Post van thuis op een heuvel ergens in Korea. Peking wijst Mac Arthur's aanbod van de hand. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verbonden troepen maken terreinwinst. SNIPPER A NIEUWSk Walcherse boeren zullen bezwaren indienen tegen ontwerp streekplan Stichting „Nieuw Walcheren" hield jaarvergadering. Overdracht Nederlands geschenk aan Canada. Zuinigheid met cultuurgrond Alle narigheid wordt een ogenblik vergeten. Politie nam de prijzen in beslag* Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 9fy, Tel. 2438, bi) geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1836 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord VRIJDAG 30 MAART 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT MedewerkersMr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; B. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.19 u., onder 19.11 u. Maan op 4.25 u., onder 11.32 u. Hoogwater op Zaterdag 31 Mrt: Vlissingen: 8.05 u. 1.59 m., 20.54 u. 1.27 m. Terneuzen: 8.31 u. 1.82 m., 21.24 u. 1.49 m. Wemeldinge: 9.36 u. 1.42 m., 22.26 u. 1.12 m. Zierikzee: 9.18 u. 1.23 m., 22.05 u. 0.94 m. Peking heeft bet aanbod van generaal Mac Arthur om besprekingen te be ginnen over een wapenstilstand van de hand gewezen. Dit werd gisteren mede gedeeld door radlo-Peklng. Het aanbod van de Amerikaanse opperbevelhebber werd „schaamteloos" en „krankzinnig" genoemd. Volgens berichten uit For mosa zou Mao Tse Toeng ook het voorstel van de commissie van Goede Dien sten uit de erenigde Naties om te onderhandelen over een vredesregeling in de Koreaanse oorlog hebben afgewezen. Volgens hem zou de oorlog niet alleen voortgezet worden ln Korea, maar zelfs na de bevrijding van dit land. Uit Londen afkomstige berichten wij zen op een gunstiger stemming bij de Chinezen. Volgens deze berichten zou Jacob Malik, de Russische gedelegeerde bij de Verenigde Naties te Lake Success, hebben losgelaten dat de Chinese re gering bereid zou zijn vredesonderhan delingen te beginnen. Drie vier weken geleden zou Malik zich In een gesprek met een andere gedelegeerde naar Lake Success een dergelijke zinspeling hebben laten ontvallen. Men twijfelt er echter in Londen aan of Malik's zienswijze als een betrouwbare aanwijzing voor de hui dige opinie in Peking kan worden be schouwd. De veertien landen, die het meest te maken hebben met de Koreaanse cam pagne, zijn voornemens binnenkort de proef op de som te nemen door een offi ciële beleidsverklaring, gericht op een wapenstilstand, af te leggen, hetgeen door president Truman zou geschieden. De door radio-Peking gemelde ver werping van het aanbod van Mac 'Arthur tot het voeren van onderhande lingen over een wapenstilstand met de Chinese bevelhebber te velde, werd in Londen algemeen verwacht. Deze ver werping behoeft, zo meent men, niet onvermijdelijk een gunstiger reactie op stappen van de veertien landen uit te sluiten. Verbonden troepen rukken op. In een door generaal Mac Arthur uit gegeven communique wordt verklaard, dat de verbonden troepen hun opmars aan het gehele front hebben voortgezet, ondanks toegenomen tegenstand van de Noordelijken. Het communique zegt, dat de Noordelijken versterkingen blijven zenden naar het centrale front. Terrein winst werd door de verbondenen vooral gemaakt in het Westen, in het gebied van Seoel. Volgens het Amerikaanse hoofdkwar tier was de tegenstand gering met uit zondering van het gebied bij Tsjang- gori, ongeveer 30 km Noord-Oosteiijk EEN TON VOOR HET JEUGDHERBERGWERK. Geschenk van Standaard Petroleum Maatschappij. Ter gelegenheid van het 60-jarig be- taan van de Standaard Amerikaanse etroleum Mij. heeft de oudste directeur dezer maatschappij gisterochtend in de jeugdherberg „Ockenburg" te Loosdui nen een cheque van f 100.000.ten be hoeve van het jeugdherbergwerk aan de voorzitter van de Ned. Jeugdherberg centrale, mr