ZEEUWSCH DAGBLAD Gromyko doet verzoenend voorstel te Parijs* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bonn maakt zich ongerust. Van democratie tot demoncratie. „Gele rijders" 5 jaar op de weg. k SNIPPER Ari NIEUWSk Parijse vervoersstaking bijna ten einde? Houdt dat in de gaten.,, 't gaat om onze soldaten. Uitkering van oorlogsschade wordt niet versneld* De toewijzing van mossel percelen in de Waddenzee. Bouw van lagere scholen aan de Pres* Rooseveltlaan* N.V.V. tegen elke dispensatie. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststr. fti, Tel. 2438, bij geen gehoor voor alvertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. 6e JAARGANG No. 1827 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord ZATERDAG 31 MAART 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Sledewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feitz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, .Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hnizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Mc- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Bondag: Zon op 6.18 u., onder 19.12 u. Maan op 4.50 u., onder 13.30 u. Hoogwater op Zondag 1 April: Vlissingen: 9.53 u. 1.37 m., 22.34 u. 1.22 m. Terneuzen: 10.18 u. 1.58 m., 23.04 u. 1.44 m. Wemeldinge: 11.15 u. 1.28 m., u. .- - m. Zierikzee: 10.58 u. 1.12 m., 23.42 U. 0.91 m. De Sovjet-Unie lieeft Vrijdag op de bijeenkomst van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs medegedeeld, dat zij bereid Is de kwestie der vredesverdragen der Balkanlanden op te nemen op de agenda voor de ministersconferentie, Indien het Italiaanse vredesverdrag en de vler- mogendhedenovereenkomsten over Duitsland en Oostenrijk ook zullen worden besproken. In een verklaring van de Sovjet-dele gatie, welke werd uitgegeven na de bij eenkomst, wordt gezegd, dat de Sovjet afgevaardigde, Andrei Gromyko, twee nieuwe punten voor de agenda had in gediend. Het ene luidt: „De vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije en Hon garije, met inbegrip van de clausules van deze verdragen aangaande de rech ten van de mens, de militaire clausules en slotclausules over de regeling van geschillen. De overeenkomsten van de vier mogenheden aangaande Duitsland en Oostenrijk, met inbegrip van de kwesties der zuivering, democratisering en oorlogsmisdadigers". Het andere luidt: „Het Atlantisch Van de Romeinen is gezegd, dat de vrijheid uit hun land was verdwe. cn, toe t zij van de vrijheid een godin hadden gemaakt. En zodra de keizers vervielen tot wreedheid en tyrannie en alle mildheid uit hun be stuur verdwenen was, richtten de Ro meinen een altaar op voor de mild heid van de vorst, de mildheid, die als een godin naar de hemel was ver huisd. En naar analogie van deze voorbeelden zou men kunnen vragen, of de democratie ook niet bezig is, voorgoed te verhuizen, en dat wij daarom alvast bezig zijn, haar als een godin te vereren." Met deze woorden leidde het „Friesch Dagblad" dezer dagen een beschouwing in over wat men zon der overdrijving zeker wel mag noe men: de crisis der democratie. Een beklemmend vraagstuk inderdaad. Men heeft in onze tijd van de de mocratie een axioma, een vanzelf sprekendheid gemaakt. Algemeen zij escho ,vd als de enig juiste regeringsvorm, de enige ook die het welzyn der natie, welke ook, inder daad kan behartigen. Met ware zen dingsijver tracht men haar over de gehele wereld te verbreiden en dringt haar zelfs op aan talloze volken, die nog alle rijpheid missen om haar toè te passen, en voor wie zij eer een vloek dan een zegen betekent. Het voorbeeld van Indonesië zegt ons Ne derlanders in dit opzicht meer dan genoeg. En