«@1® de loupe ADAMSON Elke huisvrouw doei het anders Haar avontuur D.D. Loonsverhoging eist verhoogde productiviteit» Inkrimping Generale staf? De Geref» Jeugdorganisatie heeft financieel geen zorgen» Von Falkenhausen in Duitsland» Een goed begin! Van jachtvliegers worden topprestaties geëist, Ernstig ongeval te Bergen op Zoom. gaat liften. Komende Voorjaarsbeurs de grootste welke ooit is gehouden» Dosd«rdag 29 Maart 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Prof. Chr. Werkgevers vergaderden. Prijscontrole beter dan prijsbeheersing. Op een gisteren te Utrecht gehouden vergadering van het plenaire bestuur van het Verhoud van trot. C'hr. Werkgevers heeft de algemeen voorzitter van het verbond, de heer A. Borst, een rede uitgesproken over de jongste loonsver hoging. ill) kenschetste deze als het kiezen van de gemakkelijkste weg, o.a. voor het behoud van de samenwerking tussen werkgevers en arbeiders, die er echter tevens toe leidt, dat in toenemende mate ongunstige gevolgen openbaar worden voor de Nederlandse economie. Spr. betreurde het, dat de subsidies niet geheel zijn afgeschaft. De thans doorgevoerde vermindering betekent voor een gemiddeld gezin een vermin dering van de gezinsuitgaven van fl.84 per week. Waar van arbeiderszijde werd beweerd, dat deze meerdere uitgaven voor de gezinnen der arbeiders onover komelijke herwaren schiepen, toonde men zich bij het terzake gevoerde over leg van werkgeverszijde bereid, na enige aarzeling, als noodverband een directe uitkering van f 2,— per week voor ge huwden en kostwinners te bepleiten. De arbeidersvertegenwoordigers wensten «chter aanvankelijk daarenboven nog 'n loonsverhoging van 6 De besprekingen met de lonen- en prijzen-commissies kwamen in een min of meer concreet stadium, toen na diep gaand onderzoek bleek: a. dat de kosten van levensonderhoud sinds September 1949 waren gestegen met 9.5 sinds September 1950 met 7.7 b. toen de arbeiders-organisaties zich onder zekere waarborgen bereid ver klaarden in beginsel een consumptie beperking van 5 (zoals deze dooi de regering was gesteld) te aanvaarden c. toen de regering mededeelde dat door haar een loonsverhoging met 5 tot een inkomen van f 4000 per jaar, werd aanvaard en voorgesteld. De arbeidersvakcentrales bleven ech ter ook toen nog een 6 loonsverhoging eisen als noodverband. De werkgevers bleven bij hun stand punt dat deze loonsverhoging gepaard Zou moeten gaan met een doelbewuste bevordering van de productiviteit. Het is ons als werkgevers gebleken, aldus spr., dat de regering ernst maakt met het toepassen van een zo efficiënt mogelijke prijscontrole. De grote nade len, verbonden aan prijsbeheersing en distributie, staan de regering klaar en duidelijk voor ogen en worden door ons volkomen onderschreven. Distributie en prijsbeheersing met een daaraan ver bonden leger van ambtenaren, brengt geen uit --st, wei. een goede prijscontrole am en over de grenzen Hei, werk aan perceel >S. van de Oos terpolder is begonnen. Dit perceel om vat de bouw van een slaperdijk en een bouwput bij Harderwijk. Een beurtschip zonk Dinsdag door onbekende oorzaak plotseling op de IJs- fel. De 7 opvarenden, o.w. een vrouw en drie kinderen werden allen gered. De „Vredesbel", die hing in een tien meter hoge toren om de vredeswil van de stad Hirosjima te symboliseren, is verdwenen. De politie vermoedt, dat de dieven de bei zullen smelten om als zchroot te verkopen. Xlen voormalige officieren van het Portugese leger, die In 1919 hebben deel genomen aan de opstand om het ko ningshuis weer in ere te herstellen, heb ben de nationale vergadering in een pe titie verzocht de monarchie in Portugal weer in te voeren. Portugal is sinds 1910 een republiek. De Amerikaanse minister van Defen sie, Marshall, heeft te