Het geschil in de Ned. Herv. Kerk. Vredesverdragen met de Balkanstaten aan de orde gesteld* PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND Scherpe aanval van Jessup op Sovjet-Unie» de School en karakter vorming. k SNIPPER NIEUWS Amerikaanse ministers van Buitenlandse zaken bijeen. Een portret van Koningin Juliana zwierf in Korea* Prins Bernhard werd toegejuicht in Montevideo. Mr Vermaas: „Eisers wensen bescherming tegen gepleegd onrecht". Hoogste Uniecollecte sedert 30 jaar Metro- en buspersoneel te Parijs staakt nog. Autobusverkeer met België wordt verbeterd. Uitgave Slichting „Zeeuwsch Dagbia^' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, i<), Tel. 2438, bij geen gehoor vooc advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren; Vlissingen: Van der Manderestr, 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. TeL administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1824 WOENSDAG 38 MAART 1981 Abonnementsprijs 4,58 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; 3. Hujjssen, Ter neuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; 3. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; B. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag; Zon op 6.25 u., onder 19^7 u. Maan op 2.20 u., onder Hoogwater op Donderdag 29 Mrt: Vlissingen: 5.44 u. 2.10 m., 18.16 u. 1.86 m. Terneuzen: 6.16 u. 2.29 pi., 18.49 u. 2.07 m. Wemeldinge: 7.S1 u. 1.74 m„ 20.02 u. 1.57 m. Zierikzee: 7.12 u. 1.51 m., 19.42 u. l7S4 m. DE CONFERENTIE DER PLAATSVERVANGERS TE PARIJS. De Dinsdag te Parijs gehouden bijeenkomst der plaatsvervangers van de mi nisters van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" heeft bijna vijf uur ge duurd. Deze bijeenkomst was de achttiende, zj) leverde ook geen resultaten op. Jessup deed een aanval op de Sovjet-Unie wegens het „oogluikend toestaan van het nlet-nakomen door Roemenië, Bulgarije en Hongarije van de met deze landen gesloten vredesverdragen". Hij stelde namens de Westerse mo gendheden voor een nieuw punt op de agenda op te nemen, dat betrekking heeft op deze vredesverdragen, luidend: „De vredesverdragen met Roemenië, Bulgarije en Hongarije, met inbegrip van de daarin opgenomen bepalingen over de menselijke rechten, de militaire ciausules en de voor het regelen van ge schillen getroffen regeling". Zijn voorstel toelichtend, verklaarde Jessup o.m.: „De regeringen dezer drie landen hebben de vredesverdragen stel selmatig en onophoudelijk geschonden. x. De vernieuwing, of, wilt ge, de verfrissing van het onderwijs richt zich niet het minst op de op voedkundige taak van de school. Zeker, ook wat het kind moet le ren, en hoe het moet leren heeft de aandacht der vernieuwers. Maar de opvoeding, de zedelijke vorming, de karaktervorming, is van het begin der vemieuwingsperiode af een zeer we zenlijke, zo niet de hoofdfactor. Alom werd immers gezien, dat ka- rakterschaarste een der grote gebre ken van onze tijd is. Wat een slap heid, zelfzucht, onverschilligheid enz. enz. En ook zag men, dat reeds bij de jeugd begonnen moet worden, wil men daarin verandering brengen. ■p\ e Christelijke school heeft bij de karaktervorming, theoretisch ge sproken, een voordeel boven de neu trale. Daar komt immers God tot het kind, de hoge God, maar die een Va der is in Jezus Christus. Dat wil zeg gen: God komt met Zijn liefde-gebo den, met Zijn aanbod van kracht op 't gebed, met Zijn verzekering van vergeving bij belijdenis van tekortko mingen en mislukkingen. Het kind hoort op de Christelijke school, dat Gods geboden uit Zijn liefde voortvloeien; Hij bedoelt er het goede mee voor Zijn schepselen, Hij, die woont in de hoogte, 'maar laag neerziet. Het leert, dat het ge bed kracht geeft om de vervulling van die geboden na te streven, en ook gedeeltelijk te volbrengen. Het wordt getroost met de verkondiging van vergeving aan allen, die hun zwak heid, hun