J. C. Tupker, overhandigd. Het is te begrijpen, dat de honderden trekkers en treksters, die de overdracht bijwoonden een daverend applaus aan hieven want voor het bedrag zal te Princenhage een nieuwe jeugdherberg worden gebouwd. Genua en Marseille contra Antwerpen en Rotterdam. De twee grote Middellandse zeeha vens Marseille en Genua hebben beslo ten hun onderlinge concurrentie te sta ken en een gemeenschappelijk front te vormen tegen de concurrentie van Ant werpen en Rotterdam en de dreiging van een herlevende Duitse koopvaardij vloot. Dit besluit werd genomen door een commissie van vertegenwoordigers van de havens Marseille, Genua en Sa- ona. f r - - oilier (qjueuille zal ais scheidsrech ter optreden in het stakingsconflict te Parijs. De staking in de Perzische olievelden breidt zich uit. Door de sta king, die 3000 arbeiders omvat, zijn 10.000 mensen werkloos. Gedurende de laatste twee dagen zijn in Bagdad een groot aantal auto's met rijke Perzen aangekomen op doorreis naar Syrië en de Libanon. Men vermoedt dat deze uit tocht zich ook zal uitbreiden tot de midden-klassen. In Manilla is Don derdag de alarmtoestand afgekondigd. Er deden zich ongeregeldheden voor ter gelegenheid van het feit dat 9 jaar ge leden de oproerige beweging der Huks begon tegen de Jappen. 6 personen wer den gedood en verschillende andere werden gewond. De Britse en de Ame rikaanse bevelhebber in Berlijn hebben gisteren bij de Russen geprotesteerd te gen het incident op de Potsdammer Plktz. -- De „Johan van Oldenbarne- veldt", die met emigranten op weg is naar Australië is naar IJmuiden terug- geneerd. ln de machinekamer was een oegin van brand uitgebroken ter hoogte van het eiland Wight. De schade was niet ernstig. - Op 16 Mei zal de Chris telijk Historische Unie in Krasnapolsky in Amsterdam haar algemene jaarver gadering houden. De eerste door Ame rika aan de Nederlandse luchtmacht af geleverde „Thunderjet" straaljager neeit gisteren zijn proefvlucht boven Nederland gemaakt. In totaal krijgt de Nederlandse luchtmacht 100 van deze toestellen. Voor het Arnhemse Ge rechtshof werd gisteren in hoger beroep 2 maanden gevangenisstraf geëist tegen de jachtopziener v. d. B. uit Putten In October van het vorig jaar had de jacht opziener in beschonken toestand een buspassagier aangeschoten met een re volver. In de Velser gemeenteraad is een motie aangenomen waarin afkeu ring werd uitgesproken over de burge meester, dit in verband met een uitla- ng in zijn nieuwjaarsrede. van Seoel. Aan het Oostelijk deel van het centrale front stuitten patrouilles der Verenigde Naties voor het eerst sinds 14 dagen op machinegeweervuur. Zij trokken zich terug. Verder naar het Oosten zouden de Zuid-Koreanen nog maals 8 km opgerukt zijn. Volgens de laatste berichten bevonden zij zich reeds 15 kilometer ten Noorden van de breed tegraad. De nieuwe positie is niet aan gegeven. De ontmoette tegenstand was zeer gering. In het centrum van het front ten Noorden van Tsjoensjon nam de tegen stand der Noordelijken toe. De Chinezen blijven hier over de breedtegraad trek ken. De Amerikaanse verliezen in Korea zijn gestegen tot 57.120, een vermeerde ring van 1306 sinds de vorige week, zo is medegedeeld. Tot 23 Maart bedroegen de verliezen 8511 doden, 37.918 gewonden en 10.691 vermisten. Wijziging eindexamen handels- avondonderwijs. NIEUW PROGRAMMA SAMEN GESTELD. r In een landelijke vergadering van de bond van directeuren en leraren bij het handelsavondonderwijs, welke te Gro ningen werd gehouden, werd mededeling gedaan van een aantal wijzigingen in de eindexamens van het handelsavondon derwijs. Er is nl. een nieuw eindexamen programma samengesteld, dat na enkele overgangsjaren geheel van kracht zal zijn. De belangrijkste factor daarbij is wel dat de candidaten voor het examen driejarige handelsavondschool een keuze mogen doen tussen enkel