Washington ver klaard, dat de Deens-Amerikaanse con ferentie in Kopenhagen w-ordt gehou den om over het gebruik van luchtbases op Groenland te onderhandelen. Een professor aan tie universiteit van Illinois, heeft in Chicago medegedeeld, dat door een in 1941 naar Amerika ge vluchte Joegoslavische arts een nieuw middel tegen kanker is gevonden. Het nieuwe middel zou een extract uit paar denbloed zijn. In Hongkong van communistische zij de ontvangen berichten hebben gisteren onthuld, dat op Paaszondag een groot gantal „contra-revolutionnairen" in Peking is terechtgesteld. De berichten Zeiden, dat de terechtstellingen in op dracht van het militaire controle comité van Peking werden uitgevoerd. Woensdag Is een verdrag ondertekend tussen de t.C.A.O. (International Civil Air Organisation) en Indonesië, waar door Indonesië een buitenlands luchtnet jtan openen. Aneta vernam, dat het Voornemen bestaat voor een spoedige opening van een Indonesische lijndienst op India. Er is een lichtpunt, aldus spr., de mogelijkheid van prijsdaling is niet uit gesloten. „Daarom doe ik ook hier een ernstig beroep op het bedrijfsleven om niet anders dan hoog nodig en strikt noodzakelijk de prijzen te verhogen". Naar het A.N.P. verneemt, heeft de chef van de Generale Staf aan de mi nister van Ooriog in overweging ge geven om enige grotere zelfstandigheid toe te kennen aan de Commandant Strijdkrachten te Velde. Dit betekent niet, dat de functie van commandant veldleger, zoals die voor de oorlog be stond, in de huidige legerorganisatie zal terugkeren. Wel is te verwachten, dat de Generale Staf door deze voorgestelde verandering eniger mate zal inkrimpen. De Legervoorlichtingsdienst kon ons op dit ogenblik nog geen commentaar leveren op deze verandering. (Ingez. mededeling, advert.) Kijkt U maar eens naar Mevrouw VV. Die begint al heel vroeg met de schoon maak en doet alles ineens achter elkaar. „Dan is het gebeurd" zegt zij. Mevrouw J„ die ook nog voor vier peuters moet zorgen, denkt er anders over. Zij verdeelt het over een paar we ken, dan kan zij alles rustig klaar krij gen. Zo heeft elke huisvrouw haar eigen methode. Zo gaat het ook met het koffierant- soen! Mevr. W. besteedt tiaar bonnen ineens, dan heeft ze haar koffie voor 6 weken in huis; Mevr. J. levert wel de bonnen dadelijk bij haar kruidenier in, maar koopt niet alles tegelijk; „dan heb ik steeds verse koffie", zegt Mevr. J. Maarbeide kopen ze voor hun kostbare bonnen de beste koffie, die er is: Niemeijer's Paarsmerk! Dat heeft de ondervinding hen geleerd. Zo genieten ze bovendien dubbel, want met Niemeijer's waardepunten (ook op Niemeijer's Gala en Princess thee) spa ren ze ongemerkt voor het prachtige „Safira" tafelbestek, vlekvrij door en door! Vraagt U ook even per briefkaart aan Niemeijer, Groningen, een geschenken- lijst t P.S.: Denkt U er aan dat bonnen 489 en 497 uiterlijk 31 Maart bij Uw kruide nier moeten worden ingeleverd? Maar waar blijven de leden (Van onze Utrechtse correspondent.) De Bond voor Gereformeerde Jeugd organisatie heeft Dinsdag en gisteren te Amsterdam zijn 39ste jaarvergade ring gehouden. Het ledental van de organisatie is in 1950 slechts met enige tientallen gestegen, terwijl het voor heen doorgaans met duizend omhoog ging. En deze geringe vermeerdering, al dus de heer P. C. Monster te Voor burg, bondssecretaris, is over de he'.e linie van het verenigingsleven te be speuren. Naar de bondsvoorzitter ds J. C. J. Kuiper uit Den Haag verklaarde, staat de Bond er in geldelijk opzicht best voor. Dat wij financieel zo onbe zorgd de toekomst tegemoet gaan, merkte ds Kuiper op, is voor een zeer belangrijk deel te danken aan het werk vah de heer Monster. Uitbreiding bondsapparaat. Teneinde het werk onder de meer dan dertigduizend jongens