich geheel over aan het genot van de vlugge rit in de armen van de man die zij lief had. De wind suisde hen om de oren, nooit zouden ze deze vlucht verge ten. Hij voelde zich trots als een roofridder, die de geschaakte gelief de naar zyn burcht voert. Toen zij na een lange tocht aan de Oude Herberg gekomen waren, daal de de zon reeds in het Westen. Hij hief haar op en zette haar op vaste bodem. Marion scheen het alsof de razende rit enkele korte ogenblikken had geduurd. Met een stem, waarin teleurstelling klonk, vroeg ze: „Saxon, zijn we er nu werkelijk al?" „Balder moet rust hebben", ant woordde Saxon. „Anders zou ik niets liever doen dan de hele nacht door rijden met jou in mijn armen." „Meisjelief', vervolgde hy en deed alsof hij met zag, dat ze zeer ver baasd keek, het beste zal zijn, dat je van Annette een of ander rijcostuum leent en een beetje...." Na enige tijd reed ook de huifkar het erf op. Lize was veilig thuis ge komen en toen Saxon haar enige goudstukken gaf, als vergoeding vopi haar avontuurlijke tocht, was ze de koning te rijk. Nu zij de luitenant niet kreeg, dwaalden haar gedach ten blijkbaar af naar de huzaar, want ze zei tegen Annette, die met grote belangstelling haar verhaal had aan gehoord: „En toch was het wel een knappe, aardige jongen". „"Wie?" vroeg Annette, „de lui tenant?" „Neen", antwoordde Lize, „de hu zaar". Saxon had Rudolf verteld, dat de Oude Herberg .bewaakt zoo worden. „Ik had niet anders verwacht", verklaarde deze. „Ais ze om u ko men, zal ik zeggen dat u op onder zoek uit is en waarschijnlijk wel een paar dagen zult uitblijven. U ver telde mij, dat u hoopte met rijke buit terug te keren." (Wordt vervolgd len van de Zuid-Amerikaanse staten voor het opvoeren van hun defensie, is het wel duidelijk hoezeer deze mogend heden ln allerlei opzichten van Was hington afhankelijk zijn. 1 KORTE ClOERELDKR0NIEK l Eén land is er, dat zich steeds met grote felheid tegen de leiding der Yan kees heeft verzet: Argentinië. In de opzienbarende aankondiging van zijn dictator Peron, dat ook Argentinië atoomenergie kan ontwikkeien, zij het alleen voor vreedzame doeleinden, mag men zeker een poging zien om indruk te maken op de Zuid-Amerikaanse buur staten met de bedoeling hen enigszins los te weken van Washington. Perons dictatuur deed ook nog van zich spre ken door het verbod van het laatste vrije dagblad in zijn land. Ondanks de critiek, die deze handelwijze alom ln de Westelijke wereld opwekte, weet hei autoritaire régime in dit deel van Sparyis-Amerlka zich nog stevig te handhaven. Hetzelfde ls trouwens het geval in het oude moederland, Spanje, zelf, waar Franco's regering ook zijn positie tegen over het buitenland steeds sterker ziet worden. Het land zou Immers, vooral in de ogen van Washington, een welkome bijdrage kunnen leveren tot de verdedi ging van West-Europa. Terwijl in het Westen sprake was van toenadering werd tn het Oosten elk overleg over de Koreaanse kwestie weer eens door Peking afgewezen. MacAr- thur had namelijk op het moment, dat de V. N.-troepen weer vlak voor de 38ste breedtegraad staan, aangeboden de Chi nese opperbevelhebber in Korea te ont moeten voor wapenstilstandsbesprekin gen. Hij had daarbij tevens het dreige ment geuit, dat China militair ineen zou storten, wanneer de Verenigde Naties hun militaire activiteit niet tot Korea zouden blijven beperken. MacArthurs initiatief werd door sommigen ln het Westelijke kamp hogelijk geprezen, door anderen, met name ln Europa, eenvou dig als „lomp" gekenschetst. Dit bleek ook het gevoelen van Mao Tse Toeng, die het zonder meer van de hand wees. Er zijn overigens tekenen, dat hiermee toch nog niet elk overleg van de baan is. Tenslotte hebben de Chinezen ln Ko rea zulke zware verliezen geleden, dat men aan mag nemen, dat zij de strijd gaarne zouden beëindigen, wanneer dit zonder al te veel verlies van prestige zou kunnen gebeuren. Geref. Predikantenvergadering. (Van onze Utrechtse correspondent.) Op de tweede dag van de Geref. Predikantenvergadering kwam een zeer practisch