en dubbel boekhouden. Het nieuwe eindexamen reglement is voor alle scholen met drie- en vijf-jarige cursus bestemd. Scholen met een vierjarig programma zijn gelijk gesteld aan driejarige scholen. STOFFELIJK OVERSCHOT OPGEHAALD. In de nacht van 8 op 9 Maart j.l. ver dween uit een rusthuis te Bilthoven een daar verpleegde dame. Gistermorgen is door de Maartens- dijkse politie het stoffelijk overschot van de vermiste dame opgehaald uit het water rondom het fort bij Voordorp, tussen Bilthoven en Maartensdijk. Consequenties voor agrarische bedrijven moeten worden nagegaan. De Stichting voor de Landbouw op Walcheren belegde gistermiddag onder voorzitterschap van de heer E. Verlare te Nieuw- en St Joosland in de boven zaal van „De Vriendschap" te Middel burg een vergadering, waarin leden van de commissie voor grondgebruik van genoemde Stichting een uitvoerige uit eenzetting gaven van de bezwaren van agrarische zjjde tegen het ontwerp Streekplan Walcheren. Deze vergadering werd bijgewoond door twee afgevaardigden van de plaat selijke afdelingen van de C.B.T.B. en de Z.L.M. op Walcheren, alsmede diver se Walcherse burgemeesters. Zoals men weet heeft de Stichting zelf reeds een bezwaarschrift tegen het ontwerp inge diend en het ligt nu in de bedoeling, dat alle Walcherse landbouwers, voor wie het Streekplan nadelige consequenties medebrengt, individueel hun bezwaren bij Ged. Staten zullen indienen. Dit be tekent dus, dat zij aan de hand van de tot 22 Mei a.s. op iedere gemeente-secre tarie ter inzage liggende kaarten die nen te bezien, welke de gevolgen van het Streekplan voor hun bedrijf zijn en zo nodig hun bezwaren naar voren moe ten brengen. De plaatselijke landbouw- commissies hebben in dit opzicht even eens een taak. Direct na de opening der vergadering sprak ir A. Francke, Rijkscultuurcon- sulent voor Zeeland, die, hoewel over tuigd van de noodzaak van planologische maatregelen, van mening was, dat de landbouwbelangen bij het ontwerp Streekplan teveel in de verdrukking komen. Bij de jorbehandeling van het ontwerp zijn de grootste bezwaren weg genomen. Tegen de vele details bestaan echter nog grote en principiële bezwa ren. Hij verzocht de individuële landbou wers dringend nauwkeurig na te gaan, welke nadelen voor hun bedrijven uit de verwerkelijking van het Streekplan zullen voortvloeien en zo nodig met hun bezwaren te komen. WAT IS EEN AGRARISCH BEDRIJF? Ir W. H. Ubbink, consulent voor Grond- en Pachtzaken en secretaris van de commissie voor grondgebruik van de Stichting voor de Landbouw, behandelde daarna een groot aantal bezwaren tegen het ontwerp. Zo wees hij erop, dat de definitie van agrarisch bedrijf bepaalde moeilijkheden kan opleveren, b.v. bij sommige varkensmesterijen, loondorse- rijen enz., die, hoewel kennelijk land bouw- of veeteeltbedrijven, volgens het ontwerp niet in het agrarische werkge bied worden toegelaten. Breedvoerig stond ir Ubbink o.m. stil bij de bepa lingen omtrent de bedrijfsgrootte, de bouw van arbeiderswoningen, die door zeer beperkende bepalingen is omringd, waardoor in feite van vestigingseisen voor de landbouw kan worden gespro ken. Ook hij drong er met klem op aan, dat de betrokkenen hun bezwaren in dienen. DE AFZONDERLIJKE GEMEENTEN. De heer K. de Buck, lid van de com missie voor grondgebruik, ging vervol gens aan de hand van een kaart voor sommige gemeenten afzonderlijk na, welke bezwaren tegen tal van detail punten bestaan. Wat Veere en Vrou wenpolder betreft zullen bezwaarschrif ten van de grondgebruikers in de kre- kengebieden, die tot bijzondere natuur gebieden zijn bestemd, op hun plaats zijn. Hier mogen n.l. geen bedrijfsge bouwen worden gesticht en eventuele vernielde gebouwen mogen niet worden herbouwd. Verzocht dient te worden dit gebied tot agrarisch werkgebied te be stemmen. Bezwaren wat Vrouwenpolder betreft bestaan voorts