Vervoersstaking in Parijs duurt voort* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Militairen brengen de Parijzenaars naar hun werk» School en karakter vorming» SNIPPER A NIEUWS L Blinde telefonist zonder handen bedient huistelefoon. Hoge ambtenaren krijgen o salarisverhoging. ïo'A Gevallen in Korea» Aufo op onbewaakte over weg gegrepen. Houdt dat in de gaten 'tgaat om onze soldaten. Aan het graf van overste Den Ouden Domburg heeft streekplan N.C.R.V. hield provinciale vergadering te Middelburg* bezwaren tegen Walcheren* Vincent Aurioi in New-York Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. &i, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2405. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347*, Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1823 Abonnementsprijs f 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord DONDER DA4G 29 MAART 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr IV. F. E. Baron V. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjsscn, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G, A. v, d. Wiel, Ibolen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.22 u., onder 19.10 u. Maan op 3.45 u., onder 10.07 u. L.K. 6.35 u. Hoogwater op Vrjjdag 30 Maart: Vlissingen: 6.42 u. 1.90 m., 19.21 u. 1.61 m. Terneuzen: 7.11 u. 2.11 m., 19.53 u. 1.83 m. Wemeldinge: 823 u. 1.62 m„ 21.00 u. 1.40 m. Zienkzee: 8.04 u. 1.41 m., 20.40 u. 1.20 m. SOCIALE ONRUST IN FRANKRIJK. Sedert 13 dagen ondervinden de Pa rijzenaars thans de last van een staking van het personeel van 't bus- en metro- personeel, die het gehele vervoer lam legt. Het ziet er bovendien nog niet naar uit, dat deze staking spoedig zal worden beëindigd. De stakers eisen een loonsverhoging van 25 procent ln ver band met de verhoogde kosten van le vensonderhoud. Do regering heeft een verhoging van 12 </j procent toegezegd, doch de stakers weigeren op deze voor waarden weer aan het werk te gaan. Een woordvoeder van het stakingg- ii. Voor ons staat het vast, dat de Christelijke school een belangrijke rol kan en moet spelen bij de karak tervorming, juist omdat zij een Chris telijke school is. Ik ga hier niet omschrijven, wat we onder karakter verstaan. De menin gen daarover verschillen. 'kMeen dui delijk genoeg te zijn, door te zeggen, dat de school met de Bijbel de kin deren voor het latere leven zó moet opvoeden, dat ze een goede grondslag krijgen voor hun gedrag in de ver schillende omstandigheden van dat latere leven. En het hangt van hun karakter af, hoe ze zich dan zullen gedragen: standvastig, rustig, nederig, uitgelaten, driftig, nors, moedeloos, zelfstandig, slap, altruïstisch, egoïs tisch, enz. enz. Op twee dingen, waarop de karak tervorming zich speciaal moet toe leggen, dient volgens de paedagogen de nadruk te worden gelegd, vooral in onze tijd. En men behoeft geen be- roepspaedagoog te zijn om het met hen eens te wezen. Het zijn: zelfstandigheid en ge meenschapszin. Deze twee vormen geen absolute tegenstelling. Zeker niet! De gemeen schap zal meer hebben aan mensen met een krachtig zelfbewustzijn, een flink zelfstandigheidsbesef, dan aan slappelingen, aan massa-, aan kudde mensen. Kijk maar naar ons land in de bezettingstijd, en kies maar. Wie deden het meest voor ons volk, voor onze gemeenschap: de slappe figuren van de Hitleriaanse massasuggestie of de wilskrachtige, zelfstandige fi guren van de illegaliteit? Zelfstandigheid en gemeenschaps zin. Ook bij deze concrete eisen blijkt, dat de Christelijke school een voor deel heeft boven de neutrale: het zijn vooral vruchten van Christelijke bo dem. Wie is zelfstandiger, dan die zich persoonlijk, geheel alleen, gebonden en verantwoordelijk weet aan God? Maar ook: wie is meer gemeenschaps mens, dan die zich persoonlijk gebon den weet aan Gods grote gebod