en meisjes (verdeeld over een kleine vijftienhon derd clubs) beter te kunnen verrich ten, heeft de Bond besloten een aan tal vaste commissies in het leven te roepen, die de Bond van advies zul len dienen. Daarnaast meende men, dat het nodig was het bondsapparaat met één werkkracht uit te breiden. De ver gadering hechtte haar goedkeuring aan de benoeming van mej. M. J. Schenkeveld te Alkmaar als bonds- secretaresse. Zij werd terstond geïn stalleerd. Mej. Schenkeveld ls theolo gisch candidate aan de Vrije Univer siteit. „Ondankbaar België, ge zult m(jn gebeente niet bezitten". De Duitse generaals Von Falken hausen, Keeder en Bertram, die uit de gevangenis te Brussel ontslagen zijn, passeerden gisterochtend om zeven uur te Bildchen nab(] Aken, de Duits-Bel gische grens. Op een vraag van journalisten over een eventuele West-Duitse bijdrage tot de militaire inspanning van het Westen antwoordde hij: „Ik kan me niet voor stellen, dat ik schouder aan schouder wil strijden of sterven met buitenlandse troepen, zolang generaals door het bui tenland worden veroordeeld". Von Falkenhausen schreef de Latijnse spreuk „Ingrata Belgia, non possidebls ossa mea" (Ondankbaar België, gij zult mijn gebeente niet bezitten) in het gou den boek van de douane van Aken. (Ingez. mededeling, advert.) Met Ivorol-tandpasta als begin Luidt de dag fris en heerlijk in. Men besloot om volgend jaar de 40ste bondsdag in Rotterdam te hou' den. Ter gelegenheid van dit feit zal een gedenkboek worden uitgegeven. In de vergadering hoorde men de klacht, dat predikanten dikwijls wei nig activiteit tonen terzake van het jeugdwerk, meestal uit onbekendheid er mee. Naar de heer Monster mede deelde, zal volgende week op het Geref. Jeugdcentrum „De Witte Hei" een voorlichtingsvergadering dienste van predikanten worden ge houden. Hier zullen vijftig dominê's verschijnen, uit elke classis der Geref. Kerken één. Op de eigenlijke jaarvergadering luisterden de aanwezigen naar ds Kuiper, wiens openingsrede getiteld was „Zijn dit uw kinderen?" De heer I. Stap te Amersfoort refereerde over „Overheid en jeugd" en mej. E. G. van Egmond, predikantsassistente te „Safety First" in Soe ster berg. Strenge selectie door vlieg medische afdeling. „Nu er steeds meer vliegtuigen lu gebruik Horden genomen, waarmede top prestaties geleverd kunnen worden, is iiet duidelijk, dat de mensen, die deze machines besturen, eveneens tot topprestaties in staat moeten zyn. Het heelt geen zin om superieure vliegtuigen te bemannen met personeel, dat door lichamelijke tekortkomingen niet uit deze machines kan liaien wat er in zit. Het is daarom tevens duidelijk, dat slechts een gering percentage van de jon gelui, die zich voor de luchtvaart opgeven, het brevet van jachtvlieger kan behalen". Aldus dr J. Chr. Hubach, c'nef-vlieger- arts en hoofd van de vliegmedische af deling van de Geneeskundige Dienst Luchtmacht te Soesterberg. Dertig tot veertig man worden per dag in het la boratorium gekeurd en herkeurd. Alle personen, die willen gaan vliegen of eeds vliegen, of liet nu om de militaire- dan wei voor de burgerluchtvaart is, worden hier danig aan de tand gevoeld. Want" zo zei dr Hubach, wanneer twee jachtvliegtuigen die elk 250 m. per seconde afleggen elkaar naderen, dan betekent dat, dat in 1 seconde beide snelheidsmonsters elkaar naderen met een snelheid van 500 m. Dit vereist, dat de piloten scherp moeten kunnen zien op grote afstand, hetgeen vooral bij het nachtvliegen zeer hoge eisen stelt. Ook- het gehoor moet uitstekend zijn; de verbindingen tussen de vliegtuigen on derling geschiedt radiografisch en in code. Eén ietter verkeerd verstaan kan noodlottig worden. LUCHTDRUK EN ZWAAARTE- KRACHT. Het laboratorium is nog niet geheel klaar. Er moeten nl. nog zgn. „onder- drukkamers" gebouwd worden en even eens een centrifuge installatie. In de on- derdrukkamers zullen de vliegers ge test worden op hun weerstandsvermogen tegen snelle drukwisselingen en tempe ratuurverlagingen; voorts zullen zij hierin getraind worden op het gebruik van zuurstofapparaten bij het vliegen op grote hoogte. De centrifuge is als het ware een mo derne en met veel medische toestellen uitgeruste „draaimolen" met een mid dellijn van 10 meter. Dit toestel zal uitgerust worden met een zo sterke motor dat /.