tegen het bestemmen van de polders tussen duinen en dijk tot agrarisch gebied met beperkte glascul tuur. Waarom mag hier wel plat, maar geen hoog glas worden gebruikt? Uit recreatie-oogpunt maakt dit toch geen verschil, zo werd verklaard. Voorts zal bezwaar gemaakt dienen te worden te gen het kampeergebied op goede land bouwgrond in deze gemeente. Waarom kan dit niet op het vroon worden ge sticht? Onjuist werd ook geacht de be paling, dat op de vronen geen pluimvee teelt is toegestaan, omdat geen kippen hokken mogen worden gesticht. zwaren ingebracht tegen de bestemming van grond tot kampeerhuisterrein, het geen ook.gold voor Domburg, waar bo vendien plaats is gemaakt voor een kampeerterrein. Bij Westkapelle is ten onrechte het bijzondere natuurgebied over landbouwgebied doorgetrokken vanaf de kreek tot de weg bij een boer derij. Ook hiertegen is een bezwaar schrift op zijn plaats. DE TWEEDE BUITENHAVEN. Nadat de heer De Buck nog enkele bezwaren had omschreven t.a.v. de be stemming van stukken grond bij Zou- telande, Dishoeck en het Nollegebied, behandelde hij de kwestie van boerde- rijenbouw bij Vlissingen op de plaats, waar een tweede buitenhaven is gepro- jecteerd. Hier zal n.l. volgens het out werp alleen toestemming voor het stich ten van bedrijfsgebouwen worden ver leend op bedrijven van 9 H.A. Reeds heeft de Stichting geadviseerd deze norm los te laten, omdat voorlopig van havenaanleg niets zal komen en voorts het weinig verschilt, of t.z.t. b.v, zes of zeven boerderijen moeten worden ont eigend. Voorts werden bezwaren ontwikkeld tegen het 7 H.A. grote landbouwge bied bij het Sloe, dat zonder voorkennis van de Stichting en de betrokkenen be stemd is tot schietterrein. Op deze uiteenzetting volgde een drukke bespreking. Medegedeeld werd nog, dat de heer De Buck voortaan elke Donderdagmiddag van 24 uur in „De Vriendschap" zitting zal hebben voor het beantwoorden van alle vragen om trent de besproken kwesties. DINSDAG INTERRELLATIE- NEDERHORST. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de heer Nederhorst (Arb.) verlof gege ven tot het richten van vragen aan de regering omtrent de economische ge volgen van haar loonpolitiek. Deze interpellatie zal gehouden wor den op Dinsdag 3 April des namiddags te één uur. Donderdagavond werd ln Middelburg o.I.v. de wnd voorzitter, de heer D. F. P. Hoegen, de jaarvergadering gehouden van de Stichting „Nieuw Walcheren". In zjjn openingswoord herdacht de heer Hoegen het overleden bestuurslid, de heer G. Sissingh te Vlissingen. In zijn jaarverslag deelde de secre taris, de heer G. Ballintijn, mede, dat evenals in 1949 werd vastgesteld, de werkzaamheden van de Stichting een aflopend karakter dragen. De activiteit verplaatst zich meer en meer naar het Landschapsarchltectonisch Bureau, dat o.I.v. de heer C. P. Broerse het werk gaat voortzetten. Zonder de heer Broerse, aldus het verslag, hadden de plannen niet tot uit voering kunnen komen. In 1950 kwamen twee belangrijke dingen tot stand n.l. de herbeplanting van „Toorenvliedt" te Middelburg met de gelden van het Hoste-comité en de verdere onderhan delingen over 't Jeugdcentrum te Dom burg. De samenwerking met de Ned. Jeugdherberg Centrale voltrekt zich echter moeilijk, waardoor de officiële opening steeds moest worden uitgesteld en zoals bekend nu waarschijnlijk in Mei zal kunnen plaats vinden. BOMEN EN STRUIKEN. In het verslag van het Landschaps- architectonisch Bureau werd er op ge wezen, dat de destijds geschatte levens duur van het bureau n.l. 2 jaar nu al Is verdubbeld. Het aantal uitge werkte plannen werd echter kleiner. Er werden 50 plannen gemaakt, waarvan er 48 uitgevoerd zijn of worden. Niet tot uitvoering kwam o.m. de uitbreiding der Alg. Begraafplaats te Middelburg. Door particulieren werden in het afge lopen jaar 533 bomen en struiken ge plant, door de Stichting 98.922 