van de naastenliefde? f aten onze Christelijke scholen dan 1-' ook van harte en krachtig mee doen aan de vernieuwing van het on derwijs, wat de karaktervorming be treft. Zeker, het kost meer inspanning van de onderwijzer. Hij zal het klassikaal onderwijs herhaaldelijk moeten door breken met individuele behandeling van de kinderen. Hij zal groepswerk in de klassen moeten invoeren. Hij zal meer variatie moeten brengen in de opgaven aan de leerlingen, al naar ge lang van hun aard, milieu en aanleg. Hij zal verschil in tempo van werken moeten toestaan, daar zijn pupillen geen klokken zijn, die gelijk kunnen lopen. Hjj zal opdrachten geven, die het verantwoordelijkheidsbesef (en dus de zelfstandigheid) bevorderen. Hij zal de wilskracht moeten oefenen en daarbij zhn „jongens" individueel moeten bekijken. Hij zal toch ook weer een stevig klasverband moeten hebben terwille van de gemeen schapszin. H(j zal stipte gehoorzaam heid vorderen, maar aan bevelen, die opgevolgd kunnen worden door kin deren. Hij zal veel contact met de ge zinnen moeten hebben om de leerlin gen zo goed mogelijk te leren ken nen, enz., enz. En vooral: Hij zal voortdurend aan zijn eigen vorming bezig moeten zijn. Want: leringen wekken, voorbeelden trekken. Het kost dus meer inspanning. Maar hoe meer inspanning, des te meer vrucht en voldoening. Wat meer is: des te meer gehoorzaamheid aan Gods gebod. \7ooral het zevende en het achtste leerjaar eisen veel toewijding bij de karaktervorming. In de twaalf- tot veertienjarige leeftijd gaat de kriti-": De kinderen, praepubers noemt de wetenschap hen, gaan een oordeel vellen over him leermeesters; ze zien tegenstrijdigheden bij hen en bij anderen; zij raken in de war met hun godsdienst; zij vervallen in twij fel en angst; zij houden zich groot en zijn vaak zo klein. Erg jammer is het, dat er op veel scholen te weinig gelegenheid is om aan het zevende en achtste leerjaar eens bijzonder veel aandacht te schen ken. Het is zo nodig. Laat iedere school toch consciëntieus overwegen, of zij genoeg medewerking verleent tot de oprichting van een streekschool voor die leerjaren, of tot het inrich ten van voldoend toegeruste aparte klassen in een centrale school. T k hoop, dat de lezer weer eens ge zien heeft, hoe moeilijk de taalt van de onderwijzer is. Gelukkig ook voor hen geldt, wat ze de kinderen leren: God is de almachtige, die ge bieden kan, maar ook de liefdevolle, die krachten schenken en zonden eri tekortkomingen vergeven wil. comité verklaarde gisteren, dat de sta kers hadden besloten de staking „voor onbepaalde t(jd" voort te zetten. Dit besluit was genomen na een „onbevre digend" onderhoud met de minister van Vervoer, Antoine Plnay, dat Dinsdag avond laat werd gevoerd. Het wordt waarschijnlijk geacht dat zich nu een langdurige en verbitterde worsteling tussen regering en stakers zal ontwikkelen. Er reden gisteren geen bussen in Pa-' rijs. Verder waren slechts 90 van de 450 ondergrondse treinen in bedrijf. Meer dan 100 militaire vrachtauto's en particuliere bussen brachten gisteren de Parijzenaars-naar hun werk. Het ministerie van Vervoer heeft gisteren 300 van de 28.000 stakende ar beiders gevorderd om de veiligheids diensten van de metro te doen functio neren. Daar de bedrijven door de staat zijn gevorderd, kunnen zij bij weigering be boet en tot gevangenisstraf veroordeeld worden. In officiële kringen verklaarde men dat de opkomst onder deze 300 „bevredigend" is geweest. Ook elders stakingen. Gemeld wordt dat ook in de vakbon den der ambtenaren in sterke mate on rust heerst. De onder communistische iekling staande unie van ambtenaren der indi recte belastingen heeft Woensdag mee gedeeld dat Vrijdag a.s. een „waarschu wingsstaking" van 24 uur zal worden gehouden indien niet wordt tegemoet gekomen aan de eisen tot salarisverho