<j binnen de 2 seconden een omwentelingssnelheid van 75 per minuut kan bereiken. De hierdoor opgewekte centrifugale kracht komt ongeveer overeen met die welke optreedt bij het maken van een scherpe bocht met een snel jachtvlieg tuig. Een normale, gezonde jongeman kan gedurende vrij korte tijd (een kwes tie van enkele tientallen seconden) een versnelling van 5 maal de zwaarte kracht verdragen. Komt hij boven deze waarde, dan krijgt de vlieger de zg. „blackout", waarbij het hem zwart dan het hart niet meer bij machte is om tegen de sterke middelpuntvliedende kracht in de bloedstroom gaande te hou den. De hersenen krijgen dan onvoldoen de aanvoer van bloed, dus ook onvol doende zuurstof, met ais resultaat: be wusteloosheid. Ademhaling en bloedsomloop vormen voor het menselijk lichaam bepaalde grenzen, waarboven men niet kan vlie gen zonder direct levensgevaar en het is daarom duidelijk dat b(j de keuringen hieraan bijzondere aandacht wordt be steed. Door deze strenge keuringen hoopt men het aantal vliegongelukken, dat voor 90 door de vlieger veroorzaakt wordt, te kunnen verminderen. Ook hier bij de jachtvliegerij geldt „safety first' Op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Roosendaal even buiten Wouw is een zeer ernstig ongeluk ge beurd. Van Bergen op Zoom was een vracht auto met aanhangwagen van de snel- dienst van de B.B.A. vertrokken, be stuurd door de chauffeur P. de Crom uit Bergen op Zoom en als passagier J. Langenberg uit Halsteren. Even buiten Wouw bemerkte de be stuurder dat zijn stuur vast sloeg. Hij waarschuwde zijn mede inzittende dat hij zich schrap moest zetten en remde nog uit alle macht. Met een harde slag vloog de auto tegen een boom die half in de motor drukte. De Crom kreeg een hoofdwonde, een armfractuur en enige verwondingen aan het been. Zijn mede-inzittende liep een been- fractuur en een hersenschudding op. Met een ziekenauto werden beiden naar het Algemeen Burger Gasthuis te Ber gen op Zoom vervoerd waar Langenberg ter verpleging werd opgenomen. De Crom kon na verbonden te zijn naar huis keren. Onder NIEUWE KANSEN. De economische nood waarin Ne derland verkeert heeft zijn oorza ken. Eén daarvan is de nagenoeg verbroken band met het voormalige Nederlands-lndië. De gevolgen daar van beginnen nu door te werken en wij bespeuren dat tot onze schade Men moet de samenhang tussen Nederlands vroegere welvaart en de band met Indië goed zien. Die wel- vaart ontstond niet daaruit, dat Ne derland Indië als kolonie exploiteer de en rechtstreekse heffingen in de Nederlandse schatkist vloeiden. Dis tijd was ook voor de oorlog reeas lang ooorbij. Neen, het waren ooor- al de met Nederlands kapitaal ge stichte landbouw- en handelsonder nemingen wier winsten de Neder landse samenleving ten goede kwa men. Dat dit thans in veel mindere mate het geval is, houdt slechts in zoverre verband met het feit, dat daar geen Nederlandse overheid meer is, dat de eigen Indonesische regering in het land niet de orde weet te handhaven, die voor een geregelde gang van het bedrijfsleven onmis baar is. Daarom moet het echter ook mo gelijk zijn de achteruitgang van onze belangen in Indonesië goed te maken door uitbreiding van die belangen in andere landen, waar wel ordelijke toestanden heersen. Liefst moeten dat landen in opkomst zijn, waar nog ruimte is voor de ontplooiing van nieuw initiatief. De Zuid-Ameri kaanse staten bieden in dit opzicht wellicht grote mogelijkheden. In dit licht moet men de reizen zien oan Prins Bernhard naar dit werelddeel. Zijne Koninklijke Hoogheid bewijst Nederland met zijn activiteit, nu weer met zijn reis naar Uruguay, dan ook stellig belangrijke diensten. Hengelo over „Jeugd in de fabriek", wordt voor de ogen. Dit komt omdat (Ingez, mededeling, advert.) 