en we gens herstel 1532 stuks. De totalen der geplante bomen en struiken bedragen thans: door particulieren geplant 62.700, door de Stichting 479.708, we gens herstel 220.683, zodat het totaal 763.091 bedraagt. Verheugend is de me dewerking van practisch alle Walcherse gemeentebesturen. Het bureau zal vol gens de verwachting nog jaren zijn ad viezen blijven geven. Tenslotte werd ge rapporteerd over de toestand van een duingebied en werd een bestek gemaakt voor het plantsoenenonderhoud van een nieuwe woonwijk. FtNANCIëN. Het bomenfonds was eind vorig jaar nog f 145.447,27 groot. Aan contributies werd ontvangen f 3391,70, terwijl de on kosten f 3496,76 beliepen. De totale uit gaven wegens het aanschaffen van plantmateriaal bedroegen f 41.219,15. Verschillende gemeentebesturen kunnen nog beschikken over bedragen uit het bomenfonds. Zo heeft Middelburg nog de beschikking over f 22.047,55, Vlis singen f 24.737,52, Westkapelle f 4.314,85 voor de kreek bfj Westkapelle f 6607,67, Boerenerven f 48.971,18, het Spoorweg- bos bij Domburg f 1273,03 en het Jeugd centrum te Domburg f 4679,59. Bij de bestuursverkiezing werden de heren G. Ballintijn, P. Blaauw en D. F. P. Hoegen herkozen. 101-jarige in Vlissingen. Gisteren vierde „Oma" E. M. Goote Landman, de oudste inwoonster van Vlissingen, haar 101ste jaardag. Daar het slechts een „moppenverjaardag" is zoals zij het zelf uitdrukte en geen „kroonjaar" heeft zij prijs gesteld op een intieme viernig. Wel is de Commis saris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot haar persoonlijk zijn geluk wensen komen aanbieden. BRAND IN KRUISPOLDER. Waarschijnlijk door een verkeerde be handeling van een gasinstallatie is de boerderij van de landbouwer L. van Damme te Kruispolder afgebrand. Uit de boerderij kon vrijwel niet worden gered. Bovendien was het geheel laag verzekerd. Als dank voor het aandeel, dat Canada heeft gehad in de bevrijding van ons land, heeft de Nederlandse regering een schilderij van de 17e eeuwse Meester Meindert Hobbema, n.l. „De Twee Watermolens" ten geschenke gegeven. Tijdens een indrukwekkende plechtigheid is, in de „Hall of Fame" in het Canadese Parlementsgebouw dit schilderij in aanwezigheid, van vele autoriteiten door de Gouver neur-Generaal, Graaf Alexander, aanvaard. Tevens was tegenwoordig Z.Exc. Mr A. J. Lovink, Nederlands Ambassadeur in Canada. Met grote belangstelling bezichtigt het hoge ge zelschap het schilderij. tt Ir De Vink sprak voor Zeeuwse fruittelers. In een, naar de voorzitter veronderstelde vanwege het goede weer, zeer matig bezochte vergadering van de Kring Zeeland van de Nederlandse Fruit telersorganisatie in de „Prins van Oranje" te Goes heeft ir M. A. de Vink gistermiddag een uiteenzetting gegeven van het werk van de onder zijn leiding staande Provinciale Planologische Dienst. In het bijzonder legde hij daarbij de nadruk op het hoofddoel: het helaas onvermijdelijke verlies aan cultuurgrond tot een minimum te beperken. Voordat ir De Vink aan het woord kwam, werden enige huishoudelijke za ken afgehandeld. O.a. werd op voorste] van de voorzitter, de heer J. Q. C. Lens hoek, besloten, dat de Kring haar mede werking zal verlenen aan de op 20 Juni a.s. in het gebouw van de Veilingsver eniging te Krabbendijke op initiatief van de Kring Oost-Zpid-Beveland der Z.L.M. te houden land- en tuinbouw tentoonstelling. Een voorstel tot verhoging der con tributie ontmoette nogal enige beden kingen, Op de landelijke vergadering der organisatie zal hierover nader wor den beslist. Uit het door de secretaris-penning meester, de heer I. Ph. F. van de Plas- sche, uitgebrachte jaarverslag bleek, dat practisch alle Zeeuwse fruittelers bij de Kring zijn aangesloten en dat deze er ook financieel gunstig voorstaat. Op de balans komt een reservefonds voor van ruim f 4000. LEZING IR DE VINK. Ir De Vink begon zijn lezing