ging der ambtenaren. Sommige arbeiders, die het van kracht worden van de nieuwe algemene loons verhoging niet willen afwachten, hebben het werk neergelegd. In de steenkool- gebieden van Noord- en Midden-Frank rijk is men hier en daar in staking ge gaan, evenals bij de gemeentediensten in de Parijse voorsteden en andere grote steden. Regeringsoverleg. Het Franse kabinet is gistermiddag bijeengekomen om de uitvoering van de algemene loonsverhoging, die de vorige week werd toegestaan, te bespreken. Deze bedraagt maximaal 12 proeent voor het gebied van Parijs en maximaal 15 procent voor het overige gebied in Frankrijk. De ministers overwegen tevens maatregelen om te voorkomen, dat de prijzen het nieuwe loonpeil be reiken. De minister van Financiën, Maurice Petsehe, heeft Woensdag verklaard geen „minister van de inflatie" te willen zijn. Gemeld wordt dat Petsehe heeft ge dreigd te zullen altreden indien de door de socialisten gedane voorsteilen om veel hogere belastingen te heffen, een kapitaalsheffing inbegrepen, door de re gering zullen worden aanvaard. Het schijnt dat een verhoging der be lastingen, i.v.m. het steeds toenemende begrotingstekort, onvermijdelijk is. Het tekort op de begroting bedroeg begin 1951 160.000 millioen francs. Het wordt thans op het dubbele geschat. M. i J Volgens een Egyptisch oppositieblad is in het Egyptische parlement een wetsontwerp ingediend tot nationalisa tie van de maatschappij tot exploitatie van het Suez-kanaal. Vanaf 1 April zullen alle dagbladen in Indonesië met slechts 2 pagina's per dag verschijnen. In Teheran zijn opnieuw 8 samen zweerders gearresteerd die een complot hadden gesmeed om de minister-presi dent, Hoessein Ala, te vermoorden. Twee personen kwamen om het leven toen gisteren 'n Belgisch militair jacht vliegtuig neerstortte bij St Gerard. Volgens berichten uit Washington zou één der eilanden van de Aleoeten het vijfde Amerikaanse oefenterrein voor atoomwapens vormen. Walter Paul, de burgemeester van Potsdam, is naar West-Berlijn gevlucht om arrestatie te voorkomen wegens zijn „vriendschappe lijke houding tegenover de Westelijke mogendheden". Een paar honderd ha venarbeiders in Northumberland zijn in staking gegaan. De gas- en electrici- teitsvoorziening van Londen en geheel Zuid-Oost Engeland komt hierdoor in gevaar. Gisteren is in Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van jhr mr A. M. Snouck Hurgronje, in leven secretaris-generaal van het per manente hof van arbitrage en oud- secretaris-generaai van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De arbeiders in 4 grote Britse wapenfabrieken zetten vandaag een langzaam-aan-actie in ter verkrijging van 2 weken betaalde va- cantie. Met 1450 emigranten aan boord, waaronder 500 kinderen, is giste ren de „Johan van Oldenbarneveldt" uit Amsterdam naar Australië vertrokken. Het bondsbestuur van de Algemene Nederlandse Bouwvakarbeidersbond heeft een tweede 5 proeent loonsverho ging gevraagd. Men meent thans dat men de pseudo-vogelpest geheel heeft bedwongen. In totaal is op bijna 300 be drijven pseudo-vogelpest geconstateerd; 90.000 stuks pluimvee, bijna een half procent van de hele pluimveestapel, is afgeslacht. Doordat hij werd afgeleid door een grote zwerm spreeuwen reed gisteren een motorrijder op de Muider- straatweg op een geparkeerde auto. Een gebroken been en verwondingen in het gezicht had hij de spreeuwen te danken. Een persoon werd gedood en 6 ande ren gewond toen gistermorgen een luxe auto in volle vaart tegen een trailer opreed op de Rijksweg 's-Hértogenbosch Boxtel. Juist op de dag dat hij 80 jaar zou zijn geworden, is gisteren te Luzern het stoffelijk overschot ter aar de besteld van Willem Mengelberg, eens II. dirigent van het Concertgebouworkest. In het kantoor van de gemeente lijke gasfabriek te Apeldoorn is