tekortkoming als zonde aan Hem belijden. Wat belangrijke factor Voor de godsdienstige, dus ook voor de ka raktervorming! Want karaktervor ming rust in 't Christendom op het geloof. Een „onafhankelijke moraal" kennen we niet Natuurlijk kan de Christelijke school zichzelf in de weg staan bij die taak. En zq zal dat ook doen, omdat ze een menselijk, dus aan zonde on derhevig, instituut is. Om maar iets te noemen. Als de onderwijzer wel leert wat ik boven aangaf, maar het niet in praktijk brengt, dus geen voorbeeld is van een Christelijk leven, een leven met God in Jezus Christus, dan zal de vorming van zijn leerlingen meer schade lij den dan hij zelf waarschijnlijk ver moedt. T k noem niet, wat onlangs iemand als obstakels voor karaktervor ming in de Christelijke school naar voren bracht.. Of, liever, ik wil die obstakels wel noemen, maar er met een bij te zeggen, dat en waarom ze niet acceptabel zijn. Genoemde schrijver meende te moe ten wijzen op de verdeeldheid, die de Christelijke school onder ons volk brengt door het oprichten van schotjes; en op het kweken van zelfingeno menheid door die school, want wie afzonderlijk staat beschouwt zich als „iets beters", zegt hij. Daar heb je weer de oude liberaal van ruim een halve eeuw geleden. (U herinnert zich misschien nog, dat die „liberaal" enige maanden geleden ge signaleerd werd in de Vlissingse raad.) Weet men dan niet, dat van onheug lijke tjjden af ons volk drie schake ringen kent? Een humanistisch, een Rooms, en een orthodox-Christelijk gedeelte? En dat bij de Roomse over heersing in 't volksonderwijs de beide „concurrenten" niet konden verdre ven worden, evenmin bij de humanis tische en de Christelijke overheersing de mededingers van deze uitgebannen konden worden? Die drie schakerin gen zijn en blijven er. En ieder van haar heeft recht op scholen, die bij haar passen. De zeergeleerde schrij ver verwisselt hier oorzaak en gevolg. Het Christelijk..^onderwijs erkent die driedeling van ons volk en leert, op grond van Gods bevel, dat er ver draagzaamheid moet zijn ten op zichte van andersdenkenden. Dat is van karaktervormende waarde. En dan de bewering, dat wie af zonderlijk staat zich beschouwt als iets beters, omdat die schotjes zelf ingenomenheid kweken! Mag ik de schrijver vragen, wie zichzelf noem den „het denkend deel der natie": de Christenen of zijn geestverwanten? Wie zijn dan het meest met zichzelf ingenomen? De mensen van de „ruimte"! De Christelijke school is een doodsvijand van alle mensenver heerlijking; zij weet van niets anders dan van genade. En die maakt klein! M. H. Zij hebben alle menselijke rechten, die in een democratische staat ge-eerbiedigd behoren te worden, tot een aanfluiting gemaakt. De politieke partijen, die na de oorlog in Bulgarije, Hongarije en Roemenië de meerderheid bezaten, zijn door de com munistische regeerders met geweid ont bonden. De leiders derze partijen zijn gevangen gezet, terechtgesteld of tot vluchten gedwongen. Er bestaat geen vrijheid van godsdienst. Hongarije, Roemenië en Bulgarije houden strijdkrachten op de been, die de in de vredesverdragen toegestane sterkte verre te boven gaan". „En dit alles", vervolgde de Ameri kaanse plaatsvervanger, „heeft de Sov jet-Unie oogluikend toegestaan, terwijl zij opzettelijk de pogingen der Westerse mogendheden, om een juiste naleving der met deze landen gesloten vredesver dragen te verzekeren, heeft verijdeld". GROMYKO ANTWOORDDE NIET. De Britse plaatsvervanger Davies ant woordde op het Zaterdag j.l, door Gro- myko aangevoerde omtrent de sterkte der Westelijke strijdkrachten. Deelname van West-Duitsland aan de verdediging van West-Europa, is uitsluitend een ge volg van de na de oorlog door de Sov jet-Unie gevolgde politiek een poli tiek, die berustte op de dreiging van een geweldige weermacht. Wij weten, aldus Davies, dat Rusland in totaal vier en een half millioen