0# Probeert U een9 diverse sigarettenmerken, rustig en met overleg. Uw keus wordt BOSTON, de ideale combinatie van rijke Virginia-smaak en perfecte mildheid. Bijna 4000 fabrikanten zullen hun producten exposeren. Bijna 4000 fabrikanten zullen op de Internationale voorjaarsbeurs, die van 312 April te Utrecht zal worden gehouden, hun producten exposeren. Ruim 60 van de exposanten is afkomstig uit het buitenland, zodat het assortiment een uitgesproken internationaal karakter zal dragen. De netto-expositievlakte bedraagt ruim 50.000 m2. De stands hebben een gezamenlijke lengte van niet minder dan 12 km. Het is de grootste jaarbeurs, die ooit in Nederland is gehouden. Artikelen uit 45 branches. Op het Vredenburg worden artikelen uit 22 branches geëxposeerd, welke voornamelijk consumptieartikelen en lichte gebruiksgoederen omvatten. De FEUILLETON door G. P. BAKKER. 53) „Overste", zei hij. „Het zal werke- Kjk het beste zijn, dat u nog even Wacht." „Gaarne Excellentie", klonk het rustige antwoord. „Laat Luitenant Von Lisse met zijn dame komen." De kapitein vertrok. „Ik ben benieuwd naar uw verkla ring, overste", sprak Von Pappen- neim. „Wat is u van deze dame be kend?" „Ik heb gezien dat de luitenant het dienstmeisje van de herberg meege voerd heeft, Excellentie." „Wij zullen zien", klonk vrolijk het bescheid van de maarschalk. Na korte tijd keerde de kapitein te rug met luitenant Von Lisse en Lize ih de achterhoede. Met een vorsende blik beschouwde Von Pappenheim het meisje en Vroeg: „Wie is u?" „Lize Gliick, Uwe Genade." Zij keek vrijmoedig rond. „Hoe oud is u?" „Twee en twintig." „Waar woont u?" „Ik ben werkmeisje bij vrouw An nette Rudolf in de Oude Herberg." De veldmaarschalk keerde minder beleefd zijn gasten de rug toe, keek uit het venster van zijn tent naar mensen. buiten. Eensklaps draaide hij zich om, een glimlach op het gelaat, en vroeg de luitenant: „Ben je zeker dat dit de bedoelde dame is?" „Volkomen zeker, Excellentie", klonk het antwoord. Toen tot het meisje; „Hebt u een fiancé?" „Wat? Uwe Genade?" „Een verloofde!" „Neen!" antwoordde ze met een vuurrode blos op het gezicht. „En u luitenant?" „Neen! Uwe Excellentie." „In orde", sprak de maarschalk vrolijk. „Kapitein, laat de geestelijke ko men." „Maar Excellentie", stotterde Von Lisse, die dadelijk de bedoeling be greep. Wat? Een rijke jonge dame van oude hoge adel." De luitenant zweeg. „En u, zoudt u bezwaar hebben met mijnheer Von Lisse te trouwen? Mijnheer de pastoor kan zo hier zijn", vroeg hij Lize. Maar noch het huwelijk, noch de pastoor scheen voor deze dame enig bezwaar op te leveren, want zij zeide, terwijl zij de jonge luitenant in zijn mooie uniform blozend aankeek: Als Uwe Genade het werkelijk meent en de luitenant r>'ij vraagt, zal ik niet neen zeggen." „De heer pastoor zullen wij niet meer nodig hebben", luidde het be sluit van de veldmaarschalk. Hij wendde zich tot de beide jonge „Bij nader Inzien lijkt het mü toch beter dat jullie het samen maar uit vecht", sprak hij lachend. „Als ik u was", vervolgde hij tot Von Lisse, „zou ik zorgen dat het meisje veilig weeruit het kamp komt. Haar veilig heid is voor uw verantwoording. Ik hoop, dat u het de luitenant niet al te kwalijk zult nemen, jonge dame. Heeft