juist op dit moment, waarop de dusgenaamde „democratische ge dachte" de wereld verovert, zodat zelfs de communistische dictaturen zic.i „volksdemocratieën" moeten noe men om aanvaardbaar te lijken, juist op dit moment schijnt het democrati sche regeringsstelsel allerwege te ver sagen. Er zijn daarvoor verschillende oor zaken aan te wijzen van organisato- riseh-technische aard, die verband houden met de ontstellend toegenomen ingewikkeldheid van het maatschap pelijk leven. Misschien gaan wij hier op later nog eens in. Ditmaal willen wij ons liever bepalen bij de kern oorzaak, die van geestelijke aard is. Juist het feit, dat men meent de democratische regeringsvorm eenvou digweg in alle landen ter wereld te kunnen uitzaaien als een gewas, dat tegen alle klimaten bestand is, geeft een aanwijzing waar wij de grond oorzaak van deze crisis der democra tie hebben te zoeken. Hieruit blijkt namelijk, dat men de democratie meer en meer is gaan beschouwen als een procédé, dat men maar in het staatsleven behoeft toe te passen om een ideaal bestuurd land te verkrij gen. Men is vergeten, dat de democratische regeringsvorm het voorrecht is van een hoog-ontwikkeld volk. Hoog-ont- wikeld in de eerste plaats in morele zin. Want het democratische stelsel kan al leen functioneren bij een scherp be wust verantwoordelijkheidsbesef van de staatsburger. Dit besef van verantwoor delijkheid moet zich uitstrekken tot het lot van het gehele volk. Het kan alleen gedijen, indien men wezenlijk begaan is met de omstandigheden van zijn naaste en daarom kan werkelijke democratie eigenlijk ook alleen bestaan op Christe lijke grondslag. Is dit verantwoordelijkheidsbesef aan wezig, dan is daarmee de eerste voor waarde vervuld voor 'n wijdverbreid in zicht in staatszaken, dat eveneens hoog ontwikkeld moet zijn, wil de democratie kunnen functioneren. Een levend ver antwoordelijkheidsbesef zal immers van zelfsprekend tot kennisneming van de staatkundige vraagstukken prikkelen. Een helder staatkundig inzicht behoeft daarbij zeker niet het monopolie te zijn van hen, die het voorrecht genoten een intellectuele opleiding te ontvangen. Ge zond verstand gepaard aan levendige belangstelling zijn daartoe voldoende. Maar alleen op deze grondslag kan de democratie dan ook werkelijk tot bloei komen. Een volk, dat de democratie al leen maar ziet als een middel om per soonlijke of kiassebelangen te behar tigen en daarbij zonder eigen verstan delijke inspanning afgaat op de loze be loften van een aantal volksmenners heeft in beginsel zijn democratische voorrechten reeds verspeeld. De demo cratie is dan naar een uitspraak van Groen van Prinsterer tot demoncratie geworden: regering van een boze geest, die het zonder twijfel in de afgrond der dictatuur zal storten. En het is een van de beklemmende vragen van deze tijd of men in die richting niet alleen achter, maar ook voor het ijzeren gordijn niet reeds een goed stuk op weg is. Pact en de inrichting van Amerikaanse militaire bases in Engeland, Noorwegen, IJsland en in andere Europese landen en in het nabije Oosten". De Westelijke afgevaardigden ver klaarden dat het nieuwe Sovjet-voorstel, waarin werd ingestemd met het verbin den van de ontwapening van Duitsland met de algemene kwestie van vermin dering van de internationale spanning, de standpunten van Oost en West dich ter bij elkaar had gebracht. ongerustheid in bonn. Gromyko's „plotselinge tegemoetko mendheid" op de Parijse voorconferentie heeft in Bonn de reeds geuite reserves ten aanzien van een mogelijke overeen stemming met Rusland nog eens naar voren gebracht. Bij deze reserves is men er steeds van uitgegaan, dat een even tueel