man onder de wapenen heeft. Dit in tegen stelling met Gromyko's bewering, dat het er maar 2 millioen zijn. Gromyko betwistte de juistheid der door Davies over de Russische strijd krachten gegeven cijfers en hield staan de dat de door hem verstrekte gegevens de juiste waren. Hij sprak niet over het nieuwe door de Westerse mogendheden voorgestelde agendapunt betreffende de vredesver dragen met Roemenië, Hongarije en Bulgarije. Beurtschip op IJsselmeer gezonken. Gistermorgen is op het IJsselmeer een beurtschip van de Amsterdamse rederij Koppe, het m.s. „Bornstroom", ter hoogte van de dijk waar straks Flevo- stad komt te liggen, door nog onbeken de oorzaak gezonken. De zeven opvaren den, de schipper met zijn vrouw en drie kinderen, de stuurman en een matroos, zijn door een inspectiebootje van de „Muz" (Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken) gered. De „Born stroom" was geladen met beurtgoederen uit de hoofdstad vertrokken. Aangeno men wordt, dat het scheepje door het slechte weer in moeilijkheden is geraakt. VON FALKENHAUSEN WORDT IN VRIJHEID GESTELD. De Duitse generaal Von Falkenhau- sen, Reeder en Bertram zullen nog deze week in vrijheid worden gesteld. Zij zul len onmiddellijk uit het land worden ge wezen. r i i iJ i Maandagavond heeft zich in de Bra ziliaanse stad Bello Horizonte een schietpartij voorgedaan toen de politie een communistische betoging wilde ver ijdelen. Een rechercheur werd gedood en 4 agenten werden gewond. Generaal Mac Arthur heeft opnieuw opdracht ge geven 9 Japanse oorlogsmisdadigers vrij te laten. In totaal zijn nu 222 Japanse oorlogsmisdadigers vrijgelaten. Een torpedobommenwerper met 4 personen aan boord is Maandagavond neergestort op de Atlantische Oceaan. Drie per sonen kwam om toen gistermorgen een Frans legervliegtuig neerstortte ten Zuid-Oosten van Parijs. Het toestel was op weg om de Franse minister van De fensie, Jules Moch, af te hajen. Mar garet Truman zal voor de National Broadcasting Cy optreden voor de radio en de televisie. Men schat dat zij daar mee meer verdient dan haar vader, die een salaris van 100.000 dollar met een toelage geniet. In West-Duitsland is een nieuwe Titoïstische partij opgericht. De 250 afgevaardigden die de oprich tingsvergadering bijwoonden zijn meest communisten, die uit de partij zijn ge treden of geroyeerd. Volgens een be richt van radio-Peking zou de leider der Vietminh-opstandelingen in Indo- China, Ho-Tsji-Minh vervangen zijn door een energiekere leider, Ton Due Tang. In Juli zullen in het Kanaal grote oefeningen worden gehouden met mijnenvegers, waaraan deelnemen Enge land, Frankrijk, België en Noorwegen. Deze oefeningen zullen onder Neder lands bevel staan. In Amsterdam is een 8-jarige jongen doodgereden toen hij trachtte op de verbindingsstang te klimmen tussen een vrachtwagen en diens aanhanger, terwijl de wagen al reed. De uitgave van het weekblad voor de strijdkrachten, „Het Lichtspoor" zal worden gestaakt wegens de grote kosten, die de uitgave ervan voor de regering met zich brengt. Op 24 en 25 Mei zal Prins Bernhard een bezoek aan Groningen brengen. Volgens een West-Berlijns blad zou de Nederlander Willi Zahler, afkomstig uit Eygelshoven, die in 1947 als tolk werkte voor de Ne derlandse militaire missie te Berlijn en toen verdween, in de Oost-Duitse ge vangenis te Torgau verblijven. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft Dinsdag de Amerikaanse republieken aangespoord een gecoördineerd verdedi gingsplan voor te bereiden teneinde het hoofd te bieden aan „de dreiging van Ruslands nieuwe imperialisme". De agenda van de conferentie der 21 Amerikaanse ministers van Buitenland se Zaken vermeldt de volgende punten: 1. De verdediging van het Westelijk Halfrond. De Verenigde Staten wénsen dat de Latijns-Amerikaanse landen meer troepen voor de verdediging der beide Amerika's beschikbaar zullen stel len. Ook zouden zij het op prijs stellen indien de andere Amerikaanse landen in een officiële verklaring te kennen zouden geven de strijd der Verenigde Naties tegen agressie te steunen. 