onderwerp aan de orde, name lijk de theologische studie in de pas torie. De Kamper hoogleraar dr K. Dijk, die over dit onderwerp refereerde, stelde vast dat de klacht aangaande het ge brek aan systematisch-aangepakte theo logische studie niet ten onrechte wordt geuit. In navolging van zyn leermeester, prof. dr W. Geesink, zeide prof. Dijk: Theologie en pastorie zyn wel getrouwd, maar voor velen op de huwelijksreis al gescheiden. Hiermede is niet gezegd, dat predi kanten te weinig literatuur onder ogen krijgen. Hoe vaak b.v. is „Het 25ste uur" al niet ten kansel opgevoerd? Prof. Dijk wees op het geschrift van de Hervormde theologen prof. dr H. Kraemer en ds F. J. Pop „Gedachten en vernieuwing der theologische studie HIER en over de grenzen India heeft de Veiligheidsraad verteld, dat het arbitrage-voorstel, door En geland en de V.S. voorgesteld als doel van een oplossing van de kwestie-Kasj- mir, niet zou kunnen aanvaarden. De Amerikaanse onder-minister van arbeid, Galvin, heeft voorspeld, klaar blijkelijk met goedkeuring van het na tionale comité van de democratische partij, dat president Truman in 1952 zou worden herkozen. Een 20-jarige Amerikaanse korporaal van de luchtmacht is in Tokio tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens het pogen militaire inlichtingen te verkopen aan een man, van wie hij dacht, dat het een communistische agent was, doch die een Japans politie man bleek te zijn. De Belgische defensiebegroting over 1951 beloopt ongeveer 1.3 milliard franc. Zeven milliard zullen worden gebruikt voor de orders, die in het kader van de herbewapening bij de Belgische indus trie zullen worden geplaatst.- Bij de Weense politie is een waar schuwingsstaking van een uur gehouden uit protest tegen het ontslag van 267 man politiepersoneel in twee districten van de Rusissche sector. In Keulen heeft het districtsbestuur der Chr. Dem. Unie een besluit geno men, waarin een hervorming van het omroepstelsel in West-Duitsland naar Nederlands voorbeeld wordt aanbevolen. Het nationaal hoofdbestuur van het eomité-Benelux heeft de directeur-gene raal der P.T.T. meegedeeld, dat het door het bedrijfsleven buitengewoon op prijs zou worden gesteld, indien de porti voor drukwerk naar België en Luxem burg gelijk konden worden gesteld aan die van het binnenlands verkeer, zoals dit ook voor de brieven het geval is. mededeling, advert.) -0xfra goedkoop 50 grootbloemige gladiolen, 50 enkele anemonen, 50 dubbele anemonen, 50 franse ranonkels, 50 „klavertjes vier", 25 dwerggladiolen, 6 koninklijke lelies, 4 rijkbloeiende dahlia's en 15 rijkbloeiende vaste planten Gratis als reclame 1 Afironskelk voor kamcrcultuur Alles prima kwaliteit niet goed, geld terug Totaal 300 «tuks Volledige plentaanwljzlng wordt bijgevoegd. Betaling onder rembours, per postwissel ol op giro 48991 7 3Cu,ekery BAKKER-VAN DIJK HILLEGOM 45 TELEP. 5396 Wij verzenden ook geschenkpakketten naar het Buitenland in de pastorie". Aan de uitwerking van dit geschrift is ook in Gerefor meerde kring te weinig aandacht besteed. Het geeft een juiste opsom ming van de moeilijkheden, waar door de voortgezette studie gedrukt wordt. Met kracht keerde prof. Dijk zich tegen degenen, die de studie al lang nalaten. Wel meende hij, dat er ver zachtende omstandigheden liggen in het feit, dat ook de opleiding tot pre dikant haar tekorten heeft. Een ver nieuwing van deze opleiding is dan ook beslist noodzakelijk. Psychotechnische keuring. Met het oog op deze vernieuwing vond prof. Dijk het gewenst, dat aan a.s. studenten ook een psychotechni sche keuring^ zou worden opgelegd. Discussie. Op deze mededelingen werd in da discussie gereageerd door ds H. To renbeek van Den Ham. Hem stond die keuring niet aan. Hij meende dat menigeen, die aanvankelijk onge schikt leek voor het predikambt, zich later als een goed pastor had ont popt. Ds J. D. Boerkoel van West-IJs- selmonde maakte bezwaar tegen het tijdschema van prof. Dijk. Hiertegen kon de hoogleraar zich met gemak handhaven op grond van. eigen ervaringen, gedurende 25 jaar als