accoord tussen de vier grote mo gendheden mogelijk op kosten van Duitsland zou worden bereikt en dat dit met name gebaseerd zou zijn op een neutralisering van Duitsland, die in Duitse leidende politieke kringen als 'n oplossing- met grote risico's wordt be schouwd. In kringen van de kanselier en minister van Buitenlandse Zaken wordt ten aanzien van de jongste ont wikkeling ta Parijs dan ook verklaard, dat de West-Duitse regering „met ver scherpte onmerkzaamheid het diploma tieke spel der plaatsvervangers moet volgen". Op 16 April zal het 5 jaar geleden zfjn, dat de eerste 7 gele wegenwacht motoren, na een inspectie door de ver- keersautoriteiten op het Haagse Binnen hof, hun entree op de Nederlandse we gen maakten. De belangstelling der weggebruikers voor deze nieuwe service, welke aan vankelijk alleen op de drukke wegen in het Westen des lands kon worden ge boden, bleek overweldigend. Uit alle de len van het land drong men bij de AN. W.B. op uitbreiding van het uiteraard in de aanvang zeer bescheiden patrouil le-schema aan, hetgeen de bond noopte, sneller dan men oorspronkelijk van plan was, ook de provincie in de wegenwacht service te betrekken. Thans zwermen dagelijks ruim 100 wegenwachten uit over hun respectieve routes. 4 inspecteurs en een hoofdin specteur dragen voor de controle zorg. Zo groeide dit initiatief van de A.N. W.B. uit tot een modeldienst, die in de 5 jaren van haar bestaan reeds aan een kleine 300.000 gemotoriseerde pechvo gels uitkomst bracht. Naast al deze verwisselde banden, verholpen ontstekingseuvelen enz. ver leenden de „gele rijders" bij ruim 4000 ongevallen eerste hulp, doofden met hun snelblussers een 400-tal autobran- den en verleenden in 17.000 gevallen persoonlijke diensten aan weggebruikers zoals het doorgeven van telefoon- en telegram-boodschappen. Naar Nederlands voorbeeld ging ook België over tot instelling van een we genwacht. Het aantal wegenwachtleden heeft inmiddels bijna de honderdduizend bereikt, een cijfer, dat in dit lustrum jaar wel ruim zal worden overschreden. i i Het zoeken naar de Amerikaanse „Globemaster", die vorige week Vrijdag met 55 personen aan boord in de At lantische Oceaan is gestort, is stopge zet. De opsporingen hebben geen resul taat opgeleverd. De Amerikaanse olie reserves zijn toereikend voor 13 jaar. Het dagelijks verbruik bedraagt 7 mil- lioen vaten. Wegens gebrek aan plaat staal is de Volkswagenfabriek te Bonn gesloten. De fabriek had 18.000 arbei ders in dienst en vervaardigde de laat ste tijd 400 auto's per dag. De wet, waarbij voor de 3 afzonderlijke bevol kingsgroepen, blanken, negers en azia- ten, aparte woongebieden worden inge steld is gisteren in Zuid-Afrika van kracht geworden. Alle planters in In donesië hebben thans vergunning ge kregen wapens te dragen voor eigen vei ligheid, Bij een brand te South King ston (Rhode Island, V. S.) zijn 6 kin deren om het leven gekomen terwijl de moeder met brandwonden in het zieken huis moest worden opgenomen. De Amerikaanse schatkist heeft de beta lingen van uitkeringen aan inwoners van landen binnen de Russische in vloedssfeer stopgezet. Vandaag wordt het aanvullingsdetachement voor Korea ingescheept op het Amerikaanse troe pentransportschip „Generaal Mae Rae" met bestemming Korea. Er bestaan plannen om aan de Landbouwhogeschool te Wageningen een afdeling te verbin den voor hoger landbouwhuishoudonder- wijs. In Lichtenvoorde is op 5 bedrij ven pseudo-vogelpest geconstateerd. Al le kippen op deze bedrijven werden af geslacht. -■ Burgemeester d' Ailly van Amsterdam is gisteren met verschillen de andere autoriteiten met het m.s. ,Van der Steng" voor een goodwill-EIfsteden- tocht" langs