2. Inwendige veiligheid. De Verenigde Staten wensen een betere coördinatie van de maatregelen die in de verschil lende Amerikaanse staten zijn genomen om het communisme de kop in te druk ken. 3. Economische vraagstukken. De La tijns-Amerikaanse delegaties wensen dat het verbeteren van de levensstan daard in hun landen zal worden be schouwd als te behoren tot de verde diging tegen het communisme. Zij wil len een evenwicht tussen de steeds stij gende prijzen der grondstoffen en die van fabrikaten. Ook willen zij gaarne een verzekering der Verenigde Staten ontvangen dat zij de machines en andere uitrustingstukken, die zij nodig hebben voor de industrialisatie in hun landen, zullen blijven ontvangen, ondanks de thans heersende noodtoestand. Nog geen spoor van vermiste „Globemaster" gevonden. Het 45.000 ton metende vliegkamp schip „Coral Sea" begeeft zich thans op weg naar de plaats waar op Goede Vrij dag de Amerikaanse „Globemaster" ver dween, ongeveer 600 mijl ten Zuid-Wes ten van Ierland. Vliegtuigen van het vliegkampschip zullen aan de opspo ringswerkzaamheden, die energiek wor den voortgezet, deelnemen. Amerikaanse functionarissen hebben nog een geringe hoop overlevenden te vinden. Maandag namen in het geheel 60 vlieg tuigen aan het zoeken deel. Gisteren voegden zich tenminste 20 Amerikaanse superforten, die in Engeland gestation- neerd zijn, bij hen. Volgens onbevestigde berichten ver voerde de „Globemaster" „een zeer-ge heime lading". Volgens sommige be richten zou zich een apparaat voor atoomonderzoek aan boord hebben be vonden. Op het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht te Londen achtte men het „zeer waarschijnlijk", dat zich uitrusting en materialen aan boord van het toestel bevond, maar men wees de theorie, dat het toestel een apparaat voor atoomonderzoek aan boord had, van de hand. De strijd op Korea. Ten Noorden van Oeidjongboe aan het Westelijk front hebben Amerikaanse troepen drie Chinese bataljons omsin geld, die trachtten over de 38e breedte graad te ontkomen. Aan de Chinezen, ongeveer 2500 man, werd door middel van luidsprekers verzocht zich over te geven. Naar gemeld wordt, zijn in dit gebied nog 350 Noordelijken gesneuveld bij een van de zwaarste gevechten van de laat ste dagen. Overigens was het Dinsdag rustig langs het gehele front. De verbonden troepen trekken langzaam Noordwaarts. Het front loopt dicht ten Zuiden van de 38e breedtegraad. Sergeant Sonke wist er meer van. Sergeant Jan Sonke uit Driebergen is bataljonsadministrateur bij het Ne derlands detachement Verenigde Naties in Korea. Een lange naam voor een moeilijke baan. Want voor een normaal mens is de rompslomp van namen, adressen, legernurnmers en wat er meer bij hoort, iets ongewoons. Zo echter niet voor Jan, aldus schrijft de eerste luite-' nant Wim Dussel. jan Sonke wist alles, ieders leger- nummer, zijn compagnie, zijn peloton en het adres-van-de-man in Nederland. Hij wist nog veel, meer, b.v. hoe vaak we „gemoved" zijn. Dat laatste weet hij heel goed zelfs. Want als we gaan moven pakt Jan be halve zijn schrijfmachine, zijn kistjes met papieren en andere belangrijke on misbare administratieve business ook iets anders in: Het portret van Hare Majesteit. Want dat hebben we steeds gehad, van Den Haag af. Telkens weer opnieuw hebben we ons erover verbaasd, hoe die grote statiefoto achter glas geheel over kwam, Zo raar hebben we niet gereisd, zo slecht is geen weg geweest of de foto overleefde het. Maar Jan weet er meer van. Hij heeft bij al die keren koude nachten gehad of is op de harde grond gaan liggen zonder dekens. Want in die dekens zat het portret gewikkeld, waardoor het voor beschadiging werd behoed. Zeker vijftien