gisterochtend met enig officieel vertoon een bijzondere huistelefoon installatie in gebruik genomen, welke bediend wordt door de 25- jnrige Bas van Wolverendie ruim vier jaar geleden in de militaire dienst door een te vroeg explode rende handgranaat zodanig werd gewond, dat hij zowel het gezichts vermogen als de beide handen ver loor. In samenwerking tussen O.e chirurg van het militair hospitaal „Oog en Al" te Utrechtdr W. J. Gerber, de afdeling bijzondere be middeling van het Rijksarbeids bureau en de technische dienst der P.T.T. werdnadat men te rade was gegaan bij een psycho-technisch bureau te Utrecht, een speciaal be dieningstoestel gebouwd, dat de telefonist geheel alleen kan bedie nen. Een operatie aan de armen, waarbij ellebeen en spaakbeen wer den gespleten, heeft het mogelijk gemaakt, dat de inualide enkele tast- en zelfs nog enigermate grijp bewegingen kan maken. Verscheidene autoriteiten toon den hun belangstelling voor het uitzonderlijk experiment, dat ge lukkig een unicum is in ons land. Na het zeer korte Paasreces kwam de Tweede Kamer gistermiddag voor een vraagstuk te staan, dat psychologisch bezien juist in deze dagen moeilijk te verteren is; de verhoging der topsala rissen. Daarover zijn begin December van verleden jaar-heftige debatten gevoerd, die leidden tot de nederlaag van de re gering. De heer Tuin (Arb.) zag toen een desbetreffende motie aangenomen. De regering heeft daarna naar andere middelen gezocht en zij heeft ze gevon den. In het algemeen zullen de hoge ambtenaren 10 procent loonsverho ging krijgen, vergeleken bij hun salaris van 1948. Dit omdat zij de loonsverho gingen niet hebben genoten. Daarnaast wordt een pot gevormd van f 150.000 per jaar, waaruit aan ambtenaren met bijzondere talenten een toelage kan worden gegeven. Voor één groep van ambtenaren, de secretarissen-generaal, is echter het salaris en de toelage vast gesteld, n.l. op f 15.000 per jaar, terwijl het niet is uitgesloten, dat sommigen van hen ook nog iets uit het „potje voor mijnheer" krijgen. Verschillende leden der Tweede Ka mer voerden over dit voorstel het woord doch tenslotte werd het z.h.s. aangeno men, met alleen de communisten tegen. DRIE MILLIOEN DUITSERS VIELEN IN DE LAATSTE WERELDOORLOG. Door het West-Duitse regeringskan toor voor de statistiek is medegedeeld dat in de tweede wereldoorlog ruim 3 millioen Duitsers op de slagvelden vie len of in steden door bombardementen om het leven zijn gekomen. Men ver wacht dat dit aantal nog zal stijgen, wanneer meer der thans nog als ver mist te boek staanden in de overiijdens- registers zuilen worden opgenomen. In October 1946 waren 1.650.000 Duit se soldaten officieel als gesneuveld op gegeven. 1.600.000 werden toen als ver mist genoteerd, doch de meesten van deze laatste groep worden thans als overleden beschouwd. Ongeveer een half millioen Duitse burgers kwam om het leven, hoofdza kelijk tengevolge van geallieerde lucht bombardementen van Duitse steden. Ruim twee millioen Duitsers werden geheel of gedeeltelijk verminkt. KOERSVERANDERING CANADESE DOLLAR. Volgens mededeling van de Neder- landsche Bank N.V. is de koers van de Canadese dollar met ingang van heden vastgesteld op 3,60% tot 3.62% (3,61— 3,63). De regering- maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de actie by Hoengsong op 12 Februari 1951 ls gesneuveld, de oorspronkelijk als vermist opgegeven sergeant H. Pak ker, legerno. 