de Rijn uit Amsterdam vertrokken. De werkgevers in de voe- dingstuinbouw hebben om dispensatie verzocht inzake de 5 procent loonsver hoging. De oud-gouverneur der Neder landse Antillen, ir L. H. A. Peters, is gisteren uit Willemstad naar Nederland vertrokken om hier het ministerschap op zich te nemen. Het troepentrans portschip „Dorsetshire" is Woensdag met repatriërende militairen, in totaal 534 naar Nederland vertrokken. Weliswaar gelooft men dat het Duit se belang, zoals dat in deze kringen wordt gezien, in de Amerikanen in Pa rijs een goede voorspreker heetf, doch men geeft anderzijds uitting aan be zorgdheid er over, dat de tegemoetko ming van Gromyko de Verenigde Sta ten tot bepaalde toegevendheid zou kun nen brengen. Het stakende personeel van de Pa rijse metro en de busdienst heeft er me de ingestemd, dat premier Queuille als bemiddelaar zal optreden. .Men voor spelt, dat de staking thans spoedig, mo gelijk reeds vandaag, zal worden be ëindigd. Er reden gisteren geen bussen en de ondergrondse dienst werkte voor min der dan een kwart. De regering heeft besloten de prijzen van steenkool, gas en electriciteit te verhogen, gedeeltelijk om de toegezegde loonsverhoging te kunnen geven en ge deeltelijk om het tekort in de genatio naliseerde industrie te dekken. Electri citeit zal 10 procent in prijs stijgen, en gas ongeveer 5 procent evenals de kolen voor huisbrand. Voorts heeft het kabinet besloten 48.000.000.000 francs toe te voegen aan de begrote uitgaven voor de komende 12 maanden ten behoeve van een salaris verhoging voor de ambtenaren. Sommige ambtenaren van de minis teries voor financiën en arbeid hebben gisteren gestaakt. Sommige kiosken, die tabak, sigaret ten en lucifers (staatsmonopolies) ver kopen, waren gesloten en een aantal in specteurs van winkels en fabrieken ble ven van bet werk weg. In het arsenaal van Brest, staakt men thans reeds tien dagen en in dat van Lorient twee dagen. De arbeiders van de mijnen aan de Opper-Loire keerden naar het werk te rug. Deze mijnen leveren een-zesde van de Franse koienproductie. In de mijnen in de Cevennen staakt nog 70 pCt der mijnwerkers. De C.G.T. protesteerde hier tegen de inrichting van een Ame rikaans bevoorradingscentrum te Ni- mes. Premeir Queuille heeft het Franse kabinet voorgesteld de algemene ver kiezingen in Frankrijk, die in November a.s. zouden moeten worden gehouden, reeds op 10 Juni a.s. te doen plaats vinden. Volgens een bericht van de corres pondent van de „Daily Mail" zijn 15 buitenlandse adviseurs van de Perzische regering, o.w. enige Engelsen, ontslagen. Met enige spanning hebben we de eerste giro-afrekening na Pasen bekeken. Zouden tee deze laatste uerantwoording in Maart kunnen besluiten met de vermelding, dat de ƒ6000 is bereikt? Inderdaad, onze verwachtingen, die toch voor zeer optimistisch doorgingen, zijn niet beschaamd en de f 6000 werd ruim schoots overschreden. De vader van het Mil. Tehuis kwam ook nog met een en ander aandragen en de stand steeg daardoor tot 6093,09. Nu wordt er Zondag in de Here. Kerken van Koudekerke en 'tZand en in de Geref. Kerken van Mid delburg gecollecteerd, zodat we zonder overdrijving kunnen aan nemen, dat de eerste week van April ons over de f 6500 zal heen helpen. En nu de verantwoording. Drie collectes. Geref. Kerk Rilland f32,S0, Geref. Kerk Kapelle-Bieze- linge f 70,04, Geref. Kerk Bruinisse f27,86. Giften van de Herv. Kerk Heinkenszand en Geref. Gem. te Waarde elk f25, L.J.G. Seroos- kerke bracht f 8,65 bijeen en de Geref. M.V. in die gemeente deed er nog f 7,55 bij. De M.V. en J.V. te Vrouwenpolder zonden ons 15, terwijl nog 5 aan nagekomen gif ten van de N.C.V.B. afd. Middel