men u goed behandeld?" vroeg hij haar. „Zeker, Uwe Genade. Ze ker. AlleenZij aarzelde even. - „Alleen?" „De huzaar op het paard was wat ondeugend." De veldmaarschalk, de overste, d« kapitein, zelfs de luitenant lachten. „Von Lisse, een volgende keer be ter uit de ogen kijken" vermaande de maarschalk. „Excellentie", bracht Saxon in net midden, de luitenant is te voorzichtig geweest, maar stel het geval, dat hij de andere dame had laten ontsnap pen." „U hebt gelijk, overste." De luitenant zag de overste met grote ogen aan. Twee vogeltjes had hij in zyn kooitje geknipt en nu vlogen ze beide bij zijn neus langs de lucht in. „En nu tot weerziens", sprak de veldmaarschalk „in de Oude Her berg zult u steeds veilig zijn." Saxon volgde de kapitein, terwijl stormachtige gedachten door zijn hersens joegen. Het laatste toneeltje had hem enige ogenblikken afgeleid, maar hij be sefte volkomen, dat de toestand waar in Marion en hij zich bevonden, buiten gewoon gevaarlijk was. (Wordt vervolgd.) voornaamste groepen zijn textiel, huis houdelijke artikelen, levensmiddelen, electrotechnische artikelen, speelgoed en de medisch-pharmaceutische afde ling. De machines en benodigdheden voor de industrie en bouwnijverheid zijn ondergebracht op het Croeselaanterrein, waar producten uit 23 branches worden geëxposeerd. De belangrijkste hier ge- exposeerde groepen zijn: bouwmate rialen, machines, materiaal voor bouw bedrijven en wegenbouw, transportmid delen, gereedschappen, werktuigen, staalproducten en verbrandingsmotoren. Vooraanstaande Nederlandse en Bel gische textielfabrikanten zullen in de twee grote expositiehallen op het Vre denburg in collectief verband eeh af deling inrichten, waarin een uitgelezen collectie, wollen, katoenen, linnen en rayonstoffen en artikelen zullen wor den geëxposeerd. De inrichting geschiedt volgens het ontwerp van de Fransman Jean Saint Martain uit Parijs. Voor deze afdeling wordt veel belangstelling ver wacht. De bouwnijverheid en de zware indus trie beheersen de technische afdeling op het Croeselaanterrein, waar ruim 11.000 m' netto standoppervlakte wordt inge nomen door krachtige bouwmachines, transportwerktuigen en wegenbouwin- stallaties. De verhoging van sociaie uitkeringen. OVERLEG BEGINT A.S. VRIJDAG. Van de zijde der regering is bij het toekennen der 5 loonsverhoging me degedeeld, dat de regering overwgfegt te bevorderen dat op de kinderbijslagen, de uitkeringen aan ouden van dagen en andere uitkeringen, krachtens de sociale wetgeving, alsmede krachtens de Rijks regeling voor sociale bijstand (waaron der de overbruggingsregeling) eveneens een verhoging wordt toegepast. Het overleg tussen de interdepartementale loon- en prijscommissie en de Stichting van de Arbeid over dit onderwerp zal Vrijdag a.s. aanvangen. Aan de regering zal daarna rapport worden uitgebracht voor het nemen van een beslissing. Vier Britse soldaten naar Oost-Duitsland uitgeweken? Volgens het officiële Sowjet Pers bureau Tass, zouden vier Britse soldaten van het Manchester Regiment de Oost- Duitse grens hebben overschreden en om asyl hebben gevraagd. Volgens dit bericht van Tass hadden de soldaten geweigerd in het Britse le ger te dienen. Noorse sneeuw werd „sportui trusting Een lading Noorse sneeuw voor een skischans in de Engelse hoofdstad heeft de Britse douane vele hoofdbrekens ge kost. De sneeuw, verpakt in 55 grote, hou ten kisten, was een geschenk van Noor se sportlieden, doch de Engelse douane verklaarde, dat men 20 pd st. aan in voerrechten zou moeten betalen, aan gezien sneeuw niet op hun lijst van in- voerrechtsvrije artikelen voorkwam. Men vond er evenwel wat op en zo kon de lading onder opgave van „sportuit- rusting" vrij worden ingevoerd. HIJ HAD ER GENOEG VAN. Een 21-jarige korporaal van