keer is het zo gegaan. Al die keren kwam het portret van Ha re Majesteit heelhuids over. Toen kwam Hoengsong. We stonden weer op het punt te gaan „moven". De foto was reeds weer op de bekende manier in de Prins Bernhard kwam Maandagavond half zeven op het vliegveld van Monte video aan, waar de presidentiële garde aangetreden was, gekleed in blauw groene tuniek, witte pantalon met kol bak, een uniform, die nog uit de Napo leontische tijd dateert. Op het moment, dat het vliegtuig de grond raakte wer den saluutschoten gelost. Daarna in specteerde de Prins, gekleed in gene raalsuniform, de trogp en begaf hij zich van het vliegveld met zijn gevolg naar de villa in Amerikaanse stijl van de di recteur van de rubberfabriek Saez. De villa, die gelegen is in een schilder achtige buitenwijk van Montevideo, is geheei opgetrokken uit witte kalksteen. De Prins zal hier gedurende zijn ver blijf in Montevideo wonen. Het huis baadde in het licht van vele schijn werpers. Op weg van het vliegveld naar de vil la werd de Prins luide toegejuicht. In het vliegtuig nam de Prins nog de toespraken door, welke hij in het Spaans zou houden. Hierbij viel zijn uit stekende uitspraak op „Ik lijk wel een emigrant" zeide hij, toen hij zijn blik over de grote hoeveelheid bagage liet dwalen. Overal waar Prins Bernhard passeert hoort men de uitdrukking „El Principe Bernardo". Late badgasten, die de voor Uruquese begrippen koude zee het is daar herfst trotseerden, renden in badcostuum naar de boulevard om de Prins en zijn gevolg te zien passeren. De eerste offciële daad van Prins Bernhard was het bezoek aan de pre sident Maartinez Trueba. Na het bezoek aan president Trueba begaf Prins Bernhard zich naar het dicht bij de regeringsgebouwen gelegen monument van generaal Artigas, de na tionale held van Uruquay. Prins Bernhard legde onder grote be langstelling een krans bij het monu ment, waarna het gezelschap hartelijk toegejuicht per auto via de binnenstad terugkeerde. beide dekens verpakt en stond dit keer achter in een jeep. De aanval kwam, de hel barstte los. Handgranaten vlogen als tennisballen over en weer. Geweren knalden, bajo netten flitsten in het schaarse lichjï. Hardnekkig boden de Nederlandse sol daten tegenstand maar ten langen leste moest men wijken voor de overgrote macht van Chinezen. Jan Sonke trachtte nog het portret te redden maar de jeep brandde als een lier en bovendien lagen er handgranaten in. Hij wilde het por tret hebben, ofschoon hij licht gewond was. Maar het lukte niet, en Jan Sonke werd afgevoerd naar Poesan zonder „zijn" foto. Een week later stond ie weer voor onze neus. „Ja, de admini stratie zal wel helemaal in de war zijn", zei ie „en daarom ben ik maar gauw teruggekomen". En toen ik naar Tokio ging rende hq me na en vroeg: „Neem een nieuw por tret mee als het kan. Liefst net zo een, achter glas, enehals het kan ook graag een paar dekens". Voor de Haagse Arrondissementsrechtbank diende gistermorgen de zaak, die een groep ouderlingen, kerkvoogden en predikanten tegen de Ned. Herv. Kerk aanhangig heeft gemaakt. Deze groep eist, zoals bekend, dat het besluit tot invoering van de Kerkorde op 7 December door de Generale Synode genomen, in strjjd met de reglementen van de Ned. Herv. Kerk en mitsdien onrechtmatig ongeldig en onverbindend wordt verklaard. Tranaportcolonnes Rode Kruis. VERGADERING IN ENSCHEDE. De Bond van verenigingen van leden van transportcolonnes van het Rode Kruis hield tweede Paasdag te Enschedé zijn algemene jaarvergadering. Onge veer 250 helpers en helpsters uit geheel Nederland waren tegenwoordig en na men deel aan het delilé, dat afgenomen werd door luitenant-generaal (b.d.) L. H. van Oyen, adjudant in buitengewone dienst van H. M. de Koningin. De jaarvergadering, welke gehouden werd in het Parkhotel 'tZwik, had voor namelijk huishoudelijke kwesties tot onderwerp. Over de plannen voor burgerverdedi ging kon nog niets worden meegedeeld. 