burg binnen kwam. De militairen van de C.O.A.K. hebben tijdens de Paasdagen ook hun beste beentje voorgezet. Zie hier het resultaat: P. M. collecte verlovingsfeestje f 10, N. d. R. f 11,50, L. v. d. K. f6, P. te K. ƒ0,50, B. v. O. fl, J. W. fl, G. v. H. fl,50, A. L. f5, P. Q. f5, P. P. f9,54 en J. M.f3£5. Zo gaat het prima, doch dit mag de activiteit niet tot verslapping brengen, maar eerder verder stimu leren. Daarom met volle kracht vooruit naar het einddoel! Op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" kunt V blijven storten. Afwateringsproblemen op Walcheren. In de gistermiddag te Middelburg o. l.v. mr A. J. van der Weel gehouden vergadering der Herverkavelingscom missie is uitvoerig gesproken over de afwatering van het eiland. Dit geschied de aan de hand van een studie-ontwerp, waarin t.a.v. deze afwatering een be paald principe is vastgelegd, waarover in dit stadium nog geen nadere mede delingen kunnen worden gedaan. Naar aanleiding van in de vergade ring gemaakte opmerkingen en conelu- ,sies werd besloten nog nadere adviezen van op dit pünt deskundigen te vragen. Tweede Kamer behandelde begroting van Financiën, (Van onze Haagse correspondent) De Tweede Kamer beeft zich gisteren bezig gehonden met de behandeling van de begroting van het ministerie van Financiën. Ook eerglstermiddag was die reeds in behandeling en hadden verschillende Kamerleden het bonne daar over gezegd. Gistermiddag beantwoordde minister Lieftinek deze redevoeringen. Daar het financiële beleid niet aan de orde was, werden alleen talloze „bran dende kwesties" afgedaan. W\j zullen daarom volstaan met enkele der belang rijkste fragmenten uit minister Lieftineks rede weer te geven. zou de productie van huisraad vergroot moeten worden om aan de vraag te kun nen voldoen. En als er veel vraag is stijgen de prijzen automatisch, waar door de koopkracht der uitkeringen minder wordt. De minister noemde het een belang voor de betrokkenen en voor heel ons volk dat de uitkering niet ver sneld wordt. Dit zou inflatoire tenden- zen met zich mede brengen. De belastingdienst. De minister betreurde, dat het sche ma, dat opgesteld was om de achter stand in te halen niet helemaal gevolgd kon worden. Ruiterlijk erkende hij, dat er ernstige fouten gemaakt worden en dat opnieuw nagegaan moet worden in hoeverre de organisatie van de belas tingdienst kan worden verbeterd. Als verzachtende omstandigheden noemde de heer Lieftinek, dat vele ervaren krachten de dienst verlaten hebben en dat de huisvesting soms buitengewoon slecht is. De minister zegde toe in overweging te zullen nemen bij de voorbereiding van de uitgifte van gronden in de IJssel- meerpolders een vertegenwoordiger van de Stichting voor de Landbouw in te schakelen. De minister moest toegeven, dat de molens van zijn departement soms wel heel erg langzaam malen. Dat komt omdat er bij financiële ontwerpen steeds overleg met andere departementen noodzakelijk is. Wat betreft de inleve ring van de bankbiljetten zeide de be windsman dat er in 18.000 gevallen te Iaat is ingeleverd. Er resten nog 350 gevallen, waarvan er 200 binnenkort de deur uitgaan. Ook over de effectenre gistratie werden gedurende het debat vele opmerkingen gemaakt. Het posi tieve dat de minister zei, was dat er een wetsontwerp zou komen om een op lossing te brengen voor twijfelgevallen en om nadere reeel te stellen inzake het beroep. Uitkering oorlogsschade wordt niet versneld. Ongetwijfeld was de uitkering van de oorlogsschaden wel het grootste punt in het debat. Ook nu moest de minister weer erkennen, dat er een achterstand is, maar dit ligt niet aan de ambtenaren, doch aan de moeilijke