250106103, uit Rotter dam. Sergeant H. Pakker werd op 6 Ja nuari 1925 geboren. Iiy is ongehuwd. Hij heeft gediend bij het Garderegi ment Grenadiers en Jagers. Gistermiddag om tien minuten over half twee is op de onbewaakte overweg tussen Gouda en Zevenhuizen-Moerka- pelle, nabij Zuidplaspolder, een auto door een uit Groningen komende diesel- expresse gegrepen. Een gedeelte van de trein ontspoorde. Drie Inzittenden van de auto werden gedood, één zwaar ge- woud. De treinbestuurder werd licht ge wond. Het niet ontspoorde gedeelte van de dieseitrein is naar Gouda teruggesleept. Een andere trein heeft de reizigers over genomen. De diesel was om 10.38 uit Groningen vertrokken. De trein had om 13.36 Gouda verlaten op weg naar Den Haag. In de auto bevonden zich de 39-jarige koopman in vogelvoer, pluimvee enz. K. Koning uit Boskoop, zijn 37-jarige zwa ger Alblas, eveneens uit Boskoop, en 2 zoons van Koning. De heren Koning en Alblas en een der jongens werden op slag gedood. KELP VAN WERELDGEZONDHEIDS ORGANISATIE VOOR INDONESIË. Gisterochtend is te Djakarta een ver drag voor technische bijstand getekend tussen de Indonesische regering en de W.H.O. (Wereld Gezondheidsorganisa tie). Dit verdrag voorziet in steun op het gebied van de volksgezondheid en het zenden van deskundigen naar Indo nesië. De Paasdagen zijn lang niet slecht geweest voor het Chr. Mil, Tehuis te Middelburg en deze ver antwoording is dan ook een van de grootste, wat de bedragen be treft, die we ooit hebben kunnen maken. t Begon al voor Pasen toen we verrast werden met de opbrengst van de collectes, die gehouden zijn tijdens de feestavonden van het Chr. Lyceum te Goes, Niet minder dan f80 werd gestort. Een prach tig bedrag f 67,15 ontvingen we als opbrengst van de collecte in de Geref. Kerk van Schoon- dijke. De grote klap viel op de Bondsdag der Geref. J.V.'s in Zee land, die in Middelburg werd ge houden. De daarbij gehouden col lecte bracht f 177,74 op. Met grote sprongen zijn we dus naar boven gegaan. Er is echter nog meer. Izaak van Keulen 10 jaar), die in Biggekerke woont, is in z'n eentje aan 't werk getogen. Hij doet het lang niet slecht en stuurde al aast 9,25. Hij gaat ooort met dit werk en rekent op de mede werking van alle inwoners van dit dorp. De Geref. J.V. en M.V. te Borssele zamelde f4 in. Via ds van Woerden kwam nog f2,50 bin nen als nagekomen gift van de col lecte in de Herv. Kerk van Middel burg, Tenslotte ontvingen we van een oud-tehuisbezoeker f 0,50. Al les bijeen zagen we de stand klim men tot f5831,90. Dat wordt nog deze maand de f6000 vol! Een laatste herinnering nog aan het concert, dat morgenavond in de Luth. Kerk te Middelburg wordt gegeven en waar ds B. A. Bos, gew. legerpredikant zal spreken. Inmid dels is ook al aangekondigd, dat Zondag in de Geref. Kerken van Middelburg wordt gecollecteerd voor het tehuis. Hoe verder we naar het einddoel komen, des te sneller gaat de stand omhoog. Voor waar een moedgevend en verblij dend teken. Op naar de f 6000, waartoe U giften kunt storten op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dag- lad, Actie Bouw Militaire Te huizen Zeeland te Goes. Op 8 Maart werd op hel ereveid te Poesan de kist met het stojjelijk ouei - schot van luitenant-kolonel M. P. den Ouden ter aarde besteld. Leden van het 10e Corps, waarvan het Nederlands detachement deel uitmaakt vormden de erewacht toen de kist in de groeve werd neergelaten. Uitbreidingsplan goed gekeurd. In de raad van Domburg, die gister avond vergaderde onder leiding van de burgemeester, jhr ir H. L. Boogaert, is besproken het uitbreidingsplan der ge meente. In een toelichting op het plan zei de burgemeester dat B. en W. de begraafplaats nog gaarne zouden uit breiden. Het plan omvat het Zuidelijk deel der gemeente waarin nog 56 wonin gen gebouwd kunnen worden. De heer Dourlein had er bezwaar te gen dat in het meest Westelijke deei van het plan goede cultuurgronden op geofferd moeten worden. Ook de heer Bos was die mening toegedaan en maan de, vooral vanwege de hoge kosten, tot voorzichtigheid. De heer Joh. de Visser zou allereerst de woeste grond willen bestemmen voor uitbreidingen. De heer Warners achtte uitbreiding naar het Zuiden uit aesthetiseh oogpunt