stadspredikant. Wanneer men 's middags de gemeente ingaat, 's avonds aan catechisatie en verga deringen zich geeft, dan houdt men de morgen voor de studie. Daarin ontrooft men de gemeente niets want deze studie komt haar ten goede in de prediking. Van een tijdsbezwaar wilde prof. Dijk derhalve niet weten. Zwaarder woog hem het geldgebrek waaronder de meeste voorgangers lijden en dat hun belet boeken te kopen. De hoog leraar zeide het nodig te achten, dat elke kerkeraad zijn predikant gere geld een boekenbon verstrekte, ter waarde b.v. van f200. Als laatste spreker trad op prof. dr R. Hooykaas, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, die het conflict theologie natuurwetenschap be lichtte. Bij de behandeling der huishoude lijke zaken had een bestuursverkie zing plaats. Ds H. S. Bouma van Knijpe (Fr.) werd herkozen als secretaris. De voorzitter, prof. dr F. W. Grosheide, wil volgend jaar als zodanig aftreden. Het moderamen zal een voordracht voor het voorzitter schap opmaken uit namen, door de leden ingezonden. Eindelijk is het zo ver, de winter verbleekt, verjaagd door de lente en het nieuwe leven: struiken, bomen en bloemen ontwaken uit hun winterslaap en wij zien de bladeren zich uit de knoppen wringen. Een mooie tijd, maar bijzonder mooi en vooral interessant voor de natuur vorser en de foto-amateur die gewend zijn oueral op te letten. Al dat mooie zou men vast willen leggen om het beeld te behouden; en uiaarom zou den wij het eigenlijk niet doen? De prachtige hoge luchten met vaak dunne, vederlichte wolken die over het landschap schuiven, zijn ideaal om er met de camera op uit te trekken. In bijstaande foto, ge maakt door de heer H. Thöne, heerst een werkelijk goede lentesfeer; door zijn lage horizon is er veel op de foto, die juist niet te zware wolken laat zien en waardoor de rustige sfeer goed behou den is. Natuurlijk werd hierbij ge bruik gemaakt van een licht geel filter, hetgeen onontbeerlijk is; een zwaar filter zou hier beslist niet op zijn plaats zyn, daar de lichte wolken dan te sterk tegen een te donkere ondergrond af zouden steken. Niet alleen een mooie hoge lucht kan een goede lente sfeer scheppen, maar ook b.v. een lichte ochtendnevel, tussen bomen waar enkele zonnestralen doordringen, kan een prachtig motief zijn. Door de nevel krijgt men dan op de foto de lichtstralen prachtig schijnend tussen de bomen. In een dergelijk tafereel kan men ook mensen mee foto graferen, b.v. een dame met lichte japon en hoed; of kinderen, deze zijn immers in de lente van hun leven! Stelt U zich maar voor dat twee kleine kinderen in het boven beschreven motief hand in hand het bos binnen komen stappen, terwijl de lage schaduw die voor hen uit geworpen wordt heel goed laat zien dat de zon nog maar zeer laag staat. Wij mogen natuurlijk niet een oude man of vrouw gebruiken om lente te suggereren; deze zyn in de herfst van hun leven en kunnen wij beter in een herfst foto plaatsen. B.v. een oude man met zijn kraag op, strom pelend, zijn stok omklemd houdend, moeizaam lopend door een zware mist. Dit zijn combinaties die in de meeste foto's niet voorkomen; meest fotografeert men maar wille keurig zonder aan de foto een speciale sfeer te geven. Probeert U het eens, U krijgt dan foto's met inhoud en de fotografie zal U dubbele vreugde geven. Er zijn moge lijkheden te over! Zo kunnen wij b.v. een kind met een opgeruimd karakter fotograferen in combinatie met iets zonnigs, bloesems, jonge dieren. Maar nog een ding! Voorjaar betekent ook schoonmaak- HET WORDT WEER LENTE! tijd. Heeft Uw camera al een goede beurt gehad? Nog niet? Wel, dan moet dat toch beslist gebeuren. Het beste doet U dat door het stof (de grootste vijand van de foto grafie) met een penseeltje los te werken en gelijktijdig met de stofzuiger op te zuigen. En dan de lens nog! Deze voorzichtig met een heel zacht lapje afstoffen, maar be slist niet hard wrijven, want het glas van een lens ls heel zacht en er zouden dus krassen op kunnen komen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3