materie. Tal van voorlopige regelingen zijn getroffen om de zaak te doen marcheren en spoedig hoopt men deze voorlopige opzet te kun nen veranderen in een definitieve. Ook kon de minister er moeilijk onderuit, dat de schadevergoeding maar traag wordt uitgekeerd. Hij probeerde dit wel, maar het lukte slecht. Er waren 660.000 gevallen van huisraadschade. Daarvan is een-derde of 220.000 gevallen behan deld. Nu moet men niet zeggen, dat er na de bevrijding slechts een deel van deze schade is afgehandeld, want de wet is pas een jaar gereed. In één jaar tijds is dus één derde deel der aanvra gen afgehandeld! Het tempo van de vaststelling der aanvullende bedragen hangt echter nauw samen met de fi nanciële mogelijkheden. Er moet een zodanige regelmaat zijn, dat er geen onbetaalbaar bedrag in één jaar moet worden uitgekeerd. Behalve budgetaire en monetaire vraagstukken spelen ook administratief-teehnische problemen echter een rol. De minister kon dan ook niet voldoen aan de wens van de Kamer om de uitkeringen vlugger te doen ge schieden. Er zijn slechts twee mogelijk heden: vlugger en minder uitkeren, of: langzaam uitkeren, zonder wijziging. Dit klinkt vrij aannemelijk. Het gaat inderdaad om grote bedragen. In de pe riode Maart 1950Maart 1951 werd b.v. uitgekeerd aan onroerende goederen: f 166 millioen; aan landbouwherstel f 47 millioen; aan vergoeding verlies bedrijfs- en handelsvoorraden f 35 mil lioen; aan huisraadschade-vergoedingen f 42 millioen. Nu zou men misschien denken dat men beter eerst de huisraad- schade kan vergoeden om een voor beeld te nemen maar dan komen er weer andere moeilijkheden. In dat geval Zoals bekend ls de toewijzing van mosselpercelen ln de Waddenzee aan Zeeuwse kwekers thans voor iedere Zeeuwse kweker, die over een eigen vaartuig beschikt opengesteld. De retributie voor het in gebruik ne men van zoo'n perceel zal f 100 per jaar bedragen, de maximum toewijzingster mijn is 3 jaar. Op deze percelen mogen geen mosse len uit Zeeland of van andere plaatsen worden gebracht, doch alleen het mos selzaad of halfwas mosselen ln dat be paalde gedeelte van de Waddenzee ge legen, waar ook de percelen liggen. De heer Van Erp, Inspecteur in het 2e, 3e en 5e district, onder wiens auspi ciën de toewijzing ressorteert is van me ning, dat het ln cultuur brengen van de percelen veel tijd en veel geld zal kosten, daar het mosselzaad, dat daar voor met ln acht neming van bovenge noemde bepalingen, beschikbaar ls, al leen op zeer hoog gelegen banken ligt, die langdurig droog vallen en waar dus niet op de gewone wijze kan worden ge vist. Evenals met het halen van zaad op de Wester Eems, wordt door de betrok ken instanties aangeraden, combinaties te vormen. Verplicht is dit echter niet. PROF. DR WILLEM MENGELBERG TER AARDE BESTELD. Op het kerkhof „Friental" bij Luzern is het stoffelijk overschot van de Nederlandse dirigent Prof. Dr Willem Mengelberg ter aarde besteld. Een kleine groep Nederlanders, onder wie Dr Rudolf Mengelberg woonde de eenvoudige plechtigheid bij. Na de rouwdienst in de „Hofkirche" wordt het stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats gebracht. Gemeenteraad van Vlissingen vergaderde. Kleuterscholen aan de Minister Lelylaan. De Vlisslngse raad heeft gistermiddag, onder voorzitterschap van burge meester mr B. Kolff, kans gezien een bijna 50 punten tellende agenda in ruim anderhalf nur af te werken, Eén der belangrijkste besluiten was dat tot het beschikbaar stellen van de nodige gelden aan de Vereniging tot Bevordering van Chr. onderwijs voor de bouw van een lagere school met vier lokalen ln de omgeving van de Pres. Rooseveltlaan. Bij dit voorstel wees de heer