minder gewenst en meende dat uitbreiding naar het Westen minder goede cultuurgrond zou vergen. De heer De Jager wees op de grote kosten die er gemaakt zouden moeten worden om de voorgestelde grond bouwrijp te maken. De voorzitter zag de bezwaren niet zo erg in. Aesthe tiseh is ook het Westen niet verkieslijk. Cultuurgrond aan haar doel onttrekken is niet gewenst, maar primair is dat de inwoners van huizen worden voorzien. Tenslotte werd het plan met algemene stemmen aangenomen. De behandeling van het streekplan Walcheren achtte de voorzitter zo belangrijk, dat hij voor stelde dit uit te stellen tot na de ge combineerde vergadering van de ge meentebestuurders op Walcheren. Het gemeentebestuur zal zich echter zeer ze ker verzetten tegen de voorgestelde lage bouw, alsook tegen het verbod om aan de duinen te bouwen voorzover het de kom van de gemeente betreft. Hij wees er verder op dat het sportterrein op een verkeerd plaats is aanggeven. De be handeling werd aangehouden. Na enige discussie werd aan de heer Kempees, een gerepatrieerde uit Indonesië 'n reis- vergoeding toegestaan voor zijn kinde ren, die 'n lagere school te Middelburg Lof voor Zeeuwse correspondenten. Gistermiddag is in het Schuttershof te Middelburg de provinciale vergade ring van de Ned. Chr. Radio Vereniging gehouden. Het hoofdbestuur en de dage- ïybse leiding waren vertegenwoordigd door de heren mr A. B. Roosjen (voor zitter), D. Pereboom (algemeen propa gandaleider) IC. van Dyk (oud-direc teur) en mr v. Veen (de huidige di recteur). Er is tydens deze vergadering uitvoerig gediscussieerd over allerlei omroepbelangen, tcrwyi mr Roosjen de Zeeuwse correspondenten der N.OR.'V. lof toezwaaide voor hun grote activiteit. In zijn openingswoord zei de voorzit ter van de Prov. commissie, de heer J. W. van 't Hoff, dat 1950 een goed jaar is geweest. Er is een ledental bereikt van ruim 243.000 en er werd veel goed werk verricht. Tot leden van het algemeen bestuur werden herkozen de heren P. de Boer, Andijk, C. A. Keuning, Wageningen, D. Pereboom, Ede, Ds D. Vreugdenhil, Zwolle en G. Westra Mzn, Hoogeveen. Tot leden van de Prov. commissie wer den herbenoemd de heren J. Baas, Zie- rikzee en J. A. Meertens, Terneuzen, terwijl tenslotte de heren J. Allewijn, Middelburg, J. A. Meertens, Terneuzen en A. de Poorte, Middelburg werden herbenoemd tot leden van de vereni gingsraad. OMROEPBELANGEN. Tijdens de bespreking der algemene belangen der N.C.R.V. werden tal van vragen gesteld en opmerkingen gemaakt over programma-onderdelen e.d., waar op door de heren Van Dijk, Pereboom en Roosjen uitvoerig werd ingegaan. Mr Roosjen behandelde o.m. een vraag over de pas opgerichte „Vereniging van Radioluisteraars", die een omroepblad hebben uitgegeven, waarom de geza menlijke omroepverenigingen deze nieu we vereniging voor de rechter hebben gedaagd. De voorzitter zeide dat er sprake is van diefstal van andersman goederen, daar de omroepverenigingen het auteursrecht hebben betreffende de publicaties van de radioprogramma's. Wanneer men zich abonneert op het nieuwe radioblad, zo zei mr Roosjen, is men tevens lid van de Vereniging van Radioluisteraars, hetgeen dus ook prin cipiële consequenties met zich brengt. Deze nieuwe vereniging meent, dat zij het goedkoper kan dan de omroepver enigingen die f 10 per jaar voor het lid maatschap vragen met inbegrip van de programmabladen, Men vergeet daarbij, dat uit de contributies ook andere be langrijke uitgaven worden gedaan ter verbetering van de programma's O.m. is een aanzienlijk bedrag uitgetrokken voor de aanmaak van nieuwe grama- foonplaten met gewijde muziek. GROEI. Mr Roosjen schetste de groei van de omroep en zei, dat men in Januari 1946 30.000 leden had, in Juni 1948 116.000 en in Mei 1950 216.000. Hij was over deze groei niet al te gerust, daar de