de Britse bezettingstroepen, die 10 maanden geleden naar Oost- Duitsland was gedeserteerd, heeft zich, vergezeld van zijn 22-jarige Duitse vrouw, waarmede hij in de Sowjet-zone in het huwelijk was getreden, weer bij zijn troepen onderdeel in West-Berlijn gemeld. Hij verklaarde „volkomen ge noeg" te hebben van de levens omstandigheden in de Sowjet- zóne. De korporaal is, hangende Overval en ontvoering in Indonesië. Maandagavond heeft "een bende het vuur geopend op de woning van de heer Effering in Sidoardjo. De heer Effering, die pas in .Indonesië uit Nederland was aangekomen, werd in de kaak getroffen. Mevrouw M. Vumeesh, die zich in het huis bevond werd op slag gedood; de overledene laat 4 kinderen achter. In de nacht van Dinsdag op Woensdag werd de Nederlander L. de Ligt door een gewapende bende in Tretes ont voerd. Tot nu toe is er geen spoor van hem gevonden. (Ingez. mededeling, advert.) ZUIVER ZETMEEL Het ideale bindmiddel Chr. Boeren- en Tuindersbond. De algemene vergadering van de C.B. T.B. zal Woensdag 11 Juli a.s. te Leeu warden worden gehouden. Het hoofdbe stuur heeft aan het Eerste Kamerlid, mr W. Rip, aig. secr., studieverlof verleend, in verband waarmee hij zijn werkzaam heden tijdelijk zal neerleggen. (Ingez. mededeling, adv.) w .(VyZ Geneesmiddel tegen huidaandoeningen, j Doet de jeuk bedaren en j doodt de ziektekiemen, zodat I de huid zich kan herstellen. „De Amsterdamse pers" heeft een nieuwe voorzitter. Tijdens de Dinsdagavond gehouden jaarvergadering van de vereniging „De Amsterdamse Pers" is de heer J. J. van Mechelen (Nw Rott. Crnt) gekozen tot voorzitter in de plaats van de heer J. J. een krijgstuchtelyke behandeling F. van den Bergli (Trouw), die zich niet van zijn desertie, in arrest gesteld 1 herkiesbaar had gesteld. Stichting „liet Radioprogramma" in het ongelijk gesteld. Gisteren is uitspraak gedaan in het kort geding tussen de vijf omroepver enigingen en de N.V. Drukkers- en Uit geversmaatschappij C. Misset te Doetin- chem, die het blau van de stichting „Het Radioprogramma" sinds 8 Maart drukt. De president van de Arnhemse rechtbank, mr J. H. Smits heeft bij von nis van heden bevolen om, zo lang t.a.v. de stichting niet bij gewijsde ander» mocht zijn beslist, van de dag van de uitspraak af in „Het Radioprogramma" achterwege te laten het afdrukken van de radioprogramma's van de ormroep- verenigingen in verkorte of onverkorte of in welke vorm ook, op verbeurte van een dwangsom van f 10.00.per ver schijnend nummer. Gedaagden werden veroordeeld in de kosten van het geding. Nederlandse vrachtboot lijdt schipbreuk. De 150 ton metende Nederlandse kustvaarder „Minerva", dat met een la ding steenkool op weg was van Dieppe naar Middlesbrough, heeft bij de Franse kust in de buurt van Dieppe schipbreuk geleden nadat het stuurloos geworden was. De kapitein-eigenaar, S, Wijnholt, die ernstige brandwonden heeft opgelopen, en de vier overige leden van de beman ning zijn met de reddingsboot bij Brune- val 8 km. van Dieppe) veilig ge land. De kapitein is naar een ziekenhuis vervoerd. De reddingsdienst van Dieppe is na onderzoek tot de conclusie gekomen, dat er weinig kans bestaat om iiet schip en de lading te bergen. AMERIKAANSE ATOOMDUIKBOOT SPOEDIG WERKELIJKHEID? De democratische senator Warren Magnuson, voorzitter van de Senaats commissie voor de koopvaardij, heeft Dinsdag op een persconferentie ver klaard, dat duikboten met atoomaan drijving, die onder water een snelheid van 60 mijl per uur zouden kunnen be reiken, binnen een jaar aan de Ameri kaanse vloot zouden worden toegevoegd. Er werd thans met een model geëxperi menteerd. Vanaf 1 April zullen de dagbladen in Indonesië nog slechts met 2 pagina's per dag verschijnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2