J. Post (Arb.) erop, dat het economischer zou zijn direct een school met acht lokalen te bouwen, d.w.z. met vier afzonder lijke lokalen voor het openbaar onder wijs, dat in deze zich steeds uitbreiden de buurt door steeds meer kinderen wordt gevolgd. Hfj sprak de hoop uit, dat B. en W, in ieder geval met de be langen van het openbaar onderwijs re kening zullen houden. Wethouder W. Poppe verklaarde, dat B. en W. dezelfde gedachte hadden. Het was echter gebleken, dat het bestuur der Herv. schooi erop stond een eigen gebouw te hebben teneinde daarin een eigen sfeer te bereiken. Inmiddels kwam eclït'er van -zie Geref. schoolvereniging een verzoek tot bouw van een vier- kiasse-school binnen. Het bestuur dezer vereniging had geen bezwaar tegen on derbrenging van bijzonder en openbaar onderwijs onder één dak. Dit plan zai nu nader worden uitgewerkt, terwijl de Hervormde school op een ander terrein in deze buurt kan worden gebouwd. De heer Post repliceerde nog, dat hij het standpunt van de Hervormden zeer benepen vond en dat van de Gerefor meerden een goede uitzondering. kleuterscholen. Ook met betrekking tot de bouw van kleuterscholen werden enkele belang rijke beslissingen genomen. Zo werd een aanvullend crediet toegestaan van f 8500 voor de bouw van een openbare kleuterschool met vier lokalen, waar door het totale crediet werd verhoogd tot f 77.600. Deze kleuterschool zal ver rijzen aan de Minister Lelylaan in pian- Bonedijke en onder hetzelfde dak zal ook een christelijke kleuterschool plaats vinden, eveneens met vier lokalen. Bouw en inrichting zijn volkomen gelijk. I.v.m. de bouw dezer tweede school ging de raad ermede accoord, dat de gemeente de „Vereniging tot instandhouding ener Chr. Bewaarschool aan de Glacisstraat" een aan te gane geldlening garandeert tot een maximumbedrag van f 78.000. De bouw van een hofje door „Ge meenschappelijk Belang" in de buurt van de nieuwe kleuterscholen loopt geen gevaar. Hoogstens zullen enige wonin gen minder kunnen worden gebouwd, zo was het antwoord aan de heer J. Marijs (A.R.) op een vraag. Wat de voorstellen zelf betreft ver zocht de heer J. Geldof (Arb.) zo vlug mogelijk tot aanbesteding der openbare kleuterschool over te gaan. Dit zal vol gens wethouder M. J. van Poelje binnen enige weken geschieden. Alles is erop gericht beide scholen ineens aan te be steden. Mocht de voorbereiding voor de Chr. kleuterschool nog met gereed zijn, dan zal afzonderlijke aanbesteding ge schieden, De vergunning tot bouw ls binnen zo antwoordde de wethouder op een vraag van de heer Post, of het waar is, dat de bouw van kleuterscholen is stopgezet. de grenswijziging. Een aantal voorstellen tot aankoop van gronden ln de gemeente Koude kerke ontmoette geen bezwaren bij de raad. Op een vraag van ir M. A. L. Beun (Arb.) antwoordde de burgemeester, dat de gang van zaken met betrekking tot de grenswijziging tussen Vlissingen en Koudekerke zeer onbevredigend is. Ged. Staten hebben de zaak al lang aan Binnenlandse Zaken overgedragen, maar op verzoeken spoed te betrachten bij het nemen van een definitieve beslis sing is niet gereageerd. Deze zaak is zeer urgent, want zeer binnenkort zal in het Vlissingse uitbreidingesplan op Koukekerks grondgebied gebouwd moe ten worden. De moeilijkheden bestaan- ook bij de uitvoering der plannen voor het recreatiegebied aan de duinkant, waarmede de gemeente dreigt vast te lopen. De minister van Binnenlandse Zaken zou komen kijken, maar is nog steeds niet geweest. zwembad en strand. Bij de aanbieding van de jaarstukken van de Vlissingse Zwemclub kwam het nieuwe zwembad ter sprake. Wethouder Van Poelje kon mededelen, dat waar schijnlijk binnen 14 