met op te merken, dat de planologie veelal het minst bekend is bij hen die er het nauwst bij betrokken zijn: de boeren. Uit die onbekendheid ontstaat licht wantrouwen en spr. hoopte dan ook, dat zijn lezing er toe zou kunnen bijdragen dit weg te nemen. De planologie of ruimtekunde houdt in het indelen van de bodem op dusda- „Me oom zit in de bak.' (Van onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang). BIJ HET NEDERLANDSE BATALJON ERGENS IN KOREA, Maart 1951. Het Is donker. Boven op een heuvel aan de buitenkant van een Koreaanse stad zit een wachtpost. Twee man met een lichte mitrailleur kjjken uit over de zwarte bergen voor hen. Vier anderen hokken samen In een klein hutje van stro. Het is werkelijk knus In de enge ruimte. De bodem ls bedekt met stro. Een primitief ollepitje verspreidt een geelachtig licht. Een veldtelefoon onderhoudt de verbinding met de peletonscommandant beneden. En in het midden brandt een houtskoolvuurtje in een aarden pot. Het is 's nachts nog flink koud. Maar in de schuilhut is het behaaglijk warm. Nieuwjaarskaarten met Pasen. De sergeant luistert naar de telefoon, die op de radio aangesloten is. „Hardstikke goeie muziekver telt hij. „Krontjongvan die Indische mu ziek". De anderen zuchten. „Zaten we daar nog maar En ze steken hun zoveelste Camel op aan het walmende oliepitje. Ineens verschijnt er een gezicht voor de opening van de hut. Het is de fac teur. „Goeienavond mensenzegt hij hijgend van het klimmen tegen de heu vel op. „Post „Alsjeblieft!" Hij gooit een heel pak brieven en kranten en wat postpakketten naar binnen, ledereen graait er tegelijk naar. Voor jou en voor hem en nog een voor jou en een voor mij. Het is een lawine. Maar er is ook in geen twaalf dagen luchtpost gekomen. De een heeft vier brieven en een ander zelfs tien. De laat ste kranten uit Nederland van een dag of tien geleden. Pakjes met ballpoint- pennen en paaseieren. En een hele zen ding verlate nieuwjaarskaarten van de zeepost. Gretig leest men het nieuws. En Wat Oostkapelle betreft werden be- men maakt er elkaar deelgenoot van. „Eindelijk hebben ze een nieuwe re gering ook „Mij een zorg „En de aanvulling voor ons is ver trokken „Arme kerels!" Er zitten ook krantenknipsels en foto's over het bataljon in de brieven. Men heeft er natuurlijk kritiek op. Het zijn altijd mensen van de staf, die op een foto staan En de verhalen zijn sterk overdreven. Maar toch ziet men ze wel graag. Helden. Er is ook een lichtblauwe envelop bij. „Van Tine7" „Ja „Wat schrijft ze „Gaat je geen moer an!" Maar even later leest de man met de helm achterop zijn hoofd er toch uit voor: Jullie zijn echte helden, hoor maar jullie moeten niet overmoedig wordenals de Chinezen jou te pak ken nemen zal ik die pinda-Chinees bij ons om de hoek wel voor mijn rekening nemen. Ze lachen schamper. Maar in hun hart doet het hen toch goed te horen, dat er in Nederland belangstelling voor hen be staat. Het is het eerste wat zé me over al vragen: wat zeggen ze in Holland In twaalf dagen was er geen luchtpost uit Nederland gekomen. De facteurs lagen er volkomen uit. Er werden ook bijna geen brieven meer naar Nederland geschreven. De stemming was werkelijk minder dan anders. Tot er ineens bericht kwam, dat er vijf volle zakken vost voor het Nederlandse bataljon waren. Diezelfde avond zat men overal bij het licht van kaarsen en zaklantaarns te lezen. En het hele kampement gonsde van het nieuws uit Nederland. over ons. En als ik dan eerlijk opbiecht, dat men nu niet zo bijster veel enthou siasme aan de dag legt, dat ze niet moe ten verwachten, dat men even sterk meeleeft ais destijds toen er tienduizen den dienstplichtigen in Indonesië waren, dan knikken ze begrijpend. Ze voelen ook wel, dat men nu eenmaal meer te doen heeft met mensen die in dienst moeten, dan met vrijwilligersook al hebben ze het in Korea