9000 Rode Kruishelpers en helpsters staan in georganiseerd verband gereed om hulp te verlenen. Jeep sloeg over de kop; één dode. Een jeep van een melkinrichting te 's-Hertogenbosch is op de weg 's-Her- togenbosch-Engelen bij de Bailybrug over de kop geslagen. Het wegdek was ter plaatse door sneeuwval spiegelglad. De naast de chauffeur zittende H. Geerts uit Empel, werkzaam bij de melkinrichting, werd uit de jeep geslin gerd en kwam tegen het ijzerwerk van de brug terecht. Het slachtoffer over leed aan de bekomen verwondingen. G. bereikte de leeftijd van 41 jaar en laat een vrouw en vier kinderen achter. De belangstelling voor deze zaak was zeer groot. Voor de eisende partij, die de Ned. Herv. Kerk tevens wil zien veroor deeld om zich te onthouden van iedere invoering of poging tot invoering van de kerkorde, op straffe van het betalen van een dwangsom van f 100.000.pleitte mr VV. H. Vermaas uit Middelburg, Mr Vermaas begon zijn pleidooi met de opmerking, dat het „kerkvoogdelijk element" onder de eisers groot is en dat één der motieven van dit rechtsgeding is het voorkomen van processen door anderen. De eisers wensen zich niet van de Ned. Herv. Kerk af te scheiden maar zich te beschermen tegen het gepleegde onrecht. Zij betwisten, dat er in de Ned. Herv. Kerk thans een wettige synode is, daar de bestaande synode op 1 Januari 1951 had moeten aftreden en haar zit tingsduur verlengd heeft op grond van een overgangsbepaling der kerkorde, die even ongeldig is als alle andere bepa lingen. Pleiter gaf vervolgens een kort overzicht van de wijze waarop de synode wordt gekozen en betwistte de stelling der tegenpartij dat de synode geschillen, waarin zij partij is, zou laten beslissen door een uit en door haar benoemde commissie. Sprekend over de betekenis van de rechtszekerheid der kerkorde betoogde hij, dat het onverantwoordelijk is het gehele kerkelijk leven „op losse schroe ven" te zetten uit onwil om de regle menten na te komen". Met een beroep op de grondwet en rechtspraak van de Hoge Raad betoogde pleiter dat alie kerken recht op be scherming van overheidswege hebben tegen m iruik door bestuurders. De be paling oat de kerkorde moet worden vastgesteld in gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift en op de bodem der belijdenisgeschriften is een waarborg tegen een synode, die een kerkorde op andere wijze zou willen vaststellen, zo als thans is geschied. Het bewijs dat men de belijdenisgeschriften heeft wil len afschaffen wordt geleverd door de tekst van de kerkorde en door het feit dat een voorstel om overeenstemming met de belijdenis uit te spreken, werd verworpen en eveneens een voorstel om de belijdenisgeschriften der vaderen als de belijdenis der kerk te erkennen. Ook een gravamen tegen de belijde nisgeschriften werd niet toegelaten in de Kerkorde, zodat de belijdenisgeschrif. ten geen levende en werkelijke belijdenis der kerk kunnen zijn. De regeling der autorisatie en appro batie van het beroepen van predikanten, waarvan de Kerkorde, aldus pleiter, een „ineassomiddel" wil maken van alle bij of krachtens ordinantie vastgestelde heffingen noemde hij „immoreel". De verkondiging van het evangelie mag niet belemmerd worden om financiële rede nen, die daarmee niet samenhangen, al dus mr Vermaas. Ten aanzien der dwangsom verklaren eisers gezien de geringe eerbied voor het recht van hen, die zeggen de Hervormde Kerk te ver tegenwoordigen, hoewel volkomen ten onrechte, dat zij deze niet kunnen mis sen, doch deze niet ten eigen bate maar voor een Hervormd kerkelijk doel willen aanwenden. Pleiter verzocht de recht bank nog in April vonnis te willen wij zen. DE NED. HERV. KERK. In de middagzitting kwam aan het woord jhr mr J. H. de Brauw, die optrad namens de Nederlands Hervormde Kerk. Hij ging eerst de geschiedenis van de nieuwe kerkorde na. Door een