dagen een definitief plan aan de orde zal komen. Met de Zwemclub is overeenstemming bereikt. Het zwembad is geprojecteerd op de zelfde plaats van voorheen, al bestaat nog steeds de mogelijkheid, dat het aan de andere kant van het kanaal zal ver rijzen. Op een vraag van de heer H. van Rooijen (C.H.) tijdens de rondvraag met betrekking tot de doorgaande afname van het bad- en vrije strand en de ge varen voor de baders, nu vele resten van palen zijn blootgespoeid, antwoord de de voorzitter, dat deze resten door de brandweer zullen worden „uitgespo ten". Omstreeks deze tijd van het jaar is de afname altijd het grootst, doch de Lestand is zeker niet zorgwekkend. De beste oplossing zal zijn de bouw van een nieuw strandhoofd, waarvoor de Rijks waterstaat een plan heeft gemaakt. Gisteravond werd door de secretaris van het N.V.V., de heer Ad. Vermeulen, een radiopraatje gehouden, waarin o.m. de laatste loonronde werd besproken. Hierin werd o.a. het volgende gezegd: Van de zijde van de raad van vakcen- tralen wordt er ernstig naar gestreefd om in de kortst mogelijke tijd opnieuw met de regering om de tafel te gaan zitten en het hele vraagstuk van lonen en prijzen te bespreken. Reeds in September hadden wij be zwaar tegen de dispensatiemogelijkheid. In September werd met de 5 procent het evenwicht tussen lonen en prijzen hersteld en indien dus de dispensatie werd verleend, betekende dit een ach teruitgang van de koopkracht van de arbeiders, die onder de dispensatierege ling vielen, met 5 procent. Nu echter wordt niet het evenwicht hersteld tus sen lonen en prijzen, maar wordt reeds zonder dispensatie de koopkracht van iedere loontrekkende met 5 procent ver laagd. Komt daar dan nog het toeken nen van de dispensatie bij, dan betekent dat, dat geen enkele vergoeding voor dg stijging van de kosten van levensonder houd met 10 procent gegeven wordt en dat dus de koopkracht van de arbeiders, vallende onder de dispensatieregeling, met 10 procent wordt verlaagd. Nu is bovendien te verwachten ,dat dezelfde bedrijfstakken, die in September in moeilijkheden waren, ook nu een dispen,- satieaanvrage zullen indienen. En dat betekent dan, dat er zelfs arbeiders kun nen zijn, die door deze dispensatierege ling in vergelijking met het vorig jaar een daling van hun koopkracht met 15 procent tegemoet 'zouden kunnen zien. Dit kan natuurlijk niet. Motie van wantrouwen tegen wethouder van Aagtekerke, In de Donderdagavond o.l.v. de bur gemeester, de heer J. Bosselaar te Aag tekerke, gehouden raadsvergadering zijl) harde woorden gevallen over het beleid van een der wethouders, de heer S. Wisse. Direct na de opening vroeg de andere wethouder, de heer P. de Vis ser, het woord voor het voorlezen van een motie van wantrouwen in het be leid van wethouder Wisse. In deze ver klaring werd het volgende gezegd: „Namens de ondergetekende raads leden van alle fracties moge ik ten aan zien van wethouder Wisse de volgende verklaring afleggen; dat zij ten aanzien van zijn beleid ten zeerste gekrenkt zijn in het vertrouwen hem bij zijn ver kiezing geschonken, dat hij de raad in zijn diepste wezen heeft gekrenkt door zijn aangenomen houding, waartegen zij dan ook ten scherpste protesteren". Toen wethouder Wisse zich wilde ver dedigen werd besloten dit in besloten vergadering te doen. DE BILT ZEGT: Ongeveer dezelfde temperatuur. In de ochtend hier en daar mist. Over het algemeen toenemende bewolking met aan het einde van de middag kans op enige neerslag. Matige en in de kust provincies later tot krachtig toenemen de en naar Zuid-West of Zuid krimpen de wind. Weinig verandering in tempe ratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1