vele malen moeilijker dan het ooit in Indonesië ge weest is. Maar-aan de andere kant eisen ze terecht waardering voor hun mili taire prestaties hier. Deze zeshonderd mannen hebben in enkele maanden het Nederlandse leger meer aanzien in het buitenland gegeven dan de hele generale staf ln vijf jaar. Maar dat kan hen alle maal weinig schelen. Waar ze zich ech ter werkelijk over opwinden is over de schunnige briefkaarten, die de ouders van hun gesneuvelde kameraden hebben gekregen van Nederlandse communis ten. En ik kan de directie van „De Waarheid" nu al aanraden krachtige beschermingsmaatregelen voor hun ge bouwen te overwegen voor het ogenblik dat het Nederlandse bataljon thuis vaart (Zie vervolg op pag 2). nige wijze, dat alle maatschappelijke belangen zo goed mogelijk worden be hartigd en met elkaar in evenwicht ge bracht. Oorspronkelijk begonnen met het ontwerpen van stratenplannen heeft haar sfeer van bemoeienis zich via ge meentelijke uitbreidingsplannen en streekplannen uitgebreid totdat men sinds 1941 zelfs een Rijksdienst voor het Nationale plan kent. De Provinciale Planologische Dienst is belast met het ontwerpen van streek plannen voor de provincie, waarbij tal van deskundigen en belanghebbenden worden gekend, en die uiteindelijk door het provinciaal bestuur worden vastge steld. Het is vooral de ontzaglijke bevol kingsgroei, die dringt tot een zo zuinig mogelijk gebruik van de bodem. Hoewel Zeeland er betrekkelijk gunstig voor staat, zal ook deze provincie in de eerst komende 10 jaar ongeveer 1200 H.A. aan cultuurgrond moeten afstaan voor volkshuisvesting (182 H.A.) industrie vestiging (515 H.A.) aanleg van wegen enz. 430 H.A.) en recreatie" (80 H.A.). Dit komt weer op drie a vier flinke boerderijen per jaar. Een ordelijk gebruik van de grond is dus dringend nodig. Vandaar het belang van een ontwikkelingsplan, dat berust op een nauwkeurige analyse van het sociaal-economisch leven. Een plan, dat vervolgens wettelijk moet worden vast gelegd, opdat de belanghebbenden weten waar zij aan toe zijn. „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". Het werk van de Planologische Dienst wil er het zijne toe bijdragen, dat dit op bouwwerk weloverwogen en daardoor zo succesvol mogelijk geschiedt. De gisteren te Middelburg gehouden Voorjaarsmarkt waarover elders in ons blad al is geschreven, heeft een onge dacht einde gehad. Wie iets kocht kreeg n.l. van de marktkooplieden een lot. Men moest echter iets kopen, wilde men een lot ontvangen. Aangezien de loterij niet was aange vraagd, nam dit alles een onverwacht einde. Er was van de zijde van de politie, duidelijk op gewezen, dat zonder toe stemming geen verloting mocht worden gehouden, indien de loten zonder enige tegenprestatie werden uitgedeeld. Daar de organisatoren door uitreiking uit sluitend bij verkoop der artikelen, loten verstrekten, moest de politie ingrijpen. Zo verschenen om vier uur twee auto's van de gemeentepolitie op de markt bij de kraam, waar de prijzen waren uit gestald. Er werd beslag gelegd op de prijzen en de gehele prijzenvoorraad naar het politiebureau gebracht. Een talrijk publiek was van een en ander getuige en het geheel verwekte bij de organisatoren nogal beweging. De ver loting gaat echter niet door en het ge heel blijft onder beslag tot de Kanton rechter een uitspraak in deze zaak heeft gedaan. Een 43-jarige man, wiens lichaam bij een ontploffing zo ernstig was verbrand, dat hü 70 procent van zijn huid had ver loren, heeft een New-Yorks ziekenhuis verlaten, nadat 4680 vierkante cm huid, een gift van vier zijner vrienden, was getransponeerd. DE BILT ZEGT: Plaatselijk opklaringen. Wisselende bewolking met flinke op klaringen en in het Zuiden van het land tijdelijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Noord. Iets minder koud dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1