toe name zal moeten voortduren i.v.m. de stijgende kosten. Spr. vestigde er de na druk op, dat de N.C.R.V. een taak heeft t.o.v. het gehele volk. Tenslotte zei de voorzitter nog, dat de omroepcel, die in he gebouw der Tweede Kamer gereed word gemaakt, een initiatief van de N. C.R.V. is. Aan het eind van de vergade ring richtte tie heer Van 't Hoff zich tot de heer Van Dijk, die 1 Maart j.l. aftrad als directeur, doch voorlopig als adviseur werkzaam blijft. Hij dankte hem hartelijk voor hetgeen hij voor de N.C.R.V. heeft gedaan en wees er op, dat de heer Van Dijk steeds zocht naar een eigen christelijke stijl. Spr. begroet te verder de nieuwe directeur mr v. d. Veen, die hij Gods kracht toewenste om de moeilijkheden te overwinnen. Ds J. S. Hartjes uit Vlissingen sloot de bijeenkomst met dankgebed. bezoeken. Tegen waren de heren Dour lein en Bos. Ook kwam nog ter sprake de verlening van een garantie aan de Stichting Rusthuizen Walcheren. De gemeente had reeds een garantie ver leend voor f 300.000. Conform het voor stel werd deze garantie verhoogd. De burgemeester wees er daarbij op dat de garantie weliswaar wordt verhoogd maar dat het risico veel kleiner is geworden doordat veel meer gemeenten garanties verlenen. De heer Dourlein was tegen, terwijl de heer Joh. de Visser zich van stemming onthield. De begroting van d« Stichting Badplaatsbelangen Dom burg werd na enige discussie goedge keurd. Op een vraag van de heer Dour lein in de rondvraag werd nog medege- deld dat de gezinsverzorging op zeer bescheiden schaal werkzaam is. Bij de ingekomen stukken was nog een schrijven van de K.N.V.B. en de di rectie van de D.U.W., waarin werd me degedeeld dat het sportterrein dit sei zoen niet bespeeld zal kunnen worden. De „He de France", met de Franse president, Vincent Aurioi, aan boord, is gisteren in de haven van New-York aangekomen. Kort voor iiet aan land gaan ver klaarde Aurioi aan boord van het schip, dat zijn land „vastbesloten" was iedere mogelijke agressie het hoofd te bieden. Hij zou hoogst waarschijnlijk „alge mene zaken betreffende de wereldsitua tie" met president Truman bespreken doch hö zou de bijzonderheden overla ten aan de ministers van Buitenlandse Zaken, Schuman en Acheson. Frankrijk maakt goede voortgang bij vier voorname moeilijkheden: 1. Het herstel van door de oorlog ge troffen steden en industrieën. 2. De strijd in Indo-China tegen het communisme. 3. Het vernieuwen der uitrustingen waarbij Frankrijk dankbaar was voor de hulp van de Verenigde Staten. 4. Het bewapeningsprogram. Bestuur Classis Goes der Ned. Herv. Kerk nam afscheid. Het was Woensdag voor de classicale besturen der Herv. Kerk een merkwaar dige dag. Toen werd er voor het laatst in de oude samenstelling vergaderd, daar per 1 Mei a.s. de nieuwe Kerkorde van kracht wordt. Zo ook het bestuur van de classis Goes. Na afdoening van de lopende zaken, werden door de praeses, ds Postma van Kamperland, afscheidswoorden gespro ken tot die leden, die vanwege de nieu we samenstelling niet meer terugkeren in het groot moderamen der classicale vergadering, n.l. de heren C. Philipse, van 's-Heer Arendskerke en C. K. Maar- tense van Goes. Na hen dank te hebben gebracht voor het vele werk dat zij in hun functie verricht hebben gedurende jaren, dankten beide heren de overige leden voor de prettige en broederlijke samenwerking en de ondervonden vriendschap. Hierna werd nog afscheid genomen van ds J. H. Rentink van Heinkenszand, die a.s. Zondag afscheid van zijn ge meente hoopt te nemen, wegens vertrek naar Gendt bij Nijmegen. DE BILT ZEGT: Vrg koud. Aanvankelijk matige tot zwakke wind tussen West en Zuid-West, later matige tot krachtige wind tussen West en Noord. Koude ochtend, overdag onge veer dezelfde temperatuur als gisteren, Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1