gemeen schappelijke worsteling om de waarheid heeft de Kerk en niet de synode de kerkorde vastgesteld, aldus pleiter. Het gaat de eisers echter niet om deze gemeenschappelijke worsteling om de waarheid. Het bevreemdde pleiter, dat er onder de eisers mensen zijn, die zo ver van eikaar afstaan: Mensen uit de Gereformeerde Bond, die geen enkele regel streng genoeg vinden en leden van de Zwinglibond, die volkomen vrij heid van geloof wensen en geen enkele regel erkennen. Het heeft de Kerk be droefd, dat eisers argumenten gebrui ken, die niet door de beugel kunnen en onjuist zijn, aldus mr De Brauw. Mr De Brauw legde er voorts de na druk op, dat de vastgestelde regels al leen gelden in de verhouding tussen de synode en de gemeenten. De individuele leden kunnen hiertegen niet protesteren, tenzjj jj In hun privébelangen worden benadeeld. Echter niet door Zeeuwse activiteit. (Van onze Utrechtse correspondent) Op de jaarvergadering van de Unie „Een school met de Bijbel" heelt de se cretaris, mr J. J. Hangelbroek, medege deeld dat de opbrengst der Uniecollecte in het jaar 1950 bedroeg f 163.067,39, hetgeen vergeleken bfl verleden jaar neerkwam op een vermeerdering van ruim f 42.000. Evenwel hebben van de 914 plaatselijke Unie-comlté's er slechts 483 de collecte gehouden. Sedert het jaar 1918 was de opbrengst dezer col lecte niet zo hoog geweest. Speciaal Friesland heeft zich prachtig gehouden. Terwijl in die provincie ver leden jaar 60 procent van de locale co- mité's aan de inzameling meededen, heeft nu 75 procent gecollecteerd. In Groningen deed 55 procent mee, maar in het merendeel der provinciën laat de helft der comité's verstek gaan. Bijvoorbeeld Drente, waar slechts 43 procent van de partij was. Het slechtst van allen is Zeeland, dat niet hoger komt dan 35 procent. De heer N. Heukels, oud-hoofd van de duizendste school met de Bijbel (Ouder kerk aan de Amstel), thans onbezoldigd propagandist voor de Unie, moest om deze reden verklaren, dat zijn jaarver slag in mineur stond. Waar is de liefde voor het christelijk onderwijs gebleven in honderden plaatsen van ons land? Vervolgens: de Unie geeft een orgaan uit, getiteld „School en Huis". Dit blad zou zonder enig bezwaar 300.000 abon- né's kunnen tellen. Het verschijnt ech ter in een oplaag van 85.000 exempla ren. Men zou er aan kunnen toevoegen, dat de eertijds zo befaamde propaganda- samenkomsten voor het christelijk on derwijs „Uniedagen" genoemd, nog slechts hier en daar worden gehouden en soms weinig belangstelling trekken, vooral van de zijde der jeugd. TOCH IN MAJEUR. Toch wilde de heer Heukels de mi neurtoon niet blijven aanheffen en hij eindigde dan ook in majeur. Er bleken nog zoveel goede dingen te zijn. De ho gere opbrengst der Uniecollecte leerde immers, dat christelijk Nederland in de ze dure tijd toch wel geld over had voor de school met de Bijbel. Hier en daar waren locale comité's die lang sluimerden weer tot actie over gegaan, o.a. te Middelburg en Goes; el ders zou men de Uniedagen opnieuw in het leven roepen. Volgens pleiter willen de eisers als kleine minderheid de grote meerderheid hun wil opleggen. De materiële bezwaren van de eisers inzake belijdenis, leertucht, approbatie en stemrecht kunnen slechts langs de weg der kerkelijke rechtspraak worden behandeld. Volgens pleiter is het hier zo, dat theologen tegenover theologen staan, en nu van de burgerlijke rechter een beslissing willen afdwingen. Wat de belijdenis betreft: sommige eisers willen de belijdenisgeschriften tot een wet maken. De synode vreest, dat zij zodoende boven de Bijbel worden gesteld. Er is echter geen sprake van, dat de synode de belijdenisgeschriften wil afschaffen. Wanneer zij spreekt van „vroegere" belijdenisgeschriften, wordt hiermee niet bedoeld, dat zij vroeger golden en nu niet meer, maar dat zij uit een vroegere tijd stammen. Wanneer individuele leden zich om principiële redenen niet kunnen vereni gen met hetgeen de meerderheid heeft vastgesteld, zo besloot mr De Brouw, dan is er maar één mogelijkheid, name lijk dat zij uittreden, hoezeer de Kerk dat ook zou betreuren. Een bespreking tussen vertegenwoor digers van de vakvereniging, die de sta king van de metro en de busdienst steunt, en de Parijse transportraad heeft geen resultaat opgeleverd. De Parijzenaars zullen het dus van daag voor de dertiende dag zonder de metro en de bussen moeten stellen. De arbeiders van de metro en de bus diensten willen een loonsverhoging van 25 procent, terwijl hun 12 is aan geboden. Negentig ondergrondse treinen tegen een normaal aantal van 450, en twintig bussen van de 2000 hebben Dinsdag, gesteund door meer dan 1000 legervrachtauto's voor het personen vervoer in Parijs gezorgd. Ondanks de loonsverhoging van 10 tot 12 procent, die de regering vorige week Vrijdag toe zegde, doet zich nieuwe onrust voor. Zestig procent van de arbeiders in het arsenaal van Toulon hebben Dinsdag het werk neergelegd, terwijl het tram personeel in die stad een waarschu wingsstaking van 24 uur is begonnen, Dertig procent van de mijnwerkers id de Noordelijke kolenvelden zetten hun staking voort om de arbeiders in hef gebied van Parijs te steunen. Alle mijn werkers hebben vorige week 10 procent loonsverhoging gekregen. Auto reed van de dijk af. Een ongeval dat goed afliep. Een zeer hachelijk avontuur beleefde gistermiddag om drie uur de heer E. C, Steendijk, landbouwer te Ainemuiden, toen hij jn zijn luxe auto samen met de heer C. E. Vogelaar uit Steenbergen op weg was naar Goes, Vlak voor 's-Heer Hendrikskinderen hij reed met grote snelheid vloog de wagen plotseling naar rechts, botste tegen een boom en kantelde de dijk af die ter plaatse be hoorlijk steil is. De heer Steendijk liep een gebroken sleutelbeen op, zijn met gezel kreeg lichte kwetsuren. Waarorn de bestuurder plotseling zo uit de koerd raakte is niet bekend. Er reden op dat moment geen tegenliggers. Beide auto mobilisten konden naar huis terug keren. Enige tijd geleden zijn te Brussel be sprekingen gevoerd over de vereenvou diging en uitbreiding van het autobus- verkeer tussen beide landen. Over het resultaat dezer besprekingen wordt thans het volgende 'vernomen Tijdens de zomermaanden zal, indien beide regeringen hieraan hun goedkeu ring hechten, op de lijn BreskensSluis Knokke een autobusdienst worden in gelegd. Tussen Aardenburg, Maldegem en Brugge wordt thans per dag viermaal een heen- en terugreis verzekerd. Deze dienst is vooral afgestemd op de verbin ding met de boot VlissingenBreskens. Overwogen wordt thans dit aantal rit ten te verhogen. Veldzigt (Nederland) is het eindpunt van de diensten WatervlietGent en WatervlietIJzendijke. Teneinde dq verbinding met Gent te verbeteren is eveneens een vergroting der frequentie voorgesteld. Wat de verbinding met Eekloo betreft werden verscheidene op lossingen aan de hand gedaan, waarvan de voornaamste het doortrekken tot IJzendijke betreft van de Autobusdien sten GentVeldzigt en EeklooWater vlietWaterland-Oudeman. De verbinding tussen Gent en Terneu zen wordt thans verzekerd door de spoorlijn ZelzateGent. Deze maakt evenwel een omweg. De kortste weg is namelijk die, welke langs het kanaal loopt. Daarom is men voornemens tij dens de zomermaanden een autobus dienst langs het kanaal te organiseren. Kemzeke is thans het aansluitings- punt van de dienst HouthulstSt Ni klaas met de Nederlandse autobusdien sten. Nagegaan zal worden of het niet beter is deze aansluiting te verplaatsen naar Huist. Hetzelfde wordt overwogen voor de verbinding HulstKlinge met aansluiting naar Antwerpen. DE BILT ZEGT: Aanhoudend koud. Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige en iangs de kust wellicht af en toe harde Noord-Weste lijke wind. Vrij koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1